NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

petek 29-mar
  • VegaFriday v Piranu

  • nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Konoplja za vsak dan   
    petek, 30. november 2012 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Sonce

    Piše:Tatjana Svete v novih Misterijih www.misteriji.si

    Na slovenskih policah je vsak dan več izdelkov iz industrijske konoplje
    Konoplja, rastlina preteklosti, je rešitev za sedanjost. In je rešitev za prihodnost. Izdelki iz industrijske konoplje (Cannabis sativa L. var. Sativa) se zlagoma vračajo na prodajne police. Tudi v Sloveniji, kjer je mogoče kupiti olje, moko, semena, kreme … Dobršen del ekoloških konopljinih izdelkov prihaja iz slovenske konopljarne Hannah biz. Tudi naši kmetje jo spet sejejo.

    Po svetu množično sejanje konoplje najbolj vzpodbuja avtomobilska industrija. Na zdravilne pripravke iz indijske konoplje, o katerih se govori vse več in več, pa bomo morali še malo počakati, da multinacionalna farmacevtska podjetja, ki bodo edina smela izdelovati in prodajati zdravilno konopljo, zakonsko in drugače dokončno pripravijo in monopolizirajo »svetovni teren«. Ta članek je nastal ob pomoči poznavalca konoplje in lastnika konopljarne Tomaža Sušnika.

    Konoplja se uporablja že od nekdaj. Njena semena in vlakna so našli blizu pradavnih ognjišč v Mezopotamiji. Vlakna torej človeštvo uporablja že zelo dolgo; so dolga, močna, vzdržljiva. Niso uporabna le za vrvi in oblačila. Od nekdaj iz konoplje delajo papir. Papir iz lesa v petdesetih do sedemdesetih letih porumeni, konopljin pa več stoletij ne spremeni ne sestave in ne barve.

    Kitajska je že tisoč štiristo let pred Evropejci delala papir iz konoplje in tako do danes ohranila svoja znanja in modrosti. Danes so na konopljinem papirju natisnjeni evri in bolj kakovostni izvodi Biblije. Zaradi konoplje so se vojskovali. Tako je šel Napoleon leta 1812 na pohod v Rusijo predvsem zato, da bi prekinil dobavo konoplje angleški vojski in tako oslabel vzdrževanje jadrnic angleške mornarice.

    VČASIH PRI VSAKI HIŠI

    Konopljo so veselo sejali tudi naši predniki. Dokaz so številne besede: konopljarna, konopljišče (polje, kjer raste konoplja), konopljenka (ptica, ki se hrani na konopljišču), črnica (ženski cvet konoplje) in belica (moški cvet konoplje). Konoplja je bila včasih pri vsaki hiši. V Jugoslaviji je bilo po drugi svetovni vojni še okoli devetsto tisoč hektarjev polj posajenih s konopljo, danes jih je v Sloveniji zaenkrat le okoli sto hektarjev. Največ so jo uporabljali za vlakna, iz katerih so naredili ogromno izdelkov, od vreč, oblačil, vrvi …

    IZRINILA JO JE NAFTA
    Uporaba konoplje se je začela zmanjševati zaradi nafte. Mejnik je bil, ko so dali na trg aspirin in najlon, zlasti po drugi svetovni vojni, ker se je zdelo, da je slednji veliko cenejši od konoplje, saj tedaj ni nihče upošteval dejavnika varovanja okolja. Danes se vrača skoraj na vsa področja in jo spet uporabljamo za hrano, zdravila, prehranske dodatke, izdelke za nego telesa, tekstil, papir, zaščito lesa, eterična olja, pogonsko gorivo, biomaso, izolacijski material v gradbeništvu, krmo za živali, lito plastiko, vrvi, gnojila za rastline, za barve, sveče in še mnoge druge izdelke.

    Pospešeno se vrača tudi na naše jedilnike. Raziskave potrjujejo njeno neprecenljivo prehransko vrednost, saj je vir kakovostnih beljakovin z vsemi osmimi najpomembnejšimi aminokislinami in večkrat nenasičenimi maščobnimi kislinami. Je oljnica s 24- do 35-odstotno vsebnostjo maščob. Olje je izjemno bogato z omega-6- in omega-3 maščobami, te pa so pomembne za pravilno ravnovesje hormonov v telesu. Seme ima kar 20 do 25 odstotkov beljakovin, vitamine A, B, C in E ter minerale kalcij, železo, fosfor, magnezij, cink, baker in mangan.

    Vendar moramo nakupovati oprezno. Konopljino olje, ki ni iz Evrope, je iztisnjeno iz steriliziranih, torej mrtvih semen. ZDA in Kanada morata namreč po zakonu vse seme, ki ga izvozita, prej sterilizirati. Torej je olje, ki ga iz teh semen naredijo v Evropi, četudi je hladno stisnjeno, mrtvo. V Sloveniji imamo svojo konopljo in svoje olje.
    Je tudi veliko zavajanja, denimo da olje iz industrijske konoplje, kakršno je naprodaj, zdravi raka. To ni res, res pa je, da lahko zelo pomaga pri blaženju simptomov. Zdravilno je le kanabinoidno olje, pridobljeno iz listov in vršičkov indijske konoplje z visokim deležem THC-ja (tetrahidrokanabinola, psihoaktivne sestavine te konoplje), a pridelava tega olja je prepovedana.

    TEKSTIL IZ KITAJSKE
    Vse bolj priljubljeno je tudi oblačenje v konopljo. Večino vlaken za tekstil zdaj prihaja iz Kitajske. Tam imajo pač več kot pettisočletno tradicijo gojenja konoplje, ki se ni nikoli prekinila. Kitajska proizvede 95 odstotkov vsega blaga iz konoplje na svetu. Kitajcem je edinim na svetu uspelo razviti kotonizacijo; vlakna konoplje obdelajo tako, da imajo primerljivo mehkobo in finost kakor bombaž, potem pa jih vpletejo med vlakna bombaža, bambusa, svile in druga, tudi umetna.

    KONOPLJIN AVTO
    V Evropi največ konopljinih vlaken potrebuje ekogradbeništvo, ki uporablja naravne materiale. Vse več je hiš iz gline, apna in konopljinih vlaken. Slednja uporabljajo za izolacijo in konstrukcijske elemente.

    Največji pospeševalec pridelave konoplje pa je avtomobilska industrija, saj so konopljina vlakna idealna za recikliranje; uporabljajo jih za polnila, za notranjost in zunanjost avtomobila. Konopljo je poskušal leta 1941 rešiti že Henry Ford, ko je predstavil svoj nov avtomobil, ki je bil skoraj v celoti izdelan iz vlaken in plastike iz konoplje, kot pogonsko gorivo pa je uporabljal konopljino olje.

    Iz konoplje bi lahko stiskali tudi iverne plošče, ki bi bile lahko večkrat tanjše, a enako močne kot sedanje, zato bi lahko nadomestile les. Možnosti njene uporabe so skoraj neomejene in so bile v zgodovini že na mizi, a so bile odrinjene zaradi interesa kapitala. Uporabljali bi jo lahko še za mešanje naravnih barv, svečarstvo, šivanje finih prtov in platen. Ogromno možnosti je za obrtnike in mala podjetja, ki jo lahko vključijo v svojo proizvodnjo, na primer v izdelavo kruha iz konoplje.

    CERTIFICIRANA SEMENA
    Zakon zahteva setev semen s certifikatom. Verjetno zato, da se ne bi dvignila vrednost THC nad zakonsko dovoljenih 0,2 odstotka – kar bi se v naravi utegnilo zgoditi, če bi semena iste vrste posadili zaporedoma. V Sloveniji lahko posejete konopljo le, če imate status kmeta ali imate podjetje, registrirano za primerno dejavnost. Posejati morate najmanj deset arov konoplje, ker bi bilo sicer preveč posevkov in bi tudi Ministrstvo za kmetijstvo, kamor morajo kmetje prijaviti svoje posevke, imelo prevelike težave z nadzorom. Tudi z vidika pridelave je manj kot deset arov posevka nesmiselno, ker je to premalo za nadaljnjo obdelavo. Zakon pa ne dopušča, da bi imeli na vrtu nekaj listov konoplje za domačo rabo, ker bi marsikdo potem imel doma tudi indijsko konopljo, tega pa potem ne bi mogli več nadzirati.

    MARIHUANA ZA ZDRAVLJENJE
    Za zdravljenje je najbolj znano kanabinoidno olje iz indijske konoplje ali marihuane (Cannabis sativa L. var. Indica), ki vsebuje več kot 0,2 odstotka THC-ja. Takšno zdravilo zaenkrat še ni legalno, pa tudi ko bo to postalo, kot je že nekoč bilo, je vložek za njegovo izdelavo, za raziskave in drugo, tako velik, da si ga bodo lahko privoščila le velika farmacevtska podjetja. Če bi bilo legalno, bi lahko indijsko konopljo vsak gojil na vrtu in si zdravilo sam naredil, tako kot si zdaj vsak lahko naredi zeliščni čaj ali bezgov sok. Vendar Svetovna trgovinska organizacija, Codex Alimentarius in zahodne države tu delajo velik kontrolni vozel, ki to omejuje in s časom bodo še bolj omejevali lastno izdelavo tradicionalnih domačih zdravil, ker gre pač za zdravila, kjer so dobički velikanski. A zelišča ni mogoče enačiti s trdo drogo.

    Ponekod je mogoče dobiti marihuano za zdravljenje. Pri nas še ne. Farmacevtsko podjetje Novartis je že dalo na trg registrirano zdravilo Sativex iz cvetov in vršičkov indijske konoplje – marihuane, ki jo ljudje kadijo po svetu – ki je zdravilo proti multipli sklerozi. V pripravi so tudi druga podobna zdravila iz kanabinoidov, tudi za zdravljenje raka. Absurd je, da ima Ministrstvo za zdravje ZDA patente na kanabinoidna zdravila iz leta 2003, hkrati pa je zaradi uporabe te iste rastline v isti državi zaprtih veliko ljudi.

    Sicer pa je bil sirup iz indijske konoplje do uvedbe aspirina v štiridesetih letih prejšnjega stoletja mogoče v ZDA dobiti v vsaki lekarni. Z uvedbo aspirina pa se je začela prikrita gonja proti indijski konoplji in dve leti po tem so jo tudi prepovedali. Kajenje marihuane so našli kot izgovor, da so omejili in prepovedali možnost uporabe celotne rastline, in to vsem. A vsaka knjiga o zdravilnih rastlinah, stara več kot sto let, izpostavlja konopljo kot osrednjo zdravilno rastlino.

    V SEMENIH NI KANABINOIDOV

    Seme ne vsebuje kanabinoidov. Rastlina jih proizvaja zato, da se z njimi varuje pred boleznimi, insekti in plesnimi ter UV-sevanjem. Kanabinoidi nastajajo v žlezah na listih in cvetovih okoli semena, s čimer rastlina varuje svoj plod in sebe. In ko seme pade ven iz rastline, nima nobenega stika s kanabinoidi, zato ga seme ne vsebuje. V olju, iztisnjenem iz semen, kanabinoidov ni; ti so samo v smoli oziroma v kanabinoidnem olju, ki je narejeno iz cvetov. To kanabinoidno olje je svetovni javnosti razširil Kanadčan Rick Simpson. Izpostavil se je na phoenixtears.ca, v svoji knjigi Feniksove solze (Phoenix Tears) pa opisuje, kako si je z njim pozdravil raka. Pravi, da zdravstvenega sistema brez indijske konoplje sploh ne more biti, torej ga nimamo!

    Kanabinoidno olje je hašiševo olje, s katerim so se mazilili tudi apostoli iz Biblije. To je izvleček indijske konoplje, ki ima zelo širok spekter učinkovanja.

    VSI NISO ZA
    Čeprav se konoplja nezadržno širi, niso vsi »za«. Proti so veliki lastniki gozdov, ker bi industrijska konoplja lahko nadomestila papir iz lesa; zavedati se moramo, da Amazonijo izsekavajo le zaradi lesa. Velik nasprotnik je industrija nafte, saj so iz nje vsa goriva, plastika, vrečke, najlon … Zoper konopljo so veliki veleposestniki, lastniki naftnih ploščadi in seveda velika farmacevtska podjetja, ki so v prejšnjem stoletju tudi dosegla prepoved uporabe indijske konoplje.

    Tatjana Svete

    Naslednjič: Uporaba konopljinega olja

    LEGALIZACIJA MARIHUANE
    Ob letošnjih predsedniških volitvah v ZDA so na referendumih v Koloradu, Washingtonu in Oregonu odločali tudi o legalizaciji marihuane za osebne potrebe med polnoletnimi osebami. Kolorado in Washington sta tako postali prvi državi v ZDA, ki sta z določenimi omejitvami legalizirali marihuano. Polnoletni posameznik bo lahko imel pri sebi eno unčo ali 28 gramov te rastline. Prav tako bo dovoljena prodaja v trgovinah, kot imajo v ZDA že regulirano prodajo alkohola. Samo v Koloradu bo dovoljeno tudi gojenje marihuane, a ne več kot šestih rastlin. Raba marihuane v zdravstvene namene pa je zdaj dovoljena v sedemnajstih ameriških zveznih državah.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.misteriji.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Izdelki-Gojenje-Industrijska-Konoplja

    No trackback comments for this entry.
    Konoplja za vsak dan | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Konoplja za vsak dan

    Prispeval/a: ribicjan dne sreda, 28. september 2016 @ 12:28 CEST
    Zdravo

    Tudi v prekmurju se dobi poceni eco bio pridelana konopljina semena za
    uživanje ali sajenje.

    Če vas še zanima odkup konopljinega semena me kontaktirajte na
    ribic.jan@gmail.com

    Možen je tudi odkup eco bio konopljinega čaja iz posušenih vršičkov
    konoplje.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds