Teleskopi, katerih sposobnost je gledanje v preteklost tudi do 12 milijard svetlobnih let, so opazili tovarno zvezd – galaksijo, ki proizvaja do 4000 zvezd na leto. Sveže odkrita galaksija naj bi proizvajala toliko zvezd, da se je zanjo uveljavilo ime Baby Boom.
Če primerjamo galaksijo Baby Boom, ki proizvede 4000 zvezd na leto, z našo galaksijo Rimsko cesto (Milky Way), ki proizvede povprečno le deset zvezd na leto, ugotovimo, da je ime na mestu. "Galaksija proizvaja ogromno zvezd, in to naenkrat," je dejal Peter Capak iz znanstvenega centra Spitzer v Kaliforniji.
"Če bi bila celotna človeška populacija rojena v podobnem slogu, bi bili danes vsi ljudje približno podobnih starosti," je še dodal Capak. Po navajanju BBC naj bi Capak in njegovi sodelavci pri opazovanju uporabljali številne teleskope, tudi Spitzer in Nasin vesoljski teleskop Hubble, ki omogočata odkritje plodnih antičnih galaksij.
Omenjena galaksija je oddaljena 12,3 miljarde svetlobnih let. Vesolje je staro okoli 13,4 milijarde let, kar pomeni, da je galaksija proizvajala zvezde v letih, ko je bilo vesolje še dokaj mlado – staro je bilo skromnih 1,3 milijarde let. Svetlobno leto je razdalja, ki jo svetloba prepotuje v enem letu.
"Do zdaj smo opazili podobne oblike galaksij v najstniškem obdobju vesolja, medtem ko je galaksija Baby Boom proizvajala zvezde že v času, ko je bilo vesolje še majhen otrok," je dejal Capak.
Vir: www.zurnal24.si
|
V vesolju so sanje brez konca kakor misli brez začetka
Prispeval/a: Fredi dne četrtek, 17. julij 2008 @ 03:00 CEST
Verjamem, da, če bodo znanstveniki bolje pogledali, z boljšimi teleskopi, ki dalje vidijo kot do 12 miljard svetlobnih let, bodo videli nove in nove zvezde.
Baby Boom v preteklosti?
Mogoče je v sedanjosti časa al časa brez konca in začetka kot se razume brezkončno vesolje.
Začetek, pa pred začetkom?
Nul koma jozef?
Luna je simpatična.
Mogoče je bla iz vode ustvarjena zemlja?
Mogoče je blo tud sonce ustvarjeno iz vode, le kdaj bo vgasnilo?
Mogoče bodo odkrili tud na marsu vodo, al to pomeni, da so tam živela tud kak bitja?
Iz česa je vmesni prostor med zemljo in soncem?
Kako je nastal in kje je bil pred nastankom vesolja ta nič plinček?
Nimam pojma.
Zadnje študije trdijo, da Luna le ni tako suh kraj, kot smo mislili. Strokovnjaki naj bi našli dokaze, da je bila nekoč pod njenim površjem voda.
Skupina strokovnjakov je z napravo, ki lahko odkrije zelo majhne količine substanc v kamninah, v materialu, ki sta ga na Zemljo prinesli dve Apollovi misiji, našla vodik. Po njihovih besedah je to zelo trden dokaz, da je bila pod površjem Zemljinega satelita nekoč voda.
Z isto tehniko so poskušali ugotoviti tudi, ali obstaja voda v Zemljinem zgornjem plašču. Prišli so do zanimivega odkritja: količina vode v Luninih kamninah je bila skoraj enaka tisti v Zemljinem plašču.
Vse to pa tudi postavlja pod resen vprašaj teorijo o nastanku Lune.
Vse doslej je namreč veljalo, da je Luna nastala pred 4,5 milijarde let, ko se je protoplanet veličine Marsa zaletel v Zemljo. Raztopljeni ostanki trka naj bi se vtirili v orbito okoli Zemlje in pozneje formirali Luno. Tu pa pridemo do problema. Vročina, nastala ob trku, bi povzročila, da bi voda v raztopljenih ostankih izparela in se izgubila v vesolje, še preden bi bilo gravitacijsko polje Lune dovolj veliko, da bi jo zadržalo na površini, poročajo ameriški mediji.
Največja količina vode v Luninih kamninah je bila najdena prav v njihovem središču, kar nakazuje, da je bila voda v Luninih kamninah prisotna že od njihovega nastanka in da nanjo ni prišla šele s kometi.
Lep pozdrav