NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Proč s čustveno navlako   
    sreda, 23. maj 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Sabina Šilc v novi Vivi www.viva.si

    ODLOČAM SE, DA SE ODPOVEDUJEM TEČNOBI
    Tehnika EFT prinese olajšanje pri vseh vrstah akutnih in kroničnih stanj psihične in telesne narave. Koristna je za izboljšanje tehnik učenja, pa naj gre za intelektualno ali športno učenje, saj krepi motivacijo, zbranost in spomin. Uporabljamo jo pri zdravljenju vseh vrst odvisnosti. Zaradi preprostosti je primerna za otroke in odrasle. Tehnika je na prvi pogled nekoliko nenavadna, zato je pomembno, da razumemo, kako deluje.

    Današnji članek je namenjen razumevanju temeljev te tehnike, v nadaljevanjih pa bomo prikazali uporabo EFT na resničnih primerih.

    Podatki v nezavednem delu
    Novejša funkcionalna merjenja možganov so pokazala, da se (lahko) zavedamo le ene šestine procesov, ki potekajo v njih, ostalih pet šestin pa intenzivno dela ves dan, le da ne vemo, kaj. Retikularni aktivacijski sistem prepreda vse možgane, njegova naloga pa je v tem, da se »odloča«, ali je informacijo treba poslati v zavedni ali nezavedni del možganov. Ta pogosto pošlje v nezavedni del informacije, s katerimi se »trenutno nimamo časa ukvarjati«, ker so »preveč boleče«, ne »ustrezajo« tistemu, kar smo si zamislili … Ti podatki v nezavednem delu živijo svoje življenje, se kopičijo, procesirajo in so ves čas dejavni. Torej nas teh pet šestin nezavednega lahko odpelje daleč tja, kamor nočemo, kjer se počutimo tako, kot se ne želimo. To pomeni, da ne upravljamo niti sami s seboj, čeprav se imamo za krono stvarstva in tako rekoč za v.d. Boga na Zemlji. Da gre za popolno iluzijo, se zavemo šele tedaj, ko hudo psihično ali telesno zbolimo.

    Pospravljeni, toda …
    Veliko gradiva se znajde v nezavednem zato, ker to »hočemo«; bojimo se spopasti s strahovi, bolečinami, spomini … Tako jih »pospravimo« v nezavedno. Toda kaj, ko imajo te reči svojo energijo, svojo »logiko« in nas presenetijo, ko to najmanj pričakujemo − v obliki telesnih bolezni ali psihičnih motenj.
    Torej je ključno, da vzpostavimo stik s seboj. Kaj ne bi bilo čudovito, če bi lahko te informacije brez večjih težav in hujših bolečin predelali tako, da bi z njimi lahko upravljali? Kaj ne bi bilo odlično, če bi teh pet šestin možganov lahko v resnici očistili navlake, da bi ti, če že morajo, mleli bolj pozitivne, koristnejše vsebine?

    EFT
    Kot smo omenili že v prejšnji številki Vive je EFT (Emotional Freedom Technique) tehnika čustvenega osvobajanja in ena od energetsko-meridianskih tehnik ali tehnik energijske psihologije. EFT si je izposodil najboljše od različnih tehnik in to sestavil v povsem samosvojo tehniko.

    Če je energija blokirana …
    Vsi smo že slišali za 14 energetskih meridijanov v telesu. Kitajci jih poznajo že tisočletja, mi pa jih nekako nismo sprejeli, dokler jih niso eksperimentalno dokazali z merjenjem energetskih tokov.

    Če ta tok teče neovirano, smo zdravi, zadovoljni in polni energije. Če smo bolni, utrujeni ali nesrečni, ta energija ne teče gladko; pravimo, da je blokirana. Energetske blokade odpravlja akupunktura ob pomoči igel, akupresura z dotikom, elektropresura s šibkim električnim tokom. S tem se telesni, miselni in čustveni procesi uravnotežijo, imunski sistem se okrepi, mi pa se počutimo bolje. EFT uporablja nekaj standardnih akupresurnih točk, po katerih tleskamo s prsti (od 3- do 7-krat), jih masiramo s krožnimi gibi, nanje pritiskamo ali pa le blago položimo dlan (denimo pri močnih bolečinah).

    Gamute
    Funkcionalno slikanje možganov pokaže, kateri del možganov se »pregreva«, če, denimo, čutimo silovito jezo. Razumljivo je torej, da bi bilo to energijo koristno razpršiti še na druge dele možganov in tako omiliti to pogosto ovirajoče čustvo, ki nam vzame ves nadzor nad seboj. To naredimo ob pomoči znanja nevrolingvističnega programiranja. To je del EFT, ki se ljudem, dokler ne izkusijo njegove učinkovitosti, na prvi pogled zdi povsem bedast.
    Imenuje se 9 Gamut in je videti takole: z dvema prstoma pritiskamo na točko gamut, ki leži na zunanji strani dlani, med prstancem in mezincem, le da približno dva centimetra nižje. Medtem:
    - zapremo oči,
    - odpremo oči,
    - pogledamo skrajno desno in skrajno levo navzdol (glava je vzravnana),
    - oči zavrtimo v obe smeri,
    - nekaj sekund pojemo,
    - preštejemo do pet,
    - spet malo zapojemo.

    Saj je razumljivo, kajne, da s tem zaposlimo druge dele možganov in s tem nekoliko pozabimo na jezo?

    Čustvena razbremenitev
    Spomnimo se še enkrat na pet šestin »nedostopnih« možganov. Tam se, med drugim, skrivajo naši obrambni mehanizmi. Kot pove že ime, nezavedno, nas varujejo pred različnimi nevarnostmi. Ker pa so skriti v nezavednem, torej jih ne vodi zavestna petina možganov, pogosto počnejo neumnosti (prestrašijo nas vrvi, čeprav nas je pičila kača), saj »ne vedo« natanko, kaj in kolikšna je njihova vloga. Delujejo samodejno, po načelu slik, ki so včasih manjše jasnosti. S tem pa pogosto preprečujejo pozitivnim vsebinam, da bi prodrle do nas, ker jih »spominjajo« na negativne. Tako nas ovirajo in omejujejo v vsakodnevnem življenju, saj usmerjajo naša čustva, mišljenje, vedenje.

    Z eftanjem postopoma premikamo meje zavednega tako, da izhajamo iz še zavestno dostopne informacije, ki ji odvzamemo presežek čustvene komponente, s čimer omogočimo dostop do globlje ležeče, spet čustveno obremenjene plasti. Postopno in predvsem neinvazivno lahko posamezen travmatičen dogodek razbremenimo čustev tako, da se ga lahko spominjamo brez čustvenih vsebin. Naprimer posilstvo zelo zaznamuje ženske za daljša življenjska obdobja, če ne celo za vedno. Vpliva na vsa področja njihovega življenja. Terapija je pogosto skoraj enako boleča kot sam dogodek. Pri eftanju pa gre prav za čustveno razbremenitev na vsakem koraku terapije.
    Ta del EFT dolgujemo kognitivno-vedenjski terapiji. Izhajamo iz bolečega, negativnega čustva, na koncu pa utrdimo njegov pozitivni antipod.

    To najlažje razložim na primeru.

    • Recimo, da sem danes zelo tečna, vzkipljiva. Mojih pet šestin nedostopnih možganov ve, zakaj, jaz pa ne, povrhu pa nimam časa, da bi o tem razmišljala; zavedam se le pomenljivih pogledov sodelavcev. Če želim današnji delovnik dobro preživeti, je bolje, da si že na začetku vzamem pet minut odmora.
    • Z obema rokama krožno masiramo »bolečo« točko, ki leži pod ključnicama, in sočasno čim bolj naglas in z občutkom (saj želim čim bolj navezati stik s svojo tečnobo) govorim: »Joj, kako sem tečna, tečna sem kot sto vragov, najraje bi vse nekam poslala …«
    • Sami lahko uporabite še bolj slikovit jezik, pomembno je, da čim bolje opišete svoje počutje. Dovolj je pol minute, saj celotni možgani natanko vedo, za kaj gre.
    • Na subjektivni lestvici intenzivnosti svojo tečnobo izmerite od 1 do 10. »Danes sem res tečna − ocena je 10.«
    • S točkami se bomo seznanjali sproti, za zdaj je pomembna tista, ki je na robu dlani in se imenuje karate. S tremi prsti druge roke tleskate po njej in govorite: »Pojma nimam, zakaj sem tečna, vendar se v celoti sprejemam in se imam rada.«
    • Nato tleskate po vseh točkah in govorite: »Kljub tečnobi za 10 se sprejemam in se imam rada.« Kot vidite, počasi prehajamo od negativnega k pozitivnemu s tem, da se programiramo, da se sprejemamo in se imamo radi. Pogosto se namreč nimamo, če smo tečni, pa smo povrhu še jezni nase, to pa tečnobo le še utrdi.
    • Nato znova izmerite intenzivnost in ker ne gre za kak travmatičen dogodek, je velika verjetnost, da bo vaša ocena tokrat znašala 5.
    • Vajo ponovite, le da stavek spremenite: »Kljub ostanku tečnobe se sprejemam in se imam rada.« Ko ste pri oceni 3, si rečete: »Odločam se, da se odpovedujem še preostali tečnobi, rada se imam in se sprejemam.« Pri tem gre za pozitivno programiranje in oddaljevanje od negativne skrajnosti kontinuuma. Še kak krog in vaša ocena bo znašala 0 ali 1.
    • Za dober konec tleskate po vrhu glave in rečete: »Mirna sem/dobre volje sem.« Lahko pa rečete tudi: »Družabna sem/polna sem pozitivne energije.« Stavek pač prilagodite svojemu počutju.

    Tako preprosto je to

    Saj ni vedno, priznam, in specialisti EFT se učijo tehnike pet let. Vendar je poglobljeno znanje potrebno za kronične bolezni, hude stiske in travmatična doživetja; v terapevtski situaciji ga je treba kombinirati z drugimi pristopi.

    Za domačo rabo pa je EFT tako preprost, da obstaja nevarnost, da boste zamahnili z roko in šli mimo. Raziskave (www, emofree.com) so pokazale, da je bilo po enoletnem zdravljenju depresije brez simptomov samo 20 odstotkov tistih, ki so se zdravili samo z zdravili, približno polovica tistih, ki so zdravila kombinirali s kognitivno-vedenjsko terapijo, in 80 odstotkov tistih, ki so poleg obeh uporabljali še EFT.

    Upam, da vas je ta podatek prepričal in da boste težko pričakali naslednjo Vivo, v kateri bomo nadaljevali z učenjem.

    Sabina Šilc

    Podatki se znajdejo v nezavednem zato, ker to »hočemo«; bojimo se spopasti s strahovi, bolečinami, spomini …

    Pri eftanju  gre prav za čustveno razbremenitev na vsakem koraku terapije.

    Drage bralke in bralci,
    zaradi vašega velikega odziva na intervju s terapevtko Sabino Šilc v prejšnji številki, smo jo zaprosili, naj tehniko EFT podrobneje predstavi, tako da jo boste lahko uporabljali tudi sami. V naslednjih številkah bomo tej tehniki posvetili nekoliko več pozornosti v rubriki Minute za EFT. Več o tem lahko preberete še na www.emofree.com, s konkretnimi problemi pa se lahko obračate na elektronski naslov sabina.silc@siol.net. Prijetno branje in čimprej se čustveno osvobodite.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • www.emofree.com
  • sabina.silc@siol.net
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Proč s čustveno navlako | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,54 seconds