Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah
lahko dobivaš tudi na dom.
torek, 1. november 2005 @ 15:39 CET
Uporabnik: Pozitivke
Pol litra mineralne vode, 4 jajca, sol in približno 25 dag moke vmešamo v testo za palačinke, ki naj vsaj pol ure počiva. Medtem pripravimo ponev. Na maslu prepražimo drobno sesekljano čebulo, dodamo 2 zvrhani žlici paradižnikove mezge, 25 dag na drobne kocke narezane šunke in 4 žlice sesekljanih šampinjonov, solimo, popopramo in zdušimo. Iz testa spečemo palačinke, ki jih hranimo na toplem, jih nadevamo, zvijemo in takoj postrežemo.
Stoudemire Out, US Team Down to 14 from exhibition game
Stoudemire (Phoenix Suns) will not participate the in team's exhibition game versus Puerto Rico this [read more]
Tracked on četrtek, 7. september 2006 @ 05:31 CEST
Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: MC dne
petek, 11. november 2005 @ 08:44 CET
Pol litra mineralne vode - raztopljeno kamenje (mrtvi anorganski minerali, ki jih telo ne zna pravilno absorbirati)
4 jajca - proteinski koncentrat - gnijoča bomba
sol - običajno namizna - konzervans z dodanimi strupi, ki povzroča mnoge civilizacijske bolezni
moka - običajno bela - neprebavljiv industrijsko predelan škrobni prah - sluzotvorno lepilo
pražena čebula - strupena rastlina, ki vsebuje agresivne, iritirajoče snovi, povzroča toksemijo telesa, ki se manifestira kot smrad iz ust in skozi kožo, solzenje, poškodbe sluznice
paradižnikova mezga - običajno industrijsko predelana, razvrednotena (tudi sladkana) poltekoča snov, ki samo še po barvi spominja na paradižnik
na kocke narezana šunka - strokovno sesekljani kadavri - koščki crkovine, ki je že nekaj časa podvržena gnitju (sicer sestavni del nekoč živega organizma oziroma visoko razvite živali vrste Sus scrofa domesticus, ki jo je zaklala in strokovno razrezala vrsta Homo Sapiens - med drugim tudi za potrebe nadevanih palačink)
šampinjoni - gobice, gobice - mater so težke gobice (fungusi-plesen - hrana za zombije)
poper - agresivna, zdravju škodljiva začimba, ki povzroča poškodbe sluznice želodca, črevesa in deluje iritirajoče na človeško telo in psiho
Vse skupaj še dodatno uničeno z dušenjem in pečenjem, tako da beljakovine še bolj zakrknejo, ogljikovi hidrati postanejo še bolj neprebavljivi, vitamini in encimi uničijo - ostane le še kupček mrtve hrane - pepela !
Objavljeno sicer na SONČEVIH POZITIVKAH, sicer pa čista KULINARIČNA NEGATIVKA - negativka za vas želodec, za vaše črevo, jetra, ledvice, negativka za vsako celico vašega telesa! Kot višek cinizma objavljeno v rubriki Zdrava prehrana. Koga imate tukaj za norca?!
Prispeval/a: osh-kosh dne
sobota, 12. november 2005 @ 08:57 CET
dobrodušni MC,
glede na tvoj odgovor,kakšni vse strupi so toplotno obdelane rastline,a lahko poveš zakaj človek zaradi tega ne umre?
res mi ni logično zakaj se človek počuti slabo ( ali se celo zastrupi )če poje surovo meso,če pa ga toplotno obdela( alkimija= znanje kako pretvoriti neužitno stvar v užitno hrano ) pa se dobro počuti?
ali lahko svoje mnenje dokažeš na kakršnkoli način?
bodi tudi pogumen in odgovori na moj komentar.
lp
Prispeval/a: MC dne
ponedeljek, 14. november 2005 @ 10:15 CET
Osh-kosh!
Kuhanje je vedno kemični eksperiment. Endotermna reakcija z nepredvidljivim koncem.
Človek ne umre, tudi če poje žebelj ali 10 dkg zobne paste. Nekateri ob tem sploh ne čutijo takojšnjih posledic. To še ne pomeni, da so žeblji ali zobna pasta primerna hrana za človeka. Za človeka npr. pravijo, da je vsejedec – to pa le zato, ker (v resnici) brez takojšnjih posledic za zdravje lahko požre vsako sranje, ki mu ga servira novodobna kulinarika ali prehrambena industrija. Na takšen način so vsejede lahko tudi krave, ki jih pitajo s kostno moko in zaradi tega (vsaj na kratki rok) nobena ne pogine! Že samo dejstvo, da je neko hrano potrebno kuhati, kaže na to, da človek izvirno (genetsko) ni prilagojen na takšno hrano. Razen če (ti) dokažeš, da je človeška vrsta nastala oziroma se je razvila v današnjo pojavno obliko zaradi kuhanja (Opozarjam pa te, da je Lamarckove hipoteze znanost že zdavnaj ovrgla)
Najbolj smo ljudje genetsko neprilagojeni ravno na uživanje žit vseh vrst, ki so surova praktično neužitna, pojavila pa so se v človeški prehranio šele pred nekaj tisoč leti. Še veliko bolj smo neprilagojeni na žita, kot na uživanje surovih mlečnih izdelkov in mesa. Kuhanje je vedno kemični eksperiment. Endotermna reakcija z nepredvidljivim koncem. To je čista alkimija – kot temu praviš ti. Brez ognja in čarovniškega kotla ni vuduizma. Če uživaš surovo hrano, ne potrebuješ nobene alkimije. Ogenj je tu le še zato, da ti v neprijaznih podnebnih pogojih greje rit. Alkimija je nasprotje instinkta - alkimija je privilegij teokratov, znanje, ki (samo)izbrancem omogoča, da drogirajo množice – religija je opij za ljudstvo, ki svoje podanike krmi s kruhom in vinom – z božjim telesom in krvjo. Teokratske kulture oziroma civilizacija so vse temeljile na oblasti svečenikov - na pridelavi žit in vina, s katerimi so krmili (in opijali) vojake in sužnje - danes pa krmijo ubogljive mezdne delavce - z opijati v makrobiotični preobleki.
Samo (takojšnje) počutje po zaužitju neke hrane, nima nobene zveze s tem, koliko je takšna hrana primerna za človeka in še manj s tem, koliko je ta hrana zdrava. Odvisniki se vedno dobro počutijo, potem ko zaužijejo drogo! Čokoholiki se odlično počutijo po zaužitju čokolade. Alkoholiki po zaužitju alkohola, kadavroholiki po zaužitju crkovine, žitoholiki pa po zaužitju lepljivega škroba. Ko pride bolezen pa so itak krive zlobne bakterije, stres, slaba karma, dednost in podobne znanstveno-vuduistične pravljice.
Tvoja teza o dobrem počutju po zaužitju toplotno obdelanih kadavrov je seveda brezpredmetna. Mesojedci se odlično počutijo tudi po zaužitju surovega pršuta, salame, lososa, kaviarja, sušija, tatarskega bifteka in še bi lahko našteval. Je pa res, da toplotna obdelava (in alkimistično konzerviranje) zmanjša možnost prebavnih težav (zaradi presežka gnilobnih malignih bakterij in parazitov). Sicer pa, gledano izključno iz nutricionističnega aspekta (če odmislimo posledice okužb), je surovo meso nedvomno bolj hranljivo kot kuhane ali cvrte zakrknjene beljakovine, katerih struktura je zaradi uničujočega ognja še bolj nekompatibilna z naših prebavnim sistemom. Že samo dejstvo, da mora človek meso cmariti na ognju, kaže na to, da izvorno ni opremljen za presnovo z množico gnijočih bakterij kontaminiranih kadavrov.
Moje mnenje sem (že) dokazal na lastnem primeru. Odkar ne kuham in tudi drugi ne kuhajo zame, sem pozdravil mnoge kronične bolezni in izboljšal svojo psihofizično kondicijo. Predvsem pa se našel način, kako živeti svobodno brez alkimističnih bergel!
Prispeval/a: MC dne
ponedeljek, 14. november 2005 @ 10:37 CET
Spoštovano uredništvo!
Težava je prav v vašem poudarku – to je ravno v besedici IN! Bodite pošteni! Ljudje tisti IN vedno vidijo asociativno, nikoli razločevalno. Če napišete knjigo z naslovom VINO in ZDRAVJE, poudarek seveda ni na IN v smislu naštevanja dveh ločenih tematskih sklopov, ker bi potem moralo pol knjige spodbujati pitje in kulinariko, pol knjige pa abstinenco in jogging. IN v takšnih kontekstih vedno deluje asociativno in tudi posledično – v konkretnem primeru je videti, kot da so ponujeni recepti zdravi recepti. Seveda sprejmem tudi vašo argumentacijo, če se iskreno strinjate s tem, da spadajo palačinke s šunko in telečja sarma v kategorijo zdrave prehrane.
Kar zadeva receptur, pa vam lahko primaknem tri (res) zdrave recepte, na osnovi katerih si lahko pripravite tako okusne jedi, kakršne ne more pripraviti niti najbolj vešč kuhar tega sveta:
Prispeval/a: Pips dne
torek, 15. november 2005 @ 20:18 CET
Marko, pozdravljen.
Se strinjam, da je hrana, ki jo omenjaš zdrava.
Kaj bogovi jedo, ne vem. Me niti ne zanima.
Poznam pa kar nekaj vrhunskih športnikov in le ti poleg fig, potrebujejo veliko ogljikovih hidratov, ki jih najdejo v žitaricah. Eden najboljših slovenskih triatloncev poje veliko testenin, kruha, kuhane zelenjave, rib(pa ne surovih).
Pa poizkusi s svojimi pridigami prepričat delavce v tovarnah, rudarje, fizične delavce, da kruh ni zdrav, da naj namesto žitaric in mesa jedo jabolka in fige.
In kaj bi ti svetoval bolnim na jetrah, žolču, želodcu, kaj naj jedo. Surova zelenjava in sadje je za te ljudi prepovedana.
Prispeval/a: Pozitivke dne
torek, 15. november 2005 @ 20:29 CET
Spoštovani-a MC.
Ker ne moremo za vsako stvar odpreti nove rubrike, moramo pač nekatere združiti. Ali bi bolj ustrezalo, če bi namesto IN stala tam besedica TER ali morda kakšna druga?
Prispeval/a: MC dne
sreda, 16. november 2005 @ 08:26 CET
Pravzaprav ni bil moj namen, da spreminjam tematske sklope oziroma rubrike vaše spletne strani. Želel sem le opozoriti na nezdružljivost nekaterih vsebin. No, ko smo se že zapletli v to, bom vseeno predlagal spremembo, ki bi ohranila število rubrik in tematsko porazdelila snov v smiselne sklope.
Rubriko "Zdravje" bi lahko preimenovali v "Zdravje in zdrava prehrana", rubriko "Zdrava prehrana in dobri recepti", pa v rubriko "Kulinarika in dobri recepti" ali še bolje v "Kulinarika, dobri recepti in bolezen".
Prispeval/a: MC dne
četrtek, 17. november 2005 @ 09:48 CET
Pips!
> Kaj bogovi jedo, ne vem. Me niti ne zanima.
Mogoče pa te bo zanimalo, zakaj se kaki tako imenuje. Diaspyros v grščini pomeni »hrana bogov«. Diaspyros je tudi botanično ime za kaki! Sama beseda kaki, je sicer japonsko ime, kjer je ta sadež zelo priljubljen. Botaniki zato japonskemu kakiju pravijo tudi "diaspyros kaki".
>Poznam pa kar nekaj vrhunskih športnikov in le ti poleg fig, potrebujejo veliko ogljikovih hidratov, ki jih
>najdejo v žitaricah. Eden najboljših slovenskih triatloncev poje veliko testenin, kruha, kuhane
>zelenjave, rib(pa ne surovih).
Vedno lahko navajaš take ali drugačne posamične primere. Tudi Martin Strel, ki v svojo 'peč' spravi vsako sranje (od cvička do klobas), dosega vrhunske rezultate. Ali je naravno in zdravju koristno, da se kopenska žival (zavita v gumijast skafander) več mesecev napreza v vodnem toku skupaj z aligatorji in ribami, pa je že drugo vprašanje. Tudi za Leona Štuklja radi povedo, da je pil cviček. Prav nič pa niso zgovorni, ko bi morali povedati, da je užival pretežno presno hrano. Ko smo že pri primerih - največji triatlonec vseh časov David Scott (večkratni zmagovalec ironmana) je vegetarijanec oziroma skoraj veganec. Svoje prve ironmane (ne navadne maratone) je premagoval le z dvajsetimi figami!!! Kasneje je sicer spoznal, da fige (zaradi balastnih snovi in 'prehitre' fruktoze) niso najbolj optimalne za ekstremno dolga naprezanja. Ne samo Scott, tudi množica drugih vrhunskih (predvsem vzdržljivostnih) vegetarijanskih športnikov dokazuje, da meso in ribe, ki jih omenjaš, niso potrebne, marveč kvečjemu škodljive za doseganje vrhunskih rezultatov. Razumeti pa moramo, da prehrana današnjih vrhunskih športnikov povečini temelji na znanosti, ki sešteva kalorije, ogljikove hidrate, beljakovine, maščobe, minerale in vitamine – izvor in poreklo hranil po večini nikogar ne zanima več. Zato je v hrani vse več umetnih koncentratov – vrhunski rezultati se v svetu, kjer velja le denar, dosegajo le s pomočjo umetnih hranil in kemičnih preparatov, pogosta je uporaba poživil ali celo za drog. Nenaravno, da ne rečem protinaravno naprezanje vrhunskih športnikov nima nobene zveze z zdravjem, zato je tudi njihova prehrana nenaravna. David Scott je ugotovil, da je dvajset fig dovolj za ironman, da pa je premalo, da bi bil ves čas prvi. S karbohidratskim kruhom in pico tega ni niti poizkusil in mislim, da tega ne poizkuša nihče, ker dobro ve, kako lepljiv škrob obleži v želodcu, predvsem pa se vsi zavedajo, da so klasični kulinarični karbohidrati mineralno podhranjeni in brez dodatkov popolnoma neustrezni za prehrano. Optimalno razmerje ogljikovih hidratov, proteinov in mineralov, ki zadostijo zahtevam nečloveških in povsem nenaravnih naprezanj vrhunskih profesionalnih športnikov, je nemogoče doseči z naravno hrano, kakršno je narava dala človeku. Vrhunski šport je tudi zato zdravju škodljiv. Primeri vegetarijanskih atletov pa seveda dokazujejo, da je dogma o nujnosti mesa popolnoma zgrešena. In, če je David Scott zmogel z dvajsetimi figami preživeti ironman, ne vidim razlogov, zakaj delavci v tovarni, gozdarji ali celo rudarji ne bi zmogli neprimerno manjših naporov s kilogramom jabolk ali fig. Da človek veliko bolje funkcionira na surovi vegetarijanski hrani, sem se prepričal tudi sam. Pred dvema letoma, ko sem se odločil za presno prehrano, sem s težavo pretekel mogoče kilometer ali dva. Ob presni hrani in rednem teku sem razdaljo povečeval, tako danes z lahko pretečem polmaratonsko razdaljo. Z malo bolj rednim treningom v zadnjih šestih mesecih sem svoje čase na 8 km popravil za več kot 8 minut, sedaj lahko deset kilometrov odtečem s tempom tudi pod 4min/km. 21 km na LJ maratonu sem pretekel v času 1:31, kolega, ki je tudi presnojedec in skoraj ne trenira pa v času 1:34. Mimogrede, v ženski konkurenci, je na 42 km zmagala laktovegetarijanka. Vsega tega seveda ne navajam zato, da bi se hvalil, marveč zato, da bi pokazal, kako je mogoče ob popolnoma naravni presni hrani rastlinskega izvora brez vrhunskih predispozicij v relativno poznih letih dosegati nadpovprečne rezultate v rekreativni konkurenci (brez tabletk, kavice, komercialnih energijskih ploščic, izotoničnih napitkov ter podobnih nenaravnih pomagal). Zanimivo je, da poznam veliko presnojedcev, ki veliko fizično delajo, planinarijo, so telesno aktivni – lahko rečem, da precej bolj kot jaz, pojedo pa še veliko manj.
>Pa poizkusi s svojimi pridigami prepričat delavce v >tovarnah, rudarje, fizične delavce, da
>kruh ni zdrav, da naj namesto žitaric in
>mesa jedo jabolka in fige.
Vsako mnenje ali nasvet lahko razglasiš za pridigo. Pridigamo več ali manj vsi, ki se tukaj oglašamo, pa če to priznamo ali ne. Sončeve pozitivke so npr. polne pridig o avrah, reikiju, čakrah, astralnih telesih, jingu, jangu, božanskih idealih, hoji po žerjavici in ne vem še o čem. Zato lahko zadevo vedno obrnemo tudi na to vižo. Naj gredo vsi ti duhovneži s vsojimi pridigami prepričat stare, bogaboječe ženice, ki vdano molijo k brezmadežni devici Mariji, da razen svete trojice, nebes in pekla obstajajo tudi čakre, astralna telesa in avre . Predlagaj jim, da gredo takoj po maši, ko so še povsem sveže napolnjene s svetim duhom in potešene s sveto hostijo, hoditi po žerjavici in malo pogreti svoje revmatične kosti.
>In kaj bi ti svetoval bolnim na jetrah, žolču, želodcu,
>kaj naj jedo. Surova zelenjava in sadje je za te
>ljudi prepovedana.
Najprej se moraš vprašati, kdo surovo sadje in zelenjavo prepoveduje oziroma kakšna je njihova doktrina. Sam bi bolnim na jetrih, želodcu, žolču svetoval, da nekaj časa ne jedo ničesar. Da izvedejo čistilni program – program razstrupljanja, ki seveda vključuje primerno dolg post ob svežih sadno-zelenjavnih sokovih, počitek, lahko tudi kolonhidroterapijo ali katero izmed drugih razstrupljevalnih naturopatskih metod. Gotovo jim ne bi svetoval, tako kot jim svetujejo tisti, ki 6 let študija potrošijo za prepoznavanje in razvrščanje 40.000 bolezni, o zdravi prehrani pa nimajo niti enega samega predmeta.
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: MC dne petek, 11. november 2005 @ 08:44 CET
Pol litra mineralne vode - raztopljeno kamenje (mrtvi anorganski minerali, ki jih telo ne zna pravilno absorbirati)
4 jajca - proteinski koncentrat - gnijoča bomba
sol - običajno namizna - konzervans z dodanimi strupi, ki povzroča mnoge civilizacijske bolezni
moka - običajno bela - neprebavljiv industrijsko predelan škrobni prah - sluzotvorno lepilo
pražena čebula - strupena rastlina, ki vsebuje agresivne, iritirajoče snovi, povzroča toksemijo telesa, ki se manifestira kot smrad iz ust in skozi kožo, solzenje, poškodbe sluznice
paradižnikova mezga - običajno industrijsko predelana, razvrednotena (tudi sladkana) poltekoča snov, ki samo še po barvi spominja na paradižnik
na kocke narezana šunka - strokovno sesekljani kadavri - koščki crkovine, ki je že nekaj časa podvržena gnitju (sicer sestavni del nekoč živega organizma oziroma visoko razvite živali vrste Sus scrofa domesticus, ki jo je zaklala in strokovno razrezala vrsta Homo Sapiens - med drugim tudi za potrebe nadevanih palačink)
šampinjoni - gobice, gobice - mater so težke gobice (fungusi-plesen - hrana za zombije)
poper - agresivna, zdravju škodljiva začimba, ki povzroča poškodbe sluznice želodca, črevesa in deluje iritirajoče na človeško telo in psiho
Vse skupaj še dodatno uničeno z dušenjem in pečenjem, tako da beljakovine še bolj zakrknejo, ogljikovi hidrati postanejo še bolj neprebavljivi, vitamini in encimi uničijo - ostane le še kupček mrtve hrane - pepela !
Objavljeno sicer na SONČEVIH POZITIVKAH, sicer pa čista KULINARIČNA NEGATIVKA - negativka za vas želodec, za vaše črevo, jetra, ledvice, negativka za vsako celico vašega telesa! Kot višek cinizma objavljeno v rubriki Zdrava prehrana. Koga imate tukaj za norca?!
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: Pozitivke dne petek, 11. november 2005 @ 16:31 CET
Objavljeno v rubriki Zdrava prehrana in dobri recepti. Poudarek je na IN.
Bomo pa z veseljem objavili kakšen res zdrav recept, če ga boste prispevali.
Lep dan in lep pozdrav
Uredništvo
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: osh-kosh dne sobota, 12. november 2005 @ 08:57 CET
glede na tvoj odgovor,kakšni vse strupi so toplotno obdelane rastline,a lahko poveš zakaj človek zaradi tega ne umre?
res mi ni logično zakaj se človek počuti slabo ( ali se celo zastrupi )če poje surovo meso,če pa ga toplotno obdela( alkimija= znanje kako pretvoriti neužitno stvar v užitno hrano ) pa se dobro počuti?
ali lahko svoje mnenje dokažeš na kakršnkoli način?
bodi tudi pogumen in odgovori na moj komentar.
lp
Alkimija palačink
Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 14. november 2005 @ 10:15 CET
Kuhanje je vedno kemični eksperiment. Endotermna reakcija z nepredvidljivim koncem.
Človek ne umre, tudi če poje žebelj ali 10 dkg zobne paste. Nekateri ob tem sploh ne čutijo takojšnjih posledic. To še ne pomeni, da so žeblji ali zobna pasta primerna hrana za človeka. Za človeka npr. pravijo, da je vsejedec – to pa le zato, ker (v resnici) brez takojšnjih posledic za zdravje lahko požre vsako sranje, ki mu ga servira novodobna kulinarika ali prehrambena industrija. Na takšen način so vsejede lahko tudi krave, ki jih pitajo s kostno moko in zaradi tega (vsaj na kratki rok) nobena ne pogine! Že samo dejstvo, da je neko hrano potrebno kuhati, kaže na to, da človek izvirno (genetsko) ni prilagojen na takšno hrano. Razen če (ti) dokažeš, da je človeška vrsta nastala oziroma se je razvila v današnjo pojavno obliko zaradi kuhanja (Opozarjam pa te, da je Lamarckove hipoteze znanost že zdavnaj ovrgla)
Najbolj smo ljudje genetsko neprilagojeni ravno na uživanje žit vseh vrst, ki so surova praktično neužitna, pojavila pa so se v človeški prehranio šele pred nekaj tisoč leti. Še veliko bolj smo neprilagojeni na žita, kot na uživanje surovih mlečnih izdelkov in mesa. Kuhanje je vedno kemični eksperiment. Endotermna reakcija z nepredvidljivim koncem. To je čista alkimija – kot temu praviš ti. Brez ognja in čarovniškega kotla ni vuduizma. Če uživaš surovo hrano, ne potrebuješ nobene alkimije. Ogenj je tu le še zato, da ti v neprijaznih podnebnih pogojih greje rit. Alkimija je nasprotje instinkta - alkimija je privilegij teokratov, znanje, ki (samo)izbrancem omogoča, da drogirajo množice – religija je opij za ljudstvo, ki svoje podanike krmi s kruhom in vinom – z božjim telesom in krvjo. Teokratske kulture oziroma civilizacija so vse temeljile na oblasti svečenikov - na pridelavi žit in vina, s katerimi so krmili (in opijali) vojake in sužnje - danes pa krmijo ubogljive mezdne delavce - z opijati v makrobiotični preobleki.
Samo (takojšnje) počutje po zaužitju neke hrane, nima nobene zveze s tem, koliko je takšna hrana primerna za človeka in še manj s tem, koliko je ta hrana zdrava. Odvisniki se vedno dobro počutijo, potem ko zaužijejo drogo! Čokoholiki se odlično počutijo po zaužitju čokolade. Alkoholiki po zaužitju alkohola, kadavroholiki po zaužitju crkovine, žitoholiki pa po zaužitju lepljivega škroba. Ko pride bolezen pa so itak krive zlobne bakterije, stres, slaba karma, dednost in podobne znanstveno-vuduistične pravljice.
Tvoja teza o dobrem počutju po zaužitju toplotno obdelanih kadavrov je seveda brezpredmetna. Mesojedci se odlično počutijo tudi po zaužitju surovega pršuta, salame, lososa, kaviarja, sušija, tatarskega bifteka in še bi lahko našteval. Je pa res, da toplotna obdelava (in alkimistično konzerviranje) zmanjša možnost prebavnih težav (zaradi presežka gnilobnih malignih bakterij in parazitov). Sicer pa, gledano izključno iz nutricionističnega aspekta (če odmislimo posledice okužb), je surovo meso nedvomno bolj hranljivo kot kuhane ali cvrte zakrknjene beljakovine, katerih struktura je zaradi uničujočega ognja še bolj nekompatibilna z naših prebavnim sistemom. Že samo dejstvo, da mora človek meso cmariti na ognju, kaže na to, da izvorno ni opremljen za presnovo z množico gnijočih bakterij kontaminiranih kadavrov.
Moje mnenje sem (že) dokazal na lastnem primeru. Odkar ne kuham in tudi drugi ne kuhajo zame, sem pozdravil mnoge kronične bolezni in izboljšal svojo psihofizično kondicijo. Predvsem pa se našel način, kako živeti svobodno brez alkimističnih bergel!
lp Marko Črnigoj
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 14. november 2005 @ 10:37 CET
Težava je prav v vašem poudarku – to je ravno v besedici IN! Bodite pošteni! Ljudje tisti IN vedno vidijo asociativno, nikoli razločevalno. Če napišete knjigo z naslovom VINO in ZDRAVJE, poudarek seveda ni na IN v smislu naštevanja dveh ločenih tematskih sklopov, ker bi potem moralo pol knjige spodbujati pitje in kulinariko, pol knjige pa abstinenco in jogging. IN v takšnih kontekstih vedno deluje asociativno in tudi posledično – v konkretnem primeru je videti, kot da so ponujeni recepti zdravi recepti. Seveda sprejmem tudi vašo argumentacijo, če se iskreno strinjate s tem, da spadajo palačinke s šunko in telečja sarma v kategorijo zdrave prehrane.
Kar zadeva receptur, pa vam lahko primaknem tri (res) zdrave recepte, na osnovi katerih si lahko pripravite tako okusne jedi, kakršne ne more pripraviti niti najbolj vešč kuhar tega sveta:
1.) kilogram ekološko pridelanih (surovih!) jabolk (priporočam topaz)
2.) tričetrt kilograma domačih (surovih!) primorskih kakijev (hrana za bogove)
3.) četrt kilograma svežih fig (hrana za vrhunske športnike in olimpijske atlete)
lp Marko Črnigoj
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: Pips dne torek, 15. november 2005 @ 20:18 CET
Se strinjam, da je hrana, ki jo omenjaš zdrava.
Kaj bogovi jedo, ne vem. Me niti ne zanima.
Poznam pa kar nekaj vrhunskih športnikov in le ti poleg fig, potrebujejo veliko ogljikovih hidratov, ki jih najdejo v žitaricah. Eden najboljših slovenskih triatloncev poje veliko testenin, kruha, kuhane zelenjave, rib(pa ne surovih).
Pa poizkusi s svojimi pridigami prepričat delavce v tovarnah, rudarje, fizične delavce, da kruh ni zdrav, da naj namesto žitaric in mesa jedo jabolka in fige.
In kaj bi ti svetoval bolnim na jetrah, žolču, želodcu, kaj naj jedo. Surova zelenjava in sadje je za te ljudi prepovedana.
Pozdrav.
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: Pozitivke dne torek, 15. november 2005 @ 20:29 CET
Ker ne moremo za vsako stvar odpreti nove rubrike, moramo pač nekatere združiti. Ali bi bolj ustrezalo, če bi namesto IN stala tam besedica TER ali morda kakšna druga?
In morda namesto dobri recepti - okusni recepti.
LP Uredništvo
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: MC dne sreda, 16. november 2005 @ 08:26 CET
Rubriko "Zdravje" bi lahko preimenovali v "Zdravje in zdrava prehrana", rubriko "Zdrava prehrana in dobri recepti", pa v rubriko "Kulinarika in dobri recepti" ali še bolje v "Kulinarika, dobri recepti in bolezen".
lp
Marko Črnigoj
palačinke Sus scrofa domesticus
Prispeval/a: MC dne četrtek, 17. november 2005 @ 09:48 CET
> Kaj bogovi jedo, ne vem. Me niti ne zanima.
Mogoče pa te bo zanimalo, zakaj se kaki tako imenuje. Diaspyros v grščini pomeni »hrana bogov«. Diaspyros je tudi botanično ime za kaki! Sama beseda kaki, je sicer japonsko ime, kjer je ta sadež zelo priljubljen. Botaniki zato japonskemu kakiju pravijo tudi "diaspyros kaki".
>Poznam pa kar nekaj vrhunskih športnikov in le ti poleg fig, potrebujejo veliko ogljikovih hidratov, ki jih
>najdejo v žitaricah. Eden najboljših slovenskih triatloncev poje veliko testenin, kruha, kuhane
>zelenjave, rib(pa ne surovih).
Vedno lahko navajaš take ali drugačne posamične primere. Tudi Martin Strel, ki v svojo 'peč' spravi vsako sranje (od cvička do klobas), dosega vrhunske rezultate. Ali je naravno in zdravju koristno, da se kopenska žival (zavita v gumijast skafander) več mesecev napreza v vodnem toku skupaj z aligatorji in ribami, pa je že drugo vprašanje. Tudi za Leona Štuklja radi povedo, da je pil cviček. Prav nič pa niso zgovorni, ko bi morali povedati, da je užival pretežno presno hrano. Ko smo že pri primerih - največji triatlonec vseh časov David Scott (večkratni zmagovalec ironmana) je vegetarijanec oziroma skoraj veganec. Svoje prve ironmane (ne navadne maratone) je premagoval le z dvajsetimi figami!!! Kasneje je sicer spoznal, da fige (zaradi balastnih snovi in 'prehitre' fruktoze) niso najbolj optimalne za ekstremno dolga naprezanja. Ne samo Scott, tudi množica drugih vrhunskih (predvsem vzdržljivostnih) vegetarijanskih športnikov dokazuje, da meso in ribe, ki jih omenjaš, niso potrebne, marveč kvečjemu škodljive za doseganje vrhunskih rezultatov. Razumeti pa moramo, da prehrana današnjih vrhunskih športnikov povečini temelji na znanosti, ki sešteva kalorije, ogljikove hidrate, beljakovine, maščobe, minerale in vitamine – izvor in poreklo hranil po večini nikogar ne zanima več. Zato je v hrani vse več umetnih koncentratov – vrhunski rezultati se v svetu, kjer velja le denar, dosegajo le s pomočjo umetnih hranil in kemičnih preparatov, pogosta je uporaba poživil ali celo za drog. Nenaravno, da ne rečem protinaravno naprezanje vrhunskih športnikov nima nobene zveze z zdravjem, zato je tudi njihova prehrana nenaravna. David Scott je ugotovil, da je dvajset fig dovolj za ironman, da pa je premalo, da bi bil ves čas prvi. S karbohidratskim kruhom in pico tega ni