NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Geniji: Leonardo da Vinci   
    nedelja, 14. januar 2007 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Leonardo da Vinci - italijanski renesančni arhitekt, izumitelj, inženir, kipar in slikar. Zaradi vsestranske nadarjenosti ga opisujejo kot genija. Znan je po svojih slikarskih mojstrovinah, kot so Zadnja večerja in Mona Lisa, obenem pa tudi po številnih izumih, ki so bili pred svojim časom, a jih za časa življenja ni objavil. Poleg tega je tvorno prispeval k raziskavam na področjih anatomije, astronomije in gradbeništva.

    Pričetek umetniške poti
    Leonardo je svojo življenjsko pot kot umetnik začel okoli leta 1469, ko ga je njegov oče dal v izmišljeno Verrocchievo delavnico. Ni potreboval veliko časa, da je postal celo boljši kot Verrocchio, ko pa je imel 20 let, je postal popolnoma znan.

    Renesančna Italija je bila stoletja oddaljena od naše kulture fotografij in filmov, a Leonardo je vselej videl nek univerzalen jezik v slikanju. S perspektivo in ostalimi realističnimi elementi je Leonardo poskušal ustvariti zanesljivo interpretacijo življenja. V kulturi, do sedaj prevladovana od visoko figurativnega in popolnoma nenavadnega religijskega slikanja, je bila Leonardova želja stvari slikati realistično. Ta stil je postal standard za slikarje, ki so sledili v 16. stoletju. Da Vinci je šel mimo svojih učenj tako, da je naredil znanstveno študijo o svetlobi in senci v naravi. Ugotovil je, da stvari niso sestavljene iz obrob, ampak so tridimenzionalna telesa določena od svetlobe in sence. Za izpopolnjevanje svoje tehnike se je obračal na znanost. Svoje učenje narave ter anatomije se je zelo poznalo na slikah, ki so bile zelo realistične, figure na njih pa so bile zelo natančne. Bil je prvi umetnik, ki je študiral telesna razmerja moških, žensk in otrok in jih uporabil, da je lahko določil "idealno" človeško figur.

    Navsezadnje, je Leonardo verjel, da umetnik mora poznati ne le pravila perspektive, ampak vse zakone narave. Verjel je, da je oko popoln instrument za se vse te zakone naučiti, umetnik pa popoln človek za vse to naslikati.

    Znanost in tehnika
    Morda še prepričljivejše od njegovega umetniškega delovanja so njegove študije o znanosti in tehniki. Zapisoval jih je v zvezke in obsegajo okoli 13.000 strani zapiskov in risb, ki združujejo umetnost z znanostjo. Kot levičar je vse življenje uporabljal zrcalno pisanje (kar je razložljivo z dejstvom, da je pero lažje vleči kot potiskati; pri zrcalnem pisanju levoročni pisec vleče pero od desne proti levi).

    Preučevanje človeške anatomije ga je vodilo k zasnovi prvega zabeleženega robota v zgodovini. Načrt, pozneje imenovan Leonardov robot, je bil verjetno napravljen okoli leta 1495, ponovno odkrit pa šele v 1950. letih. Ni znano, ali je po načrtih kdo poskušal izdelati delujočo napravo.

    Očaran nad letenjem je namenil veliko pozornost preučevanju leta ptičev ter izdelal več načrtov za letalne stroje, med njimi za helikopter za štiri osebe (ki ne bi mogel delovati, ker bi se zaradi ohranitve vrtilne količine vrtel okoli svoje osi) ter lahko jadralno letalo, ki bi lahko letelo. 3. januarja 1496 je opravil neuspešen preizkus letalne naprave lastne konstrukcije. Leta 1502 je Leonardo za turškega sultana Bajazida II. izdelal načrt za 240 m dolg most, ki bi v enem loku prečkal ožino Zlati rog v Istanbulu. Načrt ni bil nikoli izveden, leta 2001 pa so po istih načrtih izdelali mnogo manjši lesen nadhod nad cesto E-18 pri kraju As na Norveškem.

    Njegovi zapiski vsebujejo tudi številne izume na vojaškem področju: mednje prištevamo strojnico, oklepljen tank na človeški ali konjski pogon, kasetne bombe itd. V poznejših letih je sicer zavzel stališče, da je vojna najslabša od človekovih dejavnosti. Drugi izumi vključujejo kroglični ležaj, podmornico, napravo z zobniki, ki so jo tolmačili kot prvo mehanično računalo, ter avtomobil na vzmetni pogon. V letih, ki jih je preživel v Vatikanu, je načrtoval široko uporabo sončne energije, tako da bi z vboklimi zrcali segreval vodo. V astronomiji je Leonardo verjel, da Sonce in Luna krožita okrog Zemlje, ter da Luna odbija Sončevo svetlobo zato, ker je prekrita z vodo.

    Barbara
    http://www.forbetterworld.com

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://www.forbetterwor...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Leonardo_Da_Vinci

    Here's what others have to say about 'Geniji: Leonardo da Vinci':

    promotie code from promotie code
    Promotiecodes om extra te besparen op je aankopen [read more]
    Tracked on sreda, 13. avgust 2014 @ 18:40 CEST

    Geniji: Leonardo da Vinci | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Geniji: Leonardo da Vinci

    Prispeval/a: Ognjeni Zmaj dne ponedeljek, 15. januar 2007 @ 01:40 CET
    Kot zanimivost bi rad dodal, da sem bil zelo presenečen nad njegovo izjavo zapisano v njegovi knjigi z naslovom Traktat o slikarstvu, ki poleg njegovega pogleda na slikarstvo in ostale umetniške branže, zajema tudi njegovo zelo podrobno biografijo.
    Ne spomnim se več natančno kako je pisalo, vendar bistva stavka, ki ga je bojda on sam izgovoril ne bom nikoli pozabil.
    Nekoč je namreč peščici nekih ljudi rekel:" Ko bi vi vedeli, kaj vse sem videl tam, od koder prihajam."
    Naj omenim, da je bilo po predhodnjem besedilu o tem, kako in o čem je potekal pogovor z njim in ljudmi, povsem jasno sklepati, da ne govori o našem svetu.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,45 seconds