NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Hišni ljubljenci za zdravje   
    četrtek, 19. januar 2006 @ 06:20 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Prisotnost mačke, psa, ptiča ali celo ribe v vašem domu ima vrsto pozitivnih učinkov na telo in dušo, so prepričani strokovnjaki. Tisti, ki ste lastniki domače živali, se z njimi gotovo strinjate. Poglejmo, zakaj.

    Delovanje na psiho
    Hišni ljubljenci so boljši kot pomirjevala, učinkovitejši kot masaža in izboljšujejo kvaliteto našega življenja, saj:

    Dvigujejo razpoloženje
    Prisotnost hišnega ljubljenca v hiši, njegova igra, zvest pogled in toplina imajo enak učinek kot meditacija. Od njih dobimo brezplačno in nekritično ljubezen, ki odganja črne misli in pozitivno vpliva na počutje in samospoštovanje.

    Zmanjšujejo skrbi
    Zaradi gracioznega gibanja in brezbrižnega poležavanja mačke na nas delujejo pomirjujoče. Ko jih božamo, se hitro sprostimo. Iz komunikacije z njimi se naučimo osvoboditi od družbenih omejitev in občutkov agresije.



    Premagujejo nespečnost
    Psi in mačke izboljšajo počutje in ugodno vplivajo na dober spanec. Ko v hišo pride pes, se lahko težave z nespečnostjo zmanjšajo kar pri 74 odstotkih ljudi. Razlog je v tem, da se ob hišnem ljubljencu počutimo zaščiteni in čustveno polni.

    Dobro vplivajo na partnersko razmerje
    Študije v ZDA so pokazale, da so pari, ki imajo skupne domače živali, bolj intimni med sabo, lažje premagujejo stres, po prepirih pa se hitreje pobotajo.

    Zmanjšujejo stres, celo v službi
    Prisotnost navihanega kužka ali skrivnostne muce zmanjšuje napetosti, izboljšuje razpoloženje, nevtralizira agresivnost in zmanjšuje nivo stresa.

    Učinki na telo

    Veselo poskakovanje pred odhodom na sprehod ali umirjeno predenje so zdravila, ki jih moramo jemati v velikih količinah iz petih razlogov:

    Hišni ljubljenci regulirajo krvni tlak
    Posebej učinkoviti so, če jih držimo v naročju, dovolj pa je že, če jih opazujemo med spanjem in pozorno sledimo ritmu njihovega dihanja - pomirjujoči učinek bo takojšen.

    Ščitijo srce
    Ljudje, ki so doživeli infarkt, se hitreje zdravijo, če imajo ob sebi psa ali mačko. Živali umirjajo bitje srca in dajejo občutek ugodja.

    Delujejo proti bolečinam
    Psi in mačke s svojim izkazovanjem ljubezni in privrženosti izzovejo izločanje hormona sreče - endorfina, ki deluje kot naravni anestetik. V primerih glavobola ali celo migrene, bolečin v trebuhu ali zatrdelosti v vratu je prisotnost hišnega ljubljenca naravno zdravilo, ki občutno izboljša navedene težave.

    Izboljšajo odpornost
    Bližina domače živali odpira pot pozitivnim čustvom in dobremu razpoloženju ter dobro deluje na človekov imunski sistem. Lastniki psov in mačk manjkrat zbolijo za gripo in prehladom in si po infekcijah hitreje opomorejo.

    Zmanjšujejo mišično napetost
    Umirjeno in vedro ozračje, ki ga ustvari pes, izzove fiziološke reakcije, nasprotne stresu, kar posebej pomaga pri kroničnih obolenjih. Mišice se sprostijo in bolečina se zmanjša.

    Kaj se lahko naučimo od njih?

    Mačka je svobodno, skrivnostno in graciozno bitje, ki nas uči skrbeti zase in uveljavljati svoje potenciale. Od mačk se lahko naučimo:

    Poudariti senzualnost. Drgne se nam ob noge in želi našo pozornost, trenutek kasneje pa je že neulovljiva. Misteriozna in elegantna se lahko med tekom izogne vsem krhkim in lomljivim predmetom v vašem stanovanju, zato se lahko od nje naučimo gibkosti in senzualnosti.

    Negovati se. Mačka približno pol dneva posveča svoji negi , čiščenju, raztegovovanju, skakanju in predenju. Kaže nam, kako pomembno je skrbeti zase in za svoje dobro počutje.Uživati v trenutku. Mačka živi v sedanjosti in v njej uživa. S tem nas uči umetnosti uživanja v vsakem posameznem trenutku.

    Uživati v svobodi. Mačka ima močno osebnost, ki se lahko prilagaja, a nikoli do konca udomači. Je neodvisna, ignorira hierarhijo in na vse gleda kot na sebi enakovredne. Zvesta je svoji naravi, a zna spoštovati tudi drugačne od sebe (zato se velikokrat izvrstno razume s psi).

    Ne lastiti si stvari. Medtem ko pes čuva svoje igračke, mačka ne goji lastniških zahtev. Ko se neha igrati, ji lahko igračko mirno vzamete. Od nje se lahko naučimo osvoboditi se od materialnega sveta in se posvetiti pomembnejšim stvarem v življenju.

    Reči "ne". Če mačko ljubkujemo proti njeni volji, se bo uprla, pihala bo in morda uporabila tudi svoje kremplje. Uči nas, naj ne počnemo, česar v resnici ne želimo.

    Visoko leteti. Mačka lahko daleč skoči in rada leži na visokem mestu. Če jo posnemamo, se bomo navzeli njene vitalnosti in poguma.

    Pes je komunikativen, nezamerljiv in ljubeč partner, od katerega se lahko veliko naučimo o odnosih z drugimi ljudmi. Uči nas:

    Vzpostaviti stik. Pes potrebuje družabno življenje, samota in izolacija ga onesrečujeta. Pes nas uči radosti skupnega življenja, povezanosti, prijaznosti do drugih in vzpostavljanja novih stikov.

    Zvestobe. Pes je najboljši zgled zvestobe, saj je brezpogojno zvest: čaka gospodarja, ga spremlja ne njegovih poteh in velikokrat mu je zvest tudi po smrti.

    Pokazati čustva. Iskreno veselje ob izkazani nežnosti ali tiho cviljenje, ko si ne vzamemo časa zanj … Pes je kot odprta knjiga občutkov, ki se jih ne boji pokazati. Od njega se lahko naučimo odpreti se drugim ljudem, biti spontani in spoštovati ljudi.

    Napeti ušesa. Za dobro komunikacijo moramo znati dobro slišati. Pes vloži veliko energije v to, da sledi vsakemu našemu gibu in glasu ter mu skuša ugoditi. Od njega se lahko naučimo empatije in spoštovanja čustev drugih.

    Govoriti z očmi. Oči govorijo brez besed in lahko povedo marsikaj. Zazrite se v oči vašemu psu in se iz njegovega pogleda naučite, da je ljubezen najpomembnejša stvar na svetu.

    Dati tačko. Pes začuti našo potrebo po nežnosti, žalostne trenutke in malodušnost. Takrat nam da tačko ali nam položi glavo v naročje. Podobno bi morali ravnati mi, ko naš partner ali prijatelj potrebuje našo pomoč.

    Reči "hvala". Pes je vedno hvaležen gospodarju, saj je to del njegove narave. Hvala nič ne stane, dobro dene tistemu, ki jo izreka in tistemu, ki jo sprejema, ublaži napetosti in nas uči ceniti najmanjše, včasih pozabljene življenjske radosti.

    Manca Mirnik - www.siol.net
    Prispelo po E-pošti.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/HisniLjubljenciZaZdravje

    No trackback comments for this entry.
    Hišni ljubljenci za zdravje | 6 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Hišni ljubljenci za zdravje

    Prispeval/a: sonceživljenja dne petek, 20. januar 2006 @ 09:04 CET
    Pred nekaj leti sem imela Moluškega kakaduja. Res velik papagaj (velikost petelina), kot mladič snežno bel, z leti perje po trebuhu začenja pridobivati rdečkast odtenek, v svoji razposajeni čopki na glavi ima na spodnji strani oranžno-rdeče perje, doma je iz Avstralije.
    Ko sem svojega ljubljenčka prinesla domov, je bil silno prestrašen, ni privolil niti v to, da bi stala v njegovi neposredni bližini. Prav počasi je pridobival na zaupanju. Na začetku je naredil samo droben korak proti meni in me z budnim očesom opazoval, pozibaval se je in bil v stalni pripravljenosti. Kar nekaj mesecev je potreboval, da je njegov strah izpuhtel.
    In čez nekaj mesecev …..
    Kako čudovita žival. S svojimi kot oglje črnimi očmi je povedal vse. Deloval je kot najbolj razumevajoč prijatelj. Ob vsaki moji potrtosti je prikorakal v naročje, njegov velik kljun je drsel po mojem licu, glavo je položil v dlan. Če sem zbolela, je prilezel v posteljo in legel poleg mene. Dovolil je, da sem raztegovala njegova krila, ga božala po trebuhu.
    In kakšno veselje, ko sem prišla domov. Takoj, ko sem ga osvobodila (bil je namreč v veliki kletki, ali pa je bil pripet na stojalo, saj je sicer povzročil veliko škode) je korakal za menoj in zelo očitno pokazal, da bi mu še bolj ugajalo, če bi potoval na moji rami. Ob hitrejših korakih je zavzel »dirkalni« položaj, no pa tudi močnejši oprijem (ki si ga poleti kar dobro občutil). Do otrok ni bil nikoli napadalen. Bil je zelo molčeč papagaj, oglašal se je zelo redko, ko je bil razposajen ali pa zelo jezen. Takrat je z nogo udarjal ob palico.
    Tudi papagaj lahko dviguje razpoloženje, osvobaja od občutkov agresije, ob njem se sprostimo……

