NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Očitek netransparentnosti new age-a?   
    sreda, 26. april 2006 @ 05:12 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Zakaj se morali in etiki v času postmoderne očita netransparentnost new age-a?

    Čas v katerem živimo, je v družboslovju (zlasti sociologiji), poimenovan kot postmoderna doba, doba preseganja nečesa, doba poseganja »onkraj«. Seveda vsi teoretiki ne zagovarjajo postmoderne kot »preseganja«, kot neko entiteto, ki je po kvaliteti takšna, da se lahko od prejšnji dob prikaže kot različna. Lyotard (Konec velikih zgodb), *censored*uyama (Konec zgodovine) izkazujejo kritično naravnanost do »družb blaginje«, ki se v besedilih Becka odrazijo kot družbe tveganja.

    Vsekakor lahko danes tudi Zahod, ki je v preteklem procesu globalizacije veljal za dobitnika »zero sum game«, torej igre z ničelno vsoto, kjer so konstantno izgubljali »manj razviti« (teoretiki dependistas), označimo za polje bumerang efektov, torej plačevanja računov za posledice, ki so bile nenameravane in nepredvidene.



    Bumerang efekt, o katerem piše Beck (2002), pomeni novo fazo družbene resničnosti, in sicer fazo »poštenja do sebe«. Če smo še za čase moderne občudovali produkte industrijske revolucije, se za čas postmoderne čudimo nad efekti toplotne grede, gensko spremenjene hrane, BSE, ptičjim gripam itd. Gre za fazo družbene resničnosti, ki je v svoji globalnosti edinstvena: stanje samo-nanašajoče (avtorefleksivne) se znanosti in družbe, ki sami sebi postaneta tema in problem. V povezavi z rizičnostjo in njeno ubikvitarno (povsod prisotnost) naravo postane “stanje postmoderne” eden od razlogov in hkrati rešitelj nastalih zadreg. Kako? Danes znanstveno-tehnološki razvoj odločilno vpliva na definicijo nevarnosti, ki pa se, kot že povedano, prenese na celotno družbo. Kumulacija znanja v (post)modernih družbah vodi k vedno večjim stopnjam tveganja. Znanost tveganja povzroča in jih rešuje.

    Poleg tveganja za postmoderne družbe velja pravilo pluralnosti: pluralne družbe, oz. družbe mnoštva, so po sebi diferencirane (slojevske in statusne lestvice) in kompleksne (železna kletka birokracije) entitete. Pluralizem vrednot vodi do pluralnosti smisla, in ni naključje, da Berger in Luckmann (1999) govorita o krizi smisla, ki ga moderna s procesom »modernizacije modernizacij« izstavi kot račun z visokimi obrestmi uporabnikom – svetu.

    Moderna oblika pluralizma kot pogoj širjenja kriz smisla

    Weindenfeld v uvodu k Bergerjevi in Luckmannovi knjigi pravi, da “P.L. Berger in T. Luckmann vidita vzroke moderne krize smisla predvsem v procesih modernizacije, pluralizacije in - še zlasti v evropskih skupnostih - sekularizacije” (Weidenfeld v Berger in Luckmann, 1999: 8). Pomemben okvir za razumevanje izgube smisla v moderni je torej povezan z dvema glavnima značilnostima modernosti. Pluralizem kot prva značilnost vodi k relativiziranju smisla in vrednot ter s tem vnaša negotovost v družbeno odločanje in delovanje, kar za posameznika pomeni razsrediščenje in zamajanje njegove identitete. Strukturalna diferenciacija pa na drugi strani povzroča razsrediščenost na ravni družbe, saj pomeni dekompozicijo celovite družbe v funkcionalno specializirana in zamejena področja. Ta področja sicer razpolagajo s fondom smisla (politika, znanost, gospodarstvo, religija...), vendar je ta izrazito instrumentalne narave (Adam, 1999:67). Posameznik pa je tu objekt funkcionalnih imperativov in zgolj konzumator smisla. Njegov input oz. povratni tok do institucij pa je relativno majhen.

