NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Ideal - motivacija ali frustracija?   
    sobota, 21. september 2013 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Osebno in duhovno zorenje prinašata številne izzive. Skozi proces spreminjanja prihajajo na površje določene lastnosti. Včasih nas presenetijo, saj nismo niti slutili, da jih imamo, na primer raznovrstni strahovi, neodločnost, uporništvo, preobčutljivost, poudarjeno idealiziranje ... Prav slednjemu bi se posvetila v nadaljevanju; pogosto namreč idealiziranje zelo 'obarva' avrično polje duhovnega popotnika.

    Za človeško psiho je naravno hrepenenje po pomiritvi, sreči, izpolnjenosti. Pot do takih trenutkov je pot izpolnjevanja želja, ki pa se lahko razrastejo in nas zavozlajo v lovke kratkotrajnih in navideznih utrinkov sreče.

    Ko se vendarle začnemo odvozlavati, postopoma prenašamo poudarek od materialnega in osebnostnega k duhovnemu, k vrednotam. Gre za premik v iskanju izpolnjenosti: iskanje zunaj sebe (horizontalno, v fizičnem in osebnostnem polju) se spreminja v iskanje v sebi (vertikalno, v globinah svoje biti).

    Primarno hrepenenje po pomiritvi, sreči, izpolnjenosti pa ostaja in postaja še močnejše, le da je puščica te želje (ki preraste običajno želenje in jo imenujemo aspiracija) usmerjena v polje duhovne narave in njenih notranjih potencialov. Hrepenenju, ki preveva čustveno avro, se pridruži miselna predstava oziroma podoba želenega cilja, skupaj pa - ob ustreznih osebnostnih lastnostih - zgradita močno energijsko strukturo, ideal. Začne se bolj neposredno poglabljanje stika s Seboj in posledično bolj osmišljeno življenje. V čem je torej problem?

    Problema ni, ko je naš odnos do ideala, po katerem uresničitvi hrepenimo, do te mere sproščen, da nas še motivira, a ne veže, omejuje ali v nas povzroča napetosti, krča. Kar je pravzaprav paradoks, saj je ideal zgrajen iz močne čustveno-miselne energije. Bistvena je torej naša naravnava, odnos do ideala.

    Izziv je na dlani: kako doseči, da nas ideal ne bo zakrčil, omejil, frustiral? Najprej se mi zdi pomembno pogledati, kaj vse je 'skrito' v idealu. Lahko ga sicer jasno opišemo, opredelimo, označimo, a vseeno je dobro pogledati v njegovo ozadje. Neopazno se namreč lahko vanj vtkejo (projicirajo) naše neizpolnjene želje (iz otroštva, odraščanja), pričakovanja drugih, kako želimo, da je videti navzven, bolj ali manj popačene predstave o tem, kakšno je bolj poduhovljeno življenje ... V idealu, kot ga opisujem sedaj, je odgovor na vprašanje, kako želimo živeti v prihodnosti (kakšno je naše bodoče idealno življenje). Seveda pa so ideali tudi naši vsakodnevni sopotniki, na videz drobnejši, a nič manj močni: kakšen bo izid pomembnega sestanka, kako bo potekal večer v dvoje, kako se bo izkazal naš najstnik, kako bomo uresničili neko zamisel ... vse to so naša pričakovanja, napolnjena s čustvenim nabojem. Prave male bombice, ki jih raznese, ko se tok dogodkov pelje mimo njih ... tako opozorijo nase in nas spravijo v stres.

    Stres pa ni edina posledica razkoraka med idealom in resničnostjo. Povzroči lahko strah pred prihodnostjo, malodušje, depresijo, nezaupanje vase, pasivnost ... vse to so različni odmevi v našem avričnem polju, odziv naše psihe na neskladje med pričakovanim in dejanskim dogajanjem. Vse to nas frustrira in nam jemlje moč delovanja.

    Lahko pa gre tudi za obrambni mehanizem - samodejno (neozaveščeno) potrebo, da zgradimo ideal, ki ga ne bomo mogli zares doseči. Tako nastane še večji razkorak, prepad brez mostu, ki bi povezal ideal in možnost njegove uresničitve. Zakaj postavimo ideal še na višji piedestal? Na ta način lahko prevzamemo vlogo žrtve nenaklonjenih okoliščin (razlog za samopomilovanje, hranjenje občutka manjvrednosti), se izoliramo, osamimo (strah pred bližino), se zavarujemo pred tem, da bi bili prizadeti ...

    Razkorak ideal - resničnost ima tudi časovno komponento. Ideal je namreč vizija prihodnosti, sedanjost pa iz trenutka v trenutek naša realnost. Naša pozornost je lahko torej preveč vpeta v projekcijo prihodnosti in posledično odtegnjena iz sedanjosti. Sreča, izpolnjenost pa je v polnosti zavedanja v trenutku, ki ga živimo. To vzhodno modrost so pred kratkim znanstveno potrdili raziskovalci s harvardske univerze, namreč, da so ljudje, ki se osredotočajo na sedanji trenutek in jim misli ne preskakujejo v prihodnost ali preteklost, srečnejši. Beg od sedanjosti naj bi bil razlog za slabo razpoloženje, meditacija pa način, ki omogoča osredotočanje na trenutek, v katerem živi. O podrobnostih omenjene raziskave lahko preberete spodaj.

    Darja Cvek Mihajlović

    Vir: http://duhovna-univerza.org

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://duhovna-univerza...
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osebna rast in odnosi

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Ideal-Motivacija-Frustracija-Avricno

    No trackback comments for this entry.
    Ideal - motivacija ali frustracija? | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,71 seconds