NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Mednarodni dan človekovih pravic – 10.12   
    nedelja, 10. december 2006 @ 12:47 CET
    Uporabnik: tinag

    * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za10. 12 je dan, ko so pred dobrimi petdesetimi leti odločili, da bo ta dan posvečen obletnici človekovih pravic. Še kako aktualen dan, a žal nekako prezrt tudi s strani medijev. Glede na dogajanje, tako v Sloveniji kot tudi po svetu, bi pričakovala večji odziv in poglobljeno razmišljanje na to temo. A žal na uradni slovenski strani Varuha človekovih pravic nisem našla nobenega aktualnega poziva ali akcijo, ki bi pripomogla osveščati, da bi Slovenci postali manj nestrpni drug do drugega, da bi ljudi seznanjala o naših osnovnih pravicah, kam se obrniti, ko čutimo, da so nam le te kršene in kako v nadalje ukrepati.

    Za ta dan bi rada bralce našega portala samo seznanila in opomnila, kakšne so sploh pristojnosti varuha človekovih pravic in kakšno poslanstvo opravlja. Če jih izpolnjuje ali ne, pa prepuščam presojo vam.

    Torej, kaj je institucija varuha in s čim se ukvarja?
    Varuh človekovih pravic RS je ustavna kategorija, ki ne sodi ne v izvršilno, ne v sodno in ne v zakonodajno vejo oblasti. Varuh tako ni del mehanizma oblasti ampak je nadzornik oblasti, saj s svojim delovanjem omejuje njeno samovoljo pri poseganju v človekove pravice in temeljne svoboščine.


    Varuh pri svojem delu ni omejen samo na neposredne kršitve v ustavi navedenih človekovih pravic in svoboščin, ampak lahko deluje v primeru kakršnekoli kršitve katerekoli pravice posameznika s strani nosilcev oblasti.


    Intervenira lahko tudi v primeru nepravičnega in slabega upravljanja izvajalcev oblasti v razmerju do posameznikov. Upoštevajoč navedeno pomembno vpliva na razvoj in dvig pravne in upravne kulture v razmerjih med izvajalci oblasti in posamezniki.


    Rada bi vas še opomnila, da se k njim lahko zatečete kadarkoli, ko se vam zdi da je to potrebno in jim postavite različna vprašanja. Zelo lepo je tudi poskrbljeno za otroke in mladino, ki imajo v ta namen prav posebno rubriko, namenjeno samo njim. Preberete si lahko Zakon o varuhu človekovih pravic, prav tako imajo napisano Ustavo Republike Slovenije, Zakon v varstvu osebnih podatkov in še kup drugih zakonov, ki se nanašajo na Slovenijo in na Evropsko unijo.

    In kaj so sploh človekove pravice in kaj zavzemajo?
    Človekove pravice so pravice nas vseh, moje, tvoje, njene, njegove, vaše, naše ali njihove. Človekove pravice so zapisane v Deklaraciji o človekovih pravicah, v raznih konvencijah ter v Ustavi republike Slovenije, podane pa so tudi v posameznih zakonih. Seveda pa avtomatično s pravicami pridejo tudi dolžnosti, ki jih moramo upoštevati. Zaradi lažje in preglednejše obravnave pravice delimo na področja (ustavne pravice, omejitev osebne svobode, socialna varnost, delovne pravne zadeve, upravne zadeve, sodni postopki, okolje in prostor, gospodarske javne službe, stanovanjske zadeve, diskriminacija, varuh otrokovih pravic). Če ste izčrpali vse možnosti za rešitev vaših težav ali pa preprosto ne veste več, kaj storiti, se obrnite na Varuha človekovih pravic RS.

    In še nekaj besed o zgodovini institucije ombudsmana
    Beseda ombudsman je švedskega izvora in pomeni »predstavnika«. V različnih državah po svetu so predstavniki ljudstva, ki varujejo ljudske pravice, pač poimenovani različno. Do leta 2001 se je institucija ombudsmana na državni ravni razširila v približno 110 držav sveta. V številnih državah so tudi regionalni, mestni, provincialni ombudsmani, nekatere države pa imajo ombudsmana na nacionalni, regionalni in subnacionalni ravni.


    Varovanje človekovih pravic je eden glavnih namenov ombudsmanov in njihovih uradov in ta namen se odseva tudi v imenu institucije.


    Korenine institucije ombudsmana segajo v leto 1809 na Švedsko, ko je bil ustanovljen »predstavnik za pravičnost« (ombudsman for justice). Do 20. stoletja institucija ni segla čez švedske meje, nakar so jo posvojile tudi druge skandinavske države (Finska - 1919., Danska - 1955. in Norveška - 1962.).


    Največjo popularnost je institucija ombudsmana doživela v 60. letih, ko so jo množično ustanavljale države Commonwealtha in druge, večinoma evropske države.
    Sredi leta 1983 je imelo približno 21 držav institucijo ombudsmana na nacionalni ravni in šest na provincionalni/državni oziroma regionalni ravni.


    V zadnjih letih se je institucija ombudsmana množično širila tudi na račun tranzicije številnih držav v demokracijo in demokratične strukture vladanja.


    Prehod v demokracijo, spremljan z reformo vlade, je bil opazen predvsem v Latinski Ameriki, srednji in vzhodni Evropi kot tudi v delih Afrike in pacifiške Azije. Države, ki so v tem času ustanovile svoje ombudsmane, so: Argentina, Kostarika, Kolumbija, Gvatemala, Peru, Namibija, Južna Afrika, Poljska, nekatere frankofonske afriške države, Madžarska, Litva, Slovenija, Češka, Tajska in Filipini.


    Kot nadgradnjo je Evropska unija po načelih maastrichtske pogodbe ustanovila Evropskega ombudsmana. Prvi je bil imenovan leta 1995.

    Samo v vednost
    Od 21. februarja 2001 je za ombudsmana Državni zbor RS imenoval g. Matjaža Hanžka, a se mu mendat počasi izteka. Prvi ombudsman pri nas pa je bil g.Ivan Bizjak. Poleg tega poznamo tudi evropkega varuha človekovih pravic in na njihovi spletni strani The European Ombudsman Homepage si lahko preberete več o omenjeni temi.

    Vir: http://www.varuh-rs.si/ in http://www.iheu.org

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Varuha človekovih pravic
  • so zapisane v Deklarac...
  • področja
  • The European Ombudsman ...
  • http://www.varuh-rs.si/
  • http://www.iheu.org
  • Več od avtorja tinag
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Mednarodni_Dan_Clovekovih_Pravic

    No trackback comments for this entry.
    Mednarodni dan človekovih pravic – 10.12 | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    rAZMIŠLJANJE O ČLOVEKOVIH PRAVICAH IN SVOBOŠČINAH

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 10. december 2006 @ 16:51 CET
    RAZMIŠLJANJE O ČLOVEKOVIH PRAVICAH IN SVOBOŠČINAH

    Danes so človekove pravice v marsičem v zatonu, njihov razvoj pa je bil žrtvovan, ko se je začelo ropanje družbenega premoženja, organizirani kriminal, korupcija, klientelizem in krčenje delavskih pravic na stopnjo, da se je javno izolski Mahano v medijih razlasil kot gulag, kar praktično pomeni trhnjenje v črni luknji brezpravja (vzporeja se z ruskim gulagom v Sibiriji, Guantanamo na Cubi…).

    V primeru izolskega Mehana (tovarna igrač) ugotavljajo, da ne gre le za luknjičasto zakonodajo, ampak predvsem za pomanjknje človeškega odnosa do zaposlenih, preprosto za nehuman odnos. Delavci med seboj se ne smejo pogovarjati, po tovarni se lahko gibajo le v spremstvu, ne smejo na stranišče, lastnik jih neupravičeno fotografira, delavkam očita, da prihajajo na delovno mesto preveč urejene, enostransko deli opomine, brez možnosti ugovora, ki lahko vodijo do odpovedi delovnega razmerja. Sindikalni zaupnik se ne sme pogovarjati z delavci. Delavcem, ki prejemajo 86 tisočakov na mesec neto plače in so v zadnjih dveh mesecih večkrat stavkali, grozi,da bodo ostali brez novembrske plače. V zadnjem času so še dvakrat prejeli pakete pomoči Rdečega križa in solidarnostno pomoč sindikata. Iz podjetja so naredili delovno taborišče opozarja predsednik Konfederacije sindikatov 90 Boris Mazalin.

