NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Koristno razglabljanje o sebi   
    torek, 10. januar 2006 @ 06:15 CET
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Ali se ti je že kdaj zgodilo, da si začutil na vrhu sebe gospodarja, Malika na vrhu hierarhije, ki te je zapeljeval na slepo pot in te zavajal v vrtincu niča. Svoje ideje je postavljal vrh tvojih idej in ti si vstopal v začarani krog in si se vedno bolj približevali jedilniku stvari, za katere si vedel, da niso užitne, da jih ne boš mogel pogoltniti, pa si kljub temu sedel pri mizi in si ogledovali ponudbo neužitnih jedi in gospodarja, ki je bil ves presrečen, da sediš pri mizi in da si se sprijaznil z odsotnostjo svojih idej in jedi so postajale vedno bolj vkrivljene v optiki tvojih oči in ti si strmel vanje, v te fiktivne prostore in hrano tebi vsiljevanega okusa.

    Gospodar je v svoji saturnovski požrešnosti ljubil žrtve, ki se bodo kot sadovi bivanja in minljivosti sprijaznili s kaosom jedi čudnega izvora in potlačili bolečino odsotnosti priljubljenih jedi, ki bi jih z užitkom zaužili, pa so njihovo odsotnost prevzeli nase. Zavladala je hierarhično najvišja Superstruktura, ki zahteva suženjsko romanje k Maliku.

    Zavest se mora odreči dinamični istovetnosti in sprejeti irealno optiko gospodarja, ki ti z namigom ali metaforo nakaže komaj brlečo luč v vreči in ta namig mora biti dovolj. N. pr. ko gre za nazorsko dimenzijo tvoje zavesti, ki si jo izoblikoval iz svojega zornega kota, ti gospodar s prstom pokaže neužitno jed pred tabo in tvoja misel mora biti rekonstruirana na nek drug pomen, ki sledi ukazu. Z drugimi besedami bi rekli, da je tvoj organizem, ki se mora prilagajati, priklenjen na negibnost in prikovan z zlato verigo h gospodarjevi mizi navideznega obilja.

    Stvari izgledajo dokaj paradoksalno, ko se zaveš, da si priključen na dratarske inštalacije svojega gospodarja in da nisi več zmožen ostati v svojem sistemu. Pred tabo se razgrne neskončni zlati trak in gospodar ti hoče na njem zlomiti tvoj logični razum.

    Če si se znašel v takšni situaciji odpri samega sebe tako široko kot nebo. Vedeti moraš, da je gospodarjev na vseh področjih čedalje več, ki branijo svoje postojanke nedotakljivosti s takšno zagrizenostjo, ki zahteva od tebe, da postaneš neka biomašina gospodarjevih porazov in zmag, ki jih moraš sprejeti in deliti svojo usodo z gospodarjem, če mu gre slabo. Če mu gre dobro so zasluge njegove. Že rahlo utrujen in ogrožen si, in ti maliki se prižemajo nate s čedalje večjo strastjo. Zlomili so te po mišljenju in premišljanju in ti si postal programirana lutka in tvoj način odvezanosti od samega sebe postaja nejasen, bolj značilen za tehnični sistem visoke kompleksnosti kakor za človeško delovanje. Glej, da se ti ne zgodi, da boš postal samemu sebi nejasen in odtujen! Če hočeš biti ti TI, ostani na svojih okopih prepričanja, obrambe in ohranitve svoje človečnosti. To je še edina skrivnost tvoje duše, za katero je vredno živeti.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/KoristnoRazglabljanjeOSebi

    No trackback comments for this entry.
    Koristno razglabljanje o sebi | 14 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Ljuba dne torek, 10. januar 2006 @ 13:31 CET

    Tatjana, ali s tem gospodarjem na vrhu sebe misliš na EGO?
    Vsaj tako sem jaz razumela!

    VIŠJI JAZ od nas nikoli ne zahteva,
    da si moramo ljubezen zaslužiti.
    Vsak trenutek našo notranjost preveva,
    vsak trenutek moremo jo občutiti.
    EGO jo nalašč po svoje razumeva,
    in le on od nje nas more ograditi!

    Lep sončen dan ti želim, Tatjana

    Ljuba Žerovc



    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 11. januar 2006 @ 10:00 CET
    Pozdravljena Ljuba,

    kakor koli razumeš, je ta gospodar na vrhu lahko lastni ego človeka, vendar življenje je takšno, da je takšnih in še hujših gospodarjev vse več, ki hočejo zagospodariti nad tabo in ti odvzeti tvojo človečnost in svobodo.

    Klement Jug (1989 - 1924) znani slovenski filozof, narodni buditelj, vrhunski alpinist in utemeljitelj slovenskega alpinizma, bratranec mojega deda po očetu, je v svojem pismu zapisal: "Najbolj neumno se mi je naenkrat zazdelo, da naj bi jaz posvetil vse svoje življenje tistemu kupu zverjadi, ki goljufa, veriži, krade, se vlačugari, pijani, kolne, maže sebe in okolico, itd. itd. In tako zverjad, ki po njej smrdi vsa zemlja, naj bi jaz gledal vse življenje, jaz, ki čeprav zver med zvermi, vendar imam vsaj hrepenenje po nečem lepšem, česar mi oči ne vidijo, vendar pa srce sluti?" ..Nadalje piše: "Srce, ki mi je prej neprenehoma trepetalo kot v bolnem pričakovanju, je bilo sedaj mirno, da ga še čutil nisem. Vzel sem tisto umazano reč od prej v roke in trezno preudaril, kaj bi z njo. Takrat sem se začutil silnega in močnega, vrednega, da tem nemojim ukažem, kakšni naj bodo. Poskusil sem na prvem, šlo je; postaj je moj. Sedaj se ne bojim več kot nekdaj, da bo moje delo izlito na pesek. Trdno vem, da je moje delo vzrok za nov učinek in tako naprej... V delu najdem vso tolažbo, kar potrebujem. Življenje ni več neprijetno. Karkoli vzamem v roko, vse gre igraje mimo mene. Če delam, ne delam več za oni 'narod', marveč zato, ker hočem, da vlada enkrat tudi lepa misel in ne sama umazanost....".

    Razglabljanje o sebi nosi sporočilo, da naredimo nekaj zase, da bomo postali boljši in svobodnejši. Ne dovolimo si, da bi gospodarji delali iz nas svoje sužnje in nam kradli svobodo, nas kupovali in razčlovečili. Potrudimo se, da bodo tudi drugi postajali boljši in gradimo lepši in boljši svet.

    Lep pozdrav
    Tatjana


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Ljuba dne sreda, 11. januar 2006 @ 12:17 CET

    Prav imaš Tatjana - takih gospodarjev, ki nas nenehno zasužnjujejo, je eno malo morje. Počnejo pa to lahko zato, ker jim mi sami to dopuščamo. Dopuščamo pa jim takšno ravnanje z nami predvsem zato, ker se tega sploh ne zavedamo.

    V oblasti nas imajo lahko čisto konkretne osebe (starši, šef, partner, otrok...), ali snovne stvari kot so alkohol, cigarete, junk food, sladkarije, - ali pa čisto nesnovne kot so ljubosumnost, oblastiželjnost, lakomnost, zavist, pohota... naštevala bi lahko v nedogled.

    Vendar ni dovolj o tem le VEDETI - osvobodimo se lahko šele tedaj, ko se pričnemo tega ZAVEDATI! Premik v smer zavedanja pa se prične šele tedaj, ko nas (hudo) trpljenje privede do spoznanja, da nekaterih stvari v življenju nočemo več početi, oz. ko nam je nečesa tako popolnoma dovolj, da se hočemo ZAVESTNO spremeniti za 180 stopinj.

    Do te stopnje pa mora priti vsak človek popolnoma sam in ravnati izključno iz svoje notranje pobude. Pot do takega ravnanja (spoznanja?) pa je pri posameznikih različno dolga - odvisno od osebnostne (razumske) zrelosti oz. njegovega tolerančnega praga. Kdor več vzdrži, se bo dlje časa prepuščal zasužnjevanju oz. trpljenju, ljudje z nižjim tolerančnim pragom pa bodo škodljivemu početju hitro naredili konec.

    Hvala za zgodbo tvojega sorodnika - je zelo poučna!

    Tvoje prepričanje podobno je magnetu,
    ki vleče k tebi tisto le, v kar verjameš ti.
    Zato od množice dogodkov na vsem svetu
    ta, ki prav je namagneten, le te doleti!

    Lep dan Tatjana

    Ljuba Žerovc
    www.modrostizbrane.com





    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: eckhart dne sreda, 11. januar 2006 @ 13:01 CET
    Ga. Malec, s tem vašim prispevkom se povsem strinjam. Gospodarjev je bilo ( in so še) zajetno število. 20. stoletje je bilo še posebej kreativno: klerikalizem, fašizem, nacionalsocializem, internacionalsocializem
    ( komunizem), potrošniški materializem oz. zahodni neokolonializem oz. po novem:
    nova svetovna ureditev, islamski fundamentalizem, hindujski totalitarizem, ..... Zakaj so vsi ti -izmi sploh možni. Ker medčloveški odnosi NE temeljijo na vseprežemajoči, odrešilni Kristusovi energiji - torej na nesebični ljubezni - ampak na duhovno ozko zabetoniranem ćloveškem egu, na: nekaj biti, nekaj imeti. Svoj delež krivde za tako duhovno stanje človeštva in posledično katastrofalno stanje celega planeta imamo vsi mi, brez izjeme.

