NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • nedelja 21-apr
  • Moja elektrarna by ENERTEC pokal Slovenije v akvatlonu 2024

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  • četrtek 25-apr
  • Tadej Toš: ABRAhmm

  • petek 26-apr
  • VegaFriday v Mariboru

  • sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Prepoznavanje in zdravljenje alergijske bolezni   
    petek, 9. januar 2015 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Sonce

    Hišne pršice so najpogostejši vzrok alergijskih bolezni dihal in so tesno povezane z astmo. Do 85 % bolnikov z astmo ima tudi alergijo na hišne pršice [1]. Za otroke in odrasle z astmo je kronična izpostavljenost hišnim alergenom, kot so hišne pršice, povezana ne samo s tveganjem nastanka bronhialnih simptomov, ampak tudi s slabšanjem pljučne funkcije [2]. Izsledki kažejo, da so alergije na hišne pršice pogostejše kot alergije na pelode trav.2

    Alergija na hišne pršice je celoletna alergijska bolezen dihal, ki jo spremljajo alergijski simptomi tekom celega leta. Jeseni se sprožijo ali poslabšajo obremenjujoči alergijski simptomi, kot so ponavljajoče se kihanje, voden izcedek iz nosu, zamašen nos, srbenje v očeh ali grlu, kar vodi v splošno utrujenost. Simptome alergije na hišne pršice lahko zamenjamo s simptomi prehlada ali gripe. Nedavna raziskava je odkrila, da ima 57 % anketirancev simptome alergije na hišne pršice, le 15 % pa ima postavljeno diagnozo alergije na hišne pršice, kar kaže na nujno potrebo po izobraževanju zdravnikov in bolnikov [3].

    Zakaj poslabšanje simptomov alergije na hišne pršice v pozni jeseni
    Koncentracija hišnih pršic se poveča od 2- do 3-krat tekom pozne jeseni v primerjavi s koncentracijo hišnih pršic poleti [4]. Do tega pride zaradi povečanja vlažnosti (50 %), ogrevanja  in zmanjšanega prezračevanja prostorov, kar omogoča idealne pogoje za razvoj hišnih pršic. Več milijonov nevidnih kolonij uspeva na preprogah, žimnicah in drugem oblazinjenem pohištvu, kjer se lahko hranijo s človeškimi odmrlimi kožnimi celicami. Hišne pršice torej lahko neizogibno najdemo povsod, kjer prebivajo ljudje.

    Imunoterapija z alergeni: ciljana rešitev, ki poveča toleranco za hišne pršice
    Na našem trgu obstaja veliko zdravil za boljši nadzor in lajšanje simptomov alergijskega rinitisa vendar pa v težjih primerih alergijska bolezen ni odzivna na simptomatsko zdravljenje [7]. Glede na vedno večjo prevalenco alergijskega rinitisa in astme zaradi hišne pršice in na dejstvo, da se hišnim pršicam ne moremo popolnoma izogniti – oglejte si video (www.alergicen-sem.si/alergija-na-hisne-prsice/kje-se-skrivajo/), je potrebno ukrepati drugače in čim prej po postavljeni diagnozi,” razloži dr. Olivier de Beaumont podpredsednik oddelka Global Scientific Medical Affairs v podjetju Stallergenes.

    Po natančno postavljeni diagnozi specialist alergolog lahko bolniku predpiše zdravljenje z imunoterapijo z alergeni, kateremu pravimo tudi “desenzibilizacija”, ki vpliva na imunski sistem s povečanjem tolerance na alergen, ki je povzročil alergijo. To zdravljenje je na voljo v sublingvalni (raztopina) ali subkutani obliki (injekcije). Imunoterapija z alergeni je učinkovita pri lajšanju vseh simptomov alergijskega rinitisa, vključno z najbolj motečim, to je zamašen nos [5]. Zdravljenje je učinkovito tako pri lajšanju simptomov kot tudi zmanjševanju potrebe po drugih zdravilih [6].

    Desenzibilizacija imunskega sistema, imunoterapija z alergeni, je edino vzročno zdravljenje respiratornih alergij!

    Več informacij najdete na: www.alergicen-sem.si, obsežni  spletni strani, ki vsebuje posebna poglavja, posvečena alergiji na hišne pršice. Bolniki z alergijo na hišne pršice bodo na njej našli nasvete in osebno prilagojene informacije o tem, kako bolje nadzorovati svojo bolezen.

    [1] Gregory LG et al. Orchestrating house dust mite-associated allergy in the lung. Trends in Immunol. 2011 ; 32 : 402-411

    [2] Langley SJ, et al. Relationship between exposure to domestic allergens and bronchial hyper responsiveness in non-sensitised, atopic asthmatic subjects. Thorax 2005; 60: 17-21

    [3] Valovirta E. et al. Patients’ perceptions and experience of house dust mite allergy in a European Survey. European Respiratory Disease, 2012;8(2):123-8.

    [4] Crisafulli D. et al. Seasonal trends in house dust mite allergen in children’s beds over a 7-year period. Allergy 2007: 62: 1394–1400

    [5] Didier A., Malling HJ, Worm M., et al. Optimal dose, efficacy and safety of once-daily sublingual immunotherapy with a 5-grass pollen tablet for seasonal allergic rhinitis. J Allergy Clin Immunol 2007; 120(6): 1338-45

    [6] Compalati E., Passalacqua G., Bonini GW. The efficacy of sublingual immunotherapy for house dust mites respiratory allergy: results of a GA2lEN meta-analysis. Allergy. 2009 Nov; 64(11): 1570-9
    [7] Valorvita E. et al. The voice of patients: allergic rhinitis is not a trivial disease. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2008, 8: 1-9

    Kaj je SLIT - sublingvalna (podjezična) imunoterapija

    Sublingvalna imunoterapija[1] je vzročno zdravljenje alergije kot bolezni več sistemov v telesu hkrati. V praksi je uveljavljena predvsem pri alergijskem rinitisu in blagi astmi, predvsem pri otrocih pa predstavlja preventivo pred napredovanjem alergijskega rinitisa v astmo.

    Zakaj se alergen aplicira prav v podjezični prostor – posebnosti ustne sluznice
    V podjezični sluznici je malo celic, ki vsebujejo histamin, ki se sprošča ob srečanju z alergenom. Zato nanos alergena na sluznico ne povzroča neprijetnih lokalnih alergijskih simptomov.

    Zato pa je v njej velika množica celic, ki prepoznajo naneseni alergen, to so Langerhansove celice, dendritične celice in makrofagi. Njihova naloga je registracija vsega prispelega, sporočanje imunskemu sistemu do organiziranega imunsko odzivnega tkiva v bližnjih bezgavkah žrela in vratu. Gostota teh celic je v ustni sluznici mnogo večja kot v koži in podkožnem tkivu, kamor se aplicirajo injekcije.

    S SLIT torej po najkrajši in učinkoviti poti sprožimo informiranje telesa o alergenu in hkrati v »prevzgajamo« odgovorne celice, da začnejo tolerirati alergen. Posledično na ta način preprečimo razvoj  nadležnih alergije v nosu, očeh, bronhih, koži in prebavilih. Toleranco vzdržujejo tudi posebna varnostna protitelesa IgG4, ki pri tem nastanejo, ter posebni novonastali limfociti, ki skrbijo za imunološko varnost brez alergije v krvi in tkivih.

    Kako se izvaja SLIT?

    Pri zdravljenju s SLIT se alergen nanaša na podjezično sluznico. Alergen se aplicira v obliki raztopine ali podjezičnih tablet po določeni shemi. Uvodni del se prvega dne izvede v prisotnosti zdravnika, v naslednjih dneh pa bolnik zdravljenje nadaljuje doma in vzdržuje stik z ordinacijo. Bolnika se dobro pouči o mehanizmih in logistiki postopka. Zdravljenje s SLIT tako za sezonske kot tudi celoletne alergije v Sloveniji poteka od leta 2006.

    Kako dolgo je potrebno izvajati SLIT?
    Podkožna in podjezična imunoterapija z alergeni predstavljata vnos stopnjujočih se količin alergena pod kožo ali podjezično sluznico vse do preizkušene zadostne vzdrževalne doze, kar se izvaja 3–5 let, pri nekaterih samo sezonsko, pri drugih pa vse leto. Zdravnik alergolog vsakemu bolniku določi zanj primerno shemo odmerjanja ter opredeli termine potrebnih kontrolnih pregledov.

    Visoka učinkovitost SLIT
    Po anketni poizvedbi o alergijskih simptomih bolnikov, ki so se zdravili s SLIT (Klinika Golnik), se je po dveh letih pokazalo izrazito izboljšanje stanja pri 54 %, po treh letih pa pri 82 % bolnikov (in s tem tudi manjša potreba po protialergijskih zdravilih ali celo njihova ukinitev).

    Po 2 letih zdravljenja alergijskega rinitisa zaradi pelodov trav, je bilo izboljšanje simptomov prisotno pri 70 % bolnikov, po 3 letih pa pri 80–90 %.

    Dolgotrajni rezultati SLIT
    Prof. Ema Mušič razloži, da so poročila bolnikov glede izboljšanja visoko pozitivna. Metodo ves čas nadzorujejo, bolnikom so zdravniki alergologi na voljo za kakršnakoli vprašanja. Izkušnje kažejo, da se dobri rezultati obdržijo vsaj deset let, pri tako zdravljenih otrocih in mladostnikih pa se prepreči prehod z alergijskega rinitisa v astmo (t.i. alergijski pohod), saj se celoten imunski sistem v telesu umiri.

    [1] Povzeto po članku: Moderna imunoterapija alergijskega nahoda je uspešna, prof.dr. E. Mušič, Revija za moje zdravje, 1/2014

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.alergicen-sem.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Hisne-Prsice-Alergijske-Bolezni-Zdravlje

    No trackback comments for this entry.
    Prepoznavanje in zdravljenje alergijske bolezni | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,80 seconds