NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 31-mar
  • Razširjeni vid

  • ponedeljek 01-apr
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • sreda 03-apr
  • 22. PRO PR konferenca: vodenje v komunikaciji
  • Znebite se svojih starih telefonov in tablic
  • Med naravo in kulturo

  • sobota 06-apr
  • Veganski golaž na Čistilni akciji ČS Polje

  • nedelja 07-apr
  • Polna luna

  • sreda 10-apr
  • Človek in čas

  • petek 12-apr
  • Mikis Theodorakis: Grk Zorba

  • nedelja 14-apr
  • Razširjeni vid

  • sreda 17-apr
  • Znanja in veščine za uspešno vodenje prostovoljcev
  • Razstava interspace

  • petek 19-apr
  • Ingmar Bergman: Prizori iz zakonskega življenja

  • sobota 20-apr
  • Plečnikova Lectarija

  • sreda 24-apr
  • Zoh Amba »Bhakti«

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Citološki brisi materničnega vratu   
    četrtek, 16. november 2017 @ 05:02 CET
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: prof. dr. Marjetka Uršič Vrščaj, dr. med., spec. ginekologije v novi Vivi www.viva.si

    Kaj pomenijo nekateri novi, posodobljeni izvidi citoloških brisov materničnega vratu in katere so nove indikacije za triažni test HPV?
    Odvzem in pregled celic v brisu materničnega vratu, ki ga ženske še zdaj pogosto imenujejo test PAP, je ključni del rednih preventivnih ginekoloških pregledov, priporočljivih tudi za žensk brez ginekoloških težav. Osnovni namen tega testa je odkrivanje žensk, pri katerih ni patološko (bolezensko) spremenjenih celic.

    Če v brisu ni bolezensko spremenjenih celic, priporočamo vnovičen odvzem brisa materničnega vratu čez tri leta. Nasprotno je pri ženskah, pri katerih odkrijemo patološko spremenjene celice, že kmalu potreben vnovičen odvzem brisa, lahko pa se odločimo za dodatne preiskave, kot je triažni test HPV. Patološko spremenjen izvid brisa odkrijemo pri približno vsaki deseti ženski.

    Ker je natančnejša opredelitev patološkega izvida brisa materničnega vratu ključna za nadaljnje ukrepanje, smo letos tudi v Sloveniji nekoliko spremenili nekatere izvide brisov materničnega vratu, in sicer skladno z mednarodno sprejeto klasifikacijo citoloških brisov po Bethesdi. Opredelitev izvida brisa po Bethesdi priporočajo tudi Evropske smernice za zagotavljanje kakovosti v presejanju za rak materničnega vratu iz leta 2008. Klasifikacija po Bethesdi je mednarodno sprejet standard za ocenjevanje citoloških sprememb materničnega vratu, ki uvaja enotno terminologijo in s tem tudi obravnavo v skladu z vrsto in s stopnjo celičnih sprememb. Klasifikacija je bila prvič objavljena leta 1988, po večletnem testiranju pa jo je mednarodna strokovna javnost potrdila v Bethesdi leta 2001.
    Čeprav smo v Sloveniji razvrščanje izvidov brisov materničnega vratu v razrede PAP (od PAP I do PAP V) opustili že leta 2006 in že istega leta prevzeli nekoliko spremenjeno različico klasifikacije po Bethesdi, nova opredelitev v celoti sledi tej klasifikaciji. Novi izvidi brisov materničnega vratu in nove indikacije za triažni test HPV so stopili v veljavo 1. oktobra letos.

    Kljub razveseljivemu zmanjševanju števila bolnic z rakom materničnega vratu (RMV) v zadnjih letih in zglednemu delovanju državnega programa ZORA (leta 2009 je bilo v Registru raka Slovenije zabeleženih 129 bolnic – skoraj 40 % manj kot leta 2003), žal še vedno ugotavljamo, da se približno četrtina žensk ne udeležuje rednih triletnih preventivnih ginekoloških pregledov in odvzemov brisa materničnega vratu.

    Med ženskami, ki zbolijo za rakom materničnega vratu, še vedno vsaka druga v zadnjih petih letih ni bila na ginekološkem pregledu (pri teh praviloma odkrijemo bolezen v neozdravljivih, napredovalih stadijih).

