Spoštovani uredništvi Odmevov ter Pogledov Slovenije,
v torek, 23. avgusta 2011, sem na Odmevih ujel zanimivo debato med pediatrom dr. Rokom Orlom in Markom Čenčurjem iz Društva za osvoboditev živali o primernosti veganske prehrane za otroke.
Prijetno sem presenečen, da je ta tema sploh uspela „prodreti‟ v tako gledan medij, predvsem je hvale vredna udeležba predstavnikov obeh vpletenih strani, saj glede veganske prehrane pogosto (neupravičeno) slišimo bolj negativne informacije.
Osebno sem vegetarijanec že več kot 19 let in se resno spogledujem z idejo, da bi tudi sam v doglednem času postal vegan, predvsem zaradi neverjetnih ekoloških prednosti, ki jih takšna prehrana prinaša. Moram pa priznati, da me izjave slovenskih zdravnikov begajo, saj zdaj res več ne vem, na čem sem glede zdravstvenih učinkov. Svetovni strokovnjaki, med drugim dr. Colin Campbell, glavni avtor Kitajske študije, trdijo eno, slovenski pa drugo.
Med oddajo sem opazoval voditelja g. Igorja Berganta in dobil občutek, da se mu godi enako.
Na začetku je sicer bil pretežno na strani pediatra, saj je celo nekako poskušal Marka Čenčurja dobrohotno „spreobrniti‟ oz. spodbuditi k razmisleku, nekako v smislu: češ, če svojim otrokom želite predvsem najboljše, to v praksi še ne pomeni, da je to zanje tudi ZARES najboljše.
Proti koncu oddaje pa se mi je zazdelo, da sta tako on kot pediater postala zelo pozorna na določena izvajanja g. Čenčurja – kot da bi si tudi onadva zaželela izvedeti še neslišane argumente v morebitno prid veganski prehrani.
Zato se na vas obračam s prošnjo glede realizacije (kot je namignil tudi voditelj Odmevov) malo daljše pogovorne oddaje na temo Zdravega prehranjevanja / veganstva. Na ta način bi morda lahko enkrat za vselej v mirnem in prijateljskem vzdušju razčistili vse dvome o tem, kaj je prav in kaj ne oz. dobili vsaj relevantne smernice. Predlagam oddajo v dolžini vsaj ene do dveh ur, recimo v Pogledih Slovenije.
Hvala že vnaprej.
Thomas Čuk, Gornja Radgona
P.S.: Imam kolegico, ki v Ljubljani končuje 5. letnik študija na Medicinski fakulteti. Pravi, da do sedaj še ni slišala kaj „pametnega‟ o zdravi prehrani oz. zdravstveni preventivi s pomočjo hrane, zato me to kresanje mnenj v bistvu sploh ne čudi. Še posebej, če vzamem v obzir, da je oče medicine Hipokrat (na katerega morajo vsi sodobni zdravniki priseči v skrbi za dobrobit svojih pacientov) razglasil: „Naj bo hrana vaše zdravilo.‟
V kakšni luči naj si sicer razlagam izjavo gospe doc. dr. Cirile Hlastan Ribič, ki je v oddaji Dobro jutro (http://bit.ly/hipokrat – glej od 6:52 min) dobesedno in večkrat zatrdila: „Moramo vedeti, da hrana NI zdravilo.‟
Prepričan sem, da je gospa to izjavo dala v svoji najboljši veri, ker so jo pač tako učili. A zelo očitno mora nekje v sistemu tičati napaka. In to huda. Menim, da je v interesu vseh nas, da jo čimprej odpravimo, sicer se nam bo res nekega lepega dne zaradi finančne nevzdržnosti zrušil celotni zdravstveni sistem, da ne govorim o nepotrebnem trpljenju pacientov.
|
Odprto pismo: Prošnja za realizacijo kompetentne oddaje o zdravi (veganski) prehrani
Prispeval/a: Sonja Ličof dne ponedeljek, 29. avgust 2011 @ 23:44 CEST
Vsak udeleženec soočenja je strokovnjak na svojem področju, zato ni prav, če voditelj mnenje enega od njih označi za edino pravilnega, zato ker naj bi bil on večji strokovnjak od vseh ostalih. V takšnem primeru gledalec dobi občutek, da so bili ostali sogovorniki povabljeni samo zaradi lepšega, ker itak ne morejo povedati nič verodostojnega. V tem primeru tudi soočenje ne more biti tako zanimivo kot je lahko takrat, če so vprašanja postavljena korektno in ima vsak enake možnosti in približno enako časa, da pove svoje mnenje.
Pri izjavah medicinske stroke pa velikokrat dobim občutek, da jim gre bolj zato, da bi zaščitili svoje interese kot pa za zdravje ljudi. Sicer bi tako odločno kot v tem primeru morali vedno znova opozarjati tudi na nezdrave sestavine in strupe, ki jih vsebujejo mnoga živila v naših trgovinah.