NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Mandala - srečanje z dušo   
    nedelja, 27. avgust 2006 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Nina Medved v novi Vivi www.viva.si

    Podobe, ki nas obdajajo, vplivajo na naše razpoloženje. Mandala je naravni feng šui - oddaja namreč zelo močno svetlobo, zato je priporočljivo, da jo obesimo v stanovanju ali pisarni. Ni nujno, da jo kupimo v knjigarni ali da si na svetovnem spletu naročimo program za izdelovanje mandal. Mandalo najdemo povsod okrog nas, lahko pa jo narišemo tudi sami. Kjer je središče, ki se odpira navzven, je tudi mandala: polž, deblo, na pol prerezano jabolko ali pomaranča, oko, snežinka, cvetlica, ptičje gnezdo, odprt dežnik, načrt mesta, risbica našega malčka, pajčevina na steni …

    KAJ JE MANDALA?
    Motiv mandale je star približno šest tisoč let; različna ljudstva in kulture so ga dolga stoletja uporabljala za sprostitev in meditacijo. Sestavljajo jo različni znaki, simboli, figure in liki. Beseda mandala v sanskrtu pomeni "krog", pomeni pa enotnost, popolnost, večnost. Tudi v vsakodnevnem življenju je krog simbol povezanosti, nerazdružljivosti in solidarnosti (denimo družinski krog, krog znancev in prijateljev, olimpijski krogi, krog iz dvanajstih zvezd na zastavi Evropske unije ipd.)

    Mandala se začne in konča v sredini, s takšno zgradbo pa posnema naravo. "Krog s središčem" je namreč osnovna struktura, ki jo najdemo v biologiji, geologiji, kemiji, fiziki, astronomiji ipd. Večina živih bitij začne življenje kot enostavna, mikroskopsko drobcena struktura, kjer se vsak atom in vsaka celica zvrsti okrog jedra. Jedro je krog z zrncem (nukleol), ta pa predstavlja vir univerzalne energije.

    MANDALA V UMETNOSTI IN KULTURI
    Umetniki, misleci in duhovniki, a tudi preprosti ljudje so skozi stoletja uporabljali mandalo kot pripomoček za dvig zavesti iz linearnega, racionalnega, ki ga predstavlja leva polovica možganov, v ciklično, imaginarno, intuitivno, ki ga spodbujamo z desno polovico možganov. V mandali se združujejo narava in kultura, preteklost, prihodnost in sedanjost, duh in materija, starodavno in moderno, zavestno in podzavestno … Primeri mandal: keltski labirint, alkimistična, hermetična mandala, azteški koledar, taoistični simbol jin-jang, arhitektura gotskih katedral, mošej, budističnih stup itd., poslikana cerkvena okna, tako imenovane rozete, medicinska kolesa in peščene mandale ameriških Indijancev.

    KAKO DELUJE MANDALA?
    Mediji nas vsak dan bombardirajo z raznovrstnimi podobami, s katerimi nam želijo prodati izdelke, ki jih sploh ne potrebujemo, ali pa nam vsiliti mišljenje, ki ni skladno z našo življenjsko naravnanostjo. V nasprotju s temi podobami nas mandale hranijo s svetimi, simbolnimi podobami, ki nam pomagajo, da znova vzpostavimo stik s seboj in svetom. Ljudje potrebujemo simbole, da se zavemo, da zares živimo. Primitivne, tradicionalne družbe, ki s simbolnimi obredi ohranjajo stik s svetim, ne poznajo psihiatrov.
    Z mandalo si lahko pomagamo pri meditaciji, zdravljenju in spoznavanju samega sebe. V vseh treh primerih jo lahko narišemo sami ali uporabimo že izdelano mandalo. Delo z mandalo je dolgotrajno, zato ne smemo obupati, če se nam bo sprva zdelo, da nismo dosegli želenih učinkov.

    Meditacija
    Mandala, ki jo bomo uporabili pri meditaciji, mora vzbuditi našo pozornost. Pomembnejše od tega, da nam mandala ugaja, je to, da je za nas uporabna. Če ste nemirne narave, izberite manjšo, preprostejšo mandalo, za bolj umirjene je primerna velika. Če ste jezni, uporabite karseda lepo mandalo, če ste zelo čutni, izberite "grdo". Na Vzhodu so duhovni učitelji tisti, ki učencem določijo mandalo za meditacijo.

    Vaja: Namestite se v udoben položaj. Globoko dihajte. Osredotočite se na mandalo. Pozabite na vse, kar se dogaja okrog vas, pozabite na vse svoje misli in čustva. Za vas obstaja samo mandala, kot bi vse okrog nje izginilo. Ko se vam zazdi, da mandalo že temeljito poznate, zaprite oči in si jo znova predstavljate. Ko izgubite sliko, odprite oči in si spet oglejte mandalo. S to vajo boste sčasoma pridobili sposobnost koncentracije.