    Toda po mojem mišljenju ima največji delež pri naši odvrnitvi od edine resnično odrešilne energije v naši notranjosti - to je od Kristusa - ravno institucija, ki svoje zločine kar naprej počenja v imenu kristusa. Seveda s tem mislim na katoliško cerkev in na njene ideološke podaljške luterane-protestante in pravoslavce. Ampak kot je že Dostojevski v delu romana Bratje Karamazovi s podnaslovom: Veliki inkvizitor pisal o proti-kristusovski totalitarnosti katoliške cerkve - sledi v naslednjem tekstu še bolj podroben, z argumenti okrepljen dokaz zgornje trditve:


    Od zibelke do par

    Praktike cerkve
    Tega Jezus ni hotel
    Cerkveni član je od zibelke do par vlkučen v trden steznik ritualov in ceremonij - katolik nekoliko bolj kot protestant. Mnogi govorijo tudi o "štirikolesnem krščanstvu." Otroški voziček, poročna kočija, mrtvaški voz (vsi vozi imajo štiri kolesa), ker mnogi ostanejo še v cerkvi samo zaradi teh ritualov, pri čemer "krščanstvo" tukaj z gotovostjo ni na mestu. In v tej brošuri gre prav za to: Pokažimo, s kakšnimi triki vežejo cerkve ljudi nase - nasprotno razjasnimo, kaj je hotel Jezus iz Nazareta - namreč ničesar od vsega tega.
    1. Krst novorojenčkov
    Otrok se rodi. Po katoliškem nauku je za novorojenčka zdaj "odrešenjsko nujno", da je krščen (kat. katekizem str. 1277). Starši imajo "naročilio" (1251), da prinesejo otroka k krstu - sicer bi mu kratili "neprecenljivo milosst, da postane Božji otrok (1250).
    Če otrok umre nekrščen, ne bi prišel v "Božje gledanje", torej ne v nebesa, ker se ga še naprej drži "izvirni greh" (Neuner-Roos, 526, glej okvir 7. str. 8). Tudi po luteranskem nauku je krst "odrešenjsko nujen", zato ga starši "naj ne kratijo" otroku.
    Psiho - pritisk
    Za moralni pritisk je še predobro poskrbljeno: Kdo bi že tvegal, da njegov otrok ne pride k Bogu, torej pozneje pristane v peklu, čeprav je to izgovorjeno samo posredno? Staršem se tukaj ni bati samo za otrokov dušni blagor, temveč tudi za njihov lastni, če ne ravnajo tako, kot predpiše cerkev.
    Otroka torej prinesejo h krstu. Dobi krstno oblačilo, krstno svečo, mazilijo ga in oblijejo z vodo. Starši ali boter izrečejo za majhnega človeka, ki še ne more dojeti nobene misli "krstno zaobljubo", "hudobni duhovi" so pregnani.
    Svetopisemske spremembe
    Za utemeljitev teh ceremonij se cerkve sklicujejo na domnevno izjavo Jezusa iz Nazareta, ko naj bi po Svetem pismu rekel: "Vse ljudi naredite za moje učence in jih krstite v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha" (Mt 28,19). Toda večina znanstvenikov pojmuje, da je prav to mesto moralo biti pozneje vrinjeno v Sveto pismo, je torej ponaredba. Sumljivo je predvsem klicanje trojstva - saj je bilo to šele 381 dogmatično določeno. Poleg tega: Tudi če je stavek avtentičen, pa je v cerkvi zavestno razložen napačno. Kajti stavek "Naredite jih za učence" pomeni v grškem pratekstu: "Učite jih". Tako je npr. prevedel tudi Luther in tako piše v Luthrovi bibliji do 1956, preden je bilo nadomeščeno z "naredite za učence." Ljudi naj bi potemtakem najprej poučili in nato krstili ter pozneje seveda učili naprej (V.20), kar pa ni mogoče pri dojenčkih.
    Toda cerkev spremeni pomen in pojasni, dojenčke naj bi "naredili za učence" s tem, da jih krstijo za to, da bi po možnosti za časa življenja ostali plačilno sposobni člani. Tega Jezus ni hotel.
    Usmrtitve
    Za časa reformacije se je v mnogih ljudeh prebudila zavest, da je nekrščansko malega otroka, brez upoštevanja njegove svobodne volje, prisilno krstiti v neko ustanovo. Toda baptisti, ki so odklanjali krst otrok, so bili krvavo pregnani in iztrebljeni tako od katoliške kot tudi od protestantske cerkv
    Kaj je hotel Jezus iz Nazareta
    Res, da se je pustil krstiti Janezu Krstniku. Toda to je bil simbol za Njegovo povezanost z Bogom. Jezus sam ni krstil z vodo. Ljudi je učil, da izpolnjujejo Božje zakone. Kdor dela tako, prejme duhovni krst, ki nima ničesar opraviti s ceremonijo. Jezus je spoštoval človekovo svobodno voljo. Tudi prvi kristjani niso krščevali dojenčkov. To se je začelo šele proti koncu drugega stoletja. Nastajajoča ceremonialna cerkev je zaradi enostavnosti sprejela pri tem številne rituale in nadrobnosti iz antičnih misteričnih kultov, ki so bili takrat močno razširjeni v Sredozemlju; škropljenje z vodo, nadahnjenje otroka za preganjanje nečistih duhov, belo krstno oblačilo, krstna sveča, krstni boter, krstna zaobljuba - vse to so torej poganski običaji, ne pa krščanski.

    Katoliški nauk
    Nekrščanski otroci v pekel!
    Po katoliškem nauku morajo "duše, ki so umrle v težkem grehu" v večni pekel. "Ta obstaja za duše, ki so bile obremenjene samo z izvirnim grehom (ki velja kot "težki greh"), z izgubo "Božjega gledanja". (Neuner-Roos, Der Glaube der Kirche, S. 530) Ta zadeva nekrščene dojenčke in male otroke. "Za duše z osebnimi grehi" obstaja pekel vrh tega "v peklenskih mukah". Nevarnost, da izgubi ne samo "gledanje Boga"; temveč mora preko tega za vso večnost trpeti strašne muke, bi po katoliškem nauku za nekščenega otroka začela v trenutku, ko loči dobro od zla in lahko zagreši "težki greh." Vse to je nasprotje temu, kar je hotel Jezus. Oni ni učil niti večnega pekla niti krsta dojenčka, temveč je rekel: "Sledite mi!"
    2. Katoliška osebna spoved - rafinirana iznajdba duhovnikov
    Otroka, ki je bil s krstom prisiljen v cerkveno institucijo, je samo začasno prizanešeno z nadaljnjimi cerkvenimi triki. Najpozneje morda kot devetletni šolar se mali katolik sooči s posebno nenavadno delujočim ravnanjem cerkve: z osebno spovedjo. Kot priprava na "sveto obhajilo" mora biti prvikrat opravljena.
    Luteransko vzgojeni otroci pridejo šele kot mladostniki v stik s tem pred birmo in se jim ni treba spovedati duhovniku, temveč smejo spoved opraviti v skupini takorekoč "pavšalno". Za otroke je vsekakor nenavadno, da si morajo pogosto svoje grehe nabrati iz "spovednega zrcala", da bi nato prejeli "odpuščanje" od človeka, ki s prvotnimi "dejanji" nima opraviti prav ničesar.
    Pri mnogih otrocih se tukaj začne usodno izkrivljanje njihove vesti: Da bi duhuvnika ne razočarali, da bi čim bolje naredili katoliški otroci pogosto "iznajdejo grehe" - spovedno ogledalo daje dovolj pobud, katere nato v spovednici po možnosti podajo skrušeno. Takoj nato olajšano zmolijo par Očenašev, ki so za "pokoro".
    Toda česa so se "naučili"? Da lahko storimo (skoraj) vse - najvažnejše je, da to zve duhovnik. Ali smo se z bližnjim spravili, smo škodo spet popravili, je drugorazredno. In: Ni se treba spremeniti, smemo vedno znova grešiti - saj za to je končno spoved! Filozof Friedrich Nietsche se je norčeval iz takoimenovanega zakramenta: "Šepeta se z usteci, se poklekne in gre ven - ter se z novim grehcem izbriše starega."
    Kaj je učil Jezus iz Nazareta?
    V življenju vsakega človeka je na ta način od otroških nog zameglen prav važen element, namreč ločevanje dobrega in zla ter raziskovanje in šolanje lastne vesti.
    V Očenašu, ki je vernikom po spovedi tako pogosto naložen kot "molitev za pokoro", še pozvanja kaj je prvotni kristjanski nauk: "In odpusti nam naše dolge, kot tudi mi odpuščamo našim dolžnikom." Bog torej odpušča ljudem njihovo krivdo, če so si tisti, ki so dolžni drug drugemu odpustilli medsebojno. Za to duhovnik ni potreben. Kristus danes pojasnjuje v Svojem razodetvenem delu To je Moja Beseda Svoj nauk prav v tem smislu: "Odpustite in odpuščeno vam bo. Če prosite za odpuščanje in vam odpusti vaš bližnji, vam je odpustil tudi vaš Oče v nebesih." (str. 330).
    Kako je prišlo do ponarejanja?
    Jezusova zapoved je tako enostavna in jasna. Toda duhovniki bi bili tukaj vendar brezposelni. O vsem mišljenju in ravnanju njihovih "ovčic" ne bi bili več informirani in ne bi mogli s tem izvajati moči. Ako pa praksa osebne spovedi ne izvira od Jezusa - od kod izvira potem?
    Njene korenine so v poganstvu. "V nekaterih misterijskih kultih so duhovnikom kot namestnikom božanstva priznali svojo krivdo, da so bili tako spet prosti posledic", piše Karlheinz Deschner v svoji knjigi Der gefalsche Glaube (str. 114). Pri teh ceremonijah so razločevali tudi med "odpustljivimi grehi" in "smrtnimi grehi" - prav tako kot pozneje rimska cerkev. Prvi kristjani pa takega verskega obrda niso poznali. Izvajali ga niso prej kot v drugem stoletju. Redna osebna spoved je bila predpisana šele od leta 1215.
    Dolga stoletja je bila spoved skrajno učinkovit instrument za ugotavljanje in obvladovanje ljudi, kar je cerkvi prineslo ugled, da razpolaga z najboljšo tajno službo sveta. Daleč v 20. stoletju so po širnih delih Nemčije krajevni župniki nadzorovali upoštevanje "spovedne dolžnosti" z osebnim pregledom najmanj enkrat letno odddanih "spovednih listkov". Spoved je do danes instrument navidezno moralnega pritiska. Po katoliškem nauku pride v "večno prekletstvo" kdor umre brez spovedi v "smrtnem greh". Kdor pri spovedi zamolči "smrtni greh", spoved tega je neveljavna. Perfekten posel s strahom.
    Cerkvam služi kot opravičilo za osebno spoved mesto v Novem testamentu po Janezu: Komur ste grehe odpustili, so jim odpuščeni; komur ste jih zadržali, so jim zadržani (Joh. 20, 21-23). Nekateri imajo to za ponarejeno. Tudi če predpostavljamo, da je to pristno, tukaj ni govora o duhovnikih in cerkvi. Besede lahko vsak nameri nase: Če bližnjemu, ki se je pregrešil nad menoj, grehe odpustim, so mu odpuščeni. Če ne, ostane krivda na njem.
    Tako smo spet pri prvotnem Jezusovem nauku, pri čemer je odpuščanje grehov postopek samo med prizadetimi ljudmi. Za to ni potrebno vedoželjno uho duhovnika, pač pa za spravo pripravljeno srce udeleženc
    3. Mašno slavje: Namesto notranje preobrazbe magičen verski obred
    Mlad cerkveni kristjan je krščen, spovedan - zdaj bo seznanjen z mašnim slavjem, pri katerem se sme po svečani ceremoniji "polnovredno" udeležiti prvega obhajila oziroma birme.
    Časti se kos kruha. V resnici je Božji duh v kruhu že pred "spreminjanjem" - ker je povsod navzoč
    Otrok ali mladostnik seveda ne zve, a je vseskozi navzoč pri pogansko oblikovani prireditvi. Posebno opazno je to v katoliški cerkvi. Blagoslovljena voda s katero se pokriža pri vstopu, "večna luč", stalno poklekanje in sklepanje rok, ministrantje z njihovimi molitvami, naučenimi na pamet, sveča in kadilo so elementi predkrščanskih, poganskih mističnih religij. Nekatere od the je tudi protestantska cerkev prevzela od katoliške kljub vsem"okrajšavam". Župnik s svojim posebnim oblačilom, oltar, prižnico - vse je poganskega izvora.
    Spremenjeno ali zmedeno?
    Predvsem pa: Obredno mašno slavje samo, domnevno spreminjanje kruha in vina v Kristusovo meso in kri. Po katoliški dogmi, v kateri je zapovedano ob avtomatični izključitvi to verovati, drži duhovnik potem, ko izgovori besede spreminjanja, v rokah živo meso in kri!
    Podobno je pri Luthru, pri katerem pa duhovnik drži v rokah oboje: oblate in vino kot tudi "pod" "kruh in vino" "pravo" telo in "pravo" kri Kristusa. kdor pa se udeleži obhajila, čeprav v to ne verujeje, tudi pri Luthru, je in pije "sodbo" (torej večno prekletstvo). Samo nekateri drugi "reformatorji" razumejo akt simbolično, kot Švicar Huldreich Zwingli, toda tudi ti so ceremonije prevzeli in s tem čudno svetovno nazorsko ozadje.
    Malikovalsko darilo
    Kajti slavnost se razume kot ritualna "spravna žrtev". Če so v zgodnjem poganstvu (in delno tudi v pogansko vplivanem judovstvu) ubijali živali, da bi jih darovali kot žrtev in Boga držali "milostnega", tako je tukaj "žrtvovan" Božji Sin, da bi ljudi "rešil" pred "Božjo jezo". Po katoliškem pojmovanju gre pri tem, kot v poganskih kultih Dionizija, Artisa, Mitrasa ali Izisa, Božja moč z ritualnim obredom na vernike - tako da Boga takorekoč "poješ", torej spraviš ritualno vase. Neke vrste religiozen kanibalizem? Na vsak način je to magičen ritual, ki nastane samo z duhovnim posredovanjem ter vernike veže na magično "odrešilno" cerkveno institucijo.
    Jezus ni učil cirkusa
    Jezus iz Nazareta ni učil nič takega. Ko je s svojimi učenci poslednjič večerjal, jim je govoril o notranji krepitvi duše, za katero je zunanja hrana le simbolj (primerjaj citat v okvirju). Govoril jim je o notranji preobrazbi človeka, ki duha resnice - simboliziranega s krvoj, ki prežema vse telo - sprejme v sebe in spremeni v svojem življenju. Tako je njegovo življenje prežeto s Kristusovim Duhom. Cerkev je iz tega naredila zunanje spreminjanje, ker o notranjem, ki ga je Jezus učil, ničesar ne ve ali ničesar vedeti noče.
    Jezus iz Nazareta ni določil niti duhovnikov niti ni zagovarjal zunanjega cirkusa kot ritualne predmete, ceremonialna oblačila, blagoslavljeno vodo, kadilo in še marsikaj. Svoje učence je uči, da Božji Duh biva v vsem brez magičnih ritualov, tudi v hrani ter da naj jo hvaležno sprejemjo.
    Kako je prišlo do ponarejanja?
    Prvi kristjani niso obhajali ritualen zadnje večerje, temveč so skupaj lomili kruh; imeli so "obed ljubezni" (grško apage), torej skupno večerjo v tišini in v zavesti. Pavel je pozneje spodbujal, naj bi jedli doma in v zbirališču imeli samo simbolično slavje. Okoli leta 150 je bilo to preloženo na dopoldan. Še enkrat 100 let je trajalo, da je nastala predstava evharistije kot "spravna žrtev" (primerjaj Karlheinz Deschner "Abermals krahnte der Hahn, 1972, S. 270 ff). Šele 1000 let pozneje, leta 1215 je bil nauk od domnevno rednega spreminjanja kruha in vina (takoimenovana "transsubstanca") povzdignjena v katoliško dogmo.

    Jezus sam je pojasnil v Svojem razodetvenem delu "To je Moja Beseda"
    Kaj se je dejansko zgodilo pri zadnji večerji?
    " Kot Jezus iz Nazareta sem veliko molil k Bogu, Svojemu Očetu, in se z Njim pogovarjal. Njega, Boga, sem prosil za blagoslov zadnje večerje s Svojimi. Smiselno sem jim govoril: Kar delam zdaj, to delajte še naprej v Moj spomin. Jed je za telo. Ponujam vam jo kot simbol za notranjo krepitev. Spoznajte: Moje telo bo žrtvovano, zato da bi vi dosegli večno življenje. Pustite, naj vaše telo postane Božji tempelj, zato da bi Duh mogel delovati v vas in po vas. Po vstajenju Mojega duhovnega telesa boste vstali tudi vi, kajti Kristus Boga, ki gre k Očetu, je Duh resnice v Bogu. Duh resnice bo očistil vaše duhovno telo in Luč sveta, Jaz Sem, bo svetila v vas in po vas, kajti po vstajenju Sem Jaz luč v vas in življenje vaše duše. Kdor veruje v Mene in izpolnjuje zakone nebes, se bo po Meni, Kristusu, ponovno rodil v Duhu Mojega Očeta.
    Vzel sem vino, dolil nekoliko vode in smiselno rekel: Kar vam pravim zdaj, je simbol. Spoznajte pomen in mislite na Mene, ko jeste in pijete, kajti v vsem je Duh življenja, ki je Jaz Sem.
    Vino je simbol za mojo kri, ki jo bom prelil za vse duše in ljudi. Duša in človek morata spet prebuditi duha duše, to pomeni, oživiti ga v zemeljskem življenju. Kdor Duha resnice - simbolno: Moje krvi - ne dojame in ne sprejme, se njegova duša ne more vrniti v večnost, ker ne živi v absolutni resnici. Duša ostane zunaj nebes tako dolgo, dokler ne dojame in ne sprejme Mene, Luči sveta, svojega Odrešenika. Kdor torej Mene, Svojega Odrešenika, sovladarja nebes ne dojame in ne sprejme, ta ne bo dosegel absolutne popolnosti. Spoznajte: Kdor Mene ne sprejme, ta tudi ne sprejme Očeta, kajti Oče in Jaz sva eno. V Jezusu iz Nazareta sem med Svojimi izvršil to simbolično dejanje, da bi jim pojasnil, da je življenje, Božji Duh, kot substanca in moč v vseh oblikah življenja, tako v hrani kot tudi v pijači. Kajti preminil sem za vse duše in ljudi, da bi dosegli vstajenje. Ko jeste in pri vsem, kar storite, se spominjajte samo Mene. Kajti kar storite resnično v Mojem imenu, storite dobro.
    Iz: To je Moja Beseda, A in O, Jezusov evangelij, Kristusovo razodetje, ki ga svet ne pozna, str. 765,766 - naročila: Univerzalno življenje, cena 3000 SIT, tel.in fax: 01/568 4148
    4. Za sklenitev zakona nista potrebna niti cerkev niti župnik
    ali: Kako se ovije ljudi okoli prstanca
    Četudi večina mladih ljudi ima samo še malo AM HUT HABEN, ko gre za poroko, se vendar mnogi prijavijo pri župniku, ker se nočejo odpovedati "poroki v belem", slovesni izmenjavi prstanov, orgelski glasbi. Cerkev pač naj da tudi svoj "blagoslov".
    Vse to se lahko seveda izvede tudi na matičnem uradu ali privatnem slavju. Toda tradicija prehodno pritegne ljudi nazaj v cerkvene ceremonije. Prav redki vedo, da je tradicija v tej obliki stara samo nekaj sto let (glej okvir na str. 14)
    Poleg tega so s tem povezani običaji večinoma poganskega izvora. Prstan kot simbolj vedno trajajoče zvestobe (nima konca) so poznali že stari Egipčani. Nasprotno pa je prišla ideja, da ga nataknemu na prstanec od starih Grkov, ki os temu prstu pripisali posebno "ljubezensko žilo" kot tudi moči planeta oziroma boginje Venus/Afrodite. Nevestin pajčolan izvira iz Orienta, kjer še danes delno spada k obleki poročene ženske.
    Cerkev mladi par opominja, da pusti krstiti otroke in jih vzgajati vsekakor v "pravi" veri. Vse drugo bi bil težak greh. O temeljih miroljubnega skupnega življenaj, ki bi se našla v Jezusovem Govoru na gori, jih ne informira. Biblijska mesta, ki diskriminirajo žene (Pavel: "Žena molči v skupnosti") do danes obe veliki cerkvi nista preklicali.
    Neveljavni zakon?
    Kdor se loči in zopet poroči (ali poroči ločenca), živi po katoliškem pojmovanju v stanju smrtnega greha, je torej izobčen in pristane v peklu. Katoliška cerkev pa ne bi bila ona sama, če ne bi v perfektni dvojni morali pustila izhod: Pri zaprtih vratih in pri plačilu primernih pristojbin so med tem skoraj vsi zakoni na željo razglašeni za "neveljavne". Zadostuje npr., da je bil ženin pri poroki pijan (odvisen od drog) ali da je eden od zakoncev duševno še "nezrel". Leta 1992 je bilo samo v USA 59.030 razveljavitev katoliških zakonov.
    Cerkev zna narediti vtis na ljudi z zunanjim sijajem
    Kaj je hotel Jezus iz Nazareta?
    Jezus iz Nazareta je učil enakost moža in žene in obojestransko spoštovanje in zvestobo v zakonu. V Njegovem Govoru na gori je pokazal pot, kako se lahko ljudje stalno srečujejo miroljubno in razumevajoče - nekako tako, da najprej potegnejo bruno iz lastnega očesa, torej v konfliktu spoznamo najprej svoj delež in očistimo. Ali tako, da tisto, kar pričakujemo od drugih, razvijo v sebi. Kakšrnihkoli ritualov ni učil. Tudi obsojal ni nikogar. Če hočeta mož in žena živeti skupno, lahko to sama potrdita v skupni slovesni uri pred prijatelji in sorodniki. Župnik za to ni potreben.