    Z gotovostjo namreč lahko trdimo, da v visoko razvitih industrijskih deželah, kjer je moderna oblika pluralizma najbolj napredovala, redi vrednot in zaloge smisla niso več skupna last vseh pripadnikov družbe. Posameznik tako odrašča v svetu, kjer ni ne skupnih vrednot niti ene same resničnosti, ki bi bila za vse istovetna. Relevantna skupnost ga uvede v nadrejen sistem smisla, ki pa ni več samoumevno tudi sistem smisla njegovih soljudi. Govorimo torej o stanju, kjer so osrednji oz. strukturni vidiki pluralizma povzdignjeni v vrednoto nad soobstojoče in pogosto tudi konkurenčne rede vrednot. (Berger in Luckmann, 1999:37-41)

    Pluralizem kot vrednota nad soobstoječimi vrednotami zahteva refleksijo mnogih delovanj, ki so bila del polja samoumevnosti, vendar jih novo nastala situacija refleksivne moderne oz. postmoderne postavi krepko pod vprašaj in zahteva precejšnjo osveščenost posameznika in družbe tako v smislu refleksije, ki zavisi od pogojev in pozicije znotraj informacijskega modela, če se izrazim po Lashu (1994) oz. refleksije glede na odgovornost ekspertize v nociji aktivnega zaupanja, če se izrazim z Giddensom (1994).

    Dekompozicija postmoderne kot podlaga morali in etiki

    Če znanost daje odgovore na slabosti, ki jih je povzročila sama, če interpret smisla ni več zgolj triada župan-sodnik-duhovnik, in če znanost uničuje življenje, se etika prenese na širše spektre družbenih podsistemov: na kritični momentum samoomejevanja in nove etike. Prepričanje, da je zdravilo proti rizikom tehnologija, je sicer še vedno dokaj močno. “Takšno prepričanje je na primer predsednika Ronalda Regana pred več kot desetimi leti vodilo v sklep, da se je mogoče s super tehnologijo, v katero bi vložili triljon dolarjev, izogniti grožnji jedrske vojne. Tehnologija je tu razumljena kot sredstvo, s katerim je mogoče nadzorovati našo usodo in da nam je vedno na voljo, ko ga potrebujemo” (Lukšič, 1999:125). Jasno je, da so takšna prepričanja vse manj verjetna, možno pa je, da so nas ravno ta pripeljala do sklepa, da ni tehnologija tista, ki je problematična, pač pa način mišljenja, ki poraja take koncepte. Omejitev pretiranih ekstremov v tem smislu nudi profesionalna etika, ki strokovnjakom nalaga samoomejevanje, ki je povezano s tistim, kar želimo in pred čimer želimo nekaj ali nekoga zaščititi. Torej se na tem mestu postavi vprašanje, kaj je tista vrednota, ki jo je potrebno dojeti kot nujni moment samoomejevanja. (glej Lukšič, 1999: 124-125)

    Tradicionalno samoomejevanje zaradi antropocentrične narave, ki v veliki meri negira transgeneracijska razmerja, ne funkcionira več, etika kot taka pa se (je) nanašala na relacijo do drugih ljudi, kar v družbi tveganja prav tako postaja neustrezno. Status moralnega objekta npr. v ekološki etiki s socializacijo narave oz. naturalizacijo družbe pridobivajo poleg živali tudi rastline, vode, reke, zemlja, zrak itd., kar pa ima seveda pomembne posledice tudi na področju samoomejevanja znanstvenikov, raziskovalcev in eksperimentatorjev v raziskovalnem procesu. “Z imperativom eksistence se odpira povsem nova ontološka razsežnost v etiki. To spoznanje zahteva tudi obrat v znanosti in raziskovanju. Predmet proučevanja se začne subjektivizirati. Skozi vprašanje smrti oziroma konca bivanja človeka in drugih živih bitnosti se začenja razmislek o razmerju med subjektom raziskovanja in njegovim predmetom” (Lukšič, 199:127). Poudarila sem že scientizacijo narave oz. naturalizacijo družbe, in zdi se, da se možna razvojna pot znanosti zrcali v sledečem citatu:

    Okoljska etika razširja polje moralnih objektov, ki niso niti svobodni niti razumni, kot so človeški moralni subjekti. Ta situacija radikalno spreminja odnos med moralnim subjektom in objektom. Zastavlja se vprašanje, zakaj bi človek sploh moral imeti moralne obveznosti do naravnih entitet. Na novo je problematizirano razmerje med intrinzičnimi in instrumentalnimi vrednotami. Okoljska etika v bistvu zahteva nov razmislek o človekovem odnosu do vsega življenja in izredno poudarja etično odgovornost do ekoloških pogojev prihodnjih generacij (Kirn, 1994:946).

    Narava torej postaja vrednota sama po sebi, kar posledično, kot sem že prikazala, vodi v novo etiko, v nov odnos znanosti do narave.

    Nova etika – dharma

    Pozitivna razmišljanja, kontemplacija o duhu in moči duha, se v krogu širše javnosti prepogosto tolmači kot tretje razredna in plod filozofije New Age-a, ki naj bi bila eklektična (naključni izbor in samovoljna interpretacija) in manipulativna.

    Vprašanje duha in Bitnosti je staro kot človeštvo samo; če se Aristotelova spoznavna teorija tolmači kot naivni realizem, ideja nousa (uma) in sophie (modrost) kot biblična naivnost, nas Heidegger opominja na moč Bitnosti in njene pojavnosti – razlika med bistvom pojava in njegovo pojavnostjo je domet etike in morale, ki pa v principu znanstvenega mišljenja (za katerega se predpostavlja, da se je razvil na Zahodu) v preobleki pozitivizma negira momente obeh, etike in morale, saj naj bi bila znanstvena misel očiščena takšnih, »subjektivnih« premis. Če smo rekli, da znanost v postmoderni izgublja na pomenu, prav tako izgublja na monopolizaciji konstrukcije. Konstrukcija kot vidik individualnega implicitnega znanja pomeni indikator nezavednega in podzavestnega, kjer je nujni moment odgovornost.

    Bumerang efekt kot aktualizacija preroških besed »kar seješ žanješ« zvenijo v kontekstu sodobnih družb za določen procent populacije prepričljivejše. Zakaj?

    Če skrb za harmonijo kritično napadamo kot New Age izvlečke, če boj za pravico označimo kot infantilna stremljenja k »varnosti v maternici«, je takšna filozofija vsekakor v službi nečesa. Po mojem mnenju gre za demaskiranje strahu pred »poslednjo sodbo«, strahu pred tem, da pa bomo morda res poželi, kar smo sejali. A če nas je veliko takih, ki v to dvomimo, žanjemo kasneje ali pa namesto nas žanjejo drugi.

    Relevantno vprašanje, ki je na tem mestu postavljeno brez dvoma, je namreč to: Zakaj je dejansko možna javna razprava o etiki in morali, o raznolikosti, ki je v boju za »verodostojen pogled« na prelomu tisočletja v ospredju? Kot smo videli, nam nekateri (Beck) odgovarjajo s propadlim razvetljenskim projektom, kjer se je vera v razum izrodila. Znanost, katere dediči smo današnje civilizacije, je skozi celotno zgodovino človeštva nastopala kot glasnik racia in borka proti subjektivnemu, proti naravi življenja samega. Relativizem, filozofska smer, je eden od odgovorov na –izme pretekle (socializem, fašizem...) in sodobne epohe (subjektivizemobjektivizem, konstrukcionoizem), poudarja pomen konteksta izrekanja. In točka, iz katere govorimo danes, »temelji« na živem pesku; kajti – če nič ni gotovega, je slednje potrebno utemeljiti v odgovornosti, ki je neposredni dedič etike.

    Če je za preteklost veljala konstrukcija razuma in na njem temelječe znanosti, za sedanjost velja demaskiranje konstrukcij preteklosti: ena od možnih stopljenih mask je vidik New Age-a, kjer se vsebine, ki niso povšeči, naslovi s taistim terminom, ki ima na splošno negativne konotacije. Vendar – morda je teorija »Blut und Boden«, kri in grude tisto, kar omogoča vrnitev k notranjemu, k bistvenemu. Teorija krvi in grude pa je bila zlorabljena v nacizmu; na nek občutek se zlorablja tudi v sedanjosti.

    VARNOST JE STVAR DOMNEV, DOMNEVE SO STVAR OPAZOVANJ, OPAZOVANO USTVARI OPAZOVALEC

    Lucija Mulej


    Literatura:

    • Adam, Frane (1999): “Civilna družba, intermediarna sfera, smiselna orientacija” (Nekaj misli k prevodu Bergerjeve in Luckmannove knjige). Ljubljana: Nova revija (Zbirka paradigme) v Berger, Peter, Thomas, Luckmann (1999): Modernost, pluralizem in kriza smisla. Nova revija, Ljubljana, str. 65-73.
    • Aurobindo, Sri: (1980): Človeški ciklus. Ljubljana.
    • Beck, Ulrich (2001): Družba tveganja: na poti v neko drugo moderno. Krtina, Ljubljana.
    • Bell, Daniel, (1990): “ Resolving the Contradictions of Modernity and Modernism”. Society, 274, 186, str. 66-75.
    • Bell, Daniel, (1990): “ Resolving the Contradictions of Modernity and Modernism”. Society, 273, 185, str. 43-50.
    • Berger, Peter, Thomas, Luckmann (1999): Modernost, pluralizem in kriza smisla. Nova revija, Ljubljana.
    • Giddens, Anthony (1989): Nova pravila sociološke metode. ŠKUC, Ljubljana.
    • Kirn, Andrej (1994): “Holizem, fragmentarnost in interdisciplinarnost v povezovanju ekologije in družbenih znanosti”. Teorija in praksa, 31, 11-12, str.939-945.
    • Lukšič, Andrej (1999): “Diskurzivna etika in nove komunikacijske in odločevalne forme”. Časopis za kritiko znanosti, 193, 10-11, str.103-131.
    • Mali, Franc (1998): “ Intermediarne strukture in družbeni sistem znanosti”. Družboslovne razprave, 2728, str.171-182.
    • Thomnas, H. in Walsh, D.F. (1998): ModernityPostmodernity v Jenks, C.: Core Sociological Dichotomies. SAGE Publications London, str.363-390.
    • Ulrich, Beck, Anthony, Giddens, Scott Lash (1994): Refleksive modernization. Blackwell Publishers, Oxford.
    • Weingart, Peter (1999): “ Scientific expertise and political accountability: paradoxes of science in politics”. Science and Public Policy, 263, str. 151-161.

    Vir www.gibanje.org

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.gibanje.org
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * sociala

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/NewAge

    No trackback comments for this entry.
    Očitek netransparentnosti new age-a? | 3 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Ali očitek znanosti zahodne kulture?

    Prispeval/a: simonak dne sreda, 26. april 2006 @ 12:42 CEST
    Spoštovana ga. Mulej!

    Razumem vaše izhodišče, tudi sama se do neke mere zavedam te problematike in pozdravljam vaš glas za razmislek.
    Prav tako se do neke mere zavedam, da raziskovanje v humanistiki in družboslovju, ali kakor so temu rekli Dilthey in učenci, v duhoslovju, še zdaleč ni enostavno in se prvenstveno odvija kot najdenje in poskus uravnovešanja kritičnih točk. Zato bi v odzivu na vaš članek želela odkrivati kritično točko, ki sem jo zaznala. Upam predvsem na to, da bomo z razpravo naredili to, kar sama po sebi pomeni.

    Kar velikokrat zamenjujemo v naši zahodni civilizaciji je znanost kot tako in njene politične, družbene in kulturne izpeljave na konkretno, vsakdanjo, zgodovinsko raven življenja. Tako se je v pedagogiki zgodilo z Rousseau-jem. Reformska pedagogika kot gibanje na prejšnjem prelomu stoletij, se je nanj sklicevala le v nekaterih točkah in razvila t.i. permisivno pedagogiko. Zato je še enkrat "vzela" učno snov, ki bi se je lahko že naučila od svojega "duhovnega vodje", če bi vpoštevala njegov celoten opus. (o tem prof. Robi Kroflič, v oddaji Podobe znanja, Tretji program ARS RTV Slovenija, 10.2.2006[link:] http://www.rtvslo.si/ars/content.php?id=3[link:], ter v mnogih objavljenih delih)

    V tem duhu bi vas rada opozorila na to, da vaš spodaj citirani stavek deluje zgolj kot druga plat tega istega zvona, ki ga sama "bijete" s kritiko očitku netransparentnosti New Age-a.

    "Znanost, katere dediči smo današnje civilizacije, je skozi celotno zgodovino človeštva nastopala kot glasnik racia in borka proti subjektivnemu, proti naravi življenja samega."

    Vemo namreč, da se je razvijanje stališč in življenjskih praks na temelju razuma v razsvetljenstvu razvilo kot protiutež absolutnem argumentu volje vsemogočnega stvarnika in/ali njegovim pomočnikom, katerim je bilo skupno precej nasilno širjenje religijskih življenjskih vzorcev. (Krščanstvo priznava svoj del krivde za pojav skrajnega razsvetljenstva s tem, ko se zaveda prevelike praktične, liturgične izobrazbe takratnih cerkvenih učiteljev glede na premajhno duhovno in/ali umsko izobrazbo. Žal pri roki nimam vira te trditve, se opravičujem.)

    Torej poudariti želim, da je RAZUM, ki mu v citatu pripisujete sodelovanje pri izrinjanju subjektivnega in narave življenja samega, sam DEL TEGA SUBJEKTIVNEGA. Želela bi ponuditi dodatek k vašemu razmišljanju, saj se strinjam z upravičnostjo vašega poudarka, da je znanost/najbrž pravilneje rečeno/znanstvenost pojave na ravni subjektivnega velikokrat sistematično in neupravičeno zavračala.
    Osebno se mi namreč zdi mogoče še pomembnejša omenjena problematika, da se na POTI od originalnega znanstvenega dela do njenih izvedb na vsakdanji družbeni in kulturni ravni dogodi toliko sprememb, prilagoditev, da se končen praktični rezultat od znanstvene teorije povsem oddalji. Če je mogoče na ravni znanosti določati objektivno in ga postaviti v primeren odnos do subjektivnega vnosa znanstvenice/ka, pa je to trenutnemu stanju duha zahodne civilizacije očitno še ne dosegljivo. Kar pa bi lahko rekli tudi tako, da je stopnja naše kolektivne morale in etike - v praksi - še toliko nizka, da se na omenjeni poti še vedno poskušajo zadovoljevati tiste subjektivne potrebe, ki neupravičeno posegajo v subjektivnost sočloveka in seveda našega okolja.
    Naj zaključim. Svoboda duha bo nastopila šele, ko bo lahko dokončna. Dokler skušamo zgolj relativizirati "kot da so absolutne" predpostavke, se lahko tudi zgolj vrtimo v krogu trditev in zanikanj le-teh in to postanejo le delna a vendar izjemno pomembna "osvobojena ozemlja". Sprašujem se (in upam na dogovor, ker na področju nisem domača) torej, ali filozofski relativizem relativizira razsvetljensko znanstveno klasiko ali njene posledice v vsakdanjem življenju? Mogoče, pa le ni propadla vera v razum sam, temveč (KONČNO!) vera v "absolutni um", ki poseduje objektivno, edino zveličavno resnico! Precej prperičljiveje se mi namreč zdi, da velikokrat še sami ne vemo, kaj naj bi razum bil, pa tudi kakšna je razlika med subjektivnim a legitimnim pojavom ter objektivizacijo subjektivne potrebe, pa čeprav slednje počnemo z "upravičenim vračanjem subjektivnega" v obzir. Brecht je imel prav - beseda je lahko nevarno orožje.

    S spoštovanjem, Simona Knavs


    Očitek netransparentnosti new age-a?

    Prispeval/a: titud dne sreda, 26. april 2006 @ 16:11 CEST
    Pluralizem kot vrednota nad soobstoječimi vrednotami zahteva refleksijo mnogh, ki so bila del polja samoumevnosti, vendar jih na novo nastal situacija reflesivne moderne. oz. postmoderne postavi krepko pod vpraša in zahrteva precejššnjo soveščenost posmeznika in družbe... To se mi zdi ključen stavek v Lucijinrem tekstu in če New Age takšne refleksije ne premore ter ne izhaja iz pluralizma kot nadvrednote, potem njegova vrnitev k notranjemu/bistvenemu, h 'krvi in grudi', res nič drugega kot že enkrat videni povratek k totalitarni 'Blut und Boden'.

    ---
    titud



    Ali očitek znanosti zahodne kulture?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 26. april 2006 @ 19:49 CEST
    Pojem "New Age" povzroča mnogo prigovorov danes, ker reagira na nezaveden pritisk, ki želi človeštvo iztrgati starim idejam, ideologijam in predstavam. Pojav nove dobe-Vodnarjeve dobe kozmičnega Kristusa kliče človeštvo, ker tako dolgo vztraja v materialnosti.
    Ampak žal je ta klic, to priganjenje, na vse možne načine nerazumljen! Človeštvo je iz vsega tega naredilo igro! Pa vendarle človeštvo začenja kazati znake prebujenja. Spanje v materialni sferi ni več tako globoko. Mnoga človeška bitja se začenjajo v spanju premikati, saj je napočil dan

    To lahko imenujemo prebuditev iz ničevosti iluzije, iz sanj, materije, religije, znanosti in tehnike, ki jih je človeštvo tako dolgo sanjalo. To sedanje delno prebujenje je povzročilo delovanje novega časa, obdobje vodnarja. To se vsespolšno občuti kot "New Age" in gibanje enakega imena poizkuša na to reagirati. Vendar pa gre za spoznanje, ki je potrebno, da bi lahko resnično šli po poti. Drugače ostaja vodnarjev impulz razpršen in nerazumljen.

    Ja, prej so bili ljudje verni. Zdaj smo "duhovni" kakorkoli naj se to že imenuje. Prej so obstajale jasno začrtani božji pojmi in dogme. Rečeno je bilo: "Tako je in nič drugače." Tega danes več ne sprejmemo. Postali smo polnoletni in človek danes sam uporablja svoje miselne zmožnosti. Sam odloča, kaj mu ustreza pri njegovih duhovnih iskanjih k svobodi. To je po eni strani ugodno, ker kaže da se je današnji človek osvobodil gurujev-vseh vrst, cerkvenih avtoritet, da je razvil samozavedanje.

    Ta svoboda je absolutno potrebna za preoblikovanje zavesti na poti svobode. V nasprotnem samozavedanje še ne poseduje nobene jasne usmeritve. Enači se z dušami , ki iščejo izhod, ki pred velikim potovanjem še krožijo, da bi se orientirale in določile smer. Tako se izkazuje tudi skupna New Age usmerjenost, ki pa je še brez smeri. Eden napravi to, drugi nekaj drugega. Ja, ali ni to nekaj veličastvenega, biti tako nevezan in prost pravil? Sploh ni več nobenih predpisov. No, ravno tako pa spet ne gre.

    Ko najdeš stik z Bogom, se ti postavijo določene zahteve na poti skozi življenje. To se dogaja iz prav določenega vedenja, iz znanja o poti in njenih nevarnostih, iz vedenja o vzrokih mnogih ponesrečenih prizadevanja duhovnih skupnosti v preteklosti in eden najpomebnejših vzrokov za to je bila neobveznost. Zanikanje obojestranskih dolžnosti in duhovne skupnosti nasproti, opustitve dogovorov so imeli za posledice, da je dobronamerni napor, da bi šli po poti, pogosto izginil v pesku. Obstajati mora čisto učenje. Voditi je treba tako življenje, ki je usklajeno z učenjem in logično iz njega izhaja. Ja, treba je živeti duhovno po znanih Univerzalnih duhovnih zakonih, ne pa se iti duhovnost!

    In jasno mora biti, kaj služi cilju in kaj ne. Ladja ne more voziti, če se moštvo ne drži pravil. Klic k svobodi s kolesa rojstva in smrti, k svobodi božanskega kraljestva, je bil v preteklosti odklonjen na horizontalno raven svobode, enakosti in bratstva. . Tako je odzvanjalo med francosko revolucijo, ki je zahtevala ogromno žrtev. Svoboda za vse se razume kot možnost, storiti vse, kjer je za nekoga smisel. To je reakcija na hlapčevstvo pod prisilo cerkve, države in družbe.

    Ljudje morajo najprej postati polnoletni. Toda potem je še dolga pot do resnične svobode božanskih otrok. Ljubezen je najvišja sila v vesolju. Na vodoravni ravni jo komaj kdaj razumemo. Tu se izraža kot seksualnost v vseh možnih variantah. Reklame, filmi, gledališče, revije hvalijo živalsko ljubezen v najvišjih poudarkih. Toda kako zelo je oddaljena od božanske ljubezni.

    Vedenje o zdravljenju-odrešenju je vedenje, ki je potrebno, da do neke mere racionalno dojamemo božanski načrt in lahko spoznavamo Pot. Vsekakor pa je, da je izhod iz zapora v svobodo možen. On se ustvarja v sodelovanju človeka z Bogom. Svoboda je sprejemanje Božanske volje. No, človek je po naravi duhovno len, slab in zaradi omejenega spoznanja večinoma nemotiviran za odločitev za Božansko voljo.
    Lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,48 seconds