NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Hrana brez embalaže   
    nedelja, 27. oktober 2013 @ 21:18 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    V poletni številki Čist-E-Novic smo pisali o velikih količinah zavržene hrane, ki jih proizvedemo v zahodnem svetu. Le-ta pa ni edini problem povezan s sodobno proizvodnjo in potrošnjo hrane. Pri živilih, ki jih nemalokrat zaužijemo v le nekaj minutah se namreč soočamo z odpadno embalažo, pri kateri čas razgradnje lahko traja tudi več sto let. Gre za popolnoma nesmiselno rabo naravnih virov in posledično onesnaževanje okolja, kar je daleč od trajnostnega načina življenja.

    Današnji kupec si težko predstavlja hrano brez embalaže. Pakirana hrana je postala tako zakoreninjena v prehranjevalnih navadah, da se je težko spomniti, kako smo preživeli (oziroma so preživeli naši predniki) brez nje. Na nek način predstavlja embalaža to, kar naredi sodobno hrano moderno. Trgovina bi bila komaj prepoznavna brez vseh barvitih kartonastih škatel, aluminijastih pločevink, plastične embalaže itd.

    Pakiranje hrane pa ni bilo vedno tako samoumevno. Še par desetletij nazaj kupci niso pričakovali, da bo vsako živilo zavito in pakirano v več slojev plastike in kartona. Sadje in zelenjavo so preprosto prodajali na kmečkih tržnicah, mleko so distribuirali v steklenicah za ponovno uporabo, kuhana živila v menažnih posodah. Kupci so postopoma začeli sprejemati pakirana živila za kar obstaja več možnih razlag. Proizvajalci trdijo, da embalaža ščiti hrano pred fizičnimi poškodbami ter ohranja svežino, preprečuje dostop insektom ali okužbo z bakterijami. Vendar sodobni kupec embalaže ne izbere le zaradi višje kakovosti, zdravstvenih in higienskih vzrokov, ampak (predvsem) zaradi estetskih vzgibov.

    Pakirna embalaža bi lahko bila funkcionalna, preprosta, enobarvna, vendar temu ni tako. Tudi najmanjši ovoj je skrbno marketinško dodelan – je zmes logotipov, sloganov, maskot ali slik znanih osebnosti, kar seveda ni naključje, ampak rezultat več milijard evrov, ki se obrnejo znotraj oglaševalske industrije. Tudi funkcionalna notranja plastična vrečka na nek način predstavlja marketinško orodje, saj jo kupci povezujejo s kakovostjo in svežino. Za ohranitev le-te obstajajo druge metode, vendar nobena ni tako dobičkonosna.

    Večina današnje embalaže je narejene iz sintetičnih materialov, ki za svojo razgradnjo potrebujejo veliko časa, kar ustvarja številne okoljske probleme. Embalažna industrija bi morala povečati proizvodnjo naravnih, biorazgradljivih embalažnih materialov, ki so prijaznejši do okolja in ljudi.

    Embalaža namreč ne vpliva negativno le na okolje, ampak tudi na zdravje ljudi. Predvsem plastična embalaža lahko postane vir toksinov, kot so npr. ftalati ali bisfenol A, ki naj bi povzročali motnje v hormonskem sistemu. Tudi če embalaža ne predstavlja tveganja za zdravje, le-tega predstavlja pakirana hrana. Ta je ponavadi močno procesirana in obdelana, kar lahko privede do različnih bolezni, ki so postale značilne za razviti zahodni svet. Procesirana hrana je polna kemikalij v obliki konzervansov, sladil, barvil in umetnih arom, v procesu predelave pa ponavadi izgubi tudi vse vlaknine in vitamine. Sveža, nepakirana hrana (sadje, zelenjava) ima kratek rok trajanja, ki ga bistveno ne moremo podaljšati, pakirano hrano pa lahko hranijo več mesecev ali celo let preden jo prodajo. Hrana, ki je bila pakirana z namenom ohraniti svežino, lahko da sploh ni tako zelo sveža kot nam jo ''prodajajo''.

