NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Resnično bogastvo narodov   
    nedelja, 14. oktober 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Z Riane Eisler se je pogovarjala Cher Gilmore

    Riane Eisler je predsednica Centra za študije partnerstva (Center for Partnership Studies) s sedežem v ZDA, je avtorica enajstih knjig, med njimi The Chalice and the Blade (Kelih in meč) ter zadnje z naslovom The Real Wealth of Nations (Resnično bogastvo narodov). Eislerjeva loči dva temeljna, nasprotujoča si vzorca družbene organiziranosti,‘dominacijo’ in ‘partnerstvo’, ki ju uporablja za analizo svetovnih problemov.

    Share International: Večini naših družbenih problemov sledite prek dveh nasprotujočih si modelov družbene organiziranosti, ‘dominacijskega’ in ‘partnerskega’. Ali lahko pojasnite to teorijo?
    Riane Eisler: V svojih raziskavah sem ugotovila, da stare kategorije, ki jih tako radi uporabljamo – religiozen proti sekularnem, kapitalističen proti socialističnem, tehnološko razvit proti nerazvitemu – niso uporabne, da bi lahko odgovorili na množico vprašanj naše, človeške vrste: katere vrste institucij in kateri sistem prepričanj podpira tisto vrsto odnosov, ki jih želimo in potrebujemo – odnose medsebojnega spoštovanja, odgovornosti, skrbstva in skrbi za prihodnje generacije. Potrebujemo nove kategorije, da odgovorimo na to vprašanje in da spoznamo, da te kategorije izhajajo iz kulturnih in zgodovinskih raziskav, ki razodevajo vzorce našega delovanja. Eno obliko poimenujem sistem ‘dominacije’, drugo pa ‘partnerski’ sistem.

    V sistemu dominacije vse institucije (od družine, religije, izobraževanja, politike in ekonomije), vrednote in sistemi prepričanj podpirajo vodenje od vrha proti dnu – naj gre za moškega nad žensko, moškega nad moškim, religijo nad religijo, državo nad državo ali človeka nad naravo. V togih družinah, kjer na primer dominira moški, mora biti le-ta postrežen, ženska pa tista, ki streže – težko bi rekli, da gre pri tem za model ekonomske in družbene pravičnosti. Takšna vrsta družin se promovira kot edina ‘moralna’ v družbah, kjer je edini način vladanja v državi ali v plemenu z vrha – navzdol. Če se želimo ukvarjati z našimi pretečimi človeškimi in okoljskimi problemi moramo spoznati, da le-ti izhajajo iz naše preteklosti dominiranja, ne pa iz ‘človeške narave’.

    S. I.: Kdaj in kako smo začeli z dominacijo namesto s potjo partnerstva?
    R. E.: Zanimivo vprašanje, nanj sem skušala odgovoriti v svoji knjigi Kelih in meč. Ne morete rekonstruirati prave zgodbe izvora naše kulture, ne da bi prepoznali sistema mišljenja dominantnih ljudi, saj v njih lahko prepoznate isto staro zgodbo – moški kot lovec, bojevnik, poglavar. Zgodba pa je z uporabo veliko širše podlage – ta vključuje tako žensko kot moško polovico človeštva – in s ponovno preučitvijo mitskih in arheoloških virov, bistveno drugačna. Ta zgodba pripoveduje o tem, da se je na rodovitnejših območjih planeta, kjer je bila Zemlja dobra mati, v vseh jedrih civilizacij pojavila kultura, ki je bila partnersko usmerjena. Poudarjam besedo usmerjena, kajti nobena civilizacija nima le sistema dominacije ali samo partnerskega sistema. Če pogledate v pred-zgodovino Zahoda (učenjaki azijske pred-zgodovine opažajo podoben vzorec) vidite, da se začenja z bolj partnersko orientiranimi kulturami in se kasneje spremeni v dominacijske. Zdi se, da je ta sprememba vsaj na Zahodu povezana z vpadi nomadskih zavojevalcev.

    S. I.: V vaši novi knjigi pravite, da so skandinavske države primer družb, ki so usmerjene v partnerski model.
    R. E.: V začetku 20. stoletja so bile skandinavske države – Finska, Švedska, Norveška – zelo revne. Usmerjati so se začele bolj na partnersko stran in vzpostavile politiko skrbništva, ki vlaga v tisto, čemur ekonomisti pravijo ‘visoko kvaliteten človeški kapital’. Eden od razlogov za to je bil, da se je vpliv žensk povečal, s tem pa moški niso nič več videli grožnje svoji tako imenovani možatosti, da bi sprejeli bolj stereotipno žensko vedenje in aktivnosti. Danes so te države ne le na vrhu lestvice poročil Združenih narodov o človeškem razvoju, temveč tudi na vrhu v poročilih Svetovnega ekonomskega foruma o človekovem razvoju. Skrb se torej izplača. Ne izplača se le v človeškem in okoljskem smislu, temveč tudi finančnem.

    S. I.: Ljudje pogosto govorijo o programih financiranja kot sta zdravstveno varstvo in zgodnje izobraževanje otrok, kot o predragih in ekonomsko neučinkovitih.
    R. E.: Ovira je sistem mišljenja, ki razvrednoti ženski princip, skrb za druge. Vendar sem pogostokrat videla, kako učinkovita je politika skrbništva. Na primer podjetja, ki se redno pojavljajo na listi 500 najbogatejših (Fortune 500) in drugih lestvicah najboljših podjetij delajo vse za čim višje plačilo delničarjem. Zakaj? Ko ljudje delajo za podjetje, kjer so oni in njihove družine vključeni v odločanje, ga spoštujejo in delajo več. Želijo, da podjetje uspe, kar pomeni, da bodo delo v njem ohranili.

    Tega ne kažejo le statistični podatki – to je preprosto logično. Če se z ljudmi ravna skrbno, potem niso podvrženi takšnim stresom, so bolj kreativni, delajo bolje. To vemo, vendar smo bili vzgajani v nazoru, da vse, kar je stereotipno ženskega – skrb, skrbništvo – preprosto nima vrednosti.

    S. I.: In to se vgradi v našo podzavest.
    R. E.: Da in zato je prvi korak zavedanje tega. Takšne nove družbene leče nam razjasnijo pogled na marsikaj. Povedo nam, da moramo gledati celoten sistem. Še naprej moramo razgaljati dominacijske piramide, a prav tako moramo postaviti nove temelje v osnovnih medčloveških odnosih s premikom od dominacije k partnerstvu – med žensko in moško polovico človeštva in med njimi ter njihovimi hčerami in sinovi. To so odnosi, v katerih se ljudje najprej naučijo kaj je normalno in nenormalno, kaj je mogoče in kaj nemogoče, kaj je vredno in kaj nevredno.

    S. I.: Kako razvrednotenje ženskih značilnosti v sistemih dominacije učinkuje na ekonomijo?
    R. E.: Zelo globoko. Lahko začnemo pri tržni ekonomiji. Ekonomisti vam bodo rekli, da je vse, kar je v tržni ekonomiji vrednega, odvisno od ponudbe in povpraševanja, vendar je to le del ekonomije. Bolj nevarno je, ker tržna ekonomija izrinja kulturne vrednote, četudi pogosto nezavedno. Če objektivno pogledate na tržno ekonomijo, boste videli nekaj zelo nenavadnega. Poklici, ki v svojem delu ne vključujejo skrbi za drugega – na primer vodovodarji ali inženirji – so povsod plačani bolje kot poklici, ki v svoje delo vključujejo skrbstvo – kot je na primer varstvo ali poučevanje otrok. Prebivalci ZDA ne razmišljajo veliko, ko gre za plačilo 50 do 90 dolarjev na uro vodovodarju, torej osebi, ki ji zaupajo svoje pipe, toda tistemu, ki mu zaupajo v varstvo svoje otroke, plačajo povprečno le 10 dolarjev na uro, brez kakršnih koli drugih ugodnosti. In seveda vztrajamo, da mora biti vodovodar usposobljen za svoje delo. Kako bi zaupali svoje pipe nekomu, ki za to ni usposobljen? Toda kljub vsemu današnjemu znanju o dobrem in učinkovitem varstvu otrok, pa ne vztrajamo, da bi morali biti vzgojitelji ustrezno usposobljeni. To resnično ni logično – je patološko in to moramo spremeniti.

    Še slabše je, če pogledate na širši ekonomski sistem, kajti ekonomija ni le trg. Poglejte samo ekonomijo gospodinjstev – nenazadnje ta za ekonomijo ustvarja ljudi, tako imenovani človeški kapital. Zanemariti ne smemo niti ekonomije naravnega okolja, če želimo imeti celostno podobo ekonomskega področja.

    Celo ekonomski kazalniki, ki jih na široko uporabljajo ustvarjalci politike – kot je bruto domači proizvod (BDP) – so bizarni. Kot produktivno delo vključujejo dejavnosti, ki so ljudem dejansko nevarne, celo smrtno nevarne. Izdelava cigaret – zdravstveni in pogrebni stroški pri tem so za BDP ogromni. Razlitje nafte je za BDP koristno – stroški čiščenja, stroški pravd. Toda ti ekonomski kazalniki ne vključujejo dejavnosti, ki podpirajo vzdrževanje življenja v ekonomiji gospodinjstev in v ekonomiji naravnega okolja. Ekonomisti bodo rekli: »Ljudje, ki skrbijo za otroke so ekonomsko neaktivni.« Povejte to nekomu, ki dela od jutra do mraka. To je popolnoma brez smisla in statistične študije temu pritrjujejo. Na primer, ko so njihove inšpekcije pregledale vrednost neplačanih hišnih opravil, pri tem večino skrbstvenega dela opravijo ženske, je švicarska vlada ocenila, da to delo predstavlja 70 odstotkov švicarskega BDP, če bi bilo vanj vključeno.

    Ustvariti moramo ekonomski sistem, ki bo končno priznal in ovrednotil najpomembnejše delo, skrb za ljudi in za naravo. V celoti to delo ne more biti denarno ovrednoteno, a moral bi biti vsaj del, če se želimo spopasti s vprašanji revščine – in trendi gredo v tej smeri. Skandinavske države na primer plačujejo za skrbništvo. In ko je Michelle Bachelet, nova čilska predsednica, prišla na oblast, je bil eden njenih prvih ukrepov usposabljanje in denarno plačilo za siromašne skrbnike.

    S. I.: Ali obstaja še kakšen drug ekonomski segment, kot dodatek k prispevku gospodinjstva in naravnega okolja?
    R. E.: Da – ekonomija prostovoljstva. Umetnik je naredil sestavljanko [glej ilustracijo], ki prikazuje ekonomijo. Na navadni sliki vsi trije veliki elementi (ekonomija gospodinjstev, naravnega okolja in prostovoljstva) ležijo na tleh, medtem ko je na novi ekonomski karti tisto, kar jaz poimenujem ‘skrbniška ekonomija’, sestavni del slike.

    Nujno moramo preučiti potrebo po spremembi sistema. Ne moremo spremeniti ekonomskih ali poslovnih praks le znotraj ekonomije. Ozreti se moramo na širši kulturni sistem in spremeniti tudi njega, to je medsebojno odvisen proces. Sistem nagrajevanja je zelo pomemben pri spreminjanju ekonomskih in poslovnih pravil igre. Če bomo bolje nagradili skrbniško obnašanje, bo to spremenilo kulturo. Po drugi strani pa moramo prav tako spremeniti kulturo, da bi spremenili ekonomski sistem. Ne gre le za preprost zaporeden sistem vzroka in posledice; proces je obojestranski.

    S. I.: Ali je mogoče doseči pravičnost – ekonomsko in drugo – če jedro prepričanj o dominacijskem modelu ostane nespremenjeno?
    R. E.: Ne vem, če je realno pričakovati od otrok, ki odraščajo v togih dominantnih družinah, kjer bo ena polovica družina verjetno stregla drugi, da bi ponotranjili koristni pogled tistih, ki jih imajo za podrejene. Kako lahko sploh govorimo o ekonomski pravičnosti, dokler se ljudje ne rešijo iz tega? Kot pri problemu revščine, kjer iz vseh statistik zelo jasno izhaja, da je velik del svetovnih revežev, najrevnejših od revnih, žensk in otrok. Ne moremo realno pričakovati, da bi spremenili ta navidezno nerešljiv problem, ne da bi spremenili to razvrednotenje ženskega dela človeštva.

    S. I.: Povejte prosim še nekaj o vaši študiji, ki govori o tem, da se z višjim statusom in večjo močjo žensk kvaliteta življenja v državi izboljša.
    R. E.: Na Centru za študije partnerstva smo primerjali statistične podatke iz 89 držav z uporabo dveh statističnih skupin. Z eno merimo splošno kvaliteto življenja – od osnovne kot je otroška smrtnost in dostop do pitne vode do okoljskih predpisov in razlik med tistimi na vrhu in dnu družbene lestvice. Potem jih primerjamo z bolj specifičnimi podatki o statusu žensk – smrtnost mater, dostop do kontracepcije, odstotek žensk v zakonodajni oblasti. Ko smo delali to študijo, sta imela na primer Kuvajt in Francija skoraj enak BDP, toda v Kuvajtu je bil najosnovnejši kazalnik kvalitete življenja, otroška smrtnost, dvakrat višji kot v Franciji. Status ženske je v Franciji veliko višji kot v Kuvajtu. Ponovno govorimo o podobi partnerstva ali dominacije.

    S. I.: Ali je mogoča resnična sprememba brez jasnega razumevanja in vizije bolj enakovrednega partnerskega modela?
    R. E.: Po zadnjih analizah mislim, da ne. In to je eden od razlogov, zakaj je za nas tako pomembno, da ponovno pregledamo naše leče – družbene kategorije – ki smo jih tako navajeni in jih začnemo uporabljati.

    S. I.: Kaj dela Center za študije partnerstva?
    R. E.: Center za študije partnerstva je začel delovati leta 1987 zaradi velikega odziva civilnih skupin po vsem svetu na mojo knjigo Kelih in meč. Zbrala se nas je skupina in oblikovali smo neprofitno organizacijo, ki spada med nevladne organizacije v okviru OZN. Naša primarna naloga je preskrbeti informacije in opogumiti ljudi.

    Naš glavni projekt – Duhovna zveza za zaustavitev domačega nasilja – ima tudi svojo spletno stran (www.saiv.net). V svojem delu sem pregledala nekatere vplivne točke v zaporedju sistemskih učinkov. Spremeniti in končati tradicijo domačega nasilja nad ženskami in otroki v družinah je ključnega pomena za izgradnjo kulture miru. Toda – in tudi to je del naše dediščine dominacije – religiozni voditelji in religiozne institucije so na žalost pogosto ne le izvzete, ampak celo vodijo to nasilje, kot da bi šlo za voljo Boga ali Alaha. Po besedah najvišjega zdravnika v ameriški vojski, je najpogostejši vzrok poškodb žensk v ZDA domače nasilje in če pogledate druga območja v svetu, ki so usmerjena pretežno na sistem dominacije, imajo prakse čaščenja ubijanja, pohabljanja genitalij majhnim deklicam, zažiganje nevest. Zato morajo religiozni voditelji in institucije danes zavzeti jasna stališča in reči: »To je nemoralno,« zato, ker imajo moralno avtoriteto. Skupaj z ustrezno literaturo dajemo zaščitni material, vključno s pridigami za duhovne voditelje, da bi pokazali povezavo med domačim in mednarodnim nasiljem – in ga pomagali zaustaviti.

    S. I.: Bi radi še kaj dodali?
    R. E.: Rada bi dodala, da sem zelo zavzeta za to – ne le zaradi svojih raziskav in ker sem aktivistka, ampak tudi kot mama in babica, ki je globoko zavzeta glede očitnih dejstev, da naša zdajšnja smer preprosto ni trajnostno naravnana. In prav tako, da sem uglašena z dejstvom, da so danes mnogi izmed nas sposobni empatije do drugih – celo do ljudi iz najoddaljenejših kotičkov planeta. To je del tistega, čemur jaz pravim ‘rastoče zavedanje partnerstva’ in mislim, da je to v svetu verjetno najpomembnejši duhovni napredek, kajti to zavedanje in naše aktivnosti za boljši svet, nam dajejo osnovno upanje za spremembe.
    Več informacij: www.partnershipway.org
    Cher Gilmore je sodelavka Share Internationala iz Los Angelesa, ZDA.
    Share Slovenija

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.saiv.net
  • www.partnershipway.org
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Resnično bogastvo narodov | 3 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Resnično bogastvo narodov

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 15. oktober 2007 @ 13:59 CEST
    Analiza svetovnih problemov, tudi naših?

    Vprašanje je kdaj bo prišlo do kritične točke?

    Zgodovina nas uči, da vsaka deviacija pride do kritične točke. Neupravičeno obogateli nas vodijo k tej točki. Prišlo bo do stanja, ko bodo šli ljudje na cesto in obračunali z izkoriščevalci in nepravično obogatelimi brez dela. Sprevod teh razuzdanih ljudi na sceni postaja odvraten. Sprevod revežev pa usmiljenja vreden. Samo pohlep po bogastvu in nepravično prisvajanje dobrin je vzrok in povod za prelivanje krvi.

    Svarim vas bogatini, strankarski in nestrankarski, žal bo prišel tudi za vas dan pravične sodbe. Zgodovina nikoli ne laže in ne odpove! Ne postavljajte si lažnih utvar, da boste preživeli svoj pohlep. Pohlep vas bo uničil!

    To zlo je črna luknja, je kuga današnje civilizacije in globalizacije. Jaz vidim največji problem v neobvladljivem pohlepu.


    Resnično bogastvo narodov

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne ponedeljek, 15. oktober 2007 @ 21:05 CEST
    Spoštovane bralke in spoštovani bralci,

    kar kliče me, da bi dopolnila svoje misli, ki sem jih izrazila v kratkem komentarju na članek.

    Zgornji članek naglaša dominacijo. V večini zadev, ki jih avtorica članka opisuje kot možne rešitve, zlasti v pogledu partnerskega odnosa, bi rekla, da se v naših domačih razmerah ne moremo čutiti dovolj komplementarni, da bi lahko ponudili strokovno spodbudne rešitve, ker enostavno ni pogojev in ne politične volje za takšno družbeno ureditev v kateri bi prevladovalo partnerstvo. Takšna družba zahteva višjo zrelost.

    O skandinavskem modelu lahko le razpravljamo in si ga želimo, čeprav se tudi ta že spreminja na slabše. Le kako nam bi uspelo uresničiti predloge avtorice za pozitivni program o izhodu iz krize, v katero je pripeljal naše gospodarstvo človeški pohlep.

    Ta ne gre vkup z modelom partnerskih odnosov. Zašli smo v trd neoliberalizem, ki je ustvaril pogoje samo peščici ljudi za bogatenje, drugi pa osiromašeno živijo in čakajo na boljše čase in če bo kakemu bogatinu padla drobtinica z mize, da bo z njo preživel iz rok v usta.

    Povedala sem svoje mnenje, da je to temeljni družbeni problem, ki nima še nobene opravičljive razvite teorije, s katero ga je mogoče razlagati in razumeti kot celotnost aktualnih svetovnih zelo protislovnih procesov. Vsaka država je oblikovalka in čuvarka nacionalnih interesov. Kaj le-ti pomenijo in kakšen sistem vrednot bomo zasledovali, je treba opredeliti v dolgoročnem nacionalnem programu in ne v improvizacijah od danes na jutri.

    V okviru usmerjenega raziskovalnega projekta Znanost o znanosti, ki je potekal tudi pri SAZU, je osnovna rdeča nit vprašanje položaja znanja v procesu produkcije, zavesti človeka in iskanja humanističnega in etičnega vrelca v samem sebi, v zakonodajnem sistemu pravičnost in v politiki razumno doslednost in predvidljivost. Problematik se lahko lotevamo na številne parcialne načine – eden izmed teh je tudi način, ki ga opisuje avtorica, vendar številne ideje dosegajo le raven ugotovitev in opozoril, vprašanj ali raziskovalnih hipotez.

    Prepričana sem, da je pogoj za uspešen izhod iz moralne krize zaradi neupravičenega bogatenja pri nas, poznavanje razvoja sodobne človeške družbe in temeljev humanizma, v katerega je vdelana socialna komponenta države javne blaginje in iskanje optimalnih rešitev s soočenjem argumentov, za kar pa še nobena politika ni bila sposobna, ker je pohlep močnejši od njene volje.

    Nimamo še opredeljenega nacionalnega interesa. Bistvo je človek in njegov življenjski motivacijski ciklus. Posodabljanje gospodarstva temelji na navdušenju vseh, vpetih v reprodukcijski proces. Mislim, da je prav, da se je sprostila podjetniška ekonomija, podjetniki naj ustanavljajo nova podjetja in prav je da država nudi več ukrepov in pomoči tudi prek evropskih projektov za uvajanja visokih tehnologij, vendar danes se je zgodilo nekaj diametralnega nasproti začetkom zgodovine prejšnje skupne države.

    Tako kot so po drugi vojni pri nas nacionalizirali ves zasebni kapital, podjetja in pobrali imetja, je danes prišlo do situacije, da je skoraj ves družbeni kapital dobil svojega titularja – zasebnika iz vrst najslabših špekulantov in tajkunov, ki z njegovim ustvarjanjem niso bili skoraj v nobeni povezavi.

    Država je po osamosvojitvi dovolila »legalizirano« krajo premoženja, skrajno nehigienično ravnanje. Tako kot se vlečejo povojne delitve, se bodo vlekle naprej delitve, ki izhajajo iz krivične razdelitve družbenega premoženja in neupravičenega bogatenja, kajti socialne razlike se bodo še povečevale. Socialni razred delavstva postaja nepotreben. Tehnologije se selijo k nerazvitim. Naslednje generacije, ki bodo soočene s tujim gospodarjem, se bodo spraševale kaj je osamosvojitvena politika naredila kot čuvarka zakonitosti in narodove pravičnosti. Vsi, ki imajo danes kapital, so postali avtoritete družbe in imajo možnost za vplivanje na družbeno dogajanje.

    Odgovore bodo prepustili naslednji generacij, ki ji ne bo lahko, glede na izropano gospodarsko substanco in generacijski konflikt pri pokojninah, kakor tudi v odnosih s tujimi gospodarji. Slovenci smo mali narod, morda predstavljamo 1/10 kakšnega srednjevelikega evropskega mesta, zato bi morali čuvati to našo pest zemlje, naš jezik, našo samobitnost in to kar smo skozi stoletja težko ubranili pred tujcem. Danes se z lahkoto vse to razprodaja. Kaj nam bo sploh še ostalo? Nekaj brezvestnih, ošabnih in napihnjenih bogatinov s praznimi glavami, ki nas bodo utrujali in izkoriščali, da ne bomo ljudje mogli živeti življenje tvorca svoje lastne zgodovine.

    Brez etičnosti, humanistične usmerjenosti naše družbe, z monopoli in oligarhijami, ki rastejo, bomo še doživljali gorje in to občutili na naši koži, na naši kakovosti življenja. Brez človeškega družbenega okolja si sploh ne moremo zamisliti pojava velikih osebnosti, ki bodo vodili našo politiko. Naše družbeno dogajanje je mlakuža, gosto blato, ki ni sposobno razbistriti tistih ključnih vozlišč in protislovij, od katerih je odvisna sposobnost usmerjanja in razgibavanja celote. Srečujemo se žal, z malikovanjem funkcij in posameznih zlaganih ljudi iz preteklosti, konvertitov z nekritičnostjo in nismo sposobni dati vedeti, da tako ne gre. Zaupanja med ljudmi ni več, vidiki resnične uspešnosti so zrelativizirani, najbolj nadarjeni ljudje so utišani in obubožani. Mladih starejši politiki ne pustijo zraven. Neka deviacija je vgrajena v sam sistem razmišljanja. Nek kratki tek je pred nami. Neko enoumje vlada ljudem. Zakaj se zapirajo vse tiste informacije, ki vključujejo čim širše vključevanje ljudi ali skupin v mednarodne projekte. Zakaj se ne pomaga malemu človeku? Nek egoizem vlada v naši družbi. Le-ta je poenostavila pomen svojega odnosa do neoliberalizma s poosebljanjem kapitala in političnim voditeljstvom, ki ni bil sposoben vodilne vloge pri obvladovanju nacionalnega problema in ljudskega interesa v preteklosti. Glavni nosilci poglabljanja razprtij in revščine pri nas ter predvsem razslojevanja so tisti, so tisti gospodarski in politični subjekti, ki podpirajo krajo ljudskega, od vseh ljudi ustvarjenega premoženja in se odrivajo navzgor na politično sceno. Vsaki dan jih je več, vsaki dan so bolj odvratni. Žal so to ljudje socialistične provenience. ali podpore. Vzdevek "tat" je nadomestil vzdevek "menedžer". Bedna scena je to prerivanje iz ene stranke v drugo. Ti osebki so danes nosilci paraizkoriščevalskega birokratskega modela zasebnega upravljanja naše družbe. Ti potiskajo ljudi v revščino in nemir. Uničujejo voljo mladim, da bi si ustvarili svoje družine in se veselili življenja.

    Partnerski odnos? Lepo in prav, vendar pri nas je zaenkrat še nemogoče misliti na kaj takega Izzveni kot utopija. Ustvarjalna vloga osebnosti je v krizi, odpirajo se vprašanja o vlogi ustvarjalnih osebnosti pri razvoju družbe, ki ji še veliko manjka, da bi se oprijela naprednejših oblik ustvarjanja in vzpostavljanja partnerstva. Zaenkrat je dominacija kapitala v napravih rokah tista pogonska sila, ki kroji našo usodo. Žalostno!

    T.


    Resnično bogastvo narodov

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne četrtek, 18. oktober 2007 @ 19:10 CEST
    Dopolnitev zgornjih komentarjev:

    Eislerjeva loči dva temeljna, nasprotujoča si vzorca družbene organiziranosti,‘dominacijo’ in ‘partnerstvo’, ki ju uporablja za analizo svetovnih problemov.

    Kdaj in kako smo začeli z dominacijo namesto s potjo partnerstva, avtorica skuša odgovoriti v svoji knjigi Kelih in meč. Pri tem govori, da ne moremo razumeti teh odnosov, če ne rekonstruiramo in prepoznamo staro zgodbo: moški kot lovec, bojevnik, poglavar. Zgodba pa je z uporabo veliko širše podlage – ta vključuje tako žensko kot moško polovico človeštva – in s ponovno preučitvijo mitskih in arheoloških virov, bistveno drugačna. Navaja, da ta zgodba pripoveduje o tem, da se je na rodovitnejših območjih planeta, kjer je bila Zemlja dobra mati, v vseh jedrih civilizacij pojavila kultura, ki je bila partnersko usmerjena. Poudarja besedo usmerjena, kajti nobena civilizacija nima le sistema dominacije ali samo partnerskega sistema. Če pogledate v pred-zgodovino Zahoda (učenjaki azijske pred-zgodovine opažajo podoben vzorec) vidite, da se začenja z bolj partnersko orientiranimi kulturami in se kasneje spremeni v dominacijske. Zdi se, da je ta sprememba vsaj na Zahodu povezana z vpadi nomadskih zavojevalcev.

    To kar navaja vse drži, vendar jaz bi tule le morala dodati še nekatera dejstva, ki segajo v našo evropsko zgodovino, v leto 1793, ko se je vzporedno z nazadujočim političnim razvojem teorija v odnosih med spoloma in o »naravi« moškega in ženske spremenila. Znano je, da so tedaj v Parizu zaprli vse ženske klube. Teorija o temeljni psihični enakosti moškega in ženske je zamenjalo mnenje, da je med spoloma temeljna in sprejemljiva »naravna« razlika. »Človeška« emancipacija ženske je bila v resnici le njena meščansko – moška emancipacija, torej začeli so z dominacijo moškega nad žensko. To pa ima globlje korenine v samem nastanku patriarhalne družbe z dominantnimi odnosi moškega, kar sloni v veliki meri na posebnih psihičnih držah, ki delno izhajajo iz nezavednih nagonov; in te psihične drže uspešno dopolnjujejo zunanji pritisk vladnega aparata.

    Patriarhalna družina je ena najpomembnejših za ustvarjanje psihičnih drž, ki pomagajo ohranjati stabilnost razredne družbe. Opraviti imamo s čustvenim kompleksom, ki naj bi ga poimenovali »patricentrični« kompleks. In tu se srečamo z nastankom protestantizma, ki je pogojen z istimi družbenimi in gospodarskimi dejavniki, ki so omogočili nastanek »duha« kapitalizma. Kakor vse religije ima tudi protestantizem nalogo, da nenehno reproducira in krepi nagonsko strukturo, ki je taki družbi potrebna. Patricentrični kompleks, v katerem sta izpolnjevanje dolžnosti in uspeh glavni gonilni življenjski sili, uživanje in sreča pa imata drugotno vlogo, je ena najmočnejših produktivnih sil, ki so bile odločilne za neznanske gospodarske in kulturne dosežke kapitalizma in hkrati sila, ki je vzpostavila dominacijo, da vsak drobec energije ljudje prostovoljno posvečajo koristnemu in pridobitniškemu delu. To dominacijo bi lahko označili kod prostovoljno suženjstvo, ki se je kot dominacija ali psihični pritisk ponotranjil. Postalo je izpolnjevanje nalog vesti in je veliko prispevalo k utrditvi patricentrizma in dominacije. Človek je postal človeku homo homini lupus. Z dominacijo smo dosegli prav nasprotno, kar je bilo značilno za materinsko pravo. Dominacija je pripeljala od izolacije ljudi do nesposobnosti za ljubezen. To je izhajalo iz ekonomskih sprememb.

    Čeprav je bila patricentrična struktura dominantna gonila sila gospodarskih dosežkov meščanske protestantske družbe, je le ta obenem ustvarjala možnosti za uničenje patricentrične in za obnovo matricentrične strukture in tu se dominacija in poskusi poti partnerstva nenehno prepletajo in nihajo z dominacijo dominacije. Zaradi naraščanja človekovih produktivnih sposobnosti se je zazdelo, da bi lahko uresničili družbeni red, ki bo uporabljal energijo za razvoj humanih možnosti in ne le gospodarskih dobrin, ki so nujno potrebne za razvoj civilizacije. Marksistični program je slonel pretežno na matricentričnem kompleksu organiziranega gospodarstva produkcijske sile in na harmoničnem razvoju, vendar se ni obnesel, izpadel je kot bajka.

    Mati zemlja daje vsem svojim otrokom vse, kar potrebujejo, ne da bi se ozirala na njegove zasluge. Nekaj teh elementov zasledimo v skandinavskem modelu ureditve družbe, vendar svet je žal, še vedno na poziciji dominacije bogatih nad revnimi. Nekateri humanisti in teoretiki so naredili veliko študij kako vzpostaviti svetovno razmerje sil, da bi dosegli humano družbo, nekakšen humani kapitalizem, vendar modela še nihče ni dorekel. Dominira kapital in tudi moška patricentrična struktura pri upravljanju sveta, držav in družin. Vlada hierarhija kapitala. Delavski razred postaja z razvojen avtomatizirane proizvodnje že skoraj nepotreben. Ta nima možnosti pri upravljanju družbe. Povsod srečamo hiererhijo in tudi katolicizem in večina vse vere temeljijo na patricentričnih potezah tako moška duhovščina, le Bogu pripisujejo nekaj materinskih potez, vendar Boga vrednot nihče več na tem svetu ne posluša.

    Mati in njeni psihološki ekvivalenti niso izginili iz ideologij, vendar vse ideologije zamenjajo funkcijo, da na mesto varuhinj človeških vrednot nastanejo varovanke kapitala. Teh psihičnih drž pa nobena knjiga in še tako dobra teorija, ne more spremeniti, lahko le analizira problema, nanje opozarja, vendar vloga dominacije kapitala omejuje možnosti, da bi se stvari reševale po poteh partnerstva. Dominacijske piramide so danes velike oligarhije, ki svoje dominantne vloge na bodo prepustile partnerskih odnosom, ki bi temeljil na dogovoru tistih dejavnikov, ki kapitala nimajo svojih rokah. O vsem odloča kapital oziroma njegovi lastniki. Tudi o svetovni politiki, nafti in strateških dobrinah.
    Največ kar lahko naredi je civilna družba, tudi pri nas, da je nenehno prisotna in da pritiska na lastnika kapitala, da se politika dominacije nekoliko omili in prisluhne tudi partnerstvu.

    LP Tatjana


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,49 seconds