Vedno več ljudi spoznava, da ima katoliška cerkev zelo malo opraviti z naukom Jezusa Kristusa, ki je učil preprost nauk brez dogem, poganskih ceremonij, kultov, obredov, zakramentov in pot do Boga brez posrednikov. Katoliška cerkev je s svojo hierarhično – absolutistično ureditvijo in s svojim okorelim dogmatskim naukom daleč od tega, kar je učil Jezus iz Nazareta.
On je bil demokrat in pacifist. Zaradi njegovega nauka ga je tedanja duhovniška kasta preganjala s pomočjo oblasti in ga na koncu razpela na križ. Toda duhovniki se v svojih govorih še danes sklicujejo nanj in tako njegovo ime že skoraj dva tisoč let uspešno tržijo, da privabljajo vernike. Se je danes odnos katoliške cerkve do Jezusa kaj spremenil?
Kako cerkev dojema Kristusa, je lepo razvidno na glavnem vhodu v ljubljansko stolnico, kjer je bakrena podoba slovenskih škofov, ki s palico Jezusa tiščijo ob tla. Da se nikdar več ne dvigne na njihovi Zemlji, kamor ga ni nihče od njih niti klical, niti želel, ker pa je že prišel, pa s pridom in vsaj do sedaj uspešno zlorabljajo njegovo ime za svoje gospodarske in politične cilje.
Simbolika bakrene slike je jasen dokaz, da se odnos cerkve do Jezusa ni prav nič spremenil. In zakaj cerkev noče graditi na nauku tega največjega preroka vseh časov? Kaj bi se zgodilo, če bi cerkve zakonitemu dediču pustile uveljaviti Njegovo dediščino?
Potem bi se zgodilo naslednje:
Jezus iz Nazareta ni postavil duhovnikov, torej bi bili odvečni. Jezus iz Nazareta ni osnoval cerkve, potem bi cerkev odpadla. To pa so eksistencialna vprašanja in strahovi cerkve. Tudi, če bi hoteli, ne bi mogli več graditi na nauku Jezusa. On je jasen, to piše tudi v Bibliji, ko pravi: »Ne pustite se imenovati rabi«. Zakaj Jezus ni postavil duhovnikov? Zakaj ni osnoval zunanje cerkve?
Ker je učil notranjo religijo, ki pravi: »Vsak človek je tempelj Boga in tam lahko sreča Boga brez duhovnikov in brez cerkve iz kamna.« Jezus je učil, da lahko vsak človek sam pride k Bogu. Cerkev pa trdi, da si brez posredovanja duhovnika noben človek ne more pridobiti odrešitve duše in priti k Bogu. Učil je, naj si bomo med seboj enaki, cerkve pa so postavile duhovniško hierarhijo, ki z nazivi, bogatimi oblačili in razkošnimi zgradbami utrjuje svojo vlogo.
Jezus je učil, naj si na Zemlji ne zbiramo zakladov. Cerkev jih je mnogokrat pridobila povsem nezakonito in jih ni nikoli vrnila. Je cerkveni odnos do bogastva vzor uresničevanja Jezusovega nauka in prispevek k reševanju nepravične delitve dobrin na svetu?
Namesto da bi v prvo vrsto postavila uresničevanje Kristusovega nauka in ga udejanjala kot prva, ponuja ljudem obrede, priprošnje k svetnikom, čaščenje Jezusove matere, čaščenje relikvij, kar nima z Jezusovim naukom nič skupnega, temveč se direktno navezuje na razne poganske kulte (kult Mitre, Izis ipd). Jezus je obsojal duhovščino z njenimi žrtvovanji živali.
Cerkev je skušala prikriti, da se je Jezus zavzemal za živali. Od starozaveznega žrtvovanja živali Bogu je danes cerkev naredila še korak dlje: zagovarja žrtvovanje živali v korist človeka: za človeško gurmanstvo, za lovsko zabavo in v grozljivih poskusih, ki naj bi človeku prinesli zdravje in blagostanje.
Damjan Likar
|
Na vhodu ljubljanske stolnice škofje teptajo Jezusa!
Prispeval/a: Lario dne sreda, 27. maj 2009 @ 09:47 CEST
Nedavno so imeli katoliki praznik.
Le kaj se je dogajalo v glavah tih vernikov, ko so nosili cekarje mesa k "žegnu"?
So obenem šli po odpustek, ker je zaradi verskega nagnjenja umrlo še več živali, kot ponavadi?
Verjetno je med takimi verniki tudi kakšen vegetarijanec. Le kako zna tak "verski vegetarijanec" sam sebi razložiti tako velikonočno morijo?
Verjetno so "verski vegetarijanci" ene velike usrane riti in se samo delajo vegetarijance. To je ravno tako, kot bi stal sredi garaže in si mislil da si avto.
PS; ob petkih imajo katoliški verniki post. Dovoljeno jim je jesti samo ribe. Spomnim se, slišal sem, da so dušni pastirji izrecno dovolili jesti meso tudi ob petkih le bolnim in onemoglim. Verjetno zato da bi jih čim prej spravili s sveta in bi lahko na njihov račun kaj več zaslužili z verskim pokopom.
Je pa v starih časih bilo tako, da ljudje tudi ob nedeljah niso imeli mesa na mizah.
Ko je Damjan omenil tiste ugravirane škofe na vratih stolnice, sem se spomnil;
Pred nekaj dnevi je pokazalo na TV kardinala Rodeta v cerkvenih oblačilih v vsej bleščavi. Pobožni verniki so verjetno popadali na kolena, meni pa je šlo na kozlanje ob misli, da mu bodo za njegove zasluge uredili domovanje na Goričanskem gradu.
Škoda, da ni pokazalo kakšne čeveljce ima. Za papeža vemo da ima rdeče.
LP
Jezus (čarovnik) iz Nazareta?
Prispeval/a: MC dne sreda, 27. maj 2009 @ 23:16 CEST
In, če ne obstaja kraj z imenom Oz, potem obstaja velika možnost, da ne obstaja niti čarovnik iz Oza!
Zgodovinski dokazi, ki bi dokazovali, da je bil Jezus vegetarijanec, pa so približno enaki, kot so zgodovinski dokazi, da je Jezus v mladih letih iz jeze ubijal sošolce, ki so se mu posmehovali.
Na vhodu ljubljanske stolnice škofje teptajo Jezusa!
Prispeval/a: klaruška dne petek, 29. maj 2009 @ 16:53 CEST
Jezusa, Odrešenika sveta, lahko prosiš, da te ozdravi sovraštva.