NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Nova Evropska komisija pod drobnogledom: pisana paleta Evropejk in Evropejcev   
    nedelja, 28. marec 2010 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Od 10. februarja 2010 so vajeti v Berlaymontu končno v novih (in nekaterih že utrjenih) rokah. Z delom je namreč začela nova Barrosova komisarska ekipa. Evropski parlament je po t. i. zaslišanjih vseh kandidatk in kandidatov novo Evropsko komisijo potrdil 9. februarja. Še isti dan jo je za obdobje do 31. oktobra 2014 formalno imenoval tudi Svet EU.

    V nadaljevanju vam predstavljamo evropske komisarke in komisarje, novosti, ki jih prinaša tokratni mandat Evropske komisije, ter njene prednostne naloge.

    José Manuel Barroso - Predsednik Evropske komisije

    Portugalec José Manuel Barroso je bil septembra 2009 že drugič izvoljen za predsednika Evropske komisije. Nekdanji premier Portugalske ima za sabo pestro politično kariero, na čelo Evropske komisije pa je prišel leta 2004, ko je nasledil Italijana Romana Prodija. Če bo svoj drugi mandat uspešno dokončal, bo po Francozu Jacquesu Delorsu postal drugi predsednik Evropske komisije, ki je služil dva mandata.

    Catherine Ashton - Prva podpredsednica Evropske komisije in visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko

    Britanka Catherine Ashton, ki je postala prva podpredsednica Komisije, je pristojna za zunanje odnose. Hkrati je tudi visoka predstavnica za zunanje zadeve in varnostno politiko Unije, stalno bo vodila Svet Evropske unije za zunanje zadeve, zadolžena pa je tudi za vzpostavitev nove evropske službe za zunanje delovanje.

    Članica Barrosove komisije je od leta 2008, ko je kot evropska komisarka za trgovino nasledila Petra Mandelsona. Asthonova, diplomirana ekonomistka in sociologinja, je bila pred tem vodja lordske zbornice in parlamentarna državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje. Je tudi edina v komisarski ekipi, ki ima dva tiskovna predstavnika – to sta Nemec Lutz Guellner in Slovenka Maja Kocijančič.

    Joaquin Almunía - Podpredsednik Evropske komisije in komisar za konkurenco

    Španec Joaquin Almunía bo prihodnjih pet let zadolžen za področje konkurence, je pa tudi eden od podpredsednikov druge Barrosove ekipe. V njegovi prvi ekipi je bil pristojen za gospodarske in denarne zadeve, v spominu pa nam je ostal predvsem iz obdobja, ko je Slovenija prevzemala evro. Leta 2000 se je Almunía, diplomirani ekonomist in pravnik, kot kandidat španskih socialistov potegoval tudi za položaj predsednika vlade.

    Siim Kallas - Podpredsednik Evropske komisije in komisar za promet

    Estonec Siim Kallas bo v prihodnjih petih letih komisar za promet in je eden od podpredsednikov Barrosove ekipe. Tudi Kallas ni novinec, saj je bil od leta 2004 komisar za administrativne zadeve in boj proti goljufijam. V letih 2002 in 2003 je bil estonski premier, pred tem pa estonski minister za finance in tudi minister za zunanje zadeve.

    Neelie Kroes - Podpredsednica Evropske komisije in komisarka za digitalno agendo

    Dosedanja komisarka za konkurenco, Nizozemka Neelie Kroes, je po novem pristojna za področje digitalne agende in je tudi podpredsednica Komisije. Pred tem je bila poslanka v nizozemskem parlamentu in članica vlade ter članica upravnih odborov več podjetij.

    Kroesova, doktorica ekonomskih znanosti, je v prejšnjem mandatu dosegla, da je računalniški gigant Microsoft pristal na zahteve Komisije in tekmecem na trgu omogočil, da je njihova programska oprema združljiva z operacijskim sistemom Windows.

    Viviane Reding - Podpredsednica Evropske komisije in komisarka za pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo

    Podpredsednica Komisije je postala tudi Luksemburžanka Viviane Reding, ki bo v prihodnjih petih letih na čelu resorja za pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo. Redingova je med najbolj izkušenimi člani Evropske komisije, saj je to že njen tretji komisarski mandat.

