NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 29-mar
  • VegaFriday v Piranu

  • nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kokos in politika   
    sobota, 17. junij 2006 @ 05:04 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Sanja Lončar v Auri

    Vsak dan poslušamo o novih znanstvenih raziskavah, ki dokazujejo koristnost ali škodljivost določenih živil. Redko pomislimo, da so rezultati mnogih raziskav pravzaprav nastali na osnovi naročilnice proizvajalcev "najdite mi nekaj dobrega o mojem izdelku" ali "najdite kaj slabega v izdelku mojega konkurenta".

    Na področju prehrane industrija danes financira skoraj 9 od 10 znanstvenih raziskav. Zato "preudarni" znanstveniki vedo, da brez zadovoljnih naročnikov, ne bo kruha za znanost. In tako se igra lahko začne. V angleščini obstaja izraz za obračanje cifer dokler ne dobiš želenega rezultata. Temu rečejo "massaging the figures". (masiranje številk). Še boljši je angleški pregovor, ki pravi da obstajajo tri stopnje laži. 1) LAŽ, 2) VELIKA LAŽ in 3) STATISTIKA.

    Vse se da dokazati, če veš kako zastaviti raziskavo, kaj gledati in kaj spregledati.
    Včasih pa omenjena igra presega eno raziskavo po naročilu. Tako nastanejo cele dogme po naročilu.
    Ena med njimi je zgodba o koristnosti nenasičenih maščob in škodljivosti nasičenih maščob.



    Poglejmo kako se je začelo.
    V Ameriki je bila nekoč široko razširjena uporaba kokosovega olja v pripravi hrane. Uporabljali so ga za praženje, peko, cvrtje… Te surovine so prihajale iz manj razvitih dežel in so bile cenovno zelo ugodne za industrijo. To ni bilo v interesu agrarnega lobija, ki je imel precejšnje presežke koruze, soje, sončnic in oljne repice.
    Tako so v začetku 80-ti let začeli veliko kampanjo, ki je promovirala polinenasičena olja. Američane so uspeli prepričati, da so vse nasičene maščobe nezdrave, čeprav to ne drži. Večina nasičenih maščob res sodi med problematične, kokosove nasičene maščobe pa vsebujejo srednje dolgo verigo maščobnih kislin t.im. lavrinsko kislino, za katero je dokazano, da deluje antivirusno, antibakterijsko in antiparazitsko. Srednje verižne molekule maščobnih kislin v kokosovem olju so podobne maščobam v materinem mleku in imajo tudi podobne funkcije. Lavrinska kislina se v človeškem organizmu spremeni v monolavrin, ki ga telo uporabi za uničenje posebnih virusov z lipidno ovojnico kot so virus herpesa, HIV-a, virus prehlada in nekatere patogene bakterije.
    Vse to je bilo znano tudi pred splošnim napadom na nasičene maščobe, vendar je bil denar, ki so ga imeli na voljo proizvajalci soje, koruze in sončnic neprimerno močnejši, zato se je njihovo zgodba uveljavila kot vsesplošna resnica, ki je "zdržala" skoraj četrt stoletja. Tako že desetletja kupujemo margarine "ki so brez holesterola" in s tem upamo, da smo naredili zdravo izbiro. Novejše raziskave kažejo, da temu ni tako. Res so nenasičena olja dobra za našo prebavo, vendar so zaradi te svoje lastnosti v tekoči obliki. Ko proizvajalci želijo iz tekočega sončničnega olja narediti margarino morajo poseči v naravno strukturo in nekako "strditi" maščobe, ki so v naravi tekoče. To dosežejo s procesom hidrogenizacije. Tu se pa zgodba o zdravih maščobah konča. Danes je že na velikem številu testov potrjeno, da margarine in druge hidrogenizirane rastlinske maščobe vsebujejo transmaščobne kisline, za katere je dokazano, da povečujejo količino slabega holesterola (LDL) in znižujejo količino dobrega holesterola (HDL). Hidrogenizirane rastlinske maščobe danes najdemo na vsakem koraku, v namazih, paštetah, pecivih… in še sanja se nam ne, koliko transmaščobnih kislin vsebujejo.

    Z januarjem 2006 naj bi v ZDA in Kanadi stopila v veljavo zahteva po deklariranju trans maščobnih kislin v hrani. Ta podatek pa grozi, da zruši prevlado "zdravih" rastlinskih olj in nas vrne k uporabi maščob, ki jim je narava že podarila strukturo, ki omogoča, da ostanejo trde tudi na sobni temperaturi.
    Ob tem je na voljo veliko dokazov, da je tudi presnova kokosovih maščob drugačna kot pri drugih nasičenih maščobah. Kokosove maščobe ne krožijo po krvi in se ne skladiščijo kot telesne maščobe. Dejansko pospešujejo presnovo in tako podpirajo izgubo teže.

    Po četrt stoletja, se končno proizvajalcem kokosa v deželah tretjega sveta obetajo boljši dnevi.

    Pred kratkim je kokos prišel v ospredje zanimanja svetovne javnosti zaradi še ene možnosti uporabe, ki je bila do zdaj proizvajalcem nedostopna. Če ste bili kdaj v tropskih deželah, veste, kakšnega okusa je kokosova voda. Ta blagodejni napitek je naravna izotonična pijača, ki ima enako elektrolitsko ravnovesje, kot naša kri.
    Svežih kokosovih plodov imajo v tropskih deželah v izobilju, vendar tega, kar je v kokosu najboljše, ni bilo možno spraviti v obliko izdelka, ki ga je možno transportirati in prodajati po svetu. Težava je v tem, da sveži kokos, ko je enkrat odprt, hitro oksidira, zgubi svojo hranilnost in začne fermentirati. Če ga termično obdelamo, pa se okus in večina hranilnih snovi za vedno izgubi. Zato so dežele, ki imajo veliko kokosa, lahko izvažale le zrele kokosove plodove, zgoščeno in oslajeno kokosovo mleko ali kokosovo moko.

    Pred letom dni pa se je zgodilo nekaj revolucionarnega, kar lahko spremeni ekonomijo v deželah, v katerih raste kokos. Pri agenciji združenih narodov FAO je registrirana nova tehnologija, ki omogoča hladno sterilizacijo napitkov.
    Prevedeno za laike, to pomeni, da lahko iz živila umaknemo (filtriramo) bakterije in vse kar utegne biti zdravju nevarno, ne uničimo pa izvirnega okusa, mineralov, vitaminov in encimov, ki ponavadi prvi "zgubijo bitko" v procesih pasterizacije, sterilizacije, homogenizacije, s katerimi se zdaj deluje prehrambna industrija. Patent sloni na novi vrsti filtriranja skozi posebne medije, ki nase potegnejo mikroorganizme, morebitne bakterije in druge nezaželene snovi, ne vplivajo pa na encime, minerale in vitamine v soku.

    Patent odpira neslutene možnosti na različnih področjih. Posebej pa je pomemben pri predelavi živil, ki jih z dosedanjo tehnologijo enostavno ni bilo možno uspešno predelati. In prav sveži kokos je "idealni kandidat" za novo tehnologijo.
    Sveži mladi kokos vsebuje okrog tri četrt litra tekočine, ki je zaradi njenih lastnosti imenujejo tudi "Tekočina življenja". Z novo tehnologijo, bo kokosovo vodo možno pridelovati in izvažati povsod.
    Vodilni tehnologi so že sprejeli novi izziv.
    Dunajski pediater in športni zdravnik dr. Martins proučuje zelene kokosove plodove že več kot pet let. Zaradi pozitivnih lastnosti jih priporoča kot pijačo, ki krepi notranje ravnovesje.
    S svojo uravnoteženo koncentracijo kalija, kalcija, magnezija in natrija pospešuje kokosova voda regeneracijo in rehidracijo po športnih dejavnostih. V primerjavi s športnimi napitki vsebuje več kalija in magnezija in izključno naravni sadni sladkor.

    Kokosov napitek Dr. Martins ugodno vpliva tudi na miselne dejavnosti: povečuje koncentracijo, saj oskrbuje telo s pomembnimi minerali in uravnava naše elektrolitno - hidratno ravnovesje.

    Če primerjamo z obstoječimi izotoničnimi pijačami, ki dejansko vsebujejo vodo, barvila, umetne arome, nekaj soli in sladila, imamo zdaj izdelek, ki ga je mati narava popolnega že naredila in vsa modrost ljudi je bila v tem, kako naj čim manj "pokvarijo" naravno stvaritev.

    Kaže, da se za kokos obetajo boljši časi. Vendar, tudi tisti, ki bodo zaradi teh novic ostali brez prodaje do zdaj uporabljanih izdelkov, ne bodo sedeli križem rok.
    Če bo vse to pripeljalo do izboljšane kakovosti njihovih izdelkov prav. Če bo denar znova vložen le v prepričevanje množic, pa bodite pozorni.

    10 razlogov zakaj bi uživali kokosovo maslo:

    1. Kokosovo maslo oz. olje je edina maščoba, ki pomaga pri diabetesu. Pomaga uravnavati sladkor ter zmanjšuje sekundarne posledice bolezni. Kokosova maščoba za svojo prebavo potrebuje manj enzimov in zato ne obremenjuje pankreas. Istočasno kokosova maščoba dobavlja energijo v celice direktno in pri tem ne potrebuje inzulina. Dokazano izboljšuje izločanje inzulina in resorbcijo glukoze. Journal of Indian Medical Association poroča, da se je število obolelih za diabetisom močno zvišalo s opuščanjem kokosovih maščob in uvajanjem nenasičenih rastliskih olj, ki se promoviraju kot "zdrave za srce in ožilje".

    2. Kokosovo maslo nasprotno prepričanju, pospešuje metabolizem in izgorevanje maščob v celicah, ter pomaga zniževati holesterol.

    3. Kokosovo maslo odlično celi rane in brazgotine.

    4. Kokosove maščobe pomagajo premagovati utrujenost. Če celice zaradi presežka rastlinskih nenasičenih olj ne morejo sprejeti dovolj glukoze, to čutimo kot kronično utrujenost.

    5. Kokosove maščobe ne redijo. Nasprotno, raziskave kažejo, da se maščobne kisline direktno pošiljajo v jetra, kjer se pretvarjajo v energijo in se ne nalagajo kot maščoba v tkivih. To je ena med redkimi maščobami, ki spodbuja pospešeno izgoravanje maščob in tako pripomore k hujšanju.

    6. Kako močno je antivirusno delovanje kokosovih maščob potrjujejo tudi raziskave Dr. Conrato S. Dayrit Emertius, profesorja farmakologije z univerze na Filipinih. S pomočju kokosovih maščob mu je uspelo znižati obremenjenost z virusi pri pacientih obolelih za AIDS-om.
    7. Dr. Mary Enig, znana biokemičarka in nutricionistka poroča o primerih ko je pri otrocih, ki so bili ugotovljeno HIV pozitivni prišlo do tega, da so po določenem času bili spet HIV negativni. Pri prehrani so uporabljali visok odstotek kokosovih maščob, ki so po mnenju znanstvenice pomagale da se je telesu generiralo dovolj antivirusnega monolavrina.
    8. Izjemni rezultati so se pokazali tudi pri herpesu, luskavicah in zdravljenju kandide.
    9. Ali ste prepričani da v svojem telesu ne gostite zajedalcev? Protozoe, gliste in druge neželjeni organizme "gosti" 20-30% oseb. Če imate kužka li drugo domačo žival, če imate dojenčka, ki še vedno ima pleničke ste v visoko riskantni skupini, da se kakšen zajedalec naseli tudi v vašem telesu. V Indiji uporabljajo terapijo z suhim kokosom in magnezijevim sulfatom (kot laksativom), ki v 12 urah spravi iz telesa 90% parazitov. Zelo dobre rezultate so dosegli tudi pri odpravljanju zajedalcev pri hišnih ljubljenčkih. Redno uživanje kokosovih maščob bogatih s srednje dolgimi verigami maščobnih kislina pa zelo uspešno "pospravlja" zajedalce ali vsaj uspešno omejuje njihovo rast.
    10. Kokosovo maslo je odlična krema za obraz, za nego stopal (posebej e imate težave z gljivicami). Uporabljajo ga tudi kot regenerativno masko za lase. Lase namažete, pustite delovati nekaj ur in potem sperete z blagim naravnim šamponom.

    Sanja Lončar


      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Auri
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdrava prehrana in dobri recepti

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/KokosInPolitika

    No trackback comments for this entry.
    Kokos in politika | 5 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Kokos in politika

    Prispeval/a: Aimee dne sobota, 17. junij 2006 @ 08:12 CEST

    Odličen članek!
    Oddajo v zvezi s kokosovo maščobo sem pred nekaj tedni gledala in poslušala v oddaji JANA. Celo dvakrat! Morda je bila gostja v njej prav avtorica članka, Sanja Lončar? Priznam, nisem bila pozorna, ker me je bolj pritegnila vsebina kot pa imena navzočih. Oddaja me je enostavno fascinirala. Toda ko sem hotela kupiti kokosovo maslo v neki trgovini z zdravo prehrano, so me samo debelo gledali in rekli, da tega "ne držijo".
    Kako naj torej človek poskrbi za svoje zdravje, če pa iskanih zdravih artiklov nikjer ne more kupiti?!
    Aimee


    Kokos in politika

    Prispeval/a: Petra dne sobota, 17. junij 2006 @ 22:57 CEST
    Tudi sama sem navdušena nad člankom in sploh nisem vedela kako dragocenost imam v hladilniku že nekaj časa, namreč kokosovo maslo. Zdaj ga nameravam bolj pogosto uporabljati. ;)
    Nočem delat reklame, pa bom vseeno povedala, da sem ga kupila v čisto navadnem supermarketu pri najboljšem sosedu. ;)


    Kokos in politika

    Prispeval/a: ljudmil dne nedelja, 18. junij 2006 @ 07:15 CEST
    Joj, toliko rsprava o ishrani a talo malo realnog.Previše komplicirano i za dobrog poznavaoca hrane.Jedan autor nešto, nazovi naučno dokakže, a ostali prepisuju i prave se važni, samo da bi bili u trendu. Većina onih preko 80. godina,koje sam poznavao i još poznajem, jedva da su čuli za banane, a da još manje za ostalo voće iz tropskih područja. Upotrebljavaj samo hranu koju im nudi kraj u kojem žive.Ništa posebno, pa ipak.Umereni su u svemu. Za zimski raspust moj sin student je bio kod mene(samohrani sam otac).Za svaki obrok spremao sam više hrane.Naravno bilo mi je šteta višak hrane baciti i ona je završila u mom želudcu.Rezultat višak kilograma.Za zdravlje potrebno tako malo razuma, volje i ljubavi.Srdačan pozdrav.Ljudmil


    Kokos in politika

    Prispeval/a: Mija5 dne nedelja, 18. junij 2006 @ 17:05 CEST
    Pozdravljeni!

    Bila sem na predavanju G.Sonje Lončar in me je zelo pritegnila, zato sem z velikim veseljem prebrala še enkrat ta članek. Preiskusila sem že kokosovo mast in je hrana dobrega okusa, zato jo bom z veseljem uporabljala. Prepričati moram le še najboljšega soseda v mojem kraju, da jo naroči. Do sedaj se je kokosova mast dobila le v Avstriji.

    Zelo dobro se mi zdi, da nam nekdo pokaže še drugačen pogled na maščobe, ne le tako, kot nam pripovedujejo razni lobiji in reklame.

    Mija


    Kokos in politika

    Prispeval/a: sonceživljenja dne torek, 20. junij 2006 @ 12:42 CEST
    Popolnoma se strinjam z Ljudmilom. Menim, da je vir zdravja v preprosti hrani iz domačega okolja. Čudež narave podarja okolju kjer živiš vse kar potrebuješ, na vsakemu posamezniku pa je, da jo začini z voljo in ljubeznijo. Izbira naj bo glede na klic telesa.
    Prijeten dan in mnogo lepega
    Darinka


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 2,54 seconds