NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Dobri praksi: ekološka živila za otroke v rimskih šolah in vrtcih ter partnersko kmetijstvo v Sloveniji   
    petek, 13. april 2012 @ 22:31 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Silvana Sari, mesto Rim: »Odločilno so na uspeh vplivali ljudje: moja ekipa, rimski župan in starši.«
    Udeleženci posveta z naslovom Partnerstva za ekološko kmetijstvo, zeleno javno naročanje in regionalni razvoj so spoznali dve dobri praksi na področju ekološkega kmetijstva in trajnostnega razvoja podeželja, Partnersko ekološko kmetovanje in Ekološka živila v rimskih šolah in vrtcih.

    Dogodek je potekal v okviru projekta Slovenija znižuje CO2: dobre prakse, ki je ena izmed akcij v okviru partnerstva na področju komuniciranja evropskih vsebin med Evropsko komisijo, Vlado Republike Slovenije in Evropskim parlamentom. Organizirala ga je Umanotera v sodelovanju z Inštitutom za trajnostni razvoj, Združenjem za ekološko kmetovanje Dolenjske, Posavja in Bele Krajine, Razvojno raziskovalnim inštitutom GRM, Zavodom Ekologičen, Razvojnim centrom Novo mesto in Zavodom za zdravstveno varstvo Novo mesto.

    Način, kako hrano pridelujemo, katera živila jemo in od kod ter kako smo jih pripeljali – vse to lahko izjemno vpliva na spreminjanje podnebja. Kot je poudarila članica strokovne skupine projekta Slovenija znižuje CO2: dobre prakse in strokovna vodja Inštituta za trajnostni razvoj Anamarija Slabe je ekološko kmetijstvo »varuh podnebja« - ne uporablja niti kemično-sintetičnih pesticidov niti sintetičnega dušika za gnojenje. Poleg tega načrtno izgrajuje humus v tleh. Slabetova je izpostavila, da je poleg ekološke pridelave pomembno tudi,da je hrana pridelana in zaužita lokalno.

    Osrednji del posveta je bil namenjen predstavitvi izbranih dobrih praks. V rimskih javnih šolah in vrtcih pripravljajo obroke iz ekološko pridelanih živil. Kot je povedala pobudnica projekta, ki teče že od leta 2001, Silvana Sari, so za uspeh projekta potrebovali veliko politične volje. Po njenih besedah je bil odločilen človeški faktor – ožja ekipa projekta, podpora župana in zahteve staršev po zdravi hrani za otroke. Zaradi obsežne naloge so se odločili za postopne spremembe – v prvem letu so najprej določali, da morata biti ekološka sadje in zelenjava, v naslednjih letih so dodajali pekovske izdelke, olje, jajca itd. Danes je v obrokih v šolah in vrtcih kar 70 % živil iz ekološke pridelave.

    Jedilnik sestavlja 70 strokovnjakov, ustreznost prehrane glede na merila preverjajo posebne komisije staršev. Cena posameznega obroka je 5,8 evra – v povprečju plačajo starši polovico, najrevnejše družine ne plačajo nič. Pri izbiri ponudnika pomeni cena 50 točk, kakovost živil pa 50 točk.

    Druga predstavljena dobra praksa je bila Partnersko ekološko kmetijstvo. V projektu sodelujejo spletni portal Ekologičen in 5 partnerskih ekoloških kmetij v različnih slovenskih regijah. Projekt spodbuja zainteresirane kmetije za partnersko kmetijstvo tako, da vzpostavlja neposredno komunikacijo med kmeti in potrošniki.

    Namen projekta oziroma partnerskega kmetovanja je, da potrošnikom omogoči neposreden vpliv na to, kaj bodo jedli, kmetom pa omogoči stabilen vir prihodka, da se lahko osredotočijo na svoje delo. Poleg tega s spodbujanjem ekološke pridelave pomaga pri ohranjanju biotske pestrosti, zmanjševanju onesnaževanja, odpravljanju industrijskega kmetovanja in poziva k odgovornemu ravnanju s kmetijsko zemljo. Kot je povedala Anja Horvat Jeromel iz Zavoda Ekologičen partnersko kmetijstvo prinaša socialno varnost za kmete, cenejša ekološka živila za potrošnika, spodbuja skupnost, vzajemnost, zdravje, učenje in varovanje okolja.

    Običajno so udeleženci trije: kmet, jedro skupine in odjemalci. Kmetje opravijo vse delo na kmetiji: pripravijo letni obdelovalni načrt, gojijo in pobirajo pridelke. Jedro skupine sestavlja 5–12 ljudi, ki vključujejo kmete in odjemalce. Jedro skupine skrbi za ustrezno distribucijo hrane, lahko je zadolženo tudi za zbiranje plačil, plačilo kmetu, ukvarjanje s pravnimi zadevami idr. Dolžnost skupine odjemalcev pa je finančno podpirati kmetijo in poskrbeti, da se vsa hrana porabi.

    Več o projektu Slovenija znižuje CO2: dobre prakse na www.slovenija-co2.si, kontakt Karmen Kogoj Ogris, 031 540 534.

    Lokalna ekološka živila v rimskih šolah in vrtcih

    Področje
    Trajnostni razvoj podeželja

    Naziv dobre prakse
    Lokalna ekološka živila v rimskih šolah in vrtcih, Italija

    Nosilec
    Mestna občina Rim / Commune di Roma

    Opis
    V rimskih šolah in vrtcih pripravljajo obroke iz ekološko pridelanih živil. Mestna občina Rim se je za uvedbo visoko kakovostne ekološke hrane za otroke odločila kljub znižanju državnih finančnih sredstev. Projekt pod naslovom Vse za kakovost teče od leta 2001. Mestna občina je bila torej pobudnik spremembe na področju prehrane otrok in je uvajanje ekološko pridelane hrane tudi podprla - finančno, administrativno in strokovno.

    Mesto Rim je razdeljeno na 11 okrajev, javne vrtce in šole obiskuje skupaj 140 tisoč otrok. V vsakem okraju skrbi za šolske kuhinje eno podjetje, ki dobavlja hrano vsem šolam na svojem področju. Z njim podpiše pogodbo bodisi šola, bodisi mestna administracija. V obeh primerih podjetja delajo po standardih, ki jih je določila Mestna občina Rim, tako da je kakovost prehrane v vseh kuhinjah na enaki ravni.

    Na začetku je bilo ekološko pridelane hrane premalo. Preskrba se je sčasoma povečala in izboljšala. Mestne oblasti ugotavljajo, da je za zagotavljanje dobre preskrbe potrebno tesno sodelovanje med podjetji, ki se ukvarjajo s pridelavo, predelavo in distribucijo ekološke hrane. Rimska administracija nadzoruje proces javnih storitev v vseh fazah: dobava hrane, skladiščenje živil, priprava, kuhanje in distribucija hrane. Nedoseganje standardov kakovosti se kaznuje, pri pogostih kršitvah se pogodba z dobaviteljem razveljavi. Poleg odgovornih služb, ki redno izvajajo nadzor v šolskih kuhinjah, nadzor izvaja tudi neodvisna prehranska komisija, ki jo sestavljajo starši.

    Poleg ekoživil so uvedli še mnoge druge spremembe: funkcionalnejše kuhinje in skladišča ter prijetno in estetsko urejene jedilnice. Velik poudarek je na svežini živil in načinu priprave hrane. Jedilniki so prilagojeni starostnim obdobjem in letnim časom. Za trajnostni razvoj regije je ključna lokalna preskrba s sezonskimi živili in ne uvoz hrane od daleč, zato imajo zimski in letni jedilnik.
    Mesto Rim želi otroke ozavestiti tudi glede vpliva našega prehranjevanja na okolje in ljudi, ki hrano pridelujejo. Z nakupom banan iz pravične trgovine že od šolskega leta 2004/05 podpirajo razvojne projekte v državah v razvoju. V šolah so dosegli visoko stopnjo ločevanja odpadkov po skupinah steklo, kovina, papir, plastika in organski odpadki. Nedotaknjene hrane, ki je ne pojedo, ne zavržejo, ampak oddajo organizacijam, ki skrbijo za zapuščene mačke in pse.

    Spletna stran
    Podrobno o projektu Vse za kakovost na spletni strani Evropske komisije www.ec.europa.eu/environment/gpp (News and Events/News Alert/August-September 2011)

    Neposredna povezava: http://ec.europa.eu/environment/gpp/pdf/news_alert/Issue14_Case_Study34_Rome_food.pdf

    Kontakt
    Spletna stran občine Rim www.comune.roma.it
    Email luisa.massimiani@comune.roma.it

    Dodatni viri

    Partnersko ekološko kmetovanje

    Področje
    Ekološko kmetijstvo

    Naziv dobre prakse
    Partnersko ekološko kmetovanje – spletni portal Ekologičen

    Nosilec
    Zavod Ekologičen, Ljubljana

    Opis
    V projektu sodelujejo spletni portal Ekologičen in 5 partnerskih ekoloških kmetij v različnih slovenskih regijah. Projekt spodbuja zainteresirane kmetije za partnersko kmetijstvo tako, da vzpostavlja neposredno komunikacijo med kmeti in potrošniki. Namen projekta oziroma partnerskega kmetovanja je, da potrošnikom omogoči neposreden vpliv na to, kaj bodo jedli, kmetom pa omogoči stabilen vir prihodka, da se lahko osredotočijo na svoje delo. Poleg tega s spodbujanjem ekološke pridelave pomaga k ohranjanju biotske pestrosti, zmanjševanju onesnaževanja, odpravljanju industrijskega kmetovanja in poziva k odgovornemu ravnanju s kmetijsko zemljo.

    Običajno so udeleženci trije: kmet, jedro skupine in odjemalci. Kmetje opravijo vse delo na kmetiji: pripravijo letni obdelovalni načrt, gojijo in pobirajo pridelke. Jedro skupine sestavlja 5–12 ljudi, ki vključujejo kmete in odjemalce. Jedro skupine skrbi za ustrezno distribucijo hrane, lahko je zadolženo tudi za zbiranje plačil, plačilo kmetu, ukvarjanje s pravnimi zadevami idr. Dolžnost skupine odjemalcev je finančno podpirati kmetijo in poskrbeti, da se vsa hrana porabi.

    Pridelke pobirajo kmetje, odjemalci pa jih enkrat tedensko prevzamejo. Distribucija lahko poteka na kmetiji (odjemalci pridejo po zabojček) ali z dostavo na določeno lokacijo. Vsaka kmetija si prizadeva pobirati le toliko svežih pridelkov, kot je za določeno število odjemalcev tisti dan potrebno.

    Partnersko kmetijstvo rešuje vprašanje financiranja pridelave hrane v prihodnosti z edinstvenim financiranjem prek skupnosti. Vizija je ohraniti dostop do zemlje in opreme, da bodo imele posamezne skupnosti zagotovljeno dobavo zdrave hrane in da bodo pridelovalci lahko ekonomsko preživeli.

    Partnersko kmetijstvo spodbuja lokalno pridelavo in porabo hrane ter trajnostno in etično potrošništvo s posebnim poudarkom na solidarnosti do manjših kmetov, ki kmetujejo ekološko. Z ekološkim načinom pridelave, s krajšimi transportnimi potmi ter občutnim zmanjšanjem embalaže in odpadkov zmanjšuje okoljski odtis hrane,. Prispeva h krepitvi lokalne ekonomije, povezuje mesto s podeželjem in neguje tradicionalno kulturo pridelovanja hrane.

    Spletna stran
    www.ekologicen.si, www.partnerskokmetijstvo.si

    Kontakt
    Zavod Ekologičen
    Štihova 20
    1000 Ljubljana
    Telefon: 040 29 77 28
    Email: info@ekologicen.si

    Dodatni viri

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.slovenija-co2.si
  • www.ec.europa.eu/enviro...
  • http://ec.europa.eu/env...
  • www.comune.roma.it
  • luisa.massimiani@comune...
  • www.ec.europa.eu/enviro...
  • www.mf.gov.si
  • http://www.mf.gov.si/si...
  • http://ec.europa.eu/agr...
  • www.ec.europa.eu/food/
  • www.organic-center.org
  • www.itr.si
  • www.zveza-ekokmet.si
  • www.ekologicen.si
  • www.partnerskokmetijstv...
  • info@ekologicen.si
  • http://ec.europa.eu/agr...
  • www.organic-center.org
  • www.soilassociation.org
  • www.bio-austria.at
  • www.itr.si
  • www.zveza-ekokmet.si
  • www.kon-cert.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Dobri praksi: ekološka živila za otroke v rimskih šolah in vrtcih ter partnersko kmetijstvo v Sloveniji | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,52 seconds