NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo   
    četrtek, 14. junij 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Pozitivke so časopis, ki predstavlja pozitivne plati tega sveta. Začetni repertoar prispevkov je bil predvsem na temo o duhovnosti, ezoteriki in zdravju. Zavoljo podnebnih sprememb se pojavlja vse več člankov na temo ekologije, narave in družbe. Članki na temo duhovnosti so nekajkrat bolje brani kot slednji. Postavlja se vprašanje kako, da obstaja takšen razkorak med zanimanjem za duhovnost in zanimanjem za ekologijo? Mar ne gresta narava in duhovnost skupaj?

    Cilj nekoga, ki se ukvarja z duhovnostjo je razsvetljenje, odrešitev od ega, radost in zdravje. Najprej svojega razsvetljenja, nato nudenje pomoči drugim. Cilj ekologa ali pa družbenega aktivista je spremeniti svet in spremeniti družbo, očistiti in ohraniti naravo in posredno »uničiti« korporacije in »zle voditelje«.

    V ezoterični literaturi lahko večkrat zasledimo anekdoto o starcu, ki je kot mladenič želel spremeniti ves svet, potem ko je malo odrastel je želel spremeniti državo  v kateri je živel, ko je prišel v leta je želel spremeniti le še družino in na stara leta je ugotovil, da je vse to nesmiselno, da je bistveno le da spremeniš sebe, da je to edino kar lahko narediš in edini način, da se spremeni svet: zaradi spremenjenega tvojega pogleda na svet, in zaradi dejanske spremembe, ki jo vneseš kot del sveta.

    Na nek način nam želi ta anekdota povedati, da je nesmiselno se ukvarjati z ekologijo, da je bolje le meditirati in delati na sebi. Tako še najbolje prispevamo k boljšemu svetu. Pa vendarle podam tukaj še drugačen pogled. Kot prvo ima vsako življensko obdobje svoje teme, tako se lahko v določenem obdobju (ponavadi v mladih letih) bolj ukvarjamo z aktivnostmi v svetu in v drugem se bolj umaknemo vase, kot del nihanja kozmičnih principov, ženski in moški, krčenje in širjenje. Zatorej ni pravilo, da je edino zveličavno le delo na sebi. Spoznavanje in spreminjanje sebe poteka tudi skozi svet (ki je del nas).

    Kot drugo pa je bila ta anekdota napisana v drugačnem času. Danes pa smo sredi velikega prehoda. Čas, ko se približujemo majevskemu 2012, čas ko nam bo vsak hip zmanjkalo nafte (materialni pogon moderne civilizacije), in čas ko smo dosegli meje zmogljivosti planeta. Potrebno je ukrepanje na vseh nivojih. Potrebno se je zbuditi iz sna.

    Duh je resnično temelj materiji. Duh je vzrok, materija je posledica. Zatorej bi lahko dejali, da je dovolj če delamo le na duhu, se bo že vse preslikalo na materijo. Vse res, ko bi bile naše sposobnosti na takšnem nivoju. Danes pa je situacija bolj podobna nekomu, ki bi imel v mislih zelo rad svoje otroke, fizično pa bi jih zanemarjal.

    Včasih je potrebna tudi akcija. Ni dovolj le misliti in meditirati o lepem novem svetu, zraven pa se na vsako pot odpraviti z avtom, potratno nakupovati in zauživati velike količine mesa. Če malo podrobneje pogledamo situacijo vidimo, da tisto, kar je dobro za nas, naše zdravje in za duhovno rast, je dobro tudi za planet in sobitja. Če se peljemo s kolesom, koristimo svojemu zdravju, zdravju okolice in celotnega planeta. Če odločno izrazimo mnenje glede npr. genetsko spremenjenih organizmov in zavzamemo jasno stališče, je to tako dobro za našo osebno rast, kot je za naravo.

    Kot neskončna zavest smo ujeti v materialno telo, ki je za nas lahko kot kletka – onemogoča nam pretok višjih energij. Zato tudi ne morejo do nas angeli in bitja, ki delujejo na duhovnih ravneh, ako ni naše telo zmožno prevajati teh vibracij. V takem primeru se lahko obrnemo na naravo, kjer tudi prebivajo božji odposlanci in nam lahko pomagajo na materialnem nivoju. To so seveda rastline in živali.

    Vsak delujoč na svojem spektru vibracij. In kot vidite nam lahko ekologija z varovanjem narave pripomore k duhovni rasti. Dober ekolog upošteva duhovne zakone in dela na sebi, ravno tako resnični iskalec višjih stanj zavesti, če želi biti uspešen upošteva tudi moč narave, čiste hrane, vode in zraka.

    Navkjub različnim ciljem in načinu delovanja se duhovnost in ekologija globoko prepletata, ravno toliko, kot se prepleta materija in duh. Eno se odraža v drugem. Materija se rodi iz duha, duh nudi osnovno dinamiko, a materija je tista, ki omogoči duhu, da se izrazi kot se sicer nikoli ne bi mogel. Ekologija (in življenje na zemlji nasploh) je način, da v materialnem svetu izrazimo duhovnost, da izrazimo ljubezen. Skozi ekologijo se izraža ljubezen do celotnega stvarstva, se odraža enost in vsi duhovni zakoni.

    Pot je še dolga in zabavna.

    Marko Kovač

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Duhovna rast

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Razkorak med duhovnostjo in ekologijo | 7 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo

    Prispeval/a: titanic dne četrtek, 14. junij 2007 @ 08:51 CEST
    Pozdravljeni Marko,
    Dobro vprašanje in prav je tako, da tisti, ki razmišlja o duhovnosti in dela v smislu dvigovanja svoje zavesti, razmišlja tudi globalno. Glede na to, da je duh – duhovnost, vseobsegajoč(a) je zavedanje toliko bolj širše, da se na določeni stopnji oseba zave tudi širine in pomembnosti prostora, kjer biva njeno telo. Razvoj človeka gre nekako tako: najprej misel, nato beseda in dejanje. Misel o sebi, kaj je neprijetno, zakaj je neprijetno in nato kaj narediti, da neprijetnost izgine. Sledi razmišljanje in vsporedno že skoraj ravnanje, da do te iste neprijetnosti niti ne bi prišlo. Po večkratnih poskusih je uspeh tu. Ko človek-duša to obvlada, gre naprej. Širi naučeno znanje, ki temelji na lastnih izkušnjah. Te iste iskušnje pa prenese na druga, širša področja svojega življenja. Ko tudi tu obvlada, lahko prenese svoje vedenje tudi na družbeno dogajanje in izboljšanje splošnega dobro.

    Vse življenje duše v fizičnem telesu pa pomeni nek proces, ki traja pri ljudeh različno dolgo, ki pa se meri s časom, ki ga je določil človek.

    Ko je posameznik že toliko ozaveščen, da ve, kaj je dobro za Človeka, usmeri svoje razmišljanje in delovanje na naravo, katere del je, da bi jo ohranil, saj se zave, da je to njegovo okolje, kot je bivalno okolje duše njegovo fizično telo.

    Kakšen odnos do narave pa ima nekdo, pa lahko zaznamo iz njegovih besed in odnosa do stvari, ki izhajajo iz njega. Če je prizanesljiv do sebe, se hrani z zdravo naravno hrano, čimmanj predelano, če misli in deluje s srcem in prenaša ljubezen na vse, preobraža s svojo ljubeznijo »sovražnike«, prispeva velik delež k ohranjanju planeta. Tisti, ki zmore v svoji naravnanosti in vedenju še več, lahko prispeva več.

    Želim, da bo čim več posameznikov, ki bodo govorili kakor tudi živeli ljubeče do našega planeta in se zavedali, da nam resnično zmanjkuje časa za neodgovorno ravnanje, saj tako sami sebi in tudi našim otrokom kopljemo grob.

    Lp Titanic



    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo

    Prispeval/a: Aarhon dne četrtek, 14. junij 2007 @ 12:05 CEST
    Moj indijski guru je med svojimi učenji dejal: Če želiš doseči razsvetlitev in končni spoj z vesoljno zavestjo, potem verjemi le tisto kar sam vidiš in občutiš. Vse drugo je izposojeno znanje, ki je lahko resnično, ali pa ne. Za vse kar nisi sam spoznal privzemi da pač ne veš ali je to res. Za razsvetlitev mora človek umiriti svoj um, tega pa ne more, če razmišlja o stvareh, ki so mu jih drugi položili v ušesa in jih sam ni videl, niti spoznal. V indiji je zato pogost lik Ganeša, ki je simbol uspeha v poslih. V vsaki trgovini ga vidiš. Ali ste bili kdaj pozorni na podgano, ki jo drži pod svojim stopalom. Ta simbolizira ukročene misli, ki so nujne za uspešno življenje. Če pustiš, da ti po glavi divjajo misli o stvareh, ki jih sam nisi preveril, potem je tako kot bi ti po možganih divjala podgana in tvoje življenje je nesrečno. Blažena razsvetlitev je potem le oddaljen sen.
    V našem življenju je vse prepogosto tako da nam drugi v glavo položijo stvari in ideje, ki so povsem nepreverljive in potem divjajo v nas. Stvari, ki jih poznamo iz svoje izkušnje nam ne divjajo, saj jih poznamo in v nas ne puščajo dvoma.
    Verjetno vsi, ki se ukvarjamo z duhovnostjo tudi cenimo naravo in spoštujemo svet. Že po duši smo ekologi in nič se ne da storiti, da bi ne bilo tako. Drugo je pa kaj pod tem gledamo. Tisto kar sami spoznamo je zasidrano v naših občutkih: žitno polje, gozdni potoček, žvrgolenje ptic, sončni žarki, ki se prebijajo skozi deževne oblake. Žalost, ko v gozdu pridemo do kupa smeti.
    O raznih organizacijah z ekologijo v imenu, pač ne vem nič. Ali so pošteni, ali niso, ne vem in nič ne mislim. Ali so strokovni ali ne - ne vem. Ali imajo dobre namene - morda ja, morda tudi ne. Vem le da mi poskušajo prodati neke ideje, ki jih ne morem preveriti in da so pri tem zelo agresivni. Če bom padel v njihovo mrežo, vem da mi bodo v glavo naselili podgano in z mojim duhovnim razvojem je konec. Kričijo da je potrebno nekaj storiti, hočejo moj denar. Pred 30 leti so mi grozili da bomo v 20 letih vsi zmrznili, sedaj grozijo da se bomo skuhali. Iste organizacije, skoraj isti ljudje. Brez dokazov tako takrat, kot tudi sedaj. Ne pustim si vzeti svojega miru. Vem da je svet lep in da ga mora lepšati vsak sam okrog sebe. S kričanjem o koncu sveta le dvigajo svoj ego in polnijo svoje žepe, za okolje pa nič ne naredijo. Če bi več delali na svojem duhovnem razvoju, se jim ne bi bilo treba ukvarjati z globalno ekologijo.

    Vsem vse lepo.


    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo

    Prispeval/a: herby dne četrtek, 14. junij 2007 @ 12:34 CEST
    Pozdravljen Aarhon!

    Tudi sam imam takšne iskušnje z okoljevarstvenimi organizacijami ter s posameznimi okoljevarstveniki in inštitucijami. Preagresivni, preveč delajo s glavo in premalo poglabljanja vase in v naravo. Pri ekologiji nisem mislil, da bi se morali včlaniti v kakšno okoljevarstveno skupino, to res bi ne pripomoglo, k čistejšemu okolju. Bolj sem imel v mislih spremembo življenskega sloga. Takšno spremembo, ki izvira iz lastnih dognanj, ker takšna bo najbolj pristna in globinska. Za to pa je potrebno se odklopiti od popularnih medijev in iti naokoli po svetu, potrebno je priti v stik z naravo. Najlažje pa pridemo v stik z naravo tako, da delamo in bivamo v njej v vseh štirih letnih časih. Iz tu se potem rodi prava ekologija, ki je cvet duhovnega razvoja.


    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo

    Prispeval/a: Lario dne četrtek, 14. junij 2007 @ 15:30 CEST
    Kot naročen naslov
    Ravnokar se se peljal za motoristom in oba sva zavijala na ljubljansko obvoznico. Čakal sem na semaforju zeleno za njim. Motorist oblečen v usnje z bleščečo čelado in novim motorjem. Nekaj je brskal po žepih; iz žepov se je usulo kar nekaj papirčkov, seveda jih ni pobral, samo pogledal pa je na tla. Ko je videl, da gledam kaj počne, je navil motor do oglušenosti in jasno zasmradil z zažgano gumo.
    Poanta vsega tega je; "nisi me videl, saj sem imel čelado na glavi". "kaj mi pa moreš?"
    V tem stilu gre naše življenje naprej
    Ali res??


    Lep sončen dan, želim
    Lario


    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo

    Prispeval/a: Lemurian dne četrtek, 14. junij 2007 @ 15:38 CEST
    Na hitro. Vedno sem bil za to, da se problemi režejo pri korenini, torej pri vzroku in ne pri posledici. Narava, okolje, živali trpijo zaradi človeka, res je. Še vedno je pa to zelo majhen delež v primerjavi s tem, koliko človek sam sebi in drugim naredi škode.

    Okoljevarstvo ni edini problem. Imamo tu še izkoriščanje otrok, genetsko manipulacijo, vojne, umetni terorizem, slabo hrano, probleme v šolstvu, zdravstvu, policiji, medijih, kulturi, vojski, športu, politiki, prometu, zaposlovanju,.... Skratka, problemi povsod, kamorkoli pogledaš. Vse je znorelo, vse je noro. Delamo v službah, ki jih ne maramo, da bomo lahko kupili stvari, ki jih ne rabimo. Vsa področja pokajo po šivih.

    Torej, omejevat se na neko področje je nesmiselno. Nihče ne bo nič rešil, pa tudi če bi se dalo, do druga področja potrebna reševanja. Vse dokler bo vladal ego, vse dokler ne bo dosti veliko število ljudi, ki se bodo tega zavedali. Torej je edini smisel prava duhovnost. Kdor je miren v notranjosti, bo tako deloval tudi na zunaj, na vseh področjih. Pa ni treba bit razsvetljen, da to udidiš.

    Vsi problemi (posledica) izhajajo iz istega vira, v notranjosti nemirnega posameznika (vzrok). Rešujmo probleme pri vzroku in ne pri posledicah.

    Še vprašanje, je reševanje sveta zgolj beg pred seboj? In če že rešujemo, koga rešujemo - sebe (svoj ego) ali svet? Mar menite, da je Zemlja res potrebna reševanja, da sama ni dovolj mogočna?


    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne petek, 15. junij 2007 @ 09:31 CEST
    Se strinjam z večino komentatorjev. Osebno sem prepričan, da je najbolj škodljivo in nevarno za okolje pokvarjeno neočiščeno srce človeka. Čisto srce, to je duševna "ekologija", če tega ni, je vsa zunanja dejavnost ekoloških gibanj zaman. Za čisto srce človeka pa je potrebna duhovna rast, ki je v tem trenutku človeštva prva zahteva in naloga vsega človeštva. Da je temu res tako, vidimo sedaj vsi iz znamenj same narave.
    Lep pozdrav vsem in vse dobro,
    Miran


    Razkorak med duhovnostjo in ekologijo

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 15. junij 2007 @ 15:29 CEST
    Trg duhovnosti in duhovnega sprenevedavega poziranja je velik in dobro založen z bizarno in malo vredno literaturo, ki preplavlja tudi internetne spletne strani s plehkimi in zavajajočimi nasveti, navodili in povzdignjenimi fantazijskimi derivacijami, ki razvrednotijo preprosto vrednostno misel in poneumljajo ljudi.

    Beda duha in neznanje se povzdiguje v skrivnosti. Trg duhovnosti dobro deluje med manj izobraženimi nevedneži, ki nasedajo in iščejo ravnovesje med snovnostjo svoje plitkosti, ki je zasidrana v potrošniškem načinu življenja, in namišljeno duhovnostjo tuje vzvišenosti, ki naj bi jih odrešila. Zaradi količinske prisotnosti zavajojočih in cenenih informacij, je duhovno ozračje izgubilo dobršen del svoje identitete in ustvarjalne moči.

    Kaj pa je tako visoko povzdignjena beseda: duhovnost, s katero se tako radi kitimo in z njo tako radi manipuliramo?

    Ali ni duhovnost sistem vrednot, zasidranih v človekovi zavesti. Duhovnost pomeni zmožnost v sebi odkriti sposobnost biti etičen in moralen. To je vsa modrost.

    Je generacijska medsebojnost, ki se v skladu s tradicijo prenosljivosti vrednot, nadaljuje v samih družinah z nauki v smeri oče – sin, brez poneverjanja spomina. Nobena matrica ne ponuja rešitve boljše od dobrote in ljubezni, ki vključuje tudi odgovornost za drugega. Zelo preprosto, gre za vzgojo posameznika. Ključ vse debate je vrednostni sistem, ki ga imaš ali ga pa nimaš. Gre za kulturno oblikovanje prostora, ki selektivno zavrača vse izumetničeno, ki nima temelja v etičnem izročilu naših babic, ki so bile tudi manj pismene, kot smo v povprečju današnja generacija, vendar so imele v sebi srčno kulturo.

    Prizorišče sveta naj bi bili kraji, v katerih živijo etični ljudje. Etičnost pa vključuje tudi ekološko osveščenost. Nad vso to diagnozo vzhodnjaških kozmoloških in odrešenjsko čudežnih vzorcev mišljenja, človek lahko samo zamahne z roko, kajti vse najpomembnejše stvari v življenju so zelo preproste.

    Prevesti srce v javno dostopen jezik splošnega vrednostnega sistema je najvišja oblika duhovnosti, ki jo lahko v družbi ljudje kot posamezniki in vsi skupaj dosežemo.

    Lep pozdrav
    Tatjana Malec


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,62 seconds