NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Homo adorans   
    sobota, 3. marec 2012 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Človek ni po svoji naravi samo homo sapiens, temveč tudi homo adorans, kar pomeni, da je človek bitje, ki slavi in se raduje svojega življenja. Človek živi na krilih svoje simbolike. V vsem razvoju njegovega obstanka sta ga radost in veselje poganjala v upanju naprej in ustvarila iz njega bitje, da je začel verjeti celo v svojo nesmrtnost ali kot se je izrazil dr. Anton Trstenjak v vekotrajnost.

    Svoje veselje do življenja je človek doživljal v ritmu praznikov in skozi ves svoj zgodovinski razvoj smo doživeli tudi sekularizacijo praznikov, ki nas spominjajo na razne dogodke, pomembne za naše življenje, mnogi pa posegajo tudi na področje sakralnega.

    Prazniki so postali tradicionalni, saj imajo za človeka prav poseben pomen, so dnevi zbliževanja in srečanj s svojimi prijatelji, s svojo družino in s samim seboj. Prazniki so dnevi, ko se poglobimo tudi sami vase, v svoje človeško bistvo.

    Profano življenje pa je zgodovinsko, družbeno in običajno, povezano z vsakdanjostjo in preživetjem. Profano življenje nam prinaša poklicno, materialno blagostanje in zadovoljevanje vsakodnevnih bioloških potreb. V profanem življenju upravljamo naše družbo, da v nekem organizacijskem in ekonomskem smislu funkcioniramo.

    Nekdo mi je rekel, saj imam v življenju vse. Imam hišo, avtomobil, svojo družino, dobro zaslužim in mi kruha na manjka, ne manjka mi užitkov. Meni je v profanem življenju lepo in ne potrebujem, da bi posegal v sveto. Zakaj bi potreboval Boga in sveto? Človek ni ničesar drugega kot organizem, neka oblika materije, ki si je v odnosu z drugimi materijami v nekem medsebojnem delovanju in odnosu. Moj svetovnonazorski filozofski pogled na svet je materialističen. Materija ima glavni pomen, zavest in mišljenje pa sta drugotnega pomena.

    Že v 7. in 6. stoletju pr. n. št. so Tales, Anaksimander, Anaksimen, Heraklit Mračni, Demokrit in drugi razmišljali materialistično. Jaz sem že zdavnaj prekinil z mitološkim, neznanstvenim načinom razmišljanja o Bogu in svetem. Sem družbeno in sociološko bitje – profano bitje in se ne doživljam kot sveto. Materializem je v družboslovju označen kot teorija, po kateri so ekonomski odnosi osnovni vzrok družbenim fenomenom. Na splošno velja, da materialistične razlage predstavljajo konkretne družbene odnose kot determinantne, kar je v nasprotju z idealističnimi pogledi, pri katerih so ideje končni vzrok družbenih odnosov. Nadalje mi je sogovornik rekel, da njegov materializem sledi razvoju znanosti, saj so ga že Grki dojeli kot stvarnost in človeka v njej, ki sta bila po njihovem rezultat evolucije materije. Res je, da zgodovina govori, da so že mnogi realnost videli v stalnem gibanju in spreminjanju, vendar pri Demokritu se že pojavlja atomistična koncepcija materije, po kateri obstajajo samo atomi in prazen prostor. Človeška duša je odraz zunanjega sveta in je potemtakem prav tako materialna kot vsaka druga reč. Vse je podvrženo zakonu vzročnosti, vse je deformirano. To misel so nadaljevali stoiki in epikurejci. Ta misel dobi literarni izraz v Lukrecijevi poeziji O naravi stvari.

    V evropskem srednjem veku se materializem ni mogel razvijati zaradi dominacije cerkve in so ga ponovno obudili v renesansi. Razcvet je doživel v predrevolucionarni Angliji, kjer je izražen v delih Bacona, Hobbsa in Locka. Njihova dela je sicer mogoče označiti za preveč mehanicistična, toda predstavljajo pomembno prekinitev s srednjeveško mitologijo. Na Nizozemskem je materializem izražen pri Spinozi. Nekateri pravijo Spinozi crknjen pes, kdo ve kdo mu je dal takšen vzdevek? Materializem je doživel razcvet v 18. stoletju v Franciji (Helvetius, Diderot in d'Holbach). Francoski materialisti so utemeljili ateističen pogled na stvarnost in so ostro napadli religijo in njeno družbeno vlogo. V Nemčiji je materializem izražen pri Feuerbachu, ki se je ukvarjal predvsem z antropološko problematiko in kritiko religije z vidika teorije odtujevanja. Slednji je vplival na razvoj Marxovega in Engelsovega materializma. V Rusiji so v 19. stoletju pisali filozofi, ki so bili pod močnim vplivom Hegla in Feuerbacha. Nastajal je materializem z izrazitimi dialektičnimi momenti, kar je močno vplivalo na rusko revolucionarno misel, ki je idejno poganjala oktobrsko revolucijo naprej (1917). Med pomembne ruske predstavnike sodijo Visarjon Belinski, Aleksandr Ivanovič Herzen in Nikolaj Aleksandrovič Dobroljubov.

    Marx je kritiziral nekatere vidike materializma in je v tem duhu napisal Teze o Feuerbachu. Med drugim je zapisal, da je glavna pomanjkljivost dosedanjega materializma - vključno s Feuerbachovim - , da predmet, resničnost, čutnost razume samo kot objekt ali obliko razglabljanja, ne pa kot človeške čutne dejavnosti, prakse, kot subjektivnost. Feuerbacha je kritiziral tudi glede prepričanja, da je teoretična dejavnost človeka edina prava, medtem ko je zanemarjal predmetno dejavnost. Resničnost torej ni vprašanje teorije, temveč je vprašanje prakse.

    V marksizmu je tako opaziti drugačne vrste materializem, ki ga je mogoče označiti kot historičnega oziroma dialektičnega. To je pravzaprav filozofska teorija narave in zgodovine, ki je v marksistično tradicijo prišel predvsem skozi kasnejša dela Engelsa.

    Lenin pod mentorstvom Georgija Plehanova je prevzel Engelsovo misel, da je naravni fenomen mogoče opisati samo v dialektičnem okviru in je dejal, da je to dialektični materializem. Dialektiko sestavljajo trije elementi: teza, antiteza, sinteza.

    Engels, ki je dialektiko zastavil kot splošni zakon, ki velja tako v družbenem, naravnem in intelektualnem okolju, je med drugim menil, da ima vsaka kvantitativna sprememba mejo, ko se sprevrže v kvalitativno spremembo – zakon negacija negacije (revolucija zruši stari sistem in vzpostavi novega). Dialektičnemu razmišljanju pa je po njegovem mnenju podvržen tudi človeški um, pri čemer je človek praktično in razmišljujoče bitje, ki spreminja svet in tako tudi samega sebe.

    Marksizem je v tem smislu presegel dotedanjo fatalistično mišljenje nekaterih materialistov, češ da je človek pasivno bitje. Tako človek v marksizmu dobi aktivno vlogo, ni samo orodje nevidnih naravnih sil in zakonov, marveč s svojim zavestnim delom in zgodovinsko aktivnostjo ustvarja zgodovino in je njen najbolj pomemben in edini smisel.

    Historični materializem pa pri interpretaciji zgodovine upošteva Marxovo analizo zgodovine in kapitalistične družbe. Iz teh idej se razvije boj proti imperializmu, kolholizacija in idustrijalizacija Rusije in komunizem in ves teror, ki se je sprevrgel v tragedijo svetovnih razsežnosti s sto milijoni mrtvih.

