NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zdravi in varni na poti   
    sobota, 18. julij 2009 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Nives Pustavrh v novi Vivi www.viva.si

    Ko se odpravljamo na dopust ali potovanje, je sestavni del prtljage tudi potovalna lekarna, v katero poleg osnovnih sredstev prve pomoči sodijo tudi zdravila in drugi izdelki, ki olajšajo morebitne težave na poti. Pred potovanjem moramo poskrbeti tudi za potrebna cepljenja in za zdravstveno zavarovanje.

    Zdravila, medicinske pripomočke in druga sredstva v osebni potovalni lekarni izberemo v skladu s svojo starostjo in zdravstvenim stanjem, obliko in trajanjem potovanja, krajem potovanja, razvitostjo tamkajšnje zdravstvene službe in dostopnostjo medicinske oskrbe.

    Potovalno lekarno je treba pripraviti še posebno skrbno, če se na pot odpravljajo tudi kronični bolniki, otroci, nosečnice ali doječe matere. Pred potjo v eksotične kraje je priporočljivo obiskati svojega osebnega zdravnika, Inštitut za varovanje zdravja ali območni Zavod za zdravstveno varstvo (ZZV), kjer delujejo ambulante za potnike, v katerih izvajajo cepljenja in kemoprofilakso pred nalezljivimi boleznimi.

    Preden se odpravite na počitnice, preverite:
    - da imate potrjeno zdravstveno kartico;

    - ali je za potovanje v tujino potrebno kako posebno potrdilo ali dodatno zdravstveno zavarovanje. Prepričajte se, kaj vam zagotavljajo osnovno evropsko zavarovanje in dodatna (komercialna) zavarovanja za tujino;

    - ali je potrebno preventivno cepljenje oziroma zaščita z zdravili. Podatke o tem dobite na spletni strani Inštituta za varovanje zdravja (www.ivz.si) ali v najbližjem Zavodu za zdravstveno varstvo, kjer vas bodo tudi cepili;
    - vsebino potovalne lekarne;

    Če imate kakršnekoli zdravstvene težave (npr. kronično bolezen …) ali drugo posebno zdravstveno stanje, preverite pri svojem osebnem zdravniku, ali vam, glede na vaše zdravstveno stanje in izbiro destinacije svetuje potovanje, dal pa vam tudi posebna priporočila.

    Kaj sodi v potovalno lekarno?
    Izdelki za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem, pripravki za nego po sončenju in za lajšanje težav pri sončnih ali drugih opeklinah. Izdelki naj imajo visok zaščitni faktor (več kot 15), biti morajo vodoodporni, vsebujejo naj UVA- in UVB-filtre, za potovanja v kraje z ozonsko luknjo (npr. Avstralija) pa tudi UVC-filtre. Sredstva za zaščito pred piki klopov, komarjev in drugih žuželk ter pripravki za lajšanje težav po piku.

    Prva pomoč
    Med opremo za prvo pomoč sodijo razkužilo za rane, mazilo za rane, sterilna gaza, povoji, vodoodporni obliži, škarje, pinceta, varnostne zaponke, trikotna ruta, pinceta za klope, termometer.

    Zdravila, ki jih morate redno jemati.
    Pred potovanjem obiščite zdravnika, da vam bo predpisal dovolj zdravil, ki jih morate redno jemati. V nekaterih državah ob prehodu državne meje zahtevajo posebno potrdilo o jemanju zdravil, zato zdravnika vprašajte tudi, ali je takšno potrdilo potrebno za zdravila ali pripomočke, ki jih uporabljate.

    Zdravila za samozdravljenje manjših zdravstvenih težav

    ­tablete proti potovalni slabosti;

    ­zdravila, ki jih uporabljamo pri zastrupitvi s hrano in driski;

    rehidracijska sol za nadomeščanje izgubljenih soli in vode pri driski, bruhanju, močnemu znojenju in hujših telesnih naporih;

    zdravila za ublažitev alergijskih težav, če ste preobčutljivi oz. imate alergijo na sonce, pike žuželk in ožigalkarjev ali hrano;

    - zdravila za zniževanje povišane telesne temperature;
     
    - zdravila za odpravljanje bolečin (glavobol, zobobol ipd.);

    - zdravila za lajšanje želodčnih težav;

    - odvajala za primer zaprtja;

    ­- zdravila za vneto grlo.

    Shranjevanje in varnost
    Tudi na potovanju upoštevajte navodila o primernem shranjevanju zdravil. Praviloma je treba zdravila hraniti pri sobni temperaturi (do 25 oC). Če je temperatura v prevoznih sredstvih višja, je najbolje, da zdravila med potjo hranite v hladilni torbi. Tudi za vsebino priročne potovalne lekarne kot tudi za vsa zdravila, ki jih hranite doma, veljajo splošna opozorila: hranite jo zunaj dosega otrok ter preverite rok uporabe zdravil in drugih pripomočkov, tudi izdelkov za zaščito pred soncem.

    Zdravstveno zavarovanje v tujini
    V državah članicah EU, Evropskega gospodarskega območja ter v Švici, na Hrvaškem in v Makedoniji slovenske zavarovane osebe uveljavljajo nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. V Bosni in Hercegovini uveljavljajo nujne zdravstvene storitve s konvencijskim potrdilom. Nujne zdravstvene storitve so tiste, ki jih ni mogoče odložiti, ne da bi bilo s tem ogroženo življenje ali zdravje osebe.

    Storitve, ki niso nujne, boste morali plačati. Na osnovi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja in spremnega dopisa z izpisom osebnih podatkov, ki je priložen evropski kartici, uveljavljate nujne zdravstvene storitve neposredno pri zdravnikih ali zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Nujnost storitev ugotavlja zdravnik, ki sprejme osebo na zdravljenje.

    Uveljavljanje zdravstvenih storitev je v vsaki državi nekoliko drugačno (več informacij dobite na Zavodu za zdravstveno zavarovanje in na spletni strani www.zzzs.si). Tako utegnete biti v posamezni državi upravičeni do nujnih zdravstvenih storitev, ne pa tudi do prevoza v domovino. V nekaterih državah lahko obiščete zdravnika, vendar morate obisk plačati, s potrdilom o zdravljenju oziroma računom pa potem zaprosite za povrnitev plačanega zneska.

    S sklenitvijo komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini dobite možnost uveljavljanja nujnih zdravstvenih storitev mimo postopka iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ter druge dodatne ugodnosti. Tovrstna zavarovanja lahko sklenete za različna obdobja pri različnih zavarovalnicah.

    Nives Pustavrh

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Zdravi in varni na poti | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds