NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Kaj storiti, če smo nesrečni?   
    petek, 5. maj 2006 @ 05:18 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: dr. Janez Drnovšek

    Mislite samo na ta trenutek, ki ga živite – tukaj, zdaj. V njem ni nesreče. Nesreča je v našem spominu, strah je v naših mislih na jutri. Če ste samo tukaj in zdaj, ni prostora ne za nesrečo, ne za strah. Važno je le bivanje, vse drugo smo si naprtili sami. In zato pozabljamo na bivanje samo, na ta trenutek. Razmišljamo, kaj bo, spominjamo se, kaj je bilo. Trenutek tega bivanja tukaj, zdaj, pa nam uhaja. In na koncu sploh ne bivamo. Samo mučimo se s strahovi, bojimo se jutri, očitamo si včeraj.

    Pa je življenje lahko tako enostavno in lepo. Zakaj se mučiti s tem, kaj bo? Nihče zares ne ve, kaj bo. Tudi tisti ne, ki mu danes prihodnost izgleda rožnata. Morda bo drugačna. In tudi tisti ne, ki se je boji. Če se ne bo preveč ukvarjal z njo, bo lahko drugačna. Če izkorišča trenutek za trenutkom, uro za uro, dan za dnem, potem bo strah izginil. Bodo samo trenutki. In enkrat se tako vsakomur končajo. Pa naj bo cesar ali smetar, modrec ali norec.

    Vendar, če tiste trenutke, ki jih imamo na tem svetu, preživimo sproščeno, če se ne ukvarjamo preveč sami s sabo, s svojimi ambicijami, s težnjo po bogastvu, oblasti, potem smo jih res živeli. Če nas ne obremenjujejo pretirani načrti, imamo čas za življenje. Če nas ne skrbi, da bomo izgubili denar, oblast, smo mirni in sproščeni. Če smo skromni in se ne obremenjujemo s pretiranimi željami, bomo prej srečni. Če pomagamo drugim ljudem, imamo občutek, da ima naše življenje smisel, da ni namenjeno samo sebi. Če se pretirano ne bojimo zanj, bo najbrž daljše. Če si ne nalagamo preveč skrbi in zahtev, bomo mirnejši in ne bomo zboleli.


    Če bomo uredili najprej sebe in se šele potem lotili urejanja drugih, bomo morda uspešni. Če bomo pozitivni do drugih, bodo tudi drugi pozitivni do nas. Če nas ne bo preveč obremenjeval naš lastni Jaz, bomo lažje prenašali sami sebe, pa tudi drugi nas bodo imeli raje. Če ne bomo lagali sami sebi in drugim, bo svet veliko enostavnejši. In v takem svetu bomo lahko celo srečni.

    Živi torej danes, tukaj, to je edino, kar obstaja. Vse drugo je proizvedel naš um. Vse skrbi in bojazni, strahove in upanja. Iz tega pa izhaja vse trpljenje. Če smo mirni in zbrani v vsakem trenutku, če se zavedamo njegove izjemnosti, nam ne bo ušel. V njem lahko začutimo povezanost s stvarstvom, z vsem bivajočim, z naravo in vesoljem. Z večnostjo. In to nam daje občutek blaženosti. Smo hkrati v vesolju in tukaj. Večni in umrljivi. Obstajata samo večnost in trenutek bivanja, ki se ga zavedamo. V njem smo hkrati sami in povezani z vsemi živimi bitji. In če ob tem pogledamo tisti naš Jaz, ki se muči z ambicijami, željami, skrbmi, ki tekmuje z drugimi, ki mu je važen prestiž, ki prešteva svoj denar, se nam kar zasmili. Pa še malo smešen je. Čas svojega bivanja tukaj zapravlja s kratkimi utvarami. Če se bo manj trudil, bo lahko vse to imel, pa še veliko več.

