NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zmajeve črte po Londonu - tretji dan (4)   
    sobota, 7. januar 2012 @ 05:01 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Aurigo

    Zjutraj ob 8.00 uri se odpravim v raziskovanje zadnjega dne v Londonu. Še prej pospravim pravi angleški zajtrk s prepečencem. Hrana, ki bi nasitila wellškega rudarja ali cestarja, ki pometa ulice cel dopoldan. Stane me dobre 3,00 funte. Takšni zajtrki so še dražji. Današnji cilj je Westminstrska palača in iskanje Mihaelove zmajeve črte. Westminstrska palača je domovanje britanskega parlamenta – hiša gospode - lordov in hiša izvoljenih.

    Pred Britanskim muzejem (British Museum) se obotavljam ali naj vstopim, vendar se odločim, da ne. Naredim fotografije čelne strani muzeja. Pod vrhom so razvrščeni kipi. Na sredini boginja s sulico in zlato zemeljsko kroglo v roki. Ob njej prej podoba Kristusa, ki mu leži ob nogi astrolab.

    Čisto na koncu leve strani krokodil in verjetno hijena. Človeku daje piti iz zlate posode angel. Vsega po malem je nametano na teh reliefih. Le kaj so avtorji mislili s temi prizori? Še kakšno umetnostno knjigo bomo morali vzeti v roke, da bomo odkrili, od kje avtor črpal ta navdih (Fotografija 1). Na bližnjem Russel hotelu odkrijem med rdečimi opekami podobo Zelenega moža (Fotografija 2).

    Na trgu, se odločim, da vseeno vstopim v Nacionalno galerijo (National Gallery), da se naužijem slikarskih lepot, ki so nastajale tekom stoletij v Evropi. Ni zaman. Sprehodim se od svetlih slik italijanskih slikarjev, temnih podob nizoezemskih in belgijskih slikarjev in še do temačnejših slik španskih slikarjev. Nacionalna galerija nudi na svojih spletnih straneh 30 slik iz te galerije, ki jih ne smete izpustiti pri ogledu, kot so npr: Boticcelijeva Venera in Mars, Van Goghove Sončnice, Michelangelov Pokop, Uccelova Bitka pri San Romanu, Gossaertov Poklon kraljev, Bellinijev Dož Leonardo Loredan, Cezannejeve Kopalce, Dyckov portret Charlesa I. Moj izbor bi bil v večini primerov kar drugačen: recimo Boticcelijev Portret mladega moža, pri Uccelu bi prej izbral spodaj opisanega zmaja. Sicer je ta naj-naj, stvar posameznikovega okusa.

    Pred slikami največjih mojstrov na tleh sedijo srednješolke in se na detaljih slike, kot je košara s sadjem, učijo umetnosti slikanja. Otrokom iz vrtca starejši možakar pripoveduje bajeslovne zgodbe o slikah in njenih junakih. Ja, zato se je dobro včasih roditi v prestolnici, da že od otroštva zajemaš z veliko žlico kulturo in kulturnost. Nisem prišel do konca, a za ta ogled porabim več kot dve debeli uri.

    V spominu mi ostane Uccelova slika: borba s svetega Jurija, ki jaše belega konja, z futurističnem temno zelenim zmajem. Zmaja na verigi drži Marjeta. V ozadju je postavljen oblak v spirali. Ko sem si doma ogledoval sliko, mi je preblisnilo. Ta podoba tenke Marjete na sliki, zmaja in travnega talnega reliefa. Zaradi tega sem si na spletu ogledal še ostale slike italijanskega renesančnega mojstra Paola Uccela. Mojster s pravim priimkom Paolo di Dono, se je rodil v kraju poleg mesta Arezza (1397-1475). Pri desetih letih postane slikarski vajenec pri Lorenzu Ghibertiju v Firencah, pri osemnajstih že postane član slikarskega ceha Kompanije San Luca. Paolo di Dono je dobil vzdevek uccelo (ptica), zaradi natančnega slikanja živali in rastlin. Futuristični zmaj na dveh nogah, kakor ga sam poimenujem zaradi šestih krogov na njegovih krilih. Ti krogi me spomijajo na kroge na vojne avione-lovce RAF-a iz II. svetovne vojne.


    Slika Križanje, ki ima ravno tako talni relief v podobi črnih kock.

    Poglejmo še dve sliki iz serije Čudež oskrunjene hostije iz leta 1465. Na obeh so značilni enaki črno-beli talni vzorci. Pri prvi sliki vidimo v ozadju na polici tri grbe: zamorca, škorpijona in osemkrako zvezdo. Zgolj slučajno?

    Ali morda slika Diamantno koničaste krogle? Morda rjavi konj in beli konj Bernardina della Ciarda. Tip je moral biti za tiste čase res utrgan.

