NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 27-apr
  • Začetek sezone na parkovni modelni železnici

  • torek 30-apr
  • Aktualno iz Špricerkres v Malečniku, Parni Valjar / DJ's Brata Fluher

  • sreda 01-maj
  • Med naravo in kulturo

  • petek 03-maj
  • Človek in čas

  • nedelja 05-maj
  • Razstava Interspace

  • sreda 08-maj
  • Razširjeni vid

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Srbska ikonografija in moja verjetna žlahta   
    nedelja, 2. september 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Tatjana Malec

    Balkanske države so se zadnje čase spoprijele z vprašanjem restavracije predsocialističnih monarhij. Nasledniki monarhov ne skrivajo želja, da bi se vrnili na oblast. Tako naslednik srbskega kralja Karađorđevića, bolgarskega prestolonaslednika Simeona II, črnogorskega princa Nikole Petrovića, romunskega kralja Mihaela, grškega kralja Konstantina in albanskega kralja Leke I. Lahko se zgodi, da bodo te balkanske države tudi restavrirale monarhijo tako, kot so Španci po Francovi smrti 1975. leta okronali Juana Carlosa.

    Kolektivni spomin poudarja izbrane dogodke in osebnosti kot čustvena in vrednostna središča pomnenja. Ta boom spominjanja na zastarele ustanove nacionalne države, ki je tudi v Srbiji postal nova čustvena religija, ki zlahka politizira preteklost. Vsako pretirano slavljenje preteklosti pa hromi prihodnost. Sodobno hrepenenje po monarhiji je samo poizkus obuditi mitično osvoboditeljsko slavo v sedanjosti, v Srbiji s slavnim ozadjem kosovske bitke.

    Duhovni otrok, predsednik srbske vlade Vojislav Koštunica je pisal črnogorskemu metropolitu gospodu Amfiohiju Radoviću: »Prevzvišeni, zahtevamo, da naj se Vaša beseda, kot beseda duhovnika in pastirja, ker so predvolilne manipulacije s kosovsko zavezo in izročilom prekoračile vsako mero, ker se to, kar je srbskemu narodu najsvetlejše, tako pači, da se že spreminja v skrunjenje srbskih svetnikov in svetinj. Ne bi bili tako vznemirjeni in ne bi iskali Vaše pomoči, ko skrunilci ne bi bili iz vrst najvišjih državnih voditeljev, Vam zelo bližnjih ljudi, tako da lahko eno in drugo tj. tako visoki duhovniški položaj kakor sorodniška bližina v Vami, zavede ne povsem obveščene vernike, tako da bodo tudi oni, čeprav nezavedno, skrunjenje svetega sprejeli kot pohvalno in kot kažipot v življenju.

    Cerkveno in za njim ljudsko izročilo govorita, da je knez Lazar pred kosovsko bitko izbiral in da je zavestno izbral poraz in smrt v bitki za zemeljsko kraljestvo, zato da bi dobil nebeško. Ravno zaradi te izbire, pravi izročilo, da je postal svetnik, voditelj svojega naroda in njegov zgled, saj ga je pozval, naj zavrže vse zemeljsko in si prizadeva za zedinjenje s Kristusom v žrtvi na križu To je bila stoletja temeljna postavka srbske cerkve, po njej se je srbski narod videl v podobi bogonosca in Srbija nebeške Srbije.«

    Nato je Vojislav Koštunica nagovoril še državljane Srbije, da je Vlada, ki je sprejela najusodnejšo odločitev v zgodovini srbskega naroda, zasedala v Kruševcu, starodavni srbski prestolnici, v kateri je stoloval sveti knez. Ni Srba, ki ne bi poznal imena svetega kneza Lazarja in leta, v katerem se je to zgodilo, kakšna odločitev je bila takrat sprejeta in zakaj je obveljala za vse čase. Tako kot takrat in v vseh stoletjih se mora glasno izreči in daleč slišati. Ta sklep pa sestavljajo tri besede: Ne damo Kosova!

