NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Mantra, moč besede   
    četrtek, 12. marec 2009 @ 05:01 CET
    Uporabnik: hetLicht

    Morda je prav učenje o energijski moči, ki jo nosijo besede, to je učenje o mantrah, od vseh starodavnih klasičnih učenj najbolj temeljno in najgloblje segajoče. Mantre so besede oz. zvoki, ki v sebi nosijo inherentno moč, da spremenijo zavest tistega, ki jih izgovarja ali poje.

    Beseda mantra prihaja iz sanskrta in je sestavljena iz dveh delov: sanskrtska beseda `Mana´ pomeni `Um´ (Mind, ki ima v angleščini širši pomen; zaobjema namreč našega celotnega duha in ne samo razmišljujoči um), beseda `Tra´ pa pomeni `rešiti´ oz. `Trana´, kar pomeni zaščita. V svobodnem prevodu beseda mantra torej pomeni `rešiti oz. zaščititi um´ (mind). V prvi vrsti ščiti mantra našega duha tako, da naše misli, ki ponavadi skačejo na vse strani, usmeri v eno samo točko, v točko vzvišenega navdiha.

    Mantrična beseda v sebi namreč nosi inherentno moč, ki se lahko globoko dotakne našega duha – seveda, mora biti naša motivacija primerna - in tako v nas vzbudi proces preobrazbe ali pa je le-temu v pomoč.

    Znotraj vzhodnih tradicij obstaja na tisoče manter. Vsaka ima svoj cilj in namen. Nekatere mantre tistega, ki jih recitira ali poje povežejo z določenim božanstvom ali arhetipsko energijo. Spet druge mantre se uporabljajo za pridobivanje določenih moči ali doseganje določenega cilja. Tretje pa se uporabljajo za aktiviranje energijskih centrov, ti. čaker, tistega, ki jih recitira. Najbolj znana mantra je `Om´ ali `Aum´. Druge znane mantre z vzhoda pa so: `Om Mani Padme Hum´, `Om Ah Hum´, `Om Tat Sat´, `So Ham´, `Om Namah Shivaya´.

    Uporaba Besed Moči (manter) je nekaj univerzalnega; ne pozna časovnih omejitev in je prisotna v vseh kulturah. Mantra, ki so jo uporabljala stara keltska plemena, je `Awn Ah-oenn´, ki je nenavadno podobna budistični mantri `Om Ah Hum´. Tudi religije srednjega vzhoda poznajo mantre. V islamu se uporablja mantra `La llaha lla`llah´. Židje imajo mantro `Baruch Ata Adonai´ v krščanstvu pa poznamo mantri `Kyrie Eleison´ in `Ave Maria´. Znotraj indijskih tradicij joge in vedante so mantre bistvenega pomena. Tekom časa se je nabralo toliko izkušenj in znanja o delovanju in učinkih manter, da nekateri mantro označujejo kot `sistematično tehnologijo zvoka´. Mantre se ne uporabljajo le znotraj religioznega konteksta. Znano je, da so že duhovniki iz starega Egipta zdravili s pomočjo določenih zvokov. Tudi ayurveda na široko opisuje, kako določene mantre usmerjajo in podpirajo proces zdravljenja. Predvsem pa ima uporaba manter neposreden in globok vpliv na človekovo psihično zdravje.

    V zadnjem času so tudi nekatere znanstvene raziskave, ki se niso posluževale znanja o mantrah znotraj tradicij joge in vedante, prišle do zanimivih odkritij glede moči in učinka besed. Večina nas pozna delo Masara Emota, s katerim je prikazal učinek zvoka in besed na energijsko kvaliteto vode, ki se odraža v vzorcih kristalizacije. Drugo zanimivo delo je delo Yvonne Oswald, ki v svoji knjigi z naslovom `Every word has Power´ med drugim piše, da določene besede rezonirajo z določenim delom možgan; nekatere besede imajo visoko vibracijo in rezonirajo s kompleksnim neokorteksom, druge pa generirajo nizko vibracijo in rezonirajo bolj primitivnimi deli možganov. Zelo pomembno raziskavo z naslovom `Intention Experiment´, ki omogoča globok vpogled med drugim tudi v moč besede, pa je izvedla Lynne McTaggart.

    Mantra lahko poglobi našo zavest in jo rekonstruira. Naš misleči um je sestavljen iz zvoka; iz besed in njihovega pomena, ki v sebi skrivajo določen občutek, energijo, zvok. Vsak notranji duh ima torej svoj lasten zaveden ali nezaveden zvokovni vzorec, neke vrste melodijo. Bolj ali manj harmonično. Če hočemo spremeniti našega duha, moramo v bistvu spremeniti zvok oz. melodijo naše zavesti. Proces spreminjanja zavesti se začne z vpogledom v to, kaj pravzaprav `pripovedujemo´ sami sebi, nato pa lahko temeljito spremenimo to `zgodbo´ (omejujoči čustveni in miselni vzorci), ki si jo `pripovedujemo´. Prav zaradi tega učinkovanja na človekovega duha je mantra ključnega pomena za Jogo, ki je proces skozi katerega se postopamo vedno bolj zavedamo naše temeljne božanske narave. Morda je lahko ravno mantra tisto sredstvo, ki nam lahko najučinkovitejše pomaga pri uresničitvi neskončnega potenciala, ki leži v našem srcu.

    Obsatja mnogo različnih načinov recitiranja manter. Najprej je tu `Japa´, ko svojo pozornost usmerimo navznoter in ponavljamo izbrano mantro, lahko na glas, ni pa nujno. Pogosto se Japa uporablja v času meditacije z namenom osredotočiti um, ki je v svoji naravi nemiren. Vsako božje ime, vsaka mantra, ni navadna beseda, saj v sebi nosi božansko vibracijo. Kadar mantro vztrajno ponavljamo, nas ta vibracija obkroža in na nek način ščiti, istočasno pa prežema tudi naše telo in celotno notranje bitje in tako povzroči proces duhovne, mentalne, čustvene in fizične transformacije.

    Pojeg Jape poznamo tudi petje bajanov. Petje bajanov se odvija znotraj skupine, kjer udeleženci na ekstrovertiran in navdihnjen način pojejo pesmi o indijskih bogovih, pri čemer vodja skupine najprej zapoje verz, ostali pa ga nato ponovijo. Tak način petja manter imamo Zahodnjaki priložnost spoznati npr.v času obiskov indijskih učiteljev v Evropi. Le ena izmed njih je priljubljena Mata Amritanandamayi (Amma ali Ammachi). Mnogi pa ste brez dvoma na ulici že slišali naudušeno petje bajanov pripadnikov Hare Krišna.

    Tretja oblika petja manter pa je `Kirtan´, ki v zadnjem času na Zahodu postaja vedno bolj priljubljen. Kirtan lahko postavimo nekam vmes med Japo in petje bajanov. Udeleženci kirtan večera skupaj pojejo enostavne mantre, pri čemer skupina sledi melodiji vodilnega pevca. Precej znan kirtan pevec je npr. Krishna Das. Cilj petja na kirtan večeru je stopiti v stik z notranjo Tišino in izkušnjo le-te poglobiti. Taka oblika skupinskega petja ustvari močno energijsko polje, ki nas duhovno hrani in vzbudi naše subtilne energije, kar nam omogoči ostrejše notranje zaznavanje. Učinek, ki ga skupinsko petje manter in meditacija ima na nas, občutimo še nekaj dni po kirtan večeru.

    Wander de Laat
    prevod: Gita

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja hetLicht
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Mantra, moč besede | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,75 seconds