    Darinka Šajn


    Hišni ljubljenci za zdravje in kulinarični užitek

    Prispeval/a: MC dne sreda, 1. februar 2006 @ 08:39 CET
    Ob vsem leporečju o blagodejnih učinkih hišnih ljubljenčkov kot človeške igrače, se pozablja še na njihovo vrednost v kulinaričnem in dietetičnem smislu. Tudi dobra hrana deluje na psiho, dviguje razpoloženje in zmanjšuje skrbi. Še toliko bolje je, če takšna hrana zdrava. In npr. pasje meso je naravnost fantastično. Mnogi vzhodnjaki (npr. Vietnamci in Kitajci) imajo od vsega mesa najraje pasjega. Slasten okus tega nežnega mesa ni primerljiv z nobenim drugim. Za psa (navadnega, ne morskega, da ne bo pomote) velja, da spada med tako imenovano zdravo hrano. Vsebuje malo maščob in pripomore k človekovi dolgoživosti (ščiti srce in regulira krvni tlak). Še posebej je okusen najprej kuhan in na žaru pečen pasji penis, ki pri moških povečuje spolno slo. K sleherni pasji pojedini spada zalivanje z žlahtno kapljico, tradicionalni nasveti predlagajo belkasto, skoraj prozorno, radoživo in potentno riževo vino. Še posebej okusni so mladi psički, najboljši so stari od 4 do 10 mesecev. Tisti zahodnjaki, ki imajo radi teletino (meso mlade krave), se ne bi smeli braniti psičkovine (mesa mladih psičkov), kulinarično specialiteto pa bi lahko namesto z riževim vinom poplaknili npr. z malo močnejšim vinom ala sivi pinot, ki mu sladkost etanola in višjih alkoholov daje občutek svilnatosti, značilen vonj po tropskem sadju (grenivki, ananas), maslu, hruškah in cimetu, pa bi v trenutku odgnal misel npr. na pasje kakce.

    Pravzaprav je nerazumljivo, zakaj imamo zahodnjaki na krožniku tako radi predvsem prašičke, kravice, ovčke, piščančke in purančke. Zakaj ne bi poizkusili psičkov !!! Na ta način bi lahko v trenutku rešili npr. problem pasjih azilov. Zmanjšali bi porabo škodljivega mastnega mesa, pridelanega v nenaravni reji in ga zamenjali z bolj zdravim – pasjim. Tudi kar zadeva etiko, bi bilo klanje psičkov veliko bolj »humano« in predvsem bolj ekološko kot pa klanje govedi, ovac, piščancev itd. Pridelava psov, ki jih jedo npr, v Vietnamu je bolj ekonomična od naše pridelave mesa v smislu količine porabljene energije na kilogram pridelanega mesa. Da ne govorimo o aditivih, hormonih in ostalih kemiji, ki jo uporabljajo pri vzreji v industrijskih obratih. Razlike v nehumanosti prevažanje psov po Vietnamski cestah ali s priklopniki, polnimi živine, po naših cestah, so minimalne. In če seštejemo skupno trpljenje psov in ga primerjamo s skupnim trpljenjem živali iz mesnopredelovanih obratov, je slednje veliko večje. Konec koncev psi večino svojega življenja preživijo svobodni, kravice, ovčke in konji pa v človeškem ujetništvu vrsto let opravljajo suženjska dela, preden končajo pod mesarskim nožem.

    Vsem ljubiteljem domačih živalih (še posebej kužkov), najbolj pa tistim, ki imate poleg psov radi tudi druge domače živali (npr. jagenčke, odojke,...) predlagam, da preberejo članek na to temo v zadnji številki Mladine (30.januar 2006) in razmislijo o tem, ali ne bi morda – zaradi »humanosti« in zaradi zdravja spremenili svoje navade. Za začetek bi lahko kupilii npr. mladega prašička in ga redili v stanovanju – za tiste, ki imajo radi čohanje naj povem, da obstajajo tudi bolj kosmate pasme svinj. Prašiči so izredno čiste in inteligentne živali – ne vidim razlogov, zakaj ne bi pozitivno učinkovali na psiho, dvigovali razpoloženje in zmanjševali skrbi. Za kužke pa bi bilo najbolje, da bi jih (če so še zelo mladi) najprej malo poredili (recimo do teže maksimalno 10 kg), potem pa naj se jih zakolje - če lastniki sami tega ne zmorejo, lahko to opravilo prepustijo strokovnjaku iz bližnje mesnice. Potem pa – brž na slastno pečenko! Prepričan sem, da pravim gurmanov ne bo žal niti enega samega grižljaja svojega pudlja, zlatega prenašalca ali škotskega ovčarja. (Mimogrede sem se spomnil, da bi znalo biti tudi njihovo čudoviti krzno še uporabno – lastnici, odeti v krznen plašč iz dlak svoje hišnega ljubljenčka, bi ta ostal v prijetnem in TOPLEM spominu še dolgo potem, ko bi se v njej prebavil in izloči zadnji košček pasjega zrezka, klobase ali nabodala)


    Za vse tiste, ki ste brez idej predlagam še recept (tudi tega bi lahko objavili v rubriki Zdrava prehrana in dobri recepti):

    TIET CANH po Evropejsko (navajam samo sestavine – način priprave prepuščam domišljiji in izkušnjam bralcev):

    - mleto pasje meso (najboljše od mladih psičkov)
    - drobno sesekljana čebula
    - zelišča in arašidi
    - šilce sivega pinota
    - prelito s presno pasjo krvjo (od buldoga ali od labradorca) z dodatkom limete


    Dober tek in ne pozabite – vaš prašiček vam bo hvaležen!



    Hišni ljubljenci za zdravje in kulinarični užitek

    Prispeval/a: titanic dne sreda, 1. februar 2006 @ 10:13 CET
    Deljena so mnenja vendar zavedati se moramo, da živimo v času hitrih sprememb. Vsak se uči in največ se nauči na svojih napakah in zablodah.

    Da bi jih bilo le čim manj in da bi čimprej spregledali, da ljubezen do hišnih ljubljenčkov (živih igrač) resnično ne sme biti zlorabljena. So živa bitja in odvisna od nas, če jih imamo doma. Od vsake živali, ki jo imamo ogromno dobimo, če smo pripravljeni jo opazovati in sprejeti vso nesebično ljubezen in naklonjenost ter hvaležnost za vse, kar jim naklonimo.

    lp Titanic


    Hišni ljubljenci za zdravje

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne sreda, 1. februar 2006 @ 14:10 CET
    Večina živali raje vzdržuje varnostno razdaljo napram človeku. Tako dolgo, dokler niso napadene, jim to zadošča, razen, če jih žene lakota ali pa jih preseneti človek. Normalno je, da živali meje svojega območja branijo z rjovenjem, sopihanjem in tuljenjem.
    Za vsak primer svarijo nasprotnika, naj ne stopi bližje. Človečka poteza, bi lahko rekli. Vendar pa tega opozarjajočega obnašanja ne moremo označiti z napadalnostjo. Osvajalna sla in materialna posest, ki jih pozna človek, sta nemreč večini živali tuji. Živali delujejo po instiktu, ki skrbi, da ne vzamejo več, kot je potrebno za preživetje. Človek pa se pusti gnati s preko razuma upravljanimi poželenji. Ubija in pustoši brez občutka za sorazmerje. Prav zaradi tega se govori, da je človek pravzaprav najnevarnejša žival na zemlji.
    lep pozdrav vsem in vse dobro,
    Miran.


    Hišni ljubljenci za zdravje in kulinarični užitek

    Prispeval/a: Pips dne sreda, 1. februar 2006 @ 17:46 CET
    A si spet z levo nogo vstal????



    Hišni ljubljenci za zdravje in kulinarični užitek

    Prispeval/a: MC dne četrtek, 2. februar 2006 @ 08:20 CET
    Mi, ki nas politično zanaša malo bolj v levo, res pogosto vstajamo z levo nogo, toda potem hodimo okoli z odprtimi očmi.



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds