Inštitut za trajnostni razvoj poziva vlado in pristojno ministrstvo, naj pojasni ozadje umika, ter opozarja, da je umik velika napaka za kmete, ki se bodo vključevali v nove ukrepe KOPOP
Inštitut za trajnostni razvoj je danes predsednico vlade ter Ministrstvo za kmetijstvo in okolje pozval, naj pojasni, kako in zakaj je prišlo do umika zahteve o prepovedi rabe GSO iz KOPOP v okviru Programa razvoja podeželja 2014-2020. Hkrati jih zanima, kako nameravajo možno škodo preprečiti oziroma popraviti.
"Prepoved rabe GSO je bila zapisana v dosedanjih kmetijsko-okoljskih ukrepih (KOP) v Programu razvoja podeželja (PRP) 2007-2013; vključitev v te ukrepe je prostovoljna izbira kmetov. Očitno so jo na MKO oz. Vladi zadnji hip izločili iz osnutka PRP 2014-2020, in to na seji vlade sredi junija 2014, ki je ta osnutek PRP potrdila, ali pa tik pred sejo.
Na to potezo se je odzvala prof. dr. Martina Bavec s FKBV, Univerza v Mariboru, in od predsednice vlade pisno zahtevala pojasnilo okoliščin in razlogov za to dejanje vlade; odgovora do danes ni bilo," je ob tem zapisala direktorica Inštituta za trajnostni razvoj Anamarija Slabe.
Celotno izjavo za javnost in poziv vladi Inštituta za trajnostni razvoj objavljamo na tej spletni povezavi.
|
Zakaj je vlada umaknila zahtevo o prepovedi rabe GSO?
Prispeval/a: ET dne torek, 12. avgust 2014 @ 10:46 CEST
Zakaj je vlada umaknila zahtevo o prepovedi rabe GSO?
Prispeval/a: AnaH dne sreda, 13. avgust 2014 @ 15:48 CEST
Dr. Franjo Štiblar v Nedeljskem dnevniku (6/8-2014) pod naslovom Tajni sestanek na naš račun" razkriva sporazum o prosti trgovini (TTIP) EU z ZDA, ki bo bistveno vplival tudi na naše življenje.
Na obzorju je vdor v države EU predvsem z z n i ž e v a n j e m standardov in liberalizacijo zakonodaje - po ameriško. Obeta se med drugim dovolitev še več pesticidov za boljšo rast in zatiranje plevelov, hormonska spodbuda za hitrejšo rast klavnih živali, hitro ubijanje piščancev s strupi in pranje teh trupelc s klorirano vodo.
Našteva še marsikaj, npr. nižje standarde za zaščito potrošnikov, varstvo pri delu, še manjšo moč sindikatov, še več vohunjenja, izguba suverenosti držav itn. Vse v cilju interesov tistega 1 % proti nam, 99 %. V Eu se temu upira menda le Francija. In kaj pravi država Slovenija?