NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Za dobrih 200 evrov je moč kupiti že dobro tablico   
    četrtek, 12. september 2013 @ 22:31 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Test elektronskih tablic
    Tablični računalniki oziroma elektronske tablice niso postale samo vsakdanji spremljevalec poslovnežev, pač pa so priljubljene tudi med številnimi drugimi potrošniki. Cene so izjemno različne, pa vendar, ali veste, kako izbrati med njimi?

    Pri ZPS so v septembrski reviji VIP objavili zadnje rezultate testiranja, na katerem so preverili 19 tablic, medtem ko v primerjalniku na www.zps,si med seboj lahko primerjate že 245 modelov, v cenovnem razponu od manj kot 100 do skoraj 1000 evrov. »Potrošniške organizacije začnemo s testiranji tabličnih računalnikov tako rekoč takoj, ko pridejo v trgovine.

    Tudi v tem primeru jih moramo namreč kupiti kot običajni potrošniki. Zadnje rezultate enkrat na leto objavljamo v reviji, vsi rezultati testiranj pa so zbrani v primerjalnikih, ki jih večkrat letno osvežimo,« je povedal Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS, ki hkrati poudarja, da tablični računalniki po svojih značilnostih niso novodobni prenosniki ali celo osebni računalniki, saj je princip dela bistveno drugačen.

    Ponudba je pestra, razlike velike: kako, torej, izbrati pravo tablico:

    1. Zaslon
    Elektronske tablice so ponavadi videti kot en sam zaslon z bolj ali manj tankim robom. Zaslon je občutljiv na dotik in že pri tem se pokaže prva razlika v kakovosti: boljši modeli so odzivni, dovolj je nežen pritisk in funkcija bo izvedena, pri slabših je treba biti bolj pazljiv, včasih počakati, pritisniti dvakrat ali večkrat. Pozorni bodite tudi na vidni kot. Slabši modeli začenjajo že pri sorazmerno majhnem kotu izgubljati kontrast, spremenijo se barve in svetlost zaslona.

    Občutne in na prvi pogled vidne pa so razlike v velikosti zaslona, saj  merijo diagonale zaslonov od nekaj manj kot 13 do skoraj 30 centimetrov. Manjših tablic na ZPS ne  priporočajo tistim, ki nosijo v žepu že pametni telefon z večjim zaslonom (denimo 12-centimetrskim), saj uporabniška izkušnja s tablico ne bo bistveno boljša. Jasno je, da je delo z večjim zaslonom preprostejše, a hkrati so tablice težje, nerodnejše za prenašanje.

    2. Operacijski sistem
    Izbira je sorazmerno preprosta, saj so se uveljavili predvsem trije: Applov iOS, Googlov Android in Microsoftov Windows 8. Prvi je delu s tablico najbolje prilagojen, a je na voljo le pri enem proizvajalcu, tablic z Androidom je največ, a v njih tečejo različne različice operacijskega sistema – nakupa starejših (manjših od 4.0) ne priporočamo. Windows 8 je sorazmerno nov sistem, ki je, razen v različici RT, praktično enak kot pri osebnem računalniku, kar pomeni, da tablico s tipkovnico že lahko uporabimo kot nadomestek prenosnega računalnika.

    3. Prostor za podatke
    Tablice se razlikujejo tudi po vgrajenem prostoru za nalaganje aplikacij in shranjevanje podatkov. Večina resnih modelov ponuja na papirju vsaj 16 GB prostora. Nikakor pa na ZPS ne priporočajo nakupa tablice, ki ima zgolj 4 GB pomnilnika, za tablico z 8 GB pa se odločite le, če ima dodatno režo za pomnilniško kartico. Pred nakupom velja tudi preveriti, koliko od na papirju zapisanega pomnilnika je zares na voljo uporabniku za njegove potrebe. Test ZPS je odkril, da je kar nekaj modelov, pri katerih je bila polovica pomnilnika že zasedena.

    4. Povezovanje
    Vse tablice so se sposobne povezati z brezžičnim omrežjem (Wi-Fi) in na ta način jih tudi večinoma uporabljamo. Na voljo je tudi povezava z mobilnim omrežjem (3G ali 4G oziroma LTE), a čisto brez pasti in dodatnih stroškov ta možnost ni – dražja tablica, nakup dodatne kartice SIM (in naročnine zanjo), hkrati pa boste morali biti pazljivi med gostovanjem v tujih omrežjih, zaradi stroškov prenosa podatkov. Tistim, ki imajo pametni telefon, zato na ZPS priporočajo nakup tablice brez možnosti povezovanja z mobilnim omrežjem: ko in če bodo to možnost potrebovali, lahko kot dostopno točko (tethering) uporabijo kar svoj pametni telefon (in zanj dokupijo nekaj več podatkov, če je to potrebno).

    5. Baterija
    Razlika med posameznimi modeli se pokaže tudi v tem, koliko časa zdrži baterija. Na testiranjih potrošniške organizacije preverjajo njihovo vzdržljivost pri brskanju po internetu, pa tudi med gledanjem filmov. V obeh primerih je zaslon, ki je med največjimi porabniki energije, stalno vključen. Pri najboljših modelih lahko brez kabelske povezave delate tudi več kot 10 ur, najslabši pa omagajo že po manj kot štirih urah. Če ima tablica tudi fizično tipkovnico, je zelo verjetno, da je v njej vgrajena baterija, kar lahko avtonomijo dela dodatno podaljša za nekaj ur. V primerjalniku si natančno oglejte, kaj smo izmerili med testom in izberite svojega favorita tudi po tem kriteriju.

    »Zadnji rezultati kažejo, da se je kakovost tablic na splošno izboljšala. Tudi za sorazmerno malo denarja je mogoče kupiti dovolj kakovosten izdelek, ki med uporabo ne bi smel povzročati večjih težav,« izpostavlja Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS, ki pa hkrati opozarja; »Bodite pri izbiri še naprej pozorni na zgoraj opisane lastnosti in dobro razmislite, zakaj bi za določen model plačali več (ali pa tudi manj) denarja, kot ste si predstavljali. Ko boste enkrat tablico kupili, boste lahko doživeli povsem drugačno uporabniško izkušnjo.«

    Vsi lastniki tablic prenesejo marsikatero izmed številnih aplikacij, po besedah Boštjana Okorna jih povprečni uporabnik prenese okrog 100, zato ni odveč dodaten nasvet, da bodite pozorni, kaj s tablico delajo najmlajši člani, saj so številne aplikacije resda brezplačne, a nekatere med njimi pomenijo stroškovno past, saj omogočajo nakupe dodatnih vsebin v aplikaciji. To je zlasti nevarno, če takšna aplikacija pride v roke otroku.

    Sodobna okna v svet
    Primerjalnik tabličnih računalnikov

    Jasmina Bevc Bahar
    Vodja odnosov z mediji

    E-mail: zps@zps.si
    www.zps.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.zps,si
  • Sodobna okna v svet
  • Primerjalnik tabličnih ...
  • zps@zps.si
  • www.zps.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Elektronska-Tablica-Test-Uporabnik-Cena

    No trackback comments for this entry.
    Za dobrih 200 evrov je moč kupiti že dobro tablico | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,55 seconds