NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Sprejem Nacionalnega stanovanjskega programa je šele prvi korak k spremembam   
    četrtek, 26. november 2015 @ 22:31 CET
    Uporabnik: Sonce

    Državni zbor je sprejel predlog Nacionalnega stanovanjskega programa (NSP), s čimer smo sprejeli smernice stanovanjske politike za naslednjih 10 let. Na Mladinskem svetu Slovenije (MSS) menimo, da pričujoči program ima potencial za izboljšanje stanovanjskih razmer v Sloveniji, od izvedbe pa bo odvisno, ali bo ta potencial tudi izkoriščen. Prejšnji NSP iztekel leta 2009, sami smo v vmesnem obdobju na pobudo pristojnega ministrstva pripravili 6 dokumentov s predlogi vsebin za NSP ter nekje vmes skorajda že nehali resno jemati pozive na to temo. Zato zaenkrat lahko rečemo, da podpiramo namero države, da to področje izboljša.

    »Stanovanjska nočna mora« in »Boj za stanovanje mladim krade življenje«, sta dva od strnjenih opisov reševanja stanovanjske problematike mladih, ki smo ju lahko zasledili v javnosti in ki zelo dobro povzemata to, kar se dogaja mladim generacijam. Le-te se vse od izteka t.i. Jazbinškovega zakona brez pomoči staršev in sorodnikov ne morejo bivanjsko osamosvojiti in so postale množična žrtev slabo urejenih stanovanjskih razmer. Tem generacijam je bilo namreč posredno ali neposredno sporočeno, da je iskanje stanovanja njihov problem in naj se v življenju znajdejo, kakor vedo in znajo.

    Brezposelnost, prekarne zaposlitve, nizke plače, negotovost ob izteku pogodb o delu za določen čas in strah pred izgubo službe (sploh v primeru odplačevanja kredita) v veliki meri opredeljujejo položaj mladih generacij na trgu dela. Kreditna nesposobnost ali zakreditiranost za dolgo obdobje, visoke tržne najemnine, negotovost bivanja v tržnih stanovanjih, kršenje pravic mladim najemnikom [1], onemogočanje prijave prebivališča (in s tem koriščenja pravic) itd. pa trenutno zaznamujejo njihov položaj na stanovanjskem področju. Kako bodo mladi in mlade družine v takih razmerah reševali svoje stanovanjsko vprašanje? Na to vprašanje tudi pričujoči NSP ne daje prepričljivih odgovorov. Ukrepi za mlade, ki jih vsebuje, pa bodo imeli, vsaj v prvih letih, zelo omejen obseg; če sploh lahko govorimo o obsegu, saj konkretnih številk nimamo.

    NSP tudi sicer v veliki meri ostaja na načelnem nivoju in nakazuje smernice, o konkretnih učinkih pa lahko zaenkrat predvsem ugibamo. Načelni nivo NSP je namreč tisti, ki, ne samo da ne daje konkretnih rešitev, pač pa tudi odpira možnosti za poslabšanje položaja stanovalcev. Zamenjava subvencij in neprofitnih najemnin s stanovanjskim dodatkom in profitnimi najemninami (oz. t.i. stroškovna najemnina) je eden takšnih ukrepov; lahko je pravičen, lahko pa tudi povzroči še večjo revščino že sedaj revnih.

    Podroben načrt sprememb na stanovanjskem področju (pričakovani izvedbeni načrt NSP) bo že morda tisti, ki bo konkretnejši in s katerim bomo lahko pridobili jasnejšo predstavo u učinkih NSP, potrebnih pa bo še veliko drugih sistemskih oz. zakonodajnih sprememb. Od vlade, pa v katerikoli sestavi že bo, pričakujemo, da se bo zavedala (z ustavo opredeljene) odgovornosti za ustvarjanje možnosti za pridobitev stanovanj za prebivalce in da trenutno vlagamo v to področje bistveno premalo (in smo na repu EU, slabša v tem pogledu je menda samo Romunija) in bo zato v prihodnosti potrebno marsikaj spremeniti. Vsekakor bomo na MSS izvajanje NSP budno spremljali ter se vključevali tudi v nadaljnje spremembe v stanovanjski zakonodaji.

    Več:

    Stanovanjska problematika mladih, gradivo ob mednarodnem dnevu mladih 2015.
    Odziv MSS na predlog NSP v času javne razprave.

