NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    O osamljenosti   
    ponedeljek, 11. avgust 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Vsak izmed nas, če se vpraša, se najbolj boji osamljenosti. Tega, da bo skozi življenje plaval čisto sam. Neopažen. Nesprejet. Izgubljen. Si morate predstavljati kako je šele ljudem, ki trpijo za bulimijo nevrozo? Oni se vselej počutijo osamljeno. Počutijo se kot tavajoče sence tudi če so uspešni, če se družijo in imajo okrog sebe ljudi, ki jih sprejemajo takšne kot so, jih obožujejo, občudujejo, ljubijo.

    Osamljenost doživljajo jo kot noč, ki traja brez prekinitev. Ob njej se rušijo pričakovanja, ob njej ni prostora za hrepenenje. Je kot nepovabljena igralka, ki v trenutku izrine vse druge občutke. Je kot neusmiljena vladarica; je morilka njihovega duha. Njen vpliv ima moč ognja. Je odločnejša od volje in vztrajnejša od ljubezni. Ne sprejema kompromisov. Ne sprejema zavrnitev.

    Občutek osamljenosti pri njih ni povezan z uspehom ali neuspehom, čeprav dostikrat verjamejo, da je. Kot sem že večkrat omenila s prenajedanjem samo prekinejo nemir, lažno in začasno se potešijo ampak občutek osamljenosti ostane. Osamljenost se jih dotakne, ko želijo igrati vlogo, ki jim ni pisana na kožo in ko želijo biti v tej vlogi vselej uspešni ali bolje rečeno, ko se želijo z izbrano vlogo identificirati. Leta in leta se mučijo ter se na koncu pošteno utrudijo, a še zmeraj ta vloga ostaja nekako ločena od njih.

    Izbrano vlogo ponavadi igrajo za druge. Da bi jim ugajali. Da bi jih ti drugi, kdorkoli že, sprejeli. Vse prevečkrat so mnenja, če bodo drugi sprejeli njih, bodo lahko šele nato oni sprejeli sebe. Osamljenost se jih lačno loti kadar iščejo nekaj, česar ne morejo najti. In zakaj tega ne morejo najti? Zato, ker niti ne vedo natanko, kaj pravzaprav iščejo. Potem, ko izgubijo človeka, ki jim je bil blizu ali ko ta odpotuje daleč stran od njih. Ko nastopi velika, nenadna sprememba in kadar dobijo občutek, da jim nič ne pripada.

    Osamljenost se jih prav tako dotakne, ko kar na enkrat ne najdejo več skupnega jezika skoraj z nobenim človekom; ko ugotovijo, da jih od družbe ločuje drugačnost, ali da se družba spotika ob njihovo drugačnost; ko jim okolica prišije občutek, da ne spadajo na ta planet ali vsaj v to stoletje; ko se jim začne dozdevati, da jih svet ne potrebuje ali vsaj, da jih ne vidi; ko se prične vse bolj ožiti krog stvari, ki jim predstavlja izziv, užitek, zadovoljstvo ali ko jim nič več ne more vzpodbuditi zanimanja; ko ugotovijo, da bodo življenja drugih normalno potekala tudi, če oni ne bi obstajali; ko izgubimo nit smisla; ko jih prizadenejo osebe za katere bi dali roko v ogenj; ko dojamemo, da je ljubezen le staromodna beseda, ki se že dolgo časa ne uporablja več, tako v pogovoru kot v praksi…itd.

    Viktor E. Frankl je zapisal: »Industrijska družba proizvaja na videz vse več ljudi, ki trpijo zaradi osamljenosti /…/ Vzdušje je hladno in neosebno, atmosfera, ki jo vdihavajo, je nečloveška. Neslišno, a neprenehoma vpijejo po človeški toplini, človeški bližini. Tako zelo si želijo te intimnosti, da so pripravljeni plačati vsako ceno ali žrtvovati kar koli…«

    Kronični občutek osamljenosti bi jim moral biti opozorilo, da nekaj ni v redu. Zgodi se, pa ne malokrat, da se zaradi tega občutka še bolj izolirajo. Ne zmorejo se družiti, čeprav si v resnici druženja zelo želijo in ne samo to, potrebujejo ga. Kajti v večini primerov gre za družabne, zgovorne, temperamentne ljudi. A žal jih je bolezensko stanje spremenilo in zato zaradi zavestnega umika ali nedružabnosti še bolj trpijo.

    Zakaj se izolirajo? Pred družbo njihova osamljenost še bolj izstopa, čeprav je neopazna se njim zdi, da se jim posmehuje. Prepričani so, da se samo oni tako počutijo in druženje jih še bolj ponižuje. Srečne in zadovoljne začnejo sovražiti. Ljubosumni so na uspešne ljudi. Ne privoščijo jim ničesar. Najraje bi videli, da bi vsi trpeli tako kot trpijo oni, čeprav to zanikajo. Takšna nezavedna želja pa v njih izzove občutek krivde s katerim se ravno tako spopadajo dan in noč. Občutek osamljenosti je pri bulimični osebi dostikrat kombiniran še z občutkom gnusa, nemira, sovraštva, nestrpnosti.

    Odvisnik od hrane misli, da se je ves svet zarotil proti njemu, da je drugim v življenju res lepo, da so srečni, uspešni in zadovoljni. Se strinjam, da puščajo takšen vtis, vendar pa povečini temu ni tako. Skoraj vsi igrajo za javnost. Želijo pred ljudmi narediti dober vtis. Hočejo biti boljši. Tako kot na primer odvisnik dobro igra zdravega, tako neuspešen človek dobro igra uspešnega, ali nezadovoljen zadovoljnega.

    Človek bo osamljen, dokler ne bo sprevidel, da se izpolnitev jaza ne bo zgodila izven njega samega. Osamljen bo, če si ne bo znal izpolniti življenja, če ne bo znal ugotoviti kaj ga zadovoljuje, osrečuje; če se ne bo znal spodbujati, vztrajati in če ne bo zmogel razumeti, da se čas ne bo ustavil zaradi njega.

    Vse gre dalje, z nami ali brez nas. Vse mora iti dalje. Čas je neusmiljen, ravnodušen. Ne vidi in ne sliši. Ne zanima ga, kaj smo in kakšni smo. Ne zanima ga ali smo osamljeni ali ne.

    Ksenija Jovanović – Društvo Samopodoba

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • O osamljenosti | 2 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    O osamljenosti

    Prispeval/a: titanic dne ponedeljek, 11. avgust 2008 @ 11:44 CEST
    Lahko bi rekla, da se je vsak človek že kdaj v življenju srečal z osamljenostjo. Občutje resnično ni prijetno. Ne moremo reči, da ta občutja poznajo le tisti, ki trpijo za bulimijo. Popolnoma zdravi, čustveno stabilni in v družbi uspešni ljudje so lahko osamljeni, tudi če niso »sami«.

    Seveda ni občutek osamljenosti povezan z uspehom ali naklonjenostjo drugih ljudi. Vse občutke si ustvarjamo v sebi sami in če nimamo nadzora nad svojimi mislimi in pretiranimi občutenji, nas seveda zanesejo zunanji dražljaji.

    Imeti sebe, svoja čustva »pod kontrolo« se človek lahko nauči pri prakticiranju meditacije. Naslednji korak v vsakdanjem življenju povsem »zdravih« ljudi pa je stik z Bogom, Višjo silo, univerzumom, ljubeznijo ali kakor hočemo temu reči. Jaz rečem temu stik z Bogom, ki ga nosim v sebi in se vsakič, ko meditiram naravnam, da so čustva stabilna, razum umirjen in počutje ugodno.

    S harmonijo in mirom v srcu ne potrebujemo zunanje hvale, potrditve in nas ne prizadane če smo sami (ker nismo nikoli) ali če nas zapusti ljubljena oseba.

    Z ljubeznijo v srcu nismo nikoli sami in nikoli osamljeni, saj spoznamo minljivost in nepomembnost stvari, na katere smo se (ali se še, osamljeni ljudje) oklepali in »pričakovali«.

    Frankl piše o smislu, ki ga naj najde vsak človek, ja, seveda in o načinu gledanja na življenje.

    Vera, zaupanje in sprejemanje kar ne moremo spremeniti, nam povrne samozavest in pozitiven odnos do življenja. Afirmacije, ki se krojijo v naših glavah ali jih ubesedimo, ne vsebujejo več negativnih vzorcev ampak so spodbudne in »kakor da, že delujejo«.

    Lp Melita


    O osamljenosti

    Prispeval/a: Violeta dne ponedeljek, 11. avgust 2008 @ 22:51 CEST
    Pozdravljeni ;) (bulimija nevroza?)

    osamljenost... ? Živeti sama na osamljenem otoku? Ja, preživela bi, ampak… kot prvo ne bi slišala tega:http://www.youtube.com/watch?v=q1JUKz0MElQ&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=X4P9qQwTGL4&feature=related


    Kot drugo se vedno bi se rada stisnila v objem človeka, ki ga ljubim (in v tem ni nič nenormalnega, prav to je najbolj naravno in pravilno).

    Kot tretje: tistim, ki trpijo za to »boleznijo« priporočam, da nehajo brati o tem, ker 99% študentov medinske fakultete, ob spoznavanju znakov različnih bolezni, pri sebi najdejo najmanj 57% znakov vseh smrtnih bolezni (neke vrste samo-sugestija).

    Četrto, osamljenost ni bolezen posameznika (ker pač z njim vse v redu). Osamljenost je bolezen družbe (ker vsak zaprt vase in išče si strokovne razloge za določena čustvena stanja ali doživetja, boljše pa bilo, če bi se že enkrat nehali pomilovati in "solze liti" ter začeli živeti po svojih občutkih in svojem notranjem glasu).

    Mislim, da človeka v takem stanju (če vam za njega resnično mar) nikakor ne smete pustiti samega (saj lahko prav tisto, kar si najbolj želi bo trdno in vztrajno zanikal pred vami). Ravnati morate s takim človekom nežno ampak hkrati trdo in strogo, da bo vedel, da vas resnično skrbi (ampak verjemite, če v svojem srcu ne nosite ljubezni do takega človeka – boljše, da odnehate). Ker tak človek (no vsaj si tako mislim) potrebuje neomejeno količino iskrene ljubezni, vztrajnosti in razumevanja.

    Pa mislim si (glede na to kaj sem vse prebrala) se gre le za zelo čustvenega in tankočutnega človeka... Če je to bolezen???
    Ne vem, srahovnjaki vedo več...

    Želim vsem dobrega in veselega raspoloženja ;)

    http://www.youtube.com/watch?v=O651OR5omLw&feature=related
















    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,52 seconds