NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Glina - blagor za našo dušo in telo   
    petek, 25. marec 2011 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Mojca Hrustel

    Peloterapija – zdravljenje z zemljo
    Glina je snov, ki ima veliko terapevtsko moč. Uporaba gline ne povzroča nikakršnih nezaželenih stranskih učinkov, vendar je včasih potrebno kar nekaj časa, da ugotovimo, na kakšen način in kakšna vrsta gline nam pomaga. Zdravljenje z zemljo oz. glino poznamo pod imenom peloterapija (ang: pelotherapy).

    Ker glina pozitivno vpliva tako na telo kot tudi na duševno počutje, peloterapija predstavlja integralni del zdravega in kakovostnega življenja. Tradicionalno se uporablja za očiščevanje telesa; energija, ki jo delci gline vsebujejo, pa nam, če jo uživamo, zagotavlja psihično okrepitev - nekakšno stabilnost počutja ter urejene misli.

    Kot večina zdravljenj ima tudi zdravljenje z glino najboljše učinke, če vanj vključimo uravnoteženo prehranjevanje, dovolj gibanja in počitka. In navsezadnje, kar niti ni tako zanemarljivo, zadovoljive odnose z ljudmi ter jasne odločitve o naših ciljih.

    Že naši predniki so jo uporabljali. In zaznajo jo živali.

    Preventivna moč zemlje oz. glina se že tisočletja uporablja kot del naravne medicine. Naši predniki so glino uporabljali tako za očiščevanje telesa, proti zastrupitvam s hrano, duševno in telesno regeneracijo kot tudi za namen izvajanja obredov. V starem Egiptu je glina bila osnovna sestavina pri procesih balzamiranja teles; z njo obdelana, mumificirana telesa so se lahko ohranila tudi več tisoč let. Stari Grki npr. pa so zlome uspešno zdravili z obvezami iz glinastega blata. Kar nekaj naših predhodnih civilizacij je drobce gline nasipalo v vodovod; pitje tako oplemenitene vode je imelo za posledice njihovo odlično zdravje in dolgo življenjsko dobo. Glina namreč uničuje bakterije in z njo je možno prečistiti onesnaženo vodo. Če smo ravno pri vodi; absorbcijska moč gline je za odstranjevanje neprijetnega vonja po kloru koristna še danes. Razen klora ima glina sposobnost nevtralizirati tudi druge ne najbolj prijetne vonje. Zanimivo je tudi, da ranjene živali, če seveda imajo to možnost, nagonsko poiščejo glinasto blato. Po vsej verjetnosti zaznajo zdravilni vpliv blata.

    Sestava in vrste gline

    Glina je 100 % bio-organska substanca. V zemlji stoji od 5 do 8 milijonov let. Če jo neobdelano primemo v roke, zgleda kot da »ujčkamo« mastno in vlažno gmoto blata. V resnici, da malo pomodrujemo, v rokah držimo nešteto zrnc in lističev naravnih mineralnih zmesi, v katerih prevladuje eden ali več mineralov iz skupine glin. Ti prevladujoči minerali pogojujejo njeno kvaliteto. Najbolj primerna za zdravljenje je glina, ki jo na površje potegnejo iz najglobljih zemeljskih globin. Sicer glede na sestavo poznamo: zeleno, rdečo, rozkasto, rumeno oker in belo glino.

    Povrnjena življenjska moč

    Že uvodoma smo omenili, da ima glina blagodejen vpliv na naše duševno počutje. Da, kadar smo izčrpani od takšnih in drugačnih aktivnosti ter nismo več sposobni zbrano misliti, nenasilno obnovi našo življenjsko moč. Znova nas postavi na noge – nas uravnovesi - ter nam da energijo za naprej. In kako ji to uspeva? Glina, medtem ko več milijonov let stoji v zemlji – ne bodi lena -, vase vsrka znatne količine energije iz drugih elementov. Ko pa jo potegnejo na plan, se napije še energije sonca, zraka in ostalih virov, ki jim je tu izpostavljena. Človeku, ki ima v sebi prav tako velike količine energije, ki pa jo zaradi takšnih in drugačnih razlogov ne izkorišča v celoti oz. jo hitro porablja, glina tako pomaga na način, da te speče zaloge energije znova obudi oz. obnovi že porabljene.

    Pripravimo si energijski napitek!

    Verjamem, da ste sedaj, ko ste prebrali zgornji odstavek, odločeni, da boste kar se da izkoristili energijske potenciale gline. Pa dajmo! Žličko gline v prahu vsujemo v steklen kozarec (približno 2 decilitra). Ker je glina znana kot živa zemlja, je dobro, da jo vlijemo v kozarec, iz čim bolj debelega stekla. V nasprotnem primeru se zna zgoditi, da ostanemo brez kozarca. Glino nato prelijemo z 1-2 decilitroma vode. Najbolj enostavno bo, da si napitek pripravimo zvečer, preden se odpravimo v posteljo in ga naslednje jutro spijemo na tešče. Takšen napitek pijemo tri tedne, nato naredimo premor za teden dni – premor lahko napravimo tudi za tri tedne. In ponovno pijemo tri tedne. Zgolj v preventivne (tudi v lepotilne) namene kuro naredimo dvakrat letno -; če nas obremenjujejo kakšne resnejše zdravstvene nadloge, lahko glino pijemo tudi pogosteje. Pri pripravi napitka upoštevajmo, da glina nikoli ne sme priti v kontakt s kovino! Proizvajalci gline zato glini primerni za uživanje priložijo leseno žličko. Spijemo samo glineno vodo, usedlina ima namreč le še okoli 10% učinkovitost. Da se organizem navadi na glino včasih traja 2–4 tedne. Pri prebavnih težavah npr. potrebujemo 6 mesecev do leta dni, da ponovno vzpostavimo ravnotežje presnovnega sistema. Lahko se zgodi, da se nadloga, ki se jo želimo »rešiti«, na začetku terapije celo poslabša. Pregovor, da se vztrajnost vedno in povsod splača, na tem mestu – v povezavi z glino - še kako drži. Poslabšanje, ki se lahko pojavi, je znak, da glina učinkuje, da se zdravljeno mesto obnavlja. Še pomembna informacija; glina, kot vsaka nadvse inteligentna dama, ima sposobnost, da deluje celostno, nezamerljivo. Bodite previdni - vašega telesa in psihe se bo lotila temeljito.

    Improvizirano zdravilišče ali morje »po domače«

    V anti-stresne namene glino največkrat uporabljamo kot raznolike kopeli. Balneologija (zdravljenje s kopelmi) je tista veščina, ki brez gline ne more. Če smo se odločili za celostno terapijo z glino, tj. terapijo od znotraj in od zunaj, je uživanje gline priporočljivo kombinirati z doma pripravljeno kopeljo, v katero dodamo kilogram neprečiščene morske soli, v kateri se namakamo 2-krat tedensko, približno 20 minut. Morska sol kot nekakšen posrednik med zemljo in morjem je velika prijateljica in zaveznica gline. Predlagam, da si, preden se namočimo v kopel, izposodimo še malo kozmetičnih skrivnosti. Z glinenim mazilom namažimo vsa tista mesta na telesu, na katerih imamo kakršnekoli kožne težave (npr. celulit). Sedaj pustimo, da se glina posuši (kakšnih 20 minut), nato z rahlimi krožnimi gibi posušeno glino odstranimo. Če glino na prizadetih mestih pustimo dalj časa – torej še potem, ko se že posuši -, se bodo nečistoče absorbirale nazaj v kožo. Tega si ne želimo, kajne? Zato je, glede na želen učinek, boljše pripraviti več mask, oblog. Končno se potopimo v »domače« morje. Za prijetno vzdušje prižgimo še kakšno svečko ali si navijmo glasbo, vrzimo v vodo vejico svežega rožmarina in uživajmo v psiho-fizičnem ravnovesju. Avtorica članka vam zagotavlja, da je vse skupaj nadvse učinkovito in, kar ni tako zanemarljiv podatek, zelo poceni. Še nekaj, če nimamo pri roki morske soli, si kopel pripravimo z dvema lončkoma suhe gline, ki jo pomešajmo z vodo. Po kopeli pa se le namažimo s kakšnim hladno stiskanim oljem.

