NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Počastitev Ustoličevanja   
    torek, 4. februar 2014 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Tatjana Svete v novih Misterijih www.misteriji.si

    Ustoličevanje, pravda, veča, rota, pojezda, kramola in Slovenski klobuk
    Letos, 18. marca, mineva šeststo let od zadnjega Ustoličenja na Knežjem kamnu. Kot vemo, državi to ni kaj dosti mar. Pač pa je to izziv za domoljube, vsaj one, zbrane v Zavodu za javno predstavljanje slovenske kulture Lipa Maribor. »Želimo praznovati Ustoličevanje. In ne tega, da je Ustoličevanje pred šeststo leti prenehalo. Ustoličevanje je zelo pomemben del slovenske zgodovine, samobitnosti, kulture, prava, državnosti in politike. Je tudi izjemno pomembno za obstoj in razvoj slovenskega naroda. Imamo priložnost, da se tega zavemo. In da to, kar smo nekoč že imeli, uveljavimo znova.«

    Tako pravi Samo Korošec, projektni vodja prireditve ob obletnici Ustoličevanja zadnjega slovenskega karantansko-koroškega kneza na Gosposvetskem polju.

    Kaj snujete?
    Za nas, prireditelje, in za slovenski narod je Ustoličevanje tako posebno, edinstveno in resnično pomembno, da ga pišemo z veliko začetnico. To je politični in konstitutivni ustavnopravni dogodek: med ustoličevanjem se je izključno v slovenščini, javno in pred pričami sklenila najpomembnejša pogodba med ljudstvom in vladarjem. Enako velja za Knežji kamen, ki predstavlja temeljno znamenje Ustoličevanja.

    Zavod Lipa Maribor ob tem praznovanju pripravlja več prireditev oziroma dogodkov. Objavili smo že Mednarodni slikarski natečaj na temo Ustoličevanje. Vse slike bomo razstavili in objavili v barvnem katalogu. Natečaj bo trajal do 5. junija, več informacij je mogoče najti na www.zavodlipa.si in na Facebooku Zavod Lipa. Od 20. do 29. junija bodo Dnevi slovenske kulture. Glavni dogodek, ob slikanju, bo gledališko uprizarjanje Ustoličevanja.

    Tretji pomemben del praznovanja je snemanje dokumentarno-igranega filma Slovensko Ustoličevanje.

    Izdali bomo knjigo Slovensko Ustoličevanje: pravda, veča, ljudovlada.

    Kje bo praznovanje?

    Dnevi slovenske kulture bodo na več prizoriščih na Dravskem polju oziroma v štajerskem trikotniku med Ptujem, Mariborom in Slovensko Bistrico. Vse podrobnosti bomo objavili na spletu in v drugih medijih. Tudi film bomo snemali na področju Dravskega polja. Več kadrov bomo posneli drugod po Sloveniji in seveda tudi na Koroškem. Vsi, ki jih zanima sodelovanje, se lahko prijavijo na infoŽzavodlipa.si in na Facebook naslovu. Za snemanje na Dravskem polju potrebujemo več kot 150 statistov, moških med 20-im in 50-im letom, pa tudi več mladcev, žensk in otrok. Statiste potrebujemo tudi na Goriškem, v Ljubljani, na Dolenjskem, Gorenjskem in na Koroškem.

    Kaj je pomenilo Ustoličevanje?

    »Vsak novi vladar te ljudovlade je bil deležen tega edinstvenega obreda.« (Aeneas Silvius Piccolomini – papež Pij II., Cosmographia Pii papae de Europa, Pariz, 1509, str. 104)

    »Nič se ne more primerjati s tem obredom …« (Jean Bodin, Lex Six Livres de la Republique, Pariz, 1576, str. 129)

    Oba zgornja navedka kažeta, kako so vplivne osebe, kot je bil papež Pij II., in izobraženci, kot je bil pravnik in filozof Jean Bodin, v začetku novega veka videli starodavno Slovensko Ustoličevanje, sto in več let po njegovem koncu. Ustoličevanje izvira iz slovenske predfevdalne družbe, svoj izrazito ljudovladen značaj pa je ohranilo tudi pozneje v visoko razviti fevdalni družbi. Seveda so tedaj Ustoličevanje že precej spremenili in je postalo samo še neke vrste obred, s katerim so zgolj formalno, vendar še zmeraj v skladu s starodavno Slovensko pravdo potrdili novega vladarja. Žal ga ljudstvo ni več izvolilo.

    V svojem temelju in po svojem izvoru je Ustoličevanje del že omenjene Slovenske ljudovlade in Slovenske pravde. Predstavlja edinstven in izredno pomemben državnopravni akt ter izraz samonikle pravotvornosti preprostih ljudi – slovenskega ljudstva – naših prednikov. Suveren nosilec izvirne oblasti je bilo edino slovensko ljudstvo! V srednjem veku v Evropi ni znano prav nič podobnega.

    Osnovna politična ideja, ki jo predstavlja Ustoličevanje, je v popolnem nasprotju s fevdalizmom in je tipična prav za tedanjo slovensko družbo, ki pa se je pozneje zaradi svoje vključenosti v Sveto rimsko cesarstvo postopoma preoblikovala v običajno fevdalno družbo, značilno za preostalo Evropo.

    Od Slovenske ljudovlade je do 15. stoletja ostalo v glavnem le še Ustoličevanje. Pa tudi to se je pomembno preoblikovalo in izgubilo svoje bistvo: ljudske volitve vladarja je nadomestilo le še potrjevanje ali zavračanje od cesarja postavljenega vladarja. Nekaj podobnega velja še danes in namesto izvirne slovenske ljudovlade nam je danes ostala, malce za šalo in malce zares, zgolj »ludavlada«.

    Nekateri zgodovinarji, kot je Peter Štih, zanikajo, da bi bilo Ustoličevanje slovensko in ga razglašajo za koroški obred tam živečih, dejansko neobstoječih Slovanov namesto Slovencev. Drugi kanijo Ustoličevanje spremeniti kar v nemški obred, čeprav iz vseh izvirnih zgodovinskih virov jasno izhaja, da gre za izvirni slovenski obred. Večji narodi, denimo Nemci, Italijani, Francozi, Angleži in Američani nikakor ne morejo sprejeti dejstva, da smo Slovenci že davno pred njimi ne le poznali ljudovlado ali »demokracijo«, kot ta politični sistem imenujejo oni, temveč je bila to pravzaprav celo naša izvirna družba, ki je omenjeni sistem dejansko tudi izvajala.

    Ideje in vrednote francoske in ameriške, pa tudi poznejših meščanskih revolucij – Liberté, égalité, fraternité ali Svoboda, enakost, bratstvo – ter načelo, da predstavlja ljudstvo temelj oblasti, so vse že izražene v Slovenski ljudovladi, Slovenski pravdi ali pravu (Institutio Sclavenica) ter v Slovenskem Ustoličevanju. Temelj Slovenske ljudovlade so bile vrednote, ki jih tudi danes uvrščamo najvišje: svoboda, enakopravnost, ljubezen, resnica, spoštovanje, odgovornost, poštenost, vztrajnost, pravičnost, zvestoba, vest, mir in modrost. K tem pa sodi tudi neodtujljiva pravica do upora zoper tistega, ki bi prekršil omenjene vrednote ter si protipravno prilastil oblast za lastno korist. Uporov proti tovrstnim tiranom je bilo v slovenski zgodovini več. V 8. stoletju zgodovinski viri tovrsten upor, ki je sicer povezan z vpeljevanjem krščanstva v slovensko družbo, imenujejo kramola.

    Ustoličevanje ni samo obred, temveč predstavlja vrhunec oziroma posvetitev teh vrednot, ki jih pooseblja na splošni ljudski veči izvoljen predstavnik slovenskega ljudstva, kralj, vojvod ali knez. Ta mora ljudstvu predvsem služiti, ne pa mu vladati kot tiran. Teh idej in vrednot danes niti zahodne demokracije v praksi dejansko ne izvajajo, kajti demokracija zanje predstavlja zgolj krinko za uzurpacijo oblasti in manipulacijo ljudstva.

    Kaj Ustoličevanje pomeni danes?

    Žal velika večina Slovencev o Ustoličevanju ne ve prav veliko. Povprečnemu Slovencu se malce sanja o tem, da je nekdaj na Gosposvetskem polju kmet sedel na Knežjem kamnu in da je potem tja sedel novi vojvod. To pa je tudi vse. O tem, kaj je Ustoličevanje dejansko predstavljalo in da je šlo za zaključno slovesno udejanjenje pogodbene teorije prenosa oblasti z ljudstva na vladarja, se v naših šolah sploh ne učijo. Še manj jim je jasno, kaj pomenita Slovenska ljudovlada in Slovenska pravda. O slednji so sicer nekaj slišali v zvezi s kmečkimi punti – Le vkup, le vkup uboga gmajna, za staro pravdo zdaj bo drajna. Dobro bi se bilo vprašati, zakaj je temu tako.

    Prav zato vidimo v Zavodu Lipa Maribor ob 600. obletnici zadnjega dokumentiranega Ustoličevanja na Knežjem kamnu veliko priložnost za današnje generacije Slovencev. Mi želimo predvsem praznovati pomen Ustoličevanja, ne tega, da je Ustoličevanje pred šeststo leti prenehalo. To bi bil seveda popoln nesmisel. Ustoličevanje je zelo pomemben del slovenske zgodovine, samobitnosti, kulture, prava, državnosti in politike, ima pa tudi izjemen pomen za obstoj ter razvoj slovenskega naroda. Imamo edinstveno priložnost, da se tega zavemo in da to, kar so nekoč že imeli naši predniki, znova uveljavimo v naši domovini.

    Če bi nekaj zgolj približno podobnega, kot je Ustoličevanje, lahko praznovali drugi narodi, bi iz tega dogodka naredili velikanski praznik, ki bi odmeval po vsej Evropi in širom po svetu. Seveda bi bila nosilka praznovanja država, ki bi v ta namen zagotovila prepotrebna sredstva – finančna, materialna in človeška, medijsko podporo ter vse ostalo, kar je potrebno za organizacijo in izvedbo tako pomembnega dogodka. V slovenskem primeru gre to žal malo drugače. Država Slovenija zaradi dejstva, da sta Knežji kamen in Gosposvetsko polje danes v Avstriji, ne namerava narediti ničesar, da bi Slovenci obeležili to pomembno obletnico. Zato je vse prepuščeno zgolj nam, in seveda vam, dragi bralci, nevladnim organizacijam – zavodom ter društvom, ki se zavedamo izjemnega pomena Ustoličevanja za naš narod.

    Morda je tudi prav tako, kajti Ustoličevanje je vselej pomenilo praznik ljudstva. Slovenskega namreč! Okrogla obletnica je zato priložnost, da se zavemo svojega bistva, svoje vloge in moči. Tako slehernega posameznika kakor tudi slovenskega naroda kot celote. Tukaj, v naši današnji državi, matici ali ožji domovini Sloveniji, kakor tudi v zamejstvu in po svetu. Imamo priložnost, da nas Ustoličevanje poveže in zedini, obenem pa tudi utrdi naše korenine, kar nujno potrebujemo za nadaljnji razvoj.

    Okrogla obletnica je edinstvena priložnost, da nas povežejo in zedinijo najplemenitejše vrednote našega zgodovinskega spomina na izvirno slovensko ljudovlado – Ustoličevanje, pravda, veča, rota, pojezda, kramola in Slovenski klobuk – znamenja starodavne slovenske svobode in družbeno-politične kulture ljudovlade, ki jih danes skoraj ne poznamo več. Imamo priložnost, da se vsega naštetega zavemo in to tudi primerno obeležimo. Vse je odvisno samo od nas – ozaveščenih Slovencev – ki smo pripravljeni za naš narod in za svojo prihodnost tudi nekaj narediti.

    Tatjana Svete

    SLOVENSKA LJUDOVLADA V AMERIŠKI USTAVI
    Slovenski karantanski obred Ustoličevanja in prva ameriška ustava sta medsebojno povezana. To je Američanom in Slovencem odkril ameriški profesor slovenskega rodu Josip Felicijan v knjigi The Genesis of the Contractual Theory and the Installation of the Dukes of Carinthia, ki je izšla leta 1967 v Clevelandu. Ugotovil je, da je imel avtor prve ameriške ustave, Thomas Jefferson, v svoji zasebni knjižnici knjigo francoskega pravnika in filozofa Jeana Bodina z naslovom Šest knjig o republiki (Lex six livres de la Republique), ki je izšla v Parizu leta 1577.

    Na 129. strani te knjige je opisan obred Ustoličevanja koroških vojvodov, Jefferson pa je ob tem s svojo roko napisal nekaj opomb in začetnico svojega imena, črko T. Profesor Felicijan je odkril, da je Bodinova knjiga neposredno vplivala na Jeffersona, še posebej njegove navedbe o Ustoličevanju, kar je sam razumel kot praktičen dokaz, da je na Koroškem nekoč dejansko delovala pogodbena teorija med ljudstvom in vladarjem – ljudovlada. Na podlagi tega je nastala ameriška Deklaracija o neodvisnosti, ki jo profesor Felicijan primerja s pisanjem Bodina na straneh 289 in 290 ter ugotavlja, da je bilo to pisanje temelj besedila Deklaracije. Vse o tem in tudi o Ustoličevanju tako lahko izvemo v slovenskem prevodu Felicijanove knjige z naslovom Slovenstvo in prva ustava ZDA (l. 1776), ki je izšla v Ljubljani leta 1995.

    POČASTITEV USTOLIČEVANJA

    Slovenci imamo enkratno, neponovljivo priložnost, da sami ovrednotimo pomen Ustoličevanja za naš narod in za našo družbo. Edino slovensko ljudstvo sámo lahko znova oživi in vrne naše skupne narodne in tudi individualne vrednote na tisto mesto, ki bi jim moralo pripadati. Tega, kar nam zgodovinsko pripada, nam ne more vzeti nihče, razen nas samih. Zato je prav, da sodelujemo pri vseh dejavnostih, ki jih bomo skupaj pripravili v počastitev naše Slovenske ljudovlade in Ustoličevanja. K sodelovanju vabimo slehernega posameznika in vse skupaj!

    SODELUJEMO!

    Če boste sodelovali pri slavju, morda še prav posebej pri snemanju filma Slovensko Ustoličevanje, se prijavite na info@zavodlipa.si. Denar je pri slavljenju zelo pomemben; za vso potrebno opremo in oblačila za igralce in statiste. Večino bodo postorili prostovoljci. Posamezniki in podjetja s čutom za morda eno najpomembnejših naših slovenskih praznovanj lahko namenijo prispevke, donacije ali sponzorska sredstva na transakcijski račun Zavoda Lipa Maribor, Miklavška ulica 26, 2000 Maribor, številka: SI56 0451 5000 1834 196.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.misteriji.si
  • info@zavodlipa.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Knezji-Kamen-Ustolicenje-Pocastitev

    No trackback comments for this entry.
    Počastitev Ustoličevanja | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,59 seconds