    Ta slika Svetega Jurija in zmaja me je spomnila na slike velikega španskega mojstra Salvadorja Dalija. Vzemimo njegovo sliko Razgradnja vztrajnostnega spomina iz leta 1954. Morda Narcisove metamorfoze iz leta 1937, kjer vidimo v ozadju enak talni vzorec?


    Razgradnja vztrajnostnega spomina


    Narcisove metamorfoze

    Kaj pa morda slika Corpus Hypercubus, kjer se po tleh pojavlja enak črno-beli kockast vzorec in zrenje. Ali slika Kristus Svetega Janeza na križu?


    Corpus Hypercubus

    Nekoč sem v neki knjigi naletel trditev, da naj bi vsak človek pri vsaki svoji reinkarnaciji ohranjal svoje oči. Sam dvomim v to hipotezo, ker gre pri barvi očeh za genetsko dediščino staršev. Ne moreš imeti vsako življenje modre oči. Ne dvomim pa, da duša prenaša v novo življenje, določen svoj lastni image, ki ga botruje navezanost iz preteklih življenj. Nekakšen posnetek dela obraza, ki se mu reče: »Všeč mi je.« Starši so že v otroštvu prepričali Dalija, da je on reinkarnacija svojega brata Salvadorja, ki je umrl 9 mesecev pred njegovim rojstvom. Dali je imel že pri 15 razstavo v krajevnem gledališču Figueres. Z osemnajstimi leti je šel študirat v Madrid na šolo Svetega Fernanda lepih umetnosti. Toliko o njegovih slikarskih začetkih.

    Ampak oglejmo si podrobno obraz italijanskega renesančnega mojstra Uccela – ptico, ter španskega slikarja Dalija okoli očeh. Uccelov obraz se skriva za košato brado, vendar mi ni znano, ali je bila takšna brada za tiste čase vsakdanja. (Na spletu sem našel edino sliko Uccela, še z ostali slikarskimi mojstri.) Tudi Dalijevi ekstravagantni brki niso bili značilni za tisti čas. Ponovno se posvetimo predelu obraza, okoli oči. Za oba slikarja je značilen poudarjen lok obrvi. Če bi se še bolj poglobil v njuna življenjepisa, bi verjetno še kaj odkril. Je torej slikar Dali reinkarnacija slikarja Uccela(*1)? Vrnimo se k londonskim zmajevim črtam.


    Paolo Uccelo  - Paolo di Dono(1470)


    Dali z ozelotom

    Pred stavbo kraljičine konjske straže zapazim mučenje živali, ker pridem tik pred zamenjavo straže. Konj na vsako minuto trgne z glavo, kakor kakšen epileptik, konjenik ga zategne z uzdami in postavi ponovno v miren položaj. Zraven konjeniške straže se neučakano fotografirajo turisti. Ko se straža zamenja, opazujem naslednjega konja. Konj je povsem miren, očitno mu po kakšne pol ure postane to stražarjenje na mestu odveč in začne trzati z glavo.

    Končno pridem do svojega cilja Westminstrske palače. Sprehodim se na severni strani te palače ob Big Benu (fotografija 5) vse do Westminstrskega mostu. Na mostu turistom igra na dude muzikant oblečen v škotskem kiltu. Vržem mu novčič in zaigra mi McCartneyevo Polotok Kintyre (Mull of Kintyre - www.youtube.com/watch?v=K5626WzsfMw).

    Morda sem se v kakšnem prejšnjem življenju smukal okoli tega škotskega polotoka, kajti ta napev se mi izjemno dopade. Zvok dud me energetsko postavi navzgor, a lahko tudi zaradi zmajeve črte.

    Čez cesto Westminstrske palače stoji kip Bodiceje, keltske kraljice, ki se je uprla Rimljanom. Še malo severneje je spomenik letalskega boja za Britanijo iz II. svetovne vojne. Očara me realistična podoba obraza letalca z masko na osmi fotografiji. Iz mimike obraza, zenic,  izžareva strah, kaj se bo zgodilo v naslednjem trenutku. Res vrhunsko delo. Tudi znotraj vrta oziroma področja palače so postavljeni kipi: kip Cromwella, Riharda levjesrčnega (fotografija 18). Sprašujem se ali so ti kipi ravno tako postavljeni na zmajevih črtah, da poveličujejo osebnosti ali različne dogodke, kot recimo v Ljubljani, spomenik Valvazorja, spomenik Prešerna, Robbov vodnjak treh kranjskih rek, itd.?

    Leta 1840 palača zgori v požaru in 30 let potrebujejo, da zgradijo novo ali to kar sedaj gledate. Poprej je tukaj stala palača iz 11. stoletja, ki jo je dal postaviti kralj Edward Mučenik. Zgrajena v neogotskem slogu, je Westminstrska palača okrancljana z angleškimi kralji in kraljicami, angeli. Stalno je prisotna angleška simbolika leva in samoroga, vrtnic in povsem novega simbola kraljevske krone z rešetkastimi dvižnimi vrati  - čuvarji skrivnosti (fotografija 14).

