Kdo si lahko predstavlja jutro brez jutranje kave ali dveh. Kava je postala ključen del našega življenja. V današnjih časih se znancev ne povabi samo na pijačo, ampak gremo skupaj na 'kofe'. Po drugi strani pa lahko kava predstavlja za nekatere ljudi nekakšno zatočišče pred skrbmi in tesnobo.
Kofein v kavi povzroči hormonsko reakcijo oz. delovanje nadledvične žleze, ki nas napolni z adrenalinom. Kavo pridobivajo iz kavnih in kakavovih zrn ter iz listov čajevca. Ena izmed snovi, ki jo kava vsebuje, je kofein. Le tega vsebuje tudi zeleni čaj in nekatera zdravila, dodajajo ga tudi priljubljeni rjavi sladki pijači z mehurčki (kokakoli). Kofein je tudi naravni stimulans. Pri uživanju velikih količin kave ali drugih pijač, ki ga vsebujejo, lahko pride do odvisnosti. Ta odvisnost pa ni enaka npr. odvisnosti od cigaret.
Če imate občutek, da brez kave enostavno ne gre, vas lahko potolažimo, da se da omenjeno navado prekiniti. Vse skupaj je samo dnevna navada in razvada, ki na možgane deluje tako, da nekoga prebudi. V bistvu mnogim ljudem kava predstavlja nekakšen obred, ki ga ne smejo izpustiti.
Kdaj uživanje kave postane škodljivo?
O škodljivih učinkih kave lahko govorimo, ko se preseže priporočena dnevna količina. Če človek ni vajen pitja kave, lahko že tri skodelice kave na dan povzročijo pretirano bitje srca, nervozo, slabost, nespečnosti, nemir, slabšo koncentracijo, glavobol, znojenje, tiščanje v prsih,… Strokovnjaki opozarjajo, da je pitje kave škodljivo predvsem v kombinaciji z kajenjem ter nezdravo hrano. Če ste aktiven/a, uživate uravnoteženo prehrano, si privoščite dovolj počitka, vam ena do dve skodelici kave ne bosta prav nič škodovali.
Potrebno pa je opozoriti, da morate ob uživanju kave popiti dovolj tekočine, saj kava pospeši izločanje urina in pospeši pojav dehidracije. Naslednjič, ko boste v kavarni naročili kavo, le popijte kozarec vode, ki ga vam natakar prinese poleg.
Če se že odločite, da opustite omenjeno razvado, pa se vam užitkom ni potrebno popolnoma odpovedati. Za začetek je dobro kavo nadomestiti z manj škodljivim kofeinom, ki je v pravem ali zelenem čaju. Če pijete pravi čaj, energijska nihanja ne bodo tako velika. Pri velikih ljubiteljih kave, ki ob prenehanju pogrešajo njen signifikantni okus, lahko poskusite z žitno kavo. Diši skoraj tako omamno kot kava, je enako črna in gosta, z mlekom (lahko tudi sojinim ali riževim, seveda) pa še boljša kot običajna kava.
Sicer pa lahko poskusite in običajno kavo zamenjajte z veliko bolj zdravo zeleno kavo. Da ne bo pomote - okus in barva zelene kave je popolnoma enaka kot pri običajni kavi, vendar je zelena kava povsem naravna, vsebuje veliko antioksidantov, ki zavirajo proces staranja in nastanek nekaterih bolezni, ter snovi, ki učinkovito raztapljajo maščobo in vam torej pomagajo hujšati.
Vir: druzina.enaa.com
|