    Najbolj prečiščene gline, vseh barv, priporočamo tudi za obrazne maske. Po uporabi maske bo vaša koža res globinsko očiščena, mehka in sijoča. Poskusite pa lahko tudi z maskami za lase.

    Vsrkavanje škodljivih snovi in regeneracija.

    Glina je torej izredno modra snov. Tako na splošno je zanjo mogoče reči, da opravlja dve dejavnosti: vsrkava škodljive snovi, za katere poskrbi, da se potem skupaj z njo tudi izločijo in obnavlja oz. regenerira - bodisi zunanje, notranje telesne organe ali psihično energijo. In seveda vse troje naenkrat. Ko užijemo glino, se ta po krvnem in limfnem sistemu, kot nadvse inteligentna, usmeri tja, kjer »domuje« bolezen oz. obolel organ. Tukaj ostaja tudi več dni, nato se skupaj s strupenimi / škodljivimi snovmi, slabo krvjo, gnojem, izloči. Za glino je tako mogoče reči, da je nekakšno naravno čistilno sredstvo za naš organizem. Nanjo se kar lepijo vseh sort nesnage in nezdravosti. Pri uživanju gline npr. se v blatu lahko pojavijo gliste; to sedaj ne pomeni, da smo z njenim uživanjem te nepridiprave vsrkali v svoj organizem, temveč da je glina izgnala nepridiprave, ki so bili ugnezdeni v gubah prebavnega trakta. Uživanje gline je zaradi njene lastnosti, da absorbira in nevtralizira strupe, nadvse učinkovito tudi pri slabokrvnosti, pomanjkanju rdečih krvnih telesc ter trdovratni mozoljavosti, aknah.

    Poglejmo še njeno regeneracijsko sposobnost. Kadar npr. ščitnica nepravilno deluje – bodisi premočno ali prešibko -, glina samodejno regenerira njeno delovanje. Pri vnetjih notranjih organov deluje kot nekakšen obkladek, odstranjuje uničene celice in pospešuje njihovo regeneracijo (npr. rakave bolezni). Takšen način regeneracije, vzpostavljanja ravnotežja glina pravzaprav uporablja na celotnem organizmu - zato mu tako v fizičnem kot psihičnem smislu vrača življenjsko moč.

    Obloge (kataplazme) in obkladki

    Odvisno od prizadetega organa zunanje uporabljamo hladno, mlačno ali vročo glino. Vneto, zmečkano, oteklo ali naravno vroče mesto, zahteva hladen glinen obkladek oz. oblogo. Preprosto; vročina, nekaj kar žari, zahteva osvežitev. Znak, da glina pri npr. vnetjih učinkuje, je njeno segrevanje. V primeru, da se to ne zgodi, hladne gline ne gre uporabljati; zaloge energije organizma so v takšnih okoliščinah očitno že skrajno načete. Vse, kar si takšni moramo in lahko privoščimo, je zato izčrpen počitek.

    Pri obnavljanju kostnega tkiva in notranjih organov (ledvice, mehur, jetra, pljuča, trebuh, želodec), glino segrejemo. Znak, da glina deluje, je v tem primeru njeno ohlajanje. Če se to ne zgodi, temveč obkladek postaja vse bolj vroč, ga nemudoma menjajmo. Modra glina, ki postane preveč hladna ali skrajno vroča, mora nemudoma proč od nas. Obkladek ali oblogo na obolelem mestu lahko pustimo vso noč. Zdravljenje notranjega organa zahteva, da oblogo pustimo na mestu bolezni najmanj 2, pa vse tja do 4 ur. Če zdravimo zagnojeno rano, obkladek menjujemo, dokler se rana gnoji, tj. vsako uro ali celo še pogosteje. Obkladke in obloge potem uporabljamo vse redkeje, do ozdravitve.

    Sicer pa, zapomnimo si, zdravljenje gline nam nikoli ne sme povzročati neprijetnih občutkov, če nam jih, moramo obkladek, oblogo takoj menjati. In še to, glino nikoli ne uporabljamo več kot enkrat ter nikoli ne zdravimo več kot le en vitalen organ naenkrat. Glinene obkladke polagamo neposredno na kožo, v primerih, ko gre za dlakava mesta, med glino in kožo vrinimo gazo ali drugo tanjšo tkanino. Debelina nanosa naj bo od 5mm do 2 cm. Od začetka raje manj.

    Kontraindikacije

    Zdravljenje z glino, kot smo že omenili, nima stranskih učinkov. Pozorni bodimo le, če jemljemo sintetična zdravila (antibiotiki), pa bi obenem želeli uživati tudi glino. V zelo majhnih odmerkih se priporoča tistim z visokim krvnim pritiskom – nosečnicam in otrokom mlajšim od 3 let pa se uživanje gline ne priporoča. Brez težav pa glino - pri jemanju sintetičnih zdravil, visokem krvnem tlaku, nosečnosti itd .- lahko uporabljamo zunanje.

    Zavezniki gline

    Pri zdravljenju z glino upoštevajmo, da glina simpatizira z naravnim jabolčnim kisom, morsko soljo, limono in nekaterimi zelišči (česnom, čebulo, zeljem, timijanom, pušpanom, bezgom) … skratka z vsem naravnim. Karkoli nenaravnega glini jemlje njeno moč/učinkovitost. Glino, če le imamo možnost, pri zdravljenju oplemenitimo z njenimi zavezniki.

    Kje dobimo glino?

    Naročimo jo lahko direktno pri proizvajalcih, v trgovinah z zdravo prehrano ali v spletnih trgovinah. Mogoče je nabaviti različno prečiščeno – glino različnih barv oz. vrst - glino za obloge, glineno mazilo, glino za uživanje ter tudi raznovrstne kozmetične izdelke iz gline, kot so to npr. maske za obraz, kreme, čistilna mleka, lotioni, šamponi, zobne paste, trda mila in celo žvečilni.

    Zemlja vsekakor ni tako nekoristna, kot bi si mislili …

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Mojca Hrustel
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Glina - blagor za našo dušo in telo | 4 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Glina - blagor za našo dušo in telo

    Prispeval/a: hetLicht dne petek, 25. marec 2011 @ 10:42 CET

    Ali kdo ve zakaj se glina ne priporoča nosečnicam in majhnim
    otrokom? Tudi sama uporabljam glino in sem naletela na že
    veliko nasprotujočih si informacij in to ravno glede nosečnic in
    majhnih otrok. Nekateri pravijo da, nekateri ne. Sprašujem, pa
    mi nihče ne da jasnega odgovora. Morda kdo tu ve
    zakaj?



    Glina - blagor za našo dušo in telo

    Prispeval/a: Mojca Hrustel dne nedelja, 27. marec 2011 @ 19:43 CEST
    Spoštovani!

    Res je - tudi sama sem pri prebiranju literature o glini opazila nasprotujoča mnenja o tem; ali nosečnice in majhni otroci naj ali naj ne pijejo gline.

    Sama uporabljam glino iz Francije. Tukaj so mi dali jasen odgovor, da je glina zaradi svoje absorbcijske moči (veliko elementov v sledeh) lahko "neprijetna" za organizem nosečnice (ploda) ter tudi za majhne otroke.

    Da, glina čisti - to pa utegne zmotiti telo nosečnice in majhnih otrok.


    Glina - blagor za našo dušo in telo

    Prispeval/a: Mojca Hrustel dne nedelja, 27. marec 2011 @ 19:51 CEST
    ... z "neprijetnim" mislim na pogostejše odvajanje, poslabšanje stanj v prvih dneh jemanja gline ... to pa ni ravno prijetno v času nosečnosti in za male otroke. Druge večje škode pa ni!


    Glina - blagor za našo dušo in telo

    Prispeval/a: hetLicht dne nedelja, 27. marec 2011 @ 20:51 CEST

    Najlepša hvala za odgovor!


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds