NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Iz Italije na Kitajsko v vozilu brez voznika? Resničnost, ne čarovniški trik   
    sreda, 27. oktober 2010 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Intervju s prof. Albertom Broggijem

    Evropski raziskovalni svet (ERC), agencija Evropske unije, ki podpira temeljne raziskave na področju znanosti in inženiringa, je finančno omogočil tehnološko zahteven, a tudi avanturističen projekt »Vislabov medcelinski avtonomni izziv«. Danes projekt zveni kot znanstvenofantastična zgodba, vendar pa bodo tehnologije, ki so še na preizkušnji, med drugim lahko pripomogle k zmanjšanju števila prometnih nesreč na evropskih cestah.

    Projekt je zasnovalo italijansko podjetje VisLab, ki se že dve desetletji ukvarja z raziskovanjem inteligentnih avtonomnih vozil. Najnovejši poskus podjetja - z avtonomnim vozilom brez voznika v treh mesecih prevoziti 13.000 kilometrov od Parme do Šanghaja - predstavlja nov mejnik na področju razvoja robotskih vozil. Vse elektronske komponente avtopilota bo napajala energija iz sončnih celic.

    Prav to pa je tudi posebnost tega projekta; vsa prtljaga bo iz Italije na Kitajsko prvič v zgodovini prišla brez človekovega posredovanja in brez rabe fosilnih goriv. Da je projekt res edinstven, pove tudi dejstvo, da ga je ERC izbral kot predstavitveni projekt evropske raziskovalne dejavnosti na mednarodni ravni. Konvoj vozil je svoje avanturistično popotovanje začel 10. julija v Italiji, na cilju, v Šanghaju, pa ga pričakujejo 10. oktobra letos. In čemu ta skorajda neverjetni podvig? Raziskovalci z univerze v Parmi želijo pridobiti podatke za nadaljnji razvoj avtomobila brez voznika in v 10 do 20 letih pripraviti sistem, ki bi omogočil samodejno vožnjo avtomobilov po običajnih cestah.

    Evropski raziskovalni svet (ERC) je del 7. okvirnega programa EU za raziskave. Evropska komisija ga je ustanovila februarja 2007, da bi podprla pionirske raziskave, ki jih znanstveniki predlagajo na katerem koli področju. Proračun za obdobje 2007–2013 znaša 7,5 milijarde evrov. Osnovni namen ERC je spodbujati znanstveno odličnost v Evropi, saj podpira najboljše in resnično ustvarjalne znanstvenike, učenjake in inženirje. Več o dejavnostih ERC najdete na spletišču http://erc.europa.eu/.

    »Zelo sem ponosen, da je ERC izbral moj projekt,« pove prof. Alberto Broggi, koordinator projekta iz podjetja VisLab, »ker nam to daje možnost, da naše raziskovanje usmerimo k tistim temam, ki se jih druga podjetja največkrat izogibajo, saj ne prinašajo kratkoročne uporabnosti in koristi. A vendar prav ta projekt prinaša jasno prednost za našo bližnjo prihodnost, ko bodo proizvajalci avtomobilov pokazali veliko zanimanje za vozila brez voznika.«

    Prof. Broggi, potovanje z avtomobilom iz Italije na Kitajsko je že za vsakega voznika velik izziv. 13.000 kilometrov dolga pot za vozilo brez voznika pa se zdi kot čarovniški trik. Kako boste projekt dejansko izvedli?

    Ne, ne gre za čarovniški trik. Pravzaprav obstajajo zelo jasna pravila. Ker nekateri deli poti, po kateri smo načrtovali pot konvoja vozil, sploh niso označeni na zemljevidih, je nemogoče pričakovati, da bi avtonomno vozilo samo določilo potek poti. Vsakokrat, ko bo treba izbrati najprimernejšo pot, bodo operaterji prevzeli nadzor nad sledilnim vozilom. Odpravo namreč sestavlja konvoj vozil, na čelu katerega bo vozilo s spremljevalno ekipo (t. i. vodilno vozilo), ki mu bo sledilo avtonomno vozilo brez voznika (t. i. sledilno vozilo). Sledilno vozilo, s katerim bomo testirali inovativne sisteme zaznavanja, bomo tako nenehno aktivno nadzorovali, čeprav bo večino poti opravilo samostojno. Vodilno vozilo bo prek radijskega sprejemnika oddajalo svoj GPS položaj (globalni sistem za določanje položaja op. p.), ki ga bo sprejemalo avtonomno vozilo. Slednje bo s pomočjo sistema zaznavanja sledilo trasi, ki jo bo določilo vodilno vozilo na podlagi GPS koordinat. Če bi bil na voljo natančen zemljevid predvidene poti, potem vodilnega vozila sploh ne bi potrebovali.

    Kje se je porodila ideja za takšen poskus samodejne vožnje?

    Ideja se je porodila že leta 2007, vendar smo v podjetju šele januarja lani začeli načrtovati, kako bomo projekt logistično izvedli. Naš glavni cilj je bilo temeljito testiranje naših sistemov zaznavanja. Tovrstni eksperiment je kot nalašč za testiranje teh sistemov v različnih okoliščinah. Dodatni izziv in motivacijo pa predstavlja tudi dejstvo, da se česa takšnega pred nami ni lotil še nihče. Gre namreč za prvi poskus v zgodovini, ko bo vozilo brez voznika in brez pogona na fosilna goriva prevozilo medcelinsko pot. Če bo šlo vse po načrtih, bo to pomenilo velik mejnik v zgodovini avtonomnih vozil in robotike.

    Kaj želite s tem poskusom dokazati?

    Pravzaprav ne želimo dokazati ničesar. Ne gre za demonstracijo, ampak za poskus. To pomeni, da bomo ob zaključku projekta imeli veliko podatkov ter hkrati možnost izboljšati obstoječe sisteme in tehnologije za zaznavanje pešcev, vozil, poti itd. Prav zato smo s samostojno vožnjo od Italije do Kitajske želeli vzbuditi veliko medijsko pozornost in tako pridobiti sponzorje, ki bi nam pomagali pri uspešni izvedbi načrtovane poti.

    Vozilo bo napajala le zelena energija. Kako boste napolnili baterije?

    Vse elektronske komponente avtopilota bodo napajale le sončne celice na strehi avtomobila. Tudi kamere, laserji in računalniki se bodo napajali z obnovljivimi in do okolja prijaznimi viri energije, kar bo omogočilo, da bo vozilo energetsko povsem samozadostno. Tako zasnovane avtopilote lahko štejemo kot samozadostne enote, ki jih je mogoče prilagoditi za kateri koli tip vozila. Na načrtovani poti so območja, kot so na primer Sibirija in puščavski deli Kitajske, kjer je nemogoče najti električne vtičnice. Tam bi bila polnitev vozila preprosto nemogoča. Na teh območjih bomo za polnitev baterij uporabljali tudi električne generatorje.

    Kakšna je največja hitrost, ki jo to vozilo lahko doseže?

    Ker gre za manjše mestno vozilo, je njegova največja predvidena hitrost 50 kilometrov na uro.

    Celotno pot od Parme v Italiji do Šanghaja na Kitajskem boste tudi posneli. Kje bodo lahko vsi zainteresirani spremljali končne rezultate vašega poskusa?

    Ne le da bomo s sedmimi kamerami posneli in dokumentirali celotno pot, z množico senzorjev na vozilu bomo zbirali tudi raznovrstne podatke, ki nam bodo omogočili, da celotno pot v laboratoriju dosledno preučimo ter tako ovrednotimo naše algoritme in razvijemo nove, še izboljšane. Takšna edinstvena baza podatkov bo vključevala podatke o skoraj vsakem pojavu: gostoti prometa, vremenu, cestni infrastrukturi ipd. Seveda pa lahko vsi zainteresirani našo pot spremljajo v živo na naši spletni strani www.IntercontinentalChallenge.eu.

    Vir: www.euekspres.eu

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Vislabov medcelinski av...
  • www.IntercontinentalCha...
  • www.euekspres.eu
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Iz Italije na Kitajsko v vozilu brez voznika? Resničnost, ne čarovniški trik | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Iz Italije na Kitajsko v vozilu brez voznika? Resničnost, ne čarovniški trik

    Prispeval/a: MC dne sreda, 27. oktober 2010 @ 19:04 CEST
    Znanost, ne čarovniški trik!


    Iz Italije na Kitajsko v vozilu brez voznika? Resničnost, ne čarovniški trik

    Prispeval/a: Boris Kononenko dne petek, 29. oktober 2010 @ 19:21 CEST


    Res je znanost...kolc, ni čarovniški trik..kolc

    http://sl.wikipedia.org/wiki/Bojni_strup


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,44 seconds