NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Psihoza kolapsa   
    nedelja, 26. april 2009 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Skoraj ne mine dan, da ne bi zasledili novice o izbruhu nasilja v t.i. razvitem svetu. S tem, ko se civilizacija, kot jo poznamo bliža koncu, se vedno bolj pojavlja necivilizirano obnašanje in družba imperija izgublja razsodnost, medtem ko vrednote in smisel za obstoj izginevajo.  Potrebno je razumeti iz psihološkega vidika, kaj se dogaja.

    Trenutni izbruhi nasilja so več kot nezaposlenost in finančne težave. Seveda izguba službe, bankrot, brezdomstvo, pomanjkanje zdravstvene nege privedejo ljudi na rob obupa. A vseeno se pod tem skriva še en bolj pomemben razlog zaradi katere so zgoraj našteti pojavi le simptomi.
    Pod vsem tem kaosom se skriva razpad civilizacije. Kaj to pomeni?

    Kot prvo, ta civilizacija je v svojem bistvu poneumljala in infantilizirala ljudi. Učila je svoje člane, da je razlog za obstoj na zemlji, da smo potrošniki, da nimamo drugega smisla kot ,da proizvajamo denar z namenom, da ga potrošimo in na ta način poganjamo stroj gospodarske rasti. Takšen svetovni nazor ima za posledico kulturo, ki praktično nima svojega notranjega življenja in v kateri posameznik edini smisel svojega obstoja vidi zunaj sebe. Pri tem ne govorimo o altruizmu in pomoči drugim. Le ta se razvije, kot posledica visoko razvitega notranjega življenja, ki razume enost in povezanost vseh bitij.

    Imperij, ki je sopomenka, ki jo uporabljam za civilizacijo, skrbi za to, da je našo pozornost zunaj nas, z koristmi nekaj elitnih oseb, v strogo hirearhičnem sistemu, ki zaobsega vse organe v družbi. Od rojstva naprej se prebivalce imperija uči, da služijo sistemu preko izobrazbe, izbire kariere, dela, ustanove zakona, družino, lastništvo doma, politično udejstvovanje in religijo. Ko dosežejo prebivalci določena leta, jih kultura zavrže saj ne služijo več k obnavljanju sistema temveč celo zahtevajo usluge od sistema. Do nastopa te starosti pa je posameznikova identiteta povezana z proizvajanjem, s poudarkom na delu, potrošništvu in plačevanju davkov. Vse druge vloge, kot so starš, partner,itd so sekundarnega pomena.
    Prebivalci imperija se naučijo, da popolnoma opustijo notranje življenje na račun desetletij služenja potrebam zunanjega hirearhičnega ustroja ter da je to popolnoma normalno in naravno ter celo naša dolžnost. Z drugimi besedami, če preidemo na katero koli drugo pot kot to, nas označijo kot »zgube«, »nehvaležnež«, ali celo »izdajalec«. Najbolje je to prikazano v filmu »Revolutionary road« igralcev Kate Winslet in Leonardo De Caprio.

    Poleg tega so prebivalci nagrajevani če potlačijo vprašanja in dvome o smiselnosti običajne življenjske poti. Če se sprašuješ pomeni da imaš moteče simptome odrasle dobe, neke vrste krizo srednjih let. Imperij potrebuje infantilno uslužnost, da lahko nadaljuje z obnavljanjem samega sebe.  

    Psihe prebivalcev imperija so slabo opremljene s izbiranjem drugačne poti in vloge. Imperij je namreč kot »dober« starš nudil posamezniku vse kar je »potreboval« v zameno za njegovo proizvodnjo. Če posameznik tega ne dobi od imperija nima zatočišča, kajti živel je v simbiozi s sistemom od rojstva dalje. Mar se to sliši kot odnos med žrtvijo in  nasilnežem?

    Sedaj postane bolj jasno kaj se dogaja v notranjosti milijonov posameznikov, ki izgubljajo vloge v sistemu imperija. Celotna kultura je pod stresom, tudi tisti, ki imajo službo, dom, zdravstveno zavarovanje se zavedajo kako negotova je situacija.

    V času kolapsa je torej bistvenega pomena za vse nas, da lahko krmarimo svoje življenje čustveno in duševno. Imperij je prekinil povezavo z notranjim svetom in če želimo najti smisel in pot v viharnih časih moramo ponovno zavzeti naše notranje ozemlje.

    Carolyn Baker

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Psihoza kolapsa | 7 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Psihoza kolapsa

    Prispeval/a: hierhod dne ponedeljek, 27. april 2009 @ 02:24 CEST
    Zelo prodoren članek. Že papež Janez Pavel II. je govoril o kulturi smrti. Sam bi temule rekel civilizacija smrti. Sveto pismo pa ta imperij označuje z veliko hotnico, ki bo v ognju sežgana.


    Psihoza kolapsa

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 27. april 2009 @ 09:04 CEST
    >>Imperij, ki je sopomenka, ki jo uporabljam za civilizacijo,
    >>skrbi za to, da je našo pozornost zunaj nas, z koristmi nekaj elitnih oseb,
    >>v strogo hirearhičnem sistemu, ki zaobsega vse organe v družbi.
    >>Od rojstva naprej se prebivalce imperija uči, da služijo sistemu preko
    >>izobrazbe, izbire kariere, dela, ustanove zakona, družino, lastništvo doma,
    >>politično udejstvovanje in religijo.

    >>Že papež Janez Pavel II. je govoril o kulturi smrti.

    Papež Janez Pavel II je bil na čelu skoraj natančno takšnega imperija, kot ga opisuje zgornji članek.

    >>Sam bi temule rekel civilizacija smrti.

    Če je današnja evropska oziroma zahodna civilizacija civilizacija smrti, bi to najbrž pomenilo, da je nekoč obstajalo nekaj takega kot civiliziacija življenja. Hierhod, mi lahko pojasniš oziroma mogoče veš, v katerem obdobju človeške zgodovine in kje je obstajala civilizacija, ki bi ji lahko rekli civilizacija življenja, takšna civilizacija, za katero bi papež Janez Pavel II lahko mirno rekel, da ne goji kulturo smrti, marveč kulturo življenja. (Dogodke pred izgonom iz raja lahko izpustiš)

    >>Sveto pismo pa ta imperij označuje z veliko hotnico, ki bo v ognju sežgana.

    Krasna paradigma:

    Sveto pismo = Psihoza kolapsa


    p.s.:

    In kaj bo potem, ko bo velika hotnica sežgana?!! Jaz osebno v pepelu ne vidim nobenega življenja, (nesežgana) hotnica pa zna biti še kako živahna in polna življenja. Mogoče je težava samo v tem, ker kristjani zaničujejo življenje, sicer ne bi častili trupla na križu.






    Bodite pripravljeni

    Prispeval/a: hierhod dne ponedeljek, 27. april 2009 @ 13:05 CEST
    Imperij nam daje klišeje razmišljanja. Če se rodimo v določene klišeje, potem si lahko mislimo ali domišljamo tudi, da smo verski fanatiki ali pa ateistični spreobrnjenci, kar je v določenih ozirih še bolj goreče.

    Janez Pavel II. je na čelu RKC-ja marsikaj spremenil. Lahko bi rekli, da je "cerkveni imperij" obrnil na glavo in "ostal živ". To je zelo razvidno in transparentno. Če nekateri ljudje tega pač ne vidijo, potem so bili gotovo četrt stoletja odsotni s tega planeta ali pa so imeli vsak dan poseben program s svojimi politkomisarji.

    Prav Janez Pavel II. je želel s svojim delovanjem doseči, da bi se človek vrnil v svojo notranjost in da ne bi bil igrača zunanjih viharjev.

    Civilizacije življenja (čeprav nepopolne) so bile vse tiste, ki so obstajale pred 20. stoletjem našega štetja.

    Da bo velika hotnica sežgana v ognju, pa ne pomeni popolnega uničenja sveta, ampak očiščenje in spremenjenje, očiščenje od grešnih struktur in posameznikov.

    Po tem dogodku bo pa nastopila popolna civilizacija življenja.


    Psihoza večnega čakanja na odrešenikov prihod

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 27. april 2009 @ 15:46 CEST
    >>Imperij nam daje klišeje razmišljanja. Če se rodimo v določene
    >>klišeje, potem si lahko mislimo ali domišljamo tudi, da smo
    >>verski fanatiki ali pa ateistični spreobrnjenci,
    >>kar je v določenih ozirih še bolj goreče.

    Mimogrede – nič ni bolj klišejskega od verske vzgoje in teološkega pranja možganov. Za nameček je religiozni kliše še popolnoma neestetski. Govoriti o ateističnih spreobrnjencih pa je vsaj nekoliko nesmiselno, ker se namreč vsi rodimo kot ateisti. Spreobrnemo se kvečjemu v teizem. Verske dogme in ostalo religiozno šaro nam vsili šele »klišejska« civilizacija.

    >>Janez Pavel II. je na čelu RKC-ja marsikaj spremenil.
    >>Lahko bi rekli, da je "cerkveni imperij" obrnil na glavo in "ostal živ".

    Cerkveni imperij je papež obrnil natanko za 360 stopinj. (Po nebeški spirali)

    >>To je zelo razvidno in transparentno.
    >>Če nekateri ljudje tega pač ne vidijo, potem so bili gotovo
    >>četrt stoletja odsotni s tega planeta ali pa so imeli vsak dan
    >>poseben program s svojimi politkomisarji.

    Janez Pavel II je na čelu RKC naredil RKC še bolj konzervativno in togo, kot je bila prej. Cerkev se v njegovem pontifikatu ni odrekla nobeni dogmi, ni popustila pri celibatu, pri kontracepciji, smrtni kazni, odnosu do ženskega duhovništva... Ker je komunizem predvsem zaradi ekonomije crknil sam od sebe, je RKC (ki nujno potrebuje sovražnike) nazadnje začela na veliko pljuvati še čez kapitalizem in potrošništvo, pri čemer se sama seveda ni niti najmanj odrekla svoji ekonomiji.

    Wojtyła je bil eden najbolj konzervativni papežev nasploh. Za nameček se je nazadnje spremenil še v pop ikono, njegovo bolezen in umiranje pa je RKC perfidno izkoristila zato, da je skoraj desetletje uprizarjala »reality show«.

    >>Prav Janez Pavel II. je želel s svojim delovanjem doseči,
    >>da bi se človek vrnil v svojo notranjost in da ne bi bil
    >>igrača zunanjih viharjev.

    In mu je uspelo. Verniki so še bolj postali »igrača notranjih viharjev«, kar je v večini primerov še veliko huje!

    >>Civilizacije življenja (čeprav nepopolne) so bile vse tiste,
    >>ki so obstajale pred 20. stoletjem našega štetja.

    Recimo sužnjelastniški rimski imperij. Mogoče egiptovski, babilonski, asirski imperij. Biblijski genocidni sprehodi. Inkovska, majevska in Azteška civilizacija žrtvovanja. Srednjeveške križarske države. Srednjeveške fevdalne države. Veliki turški imperij. Španska kolonialna kraljevina. Carska Rusija. Napoleonovo cesarstvo. Habsburška monarhija. …. V vseh časih (če odmislimo manjše »revolucionarne« in »puntarske« ekscese ) eno samo spoštovanje človeškega življenja, pravna država, spoštovanje človekovih pravic, miroljubno sožitje med narodi…

    Hierhod, si se kdaj vprašal, kaj pomeni 60 let miru v Evropi????!!! Francozi in Nemci se ne pobijajo že več kot 60 let !!!!!!!!! Ti pa čvekaš o civilizaciji smrti! Ali sploh poznaš zgodovino? V Evropi praktično ni več smrtne kazni! Se ti ne zdi, da bi to utegnilo biti povezano s spoštovanjem življenja?! Celo tako preproste in samoumevne stvari, kot je ženska volilna pravica, so bile pred 20. stoletjem nemogoče! Odprava suženjstva?! Enakopravnost spolov, enakopravnost veroizpovedi, sekularnost države, predstavniška demokracija, pa čeprav z vsemi svojimi pomanjkljivostmi, svoboda govora, celo vsa nova duhovnost in reciklirani gnosticizem, ki tako rad pljuva čez »nihilizem, potrošništvo in odtujenost« postindustrijske civilizacije, v nekih drugih časih, ne bi imel nikakršnih možnosti!

    Resnica je pravzaprav obratna – še nikoli v človeški zgodovini se ljudje niso tako zanimali za duhovnost in še nikoli niso imeli tako visokih moralnih standardov. Še nikoli niso čutili takšnega odpora do vojne in nasilja. Pa seveda ne zaradi kake religije, marveč kvečjemu – kljub religiji.

    >>Da bo velika hotnica sežgana v ognju, pa ne pomeni
    >>popolnega uničenja sveta, ampak očiščenje in spremenjenje,
    >>očiščenje od grešnih struktur in posameznikov.

    In smo spet pri grehu…no ja, za selektivno kurjenje »grešnikov« bi spet nujno potrebovali Sveto Inkvizicijo – RKC ima nedvomno izreden potencial na tem področju in potrjene zgodovinske izkušnje, še posebej iz zlatih časov, ko je še prevladovala »civilizacija življenja«.

    >>Po tem dogodku bo pa nastopila popolna civilizacija življenja.

    No, tako kot jo jaz razumem, raje držim pesti za civilizacijo smrti.


    Lepo se imej

    in

    Naj ti Bog podari razum!



    Če ste v svojih srcih hvaležni, se ne bojte

    Prispeval/a: hierhod dne ponedeljek, 27. april 2009 @ 17:34 CEST
    MC, vsekakor sem mislil na spreobrnjence iz teizma v ateizem.

    Zgleda, da si »odličen« poznavalec zgodovine papeštva, vsaj v pogledu, kdo je bil najbolj konzervativen.

    Žal mi je, da se vse »konzervativnosti« pripisujejo Janezu Pavlu II. To je pač znak, da ljudje ne poznajo ozadja. Tudi mislijo, da je papež nek despot, ki lahko dela samo po svoji volji.

    V vseh civilizacijah, ki si jih naštel, pač ni bilo na milijone splavov na leto, ni bilo vsesplošne pedofilije, ni bilo toliko samomorov, narkomanov, pijancev, razbitih družin, pobitih v masakrih na šolah in trgovinah. V nobeni od naštetih civilizacij ni bilo toliko vedenjsko motenih ljudi, kot jih je ravno v aktualni.


    V zadnjih 60 letih se Francozi in Nemci res niso pobijali med sabo. So se pa zato drugod po svetu. Kar seštej žrtve od vseh lokalnih vojn po 2. svetovni vojni, pa boš videl, da je število kar precej veliko.

    Vsekakor bi ti zelo prav prišlo upoštevanje pregovora: Ne hvali dneva pred večerom.


    Čudoviti časi

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 27. april 2009 @ 20:36 CEST
    Hierhod, še enkrat pozdravljen

    >>MC, vsekakor sem mislil na spreobrnjence iz teizma v ateizem.

    Pravzaprav je tudi takšna definicija povsem napačna. Ateizem namreč ni religija, čeravno si nekateri prizadevajo, da bi ga obravnavali na takšen način. Spreobrneš se lahko iz ene religije v drugo, na primer iz Islama v krščanstvo ali obratno. Na sploh obstaja težava, kako sploh opredeliti ateiste, ljudje so namreč lahko agnostiki, deisti, panteisti, skeptiki, sekularni humanisti, skupina, ki se jo običajno podrazumeva kot ateiste, je namreč zelo heterogena in nima skupnih objektov čaščenja, enovitih znamenj, skupnih dogem.

    >>Zgleda, da si »odličen« poznavalec zgodovine papeštva,
    >>vsaj v pogledu, kdo je bil najbolj konzervativen.
    >>Žal mi je, da se vse »konzervativnosti« pripisujejo Janezu Pavlu II.
    >>To je pač znak, da ljudje ne poznajo ozadja. Tudi mislijo, da je papež nek despot,
    >>ki lahko dela samo po svoji volji.

    Tukaj ti lahko tudi pritrdim, Wojtyła je bil bolj ali manj lutka Vatikanske kurije, ki ga je porivala na oder, tudi potem, ko bi moral revež iz zdravstvenih razlogov odstopiti. Oseno mislim, da je bil človek pod velikim pritsikom in svojo igro je hrabro odigral do konca. Tako da, sam Wojtyła je verjetno še najmanjši problem, kot človek je bil tudi dokaj tankočuten. Njegova osebnost pa pri tem sploh ni pomembna in tudi ko govorim o konzervativnosti, imam v mislih ne njega osebno, marveč obdobje njegovega pontifikata – se pravi predvsem tisto, kar je zastopal in govoril »urbi et orbi«. Njegova intima in osebni pogledi tukaj ne igrajo nikakršne vloge.

    >>V vseh civilizacijah, ki si jih naštel, pač ni bilo na milijone splavov
    >>na leto, ni bilo vsesplošne pedofilije, ni bilo toliko samomorov,
    >>narkomanov, pijancev, razbitih družin, pobitih v masakrih na šolah
    >>in trgovinah. V nobeni od naštetih civilizacij ni bilo toliko
    >>vedenjsko motenih ljudi, kot jih je ravno v aktualni.

    Kot bi poslušal kakega fanatičnega ameriškega tele-evangeličanskega pridigarja tipa Pat Robertson! Manjkajo seveda samo še homoseksualci, tudi teh je bilo verjetno nekoč bistveno manj kot danes, pa še tiste so v svetopisemskih časih pobili s kamenjem, ker so takrat ljudje takrat pač bolj spoštovali življenje, kot ga spoštujejo danes.

    Mogoče si jih (homoseksualce) celo imel v mislih, pa se nisi ravno hotel kompromitirati in pokazati kot prevelik nazadnjak.

    Seveda pa vse ostalo, kar si naštel, vsaj v absolutnih številkah gotovo drži, saj naš planet še nikoli ni bil tako naseljen z ljudmi kot danes. V relativnem smislu, pa so zadeve že precej bolj vprašljive. Začniva lepo po vrsti:

    Na milijone splavov praviš – hm, če je bila neka zadeva nekoč prepovedana, še ne pomeni, da se ni dogajala! Mogoče je bilo v 18 stoletju statistično res manj splavov (legalnih zagotovo), je pa bilo bistveno več mrtvorojenih otrok. Ženske so bile pač stroji za rojevanje, in – kar je Bog dal, je potem tudi vzel – tudi maternalna umrljivost je bila grozljiva – skupno število trupel in trupelc na število prebivalcev je gotovo presegalo današnje število splavov na število prebivalcev. Na silo rojen otrok, ki kmalu po rojstvu izhira zaradi pomanjkanja hrane, zagotovo bistveno bolj trpi od otroka, ki umre pri splavu. Nazadnje pa je vseeno mrtev, še preden bi sploh utegnil užiti življenje.

    Močno tudi dvomim, da se zadeve s splavom nenehno poslabšujejo, kot velikokrat želi prikazati RKC s papežem na čelu. Vsaj za Slovenijo lahko rečemo, da število splavov neprekinjeno pada že več kot petindvajset let.

    http://libertarec.blogspot.com/2006/11/statistike-in-predsodki-ii.html

    Hierhod, zelo bom vesel, če mi dokažeš, da vse ima to kaj opraviti ravno z moralo.

    (Mimogrede, ne misli, da sem kak zagovornik splava. Pravzaprav sem glede tega precej konzervativen. Kot vegetarijanec, ki zagovarja svetost življenja celo pri živalih (vretenčarjih), bi se težko lahko opredelil kako drugače, ko gre za najbolj razvite vretenčarje – to je za ljudi. Zame je splav, če ne gre za ogrožanje zdravja matere ali za posilstvo, etično izredno sporno dejanje, tako kot se mi zdi hudo sporno tudi liberalno feministično čvekanje o tem, kako da lahko ženska razpolaga s svojim telesom. Drži pa, da je tukaj prisotno tudi še najmanj »tehnično« vprašanje, kdaj je nek skupek celic ali zarodek že človeško bitje ali kdaj se mu živčni sistem razvije do te mere, da občuti bolečino in podobno. V naravi ne obstajajo diskretne ločnice, vendar so to že zelo strokovna vprašanja, odgovore nanje pa bi, po mojem mnenju, morala upoštevati tudi vsaka nova etika, ki v nobenem primeru ne bi smela temeljiti na religijski dogmi, zaradi katere je že vsaka oblika umetne kontracepcije neke vrste splav. Osebno menim, da bi morali našo zakonodajo v zvezi s splavom še celo malenkost zaostriti, čeprav se mi že zdaj ne zdi zelo slaba, odločno pa nasprotujem prepovedi splava, saj bi to povzročilo samo še večje gorje. Kar zadeva splav, sem neke vrste utilitarist. Za mnoge splave so krivi tudi ali predvsem moški, ki zapustijo partnerke ali jih celo sami silijo v splav. Ne moraliziram rad, ampak vseeno - taki moški so po mojem mnenju izmečki najnižje sorte.)

    Nadaljujva pri pedofiliji – seveda se zdi, da je pedofilije danes več, a le zato, ker se o njej več piše, ker si žrtve upajo spregovoriti, saj je patriarhalna družba izgubila svojo moč. Statistično pedofilija nekoč med duhovniki sploh ni obstajala, danes že bolje vemo, kako je s tem, a še zdaleč ne zato, ker bi bilo danes več pedofilskih duhovnikov kot včasih, samo malo manj so zaščiteni, kot v časih, ko je imela cerkev močan nadzor nad družbo. Isto seveda velja tudi za pedofilijo izven cerkve.

    Potem so tu samomori. Če razpolagaš s kakimi statističnimi podatki, ki bi recimo dokazovali, da je bilo število samomor na število prebivalcev v devetnajstem stoletju ali še prej manjše od današnjega, bom zelo vesel. V nasprotnem primeru bi tvoje navajanje samomorov kot izrazit problem današnjega časa lahko razumel tudi kot pavšalno nakladanje. Zdi pa se mi zanimiva in tudi pomenljiva raziskava za področje Anglije, ki je bila narejena za dvajseto stoletje:

    http://www.guardian.co.uk/politics/2002/sep/19/uk.conservatives

    »The average crude suicide rate in the 20th century under Labour and Liberal governments was 103 deaths per million per year. Under Tory governments from 1921 to 1940 and from 1950 to 1965 it was 1.17 times that, they say, and during Margaret Thatcher's years it was 1.16 times the Labour/Liberal rate.«

    V času, ko so bili na oblasti liberalci ali laburisti je bila stopnja samomorilnosti precej nižja od tiste, ko so bili na oblasti konzervativni Torijci ali konzervativna »železna lady«.
    Potem so tu nesrečni narkomani. Seveda se ljudje v 18. stoletju niso zadevali s sintetičnimi drogami, niti s heroinom ali s kokainom, pred odkritjem Amerike tudi s tobakom ne. Dvomim, da bi jih od uporabe vsega tega, če bi bilo na voljo recimo v srednjem veku, odvrnila kaka cerkvena pridiga ali strah božji. Alkohola pa je bilo, bolj ali manj, vedno dovolj na voljo, pa spet ne toliko kot danes. Vseeno mi boš težko dokazal, da je bilo v 18-tem ali 19-tem stoletju manj pijancev kot danes. Nenazadnje nam do tja še zmeraj seže zgodovinski spomin, o Prešernovi afiniteti do opojnih substanc vemo že skoraj vse, na sploh se zdi, da je bil slovenski zrak v 19-tem stoletju precej nasičen z alkoholnimi hlapi. Nenazadnje se je nad vsem tem zgražal že vrli Slomšek. Tole kar sledi sem staknil nekje na internetu in ni razlogov, da ne bi verjel: »Filip Čuček v prispevku ANTON MARTIN SLOMŠEK IN PROBLEM ALKOHOLIZMA (TER TOBAKA) NA SPODNJEM ŠTAJERSKEM analizira čas Slomškovega škofovanja v 50-ih in zgodnjih 60-ih letih 19. stoletja. Alkoholizem se je za časa Bachovega absolutizma še bolj razpasel in dobesedno kraljeval med škofovimi »ovčicami«. Slomšek je zato namenjal veliko pozornost nadzoru nad alkoholizmom v svojih župnijah in preko vizitacij popisoval stanje na terenu. Njegovo protialkoholno delovanje pa se je jasno kazalo v njegovih pastirskih pismih, ki jim je (z vso gorečnostjo) posvečal veliko pozornost. Prav preko tega »medija« je skušal vplivati na prebivalstvo in ga reševati pred smrtonosno pogubo, zlasti pred žganjepitjem, ki se je vse bolj širilo med ljudstvom. Vendar pa Slomšek ni bil nasprotnik alkohola. Boril se je proti pretiravanju (beri: alkoholizmu), alkohol (beri: vino) pa je (v zmernih količinah) izredno cenil, kar je pokazal v svojih pesmih, posvečenih vinogradništvu.«

    Alkoholizem torej še zdaleč ni kak specifičen problem današnjega časa.

    Potem navajaš »pobite v masakrih na šolah in v trgovinah.« Verjetno imaš tukaj prav, pred dvesto leti se otroci najbrž res niso pobijali po šolah, tako kot se to dogaja danes, še posebej v izrazito religiozni Ameriki. Takih primerov je seveda na številno prebivalcev zelo malo, in so seveda povezani predvsem ali izključno z razpoložljivostjo strelnega orožja, ki omogoča precej enostavno in odtujeno ubijanje. In, kar je najbolj zanimivo, razpuščeno zakonodajo glede orožja v Ameriki običajno podpirajo prav v konzervativnih, desničarskih krogih, ki se sicer odločno zavzemajo za družinske vrednote, proti legalizaciji splava, itd.

    Nadalje navajaš število vedenjsko motenih ljudi, ki naj bi jih bilo največ v aktualni civilizaciji. Kot prvo tukaj spet nastopi težava, ko boš – razen svojih subjektivnih zaznav - težko predložil kake empirične podatke, ki bi potrjevali tvojo tezo. Problem nastane že pri definiciji vedenjske motenosti. V permisivni, teokratski družbi, ki ne tolerira različnosti, je lahko videti tudi, da so vsi »normalni«. Danes ljudje lahko po večini prosto izražajo svoja občutja, opredelitve, prepričanja - zato se komu zdi, da so vsi malo »zmešani«. Vse je pravzaprav odvisno od definicije. Meni recimo, se zdijo vedenjsko moteni ljudje, ki v 21-tem stoletju verjamejo v religijske pravljice in razne čudeže ter se udeležuje raznih srednjeveških ritualov, prepričani, da se pecivo, ki ga pojedo pri tako imenovani evharistiji, spremeni v resnično – fizično telo učlovečena boga, ki naj bi pred dvema tisočletjema prišel na zemljo in se zaradi naših domnevnih grehov pustil pribiti na križ. Vse je pač odvisno od kriterijev, še bolj pa od nekega povprečja, ki ga določa »zeitgeist«.

    Potem so tu razbite družine. Hm, zadeva je tudi tukaj precej sporna. Če imaš v mislih ločitve, potem imaš gotovo prav. Nekoč se ljudje (če niso bili ravno kaki velikaši, ki so si lahko plačali odvezo Cerkve), sploh niso mogli ločiti. Zato število razbitih družin sploh more biti nikakršen pokazatelj moralnosti časa. Včasih so bile skoraj vse poroke prisiljene in dogovorjene. Mogoče se ti kolca po tistih časih - ne vem, če vprašaš mene, je lahko patriarhalna družina, ki je gnila navznoter, veliko slabša od razpadle družine. Po tvojih kriterijih je šeriatsko pravo olj moralno od evropske zakonodaje, ki ne dopušča samo ločitev, marveč v nekaterih primerih celo poroke istospolnih partnerjev. Pri Talibanih ni razbitih družin, kvečjemu razbite ženske glave. Niti najmanj ne dvomim, da se krščanski talibani ne poslužujejo podobnih metod, in da so se jih v devetnajstem stoletju in še prej posluževali še veliko bolj kot danes. Nenazadnje je bilo mesto, ki pripada ženski, vedno natančno odmerjeno v svetih spisih, ki so določali kodeks morale

    O tem, kako religioznost vpliva na zločine in tudi na moralnost, pa si lahko prebereš recimo tule:

    http://www.pozitivke.net/comment.php?mode=view&cid=28539&query=lo%E8itev


    >>V zadnjih 60 letih se Francozi in Nemci res niso pobijali med sabo.
    >>So se pa zato drugod po svetu. Kar seštej žrtve od vseh lokalnih vojn
    >>po 2. svetovni vojni, pa boš videl, da je število kar precej veliko.

    Število pobitih ljudi v dvajsetem stoletju je tako visoko iz dveh razlogov: Prvič – industrijska revolucija je na sploh pospešila rast prebivalstva, tako da je bilo na voljo bistveno več žrtev in seveda bistveno več tistih, ki so bili pripravljeni in bili usposobljeni za ubijanje. Drugič – najprej z izumom smodnika in kasneje dinamita, sploh pa z izpopolnitvijo strelnega in balističnega orožja vseh vrst, se je najmanj postoterila učinkovitost ubijanja. Gre izključno za stvar tehnologije. Če bi leta 1066 papež Urban II razpolagal z malo atomsko bombo, bi jo povsem mirno in seveda v božjem imenu odvrgel na kako brezbožno heretično mesto v Franciji ali na kako muslimansko utrdbo v Palestini. Tudi Mehmet II se Bizanca ne bi lotil s velikanskimi možnarji, marveč bi se veliko raje poslužil strateških bombnikov, ki bi namesto »grškega ognja« odmetavali zažigalne kasetne bombe, napalm, ali zakaj ne - še nekaj sodov iperita, ki bi zelo hitro razredčili vrste krščanskih branilcev. Vse za slavo Alaha. Ali za slavo Kristusa.

    >>Vsekakor bi ti zelo prav prišlo upoštevanje pregovora: Ne hvali dneva pred večerom.

    Hierhod, ne morem se znebiti občutka, da komaj čakaš na jezdece apokalipse in na konec sveta. Glede na število vedenjsko motenih, ki danes prisegajo na Mohameda, Kristusa ali na Jahveja, in celo razpolagajo z jedrskim orožjem, ne bi bil povsem presenečen, če bi se res uresničile nekatere črne napovedi. Trenutno je videti tako, da še najmanj ogrožajo svet prav ateisti oziroma razne variante sekularnih humanistov, ker so to najbolj pragmatični in najmanj fanatični posamezniki. Upanje za bodočnost sveta vidim tudi v tem, ker je takšnih posameznikov vedno več.

    http://www.youtube.com/watch?v=T27kB4BjbEg




    Lepo praznuj dan upora proti okupatorju

    in

    Naj ti Bog nakloni Razum(evanje)


    Čudoviti časi - ko je pobijanje veljalo še za vitežko obrt

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 27. april 2009 @ 21:31 CEST
    V zgornji komentar se mi je prikradla manjša napakica. Papež Urban II je prvo križarsko vojno sprožil leta 1095, ki se je končala z zavzetjem Jeruzalema leta 1099, ko je papež Urban II tudi umrl. Leto 1066 je pomembno zaradi nekega drugega dogodka, to je zaradi normanske osvojitve Anglije. Prepričan pa sem, da tudi Vilijem Osvajalec ne bi pomišljal pri Hastingsu uporabiti kaj bolj modernega od normanskih konj, ščitov, sulic in mečev. Harolda bi veliko lažje pokončal recimo z iperitom, ki bi ga na položaje Angležev iztreli kar normanski lokostrelci. Pa še krvi ne bi prelivali, tako da bi bil maksimalno zadovoljen tudi Viljemov polbrat – škof Odo, ki je na Hastingsem bojišču mlatil z buzdovanom, prepričan, da kot božji človek ne sme prelivati krvi z navadnim mečem.

    http://en.wikipedia.org/wiki/File:Odo_bayeux_tapestry.png



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,55 seconds