NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    ZPS Test šivalnih strojev: Izbrati preprostejši, cenejši model, ali dražjega, bolje opremljenega?   
    nedelja, 18. januar 2015 @ 22:31 CET
    Uporabnik: Sonce

    Včasih so gospodinje doma veliko šivale, popravljale, zato je bil šivalni stroj v mnogih gospodinjstvih skoraj nepogrešljiv. Velika ponudba cenovno ugodne konfekcije pa je povzročila, da šivalni stroj nima več take vloge kot včasih, saj od domačega šivanja skorajda ni več koristi.

    Kljub temu pa je še vedno precej ljudi, ki želijo biti ustvarjalni in s predelavo starih oblačil in drugega tekstila tudi trajnostno naravnani. Ob nakupu novega stroja so v zadregi predvsem tisti, ki šivanja še niso vešči. Naj kupijo preprostejši, cenejši model, ali dražjega, bolje opremljenega?

    Potrošniške organizacije so testirali različne modele šivalnih strojev uveljavljenih blagovnih znamk, 6 izmed njih jih lahko kupijo slovenski potrošniki pri nas. Primerjali so opremljenost in funkcionalne lastnosti posameznih strojev, ocenili kakovost šivanja in preizkusili, kako enostavno je delo z njimi. Zanimala sta jih tudi njihova vzdržljivost ter varnost, del ocene je tudi glasnost šivanja.

    Osnovni modeli strojev so predvideni za začetnike in za preprosto šivanjeNa uporabnost stroja vplivajo tako njegove osnovne lastnosti kot opremljenost z dodatki. Stroji so lahko elektronski, z zaslonom na dotik, ali mehanski z navadnimi gumbi. Medtem ko smo pri mehanskih izvedbah nekoliko omejeni pri izbiri programov, saj nekatere ne dopuščajo niti variacije dolžine in širine šivov, pa omogočajo elektronski stroji precej širši nabor šivov in njihovih kombinacij in variacij. Zato so osnovni modeli strojev predvideni za začetnike in tiste, ki želijo uporabljati stroj zgolj za enostavno šivanje, in so cenovno dostopnejši (od 80 evrov in več).

    Stroji za zahtevnejše kupce imajo posebno izvlečno ploščo, na kateri so s sliko predstavljeni vsi šivi, ki so na voljo, da lažje izberemo program šivanja. Tudi gumb za začetek in ustavitev šivanja je privilegij dražjih modelov, čeprav je funkcija zelo primerna tudi za začetnike in bi bila dobrodošla tudi pri osnovnih modelih. Razlik med stroji je še veliko. Ena pomembnih je nadzor nad hitrostjo šivanja.

    Med pomembnimi dodatki, ki so ključni za uporabnost stroja, so dodatki za izdelavo različnih posebnih šivov (na primer dvojna igla za dvonitni robni šiv, pa igla z okroglo konico za šivanje džersija ...) in različne šivalne tačke za nekatere šive ali posebna opravila, kot so šivanje gumbov, izdelava gumbnic in všivanje zadrge. Za lažje šivanje velikih površin lahko strojem povečamo osnovno delovno površino, rešitve pa so boljše in slabše. Pri šivanju ozkih, cevastih oblik (rokavi, hlačnice) pa prav nasprotno, potrebujemo ožjo delovno površino, neke vrste “roko«. Tudi te izvedbe so pri posameznih strojih različne.

    Zahtevne teste šivanja so stroji presenetljivo dobro prestali
    Vsi stroji, tudi tisti enostavnejši, omogočajo vsaj pet osnovnih šivov: ravni in cikcak, nevidni šiv za robljenje krila, robni (t. i. “overlock”) in elastični šiv za šivanje raztegljivih tekstilnih materialov. Poleg teh imajo v naboru vsaj enega, mnogi tudi več dekorativnih šivov in vrsto posebnih opravil, kot sta šivanje gumbnic in všivanje zadrge. Bolj kot podatek o tem, koliko in katere šive zmorejo stroji, je pomembna kakovost šivanja.

    »Ocenjevali smo, kako enakomerno in brezhibno šivajo različne tekstilne materiale in kako se obnašajo pri šivanju tankih, raztegljivih ali in debelih tekstilij. Način šivanja smo nastavili po proizvajalčevih navodilih in pri vseh strojih uporabili enako iglo ter zagotovili enako hitrost šivanja. Te zelo zahtevne teste so stroji presenetljivo dobro prestali,« je izpostavila Dušica Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: »Največ težav smo sicer opazili pri neenakomernih šivih, preskakovanju in spreminjanju dolžine in smeri šivanja, nabiranju blaga, pojavu zank, seveda pa bil najtrši oreh za večino šivanje gumbnic.«

    Uporaba je resda enostavna, a navodila niso vedno razumljiva
    Preizkuševalci so z uporabo strojev v praksi preverjali, kako enostavni in nezahtevni so šivalni stroji za delo. »Preverjali pa smo tudi, ali so v navodilih za uporabo, ki so priložena strojem, vse pomembne informacije, opozorila in napotki za delo. Ocenjevali smo tudi berljivost ter razumljivost besedila, kjer se niso vsi izkazali,« je poudarila Breskvarjeva, saj so bila marsikje navodila  pomanjkljiva, neurejena in zato slabo razumljiva.

    Vzdržljivi in varni, a so glasni
    Šivalni stroji smo morali prestati tudi test vzdržljivosti, katerega so vsi odlično prestali, preverili, kako so izdelani stroji in kakšne so konstrukcijske rešitve. Med testiranimi stroji so razlike majhne, dobili so oceno “dobro” ali vsaj “povprečno«. »Precej manj zadovoljni smo z rezultati meritev glasnosti med delovanjem. Če računamo, da lahko ob šivalnem stroju včasih presedimo tudi po nekaj ur, potem je razumljivo, da šivanje na preglasnem stroju močno utruja. Da so proizvajalci pri cenejših modelih namenili tej lastnosti manj pozornosti, ne preseneča, a vrednosti presegajo mejo sprejemljivega,« je izpostavila Breskvarjeva in dodala: »Davek za nizko ceno je velik, zato uporabnikom priporočamo, da glasnejše modele uporabljajo krajši čas oz. imajo več premorov.«.

    Nasvet ZPS, kakšen stroj izbrati?

    1. Za več denarja dobimo več opreme in več opcij šivanja, kar pa ne pomeni tudi boljših rezultatov. Na testu so se vsi dražji modeli po doseženih rezultatih uvrstili v zgornjo, cenejši pa v spodnjo polovico tabele, a razvrstitev ne sledi cenam.

    2. Katerega torej izbrati? Najprej si odgovorite, za kakšen namen ga boste uporabljali in kako pogosto nameravati šivati. Tistim, ki že dolgo šivate, verjetno največ pomenijo opremljenost, kakovost šivanja in verjetno vzdržljivost stroja, za začetnike pa sta zagotovo bolj ključni lastnosti enostavna uporaba in dobra navodila.

    3. Če je le mogoče, stroj pred nakupom preizkusite. Ljudje imamo različne navade in potrebe. Nekaterih lastnosti morda ne potrebujemo ali nas celo motijo, čeprav so po prodajalčevem mnenju odlika in prednost stroja, ki si ga ogledujemo. Možnosti za to je več v specializiranih trgovinah.

    4. Po nakupu novega stroja si še pred prvo uporabo vzemite čas in natančno preberite navodila, da se boste podrobno seznanili s strojem in izvedeli, kako ga  je treba pravilno uporabljati. Priporočamo, da upoštevate osnovne nastavitve, ki jih priporoča proizvajalec.

    5. Pri strojih z osvetlitvijo LED naj menjavo žarnice opraviti le serviser, na kar naj bi proizvajalec posebej opozoril v navodilih. Obstaja namreč nevarnost, da bi lahko z nepravilno menjavo povzročili kratek stik.

    Izdelki na testu:

    Bernina Bernette 25
    Husquarna Emerald 118
    Pfaff Select 3.2 IDT
    Bernina Bernette 15
    Pfaff Hobby 1142
    Elna 1000
    Singer Curvy 8770
    Singer Tradition
    Ikea SY
    Toyota JSBA 21 RS
    Toyota Super Jeans 15

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/Cenejsi-Preprostejsi-Sivalni-Stroj-Test

    No trackback comments for this entry.
    ZPS Test šivalnih strojev: Izbrati preprostejši, cenejši model, ali dražjega, bolje opremljenega? | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,67 seconds