    Pod vplivom materialističnega marksizma in boljševizma brez duha so se socialistične šole nazorsko preoblikovale in mladino poučevale z materialističnim pogledom na svet. Tu je bila svoboda filozofskega svetovno nazorskega gledanja na svet strogo omejevalna in strogo vodena z normirano družbeno zavestjo. Generacija, ki je po drugi svetovni vojni iz nje izšla, je imela izrazito vcepljeno normirano zavedanje. Le-ta ni nastajala kot svobodna opredelitev nazorov, temveč kot vcepljanje enoumnega mišljenja, doziranega s političnimi smernicami in cilji. Posledica tega je bila, da je surovi materializem ubil v psihi človeka Boga in homo adoransa.

    Politično usmerjena vzgoja te generacije in tudi naslednjih je globoko posegla v zavest in zapustila za seboj duhovno prazen prostor. Ljudi z normirano zavestjo brez Boga, kar je zapustilo na psihi človeka notranjo praznino, votlost, puščobnost, nemir, razočaranje, skrivne motive nasilja, iskanje zadovoljstva v stopnjevanju užitkov, eksistencialne nevroze, samomorilske motnje, iskanje utehe v alkoholizmu in drogi, skratka človeka nezadoščenih gonov in človeka konflitov. Zlasti za Rusijo je značilno množično alkoholiziranje po drugi svetovni. Rusi so bili veren narod, z mogočnimi pravoslavnimi cerkvami in čudovitim zborovskim petjem, kjer so se ljudje srečevali in uresničevali v svojem veselju in radosti (homo adorans). To je bilo v človeku zatrto in ubito, cerkve porušene. .Zazevala je praznina, ki je človeka pripeljala v absurd. Človekovo življenje je postalo takšno, kot je njegov materialistični nazor. Proizvaja izdelke, ki jih niti v vsakdanjem življenju ne potrebuje in jih troši v enormnih količinah. Vklenjen je v začarani krog proizvodnje in potrošnje in materija mu je postala blagoslov in prekletstvo. Praznino je zapolnila sla po oblasti in razpad sistema vrednot. Vse poteka izključno po načelih mehansko količinskega osvajanja sveta in produkti obdelane materije se izkažejo kot nasprotniki specifično kvalitativne človeške pameti, stoje pred človekom kot antiinteligenca. Sodobni človek nima več ne dnevnega in ne tedenskega počitka, ne zna se več poveseliti, si vzeti prosti čas, se radostiti v svoji družini, s prijatelji. Skratka postal je odtujen samemu sebi. Človek je iskalec duhovnosti in presežnosti. Mnogi se zatekajo k raznim vzhodnjaškim magom in k drugim religijam.

    Ali ni tako odtujeni človek sprevrženi Nadčlovek, ki se je Nietzscheju brez Boga ponesrečil. Nastal je Nadčlovek z Voljo po moči nad drugimi, ki bi hotel zasesti mesto Boga in postati vsemogočen. V njem zmaguje ono in ne jaz in nadjaz. Nietezsche je lahko meril s svojim Nadčlovekom in Voljo do moči na bitje, ki bo preseglo človeka animale rationalis in postalo Nadčlovek v kulturnem pomenu in svojem zavedanju. Ker je pa Boga ubil, je to ubogo bitje obsojeno na tavanje in iskanje božje popolnosti, tam, kjer je ni več. V razkrajajočem svetu. Vse je zrelativizirano, vse je prevrednoteno. Z usmrtitvijo Boga je ubito tudi bitje vrednot in bitje upanja.

    Pred časom sem brala v Novi reviji, št. 65/66, 1987 pismo o svetem, ko sta si dopisovala filozofa Marko Uršič in Tine Hribar. Uršič se sprašuje, kako naj mislimo sveto, če iz njegovega območja že vnaprej odmislimo božje? Ima prav, že metodično miselno, lahko pridemo do svetega, ki posvečenost prejema končno od Boga, kakor zveni tudi Hribarjev stavek (Nova revija 61/62) pa moramo zopet pristati na trditev, ki jo sprejemata oba: Če nas svetost ne objame tu, nas ne bo nikjer.

    Ta stavek razkriva namreč v človeku ravno to, v kar strmimo in kar nas v zadnji konsekvenci vodi do tega, v kaj je treba verjeti? Kaj je v človeku svetega, da kar zastrmimo vanj? Gotovo je, da sveto v človeku ni nič takega, kar bi si bil človek sam prislužil. To bi bilo kvečjemu nekaj, kar ga napolnjuje z zavestjo nepoštenega, nečistega, grešnega, včasih že kar zločinskega. Koliko grdih vzgibov in misli se podi po njegovi notranjosti, ali naj doživi ob tem zavest svetega in posvečenosti?

    Človek strmi nad prepadom svojih zmot in zablod. Toda človek zazre v svoji globini tudi nedoumljive skrivnosti svoje biti, ki si jih ni sam dal, s katerimi je obdarjena njegova bit, ob kateri ga nehote spreletava omotičnost globine, enkratnosti in veličine do neizraznosti, ob kateri beseda obnemi in njegov duh zastrmi. Zavest lastnega jaza je samo človeška, nobenemu drugemu izkustvenemu bitju ni dana.

    Kot pesnica si veliko krat rečem, da je moja intimna, drugim nedostopna tišina in globina moje notranjosti nekaj svetega »svetišče mojega jaza«. Sveto je vse, kar je posvečeno moji notranjosti. Sveta je globina moje enkratne osebnosti. Vsa dobrota in lepota, ki jo človek nosi v sebi je sveta. To je ganjenost duše, ko se v človeku razodeva presežno bitje, kar ima že smer onkraj samega, kar ga posvečuje.

    Kot pesnica čutim podarjenost od zgoraj, jaz samo upravljam to podarjenost, nosim v sebi svet posvečen od drugod. To sveto žarišče svoje osebnosti nisem ustvarila jaz, to mi je bilo podarjeno z rojstvom. Rodila sem se združena z vsemi drugimi svetovi kod svet zase. V meni se zrcali svet v nerazumljivi enoti mojega samozavestnega jaza. Moj jaz ni proizveden kot materialni proizvod in na trgu razglašen kot obstoječi, v sebi občutim nekaj vzvišenega nad profanim. Nikoli odtujljivo bit. V njej se odseva ves svet, vse njegovo bogastvo, dobesedno celotni makrokozmos. To je nekaj, v kar lahko človek samo strmi in se mu čudi.

    Misel po Hribarju in Uršiču pa bi zložila stavek: Ta svet je nekaj svetega, vendar ne sam na sebi, marveč po posvečenosti, ki jo prejema od Boga. In se zlaga z drugim stavkom prav tam, ki govori: Nič bivajočega ni svetega, toda v svoji biti je sveto vse (vsako) bivajoče. Kolikor ima vsako bivajoče svojo bit od Boga, toliko je vsako bivajoče tudi sveto. Uršič dobro poudarja, da med svetom in Bogom ni nepremostljive razlike. Govoriti o Bogu, pomeni hoditi po robu. Vsega pač ni mogoče utopiti v besedah, zlasti kadar trčimo v neizrekljive skrivnosti. In zakaj ne bi tej skrivnosti rekli Bog, se sprašuje Uršič v pogovoru s Hribarjem. Ime Bog je najbolj primerno za izrekanje tiste skrivnosti, v katero naj bi človek verjel in v katero naj bi človek vsaj strmel in se ji čudil.

    In zakaj ne bi Bog človeku olajšal duše, zakaj tega ne bi čutili v zavesti, da se imamo na koga opreti, to je človeka upanja in človeka radosti, vrednostno zavestno duhovno bitje, zakaj ne bi človek živel svoj specifični duhovno bogati simbolični svet, ki mu določa smisel in veselje do življenja. Kakašen je problem časa, v katerem današnji človek živi, kje je njegova kritična točka? Čuti se osamljen bolj kot kdaj koli prej. Človeku se je zrušil simbolični svet vrednot, ki mu ga surovi materializem ne more dati. Človek je simbolično bitje, kar pomeni, da je vrednostno bitje. Na vsakem koraku se srečujemo s krizo vrednot. Materializem je prepustil v človeku strahotni bivanjski vakuum, saj se nenehno sprašuje kakšen smisel ima njegovo življenje?

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Homo adorans | 24 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Homo adorans

    Prispeval/a: aries_1 dne nedelja, 4. marec 2012 @ 14:24 CET
    aries:
    ...menda omemba, da članek odličen nepotebna;
    ...v principu popolnoma strinjam...

    Ne bom iskal lukenj od stavka do stavka,ker sam smisel članka /kar je glavno/je brez luken.

    Dotaknil se pa samo 2h paragrafov,v kateri podam svoje mnenje.

    ''''''''''''''''''''
    aries:..Le delni paragraf g.Malec
    -------------------
    T.Malec:
    ...iskanje utehe.Zlasti za Rusijo je značilno množično alkoholiziranje po drugi svetovni. Rusi so bili veren narod, z mogočnimi pravoslavnimi cerkvami in čudovitim zborovskim petjem, kjer so se ljudje srečevali in uresničevali v svojem veselju in radosti (homo adorans).
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    aries:
    ...mimo tega ne morem,zaradi globini te umetnosti Rusije, ki so jo celo komunisti povzeli in jo po svoje kultivizirali in zelo kvaliteno izvajali.
    ----------------------
    Kar pa niso uspeli globine duha ruske duše pokriti.
    ---------------------
    OP:

    Politika tu nima veze v pogledu kulturne
    umetnost.
    Ki je edinstvena za rusijo..ki pa jim je, in lahko to s ponosom rečem v kvaliteti /ker se bil na tem področju aktiven/ (če tudi ne v moči - številu) Sloveski oktet jim je bi stalno kos,na polju sposobnosti možkega zborovskega petja.


    http://www.youtube.com/watch?v=nxqgpf9fZng&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=4O7OEich46c&feature=youtu.be

    http://www.nme.com/nme-video/youtube/id/myg8Q0r8JnQ/searcheo

    sloveski oktet "buči morje...."

    http://www.mojvideo.com/video-slovenski-oktet-buci-buci-morje-adrijansko/5d3c23436219fca996a4
    -----------------------------------------
    aries: (zadnji paragraf)
    T.Malec:
    >>In zakaj ne bi Bog človeku olajšal duše, zakaj tega ne bi čutili v zavesti, da se imamo na koga opreti, to je človeka upanja in človeka radosti, vrednostno zavestno duhovno bitje, zakaj ne bi človek živel svoj specifični duhovno bogati simbolični svet, ki mu določa smisel in veselje do življenja. Kakašen je problem časa, v katerem današnji človek živi, kje je njegova kritična točka? Čuti se osamljen bolj kot kdaj koli prej. Človeku se je zrušil simbolični svet vrednot, ki mu ga surovi materializem ne more dati. Človek je simbolično bitje, kar pomeni, da je vrednostno bitje. Na vsakem koraku se srečujemo s krizo vrednot. Materializem je prepustil v človeku strahotni bivanjski vakuum, saj se nenehno sprašuje kakšen smisel ima njegovo življenje?
    --------------------------
    aries:
    ...da zakaj...ne bi Bog...

    Tu sem se ustavil, ker sem videl "smiselno" porotislovje,ko "kličete" na Boga katerega /kakor jaz razumem/zanjikujete z (mogoče z napako v pisanju smisla)
    v temi "ateizem"češ, /da objektivna resnica/ ne obstaja...

    ...to me razumsko in čustveno moti,ker čutim v Vas g. Malec slovensko in /po moje zlasti primorsko dušo/sem pač tam okoli na goriškem, rojen zato mogoče nisem popolnoma objektiven.
    A čutim in pogrešam in ljubim iste vrste vrednote katere Vi v svojih spisih povdarjate.
    -----------------------
    Ne vem točno razloga zakaj to podarjam....mogoče ker je primorska moj "brlog" kje mi je sloveska mati (mama) dala življenje.

    Kar je pa dolga pesem, kater ne bom javno prepeval.

    Je pa kakor Vi sama g.Malec /nekje svojega "jaza" microcozem omenite/je tudi meni moj mikrozem moje vesolje - kozmos razuma srca.

    Razlog, da sem sem se ob tem zadnjem paragrfu ustavil, sem menda pojasnil...če nisem ponovim, da omenim protislovje glede Vaše trditve,da objektivna resnica ne obstoja,tu se pa sklicujete - kličete in sprašujete:

    ..delno citiram:" In zakaj ne bi Bog človeku olajšal duše, zakaj tega ne bi čutili v zavesti, da se imamo na koga opreti, "

    Menda kakor se bere nadalje si zamišlujete,/kakor
    jaz razumem/ da naj bi imela samo simbolika toliko moči, da človeka napravila in održala človeka....

    Ne g. Malec,to NE bo šlo,četudi sem tudi jaz slovenec - primorec se in se ne morem z inlektualno-čutsvenega razloga strinjam, če tu sam papež kar Vi namigujete trdi.

    Človek ve dovol o Kritusu, da ne more reči nisem vedel...ni moja krivda,da si TI Kristus bil objektina Resnica...

    Tu ne bo za nobenega izgovora:češ nisem vedel....

    Da bo jasno, zadnji stavek NE namiguje na vas g.Malec.
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    aries..
    Pax Dei...


    Homo adorans

    Prispeval/a: Violeta dne nedelja, 4. marec 2012 @ 15:25 CET
    Lep pozdrav, opažam, da marsikateremu umetniku, ko njemu
    zmanjka inspiracij, pade na misel ena in ista tema (ki je že
    nekoliko zjahana) "alkoholizirana Rusija" in komunizem.
    Draga Tatjana, mene samo zanima, koliko let ste preživeli v
    Rusiji, predvsem po drugi svetovni vojni. In kje bi sedaj bila
    celotna Evropa brez te "brezkulturne, prazne Rusije"?
    Res, lahko bi bila bolj izvirna in recimo se dotaknila teme
    amerikanizacije Slovenije, kjer je vsepovsod Mcdonadsi,
    trgovski centri, kapital in seveda ne nazadnje
    "alkoholiziranost" od 13 leta starosti dalje... in to niso
    alkoholizirane Rusi, alkoholizirani najstniki Sloveniji.
    Mene zanima, mogoče imate kaj izkušenj z ozaveščanjem
    mladine o škodljivosti alkohola? Vaš talent retorike in
    leporečja lahko uporabili za koristno dejavnost v sedanjosti in
    to v svoji državi.

    Rusije, kar se tiče umetnosti in kulture ne rabi člankov, imena
    ruskih umetnikov po drugi svetovni vojni govorijo sami zase.
    In o "ruskem alkoholiziranem mitu" mislim je tudi marsikaj naj
    bi bilo jasno, če pogledamo procentualno uživanje alkohola na
    število prebivalstva Rusija je daleč od prvega mesta.

    Lep pozdrav... pravzaprav Na zdravje... hiiiik...




    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: aries_1 dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 12:40 CET
    Prispeval/a: Violeta dne nedelja, 4. marec 2012 @ 15:25 CET
    Lep pozdrav, opažam, da marsikateremu umetniku, ko njemu
    zmanjka inspiracij,
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    aries:

    Violeta oprosti ker se umešujem...ruzumem tvoj sentiment.
    Razumem ga v glavnem z ne-političnega vidika do rusije

    (mogoče je kaj "Rusije" v "meni" - nevem...

    Glede /dejanskih dobrih umetnikov/ je moje mnenje,da so sposobni sprejeti kritiko in odgovarjat na isto brez da je njihov ego ranjen.

    Glede tvojega kometarja...ni bilo potrebno potegnit alkoholizem rusije,ki NI ravno izvirna točka "Homo adorans" v katerem članku je precej drugih in intelktualni lukenj glede definicije realnosti človeka.

    Zaradi dolžine članka ki je tudi zatrpan meglenosti velikih imen /resničnih umetnikov/.

    Resnični umetniki so le tisiti, ki iščejo /sopotnike - drugačnih idej/...da se njihova modrost utrjuje v /nasprotnih izzivih./

    Fracosko - alžerski fizof Derrida me drugim trdi.../dokler ne teizem ali ateizem ne preide /dobesedno absolutne momente brezsmisla/ je vsaki teist ali ateist le /naivnež/ v tem kar misli,da je...

    V takih krizah se /ustvarjajo ali umirajo/ resnični umetniki...Niso oni, ki iščejo,priynaje ega. Veliki so le tisti, ki iščejo resnico iz kota zlast čustvene nepristraskosti...ka pa je težko.Yato LE ti denjasko veliki umetniki...

    Npr. zopet edne fracoski alžirec Albert Camos eksistencialist ateist in kasneje komunist,da o pogosti absudnosti življenja primer grške miteologije:
    "The Myth of Sisyphus"...ki poriva skalo do vrha gore samo da se kala zopet zvali zoper v prepad podnožja gore.

    In Sisyfus zopet od nova začne...to dela že 1000 letja.

    Pisec omeni, da si moramo v tej absurdni kondiciji zamisliti,da je Siszyfus dobil abzurnisti smisel in in si ga moramo zamisli,da srečen...

    Drgače kakor pisec pravi bi bilo lažje ležat v 2 metra v ubjemu Zemllje.
    V tem slučaju pa bi "absurnost" zmagala,kar pa človek ne sme dovoliti...Dovol tega......???

    Glede tvojega mnenja amerikanizma evrope in posebno Slovenije se strinjam.

    Grem lahko še stopnjico naprej ali nayaj....in rečem,da je komunizem vsaj v teoriji dajal človeku smisel ideologije skupnosti kar vsaj delno pokrije realnost absurdne praznote človeka.
    Zato se pogost spominjam *po moje* /napake,ki so jo ljudje rusije napravili ko Gorbach-a porinili iz območja moči,ki hotel počasno spremembo brez podiranje ideološko političnih mostov dokler se ne zgradi nove...

    Potem je logično, da si je ljudstvo samo sebi ustavrilo pekel alkoholizma v po nenadnem padcu komunizma,ki pusti praznoto brez novih mostov...
    To je vzrok, se glede dviga ruskega alkoholizama prvih let po padcu sistema...če bi Gorbacheja poslušali bi se to menda ne zgodilo....
    V tem slučaju ni bil komustični sitem kriv...krva je bila praznota,ki jo je prehitro porušeni od ljudi samih porušeni pustil za seboj...

    Sedaj je po moje večje sranje v odsotnosti komuzma je praznota v katero realno /brez-izivanja rečem/se uriva bresmiselnost ateizma in ektrimnost kapitalizma,če ni človek materjalno uspel je samo en posran Zero...

    Ni čudno da človek joče kje so politični junaki pretekli 10letji.
    Kar pa zopet NI realnost je samo sentmentalnost kakor je setimetalnost "tega" članka, poleg vseh mogočiih "napak" ima ego,ki sega do nebes...

    Nisem nikoli tega omenil, ker seveda sem čustveno prinstraski, ko pa vidim neskladnosti in proitislovje pisca mi je mal, ki je "pojedej cake" svoje idologije, ki je bila mogoče včasi na podlagi kjer ni bil ego potreben...Mi je odvol...

    Sedaj se isti sedaj po moje hipokritično naslanja na isto,ki jo sam podira in kritizira kakor npr. vzhodnjaško filozifijo...

    Ego članka pa tako velik a šibak,da ne prenese kritike potresa niti na scali 1,da se ves takozvani "ustvarjalec - umetnik" ne spremeni v potres...

    Ne vem zakaj to pišem pod tvojim komentarjem..kar pa ni bil moj prvotni namen.

    Zato NE vzemi osebno s tem kar se ne strinjaš,ker menda si tudi ty pogosto /kako smo vsi/ občutliva in potem agresivna duša...
    lepo se mej...

    in kakor vedno:"omnia vincent amor et nos cedamus amore"

    aries

    Pax deorum


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: panefin001 dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 14:27 CET
    Tatjana:
    Kot pesnica si veliko krat rečem, da je moja intimna, drugim nedostopna tišina in globina moje notranjosti nekaj svetega »svetišče mojega jaza«.

    V meni se zrcali svet v nerazumljivi enoti mojega samozavestnega jaza. Moj jaz ni proizveden kot materialni proizvod in na trgu razglašen kot obstoječi, v sebi občutim nekaj vzvišenega nad profanim.


    Mirko:
    Žal prevladujejo "mnenja", da jaz ni nekaj materialnega, a je prav to v celoti z vso svojo strukturo.
    Duhovno o čemer pišete, je zunaj polja jaza in to je zares nekaj svetega.
    Žal tega nismo zavestni in v sled tega dajemo materialnemu mesto, ki si ga ne zasluži.

    Vse kar tako lepo pišete Tatjana se zaradi tega postavlja pod vprašaj.
    Namreč že ko rečete »moj jaz, se v tem odseva razdeljenost, dvojnost, ki pa za mene nima trajnih in pravih vrednot o katerih pišete.
    Jaz je persona, je osebnost, pri dobesednem prevodu »maska«, ego.

    Poveličevati osebnost pomeni zanikati tisto drugo, kar ni osebnost.
    Mar nisem kot individuum in kot jaz le košček vsega stvarstva?
    Seveda sem in v kolikor sem le košček, kako lahko sploh zagledam celoto v kolikor krepim ta delček?
    Mar ego naj ne bi kopnel namesto, da se krepi?
    Zavoljo tega se zdi, da to o čemer pišete predstavlja bolj vaše želje tega kar bi si vi svoji domišljiji želeli da bi bilo, pa ni.

    Razumem vas popolnoma spoštovana Tatjana, a prav vam ne morem dati, tako kot vam nisem mogel dati prav pri vašem opredeljevanju, da objektivne resnice ni.
    V kolikor bi vse vrednote bile na simbolni in subjektivni ravni kot pravite, kje pa je potem vse kar je resničnega in otipljivega do golega stika?

    Kje je prava ljubezen in radost kot dejstvo kateremu ni moč pripisati nikakršnih počlovečenih etiket, še najmanj pa simbolov, saj simbol ni dejstvo temveč le prispodoba dejstva.
    Mar dajete prednost simbolom in subjektu pred stvarnostjo, pred resničnostjo?

    Mladim ljudem je potrebno pokazati na lepoto narave, na čudež metulja in gorskega potočka, na čudež neverjetne harmonije, ki vlada v vsem stvarstvu razen v odnosih med ljudmi in odnosih ljudi do narave in sebe samega.
    Voditi jih v namišljeni svet neživih simbolov in domišljijskih vzorcev, povzroči odtujitev od resničnega in to nikakor ni prava smer.

    V kolikor vam moji komentarji ne bodo všeč, nič hudega.
    Tudi vi se niste povsem strinjali z mojim pisanjem in tako je tudi prav.
    Pomembno je le kako znamo izražati svoje nestrinjanje.
    Prav v medsebojni komunikaciji se inteligentni ljudje med seboj učijo, mar ne?

    Z velikim spoštovanjem vas lepo pozdravljam.

    Mirko


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: Nan dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 16:44 CET

    Petje pravoslavnih menihov iz Valaama in Vladimira Millera (basso profondo).

    http://www.youtube.com/watch?v=940OynwjotU

    lp


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 17:52 CET
    >> Mladim ljudem je potrebno pokazati na lepoto narave,
    >> na čudež metulja in gorskega potočka, na
    >> čudež neverjetne harmonije, ki vlada v
    >> vsem stvarstvu razen v odnosih med ljudmi in
    >> odnosih ljudi do narave in sebe samega.

    Mirko, takšen pogled se mi zdi skrajno poenostavljen.
    Predvsem pa protisloven glede na tvojo osnovno podmeno, ki
    govori o »enosti«. Nemogoče je, da bi v isti (eni) naravi
    vladala »harmonija« in »disharmonija« hkrati, če prej ne
    vzpostavimo nekega dualnega koncepta harmonije proti
    neharmoniji. Če prej, po naših antropocentričnih vatlih ne
    določimo, kaj je harmonično in kaj ni. Harmoničnost je,
    podobno kot morala in etika, stvar subjektivne presoje. V
    tvojem primeru smatraš človeške odnose kot disharmonične,
    v metuljčkih in gorskih potočkih pa vidiš nekakšno
    harmonijo. A gorski potoček je lahko tudi hudournik, ki
    uničuje vse pred sabo. In še zmeraj je gorski potoček. Tudi
    metuljček je, preden postane metuljček, grda, nagnusna
    gosenica, ki samo žre, po možnosti zelenjavo s tvojih gredic,
    kar potem seveda kvari »harmonijo tvojega vrta«. V naravi
    poteka nenehen boj za preživetje. In preživetvene strategije
    različnih živih bitij so lahko tudi zelo »krute« oziroma zelo
    »na račun« drugih živih bitij. Tisto, kar se nam zdi lepo in
    nam vzbuja pozitivna čustva (metuljčki, rožice, mladički
    puhastih živalic) so samo trenutne faze v rasti oziroma v
    razvoju živih bitij. V naravi se marsikaj zdi in tudi je
    harmonično – opazimo lahko množico simbiotskih vezi med
    živimi bitji. Pravzaprav je velika večina vezi takšnih. A narava
    vseeno ne pozna samo simbiotskih vezi. V naravi poteka tudi
    tekmovanje, parazitiranje, odmiranje, predatorstvo,
    mrhovinarstvo…in vse to je neharmonično ali manj
    harmonično samo zaradi naše subjektivne presoje. Seveda se
    zdi, da je človeško obnašanje nemalokrat zelo drugačno od
    obnašanja drugih živalskih vrt in v tem oziru skrajno
    neharmonično. Domišljamo si, da je človek, ko posnema
    naravo (na primer v umetnosti kot »mimesis«), harmoničen.
    A naravo je mogoče posnemati tudi na zelo brutalen način.
    Vojna, posilstva, umori, prevare – vse to so tudi posnetki
    nekaterih naravnih pojavov in procesov, ki se nam sicer ne
    zdijo harmonični, a so enako inherentni naravi, kot tisti, ki se
    nam harmonični zdijo.


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: aries_1 dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 18:20 CET
    Homo adorans - umetniki


    Prispeval/a: Nan dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 16:44 CET

    Petje pravoslavnih menihov iz Valaama in Vladimira Millera (basso profondo).

    http://www.youtube.com/watch?v=940OynwjotU
    lp
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    aries:
    ...hvala za to Nan,če tudi ni bilo namenjeno meni..slišal sem sicer,kadar se jih potrebuje se ne najde....

    Vsekakor po moje kvaliteto "red armi" zborovskih predstav in moč človeškega duha,če tudi rdečega je težko preseči...

    Da bi bilo vsaj pol tolk energije za kvaliteo ljubezni bi meli raj...

    lp.

    kakor vsem: omnia vincent amor et nos cedamus amore

    aries:

    Pax deorum


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: Violeta dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 20:21 CET
    Lep pozdrav, stvar je v tem, da se me res dotakne tak in
    drugačen stavek v katerem spet preberem, da "v Moskvi, po
    rdečem trgu, brez nadzora, se sprehajajo medvedi..." in to v
    tistem času, ko sem v vsakodnevnem stiku z mladino, ki je v
    vsakotedenskem (najmanj vsakotedenskem) stiku z
    alkoholom... takšne mladine je vse več, tudi tisti iz zelo
    uspešnih in mirnih družin, ker vse teče gladko, redno in
    harmonično... Dajte malo se sprehodite ob četrtkih, petkih in
    sobotah zvečer, nekje od 23.30 do 3.00 zjutraj, ampak ni
    samo po bifejih tukaj so še, garaže, vikendi staršev, temni
    kotički za šolami, parki (sedaj je toplo in jih zunaj ne zebe
    več) itd. in si poglejte koga boste videli. Med drugim - ne vem
    na kak način, vendar nepolnoletne z lahkoto pridejo do
    alkohola, nekateri so na videz zelo zreli in odrasli, in
    prodajalec nič ne posumi (ali se naredi takšnega), ali, ker so
    doma dobro založene police, odnesejo s sabo, da starši niti ne
    opazijo, pa tudi nekaterim staršem se to zdi povsem
    normalno. Za informativni uvod lahko tudi naredite izlet po
    foto-albumih na facebooku...
    Veliko je tega, žal rojstno-dnevne zabave že od praznovanja
    16 leta starosti (pri praznovanju 18 leta starosti to je že
    zakon) najstniki uživajo ni le lahke alkoholizirane pijače,
    ampak žganje in to v količinah katerim ne bo kos marsikateri
    današnji 30 in dalje letni moški. Uživanje vina, piva in vodka-
    koktajlov - je "normalno" že pri mlajših od 16 leta.
    Dragi Mirko, o metuljčkih in potočkih z njimi se ne da več
    pogovarjati, tukaj je že v ospredju napačno "junaštvo" in
    popačena predstava o "življenjskih dosežkih" ...
    V svojih razgovorih nekateri zelo ponosno pripovedujejo kako
    so se ga "nažgali, da so se plazili po vseh štirih", še bolj
    ponosni so tedaj, ko naslednji dan ničesar se ne spomnijo.
    da, seveda, v mladosti morejo preživeti in doživeti vse...
    vendar ne vem, če je to dobro?

    Mislim, da o škodljivem vplivu alkohola na mlade možgane in
    živčevje ter to, da uničeni možganski nevroni se ne obnavljajo
    ne rabim pisati.

    Tako da, kje je ta komunizem (20 let nazaj) in Rusija (tisoče
    km proč...) takrat, ko smo tukaj in sedaj, kaj pa potem... - je
    ? vprašaj.

    Lep večer vsem





    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: panefin001 dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 21:22 CET
    Pozdravljen Marko.
    Generalno gledano je energija kot celota neuničljiva in je prav zmeraj v ravnovesju, pa čeprav tega morebiti nismo zavestni ker na to gledamo s svojimi omejenimi čutili in napravami.

    Spremembe v naravi, ki jih torej zaznavamo ljudje skozi tak omejeni pristop, v nekem lokaliziranem, izmerljivem prostoru in času, včasih res lahko okarakteriziramo kot nekakšno disharmonijo.

    Gledano s perspektive večjega pa ta navidezna disharmonija to sploh ni.
    Veš kaj je površno (ne bom se izrazil: poenostavljeno) gledanje na stvari?
    Ozko gledanje.
    Ko strela udari v drevo ali hudournik in naredi razdejanje je to del naravnega toka stvari, ko pa človeški ego ubije sočloveka zaradi tega ker ne verjame v njegovega boga, ali ker mu je užalil »dostojanstvo« (beri:ego), potem gre za izumetničena dejanja izhajajoča izključno iz omejenega človeškega razuma, ki edini ne živi v harmoniji niti s samim seboj, kaj šele z vsem kar ga obkroža.

    Marko nikoli v svojih pisanjih ne govorim kako je vse pravljično in kako je razum v harmoniji.
    Ko govorim o enosti zmeraj govorim, da je enost zunaj polja razuma.
    Torej nisem kontradiktoren, saj te reči vidim kot morebiti ti vidiš neko drugo stvar, ki jo vidiš povsem jasno in brez dvoma ter se zavoljo tega v tem ne izgubljaš.

    Ego torej povzroča disharmonijo praktično povsod le zaradi tega ker se ima za ločenega od stvarstva kot celote in se celo postavlja nad njega.
    Ločen od primarnega počne bedarije in žaga vejo na kateri sedi.

    V tem vidim glavne vzroke za vsa številna bebasta početja tega veleuma, ki je na mnogih področjih res koristen, a na tistem glavnem je zavozil na celi črti.
    To je bolezensko stanje, ki mu rečem disharmonija.

    V kolikor bi v naravi in vesolju vladal kaos in disharmonija, bi to bilo zelo očitno, mar ne?
    Verjetno ni potrebno posebej dokazovati, da temu res ni tako.

    Iz zgoraj napisanega lahko sam razbereš, da za mene harmonija ni stvar subjektivne presoje kot želiš povedati, temveč je nekaj najbolj objektivnega.
    Druga je stvar naš kronični problem dokopati se do te objektivnosti, ki lahko obstaja brez subjekta, obratno pa to ni mogoče.
    Žal vse sodimo in presojamo iz naše omejene subjektivne percepcije, katere se držimo kot pijanec ograje.

    Pa na zdravje dragi Marko in bodi lepo pozdravljen.

    Mirko


    Evolucijski pogled

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 22:13 CET
    >> Ko strela udari v drevo ali hudournik in naredi razdejanje
    >> je to del naravnega toka stvari, ko pa človeški ego ubije
    >> sočloveka zaradi tega ker ne verjame v njegovega boga,
    >> ali ker mu je užalil »dostojanstvo« (beri:ego), potem gre
    za
    >> izumetničena dejanja izhajajoča izključno iz omejenega
    >> človeškega razuma, ki edini ne živi v harmoniji niti s
    samim
    >> seboj, kaj šele z vsem kar ga obkroža.


    Razdejanje strele je lahko precej hujše in povzroči veliko
    hujše razdejanje in gorje kot človeški morilec. S stališča žrtve
    je pravzaprav vseeno, kdo jo ubije. Strela ali »človeški ego«.
    Mi, torej tisti, ki smo še živi, temu potem pripišemo
    izumetničenost in nek smisel ali nesmisel. Mi – živi - smo
    tisti, ki podeljujemo stvarem in tudi našemu bivanju smisel.
    Objektiven smisel izven tistega, ki ga določa naš um, ne
    obstaja. Večini in tudi meni se je zdela ta misel dolgo časa
    tako grozljivo neznosna, da sem se trudil verjeti v obstoj
    nadnaravnega, v obstoj duše, da ne rečem kar v obstoj boga.
    Nazadnje sem si moral priznati, da to počnem zaradi čustvene
    potešitve oziroma potrebe – zaradi pobožne želje in ne zato
    ker bi imel dokaze ali bi me kdo prepričal oziroma mi
    dokazal, da je tako, kot si želim, da bi bilo. Do nadaljnjega
    torej ostajam agnostik, v odnosu do bogov, ki jih ponuja trg
    religij, pa ateist.

    Najbolj se moje stališče r radikalno razlikuje od
    tvojega v razumevanju ega oziroma njegove funkcije. Ubijajo
    in mrcvarijo svojo žrtev na primer tudi živali,
    pa bi težko rekel, da imajo živali kak ego. Ne zanikam sicer
    dejstva, da tisto, čemur pravimo ego, lahko zelo poveča željo
    po ubijanju. A isti ego zmore tudi ojačati potrebo po
    altruizmu in dobrohotnosti. Tisto, čemur pravimo ego, je, po
    mojem mnenju, proizvod biološke evolucije naših možganov.
    Smo biološki stroji, ki se zavedamo, ne samo samega sebe,
    ampak lahko mislimo tudi svojo končnost oziroma minljivost.
    Evolucija zaenkrat, čeravno vedno manj, takšno manifestacijo
    fenotipov še tolerira. Tudi zloba (škodoželjnost), nasilnost,
    skopuštvo, grabežljivost, kolikor so genetsko pogojeni,
    (zaenkrat) še ne predstavljajo fatalnega kriterija pri naravnem
    odbiranju, zaradi katerega bi naravna selekcija izločila zlobne
    ljudi. Za nameček tu niso samo geni, ampak tudi memi, ki so
    družbeno in kulturno pogojeni. Človek ni samo biološko,
    ampak je tudi družbeno in socialno močno determiniran.
    Človeški razum je v osnovi samo funkcija, podobno kot
    pokončna hoja ali trikromatski barvni vid. Če se bo izkazalo,
    da je (personalni) razum v evolucijskem smislu slab, ga bo
    narava izvrgla sama. Morda bo korateralna škoda velika, a
    narave to ne zanima. Naravni zakoni so objektivni. Mogoče
    je tudi, da bo na mesto razuma stopila kaka druga oblika
    »razmišljanja« – kolektivni razum, kot pri mravljah ali kaka
    posebna oblika intuicije. Morda celo neka drugačna zavest, o
    kateri govorijo ezoteriki. A da bi se ohranila, bo morala nujno
    skozi sito naravnega izbora.

    >> Žal vse sodimo in presojamo iz naše omejene subjektivne
    >> percepcije, katere se držimo kot pijanec ograje.

    Dragi Mirko, taka je narava stvari. Še o tem, kaj je
    objektivno, ne obstaja konsenz. Tvoj koncept objektivnosti se
    na primer ne ujema z mojim. Povedano drugače – vsak
    pijanec se oklepa svojega objektivnega plota.


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: sialinisi dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 22:20 CET
    MC,
    stanje enosti je mogoče razumeti na več načinov, spoznanje pa ponuja le enega samega, to je sebi lastnega.
    ;-)


    Spoznanje

    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 22:41 CET
    Spoznanje ni nič dokončnega. Večkrat ljudje spoznajo, da so
    bili bedaki. In potem čez nekaj časa spoznajo, da je bilo tudi
    njihovo zadnje spoznanje, o tem, da so bili bedaki, napačno.
    Čez nekaj časa, lahko tudi nikoli, spoznajo, da je najbolje, če
    ne spoznajo ničesar več. Mislijo, da so s tem postali
    razsvetljeni. A tudi to je samo spoznanje, ki se lahko kaj
    kmalu spremeni, če jih slučajno ne prehiti Matilda. Včasih
    koga prehiti smrt in umre ultimativno pameten. Še Buda, ki je
    šel skozi toliko preobrazb in razsvetljenj, bi verjetno spoznal
    še kaj, če bi živel še kakih deset let. Mogoče bi postal
    epikurejec. Če bi lahko živel več tisoč let, bi mogoče postal
    kristjan ali celo marksist. No, resnici na ljubo, ne samo Buda,
    še nihče ni umrl, ne da bi prej nečesa spoznal.

    Predpogoj, da bi sploh kaj mogli spoznati, pa je obstoj ega!


    Spoznanje

    Prispeval/a: panefin001 dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 23:37 CET
    Marko, iskanje smisla življenja je praviloma beg pred resničnostjo tako kot je.
    Zaradi tega prav nikjer, niti enkrat samkrat nisem pisal o nobenem smislu.
    Zavedam se kako trivialen in izrabljen pojem je to.

    Kar pa zadeva Bude in tistega kar bi še lahko bil, postal…se bojim da imaš zgrešene predstave o procesu razsvetljenja.
    Proces razsvetljenja zagotovo ni proces postajanja, temveč proces de identifikacije.
    To je obraten proces od postajati in gre za negacijo postajati ali biti.

    O razsvetljenju in zablodah v zvezi z njim, sem pisal v članku s tem naslovom in ni estetsko ponavljati ga tukaj.

    Marko kakorkoli ti zveni čudno, čudaško, nemogoče, neverjetno, ezoterično, bebasto, kontradiktorno, paradoksalno…, toda tukaj in v tem življenju je za živega človeka mogoče spoznanje te edine objektivne resnice, ki ni zrasla na zelniku tvojega ali mojega subjekta in ni njen produkt.

    Čeprav gre za nekaj največjega kar človek lahko spozna, gre hkrati za najbolj logično in najbolj preprosto reč kot je le lahko.

    Um, ki je preveč kompliciran in prepoln vnaprejšnjih zaključkov, sodb, mnenj, znanja…, je neustrezno orodje za spoznanje česar takega.

    Zaradi tega sem te enkrat »provociral« če smatraš, da je le akademski um tisti, ki lahko spozna ljubezen.
    Prav obratno je.
    Um, ki je preprost je veliko bližje temu skritemu, a povsem realnemu in objektivnemu dejstvu.
    Škoda je Marko, da si vrgel puške v koruzo le zaradi tega, ker se ti je to zdelo pretežko ali kot sem zgoraj že argumentiral nemogoče, bebasto…

    Živeti le s tem kar nam kaže naš omejeni um mora biti precej tečno, in totalno brez izziva.
    Nikakor mi to ne gre skupaj s tabo, saj si veliko stvari demistificiral in razgalil.
    Kot da samemu sebi nekaj ne bi želel priznati, a to boš najbolje vedel ti sam.

    Eno mirno prijetno noč in pozdrav.


    Mirko


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: Nan dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 23:38 CET
    aries:
    "...hvala za to Nan,če tudi ni bilo namenjeno meni.."

    Aries, hvala za odziv in komentar.

    Pa evo ena zate (verjetno bo bolj po mojem ukusu).

    http://www.youtube.com/watch?v=QfdJ2WO8Pvg


    lp


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: Nan dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 23:42 CET
    Popravek:...okusu...


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: aries_1 dne torek, 6. marec 2012 @ 05:21 CET
    Homo adorans - umetniki


    Prispeval/a: Nan dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 23:38 CET
    Aries, hvala za odziv in komentar.
    Pa evo ena zate (verjetno bo bolj po mojem ukusu).

    http://www.youtube.com/watch?v=QfdJ2WO8Pvg

    lp
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    aries:
    ...hvala Nan; odlično...
    Te pa nisem slišal četudi sem sledil "red army " kjerkol' so šli..

    ...glede "Bella Ciao" dodam,da ni presenitljivo, da je Italija relativno v zelo mal vojin dobila...ker so dekline povsod seboj vlekli...poleg "mame" seveda /hec

    To pa po "tvoji" revoluciji...tebi ali katerikoli...
    ...nisem druge dobil...pa ni slaba...

    http://www.youtube.com/watch?v=TQuy3FqVcYc&feature=related


    ..ker smo že pri tem...nekaj Verdija in drugo...če komu paše
    ......in če to preživimo bo OK....hec??

    ..."osebna".."življenje"..menda je bila "skor" Ital.Himna
    ttp://www.youtube.com/watch?v=D6JN0l7A_mE
    Smo potomci civilizacije, ki je Boga dejansko umorila.

    CERN...ali..21.dec 2012..če to preživimo bo ok..hec.
    http://www.youtube.com/watch?v=BXzugu39pKM
    Toda dobrota je globlja od najglobljega zla. Paul Ricoeur

    ....pa upanje.....Handel.
    http://www.youtube.com/watch?v=d_psFfD9Ib4

    .kakor vedno:omnia vincent amor et nos cedamus amore

    aries

    Pax deorum




    Spoznanje

    Prispeval/a: aries_1 dne torek, 6. marec 2012 @ 07:05 CET
    Spoznanje


    Prispeval/a: MC dne ponedeljek, 5. marec 2012 @ 22:41 CET
    Spoznanje ni nič dokončnega. Večkrat ljudje spoznajo, da so
    bili bedaki. In potem čez nekaj časa spoznajo, da je bilo tudi
    njihovo zadnje spoznanje, o tem, da so bili bedaki, napačno.
    Čez nekaj časa, lahko tudi nikoli, spoznajo, da je najbolje, če
    ne spoznajo ničesar več. Mislijo, da so s tem postali
    razsvetljeni. A tudi to je samo spoznanje, ki se lahko kaj
    kmalu spremeni, če jih slučajno ne prehiti Matilda. Včasih
    koga prehiti smrt in umre ultimativno pameten. Še Buda, ki je
    šel skozi toliko preobrazb in razsvetljenj, bi verjetno spoznal
    še kaj, če bi živel še kakih deset let. Mogoče bi postal
    epikurejec. Če bi lahko živel več tisoč let, bi mogoče postal
    kristjan ali celo marksist. No, resnici na ljubo, ne samo Buda,
    še nihče ni umrl, ne da bi prej nečesa spoznal.

    Predpogoj, da bi sploh kaj mogli spoznati, pa je obstoj ega
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    aries:
    ...ja MC..to si pa "realno",cinično,satirčno o človeški kondicji napisal,da sem se moral sam "sebi" smejati...

    Istočasno pa ostajam v menju, da iskanje smisla je racjonalno kar ustvari "potrebo" ker je/smiselno in racjonalno in potrebno obenem/je logično iskato resnico;

    Ne iz /čustvene potrebe/,temveč,da se naučimo koliko je 2*2 .

    Jaz bi tega ne vedel, če bi hodil v šolo...

    ...glede ega 1/2 drži kakor govoriš...je pa tudi resnica, da se gre nekako 1/2 preko ega, če ga človek nekak 'ditached' opazuje.

    Človek lahko postane opazovalec svojega ega z "ditached" čustvi, /z razumom in voljo postane opazovalec svojega ega.

    ps: seveda nekateri zagovarjajo, da se lahko še naprej...kar pa samo vodi v bresmiselni nedogled opazovalec opazovalca...itd

    Po moje stopnja 2 je pogosto potrebna ker v tem stanju obstaja relativna, kar lahko imenujemo "svodna volja" človeka.

    PS2: je mogoče,da človek vrže lahko puško v koruzo ne da bi se zavedal ali namenoma, tudi drži...

    Ker PA vemo,da kakršnakoli resnica realno obstaja ni "logično" in je absolutno nepravilno vreči puško v koruzo, če tudi se eden tako pučuti.

    Ker s čustvi lahko "samo" ljubi ali muziko špila...

    Resnice npr fizike znanosti pa se ne odkrije s nobenimi čustvi..

    aries

    pa tebi

    Pax deorum (kar rimsko "poganski ateistični" pozdrav)





    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: panefin001 dne torek, 6. marec 2012 @ 08:29 CET
    Violeta:
    Dragi Mirko, o metuljčkih in potočkih z njimi se ne da več pogovarjati, tukaj je že v ospredju napačno "junaštvo" in popačena predstava o "življenjskih dosežkih" ...

    Mirko:
    Globoko se strinjam s teboj draga Violeta, saj se ti dnevno srečuješ s temi dejstvi in vse to vidiš direktno.
    Toda tem mladim bitjem je v njihovi zgodnji fazi odraščanja, manjkalo v vzgoji nekaj več tega potočka in stika z naravo, ki te skoraj samodejno uravna na prave frekvence.
    Vse preveč je zapiranja v zatohle sobe in virtualni svet, ki povzroča odtujitve od samega sebe, ter človeka od sočloveka in odtujitve od narave, od samega izvora nas samih.
    Vzrokov za to je seveda veliko več.

    Le stik z naravo je torej premalo za doseganje pravilnega razvoja otroka, a tudi to ima svoj pomen v vzgoji in pravilnemu razvoju otroka.

    Pisal sem že o tem kako so mlajši le produkt nas starejših in se za stanje kot je lahko jezimo le na sebe, ne pa toliko na mlade.
    Od vsega so najbolj pomembni odnosi, ki jih skoraj da ne negujemo in ne spoznavamo.
    Človek je bitje, ki za seboj vlači tisočletne vzorce v katerih so vzorci nasilja, sovraštva…in vsega kar uničuje, zastruplja odnose.
    Tega se nismo uspeli osvoboditi in na tem izpitu smo padli.

    Želim le povedati, da so vzroki za stanje, ki ga opisuješ globoko vsajeni v naši individualni in kolektivni psihi in jih ni mogoče anulirati ali preseči z dekreti ali tonami novih zakonov in predpisov še najmanj pa z medsebojnimi obsodbami.

    Kar zadeva pravilnega ali nepravilnega razvoja vzhoda in zahoda, najbrž ni potrebno preveč izgubljati besed.
    Najbolj razvita in demokratična država na svetu medtem ko pridiga o miru in človekovih pravicah, zadaj rožlja z orožjem za masovno uničevanje ali z ekonomsko močjo, kar je le druga oblika nasilja.

    Totalitarni sistemi so na drugi strani zatirali te svobode in za mene se pravilno ni razvijal ne človek zahoda, ne človek vzhoda.
    Seveda je generaliziranje in direktna primerjava med državami ali sistemi po skali vrednotenja povsem neprimerna.
    Za mene so prav vsi sistemi odpovedali kar zadeva pravih in trajnih svoboščin in vrednot.

    En topel pozdrav draga Violeta.


    Mirko


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: igmúwathogla dne torek, 6. marec 2012 @ 13:24 CET
    Katera je prava pot od Ljubljane do Maribora?
    Ali lahko kreneš iz Ljubljane, trenutno sediš v Piranu in trdiš, da si na pravi poti iz Ljubljane v Maribor? - Seveda lahko! Če namreč ni drugih pravil in podatkov (najkrajša pot, najhitrejša, najbolj slikovita....) si lahko kjerkoli v vesolju na poti iz Ljubljane v Maribor.
    Za to kar mi imenujemo „biti“, pa po moje velja isto. Dokler je edino pravilo „bodi“ (naredi iskušnjo eksistiranja), je vsaka pot prava.
    Če imamo telo veljajo verjetno še dve pravili ki jih čim bolj dosledno vsi upoštevamo, in sicer „išči ugodje“ in „izogibaj se trpljenju“, ti dve pravili že lahko kršimo in si n.pr izberemo trpljenje dolge poti v planini da bomo lahko uživali ugodje prekrasnega razgleda, ali vstrajamo – čeprav trpimo - v odnosu s partnerjem, ki je boleč, ker smo prepričani da bi bilo „brez odnosa“ še hujše trpljenje. Vsa dodatna pravila so pa razumska in si jih po mili volji lahko izbiramo, zavračamo, upoštevamo in kršimo. Ampak to delamo sami – tudi če se odločimo „po mnenju drugih“, zato ker je ta ali oni rekel da je tako prav, po „splošno veljavnih merilih“, se odločimo sami. Če si kupimo kako bolj ali manj potrebno stvar ni „kriva reklama“, sami smo kupili in če skuhamo neužiten golaž ni kriv avtor recepta – sami smo skuhali.
    Slaba stran takega spoznanja (ki ga mimogrede ne prodajam kot resnico, ker spada to pravilo pač tudi med tiste, ki je izmišljeno) je, da nimaš več nikogar, ki bi ga lahko krivil, če je v tvojem življenju karkoli narobe...dobra stran pa je da nisi več ubogo nebogljeno bitje, če namesto „javnega mnenja“ sam odločaš kaj potrebuješ zato da si srečen, zadovoljen, uspešen, namesto primarija ali splošnega zdravnika sam odločaš kdaj si zdrav in kdaj ne. To ne pomeni da je treba „strokovna mnenja“ dosledno ignorirati – pomeni pa, da si za svoje življenje ti sam „zadnja instanca“.
    Če kdo misli, da je odvisen od „kolektivne psihe“, da ne more uiti „tisočletja zasidranim vzorcem“ - tudi prav, ampak prav tako njegova lastna odločitev.

    Vsi tisti, ki pa predstavljajo svoja dognanja o tem kako življenje in svet funkcionira kot edina splošnoveljavno pravilna , si lahko ta svoja spoznanja zataknejo za klobuk.
    Že za nekaj tako enostavnega kot je pasulj je na stotine „pravih“ receptov....vsak se lahko odloči za kateregakoli in si celo lahko izmisli novega. In odvisno od tega ali mu skuhani pasulj tekne, lahko naslednjič uporabi isti recept ali pa kakega drugega....


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: sialinisi dne torek, 6. marec 2012 @ 17:01 CET
    igmúwathogla,
    ni mi potrebno zapisati, da dobro čutiš to zgodbo iz katere mnogi želijo ustvariti umetnost.
    Uživaj...


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: Violeta dne torek, 6. marec 2012 @ 18:55 CET
    aha, to pomeni, da, če nekdo v Ljubljani me bo vprašal za smer
    Murska sobota, ga bom napotila v Dubrovnik, saj je vseeno, in je
    sicer na poti v Mursko soboto, lahko ga odpeljem na Brnik in
    posadim na letalo, ki potuje v Zimbabve... to bo res vesel,
    posebej, če se mu mudi...
    Drevo nikoli ne pade daleč od jabolka.

    Lep pozdrav :)


    Homo adorans - Kaj je človek

    Prispeval/a: aries_1 dne sobota, 10. marec 2012 @ 19:20 CET
    Aries : če koga zanjima.

    USA Nadškof Fulton,katoliški televizjiski "mojister" 10letji 20. stoletja.

    ps:za angleško besedilo: klikni (rdeč) "cc" sledi "audio beta"

    http://www.youtube.com/watch?v=pN8n3hivVqI&feature=endscreen

    http://www.youtube.com/watch?v=uaoUf4E4ol8&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=Xk843G5nfmQ&feature=related


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: aries_1 dne sobota, 10. marec 2012 @ 19:38 CET
    Prispeval/a: igmúwathogla dne torek, 6. marec 2012 @ 13:24 CET
    Za to kar mi imenujemo „biti“, pa po moje velja isto. Dokler je edino pravilo „bodi“ (naredi iskušnjo eksistiranja), je vsaka pot prava.
    ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    aries:
    ...skušnja "sranja" ali - žvljenja, žvljenja ljubezni -
    ..si nista enaki..

    ...ker je "vsaka pot prava", imam tudi jaz pravico reči,da je zgornja trditev,SP neumnost leta.

    ps:ki sicer 1%. enači neumnosti trditve v temi, "ateizem", da /objektivna resnica ne obstaja./

    aries

    Pax deorum


    Homo adorans - umetniki

    Prispeval/a: aries_1 dne sobota, 10. marec 2012 @ 19:51 CET
    POPRAVKA:
    ps:ki sicer enači neumnosti trditve na temi, "ateizem", da /objektivna resnica ne obstaja./


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,65 seconds