    V prvi Barrosovi ekipi je bila pristojna za informacijsko družbo in medije, pred tem pa za izobraževanje, kulturo, mladino, medije in šport. Redingova, ki je bila pred odhodom v politiko novinarka, je znana predvsem po ukrepih, s katerimi je Komisija dosegla znižanje cen mobilnega gostovanja v drugi državi članici EU. Bila je tudi poslanka v Evropskem parlamentu.

    Maroš Šefčovič - Podpredsednik Evropske komisije in komisar za medinstitucionalne odnose in administrativne zadeve

    Podpredsednik Komisije je tudi Slovak Maroš Šefčovič, pristojen za področje medinstitucionalnih odnosov in administrativnih zadev. Član Evropske komisije je postal oktobra 2009, ko je zamenjal Jana Figla in prevzel področje izobraževanja, usposabljanja, kulture in mladine. Pred tem je bil slovaški veleposlanik v Izraelu in vodja stalnega predstavništva Slovaške pri EU.

    Antonio Tajan - Podpredsednik Evropske komisije in komisar za industrijo in podjetništvo

    Italijan Antonio Tajani je v novi sestavi Komisije pristojen za industrijo in podjetništvo. Pred tem je bil komisar za promet. Tajani, diplomirani pravnik, je bil med leti 1994 in 2008 poslanec v Evropskem parlamentu, prej pa je delal tudi kot novinar. Med drugim je bil posebni dopisnik iz Libanona, nekdanje Sovjetske zveze in Somalije.

    Štefan Füle - Komisar za širitev in evropsko sosedsko politiko

    Štefan Füle, zadolžen za resor za širitev, je nekdanji češki veleposlanik v Litvi in Veliki Britaniji. Diplomat in politik se je izobraževal na Karlovi univerzi v Pragi (na fakulteti za filozofijo) in moskovskem državnem inštitutu za mednarodne odnose. V času prehodne vlade Jana Fischerja je bil minister za evropske zadeve, pred tem pa vodja češkega predstavništva pri Natu.

    Olli Rehn - Komisar za ekonomske in monetarne zadeve

    Finec Olli Rehn je področje širitve v okviru prve Barrosove komisije zamenjal z resorjem za ekonomske in denarne zadeve. Svojo politično kariero je začel leta 1988 kot mestni svetnik v Helsinkih. Pred prihodom v Bruselj je bil svetovalec finskega premiera za gospodarsko politiko, kratek čas pa je bil tudi član Prodijeve komisarske ekipe. Rehn je doktoriral iz filozofije na univerzi v Oxfordu in poleg finskega jezika govori še angleško, francosko, švedsko in nemško.

    Michel Barnier - Komisar za notranji trg in storitve

    Francoz Michel Barnier bo pristojen za notranji trg in storitve. Barnier se je tako vrnil v Evropsko komisijo; že med letoma 1999 in 2004 je bil namreč kot evropski komisar pristojen za regionalno politiko, 2004 je postal francoski minister za zunanje zadeve, tri leta kasneje pa minister za kmetijstvo in ribištvo.

    Ta položaj je zapustil leta 2009, ko je bil izvoljen v Evropski parlament. Barnier je kot sopredsednik olimpijskega komiteja skupaj z nekdanjim francoskim alpskim smučarjem Jean-Claudeom Killyjem leta 1992 sodeloval pri organizaciji zimskih olimpijskih iger v Albertvillu.

    Günther Oettinger - Komisar za energetiko

    Na čelu resorja za energetiko je Nemec Günther Oettinger, po poklicu pravnik. Preden je prevzel položaj evropskega komisarja, je bil od 2005 predsednik vlade nemške zvezne dežele Baden-Württemberg. Pred tem je imel uspešno pravniško kariero. Poleti 2008 je postal častni pokrovitelj pobude »Radi imamo Afriko«, namenjene izboljšanju življenja otrok na tej celini.

    Connie Hedegaard - Komisarka za podnebne ukrepe

    Z resorjem za podnebne ukrepe se bo prihodnjih pet let ukvarjala Danka Connie Hedegaard, ki ji ta problematika nikakor ni tuja. Med letoma 2004 in 2007 je bila danska ministrica za okolje in za nordijsko sodelovanje in nato ministrica za podnebje in energijo. Hedegaardova, ki je diplomirala iz literature in zgodovine, je začela kariero kot novinarka, uveljavila pa se je tudi kot avtorica različnih publikacij (Knjiga o podnebni razpravi) in prispevkov.

    László Andor - Komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

    Madžar László Andor bo kot novinec v tokratni zasedbi Komisije skrbel za resor za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje. Ekonomist, izredni profesor ter urednik revije za socialno kritiko in kulturo Eszmélet je bil od leta 2005 član upravnega odbora direktorjev Evropske banke za obnovo in razvoj v Londonu. Pred tem je bil med letoma 2003 in 2005 svetovalec v kabinetu madžarskega premiera, najprej Pétra Medgyessyja in nato Ferenca Gyurcsányja.

    Dacian Cioloş - Komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja

    Resor za kmetijstvo in razvoj podeželja vodi romunski inženir hortikulture in politik Dacian Cioloş ki je komisarski položaj zasedel prvič. Področje pozna, saj je bil v letih 2007 in 2008 romunski kmetijski minister, pred tem pa državni podsekretar za evropske zadeve na ministrstvu za kmetijstvo in razvoj podeželja.

    John Dalli - Komisar za zdravje in varstvo potrošnikov

    Resor za zdravje in varstvo potrošnikov vodi Maltežan John Dalli. Kot računovodja je Dalli sprva delal v zasebnem sektorju na Malti in v tujini, s politiko pa se je začel dejavno ukvarjati leta 1997, ko je bil prvič izvoljen v predstavniški dom.

    Nato je služboval kot državni sekretar za industrijo, malteški minister za gospodarske zadeve in za finance, minister za zunanje zadeve in minister za spodbujanje naložb. Od marca 2008 je bil minister za socialno politiko.

    Maria Damanaki - Komisarka za ribištvo in pomorske zadeve

    Grkinja Maria Damanaki, ki je na čelu resorja za ribištvo in pomorske zadeve, je novinka v Komisiji. S 25 leti je postala najmlajša članica grškega parlamenta, od leta 2004 do 2009 pa je bila članica Evropskega parlamenta.

    Damanakijeva, ki ima magisterij iz kemijskega inženirstva, je tudi avtorica štirih knjig, med njimi dela Ženski vidik moči, v katerem raziskuje sodelovanje žensk v procesih odločanja, in primerjalne študije institucionalnega okvira EU, ki nosi naslov Vrnitev politike – evropski pogled.

    Karel De Gucht - Komisar za trgovino

    Belgijec Karel De Gucht že ima izkušnje z delom v Evropski komisiji. Resor za razvoj in humanitarno pomoč, ki ga je vodil od leta 2009, je zamenjal s položajem komisarja za trgovino. Gucht, diplomirani pravnik, je bil pred tem podpredsednik belgijske vlade, minister za zunanje in evropske zadeve ter minister za mednarodno trgovino.

    Johannes Hahn - Komisar za regionalno politiko

    Za regionalno politiko je po novem odgovoren Avstrijec Johannes Hahn, ki je pred tem opravljal naloge avstrijskega ministra za znanost in raziskave. Kot minister si je med drugim prizadeval za popularizacijo znanosti in ozaveščanje o dosežkih znanstvenic. Hahn, novinec v Evropski komisiji, je doktoriral iz filozofije, pet let pa je bil tudi član dunajske regionalne vlade.

    Máire Geoghegan-Quinn - Komisarka za raziskave in inovacije

    Resor za raziskave in inovacije je dodeljen Irki Máire Geoghegan-Quinn. Irska političarka, po izobrazbi učiteljica, ima bogate izkušnje kot članica Evropskega računskega sodišča, v prvi polovici 90. let prejšnjega stoletja je bila irska ministrica za pravosodje ter za promet in turizem, pred tem pa ministrica za evropske zadeve. Je avtorica romana «The Green Diamond« (Zeleni diamant), nekaj časa pa je bila tudi kolumnistka časnika The Irish Times.

    Kristalina Georgieva - Komisarka za mednarodno sodelovanje, humanitarno pomoč in krizno odzivanje

    Bolgarka Kristalina Georgieva je odgovorna za mednarodno sodelovanje, humanitarno pomoč in krizno odzivanje. Georgieva, dosedanja podpredsednica Svetovne banke, je kot komisarska kandidatka zamenjala Rumjano Želevo, ki je po ostrih kritikah v Evropskem parlamentu od kandidature odstopila. Georgieva je doktorirala iz ekonomskih znanosti in med drugim zasedala pomembne akademske in svetovalne položaje v Bolgariji in ZDA.

    Janusz Lewandowski - Komisar za finančno načrtovanje in proračun

    Poljak Janusz Lewandowski je odgovoren za resor za finančno načrtovanje in proračun. Lewandowski, doktor ekonomskih znanosti, je bil od leta 2004 poslanec Evropskega parlamenta in predsednik parlamentarnega odbora za proračun, v začetku 90. let prejšnjega stoletja pa poljski minister za privatizacijo.

    Cecilia Malmström - Komisarka za notranje zadeve

    Resor za notranje zadeve vodi Švedinja Cecilia Malmström, nekdanja švedska ministrica za evropske zadeve in podpredsednica švedske liberalne stranke. Malmströmova, doktorica političnih ved, je avtorica številnih knjig ter člankov o evropskem regionalizmu in politiki, španski politiki, terorizmu in priseljevanju. Poleg švedščine govori še pet jezikov.

    Andris Piebalgs - Komisar za razvoj

    Latvijec Andris Piebalgs je resor za energetiko zamenjal za resor za razvoj. Piebalgs, diplomirani fizik, je bil pred tem latvijski finančni in šolski minister ter član parlamenta in veleposlanik v Estoniji. Ko je bila Latvija še del Sovjetske zveze, je Andris Piebalgs delal kot učitelj in ravnatelj srednje šole.

    Algirdas Šemeta - Komisar za obdavčenje carinsko unijo, revizijo in boj proti goljufijam

    Litovec Algirdas Šemeta je bil od julija lani v Evropski komisiji pristojen za proračun, v novi Komisiji pa vodi resor za obdavčenje, carinsko unijo, revizijo in boj proti goljufijam. Algirdas, po izobrazbi ekonomist-matematik, je bil pred tem litovski finančni minister v dveh mandatih.

    Androulla Vassiliou - Komisarka za izobraževanje, kulturo, večjezičnost in mlade

    Ciprčanka Androulla Vassiliou je v novi Komisiji na čelu resorja za izobraževanje, kulturo, večjezičnost in mlade. Od leta 2008 je bila komisarka za zdravje, pred tem pa več mandatov članica ciprskega parlamenta, kot prva dama Cipra v letih od 1988 do 1993 pa je bila zelo dejavna na kulturnem in socialnem področju. Vassilioujeva je v Veliki Britaniji študirala pravo in mednarodne odnose.

    Janez Potočnik - Komisar za okolje

    Slovenec Janez Potočnik ostaja v sestavi druge Barrosove ekipe, le da je znanost in raziskave zamenjal za okoljski resor. Potočnik, doktor ekonomskih znanosti, se je Evropski komisiji pridružil že maja 2004, ko je funkcijo komisarja za širitev EU šest mesecev opravljal skupaj z Nemcem Günterjem Verheugnom. Pred tem je bil minister za evropske zadeve in vodja pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU.

    Vir: www.euekspres.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • zaslišanjih
  • José Manuel Barroso
  • Catherine Ashton
  • Joaquin Almunía
  • Siim Kallas
  • Neelie Kroes
  • Viviane Reding
  • Maroš Šefčovič
  • Antonio Tajani
  • Štefan Füle
  • Olli Rehn
  • Michel Barnier
  • Günther Oettinger
  • Connie Hedegaard
  • László Andor
  • Dacian Cioloş
  • John Dalli
  • Karel De Gucht
  • Johannes Hahn
  • Máire Geoghegan-Quinn
  • Kristalina Georgieva
  • Janusz Lewandowski
  • Cecilia Malmström
  • Andris Piebalgs
  • Algirdas Šemeta
  • Androulla Vassiliou
  • Janez Potočnik
  • www.euekspres.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Nova Evropska komisija pod drobnogledom: pisana paleta Evropejk in Evropejcev | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,68 seconds