    Pri večini živil se lahko z lahkoto izognemo odpadni embalaži. Sveže sadje, kot so npr. jabolka in pomaranče imajo lupino, ki nudi naravno zaščito pred umazanijo in mikroorganizmi. Tudi določene vrste zelenjave, kot npr. buče in krompir imajo posebej odporno lupino, tako da dodatna embalaža sploh ni potrebna. Sveže pridelke lahko namesto v plastično vrečko naložimo v bombažno vrečko za večkratno uporabo. Vrečko si lahko z nekaj ročnih spretnosti naredimo kar sami, tako kot so to prikazale članice društva Smetumet.

    Prvi del članka je povzet in prirejen po članku Rethinking food packaging.

    Trgovine brez embalaže

    Kot odgovor na nesmiselno proizvodnjo in potrošnjo odpadne embalaže se v tujini počasi, a vztrajno odpirajo trgovine, kjer ponujajo širok spekter živil brez embalaže za enkratno uporabo. Ena prvih,Unpackaged, je bila odprta leta 2007 v Londonu, podobne prodajalne pa najdemo tudi v ZDA (In.gredients), v Italiji (Effecorta) ter Španiji (Granel).

    Gre za prodajalne, kjer živila in druge izdelke ponujajo v razsutem stanju z možnostjo ponovnega polnjenja (ang. refill). Tako je možno kupiti žita, testenine, oreške, riž, stročnice, mleko, olja, sladkarije, kavo, začimbe, mila, detergente ipd. Kupci prinesejo embalažo od doma, jo najprej stehtajo, nato pa stehtajo še z živili napolnjene posode in plačajo, kolikor so dejansko kupili. V kolikor lastne embalaže ne prinesejo s seboj, je v trgovinah na voljo tudi biorazgradljiva embalaža in embalaža za večkratno uporabo. Vplive na okolje pa si prizadevajo zmanjšati tudi tako, da je večina izdelkov lokalnih.

    Tak sistem omogoča, da vsak kupec opravi nakup glede na svoje potrebe oz. spodbuja, da kupi toliko kot dejansko potrebuje, kar pozitivno vpliva na zmanjšanje količine zavržene hrane. Večina izdelkov je lokalnih ali pa vsaj ekoloških, kar zmanjšuje ogljični odtis. Za ekološka živila v razsutem stanju lahko tako dejansko potrošimo manj denarja kot pa za pakirana živila iz konvencionalne trgovine. Študija narejena v Italiji je pokazala, da nakup živil v razsutem stanju zmanjša družinske stroške za hrano za 64 € na mesec, kar letno znese 775 €.

    V nam bližnji Italiji ponujajo izdelke v razsutem stanju tudi v okviru eko točk znotraj supermarketov trgovske verige Crai. Po njihovih ocenah je takšno nakupovanje za 10 % do 70 % cenejše od nakupa že pakiranih živil. Na 37 eko točkah v Italiji in Švici naj bi se zaradi te prakse zmanjšala količina odpadne embalaže za 1.2 milijona kosov na leto. Na eni od eko točk naj bi bilo od leta 2005 prodanih 2.700 kg živil v razsutem stanju, s čimer so prihranili okoli 12.300 kosov embalaže.

    Trgovina brez odpadne embalaže v Sloveniji

    V Sloveniji takšne trgovine še ni, trgovci ponujajo le posamezne izdelke (npr. oreške, semena, suho sadje) na oddelku razsutih živil. Pod okriljem podjetja Jazon pa nastaja trgovina, kjer bodo ponudili večji izbor živil brez embalaže. Šlo bo za posvetovalnico za zdravje na delovnem mestu, saj trenutno to delo testno izvajajo za podjetja, ki ponujajo zdrav zajtrk svojim zaposlenim. V jeseni bo v Ljubljani odprla vrata trgovina, kamor bomo naključni kupci prinesli lastno embalažo ter jo napolnili z izbranimi živili. V začetku bodo na voljo le prehranski izdelki za zajtrk (čaji, kava, kosmiči), kasneje pa bodo razširili ponudbo. Prednost bodo imeli izdelki slovenskih proizvajalcev in predelovalcev. Srčno upamo, da bo ideja pritegnila čim več kupcev ter s tem pomagala spreminjati ukoreninjene vzorce s hrano in embalažo.

    Užitna embalaža

    Še bolj radikalna od hrane brez odpadne embalaže pa je ideja o užitni embalaži. Bioinženir iz Harvarda, David Edwards, je razvil hranilno in okusno embalažo, ki se lahko umije ali olupi kot lupina sadja. Gre za okolju prijazno embalažo, ki je izdelana iz rastlinskih sestavin in je tako užitna kot biorazgradljiva, njen okus pa se prilagaja vsebini. V njegovem podjetju WikiCell, kjer se posvečajo razvoju te embalaže so tako zapakirali že kavo, sadne sokove, jogurte, sir in sladoled. Ovoj slednjega je hrustljav, izdelan iz vlaken sladkornega trsa in ima okus čokolade. 

    Kljub temu, da so trgovine z izdelki v razsutem stanju prej posebnost kot prevladujoča praksa in da živil z užitno embalažo še nekaj časa ne bo na trgovinskih policah, imamo potrošniki vso moč za zmanjšanje količin odpadne embalaže. Kupujemo lokalno pridelano, svežo hrano in kjer je le mogoče uporabimo embalažo za večkratno uporabo. Kot navdih za zmanjšanje odpadne embalaže lahko služi blog No Trash Project, avtorice Colleen Doyle, kjer poleg idej za nakup in shranjevanje živil z minimalno količino embalaže najdemo številne predloge za naravi čim bolj prijazno življenje. Da je možno preživeti brez plastične, kovinske in papirnate embalaže pa je dokazala tudi naša Petra Matos, ko se je leta 2011 odločila, da mesec dni ne bo uporabljala embalaže za enkratno uporabo. Preživeti mesec brez odpadkov je bil zanjo precejšen izziv, vendar ji je uspelo. Uporaba s seboj prinesenih plastičnih vrečk in vrečk iz blaga se je dobro obrestovala; le enkrat ji niso želeli postreči kruha na način, da bi ji ga dali v seboj prinešeno vrečko iz blaga. Ugotovila je, da bi z malo dodatnega napora lahko večino najpomembnejših živil nakupili brez embalaže.

    Le pogumno na pot zmanjševanja odvečne embalaže! Ekologi brez meja smo z vami!

    Piše: Anja Uršič

    Vir: ebm.si/

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • prikazale članice društ...
  • Rethinking food packaging
  • Unpackaged
  • In.gredients
  • Effecorta
  • Granel
  • WikiCell
  • No Trash Project
  • ebm.si/
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Hrana-Brez-Embalaze

    No trackback comments for this entry.
    Hrana brez embalaže | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Hrana brez embalaže

    Prispeval/a: AnaH dne torek, 29. oktober 2013 @ 11:45 CET
    Res ni bila nekdaj embalaža tako samoumevna. Pred desetletji je Slovenka iz ZDA na obisku v domovini ob našem čistem okolju vzkliknila: "Lahko vam, pri vas v trgovini še kruha ne zavijejo!" Takrat še vedeli nismo za plastične vrečke in kako grdo bo videti danes v naravi odvrženo embalažo. Takrat smo hodili po mleko k sosedu ali v mlekarno s kanglico.

    Zadnja leta mnogi tudi osebno in posteljno perilo ponosimo oz. porabimo bolj do konca. Nadejamo se, da v času nakupa tega tekstila bombaž še ni bil gensko spremenjen in zato škodljiv duši in telesu.

    Ljubo mi je brati o takih podvigih za manjšo porabo embalaže, ki navajajo k premisleku in skromnosti tudi na drugih področjih življenja.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,50 seconds