    NOVI, POSODOBLJENI IZVIDI CITOLOŠKIH BRISOV MATERNIČNEGA VRATU
    Ključni koraki pri odvzemu brisa materničnega vratu za citološko oceno, novosti in dejavniki, ki vplivajo na pravilni izvid

    Odvzem brisa
    Odvzem citološkega brisa materničnega vratu pri ginekološkem pregledu praviloma ni boleč postopek in traja samo nekaj minut. Ženske, za katere je odvzem brisa zelo neprijeten del ginekološkega pregleda, naj na to opozorijo svojo ginekologinjo ali ginekologa. Ključni koraki pri odvzemu brisa materničnega vratu za citološko oceno so: odvzem brisa materničnega ustja (lat. cerviks) in materničnega kanala (lat. endocerviks), razmaz obeh brisov na stekelce in potopitev stekelca v alkoholno raztopino, ki fiksira odvzete celice. V zadnjem času je za fiksacijo vse pogosteje v rabi fiksativ v razpršilu, ki omogoči boljšo fiksacijo celic. V citološkem laboratoriju obarvajo celice na stekelcu, jih pregledajo pod mikroskopom ter podajo oceno oziroma izvid brisa.

    Potek odvzema brisa
    Ginekolog dobi celice za mikroskopski pregled tako, da z loparčkom podrsa po površini materničnega ustja in nato s krtačko odbriše celice z materničnega kanala. Zatem celice z loparčka in krtačke čim hitreje razmaže (prenese) na objektno stekelce, na katerem sta že napisana ime in priimek ženske, ki ji je vzel bris. Podatki na stekelcu so zelo pomembni, saj onemogočajo, da bi prišlo do zamenjave stekelc in posledično do nepravilne diagnoze. Nato mora ginekolog celotno stekelce čim prej potopiti v alkoholno raztopino ali pa ga popršiti s fiksativom. Ta postopek se imenuje fiksacija in traja najmanj dve uri. Fiksacija je potrebna zato, da se stekelce ne osuši, kar bi pripeljalo do okvare odvzetih celic.

    NOVA CITOLOŠKA NAPOTNICA IN IZVID
    (klasifikacija po Bethesdi)

    Ob vsakem odvzemu brisa mora ginekolog izpolniti posebno citološko napotnico, nato pa stekelce in citološko napotnico pošlje v citološki laboratorij. Letos smo začeli uporabljati novo citološko napotnico z izvidom po Bethesdi. Ta prinaša nekatere novosti pri citološkem izvidu, ki ga izpolnijo presejalci oziroma citolopatologi.

    Ključni podatki, ki jih tudi na novi citološki napotnici (zgornja tretjina vzorca napotnice) v nespremenjeni obliki izpolnita medicinska sestra in ginekolog, so:
    • ime, priimek, EMŠO in prebivališče ženske, ki ji je bil odvzet bris; osnovni podatki se morajo ujemati s podatki na stekelcu,
    • mesto odvzema brisa (maternično ustje, maternični kanal, nožnica) in razlogi za njegov odvzem (preventivni ginekološki pregled, vabilo ZORA, kontrola po patološkem brisu …),
    • klinična diagnoza in najpomembnejši ginekološki podatki (datum zadnje menstruacije, uporaba hormonske kontracepcije ali materničnega vložka, izvid testa HPV, datum in izvid predhodnega brisa materničnega vratu …), ki citopatologu pomagajo do čim bolj natančne ocene brisa in postavitve diagnoze.

    1. Spremembe na novi napotnici v rubriki CITOLOŠKI IZVID PO BETHESDI
    UPORABNOST BRISA
    Na novi citološki napotnici ni več rubrike "manj uporaben bris". Bris, ki ustreza vsem kriterijem za pravilno oceno, citopatolog opredeli kot uporaben. Toda ocena brisa včasih ni možna, čeprav je bil bris pravilno odvzet in fiksiran. To se lahko zgodi v primeru hudega vnetja v nožnici, krvavitve iz maternice, pri starejših ženskah po menopavzi … V takih primerih citopatolog oceni bris kot neuporaben, zato ga je v skladu s priporočili treba odvzeti še enkrat.

    BRIS NEGATIVEN
    Negativen bris pomeni, da v brisu ni celic, ki bi kazale na predrakave spremembe materničnega vratu. Celice so bodisi normalne (skupina A) bodisi spremenjene zaradi neneoplastičnih sprememb, vendar ne kažejo predrakavih sprememb (skupina B). Na novi citološki napotnici so reaktivne spremembe opredeljene kot neneoplastične spremembe, s čimer je poudarjeno, da gre za spremembe, ki ne kažejo na prisotnost neoplazij ali predrakavih sprememb. V skupino neneoplastičnih sprememb spadajo vse celice, ki so spremenjene zaradi vnetja, vpliva materničnega vložka, prebolelega vnetja ter obsevanja, kemoterapije ali kake druge oblike zdravljenja.

    BRIS PATOLOŠKI
    Patološki bris (skupina C) pomeni, da so v brisu celice, pri katerih spremembe nakazujejo manjšo ali večjo možnost predrakavih sprememb ali celo raka. Patološke spremembe se lahko kažejo na ploščatih, žleznih ali kakih drugih celicah. Opredelitev v posamezne skupine (A, B in C) je namenjena računalniški obdelavi podatkov – to ni razlaga za žensko, kar še posebno velja za skupino C. Ženska mora izvedeti za izvid brisa v obliki opisne oblike ali kratice, nikakor pa ne v obliki, kot sta denimo C1 ali C4.

    Kateri novi patološki izvidi kažejo na blage celične spremembe in kateri na hujše – in kaj to pomeni?

    Brisi, v katerih ugotovijo blage celične spremembe
    Najpogostejša nova izvida sta:
    • APC-N, ki pomeni atipične ploščate celice, neopredeljene,
    • PIL-NS, ki pomeni ploščatocelična intraepitelijska lezija nizke stopnje.
    Pri obeh izvidih gre za blage celične spremembe, zato je potreben kontrolni ginekološki pregled čez šest mesecev. Takrat ženski znova odvzamejo bris materničnega vratu, a tudi bris za določitev visokotveganih humanih papilomskih virusov (HPV), ki se imenuje triažni test HPV.

    • Izvid AŽC-N, ki pomeni atipične žlezne celice, neopredeljene, je nov in zelo redek. Kaže na blage spremembe v materničnem kanalu, ker pa je izvid brisa materničnega vratu manj zanesljiv, so potrebni dodatni diagnostični postopki.

    Brisi, pri katerih so ugotovljene hujše celične spremembe oziroma jih ni mogoče izključiti
    Najpogostejša tovrstna nova izvida sta:
    • APC-VS, ki pomeni atipične ploščate celice, pri katerih ni mogoče izključiti sprememb visoke stopnje,
    • PIL-VS, ki pomeni ploščatocelična intraepitelijska lezija visoke stopnje.
    Pri obeh izvidih praviloma priporočamo kolposkopijo in zdravljenje, če je potrebno.

    • Izvid AŽC-VN je nov in redek, pomeni pa atipične žlezne celice, verjetno neoplastične. Gre za žlezne celične spremembe, ki so zelo verjetno visoke stopnje. Tudi v tem primeru bodo potrebni dodatni diagnostični postopki, kot sta kolposkopija in abrazija materničnega kanala.

    2. Spremembe na novi napotnici v rubriki PRIPOROČILA
    Zelo pomembna razlika je v tem, da citopatolog v večini primerov ne bo več priporočil, kako naj ginekolog ali ginekologinja obravnava žensko z določenim izvidom. Namesto tega bo označil kontrolo oziroma postopek, kot je zapisano v posodobljenih ginekoloških smernicah (Smernice za celostno obravnavo žensk s predrakavimi spremembami materničnega vratu), ki so bile letos objavljene na Onkološkem inštitutu Ljubljana kot del dejavnosti DP ZORA. Razlog za to je v tem, da samo ginekolog ali ginekologinja pozna celotno zgodovino obravnave ženske (prejšnje izvide brisov, triažnega testa HPV in drugih preiskav), zato se le on lahko odloči, kako bo ukrepal. Tudi ta korak predstavlja poenotenje s klasifikacijo po Bethesdi.
    Izjemoma bo citopatolog priporočil ponovitev odvzema brisa, denimo v primeru hudega vnetja.

    NOVE INDIKACIJE ZA TRIAŽNI TEST HPV

    Dolgotrajna okužba z visokotveganimi humanimi papilomskimi virusi povzroča predrakave spremembe in RMV. Patološke spremembe celic, ki jih povzročajo HPV, je mogoče odkriti s citološkim brisom materničnega vratu, vendar pa s testom HPV zanesljiveje odkrivamo ženske, pri katerih je tveganje za že prisotne predrakave spremembe večje, zato se ta test imenuje triažni test HPV. Triažni test HPV je metoda, ki jo priporočamo v primeru začetno patoloških brisov materničnega vratu, pri ugotovljeni blagi predrakavi spremembi (CIN 1) ali po zdravljenju predrakavih sprememb.

    V skladu z novimi ginekološkimi smernicami je triažni test od 1. oktobra 2011 za žensko brezplačen in ga največkrat opravimo hkrati z vnovičnim odvzemom citološkega brisa materničnega vratu, in sicer v naslednjih primerih:

    • če je bil izvid brisa brisa materničnega vratu pred šestimi meseci atipične ploščate celice, neopredeljene (APC-N), ne glede na starost ženske,
    • če je bil izvid brisa pred šestimi meseci PIL nizke stopnje (PIL-NS), in sicer pri ženskah, starih 35 let ali več,
    • če je bil izvid brisa pred šestimi meseci atipične žlezne celice, neopredeljene (AŽC-N),
    • pri spremljanju žensk s CIN 1,
    • eno leto po zdravljenju predrakavih sprememb (CIN).
    V Sloveniji uporabljamo triažni test HPV od jeseni leta 2010, novi pa sta indikaciji za triažni test v primeru neopredeljenih atipičnih žleznih celic in po zdravljenju predrakavih sprememb.

    Odvzem brisa
    Tudi odvzem brisa materničnega vratu za triažni test HPV je neboleč, kratek in preprost poseg, pri katerem ginekologinja ali ginekolog s posebno krtačko rahlo podrsa po sluznici materničnega vratu in kanala, s čimer pridobi vzorec celic. Zatem del krtačke vloži v stekleničko s posebno tekočino, ki jo pošlje v poseben laboratorij, v katerem ugotovijo, ali je ženska okužena z visokotveganimi HPV. Če je potrebno odvzeti oba brisa, bris za citološki pregled in bris za triažni test HPV, ginekolog ali ginekologinja najprej odvzame bris za citološki pregled celic in nato še bris za triažni test HPV.

    Kako pomembna sta izvid triažnega testa in izvid brisa materničnega vratu za nadaljnje ukrepanje?
    Če je triažni test HPV negativen in je negativen tudi bris materničnega vratu ali pa izvid kaže le na blago spremenjene celice, je mogoče z več kot 99-odstotno gotovostjo predvideti, da predrakavih sprememb ali raka materničnega vratu ni, zato ženski priporočijo, naj na vnovični odvzem brisa materničnega vratu pride čez tri leta.
    • Če je triažni test HPV pozitiven in so v brisu materničnega vratu prisotne patološke celice, to lahko pomeni večjo verjetnost predrakavih sprememb. V takšnem primeru je treba opraviti dodatne preiskave, denimo kolposkopijo in biopsijo materničnega vratu.
    • Pri večini žensk, pri katerih opravijo triažni test HPV, je izvid testa negativen, zato jim priporočamo vnovičen redni preventivni odvzem brisa materničnega vratu čez tri leta. Prednost triažnega testa HPV je v tem, da v primeru negativnega izvida žensko razbremeni strahu ter nepotrebnih in prepogostih ginekoloških pregledov.
    • Če želi ženska, pri kateri je bil bris materničnega vratu ves čas normalen in negativen, opraviti tudi test HPV (v tem primeru ne govorimo o triažnem testu HPV, marveč o testu HPV), ali če so zanjo glede na bolj patološki izvid brisa primernejši drugi, nujnejši postopki, kot sta takojšnja kolposkopija in biopsija materničnega vratu, je ta storitev samoplačniška.
    Če je bris materničnega vratu negativen, tako kot je bil negativen ob zadnjem kontrolnem pregledu, izvid testa HPV pa je pozitiven, je treba žensko opozoriti, da ne gre za predrakave spremembe, pač pa najverjetneje za nenevarno prehodno okužbo s HPV. Ženska mora vedeti, da približno 90 odstotkov prehodnih okužb s HPV izzveni v letu ali dveh letih in brez bolezenskih sprememb. Zelo pogosto opažamo, da prav v primerih, ko je bris materničnega vratu ves čas normalen in negativen, test HPV pa je pozitiven, pozitivni izvid testa HPV ženske zelo vznemiri. Ženska se lahko pozitivnega izvida testa HPV zelo prestraši, zastavlja si vprašanja o tem, kje se je okužila s HPV, včasih pa celo podvomi v partnerjevo zvestobo. Toda s strokovnega stališča pri ženskah, pri katerih je izvid brisa materničnega vratu ves čas normalen in negativen, test HPV ni potreben.
    • Poudariti je treba, da je testiranje na HPV laboratorijska preiskava, pri kateri izcedek ali kri ne vpliva na izvid, kot to velja za citološki brisa materničnega vratu, zato ga je treba ponoviti le izjemoma.

    Pravice in dolžnosti
    Ženska ima pravico vedeti za izvid citološkega brisa ali triažnega testa HPV, poleg tega ima pravico do podrobne razlage o nadaljnjih ukrepih. Na drugi strani ima dolžnost, da navodila upošteva in se vrne na ginekološki pregled ali dodatne preiskave, kot ji je bilo priporočeno.

    Brez ozaveščenosti o koristnosti preventivnih ginekoloških pregledov, kar pomeni, da se ženska redno udeležuje pregledov, so tudi številne novosti, ki smo jih uvedli v zadnjih letih (cepljenje proti HPV, nova citološka napotnica po Bethesdi, nove indikakacije za triažni test HPV) brez pomena in koristi.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Citološki brisi materničnega vratu | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,74 seconds