    Če se ne navežeš na preveč na svoj Jaz, na denar, uspeh, priznanje, če si pripravljen na to, da lahko kadarkoli vse to izgubiš, boš ustvaril pogoje za svojo srečo. Kadar si pripravljen vse izgubiti, takrat boš lahko zares vse imel. Brez skrbi, bojazni, brez trepetanja za prihodnost. Lahko boš užival tukaj, zdaj, povezan s celotnim stvarstvom, z vsemi bitji. In nič slabega se ti ne more zgoditi. Na vse si pripravljen, na nič nisi vezan. Lahko pa delaš dobre stvari. Prepuščaš se notranjemu glasu, ki te bo vedno usmerjal v skladu z zakoni stvarstva. Ne boš imel slabega občutka, slabe vesti, ne boš nesrečen. Ne boš deloval ne proti stvarstvu, ne proti sebi. Boš samo kapljica v morju vesoljne zavesti. Sama se hitro posuši, v vesoljnem morju pa ostane večno.
    Vir: gibanje.org

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/KajStoritiNesrecniDrnovsek

    Here's what others have to say about 'Kaj storiti, če smo nesrečni?':

    party poker
    Choose party poker cheats . [read more]
    Tracked on sreda, 19. julij 2006 @ 20:01 CEST

    Kaj storiti, če smo nesrečni? | 8 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne petek, 5. maj 2006 @ 11:32 CEST
    Res izvrstna vsebina članka, ki nam nakazuje izhod v nov razvoj brez Jaza. Ta opis predsednika povsem konkretno opisuje Pot človeka, kot človeštva ven iz te naše event kulture, ki se nenehno dogaja.

    Na začetku 20.stoletja se je pojavil nov impulz, impulz svobode, katerega priče smo bili, nov poskus, da bi vse tiste ljudi, ki so izkusili omejitev svojega jaza, ponovno prebudil za pot, na kateri se naša nesmrtna duša lahko osvobodi z umikanjem in izginevanjem jaza, osvoboditi dušo verig materije.

    In prav v tem trenutku smo pred tem, da spet lahko izbiramo: pozitivno ali negativno, delovati skladno z novimi impulzi Božanskega načrta ali proti njemu. S čim se bomo povezali? Z materijo ali z Božanskim duhom? Kdor pravilno izbere in prisluhne temu glasu, ki nas kliče v življenje in ga hoče slišati, se ga bo naučil tudi razumevati. Oprijeti se moramo novih možnosti in premagati odpor svojega jaza. Tako se nam odpre pot od osebnega do božanskega.

    Kdor ne spozna teh novih možnosti, gre zagotovo po temni poti, in če ne prevlada novo spoznanje, se zavest ujame. Potem predvideno izvorno spoznanje in ozavedanje, ki naj bi se razvilo v prebujenem novem človeku, postaneta vsakdanji, meščanski jaz, jaz , ki ničesar ne razume. Posledica tega je, da se prebojni impulz izgubi in končno nastane otrditev. Zgodovina se samo ponavlja. Nekoč tako mogočni val se razprši in postane vrtinec, v katerem se zavest lahko še zelo dolgo vrtinči. Potem so potrebna nova kombinacija sile iz duhovnega kraljestva, iz sveta Duha, da bi predrla otrdelost človeške duše. V takšni spremembi se nahajamo prav danes.
    lep pozdrav predsedniku in vse dobro,
    Miran.


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: ljudmil dne petek, 5. maj 2006 @ 13:13 CEST
    Miran, Darinka, zdravo! Ovo ste odlično napisali.Moja definicija slobode je veoma kratka:Više puteva, više mogućnosti i višee vremena za postizanje cilja.Jasno sve u okviru jasno definisanih moralnih zakona.Sloboda nam je dana , ne trebamo je tražiti.Samo lijen i kukavica nikada ne ostvare lične slobode.Oslobodimo se zabluda i bićemo slobodni.Srdacan pozdrav.Ljudmil


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: sonceživljenja dne petek, 5. maj 2006 @ 14:22 CEST
    Hojlahoj Ljudmil

    Komentar je verjetno mišljen za spodnji članek, a nič zato.
    Tudi jaz mislim, da je lenoba »hudičevo gnezdo«.
    Svetiti, živeti,
    pomeni goreti!

    Ne samo brleti, da te življenje ne prehiti, resnično živeti - kakor je zapisal dr. Janez Drnovšek.


    Mnogo polnosti življenja
    Darinka


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne petek, 5. maj 2006 @ 16:14 CEST
    Pozdravljen Ljudmil.
    Hvala za tvoj komentar, sem ga razumel. Svet v katerem živimo nam nasprotuje. Želi nas zaustaviti, držati ujete, da ne gremo v srečanje življenja. Vse okoli nas nam preprečuje delati dobra dela, da naredimo novi korak k svobodi, da izpolnimo svoj čas na zemlji. Kajti šele izpolnitev časa je večni čas. Ja, res se moramo boriti, upirati in odrekati negativnostim.

    Duh Resnice je že tukaj. To je Duh demaskiranja, s katerim bo vse postalo jasno. Trenutno se intenzivno preverja vsebina starih vrednot in marsikaj prihaja v javnost v povsem drugačni luči, kot se je dolgo prikazovalo. Obstaja vedno močnejši poriv k svobodi. Stare strikture izgubljajo svojo moč. Vrč-simbol Vodnarja je napolnjen za notranjo duhovno revolucijo, tako temeljito, da jo svet do sedaj še ni videl.

    Ta razodevajoča sila iz duhovnega sveta prihaja k nam in se razliva preko vseh nas,vedno učinkuje in človek mora izbrati!
    To nam zagotavlja prosto izbiro. Odzivati se moramo, glede tega nismo čisto prosti, vendar pa lahko izberemo, kako bomo reagirali. Če se to zgodi z našim jazom, potem to vodi k okrepitvi ega, kot nam to na briljanten in pogumen način govori v tem članku naš predsednik dr. Janez Drnovšek.

    To si lahko predstavljamo, kot se to izraža v narcizmu, hlepenju po užitku in neprestani potrebi po trošenju. Če pa vendar prisluhnemu klicu duhovne esence, potem gremo po poti k svobodi V obeh primerih bodo vse stare norme in vrednote postale vprašljive.

    Toda tam, kjer "jaz" človek išče vedno bolj negativne "svoboščine", njegov brat ali sestra, ki sta drugače izbrala, hrepenita po višji ravni bivanja. Božanska sila ju navdihuje, da postaneta ozaveščena glede drugega. In prav s tem pridobijo visoki ideali kot so bratstvo, socialne pravice, solidarnost, razum in smisel za skupnost, ki se vedno navezuje na Božansko voljo, popolnoma drugačne obete. Glede na to, da znak Vodnarja - Kristusa vodi Duh svobode, gre lahko jaz-zavest v vsakem trenutku s temi ideali na potovanje.

    Brez tega pa lahko okamenimo v sistemih. dogmah, različnih ustrojih, kot tudi od zunaj postavljenih novih normah in vrednotah. Gledano iz jaza je svoboda povezana z negotovstjo in kaosom. Toda če pa gledamo s stališča notranje-duhovne -prenove, je svoboda povezana z ustvarjalnostjo in odgovornostjo. Na novo prebujeni in prenovljeni človek ima svobodo, povezano z ustvarjalnostjo in odgovornostjo, kar je potrebno, da lahko deluje neodvisno. Gre za povsem novo odgovornost, ki se lahko uresniči samo v absolutni svobodi.

    Če pa človek ne gre po tej poti svobode in se trdno drži starih vzorcev in nagnjenj, mu povzroča ognjena krogla Duha nenehno krizo. Človek se lahko pred tem zaščiti, če se vrne nazaj v norme in vrednote, ki sicer več ne veljajo, vendar vsaj obvarujejo pred še večjim padcem. S tem pa seveda zapre vrata k prenovi, ki jo predvideva Božanska dinamika. Ta razvoj pa mora v kasnejšem stadiju ponoviti.

    Ja, kdor na drug način za svoj jaz išče negativno, neomejeno svobodo, bo zagotovo ugotovil, da prav tam leži največja nevarnost za ego. Tako bo v svojem iskanju čarov postal ta jaz človek nevarnost za sebe samega in za svojo okolico. Kajti Božanska sila Kristusa v tem trenutku priganja k prenovi, ki nadalje od nas zahteva postopno in popolno opustitev kulture jaza.
    Oprosti, ker sem se malce"razpričao", a "šta je, tu je".
    Lep pozdrav v Veliko Kladušo,
    Miran.


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: Plezalka dne petek, 5. maj 2006 @ 19:36 CEST
    Spoštovani g. Drnovšek,

    lepo ste napisali, pravo novodobno pravljico..., vse naj poteka mirno, v skladu z notranjimi zakoni, svet je lep in dober in vsak zase mora poskrbeti, da je prav takšen... Pa je res tako? Je mogoče živeti na takšen način v današnjem svetu? Morda, če se je človeku uspelo vgnezditi v sistem in živeti brez velikih poškodb, ki jih le ta povzroča. A mnogim to ne uspe, vsaj 3/4 ljudi na svetu nima nobene možnosti, da bi jim to uspelo. Zakaj - ker so sužnji. Ker za svoj fizični obstoj porabijo vse svoje moči in čas...zdravje, življenje, ves svoj mentalni potencial...
    Ali duhovna pot posamezniku res omogoča mir in brezskrbnost? Da, v nekem globokem notranjem smislu. V resnici pa ne. Ker vedno znova trčiš v nasprotja dobrega, smiselnega. Ta svet je nor, in vsak izmed nas poganja kolesa te norosti, hote ali nehote, vsi nekam bežimo-zato, da lahko preživimo, v nek svoj mir, ki ne more in ne sme biti mir.
    Na tem svetu ne bi smelo biti človeka, ki ob pogledu na vse te neumnosti, na sužnjelastniški turbokapitalistični svet, ostane miren! Svet, Zemlja, pripada vsem. Ne samo bogatim, ne samo vplivnim, ne samo slavnim... Mislim, da ni čas za mir, da je čas, za spremembe, za zahteve, za konkretne akcije, da svet postane drugačen. Pa ne lokalno. Ampak globalno! Boriti bi se morali za pravice vseh, za pravice delavcev vsega sveta, in ne le za svoje. Ni več čas za sebičnost in objokovanje lastne nesreče, ampak za globalno solidarnost, globalno zahtevo po pravičnosti in delitvi dobrin.


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: beti dne petek, 5. maj 2006 @ 21:44 CEST
    Pred kratkim sem prebrala knjigo Ženska ki je našla svoj glas. Prav o tej temi je, čeprav izgleda pravljica. Je le obratno zaporedje, najprej boj in upiranje, nato izkušnja, ki pove, da se je pomembno boriti, vendar le v skupnosti, ki se medsebojno spoštuje, včasih pa je dovolj samo to, da si. Zavedati se moramo da smo le majhen delček v veliki zgodbi. Resnica je zares tako enostavna kot je napisal g. Drnovšek. Hvala mu za trud.


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: titanic dne nedelja, 7. maj 2006 @ 00:37 CEST
    Draga Plezalka,
    Naslovila si komentar na g. Drnovška, vendar ne morem preko, da te ne bi pozdravila in le svoje mnenje in izkušnje napisala. Vsaka pravljica ima svoj začetek, ki se začne: tam nekje..., kje?

    V nas samih se začne, pri nas, ne pri sosedu ali bližnjemu. Ko uredimo sebe, ko se sprejmemo taki kot smo, ko vidimo, da ne moremo spreminjati drugih, le sebe, že veliko naredimo. Vsi imamo enako možnosti, da se odločimo, saj ima vsak omejen čas, ki je 24 ur vsak dan. Kaj pa z njim počne, je njegova odločitev. Tako je odločitev vsakega posameznika tudi, kaj misli, govori in dela. Kot že tolikokrat na teh straneh napisano, misli ustvarjajo jutri in nam krojijo življenje. Vplivajo tako na nas, tako na ljudi in situacije kamor svoje misli pošiljamo. Torej, če so te misli dobre, pozitivne in prijazne, se nam bo dobro dogajalo, če pa so negativne, maščevalne, sovražne, jezne, žalostne, se nam bodo ravno tako vrnile. Kar dajemo, dobivamo, tako iz energetskega, kot iz materialnega sveta. Seveda pa ne moremo dajati nekaj, kar nimamo, zato pravim, da se začne pri sebi – očistiti se naučenega, pridobljenega obnašanja in mišljenja, ki je plod strahu, previdnosti in nezaupanja v dobro, sumničavosti in maščevalnosti ter vračanje dobrega le tam, kjer smo ga deležni.

    To ni pravljica o neresničnem, nemogočem, ampak pravljica življenja, ki ga lahko živiš, draga Plezalka tudi ti. Ko se odločiš, je dosegljiva pravljica tudi tebi.

    Seveda je svet nor in še bolj bo, uničili bomo sami sebe, če ne bomo nič naredili tam in na način, ki je možen. Torej soseda ne morem spremeniti, da bo delal drugače, kot misli, da je prav, lahko pa sebe spremenim, se odločim, da od danes naprej živim drugače – le to lahko naredim, kar pa je največ in najbolj učinkovito, kar pa je najpomembnejše je to, da so rezultati spremembe odvisni od mene. Tudi razočaranja so ali pa niso, kot se jaz odločim.

    Boriti se za pravice drugih? Zakaj? Morda drugim tako ustreza in zakaj bi posegala v druge. To je njihova naloga, da se sam bori zase, kot ti, kot jaz, kot vsak, kot g. Drnovšek rešuje svoje življenje in pokaže z vzgledom kako se to dela. Šele potem lahko tudi on rešuje druge, kot ti, kot jaz, šele potem. Najprej pa naj tisti, ki želi reševati druge, najprej sebe, saj drugače tudi drugih ne bo mogel.

    Ko vidiš draga Plezalka, v sebi, kaj je notri, kaj sestavlja človeško telo, boš ponižno spoznala, da ni tisto, kar večina ljudi misli. Je delček ljubezni, ki si ne upa priznati svoje nepomembnosti, vendar je v svoji skromnosti pomemben del v mozaiku stvarstva, katerega oblikuje s svojimi energijami, ki jih pošilja v svet preko misli, besed in obnašanja.

    Naj zaključim v želji, da spoznaš »pravljico« življenja o sreči, miru, harmoniji in ljubezni, ki je vsakomur dosegljiva, kateri se odloči verjeti in upati si jo živeti.

    Titanic


    Kaj storiti, če smo nesrečni?

    Prispeval/a: Plezalka dne nedelja, 7. maj 2006 @ 14:18 CEST
    Draga Titanic,
    hvala za pozdrav in vse želje... Nič takšnega nisi napisala, kar ne bi vedela, se zavedala, doživela ali izživela, preživela, opustila...
    Napisala sem samo en segment svojega razmišljanja, ki vsaj po mojem v ničemer ne zanika razmišljanja g. Drnovška.
    Želela sem torej opozoriti le na to, da je dobro, da smo ljudje v svojem svetu, v svojih pravljicah, v svojih žalostih itd... budni tudi za potrebe drugih, da ne zaspimo v svoji lastni sebičnosti in ji ne nadenemo ime "notranji mir".

    Žal je problem komunikacije zelo velik, tako velik, da največkrat stvari, za katere smo prepričani, da jih razumemo, v resnici razumemo napačno. Kar seveda velja tudi zame.
    Lp!


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,75 seconds