    Zdravljenje in sprostitev
    Občutki strahu, stres, čustveno neravnovesje, agresija ter druge skrbi in stiske izhajajo iz pomanjkanja občutka za enost. V umetnostni in barvni terapiji uporabljajo mandalo kot pripomoček za raziskovanje čustev, odnosov in odzivov. Barvanje mandale je učinkovita terapija, s katero znova vzpostavimo harmonijo in omilimo stres.
    Ko se v celoti posvetimo barvanju, smo sami s seboj in s svojimi občutki. V takšnem stanju lahko prepoznamo notranji dialog, torej misli, ki se nam ves čas nenadzorovano podijo po glavi. Ko te misli prepoznamo, jih lahko nadzorujemo in usmerjamo. To je pomembno zato, ker naše misli vplivajo na naše počutje. Še več - naše misli so naša dejanja, ta oblikujejo našo osebnost, naša osebnost pa določa našo usodo.

    Vaja: Če ste pred težko preizkušnjo ali imate problem osebne narave, ki ga nameravate rešiti, si lahko pomagate z risanjem mandale. Pri risanju se osredotočite na svojo željo ali težavo. Če se boste z narisano podobo ukvarjali vsak dan po petnajst minut, bo zagotovo vplivala na vas. Mandala je kot molitev, zato jo lahko izdelamo tudi za koga drugega.

    Osebnostna rast
    Mandala je sestavljena iz nasprotij (temno - svetlo, krog - kvadrat, ogenj - voda), ki se združujejo v harmonično celoto. Vsi ljudje si želimo biti popolni, zato pogosto prikrivamo svoje temne plati. Toda mandala nam sporoča, da so nasprotja nekaj povsem naravnega, in da sploh ni treba, da smo ves čas lepi, prijazni, čisti. Ko sprejmemo dejstvo, da smo lahko tudi grdi, nesramni ali umazani, nas naše napake ne obremenjujejo več.
    Mandala nam odpira vrata neizrekljivega - razodeva naše sanje, slutnje in vizije ter nam omogoča globlje razumevanje stvari. Z risanjem in preučevanjem lastnih mandal spoznavamo svoje duhovne simbole in arhetipe, te pa lahko uporabimo pri osebnem razvoju. Spoznavanje simbolov na kolektivni ravni dvigne našo zavest in je pot k samouresničenju.

    Vaja: Naslednja meditacija z mandalo simbolizira duhovno popotovanje, na katerem se moramo spopasti s številnimi ovirami, čiščenjem in razočaranji, pri tem pa pride na dan veliko informacij iz globine naše duše. Mandala je zemljevid, ki vodi do naših skritih zakladov.

    Prižgite si dišečo svečko, zavrtite si umirjeno glasbo, oblecite svoje ljubo oblačilo (tako boste ponovili ritual, ki so ga častili že v starodavnih časih). Opazujte mandalo. Premikajte se od obrobja proti središču. Potujte po simbolih, sledite linijam in barvam. Pri tem bodite pozorni na svoje občutke. Kaj vam govori mandala? V dnevnik si beležite svoja odkritja. Napišete lahko tudi pesem ali kar zaplešete. Pomembno je, da vse, kar občutite, nekako izrazite.

    KAKO IZDELATI MANDALO?
    Preden se lotite izdelave mandale, morate vedeti, koliko ljudi bo navzočih pri izdelavi, kako velika bo in katere materiale potrebujete. Če se odločite za skupinsko mandalo, morate določiti, ali boste imeli vodjo, ali bo mandala izdelana po načrtu ali pa bo nastajala spontano.

    Ko imate vse, kar potrebujete za izdelavo mandale, narišite kvadrat, določite središče in ga označite. Priporočljivo je, da zarišete nekaj linij, s katerimi boste razdelili prostor. Zatem narišite krog. Mandalo lahko polnite od znotraj navzven ali obratno. Uporabite močne barve, različne like in simbole. Vse drugo prepustite domišljiji. Kako se boste povezali z mandalo, je odvisno samo od vas. Ne obstaja niti prava niti napačna pot. Zaupajte lastni intuiciji!

    Nekaj predlogov:
    1. Otroku preberite zgodbo, na osnovi katere naj potem nariše mandalo. To mu bo pomagalo pri razumevanju zgodbe, obenem pa se bo lahko umetniško izrazil. Ker je vsaka interpretacija prava, otroka ne bo skrbelo, da bi zgodbo napačno razumel.
    2. Naberite kamne in na plaži izdelajte družinsko mandalo.
    3. Za izboljšanje skupinskega dela v podjetju naj uslužbenci izdelajo skupinsko mandalo.

    Nina Medved

    Tibetanske peščene mandale
    Izdelovanje peščene mandale je molitev k Budi, s katero želijo tibetanski budisti vzpostaviti sočutje do vseh bitij na svetu. Tibetanski menihi se morajo uriti več let, preden lahko izdelajo peščeno mandalo. Poleg tega je pred začetkom izdelovanja mandale potrebna intenzivna tridnevna meditacija. Izdelava mandale namreč zahteva izredno disciplino in natančnost, kajti že najmanjša napaka bi utegnila porušiti ravnovesje. Gre za podoben proces kot pri igranju Mozartovih skladb - že najmanjša sprememba ustvari disharmonijo.
    Menihi izdelujejo mandalo več dni. Barvni pesek, narejen iz poldragih kamnov, s posebnimi tulci, imenovanimi chakpurs, polagajo v zapletene vzorce in oblike. Ko je mandala dokončana, jo stresejo v reko. To dejanje simbolizira osnovno budistično načelo: minljivost življenja in pomen nenavezanosti na vse snovno.

    Mandala in C. G. Jung
    Švicarski psiholog C. G. Jung je mandalo odkril v obdobju, ko je preživljal osebno krizo. Ugotovil je, da se simboli, ki jih najdemo v mandali, spontano pojavljajo v sanjah in umetnosti. Nezavedno se torej izrazi prek arhetipskih podob, ki so univerzalne in skupne različnim kulturam. "Šele ko sem začel risati mandale, sem videl, da vse, vse poti, po katerih hodim, in vsi koraki, ki se jih lotevam, vodijo nazaj k isti točki, namreč k sredini. Mandala je pot k sredini, individuaciji." Jung je transcendentalne možnosti mandale uporabil tudi pri svojih pacientih.

    Pomen simbolov, ki jih pogosto zasledimo v mandali (pomagajte si s slovarjem simbolov in drugimi priročniki):
    Cvetlica: lepota, minljivost, duša.
    Kvadrat: uravnoteženost, popolnost, materija, razum.
    Spirala: življenjska moč, zdravilna energija, teženje k popolnosti.
    Zvezda: močna osebnost, samozavest, trdnost, individualnost.
    Dežne kaplje: moškost, plodnost, notranje čiščenje.
    Ptica: duša, fantazija, duh.
    Labirint: iskanje lastne sredine.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Mandala_Srecanje_Dusa

    Here's what others have to say about 'Mandala - srečanje z dušo':

    amateur facial
    amature allure wwamateurs amateurindex [read more]
    Tracked on torek, 5. september 2006 @ 02:36 CEST

    Mandala - srečanje z dušo | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Mandala - srečanje z dušo

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne nedelja, 27. avgust 2006 @ 15:27 CEST
    V sanskrstu krogu rečejo mandala. Hinduisti in budisti uporabljajo mandalo ali krožni mistični vzorec pogosto kot pripomoček pri meditaciji.

    Pojem mandala opozarja sicer na deset delov ved. S ponovnim oživljanjem vzhodne duhovne miselne dediščine je tudi na zahodu postala mandala priljubljen pripomoček za meditacijo in zmanjševanje stresa. Krog pa ni le hinduistični ali budistični simbol, najdemo ga v vseh religijah in kulturah, mogoče z drugim imenom in za drug namen.

    Pri hinduistih in budistih služijo mandale kot točke osrediščenja pri meditaciji. V cerkveh, stolnicah in mošejah imajo podoben namen. S svojo strukturo in izbranimi barvami izžarevajo določeno atmosfero, ki povzroča pri obiskovalcu hiše molitve določeno duševno stanje. Zelo popularna iz tega izpeljana oblika je že izdelana mandala, ki jo sam pobarvaš.

    Včasih so jih v nekaterih deželah kar precej uporabljali kot pripomoček v šoli, pri psiholoških testih in vzgoji. S tem je bila pri otrocih dosežena oblika meditacije ali miru, ki je bila popolnoma usmerjena k ravnovesju osebnosti. Nekatere mandale so v upodobitvi in barvah tako harmonične, da spominjajo opazovalca na svet miru in harmonije, iz katerega je duša nekoč izšla. Če opazovalca ta spomin vzpodbudi pri iskanju, se lahko zanj ponovno odprejo vrata v Božje kraljestvo. Tedaj mu bo spomin pomagal pritegniti energijo, ki je potrebna za pot vrnitve.

    Ko budistični menih izdela mandalo, s tem sklene svoje življenje, prej pa je pometel z delom svojih predstav. S tem pokažejo, da svet ni popolen in da mora biti še nekaj drugega. To pa pomeni, da mandala, ne glede na to kako vzvišena je, ne more povezati človeka z Božanskim svetom.
    Za vzpostavitev povezave s tem svetom, se mora človek najprej spremeniti v svojem najglobljem bistvu.

    "Filozof, teozof in krščanski mistik Jakob Bohme pravi: "Božansko bistvo je kot krog. Čim bolj gledamo ta krog, toliko več se naučimo o njegovi obliki. Kolikor bolj se učimo, toliko večje je veselje, ki ga imamo s tem krogom".

    lep pozdrav in vse dobro,
    Miran.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,50 seconds