NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Moja deseta selitev   
    četrtek, 31. maj 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: navi

    Danes se selim, to je moja deseta selitev. In tega se veselim, prihaja novo, prihajam v novo okolje, staro puščam za seboj. Grem na novo lokacijo, ker moram iti. Staro hišo, kjer sem živel kot najemnik namreč prodajajo… No pa da grem čisto na kratko vse od začetka..., da bi vse razumeli.

    Moja prva selitev je bila seveda iz maminega telesa, dobrih osemnajst let sem potem poznal le en svet in moj dom. Čas otroštva in igrivosti…

    Moja druga selitev je bila preselitev od doma. V Ljubljano, v študentski dom. Moral sem iti od doma, zaradi potrebe po novem učenju, želja po novih znanjih je bila močnejša od niti, ki so me vezale na dom. Dobrih pet let sem bil v študentu. Ko sem šel s študijem počasi h koncu, sva se spoznala z Majo ter potem šla skupaj naprej, v mojo tretjo selitev, v majhno najeto sobico hiše blizu Zaloga.

    To je bila sobica s predprostorom, vsega skupaj okrog trideset kvadratov, in samo midva, no s še eno študentko smo delili skupno kopalnico, po enem letu se nama je rodil prvi otrok. Za najemodajalce pa je to pomenilo nejasen strah, in rešitev za njih ''prenavljali bomo hišo'' in za nas-prekinitev pogodbe.

    Četrta selitev je bila v dom podiplomcev. Selil sem se sam, ker Maja tedaj ni imela statusa podiplomskega študenta, takrat pa so v podiplomca sprejemali le pare, ki so bili ''kompatibilni'' (oba s statusom podiplomskega študenta). Eno leto sem gledal, kako je bilo več deset apartmajev podiplomca za Bežigradom popolnoma praznih-nevseljenih (to je bilo prvo leto delovanja podiplomca na Gosarjevi), mi-družina smo ''zaradi še neurejenih podzakonskih aktov podiplomskega doma'' živeli pač ločeno. Kaj hočeš, država pa se je pa le držala predpisov, ko pravih pač še ni bilo. No za naše zanamce, družine podiplomskih študentov, se je vsaj to potem uredilo na mojo pobudo.

    Moja peta selitev je bila k Maji, v hišo njenega očeta. Posledično sem se zaradi oddaljenosti od Ljubljane vozil vsak dan 250 km dnevno. In to tri leta. Vsak dan tri ure, če je šlo brez zastojev na cesti, včasih kakšno uro dalj… in pozimi???!!! Dobila sva še drugega otroka. V treh letih sem prevozil dobrih 180.000 kilometrov. Dovolj, da sem se zamislil, dovolj, da je prišlo do moje šeste selitve.

    Šesto selitev sem naredil tudi zato, da se odmaknem, da si odpočijem, da v miru dokončam podiplomski študij. Ena skromna najeta sobica v hiši blizu Vrhnike mi je bila dovolj, tudi dovolj blizu gozda, dovolj daleč stran od vsega hrupa, sobica, kjer sem v samoti zaoral najbolj globoke brazde svojega življenja. Uspešno sem zaključil dolg študij.

    Sedmo selitev sem naredil potem nazaj k Maji. To je bil čas zrenja v prepad. Pol leta je trajalo. Biti ali ne biti. Med nama je vsak dan stalo vprašanje ostati skupaj ali iti-vsak svojo pot. Pri tem ni bilo nič več demokracije, ostalo je le še ali greš, ali ostaneš. Greš ali ostaneš, to ti je bila verjetno takrat tvoja najtežja odločitev. Jaz grem naprej, nič več me ni moglo ustaviti...

    Moja osma selitev, najem nove sobice v hiši na Viču, dobrega pol leta sem bil tam, tedaj sem bil že popolnoma odločen slediti svoji viziji. Odpirali so se veliki boji na vseh frontah, doma, v službi, moji notranji boji, a ostal sem vedno prijazen do vseh okrog sebe. Prijaznost me je rešila. Lastnica me je na koncu sicer prikrajšala za takrat 48.000 tolarjev mojega predplačila, a bil sem že toliko svoboden, da sem se vsemu skupaj na koncu le še smejal, upam da jih je najemodajalka koristno porabila. A kaj bi to, revica, sem si takrat mislil, da se pri vsem denarju, ki ga ima, spusti tako nizko.

    Moja deveta selitev. Maja se je odločila, gremo živet skupaj. Najeli smo pritličje hiše v okolici Ljubljane, za solidno najemnino. Eno leto je vse potekalo brez težav. V zgornjem nadstropju so v najemu živeli študentje, dobro smo se razumeli, vendar so z lastnico potem prišli navzkriž. V zgornje nadstropje se je nato naselila hčerka lastnice. Bolj debelušna punca, ''dvojne teže'', ki ji je bilo vedno težje hoditi po stopnicah ''lastne hiše'', pritisne na mamo, gumb deluje in posledica ''prodali bomo hišo''. Za nas-prekinitev najemne pogodbe.

    No tako sem danes pred deseto selitvijo, skupaj z Majo in še dvema otrokoma. Ni me strah, s temi selitvami sem veliko spoznal o psiholoških ozadjih odnosov najemnik/najemodajalec. Tudi to mi je pomagalo pri spoznavanju samega sebe. Vsakemu posebej na tej poti sem hvaležen za srečanje. Zato veselo in optimistično gledam na vse skupaj naprej.

    To pišem predvsem zaradi mladih, da se ne bi ustrašili naporov in preizkušenj, v katere jih je prisililo pohlepno ravnanje tistih, ki danes imajo odvečna stanovanja (in jih po oderuških najemninah oddajajo).

    Če ste najemniki, se veselite tega stanja, vedite namreč, da imate več svobode, kot tisti, ki ima nepremičnine v posesti, kot tisti najemodajalec, ki ima dve, tri stanovanja. To je pri njih le posledica psihološko pogojene navezanosti spomina na lastnino, na varnost, na svojo hišo, na mamo, na svoj odnos do denarja, na slepoto današnjih dni... Posledično so današnje cene stanovanj bistveno previsoke, da bi si jih mlad človek z normalno izobrazbo in poštenim delom lahko kupil. In prav je tako, to iskreno mislim, mladi gredo danes že svojo pot in po tej poti bodo spoznali resnico ter prišli na novo stopnjo razumevanja in dojemanja resničnega sveta.

    Stanovanja se namreč hitro starajo, hiše propadajo in s tem se množi breme lastnikov, množi se bolečina, množi se grenak priokus denarja, ki prihaja od visokih najemnin in izkoriščanja šibkejših...pazite, da se tudi v Vas ne izpolnijo izrečene besede ''ne nabirajte si zakladov, ki jih razjeda rja in molj…'' V večini primerov so mladi danes postavljeni pred nepredstavljive ovire, vendar mladi, moč je v Vas samih, ne bojte se sveta, ki Vam s tem le pomaga do razumevanja višjih svetov. Zato Vam to pišem, iz svoje izkušnje pravim, ne bojte se selitev, pa tudi če se desetkrat selite, bojte se, da bi izgubili svojo svobodo, da bi jo prodali zaradi ugodja, ki Vam ga nudijo starši…Pustite vse in pojdite svojo pot…

    Mladi, ali hočete enkrat biti tako pohlepni, kot to vidite pri današnjih lastnikih stanovanj, želite, da Vam denar popolnoma zamegli razum, da živite brez sočutja do soljudi? Ali hočete za sebe in za svoje otroke prav to? In več kot stanovanja so tukaj...

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja navi
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Moja deseta selitev | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Moja deseta selitev

    Prispeval/a: danaja... dne četrtek, 31. maj 2007 @ 14:00 CEST
    Zanimivo …
    A jaz tvojo zgodbo vidim drugače.
    Lep začetek v najemniški sobici in rodi se prvi otrok. Nastane družina. Ne le: ti - ona - otrok. Ampak – družina!
    Si sprejel svojo odgovornost, si sprejel svojo moško vlogo v družini, si sprejel skrb za materialno varnost in trdnost družine? Spletel trdno gnezdo?
    Si sledil le svojim osebnim sanjam - ali pa si v partnerskem odnosu uresničeval skupne sanje nove skupnosti – družine?


    Lepo pišeš. A stvari so premalo ozemljene. Včasih je duhovnost beg pred nesposobnostjo se spoprijeti z materialnim svetom.
    Pozabili smo, da je Bog – Oče in Mati. Lažje je strmeti samo v Nebo, kot pa sprejeti, da je tudi Mati - Bog. Materijo postaviti na pravo mesto! Da se spoprimeš s težavami, ki jih imaš v materialnem življenju, se moraš pač krepko spoprijeti sam s sabo, spoznati s svoje slabosti, jih premagati. To je težko. A to je rast. Tudi to je rast duše. In če bi ne bilo to potrebno, bi ostali med angelčki, mar ne?

    Veliko si napisal o sebi pri svoji osmi selitvi. Prijaznost te je rešila? Te je rešila?
    Ne. Tvoja nenavezanost na materialno ti je omogočila da si lahko – zbežal. In ta beg pred seboj elegantno opravičil. Celo nekoliko s pomilovanjem gledaš na stanodajalko, ki te je prikrajšala za lep kupček denarja. Te je prikrajšala ali si ji pustil - da se ti ja ne bi bilo treba boriti?
    Nisi bil navezan denar in si se ga lahko odpovedal. To je dobro.
    A vedel si, da ne pripada njej! In si privolil v njeno igro. (Ker, grobo povedano, nisi imel jajc, da bi stvari postavil na svoje pravo mesto. Da bi živel resnico!) In si ženski omogočil, da je spet odigrala vlogo izkoriščevalca. V igro si pristal in postal si soudeleženec.
    Nekater radi omenjajo karmo; no in tako se gradi karma. Nisi odnosa razrešil na način, da ne bi bilo dolžnika. Pa bi moral; to je bila tvoja dolžnost, saj si duhovno prebujen bolj kot ona.
    Je jasno, da sam denar tu igra samo postransko vlogo. Pa koga briga denar - lahko bi ga podaril prvemu mimoidočemu.

    Ja, lahko bi ga podaril nekomu, ki ga potrebuje.

    To je svetost materije!
    Ne gre za malikovanje, ampak za odgovorno in pravično ravnanje z njo.



    Dragi Navi, nisi podpisan s svojim pravim imenom in zato sem si dovolila napisati svoje mnenje, saj s tem ne morem škodovati tvoji osebi, kar res ne želim. Učimo se drug od drugega, zato je le dobro, če slišimo tudi drugo mnenje. Je najprej kot grenka pilula, a zrel človek bo to sprejel, se pogledal v tem in uporabil v svoje dobro. Ves čas se učimo in verjamem, da si zdaj že drugačen kot si bil takrat. Vsi smo ljudje, vsi se po svoje borimo. Tudi jaz nisem nikakršna perla in se po svoje učim skozi življenje.

    Rada bi povedala le to, da je sebično hlepeti le po svoji odrešitvi, po svojem razsvetljenju …
    Le skupaj, kot človeštvo, bomo šli naprej!
    Duhovna prebujenost, razširjena zavest - kaj ti ne da to moči, da zavestno ustvarjaš svojo realnost, in ustvarjaš naš materialni svet. In ker nisi navezan nanj, lahko deluješ – čisto preprosto povedano – pošteno.

    Ko sem brala tvojo zgodbo, mi je bilo jasno, da bi z drugačnim odnosom do življenja, lahko že sam bil lastnik še kake dodatne sobice, ki bi jo lahko oddajal. In oddajal bi jo pošteno; pri tem ne bi nikogar poškodoval, ampak bi z zgledom svoje poštenosti še druge vzgajal.
    Kaj ni to velik prispevek k življenju?

    Duhovno prebujeni človek MORA dati prispevek Življenju, ne pa se od njega oddaljevati …

    Seveda ti je v zadovoljstvo opazovati svojo nenavezanost na materijo, hrano, vodo …
    A oddaljuješ se! Če bi bilo to prav, bi sploh ne prišel sem, ampak bi ostal med »angelčki«.

    A imel si čast, da si lahko prišel soustvarjat Življenje na Zemlji. Izkoristi ta dar! Ne beži!


    Srečno! Ljubi Življenje!
    In srečno vsej tvoji družini v novem domu!

    Danaja


    Moja deseta selitev

    Prispeval/a: mici dne petek, 1. junij 2007 @ 20:42 CEST
    Ob branju zgornjega članka sem se zelo zamislila. Tudi sama imam za sabo kar nekaj selitev. Že po osnovni šoli selitev v mesto - v internat. Kakšno je bilo tam naše mladostno odraščanje raje ne bi govorila. Tudi o kaki svobodi ne bi zgubljala besed. Po končani srednji šoli sem se hotela čim prej osamosvojiti in odselila sem se od doma. Kmalu sem se tudi poročila in prvo stanovanje mlade družinice je bilo podnajemniško. Lastniki hiše so se kljub zelo "naviti" najemnini za sobico s souporabo sanitarij obnašali, kot da nama dajejo nekaj zastonj. Ko se nama je rodil prvi otrok, sva dobila stanovanje za mlade družine in imela možnost po petih letih, seveda s krediti in privarčevanimi sredstvi, kupiti lastno stanovanje. Seveda majhno, bilo pa je samo naše. Živeli smo skromno. Nisva imela staršev, ki bi nama lahko pomagali z denarjem. Pa hvala bogu, to nisva niti pričakovala. In tako smo živeli srečno.... rodil se nam je še en otrok, s pridnostjo sva si privarčevala še nekaj denarja in kupila večje stanovanje. Če bi bila še malo iznajdljiva, tako kot je bilo mnogo najinih znancev in prijateljev, bi mogoče prišla celo do svoje hišice. To so bili časi, ko je bil nakup neprimičnin malo lažji, kot danes.

    V vseh teh letih skupnega življenja, dokaj ležerno, bi lahko rekla, sem ugotavljala, kaj mi pomenijo materialne dobrine. V glavnem mi pomenijo toliko, kolikor jih lahko koristno in pozitivno uporabljam. Avto mi pomeni samo kot nujen pripomoček, da hitreje, enostavneje in ne nazadnje ceneje pridem na cilj. Ni mi tako pomembna znamka in moč in modni dizajn. Tako funkcioniram pri vseh materialnih dobrinah.

    No, do tukaj sem se torej selila petkrat. In to v prvih tridesetih letih mojega življenja. Vsaka selitev je bila, lahko bi rekla, na malo višji nivo osvoboditve. Ne v smislu, da sem si z nakupom stanovanja povečala imetje, ampak kot prispevek k osebni svobodi, ko si sam svoj gospod, kot se temu reče. In pa predvsem to, da si poskrbel za ustrezne življenske pogoje za svoje otroke.

    Do tukaj je bila zgodba skoraj malo dolgočasna, ali ne. Podobnih zgodb je namreč v naši ljubi Slovenije na tisoče. Pred parimi leti pa se je moja pot znašla na križišču. Odločiti sem se morala za ležerno življenje s partnerjem, s katerim sva bila do konca odtujena in že nekaj časa nisva živela pravega zakonskega življenja in življenjem z novim partnerjem s katerim sem si zlahka predstavljala življenje do smrti in še čez. Prvič v življenju sem bila res zaljubljena in ljubljena. Odločila sem se za drugo pot in odšla na pot pravega učenja. Oba z novim partnerjem sva pustila za sabo svoji družini in vsak z enim kovčkom osebnih stvari pristala v podnajemniški sobici. Dobesedno sva nekaj let živela le od ljubezni. Po obdobju zaljubljenosti, je prišlo obdobje, ko je najin odnos prerasel v bolj umirjeno zvezo. Lepo nama je. In sedaj lahko povem glavno misel tega mojega komentarja. VEDNO BOLJ SI ŽELIM ENO MAJHNO, LASTNO STANOVANJE! Ni mi težko biti podnajemnik in živeti brez materialnih dobrin. Težko pa je v našem okolju biti suženj izkoriščanj na tem področju. Slovenci smo na tem področju zelo nagnjeni k izkoriščanju. Lastniki stanovanj se največkrat obnašajo kot mali bogovi, ki si vzamejo pravico na najbolj podle načine posegat v naša življenja in brez milosti si prepuščen vsem njihovim muham. Tako te počasi načne črv nesigurnosti in negotovosti in to ti načenja tvoj notranji mir. Ne vem, kje je tukaj kakšna možnost duhovnega učenja. Potrpežljivost je verjetno ena od teh lastnosti, ki jih izpopolniš do amena. Ponižnost, ki se ji moraš velikokrat podrediti, pa mi rahlo diši po predaji. To je moj problem in znajdem se v situaciji, ko me to zelo obremenjuje. Posledica je tudi potem razdražljivost in večkrat pride do slabe volje in nesoglasij s partnerjem, ki gleda na vse skupaj veliko bolj neobremenjeno.
    Samo toliko sem hotela povedat. Upam, da sem zadela temo, o kateri je že moja predhodnica nekaj povedala.

    Lepo pozdravljam vse in vsem na Pozitivkah želim veliko pozitivne duhovne rasti.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,52 seconds