    "Blagoslov cerkve"
    Fraza, ki jo cerkev dodaja pri poroki "njihov blagoslov", izvira iz cerkvenega nauka. Po teologiji obeh cerkva si ženi in nevesta namreč sama posredujeta zakon. Župnik ali duhovnik samo potrdi in dokaže to zvezo.
    Toliko bolj presentljivo je, da so se cerkve vendarle uspele narediti nepogrešljive s svojimi rituali in predpisi tudi pri tem življenjskem obdobju.

    Cerkvena sklenitev zakonske zveze:
    Iznajdba srednjega veka
    Na začetku kristjanstva ni bilo potrebno skleniti zakon v cerkvi. O tem tudi ni določene liturgije. Zakon tudi ni veljal kot zakrament.
    V devetem stoletju je Karl "Veliki" odredil, da mora biti vsaka sklenitev zakonske zveze prej napovedana v cerkvi (ta "oklic" velja še danes). Takrat so hoteli s tem izključiti zakon med bližnjimi sorodniki in temu incestne posledice - število nezakonskih otrok in s tem mogočih prevar v dejanskih sorodstvenih razmerjih je bilo nekoč veliko. Odtelj je cerkev zaslutila svojo možnost, da ljudi še močneje veže nase.
    Cerekvena poroka je bila obvezno predpisana šele v začetku 12. stoletja v Normandiji. Prej in v mnogih delih Evrope še dolgo po tem za poroko ni bil potreben cerkveni blagoslov. Pravtako dobro so se lahko poročali v točilnici. Šele trientinski koncil je v 16. stoletju natančno določil obliko katoliškega "zakramenta svetega zakona". Od takrat je bila cerkev dalj časa edino mesto za možno sklenitev zakonske zveze. Šele v 19. stoletju je nemška država odredila po daljšem "kulturnem boju", da mora biti civilna sklenitev zakona pred cerkveno.
    5. "Sveto" v ducatu ceneje
    Življenjska okolica katolika je predvsem v katoliških predelih napolnjena s cerkvenimi simboli: cerkve, ki so posvečene določenim "svetnikom" in so kot cilj božje poti in procesij vedno znova potisnjene v človekovo zavest.
    Športna ambicija ali veselje do pešačenja v prosti naravi je bila tako že zgodaj vezana na cerkvene rituale in neskončne molitve. In ne samo to: Za vsak poklicni položaj, za vsako življenjsko situacijo obstaja specialni "svetnik", katerega lahko prosimo za pomoč, od patrona za pivovarje (Peter iz Mailanda) tja do tistih, ki bi se radi poročili (Anton Padovanski), od svetnika za kanonierie (Barbara) do tistega za prostitutke (Magdalena).
    Pred njihovimi podobami se prižigajo sveče in luči in vsak ima v teku leta svoj praznik.
    Pogosto uživajo čaščenje tudi njihove kosti ali drugi spominski deli - v vsaki katoliški cerkvi mora biti vgrajen v oltar kakršen koli kos relikvije, sicer ni "pripravljen za obratovanje". Kjer pa "svetniki" ne pomagajo več, se pokliče pač "Božja mati in devica Marija". Vse kristjansko?
    Od kod izvirajo vse te šege?
    Vse te šege ne izvirajo od Jezusa iz Nazareta. Nasprotno, v prvem stoletju cerkvene zgodovine so bila prevzete od raznolikih poganskih kultov.
    Grki in Rimljani so naprimer častili malike, polmalike in heroje. Ti so neposredni predhodniki cerkvenih "svetnikov". Delno so bili prevzeti tudi tudi točni termini praznikov v teku leta: Marija svečnica (2. februar) ustreza prazniku grške boginje Demetre; Marijino vnebozetje (15. avgust) je bilo prvotno datum praznika boginje Diane. Kastor in Poluks sta se pod cerkveno režijo urno spremenila v Kozma in Damijana, pri čemer sta obdržala svoje domnevne čudežne sposobnosti. Tudi poganstvo je poznalo natančne "pristojnosti" svojih idolov. Rimljani so zbrali vse svetnike v panteonskem templju, ki je bil nato 610 narejen za kristjasnko cerkev ne brez tega, da so pri tej pobožnosti uvedli praznik "vsesvetih!
    Čaščenje kosti naj veže ljudi na zunanje predmete
    Tudi heroji so že imeli svoje kipe; pogosto je ena in ista antična firma izdelovala oljne svetilke za poganske in cerkvene "svetnike". Ugotovljeno je, da se je čaščenje svetnikov te vrste začelo ne prej kot v sredini drugega stoletja. V četrtem stoletju - ko je Konstantin cerkev obrnil že v državno institucijo - so se začeli veliki romarski tokovi k "božjim potem." Tudi tukaj zgled: poganski templji, ki so jih redno obiskovali s procesijami. Pozneje so v cerkveno življenje integrirali tudi germanske običaje in praznike; končno so hoteli tem, ki so bili pravkar - pogosto s pritiskom in silo - spreobrnjeni v "pravo" vero, to narediti tako enostavno kot je mogoče. Tako je Martinov praznik 11. novembra prvotno germanski dan zakola. Spremenilo se ni ničesar, saj morajo danes v to verjeti gosi. Ime domnevnih "svetnikov" pa tudi spada k temu: Martin iz Tours· je bil prvotno rimski vojak, pozneje pa fanatičen preganjalec poganskih manjšin in uničevalec njihovih kultnih mest. Katoliški franki so nosili svoj domnevni plašč (ali polovico tega pred seboj kot bojno zastavo pri njihovih bojih. Tudi "začimbni šop", ki ga nabirajo poleti v katoliških področjih, je prvotno germanska šega v čast boginji ljubezni Freyi.
    Kult relikvij pa ima v poganstvu samo slabe predhodnike. Grki so tako častili spominske dele svojih herojev pri njihovih grobovih. Tu si je cerkev pridobila dvomljivo slavo, pogasntvo z njegovim živalskim trgovanjem z relikvijami je (od 4. stoletja) daleč zasenčila. Pri tem je bil marsikateri "svetnik" v podobi svojih kosti na prečudovit način "razmnožen".
    Tudi specialno čaščenje Marije kot "Božje matere" (torej de facto stoječe nad Bogom!) se nanaša na poganske vzore. Egiptovska boginja Isis in grška Artemis (rimsko: Diana) so častili na enak način, pogosto celo dobesedno z enakimi predstavami, kakor pozneje Marija. ("Kraljica nebes", "Morska zvezda itd.). Oficielni titel "Božja mati" je bil Jezusovi materi tipično priznan leta 431 na koncilu Ephesos. Ephesos je bil takrat trdnjava Dianinega kulta.
    Kaj je učil Jezus iz Nazareta?
    "Kdo je moja mati in kdo so moji bratje?" je vprašal Jezus iz Nazareta, ko so mu javili prihod Njegove matere in Njegovih bratov. In sam je odgovoril: "Vsak, ki dela po volji mojega Očeta v nebesih, je moj brat, moja sestra in mati." (Mt 12.50). Specialno čaščenje posameznih ljudi nima ničesar opraviti z naukom Nazarenca. Njihova domnevna "priprošnja" za pomoč odvrača ljudi od tega, da bi se neposredno v svojih srcih obrnili na Kristusa in Boga-Očeta. Če bi ljudi z naukom o domnevnem Bogu, ki kaznuje, ne odvrnili od njihovega nebeškega Očeta, nihče ne bi prišel na idejo, da bi iskal takšne priprošnjike. Čaščenje svetnikov ljudi naprej odvrača od tega, da so sami Božji tempelj, kot je učil Jezus, in se lahko podajo na pot k popolnosti, ki je v vsakem od nas tisto osnovno: "Bodite popolni, kot je popoln vaš Oče v nebesih."
    Za rituali kot so procesije in božja pota še vedno stoji poganska predstava nepreračunljivega Boga, ki ga je z zunanjimi deli treba pomiriti in narediti milostnega. Delo, s katerim se lahko Bogu približamo, je vendar življenje po Njegovih zapovedih, ki jih v izvlečku najdemo v Govoru na gori in Desetih zapovedih.

    Bogastvo srca
    Žalostna je slika Božjih otrok, ki so si ustvarili priprošnjike in priprošnjice, ko vendar Duh večne ljubezni, Duh našega Očeta, biva v vsakem od nas. Bliže nam je kot roke in noge, bliže kot vsak še tako zaupen sočlovek, bliže kot vsak tako imenovani priprošnjik.
    Je kak cerkveni veljak ali katolik kdaj vprašal tako imenovane "svetnike, če hočejo, da jih imenujemo "sveti"? Jih je kdo vprašal, če se strinjajo s tem, da ljudje molijo k njim ali če hočejo biti zagovorniki pri Bogu? Ali da po cestah nosijo del trupla njihovega zemeljskega telesa - kosti - kot relikvije? Ali da njihova imena, ki jih je cerkev proglasila za "sveta imena", uporabijo za prirejanje veselic? Ali bi mi hoteli, da bi o nas odločali na tak ali podoben način?
    Jezus ni govoril o "svetnikih". Kristus Boga je govoril o "blaženih", saj naj bi spet postali podobe našega večnega Očeta. Besedo "svet" je Jezus uporabil za Svojega nebeškega Očeta, za Edinega Svetega. Jezus ni hotel niti cerkva iz kamna niti cerkvenega obeležja in okrasja niti cerkvenega razkošja in blišča. Jezus je učil skromnost in ponižnost ter bogatstvo srca. Vedno znova je govoril o Božjem kraljestvu v nas, kraljestvu torej, ki je v nas: o Notranjem življenju, življenju v Bogu.
    Iz "Prerok - Glas srca" št. 12.
    6. Velika noč in božič - čisto poganstvo
    Večina članov evangeličanske in katoliške institucije zaman iščemo med letom v njihovih cerkvah. Nedeljsko božjo službo redno obiskuje samo še osem procentov prebivalstva - čeprav na papirju še vedno dve tretjini Nemcev pripada eni velikih cerkva. Samo božični dan nekoliko izboljša statistiko: Takrat so cerkve polne. Zadnji ostanek katoličanstva v sicer posvetni družbi?
    Tako cerkve rade vidijo. Preko vseh stoletij so znale vezati ljudske čustvene moči na zunanje šege, da zadovoljijo njihovi sentimentalnosti in naredijo njihove praznike - božič, veliko noč in binkošti, ki se letno ponavljajo - za udobno tradicijo. Toda ti običaji zaradi tega še dolgo niso kristjanski. Da lahko gospodarstvo tako neovirano naredi predbožični čas v potrošno orgijo, potrjuje samo izgubo vsakega smisla, ki je nastopilo že dolgo prej.
    Komaj kdo vpraša ali so prvi kristjani sploh praznovali božič in veliko noč. Veliko noč v določenem smislu že - ker je bilo Kristusovo vstajenja najvažnejše v njihovi veri, simbol za to, da naj Kristus vstane v vsakem od nas. Toda Njegovo rojstvo? Nekako od 3. stoletja so se zgodnji kristjani spominjali naprej Njegovega duhovnega "rojstva": Krsta v Jordanu, s katerim se je pričelo učno delovanje Jezusa iz Nazareta. Najstarejši evangelij, ki je Markov, se začne s krstom v Jordanu in ne z rojstvom v Betlehemu. Praznični termin za krst v Jordanu je do danes 6. januar - za vzhodno cerkev do danes božični termin. Kako malo so v katoliški cerkvi lahko s tem praznikom počeli ali hoteli, se kaže v tem, da so ga enostavno spremenili v folklorno pobarvan prihod "Svetih treh kraljev".
    V rimski cerkvi se je od 4. stoletja uveljavil kot "termin rojstva" 24. december. To je bil dan važnega praznika sončnega boga v čaščenju Mitre. Tega dne so tudi Grki in Egipčani praznovali velike praznike; Germani so začeli zimski sončni obrat.
    Tudi druge adventne in božične šega nimajo ničesar opraviti s kristjanstvom, temveč so poganskega izvora. Vsa tradicija, ki je tako domača, ki prikliče toliko sentimentalnosti, je vse samo človeška iznajdba iz najrazličnejših dob. Kdor bi rad sledil tej tradiciji, lahko to stori - toda pri tem naj se ne sklicuje na Boga!
    Bi moralo z veliko nočjo izgledati drugače? Kot božični praznik je bil tudi velikonočni prvotno identičen judovskemu pasijonskemu prazniku v 4. stoletju napolnjen s poganskimi šegami. Nič ne govori proti temu, da pustimo otroke iskati skrita darila. Toda če jim to prodajamo kot "priključek" domnevno kristjanskega praznika, takrat jih vežemo na institucijo, ki dejansko nima ničesar opraviti s kristjanstvom.
    Kaj je učil Jezus iz Nazareta?
    Kaj uči Kristus danes?
    Kristus je bil duhovni revolucionar, ki je tradicionalne rituale duhovščine razkrinkaval kot prazne oblike. Človek je tempelj Duha - torej ne potrebuje ceremonij. "Pridi in sledi Mi" se je glasilo Njegovo sporočilo - Njemu, največjemu Božjemu preroku vseh časov, ne ljubkemu otroku v jaslih, ki še sploh govoriti ne zna. Kateri odrasel človek bi prišel na idejo, da bi svoj lastni rojstni dan proslavljal s postavitvijo otroške zibke in petjem uspavank?
    Jezus je učil, da je Božje kraljestvo blizu - ker ga najdemo v notranjosti vsakega človeka. V Govoru na gori je učil, kako lahko človek to kraljestvo postopoma zgradi v nas. Ljudi je učil, naj ne gledajo na trpljenje in se potapljajo vanj, temveč jim je pokazal kako trpljenje in bolezen z Njegovo pomočjo lajšajo in premagajo: "Pojdi in odslej ne greši več!" Prikazovanje umorjenega Jezusa na križu pa je podoba navideznega triumpfa teme na svetlobo.
    "Glejte lilije na polju!" Jezus je ljubil tudi rastline in živali. Svoje učence je učil, da je Božje življenje navzoče v vseh življenjskih oblikah. Ni rekel: "Odrežite mlada drevesa in jih okrasite z lametami in svečami. Ali: Naj vam na Moj rojstni dan praznične pečenke teknejo dobro.
    Kdor je Kristusa doživel kot notranjega prijatelja, ki nam stalno pomaga, da vstanemo v Njem, tako da v sebi spoznamo in očistimo negativno, kdor je Kristusa sprejel kot notranjo luč, ki je premagala temo, ta ne potrbuje posebnega dneva, da bi izrazil Njegovo hvaležnost. Zanj je vsak dan hkrati božični in velikonočni dan.

    Božič:
    Germanski uroki pod kanaanskimi drevesi
    Že Kanaanci so za svoj kult rezali drevesa, Germani so krasili hiše pozimi z vejami. Prvo "božično drevo" se je v Evropi pokazalo šele v 16. stoletju. Tudi jaslice niso starejše; božični kolači in piškoti so verjetno spomini na stare germanske običaje, v katerih so hoteli z žrtvenim kruhom odvrniti nesrečo. "Koledniško petje" z napisom nabožnega pregovora na vrata izvira iz germanskih čarobnih ritualov, s katerimi so hoteli odgnati pošasti. In mnoga darila? Otroke obdarujemo šele od časa reformacije, zanje je še dolgo časa prihajal 6. decembra Miklavž (in ne amerikanski "božiček". "Jezušček" je Luthrova iznajdba. Šele nekako 150 let je božič družinski praznik, ki je preobremenjen s pričakovanji in klišeji. Adventni venec izvira celo iz 20. stoletja.

    Velika noč:
    Egiptovski zajec išče babilonsko jajce
    V 4. stoletju, ko je rimska cerkev postala konstantinska državna cerkev, se je oblikoval tudi velikonočni praznik v poganskem smislu. Težišče je bilo na "velikem tednu" - posojilo iz kulta Mitre, kjer je bil "krvni dan" (veliki petek) pred "praznikom veselja" (velikonočna nedelja). Podobna pasionska slavja so bila v kultih Adonica, Dioniza in Osirisa. V Atiskultu je ibl Božja slika pritrjena na palici in so jo nosili okoli kot križ pri procesijah na veliki petek. Križ s telesom umorjenega Nazarenca je bil sicer popolnoma nepoznan v celem zgodnjem času kristjanstva.
    Poganski je tudi 40 - dnevni postni čas pred veliko nočjo - našel se je že pri Babiloncih v čast bogu Tamuzu, ki je bil star 40 let. V Balskultu so poznali slavnostne božje službe ko se zdani - podobno velikonočni zgodnji maši. Ime "velika noč2 je mogoče povezano z babilonsko spomladansko boginjo Astarto, ki se je izvalila iz jajca - velikonočno jajce. Takšno spomladansko jajce so poslikali že Egipčani in Perzijci. In velikončno jajce? Egipčani so uporabljali za "zajec" in "življenjski ciklus" enako besedo. V 17. stoletju st se pojavila tudi skrivanje jajc in velikonočni zajec v Evropi.
    7. Cerkveni pogrebni ritual - psihološko mojstrstvo
    Cerkveni pripadnik ni vezan samo od zibelke do par na trike, ki ga vežejo na cerkveno institucijo, temveč tudi po smrti. Prav konec, pogreb, igra tukaj ključno vlogo.
    V katoliškem katekizmu se jasno izraža lastništvo institucije do njej pripadajočih ljudi: "Cerkev, ki je kristjanska med romanjem po zemlji nosila kot mati zakramentalno v svojem naročju, ga spremlja na koncu njegove poti, da bi ga predala Očetovim rokam". (št. 1683)
    Zdaj bi lahko rekli: Umrli tako in tako ne razume več, kaj se godi z njim. Toda to je zmota. Kdor verjame v obstoj nesmrtne duše mora izhajati od tega, da duša umrlega vsekakor sledi zelo dobro pogrebnimi ceremonijami. Kot človek pa je že doživela mnoge pogrebe: črna oblačila, jokajoče sorodnike, zemljo, ki pada na krsto … in slovesno oblečenega župnika, ki govori tolažilne besede.
    Toda besede dejansko tolažijo? Prepogosto je govora o "Božjih skrivnostih" "o neraziskanih sklepih", kjer pa so dejansko človeške poti in odločitve, ki preko inkarnacij povzročajo določene usode. Od kod pride neumirljiva duša, kam gre; da po smrti živi naprej v zavesti, v kateri je živel človek - vse to ostane pri pogrebu neomenjeno. Namesto tega se goji predstava, da umrli takorekoč ležijo v grobovih do "sodnega dne". Koliko duš bo to dejansko storilo in čakalo na pokopališčih tostranstva, namesto da gredo na pot v onstranski svet, tja, kamor spadajo ustrezno svojemu stanju zavesti? O duši, ki je pravkar zapustila telo in morda išče orientacijo, je tako in tako komaj govora. Namesto tega na krsto vržejo cvetje, v kateri leži samo še zunanji ovoj te duše. Je materija važnejša kot duh?
    Prava cerkvena psihološka "mojstrovina" je v tem, ka se pri pogrebu ne izgovori. Če duhovnik daj dušo "v Božje roke" je v tem tudi prav subtilna tudi negotovost, strah, kaj se zgodi z njo: Cerkveni "bog" lahko dušo končno pošlje tudi v večno prekletstvo, v pekel. Predvsem takrat, če je človek izstopil iz cerkve. Saj nikoli ne vemo… Ta komaj omenjena grožnja, ki pa je prisotna v podzavesti vodi k temu, da mnogo ljudi kljub njihovemu občutnemu dvomu o obnašanju cerkve in njenih dogem, ne izstopi iz nje - in da marsikateri malo pred smrtjo celo spet stopi v njo. Preko stoletij velja kot velika nesreča, kar se lahko zgodi človeku in njegovi družini, da so ga zagrebli zunaj pokopališča kot navadnega zločinca ali krivoverca, brez župnika.
    Pogled v grob odvrača od tega, da duša živi naprej.
    Kaj je učil Jezus iz Nazareta?
    Nazarenec ni ustanovil cerkve in ni učil pogrebnega rituala. "Pustite, da mrtvi pokopavajo njihove mrtve, ti pa pridi in mi sledi!" V tej besedi je jasno, da je ljudem pokazal, kako lahko pravilno živijo, da ne postanejo duhovni mrtvi in zemeljska smrt postopoma izgubi njen strah. Jezus je govoril tudi o Bogu ljubezni - večnega prekletstva ni učil.
    Prvi kristjani niso prirejali žalostnih pogrebov. Vedeli so, da lhako njihove pretirane pogrebne izjave mogoče dušo odvrnejo od njene poti. Nosili so svetla oblačila in se veselili, da je lahko duša ljubljenega človeka nadaljevala pot k Bogu v drugi sferi.
    Kdor ve, da obstaja vez na institucijo cerkev tudi preko smrti in se lahko terja v onstranskih sferah, ta sledi nasvetu iz Biblije: "Izstopi iz nje, moje ljudstvo." Njegovi sorodniki bodo našli mnogotere možnosti, za pogreb v dostojanstvenem okviru.

    Kaj je "sodni dan"?
    "Sodni dan" duše ni človekova smrtna ura, tudi ne vnaprej določen čas, temveč prebujenje duše v božansko in vstop v višja, svetlejša življenjska območja, vse do Boga Očeta-Matere, ki je absolutno življenje.
    Vsi ljudje, duše in bitja, tudi Jaz, Kristus, Odrešitelj, smo otroci večnega življenja. Kot Božji Sin in kot Odrešitelj Sem povsod navzoče življenje v Bogu, Svojem Očetu. Z njegovo pomočjo vodim vsako dušo v enostno zavest z Bogom in v Bogu, v večno življenje.
    Iz "To je Moja Beseda", poglavje 30,7

    Nekdanji župnik priznava:
    "Vse to je bilo zavajanje"
    "Pri vsakem pogrebu sem poudaril pozitivno umrlega, v kolikor mi je bilo posredovano. Pogosto je bilo tudi omenjeno, da je bil umrli krščen - in če je ustrezalo - da je sprejel ostale zakramente in cerkvene ponudbe. Danes vem, da to sploh ne koristi. Celo zelo nevarno je, če nekdo na tem gradi napačno "gotovost". Škoduje pa njemu, ker se stem veža na zunanjo institucijo in morda zamudi, da spozna samega sebe in svoje življenje naravna na Božje zapovedi. Vse to je bilo zavajanje. Namesto tega pa je bistveno, kako je nekdo živel, če se je spravil s bližnjim, če je mislil predvsem nase ali je bil tukaj tudi za druge in še marsikaj. Odločilno je tudi njegovo obnašanje do živali in narave. Vse je pravično tehtano in določeno. Po načelu "sejati in žeti" je določeno nadaljnje življenje duše v onstranstvu."
    D.P. iz M.
    Kaj sledi iz tega?
    Cerkve so znale svoje vernike v vseh življenjskih obdobjih spretno zapreti v splet tradicije, ritualov in dogem. S kultnim cirkusom in strašenjem so vezale nase predvsem čustvene moči človeka. Istočasno poskušajo prebuditi vtis, da te praktike niso samo kristjankse, temveč krščanske nasploh, da bi te - vsaka konfesija seveda zase - vzela v zakup.
    Dejansko smo lahko v posameznem primeru ugotovili, da vse te ceremonije in praktike s prvotnim kristjanskim naukom, naukom Jezusa iz Nazareta nimajo opraviti ničesar, prav ničesar, marveč poganskega izvora in so služile že antičnim misterijskim kultom za to, da vežejo ljudi na zunanje religije in dobijo ustrezno plačilo za svoje kultne službe.
    Vsak naj sam odloči, kakšen sklep hoče potegniti iz teh dejstev za svoje življenje in se vpraša, kaj ga morda še drži v cerkvi, ki že stoletja do današnjega dne goljufa, kar se tiče oznake "kristjansko".
    V zadnji knjigi Svetega pisma, v skrivnostnem Janezovem razodetju, se najde beseda, katere aktualnost je na dlani: "Pojdite iz nje ljudstvo moje, da ne boš soudeležo pri njenih grehih in da te ne zadenejo njene nadloge!" (Raz. 18, 4)

    Navedeni tekst je prevod brošure "Von der Wiege bis zur Bahre", ki je izšla decembra 2000.
    © Verlag Das Weisse Pferd
    Max-Braun Str. 2, 97828 Marktheidenfeld, Nemčija
    Internet: http://www.das-weisse-pferd.com
    E-mail: info@das-weisse-pferd.com




    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: eckhart dne sreda, 11. januar 2006 @ 13:56 CET
    Tudi z gospo Ljubo se strinjam. Moj dodatek njenemu komentarju bi bil, da izhajajoč iz mojih izkušenj resnični duhovni obrat za 180 stopinj brez notranje odrešilne energije, katero smo ljudje v Evropi poimenovali Kristusova, NE GRE. Kratkoročni in s tem zelo nevarni način - baziran na astralnih, človeških, grešnih energijah - je "preobrazba" s pomočjo poplave razno raznih tehnik- kot so: joga, zen in sploh budizem, lamaizem, tantra, magija, okultizem oz. ezoterika, itd.
    Od Jezusovega križanja na Golgoti naprej je možno spreobrnenje našega grešnega samo preko Kristusa. S tem seveda mislim na odrešilno energijo v naši notranjosti, ne pa na nekakšne "posrednike" med nami in Kristusom v obliki razno raznih duhovniških kast. Prvi korak k naši odrešitvi pa moramo storiti mi sami, saj Kristus in Bog Oče-Mati spoštujeta našo svobodno voljo. Torej, najprej moramo spoh hoteti se spremeniti. Način, pot pa je vsebovana v Božjih zakonih, kot so: 10 zapovedi in Govor na gori.


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 11. januar 2006 @ 15:33 CET
    Se kar v večjem delu strinjam z komentarji, sam pa bi dodal na vse to, naslednje:
    Gospodar na vrhu, ki nas najbolj premeteno zasužnjuje je, takoimenovani "Višji jaz" to je naš nasprotnik v duhu. Tu pa poteka najbolj prefinjena bitka, ki je vedno odločilna. To je najhušji nasprotnik v nas samih. Smo dvojno bitje. Po eni strani smo takšni kot vsi drugi na tem svetu, ljudje iz krvi in mesa.Po drugi strani pa nosimo v sebi klico božanskega življenja. To božansko jedro je zaradi aktivnosti našega vsakdana obdana obdano z ovojnico: učenje, študiranje, delo za vsakdanji kruh, skrb za otroke in partnerja, starše, družino, hobiji, sprotitve itd....

    Toda to jedro v nas deluje, to se pravi, odgovarja na klic Boga, hirearhije bratstva drugega kraljestva, ki gre skozi svet in ga aktivira, da iščemo izvor tega klica. Recimo, da je pred vami, da greste na skupno molitev, meditacijo, služenje Bogu in ljudem, h kateri ste se prijavili, se vam lahko zgodi, da se nenadoma pokažejo vsemogoče prepreke, velike in majhne stvari, ki so seveda nujno potrebne, toda te služijo tudi temu, da vas oddaljijo od duhovne Poti.

    Vaš premeteni jaz si bo tedaj izmišljal vsemogoče trike, da ne bi šli!!. Vi se mogoče zavedate, da takšno služenje Bogu se ne izvaja zato, da si nahranila vaš osebni jaz-ego, se mu laskalo, ga nakitilo, ampak zato da bi se vam nahranilo dušo in se jo pod Duhom dalje razvijalo. In ta dva sta si tako v večnem nasprotju. To pa pomeni, da se tam, kjer se jaz vmeša, se nova duša umakne. Tam, kjer se jaz umakne, tam se lahko duša razvije.

    V tem našem času, v katerega je stopilo celotno človeštvo, gre za duševni razvoj. Zaradi tega je klic Njega vedno močnejši, vendar se tudi jaz-ego upira vedno močneje. Sedaj na na nas, da se v našem lastnem življenju odločimo, kateremu glasu bomo prisluhnili. Zato si moramo drzniti in skrbno odstraniti vse mogoče ovire in videli boste, da je preostalo zelo malo, kar bi lahko veljalo kot resnična ovira. Ko to predamo Kristusu, boste videli in doživeli, da se lahko navidezno neodložljivi problemi zelo elegantno in pogosto na čudežen način razrešijo.

    Dovolj je, da izrečete: "Pridi Kristus Gospod v mene, stopi me s teboj, vodi me in varuj me!" Počakajte nekaj trenutkov, da v vas vstopi Mir, ki je dokaz stika. Tako se zgodi, da Duh pride v Višji jaz in nasprotnik v Višjem jazu počasi izgublja moč zapeljevanja nad nami. Vse ostalo vam ne bo pomagalo v borbi z tem nasprotnikom, ki bo v nasprotnem dobil bitko z vami, kot vedno do sedaj skozi vse inkarnacije, do sem.
    lepo pozdrav vsem in vse dobro,
    Miran.


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sreda, 11. januar 2006 @ 16:02 CET
    Na predhodni komentar bi rekla, da se pisec preveč tendenciozno in nekako z izzivalno kontacijo bavi z ideološkimi vprašanji RKC, ki jih potika pod moje prispevke, neglede na njihovo vsebino in sporočilnost, medtem ko so druga pereča vprašanja človeštva puščena ob strani, kakor da sploh ne obstajajo. Zakaj ne bi le-tem namenili kakšno poglobljeno temo?

    Jaz se v usodne zmote človeštva iz preteklosti, neglede na to kdo jih je storil (storili so jih prav vsi brez izjeme) ne bi spuščala na način, da bi jih pripisovala živečim ljudem in niti obstojčim institucijam. To se mi zdi krivično. Izhajam iz zavesti časa. Ugotavljam, da imajo nekateri zamašene kanale v glavi, da jim ne pritekajo v njihovo zavest vse tiste informacije in razmišljanja, ki omogočajo okrepitev pozitivnih idej. Najlažje je rušiti, najtežje je pa zidati in ustvarjati med ljudmi most povezovanja, sožitja in prijateljstva. Zloraba dejanj iz preteklosti z namenom oslabiti pozitivno zavest sodobnega človeka z naprtitvijo krivde krivic iz preteklosti se mi ne zdi na mestu. Tudi pri znanosti srečamo podobne pojave kot pri religiji, njena zloraba ne more povzročiti njene ukinitve.

    Nihče ne išče po svetu zaprtih ust in molka, da bi se nepravilnosti in kar je bilo povzročenih krivic in slabega zašlo v pozabo. Iz vsega se človeštvo uči. Vendar gotove besede se stapljajo v strup in ne povzročajo prav nobene kapljice medu, kvečjemu bolečine tistemu, ki ga po krivici zadenejo. Kar naprej ponavljati eno in isto iz davne pretklosti, ko je človeštvo živelo v popolnoma drugačnih zgodovinskih razmerah, pomeni ustvarjati novo govorico sovraštva v sedanjosti. Prav jezik je napravil svet takšen kot ga poznamo in ga živimo: sovražen, nestrpen, dehumaniziran in odtujen.

    In če govorimo o judoizmu, taoizmu, hinduizmu, budizmu ali helenizmu in podobnih starodavnih kulturah, se naše razumevanje sedanjosti staplja s tistim časom davnih kultur, ki so rodile kraljestvo sedanje stopnje zavesti in človeške kulture, ki je dosegla šele pubertetno dobo in se bo morala še ravzijati. Po naravi stvari se mi zdi tako početje tako, kot če bi otrok zmerjal svojo mater, ki ga je rodila in vzgajala, da se je prostituirala, čeprav je ta mati veliko naredila za tega otroka, da je zrasel v moža, ki mu daje moč, da jo obsoja.

    Naj naše srce, naša popustljivost, naša dobrota in ljubezen izreče tisto, kar jezik zla ne more izreči. Ko se človek zave resnične identitete med življenjem in jezikom, ki ne išče participacije pozitivnega v vsem in v vseh, ampak željo po pohabljanju vsega, kar se rodi v zavesti novega na koreniah starega, potem s takim človekom je nekaj hudo narobe.

    Človek je neločljiv od svojih besed, filozofija življenja in sožitja med ljudmi sega v višino po besedah, ki ljudi dvigajo iznad nizke ravni v pozitivnem pomenu. Za pisanje o kristjanih, religiji, cerkvi in podobnih pojmih je dejstvo samo eno, da obstaja resnični svet, ki ga besede ne morejo izraziti in ta svet je v resnici v zavesti vsakega posameznega člana človeštva, ki religijo in cerkev razume in jo doživlja na svoj način. Človek, ki se ne more izraziti z besedami ali se izraža napačno pa očitno trpi v samem sebi svojo dramo, ki le njemu samememu pomeni enoznačno pomensko notranjo ožjo razsežnost razumevanja sveta, bivanja in bivanjskosti. Ta razsežnost bivanjskosti človeka je lahko obubožana ali obogatena, odvisno koliko človek dela na sebi in svojem spoznanju. Besede se rojevajo in umirajo skupaj z ljudmi. Tako bodo tudi ti ideološki prispevki, ki se kar naprej lepijo pod prispevke, ki so posejani predvsem z drugimi znamenji in pomeni, sami na sebi izumrli in za moje pojme pomenijo sizifovo delo. Iz njih ne bo nobene koristi, ker nimajo ritma naravnanega na človekovo kodo sedanjega zgodovinskega trenutka. Ritem ustvarja čas in vse kar se v njem odvija. Vsak čas vstaja iz poteka dogodkov, ki se v določenem zgodovinskem obdobju odvijajo. Kar pripada davni zgodovini je časovni fregment, ki se po zaslugi zavesti časa uteleša v neskočnost, je arhetip, ki je utelešen v davnino in je utelešen očiščen v pepelu. Besede so neubogljiva surovina. Besede veliko krat ne pomenijo, kar bi morale.

    Kristus je v govoru na Gori premaknil zorni kot človeštva v eshatološke in apokaliptične daljave. Če pogledamo zgodovinska dejstva ni namreč prenehalo rimsko cesarstvo, kakor je kazalo in je bilo videti oziroma kakor so zgodovinarji predvidevali. Rimsko cesarstvo nemške nacije vse do leta 1805, ni prenehalo, traja še naprej. Sedaj so postali kristjani njihovi vladarji, ki so prevzeli moč in oblast. Pred tem si ne moremo zatiskati oči. Svetovna zgodovina čedalje bolj spredvideva nekaj, česar prej niso pričakovali, DA KRISTJANI PREVZEMAJO ODGOVORNOST PRED SVETOVNO ZGODOVINO ZA MIR ČLOVEŠTVA IN ZA ETIČNE VREDNOTE, KI POMENIJO ČLOVEČNOST. To je najbolj dokazal pokojni papež Janez Pavel II.

    Drugih večjih gibanj za mir človeštva na svetu ni opaziti, ali so v manjšini. Kdo se javno zavezma za mir človeštva danes? Tisti, ki so na politično ideoloških bregovih samo tekmujejo v moči in to je vse kar zmorejo. Sekulariziran dedič zavesti je duh napredka, ki sega nazaj v bogastvo in kulturni zaklad, ki nam ga je zapustil Kristus. Moderna kulturna zavest človeštva nima svojega merila samo v znanstvenem in kulturnem napredku, temveč predvsem v preživetju, kako ohraniti stavbo človeške družbe, kako ohraniti moralno silo človečnosti v človeški družbi. To je temeljni problem sodobnega človeka. Nekdo pač mora imeti to vlogo. Te zavestne misli razuma in etičnosti našega življenja lahko črpamo samo v starem religioznem izročilu, ki ostaja za vse pramene časov edina in absolutna resnica človeštva in pot po kateri lahko hodi in išče samega sebe v svoji moralni in etični drži, ki mu edina lahko zagotavlja ohranitev.

    Zato žrtvujemo naš jezik pozitivnim, ohrabljujočim in z duhovnim bogastvom prežetim besedam, kajti sledi izgubljenega sveta, prežetega s krivicami in trpljenjem, niso ohrabljujoč klic človeku k njegovi popolnosti, lahko se samo iz njih nekaj nauči.

    Malik, o katerem govori moj zgornji prispevek je vsakdo, ki hoče odtujiti človeka od njegovega bistva. Človek naj bo to, kar v sebi čuti, da je.


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: eckhart dne četrtek, 12. januar 2006 @ 14:56 CET
    Vsak ima zamašene svoje kanale v glavi. Zato pa je na svetu tako zanimivo. Zato nas kateri koli gospodarji tudi lahko manipulirajo. Z Vatikanom na čelu. Da ponovim iz nekega mojega drugega teksta: Le koliko bodo morali katoliki še nagrabiti svetnih dobrin, da se nam bodo odmašili kanali v glavi in bomo spoznali, da ne samo , da nima katoliška cerkev nobene korenine pri Kristusu - ampak se ni cerkev odpovedala nobeni svoji "zmoti" iz preteklosti. Vse je še vedno del njenega SODOBNEGA nauka, kljub navideznemu opravičilu prejšnega papeža, ki je bil (po mojem prepričanju seveda) vse kaj drugega kot mirovnik. Recimo tak "mirovnik" kot ameriški predsednik Bush, ki, ko bombardira Irak, govori o miru.

    Da pa bi lahko nastal resnični mir oz. karkoli pozitivnega, moramo zadeve spremeniti IZKLJUČNO pri samem sebi. Samo iz miru v naši notranjosti, se lahko porodi mir v naši okolici in s tem tudi širše. Do miru ne moremo priti z bombami oz. tako imenovano mirovniško misijo s pomočjo preventivne vojne, kot npr. v Bosni in na Kosovu - kar je prejšnji, "mirotvoren" papež odobraval in podpiral. Pač v skladu z vatikansko dogmo o "pravični" vojni. Da lahko pride do duhovne, pozitivne preobrazbe, moramo najprej prepoznati napake iz preteklosti in sedanjosti. Svoje in tudi tuje - da ne bi postale naše. Jih nagovoriti. Šele potem se lahko s Kristusovo pomočjo spremenimo. Če se hočemo seveda. To velja za karkoli iz preteklosti oz. sedanjosti, še posebej za "staro" ustanovo kot je katoliška cerkev, ki v svoji zgodovinski prtljagi vlači s seboj poleg navidezne "modrosti" še vso ideološko navlako, katera ji je omogočala in ji še omogoča vso njeno manipulativnost. Seveda je to moje mnenje, ki ga zaenkrat še lahko izražam. Čeprav me po bliskovitem prevzemu slovenske države s strani katoliške cerkve oz. Vatikana resnično zanima, koliko časa še.


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: eckhart dne četrtek, 12. januar 2006 @ 15:15 CET
    Odmev na Marjin komentar:
    Niti približno nočem komur koli vsiljevati svojih prepričanj. Še najmanj prepričani katoličanki, kot je po mojem mnenju ga. Malec. Do česar ima seveda vso pravico. Njen tekst, izhajajoč vsaj upam da iz njenega prepričanja, se mi je samo zdel kot dobro izhodišče za izrazitev mojega prepričanja. Da ne bo pomote. Tatjanin tekst je zame dober. Se mi je samo zdelo pomembno razširiti pojem "gospodarja".


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 12. januar 2006 @ 19:15 CET
    Govorim v svoji prvi osebi. Kot odgovor na gornji komentar moram povedati, da z menoj Vatikan ne manipulira. Nobene "svete dobrine" mi ni vsilil, niti odvzel, kajti svete dobrine so zame sistem vrednot, o katerih ne moreš biti v zmoti ali so ali niso resnične in prave. "Svete dobrine" so zame etičnost in človečanstvo, ki predstavlja človekovo kulturo, ki množi vsebino človekovega obstoja.

    Človek je kar naprej na novo postavljen pred nalogo, da identificira okoli sebe pojave in odnose, ki jih je sprejel od starejših rodov iz preteklosti. Človek raste iz tradicije, hkrati pa v prihodnost in človek se iz enoumnosti odpira v večumnosti. Gre za njegovo samoopredelitev, kako se oblikuje v harmonijo človekove osebnosti.To kar mu je v svetu ponujeno pozitivnega in dobrega sprejme in oblikuje v samem sebi kot njegovo zavest. To njegovo nastajanje človeške podobe ima določeno razdaljo, ki je potrebna za refleksijo in to razdaljo človek vedno izravnava, da se ne odtuji podzavestnim vrelcem življenja.

    Človek potrebuje urejajoč princip duha ali njegove zavesti. V tej luči je razprava o gospodarju in manipulaciji Vatikana nepomembna, kajti človek se v svoji fiziognomiji razodeva samemu sebi, kot tista stvarnost, ki jo imenujemo duša. Tu pa so odprta obzorja za njegovo oblikovanje. Skratka človek najde varne poti svojega podzavestnega življenja, ki jih ne more opredeliti nobena ideologija. Religija mu lahko odpre le določene poglede na to kaj je etično in kaj ni. Le v sebi človek zaznava dobro duševno in telesno občutje svojega obstoja, se pravi da je človek stvarnost brez okrnitve. Dojema se celostno.

    Človek z ozaveščanjem in sprejemanjem duhovnih vrednot svet okrog sebe oduševalja, je nosilec duševnega življenja. V tem duhu razumem religiozno dediščino svojih predhodnikov in starodavnih kultur, ki se mi ponuja kot krščanstvo in od rane mladosti predstavlja etos moje vzgoje. Ne potrebujem, da kdo lepi name neke etikete, da sem prepričana katoličanka in podobno, ko pa niti sam točno ne ve in ne razume, kaj ta pojem sploh vsakemu posamezniku posebej pomeni. To se mi zdi demagoško. Nobenih nalepk z ideološkimi konotacijami ne potrebujem, niti krstnega botra, da bi temu veselemu in zadovoljnemu notranjemu čustvu in moji tradicionalni vzgoji dajal kakšno ime. V procesu življenja in svojega osebnostnega oblikovanja sem glede tega, da bi kdo prilepljal name kaj sem in kaj nisem, ali vtisnil znamenje ali ime z njegovim pomenom, vedno igrala pasivno vlogo, enostavno tega ne želim. V simboličnem pomenu svojih dejavnosti oblikovanja svojega sebstva pa igram dejavno, aktivno vlogo duhovnega bitja. In to se mi zdi pomembno. Človek se nenehno spoznava kot presežno bitje, ki prestopa in presega meje gole čutnosti in njenih površin. Človek sega v nadčloveško območje in to je njegovo bistvo.

    Vse te razprave o etiketiranju Vatikana in duhovniškega stanu z nesodobnostjo naukov se mi zdijo zelo banalne in nekonstruktivne. Religija ima pač svojo smer in zagovarja tradicionalne vrednote. Nobenih sankcij ni, če kdo odstopa od teh vrednot (n. pr. splav, enospolno partnerstvo), vse je vprašanje njegove vesti. Še bolj pa trditev, da je bil papež Janez Pavel II, vse prej kot mirovnik in primerjava z ameriškim predsdikom Buchem, ki je politik, se mi zdi deplasirano govorjenje, ko pa je papežu cel svet priznal njegove zasluge za svetovni mir, sožitje med narodi in bratstvo, njegovo karizmo in dobrodelnost in mu izkazal ob smrti veliko spoštovanje, kakršnega ni doslej verjetno še noben zemljan doživel. Ne vem za kakšno dogmo o "pravični vojni" gre. Ali je bila druga svetovna vojna, ko smo se uprli okupatorju "pravična" ali bi morali čakati, da nas okupator uniči. Kot vem sedanja Cerkev ne neti nikjer vojne in niti je ne spodbuja ali vzdržuje, temveč se izreka proti in deluje v znamenju miru in sprave. Deluje s ciljem sožitja in povezovanja ljudi med narodi. Mladi so to zaznali in ji množično sledijo.

    Dogmatična se mi zdi tudi trditev, da je bliskovito prevzela katoliška cerkev oziroma Vatikan našo državo. Lepo vas prosim, saj je vendar po ustavi in po svetovnem redu Cerkev ločena od države. To, da ji ustava in zakon dajeta pravico sooblikovanja naše družbene stvarnosti, kot vsakemu državljanu RS in vsaki civilni iniciativi pa je svoboščina, ki je v vsaki demokratični družbi popolnoma sprejemljiva. Mene popolnoma nič ne moti, da se verske skupnosti javljajo kot sogovorniki v medijih in povedo svoje mnenje o družbenih vprašanjih, saj so del nas oziroma naše družbene stvarnosti. In nenazadnje vprašam, ali ni ideologija napadati religijo in Cerkev takole po medijih, ne da bi se na medijih, npr. na TV soočili z njihovimi predstavniki, da ljudstvo sliši oba zvona? Vsak državljan je svoboden ali jo sprejme ali pa ne sprejme, v kakšnem delu jo sprejme in razume, na kakšen način jo osvoji kot svoj sistem vrednot in nazorsko opredelitev in ali jo sploh sprejme. Vsak je svoboden! Nihče ni nikomur vzel te svobode. Nihče nikogar ne posiljuje.

    Za nameček razmišljam o dejstvu, da so imeli razni dinozavri in kenguruji zelo pokončno hojo, pa to še ne pomeni, da so bili pametni. Človek pa je tak nedonošenec in "sekundarni gnezdič", nekoliko sključen pod težo naprezanja za svoj simbolični svet, da mu zares ne bi škodilo malce več ponižnosti pred premočjo lastnega neznanja in tudi več strpnosti mu ne bi škodilo, ko si še vedno nekoliko slep in zamašenih kanalov v glavi razsvetljuje pojav vidnega sveta in njegovega razumevanja okoli sebe, kajti vsak spoznavni proces zahteva tudi voljo, da nenehno preobražamo svojo podobo, ki ne bo nikoli popolna. Vsak naj bo v svoji zavesti to, kar hoče biti in kar dejansko je. Marja ima tu popolnoma prav!


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 13. januar 2006 @ 08:49 CET
    Marja,
    človek razglablja o sebi, včasih koristno, včasih pa manj koristno. Res pa je, da je variacijska širina in dolžina človeških razglabljanj tako velika, da bi včasih že skoraj mislili, da gre za različne vrste bitij in ne za človeka. Ob razglabljanju o sebi pogosto ljudje postavljamo sebe za merilo drugim, kar je gotovo zgrešeno. Filozof in mislec Votarire je rekel: "Je samo ena morala, kakor je samo ena geometrija".

    Lep pozdrav in sončen dan

    Tatjana


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 13. januar 2006 @ 08:52 CET
    Popravljam škrata: Voltaire.
    Tatjana


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 14. januar 2006 @ 08:42 CET
    Marja,

    sem te popolnoma razumela, vendar moj odgovor je bil splošen oziroma je ciljal, na kar si ciljala ti s svojim komentarjem, čeprav v prvi osebi. Nič ne škodi. Pot do uspeha je za vse težka.

    Lep dan ti želi

    Tatjana


    Koristno razglabljanje o sebi

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 15. januar 2006 @ 20:22 CET
    Pozdravljena Marja,

    dvoličnost ni nikoli moralna, čeprav je lahko resnična. Ni pa resnica. Človek z moralnim nihelizmom izgubi sposobnost biti moralen. Morala je najbolj osebna in neodtujljiva človekova pravica, ker pripada človeku. Je ena najbolj temeljnih in jasnih človekovih pravic. Ni je mogoče odstraniti, deliti, umakniti, zmanjšati, zastaviti ali vplačati za ohranitev njene varnosti. Je brezpogojna in neskočna resnica. Morala in resnica ne moreta biti na dveh bregovih. Izvor moralnega dejanja je človek kot bitje razuma in svobode. Nova kvaliteta bivanja je presežnost, ki se rojeva v svobodni odločitvi biti za drugega. Spoštovati je treba vse nejasnosti in dvoumja in tudi človekova čustva. Tega pa pogosto primanjkuje. Vsaka delitev v trikotniku dvoličnosti, morale in resnice je lahko zelo usodna.

    Lep pozdrav in vse dobro
    Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,51 seconds