Ko pomislimo na rastline, nam padejo na misel besede kot zeleno, življenje, kisik, fotosinteza, drevesa. Verjetno pa v povezavi z rastlinami ne pomislimo na inteligenco.
Seveda ne, če nismo Stefano Marcuso, profesor hortikulture (vrtnarstva) na mednarodnem inštitutu za preučevanje rastlin International Laboratory of Plant Neurobiology (LINV). Vodi edini laboratorij na svetu, izključno namenjen raziskovanju inteligentnosti rastlin.
Seveda je vse odvisno od tega, kaj pod besedo inteligenca razumemo. Če označujemo inteligenco kot zmožnost razrešitve problema, se od rastlin lahko marsikaj naučimo. Ne samo, da so pametne, da se znajo prilagoditi in dobro uspevati, vse to počnejo brez živčnega sistema.“Inteligenca ne pomeni zgolj imeti možgane,” pravi Marcuso.
Marcuso je še posebej zainteresiran v prispevanje rastlin k razvoju znanosti, predvsem na področju robotike in telekomunikacij.
In katero je tisto področje, ki ga rastline obvladajo bolje od človeka? Komunikacija. “Rastline komunicirajo preko kemičnih substanc.
Imajo prav poseben in precej obsežen besednjak za izražanje nevarnosti, zdravja in naselitve parazitov. Ljudje imamo samo glasovna valovanja izražena v različnih jezikih. Ne vidim, kako bi lahko premostili to vrzel,” zaključi Marcuso.
Valerija Hozjan
www.treehugger.com/
|