niti poizkusil in mislim, da tega ne poizkuša nihče, ker dobro ve, kako lepljiv škrob obleži v želodcu, predvsem pa se vsi zavedajo, da so klasični kulinarični karbohidrati mineralno podhranjeni in brez dodatkov popolnoma neustrezni za prehrano. Optimalno razmerje ogljikovih hidratov, proteinov in mineralov, ki zadostijo zahtevam nečloveških in povsem nenaravnih naprezanj vrhunskih profesionalnih športnikov, je nemogoče doseči z naravno hrano, kakršno je narava dala človeku. Vrhunski šport je tudi zato zdravju škodljiv. Primeri vegetarijanskih atletov pa seveda dokazujejo, da je dogma o nujnosti mesa popolnoma zgrešena. In, če je David Scott zmogel z dvajsetimi figami preživeti ironman, ne vidim razlogov, zakaj delavci v tovarni, gozdarji ali celo rudarji ne bi zmogli neprimerno manjših naporov s kilogramom jabolk ali fig. Da človek veliko bolje funkcionira na surovi vegetarijanski hrani, sem se prepričal tudi sam. Pred dvema letoma, ko sem se odločil za presno prehrano, sem s težavo pretekel mogoče kilometer ali dva. Ob presni hrani in rednem teku sem razdaljo povečeval, tako danes z lahko pretečem polmaratonsko razdaljo. Z malo bolj rednim treningom v zadnjih šestih mesecih sem svoje čase na 8 km popravil za več kot 8 minut, sedaj lahko deset kilometrov odtečem s tempom tudi pod 4min/km. 21 km na LJ maratonu sem pretekel v času 1:31, kolega, ki je tudi presnojedec in skoraj ne trenira pa v času 1:34. Mimogrede, v ženski konkurenci, je na 42 km zmagala laktovegetarijanka. Vsega tega seveda ne navajam zato, da bi se hvalil, marveč zato, da bi pokazal, kako je mogoče ob popolnoma naravni presni hrani rastlinskega izvora brez vrhunskih predispozicij v relativno poznih letih dosegati nadpovprečne rezultate v rekreativni konkurenci (brez tabletk, kavice, komercialnih energijskih ploščic, izotoničnih napitkov ter podobnih nenaravnih pomagal). Zanimivo je, da poznam veliko presnojedcev, ki veliko fizično delajo, planinarijo, so telesno aktivni – lahko rečem, da precej bolj kot jaz, pojedo pa še veliko manj.
>Pa poizkusi s svojimi pridigami prepričat delavce v >tovarnah, rudarje, fizične delavce, da
>kruh ni zdrav, da naj namesto žitaric in
>mesa jedo jabolka in fige.
Vsako mnenje ali nasvet lahko razglasiš za pridigo. Pridigamo več ali manj vsi, ki se tukaj oglašamo, pa če to priznamo ali ne. Sončeve pozitivke so npr. polne pridig o avrah, reikiju, čakrah, astralnih telesih, jingu, jangu, božanskih idealih, hoji po žerjavici in ne vem še o čem. Zato lahko zadevo vedno obrnemo tudi na to vižo. Naj gredo vsi ti duhovneži s vsojimi pridigami prepričat stare, bogaboječe ženice, ki vdano molijo k brezmadežni devici Mariji, da razen svete trojice, nebes in pekla obstajajo tudi čakre, astralna telesa in avre . Predlagaj jim, da gredo takoj po maši, ko so še povsem sveže napolnjene s svetim duhom in potešene s sveto hostijo, hoditi po žerjavici in malo pogreti svoje revmatične kosti.
>In kaj bi ti svetoval bolnim na jetrah, žolču, želodcu,
>kaj naj jedo. Surova zelenjava in sadje je za te
>ljudi prepovedana.
Najprej se moraš vprašati, kdo surovo sadje in zelenjavo prepoveduje oziroma kakšna je njihova doktrina. Sam bi bolnim na jetrih, želodcu, žolču svetoval, da nekaj časa ne jedo ničesar. Da izvedejo čistilni program – program razstrupljanja, ki seveda vključuje primerno dolg post ob svežih sadno-zelenjavnih sokovih, počitek, lahko tudi kolonhidroterapijo ali katero izmed drugih razstrupljevalnih naturopatskih metod. Gotovo jim ne bi svetoval, tako kot jim svetujejo tisti, ki 6 let študija potrošijo za prepoznavanje in razvrščanje 40.000 bolezni, o zdravi prehrani pa nimajo niti enega samega predmeta.
Lp Marko Črnigoj