    Navaja se, da je takšno obnašanje v nasprotju z zdravim razumom in kulturo menedžmenta. V izolskem Mehanu se do zaposlenih slabše obnašajo kot do strojev. Delovni inšpektor nima pristojnosti za ukrepanje. 58 invalidov je odpuščenih. Odpuščanja pa čakajo tudi delavce Mehana. Delodajalec naj bi s pomočjo zakonodaje legalno izpeljal načrtovano likvidacijo Mahanotehnike in invalide potisnil v breme države in davkoplačevalcev. Predsednik Državnega zbora Frane Cukjati je obiskal nesrečne delavce. O obisku varuha človekovih pravic, ki bi moral biti prvi, ki bi se odzval, pa ni ne duha in ne sluha. Varuh človekovih pravic naj bi bil le papirnati zmaj, kar naj bi se pokazalo tudi v primeru problematike Romov v Ambrusu. Samo govori v okrivu filozofskega monologa sam s seboj in kaže s prostom na druge, kar kaže na poznavaje drugih ved, ki z varstvom človekovih pravic in svoboščin nimajo veliko zveze.

    Prioritetna narava človekovih pravic se izraža v njihovi vlogi merila za presojanje legitimnosti pozitivnega prava. Pozitivno pravo in praksa, ki ne upošteva človekovih pravic in uzakonja ali dopušča njihovo nespoštovanje, je nepravična ali nepravo. Človekove pravice, če si hočemo priznati da ali ne, označuje še visoke stopnja abstraktnosti in splošnosti. Določena posameznikova pravica je omejena tudi s pravicami drugega, kar se je izkazalo kot pravno in dejansko relevantno v Ambrusu. K varstvu človekovih pravic spadajo tudi človekove dolžnosti. Ta pol pravnih razmerij je v nekaterih območjih, veliko bolj prisoten kot pri naši civilizaciji. Ni pravic brez dolžnosti. Gre za uravnoteženje človekove svobode z njegovimi dolžnostmi. Gre za zagotavljanje humanosti in spoštovanje življenja, za pravičnost in solidarnost, za resnicoljubnost in tolerantnost ter vzajemno spoštovanje. Mahatma Gandi je opozoril na sedem velikih socialnih grehov, kamor prišteva tudi politiko brez načel, trgovino brez morale, bogastvo brez dela, izobrazbo brez značaja, znanost brez humanosti, zabavo brez vesti in želje brez žrtev. Človekove pravice je torej treba udejaniti ob upoštevanju človekovih dolžnosti.

    Človekove pravice in svoboščine so temeljno merilo demokracije in pravne države. Človekovih pravic ni mogoče uporabljati na način, ki prispeva k stagnaciji in zniževanju dosežene ravni teh pravic. Slovenska ustava zelo jasno prepoveduje, da bi jih uporabljali za takšen namen (zadnji odstavek 15. člena), medtem ko podobno izhaja iz Evropske konvencije človekovih pravic, ki govori o prepovedi zlorabe njenih določb (17. čl. EKČP). Odveč je tu poudariti, da evropska ustavna pogodbe in evropska listina o temeljnih človekovih pravicah, ki je sestavni del te pogodbe, poudarjata pomen varovanja pravic v nacionalnih državah in pred Evropskim sodiščem za človekove pravice.

    Težava je v tem, ker globalni pozni kapitalizem (neoliberalizem) deluje kot stroj, ki za neprestan napredek potrebuje pridobivanje profita, ki se steka v žepe peščice ljudi, ki lastniško in upravljalsko obvladuje gospodarstvo in družbo. Tako je postala naša država in njeno narodno bogastvo plen politikov in lobijev. Dejanski nosilci družbene moči so predvsem strankarske oligarhije in dominantne lastniške grupacije. Povezave med nosilci javnih funkcij in nosilci partikularnih interesov v civilni družbi s klientleizmom na čelu so prisotni in zelo močni. Ti prevzemajo tudi vzvode oblasti v svoje roke. Taki nosilci oblasti pa se povezujejo z drugimi nosilci partikularnih interesov po načelu čimvečjega dobička in veriga je sklenjena. Tu ne pomaga noben zakon o javnih naročilih. Vse je prirejeno, da se vklaplja v pravno formo. Za to imajo svoje strokovnjake, ki dobivajo dobre plače.

    Za kazenski pregon dejanj, ki so kazniva, ima demokratična pravna država svoje zakone in neodvisno pravosodje, ki pa ne deluje kot bi bilo treba. V zakonodaji so bele lise, področja niso pravno urejena in so dopuščala »zakonito« krajo in bogatenje.

    Slovenski narod je veliko bolj uspešen pri političnem prerekanju zaradi drugačnega svetovnega nazora in političnega prepričanja, kot pa resničnega razumevanja kaj se prav za prav z njim dogaja.

    Metode, ki jih nekateri uporabljajo v boju za oblast izhajajo iz prepričanja, da demokracije ni in ne more biti, če niso prav »oni« na oblasti. Interpretacije preteklosti igrajo zelo pomembno vlogo v aktualnih družbenih in političnih dogajanjih in nemalokrat je vržena ljudstvu kost, da jo gloda, ko gredo pomembnejše stvari mimo. Ubogi večinski narod, ki predstavlja trop revežev, ki komaj preživlja svoje družine, se mora ukvarjati z ekstremnimi polarizacijami ter dogmatskimi in rušilnimi temami, medtem ko mu sedanjost uhaja izpod rok in nekateri tudi na tak način bogatijo in politično kupčkajo.

    Na naši politični sceni sploh ne veš kdo so resnični reformirani komunisti, liberalci in konservativci. Mnogi iz same značajske nemoči se nekam opredeljujejo, pa še sami ne vedo kaj pravzaprav so in kaj bi radi bili. Skoraj vsi oblastniki so podobno ideološko profilirani ideologi, ki so se oddaljili od enopartijskega sistema, a na ideološko kurioziteto in prevaro še vedno prisegajo. Za moje pojme ni nihče ne prava desnica in ne prava levica. Nekaj vmes, kot komu »paše«. Kapitalistični tekmovalni sistem nima sistemskih zavor. V tem je problem.

    Zavzeti oblast je poglavitni in edini cilj, ker le to bo omogočilo vzpostaviti pravo, demokracijo, pravično družbo, odpravo kriminala in drugih socialnopatoloških pojavov. Žal pa vsi ti sveti cilji, h katerim so volivci zapeljani, se potem izjalovijo in oblasti je dovoljeno uporabiti vsako sredstvo za dosego svojih ciljev. Ideologija komunistov in liberalne demokracije, ki nam je vladala po osamosvojitvi je naravnost presenetljivo podobna. Po potrebi se drug drugega moralno in strokovno diskvalificirajo. Afere, ki so izbruhnile že zdavnaj in se kriminalizirale, se niso reševale. Preiskovalci, tožilci in sodniki naj bi delali po zakonu in ne pod političnimi pritiski. Vendar dogajalo se je vse mogoče.

    Iz vsega zgoraj navedenega lahko vidimo, da je pravna zavest torej šla tudi v nepravo smer. Ideja o človekovih pravicah je postala del množične zavesti v začetku tretjega tisočletja, vendar kako se praksi uresničuje, je povsem nekaj drugega. Javno mnenje, ki nastane ob kakšnem pojavu, odraža »družbeno klimo« in odnos javnosti do nekega problema. Da varuh človekovih pravic ni odigral vloge, ki bi jo moral v mnogih perečih primerih, ko je zadeve spremljal z vrha navzdol, kabinetno, javno kaže na to, da je vseeno ali ga imamo ali ga nimamo. S svojo moralno avtoriteto bi moral varuh človekovih pravic biti prvi, ki se odločno postavi v bran na kraju samem, kjer se kršitve dogajajo in sicer do vseh enako, ne pa da se sklicuje samo na pravice Romov, ne pa tudi na njihove obveznosti in načelo, da s svojo svobodo ne smeš posegati v pravice drugih.

    Tatjana Malec




    rAZMIŠLJANJE O ČLOVEKOVIH PRAVICAH IN SVOBOŠČINAH

    Prispeval/a: gabriel s dne nedelja, 10. december 2006 @ 17:44 CET
    Tatjana, človekove pravice!!?? Samo dve besedi -


    Pekel
    ali Vice...

    gabriel s


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,78 seconds