    Na severu najdemo tudi viteza (fotografija 10) in zmaja in na severno zahodnem delu predvidevam svetega Jurija, ker drži kopje, ki pritiska na zmaja (fotografija 13). Sta ta dva kipa in angeli označevalci poteka zmajevih linij preko in skozi palačo? Iz ceste mi uspe fotografirati oktagon na stropu znotraj palače (fotografija 16). V palačo ne vstopim, ker je vstopnina za odrasle 15 funtov. Kasneje na spletu preberem o Osmerokotni dvorani ali Centralni sobi, ki je srce Westminstrske palače in stoji med dvema zbornicama. Erskine May, ustavni teoretik, pravi: »da je ta dvorana politični center Britanskega imperija«. V njej so 4 mozaiki, ki predstavljajo 4 konstitualne narode Velike Britanije; sveti Jurij – Anglijo, apostol Andrej – Škotsko, svetnik David - Wales in svetnik Patrik – Irsko. Ta soba je označena z biblijskim psalmom 127 ali Salamonovo stopniško pesmijo (Except the Lord build the House their labour is but lost that build it).

    Če Gospod ne zida hiše,
    se zaman z njo trudijo njeni gostitelji;
    če Gospod ne varuje mesta,
    zaman bedi tisti, ki straži.
    Zaman je, da vstajate zgodaj,
    da hodite pozno počivat,
    da jeste kruh bridkosti,
    saj ga svojemu prijatelju daje v spanju.

    Kdo in kje zida? Se torej tukaj, na tem mestu skriva tako imenovani omfalos, popek – srce sveta, energijskih zmajevih črt?

    Odpravim se naprej proti proti kapeli na Vrtovih stolpa Viktorije. Na Millbanku odkrijem glavo ali podobo Merkurja, pod njim dva prekrižana kaduceja (fotografija 19). Nad to podobo še podoba pava (fotografijav 20). Aurobindo za podobo pava pravi: »Predstavlja simbol duhovne zmage in naznanja božansko zmago«. Pav je simbol pavjega angela, tudi Murrugana. Star simbol nesmrtnosti. Še nekaj časa iščem Mihaelovo črto, a potem kasneje doma odkrijem, da nisem imel pravega zemljevida v rokah.

    Naslednji dan ob vožnji na park cesti opazim po mošeji sredi ceste kip svetega Jurija. To je še ostalo za naslednjič. Morda sem preveč hodil in se premalo vozil? V Slovenijo me pospremijo angelska krila na nebu (fotografija 22). Torej pot ni bila zaman.

    Fotografija 1: krokodil, hijena in angel na Britanskem muzeju
    Fotografija 2: zeleni mož na Russel hotelu
    Fotografija 3: kraljevski grb v cerkvi svetega Martina
    Fotografija 4: mladi liverpolski turist na Trafalgarju
    Fotografija 5: Big Ben
    Fotografija 6: dudaš na Westminsterskem mostu
    Fotografija 7: spomenik Boj za Britanijo
    Fotografija 8: detajl - pilot
    Fotografija 9: dva angela na Westminstrski palači
    Fotografija 10: vitez in zmaj na Westminstrski palači
    Fotografija 11: kralji in kraljice na Westminstrski palači
    Fotografija 12: ščitonosca lev in samorog na Štefanovem vhodu
    Fotografija 13: sveti Jurij Westminstrski palači
    Fotografija 14: simbol rešetkastih vrat in krone
    Fotografija 15: Westminstrska palača jugozahodni del
    Fotografija 16: oktagon
    Fotografija 17: detajl fasade Westminstrske palače
    Fotografija 18: Rihard I
    Fotografija 19: še ena verzija Merkurja in dveh prekrižanih kaducejev iz Millbanka
    Fotografija 20: pav nad Merkurjem
    Fotografija 21: londonski orbsi
    Fotografija 22: angelska krila na nebu

    (*1) Osebno verjamem, da se takšni talenti prenašajo iz reinkarnacije v reinkarnacijo, nezavedno. O reinkarnacijah tibetanskih tulkujev tulku Thundup pri Khenpu Ngagchungu zapiše. Mnogo čudežev spremlja učiteljevo rojstvo. Ko je bil Ngachung star eno leto, sta on in njegova mati trpela zaradi mraza v hudi zimi v vzhodnem Tibetu, vendar je deček neprestanoma delal meditacijo jogo toplote in končno je postalo tako toplo, da je materi postalo neznosno, kakor bi sedela na ognju ter je otroka povprašala: »Kdo si ti, demonski otrok?
    Odgovoril ji je:
    Prihajam iz Labranga,
    Imam nadzor nad zrakom in toploto energij.
    Končal sem urjenje v Guhyasamaji.
    Če bi me prepoznala, bi vedela, da sem Alag Rigdra.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.youtube.com/watch?v...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Zmajeve črte po Londonu - tretji dan (4) | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds