NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Barve vplivajo na naše počutje   
    nedelja, 5. oktober 2008 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: Regina S. Rant v novi reviji Karmaplus

    Barve so nasmeh narave
    (Hunt)

    Prvi namigi na namensko uporabo barv sežejo v leto 2500 p.n. š., ko so v Egipčani v svojih templjih urejali majhne prostore in jih pobarvali z različnimi barvami. Ko je padla sončna svetloba v prostor, je barvna kopel služila kultnim in terapevtskim namenom. Mnogo kasneje je alkimist in filozof Avicenna razvil svojo terapijo z barvami. Okenska stekla je pobarval z različnimi barvami, in ko je sonce posijalo skozi barvno steklo v prostor, je napolnilo prostor z zdravilno energijo, ki naj bi pozitivno vplivala na različna počutja.

    Do popolnosti so to metodo kasneje razvili s pomočjo čudovitih barvastih svinčevih stekel v cerkvah in samostanih. Cerkve in samostane so od samega začetka uporabljali kot kraje za zdravljenje duha. Leonardo da Vinci, ki velja za enega največjih umov človeštva, je zapisal v svojo beležko, da rad meditira za barvastim oknom in ugotavljal, da ga vijoličasta svetloba navdihuje na poseben način.

    Stanovanje odraža osebnost človeka in istočasno nazaj vpliva nanj. Feng šui že tisočletja izkorišča to dejstvo in pripomore, da človek svoje življenjsko okolje uredi tako, da le-to spodbuja in podpira njegov razvoj. Ni dovolj, da nam naše bivalno okolje ne škoduje, ampak nas mora spodbujati in podpirati v naših stremljenjih.

    Zato je toliko bolj važno, da se naše stanovanje "smehlja" v barvah, ki nas vsakič znova razveselijo, ko pridemo domov. Feng šui je nujno potrebno sredstvo oblikovanja, ki ima direkten vpliv na dobro počutje in spodbuja fizični in psihični razvoj človeka.

    Poglejmo si, kako različne barve vplivajo na nas.

    Rdeča barva
    Rdeča barva spodbuja kreativnost in komunikativnost, dinamičnost, strast in veselje, vendar je pri uporabi rdeče barve potrebna previdnost. S poskusi so ugotovili, da se pri izpostavljenosti rdeči luči človeku dvigne krvni pritisk in nivo sladkorja v krvi. Tudi obrambni sistem se v organizmu aktivira tako, da se poveča izločanje adrenalina in pospeši dihanje.

    Do take reakcije pride tudi, če je preizkusna oseba slepa. Na dlani je torej, da spalnica ne sme biti rdeče pobarvana, če se hočemo dobro odpočiti. Rdeča barva tudi ni primerna za ljudi z visokim pritiskom in kolerike.
    V dnevni sobi, kjer se odvija družinsko življenje, pa ne gre popolnoma brez rdeče barve. Glede na potrebe družinskih članov pa smo seveda z rdečo barvo lahko bolj ali pa manj radodarni. Če se ukvarjamo s kreativnim poslom, so tudi v delovni sobi živahne barve dobrodošle.

    Bordojska rdeča (temnejša purpurna)
    Tukaj je ogenj pod kontrolo. Zelo primerna je za dnevni prostor, jedilnico in govorilnico.

    Purpurna (modro rdeča)
    Ta barva prebudi duha in strast. Povezana je z drugim in tretjim življenjskim obdobjem, duhovnim dvigom in potrebo po harmoniji. Ni naključje, da se v to barvo oblačijo najvišji duhovniki Rimskokatoliške cerkve.

    Vijolična (rdeče modra)
    To je ekskluzivna, meditativna, duhovna in melanholična barva. Predstavlja ekstravaganco, senzibilnost, fantazijo, hrepenenje in magijo. V spalnici naj bo vedno nekaj vijolične ali bordojsko rdeče oziroma purpurne barve.