    [1] MSS pripravlja analizo ankete o položaju najemnikov; del rezultatov o kršenju pravic lahko najdete ob koncu tega dokumenta.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Stanovanjska problema...
  • Odziv MSS na predlog ...
  • tega dokumenta
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Nacionalni-Stanovanjski-Program-Drzavni

    No trackback comments for this entry.
    Sprejem Nacionalnega stanovanjskega programa je šele prvi korak k spremembam | 5 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Sprejem Nacionalnega stanovanjskega programa je šele prvi korak k spremembam

    Prispeval/a: Mako dne nedelja, 29. november 2015 @ 10:45 CET
    Res je skrajni čas, da se na stanovanjskem področju nekaj uredi. Že v prejšnji državi v okviru Jugoslavije je bilo to področje slabo urejeno. Govorim iz svojih izkušenj - v Ljubljani sem ostal po študiju, delo sicer dobil, a kljub temu, da sem si ustvaril tudi družino, sem dobrih 20 let živel v podnajemniških stanovanjih, vsake dve leti v drugem. In za "najemnino" (na črno, seveda) smo dajali eno plačo, z drugo pa živeli. Tudi stanovanjsko varčevanje nam je uspelo imeti, a ko bi stanovanje končno lahko kupili, nisem dobil kredita ca. v višini polovice kupnine. Vmes bi dobil delo tudi v Kamniku, Novi Gorici, a seveda stanovanja nikakor. Tako smo se preselili domov k staršem v manjše mesto na Štajerskem in šele tam nam je uspelo dobiti po enem letu tudi normalno najemno stanovanje, čeprav majhno.
    Zato še predobro razumem stisko današnjih mladih generacij in lahko rečem samo to, da je za državo tako stanje sramota. To bi morali urediti med prvimi stvarmi.
    Upam samo, da zdaj ne bodo spet samo sprejemali v nedogled neke zakone, programe ali kakorkoli temu rečejo, temveč, da bodo čimprej nekaj STORILI, da se mladi ljudje ne bodo med drugim prisiljeni ozirati po tujini.


    Sprejem Nacionalnega stanovanjskega programa je šele prvi korak k spremembam

    Prispeval/a: Nan dne nedelja, 29. november 2015 @ 15:17 CET

    Poskrbite za otroke pravoćasno in kupite nepremičnino, ko bo odrasel bo imel vsaj nekaj svojega za začetek.


    Sprejem Nacionalnega stanovanjskega programa je šele prvi korak k spremembam

    Prispeval/a: Louise dne ponedeljek, 30. november 2015 @ 10:52 CET
    Nan, za nakup nepremičnine je potrebno najprej imeti dovolj denarja in verjetno ni dovolj starejših, ki bi to za svoje otroke zmogli. Kreditov se pa tudi danes ne dobi in kot je napisal Mako, jih tudi prej očitno niso dobili vsi, čeprav so se trudili (svoj delež v obliki varčevanja).
    Dejstvo je, da bi država morala imeti fond normalnih najemnih stanovanj, tako kot imajo to druge države. Le zakaj bi morali biti vsi lastniki ? Posebno danes, ko morajo ljudje v druge kraje, ker v svojem ne dobijo zaposlitve.
    Imam strica v Franciji, tja je odšel konec 60-ih, pa mu še na kraj pameti ne pride, da bi kupil stanovanje, ker se je v delovnem obdobju 4 krat selil iz enega kraja v drugi, po navadi za boljšo službo (bil je tiskar). In ni imel nobenega problema, niti pomislil ni, da ne bi našel najemnega stanovanja. Zdaj kot upokojenec stanuje v "bloku" s 6 stanovanji, poleg stanovanja ima še garažo in delček vrtička ob stavbi. Plača najemnino 180.-€. Kraj, kjer biva, je 20km oddaljen od Clermond-Ferranda in 30km od Vichy-ja, torej osrednja Francija.
    Pa lep pozdrav !
    Louise


    Sprejem Nacionalnega stanovanjskega programa je šele prvi korak k spremembam

    Prispeval/a: Nan dne ponedeljek, 30. november 2015 @ 11:04 CET

    Louise, jasno da ni mišljen nakup brez sredstev. Kupi se na kredit, čez 15-20 let je odplačano in otrok se lahko vseli v svoj domek. :)


    Sprejem Nacionalnega stanovanjskega programa je šele prvi korak k spremembam

    Prispeval/a: ? dne torek, 1. december 2015 @ 10:31 CET
    Problem nastopi, če so starši skozi dolgoletna odplačevanja neugodnih kreditov po letu 1990, z njimi in nenehnim odrekanjem komaj uspel ustvariti dom svojim otrokom. Ki so medtem zrasli.

    Ljudje radi rečejo: "Kdo ti je kriv, da imaš toliko otrok?!" Res je, to je odločitev vsakega posameznika. A vendar je prav, da se vzame v zakup, da je marsikaj precej bolj samoumevno, ko pomagaš priskrbeti streho nad glavo edincu. Ob predpostavki, da tudi sam nisi začel "iz nule".



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,71 seconds