V svojem udejstvovanju kot trener in svetovalec na področju športa, pa tudi drugje, sem velikokrat naletel na take komentarje:
- ne morem
- ne znam
- ne gre mi
- …
Ko človek enkrat izreče te besede, si najde izgovor, da ne gre naprej. Ko si to nekajkrat ponovi, postane to zanj resnično. Prepričan je, da sedaj res ne zmore, da so okoliščine pretežke, da res ni sposoben premagati teh težav in tako naprej.
Obstaja pa ena besedica, ki lahko tako trditev spremeni celo v motivacijo – željo po napredku.
To je beseda ŠE!
Poglej si sedaj te stavke:
- ne morem še
- ne znam še
- ne gre mi še
Kako se počutiš, ko izgovoriš »ne gre mi še«? Da ti bo kmalu šlo. Da je potrebno vložiti delo in trud in da se cilj že vidi. Da ne pričakuj rezultatov takoj, sploh če je naloga zahtevna. Da se osredotoči na rešitev problema ZDAJ in rezultati bodo prišli.
Preveri v praksi, kako se obnese še. Lahko se celo zgodi, da ti na začetku ŠE ne bo pomagalo....
|
Najkrajša a najmočnejša beseda
Prispeval/a: Ljuba dne torek, 24. januar 2006 @ 15:22 CET
Saj imaš čisto prav Tommy - negativni trditvi dodana besedica ŠE bi najbrž utegnila res delati čudeže - a predvsem le kakšnemu črnoglednežu ali obupancu. Uporaba te besede bi bil zanj res pomenila krepak premik v pozitivno smer.
Jaz pa bi - namesto, da bi negativni trditvi dodala novo besedo (ŠE) - raje eno odvzela, in sicer besedo NE:
ne morem - (z)morem
ne znam - znam
ne gre mi - gre mi (uspeva mi)
Naj ti za ilustracijo navedem eno modro misel:
Kadar nekoga prosiš, naj NE loputa z vrati,
v umu se pojavi slika loputajočih vrat.
Ker nikalnic podzavest sposobna ni zaznati,
kljub prošnji vrat loputanje boš slišal vsakokrat.
Kdaj pravega lahko veseliš se rezultata?
Reci:"Prosim, če narahlo bi zaprli vrata!"
Nasploh so gesla (trditve, sugestije, obrazci...) veliko bolj učinkovita, če so oblikovana v sedanjem času in namagnetena s pozitivno vsebino (brez nikalnic NE, NI).
Geslo "zmorem" bo začelo učinkovati takoj, ko ga bo podzavest osvojila, a to se bo zgodilo šele takrat, ko bo pregnan zadnji dvom o tem. Lahko si sicer govorimo "zmorem", a če pri tem sami pri sebi dvomimo o uspešnem izidu, bo zmagal dvom.
A nič ne de - pretentajmo podzavest tako, da geslo ponovimo tisopetstodvainšestdesetkrat (hecam se!) in podzavest ga bo sprejela in začela delovati v skladu z njim.
Kar spomnite se, kako učinkujejo laži - če nam kdo servira neko laž, recimo "Vedno sem ti zvest" kakih stosedeminpetdesetkrat, bo ta laž kmalu postala resnica. Nekateri pa jo lahko slišijo le enkrat, pa ji verjamejo. Torej?...
Veš, pri tisti besedici ŠE je pa še en problem, namreč ta, da nas ŠE ves čas pušča v stanju TIK PRED ZDAJCI ( če sem lahko malo vulgarna - nikoli nam ne "pride", oziroma, še preden nam "pride", je že vsega konec). Jaz bi besedo ŠE enačila s SKORAJ. In - kot tudi vse vesoljno bralstvo Pozitivk prav dobro ve - SKORAJ še nikoli ni ujel zajca, KOMAJ ga je pa že!
(Kaj bi bilo torej bolje "SKORAJ mi je prišlo" ali pa "KOMAJ mi je prišlo"?)
In mimogrede - o uporabi avtosugestivnih obrazcev veliko pišem v svoji knjigi VERZI ZA TKANJE VEZI MED LJUDMI v zadnjem poglavju "Vsemu sem kos". Morda bi komu koristilo prebrati to poglavje? Knjiga se dobi tudi v knjižnicah, v knjigarnah Mladinske knjige in na mojih spletnih straneh!
Želim vam lep dan in čimveč pozitivnih misli
Ljuba Žerovc
http://www.modrostizbrane.com/verzi/