    Svetlo modra
    podpira rojevanje novih idej in sanj. Vpliva na širino, sanjarjenje in pasivnost. Svetlo modro pobarvane stene odprejo in povečajo prostor. Vendar ta barva ne podpira strukturiranega dela.

    Rumena
    spodbuja odprto držo, komunikativnost, upanje, vizije, pozitivno mišljenje, lahkotnost, veselje in toplino. Spodbuja tudi apetit in deluje antidepresivno. Vendar ni priporočljivo pobarvati cele sobe v rumeno, ker je skoraj enako močna kot rdeča.

    Oker
    Oker je barva, ki stabilizira in podpira zadovoljstvo, navezanost, stanovitnost, potrpežljivost in socialni čut. Primerna je za jedilnico in dnevno sobo.

    Oranžna
    podpira delavnost kot tudi uživanje, apetit, zadovoljstvo, družabnost, pa tudi čutnost do erotike. Na mat površinah deluje visoko kakovostno in plemenito, na bleščečih površinah pa ceneno. Primerna je za jedilnico in dnevno sobo.

    Breskvina
    zastopa visoko občutljivo, ljubko, laskavo, čutno in nežno. Vendar manjka potreba po zaščiti. Zato breskvina barva ni primerna za dolgotrajno uporabo v prostoru.
    Kitajska modrost pravi:

    Sreča breskvinih cvetov,
    zveza breskvinih cvetov,
    smrt breskvinih cvetov.

    Torej: če želite dobiti partnerja, se obdajte z barvo breskvinih cvetov. Ko ga dobite, takoj prekinite s to barvo, sicer boste še naprej privlačili nasprotni spol in zveza se bo razdrla.

    Rjava
    Rjave barve je običajno v stanovanju dovolj ali celo preveč: tla, pohištvo, včasih tudi vrata in okna. Zato je ni priporočljivo vnašati še dodatno v prostor. Preveč rjave barve v stanovanju lahko človeka spravi v depresijo. Človek se sicer zaveda, da sivi, deževni dnevi kot senca ležejo na njegovo počutje, ne pride pa mu na misel, da tudi temačno stanovanje zbija njegovo razpoloženje. 

    Citronska (rumeno zelena)
    aktivno deluje pri ločitvah in na splošno pri zaključevanju starega. Stoji za nove začetke in spodbuja kreativnost in razvoj (zato ni trajna barva).

    Majsko zelena (svetlo zelena)
    To je barva spomladanskega listja. Učinkuje vedro, brezskrbno, spodbuja rast, prenovo in privzemanje novih idej. Podpira jasnost, nekonfliktnost in opuščanje starega.

    Olivno zelena (temnejša majsko zelena)
    spodbuja podrejanje skupini, individualni aspekt stopi v ozadje. Podpira miselnost služenja, pripravljenost biti tukaj za druge in se prilagajati skupini.

    Zelena (travnata)
    učinkuje pomirljivo, varovalno, osvežujoče. Spodbuja upanje, neizumetničenost, zaupanje, sprostitev, olajšanje, varnost, stalnost, harmonijo. Krepi srce in aktivira hormone.

    Svetlejša morsko zelena
    predstavlja varovanje, negovanje, podpira občutek za tradicijo, varnost in zaščito. Podpira visoko stanovitnost in vrednote ter konzervativno držo.

    Morsko zelena (modro zelena)
    podpira gibanje, sposobnost okrevanja in integracije. Deluje na telo pomirljivo in hladilno, zato pomaga pri lajšanju vnetij.

    Azurno modra (zeleno modra)
    spodbuja kreativne in komunikativne sposobnosti in pomaga pri sproščanju in okrepitvi, opuščanju in uživanju. (Med morsko zeleno in azurno modro barvo je malenkostna razlika - azurno modra je za kanček bolj modra.)

    Temno modra (ultramarin)
    prežene agresivnost in nervozo, prinese v prostor mir in hlad. Zniža in regulira krvni pritisk, pulz in frekvenco dihanja. Telesno odgovarja miru, psihično pa spokojnosti in zadovoljstvu. Vendar ultramarina ne doživljamo kot dušečo barvo, ampak je njen vpliv ugoden. Podpira razumsko, hladno, distancirano mišljenje. Učinkuje sproščujoče, pomirljivo, globoko in spodbuja koncentracijo. Kot stenska barva ni priporočljiva na veliki površini, ker je pretežka.

    Črna
    na znotraj spodbuja koncentracijo, na zunaj pa ustvarja distanco, zato je to barva moči in individualnosti. Skrije probleme, tudi s telesnim videzom. Črna barva vpija svetlobo v nasprotju z drugimi barvami, ki nastanejo z odbojem svetlobe. Zato jo smemo uporabiti v prostoru zelo varčno in nikakor ne pride v poštev za barvanje sten.
    Upoštevanje modnih trendov je včasih lahko škodljivo. Pretežno črna oblačila lahko pri jin osebi povzročijo depresivno stanje. Rumeno-črna kombinacija oblačil pa je celo nevarna. Znanstveno je dokazano, da povzroča raka.

    Siva
    Siva barva spodbuja čustveno distanco, nevtralnost, lahko tudi apatičnost. Lahko pripelje do tega, da se človek ne more opredeliti za nobeno barvo. Zastopa močan intelekt, eleganco, objektivnost in konzervativnost. Siva barva ni primerna za stanovanje. Uporabljajo pa jo v zaporih.

    Bela
    Bela barva vsebuje vse barve. Nobena druga barva ne odseva toliko svetlobe. Zastopa čistost, distanco, objektivnost in lepoto. Učinkuje nečustveno, sterilno, mrtvo in spodbudi opustitev stare navezanosti. Velja za nevtralno barvo in je iz tega vidika zelo primerna kot stenska barva. Lahko jo uporabimo kjerkoli in kadarkoli. Na vzhodu pojmujejo belo barvo kot barvo žalosti.

    Nekoč so bile bolnišnice popolnoma bele in sterilne, vendar so ugotovili, da to ne vpliva dobro na zdravljenje, zato jo kot stensko barvo opuščajo. Če je v stanovanju preveč bele barve (stene, vrata, okna, …), navaja stanovalce na zasvojenost.

    USTVARIMO BARVNO RAVNOVESJE

    Družinski člani se lahko zelo različno odzivajo na barve. Nekdo ima lahko posebno nagnjenje do nekaterih barv oziroma barvnih odtenkov, medtem ko neke druge barve mogoče sploh ne prenese. To je povezano s časom rojstva posameznika, ki ima v osnovni dispoziciji (leto, mesec, dan in ura rojstva) lahko nek element premočno zastopan, drug element pa lahko tudi popolnoma manjka.

    Če je eden od družinskih članov rojen na primer 21. 06. 1986 okrog 12. ure, ima močno zastopan element ognja. V tem primeru sten v dnevni sobi ni priporočljivo pobarvati z rdečo barvo ali pa nabaviti rdeče sedežne garniture, sicer bomo priča stalnim čustvenim izbruhom. Po drugi strani pa tak človek tudi ne prenese stalnega žuborenja vode, ki ga povzroča sobna fontana.

    Ljudje tudi ne reagiramo enako na barve skozi celo življenje. V vsakem desetletnem življenjskem obdobju pridemo pod vpliv elementa, ki dominira v tistem obdobju in ta lahko destabilizira eventualno rahlo ravnotežje elementov v naši osnovni dispoziciji. To povzroči spremembo v našem odnosu do barv. Če ne ustvarimo ravnovesja, lahko pride do neželenih posledic.

    Z uporabo ustreznih barv lahko uravnamo človekov neuravnotežen karakter. Seveda to ni edini način, s katerim ustvarimo harmonijo v bivalnem ali poslovnem okolju, je pa nepogrešljiv.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Karmaplus
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Barve vplivajo na naše počutje | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,44 seconds