    Pavle Rak, ki se ukvarja s srbsko ikonografijo (Nova revija, št. 292, letnik XXVI), meni, da to nizko, vendar v danih političnih okoliščinah zvito podtikanje ponižuje svetega kneza Lazarja na raven običajnega ravnanja vladarjev njegovega časa: če že ne zavzema tujih ozemelj kot njegova neposredna nasprotnika Murat in Bajazit, pa tudi daje ne, .tj. fantastično brani ozemlja, ki so jih drugim zavzeli njegovi predniki na srbskem prestolu, na primer sveti kralj Milutin ali njegov ne ravno sveti potomec Dušan (Ali mislite, da so Srbi od zmeraj živeli na ozemljih od Subotice do Peleponeza – poglejmo samo zemljevide današnje Srbije in Dušanovega cesarstva!). Pri tem meni, da je velika srbska politika tako tedaj kot danes pogosto temeljila na argumentu moči, ropanju in zločinu in le redko na mirnem doseljevanju. Na ropanju tujega in naropanem se gradijo osebne svetosti vladarjev in duhovnega substrata naroda.

    Srbska cerkev je bila modra, saj je zgradila svetost kneza Lazarja na odpovedi pozemske posesti in vladarskem pohlepu. Na zemlji ne more biti večne posesti, težnja po vladanju nad pripadniki drugih narodov vodi v duhovni propad. To nam menda sporoča z neba sveti knez Lazar, ne pa, da ne damo Kosova. Kdo sprevrača torej cerkveno izročilo o svetosti kneza Lazarja? Kdo ima prav Vojislav Koštunica ali sveto izročilo? Če naj bi tako rekel knez Lazar, kot je rekel Koštunica, da ne damo Kosova, potem je treba razglasiti na svetnika tudi kralja Aleksandra, ki je rekel: Branite mi Jugoslavijo! in seveda tudi svetega Slobodana, ki je rekel: Naredite mi Veliko Srbijo!.

    In če to štorijo nadaljujem, vam povem, da naj bi bila tudi jaz v daljni žlahti s knezom Lazarjem in carico Milico. Vsaj izročilo tako pravi. Kdo bi vedel? Družina Jug izhaja iz Srbije. Žena kneza Lazarja, ki je bil ubit na Kosovem polju (njegova glava leži v Carigradu) je bila Milica, hči Bogdana Juga. Ciklus iz narodne epike je pesnitev Jug Bogdan in devet sinov Jugovića i majke Jugovića, ki opeva odhod na vojsko, bojevanje in izgubo devetih sinov in kaj se je dogajalo med boji na Kosovem polju. Kosovski junaki so bili sprejeti v rodbinsko zvezo kneza Lazarja, ki je imel za ženo Milico, hčer Bogdana Juga.

    Despot Štefan Lazarevič je leta 1404 sestavil napis na Kosovskem stebru v verzih, ki je poleg drugih besedil v slavo Lazarja, postal temelj za kosovsko legendo in za kosovski epski ciklus. Njegošev »Gorski venac« - 1847, ki je spoj pripovednih in junaško lirskih prvin ljudskega pesništva.

    Verzi o majki Jugovića in njenih devetih padlih sinovih govorijo:
    »Ako su odljeteli ždrali,
    ostali su ptiči ždralovići.«

    Moj oče mi je pripovedoval, da njegova babica Magdalena Jug, poročena z njegovim dedom Bartolomejem Gašperčičem iz Famelj, ki izhaja iz Jugove družine iz Žabjega Kraja v Solkanu, naj bi po starem ustnem izročilu izhajala od potomcev po Bogdanu Jugu in njegovih devetih kosovskih junakih.

    Zapisi iz leta 1936 govorijo: Kosovska bitka je bila 15. 06. 1389 po Julijanskem koledarju med Srbi in Turki na obalah reke Labe. Turki so prišli do Plovdiva prek Čustendila, Kumanova in Prištine, Srbi pa so prišli iz Kruševca, Jankove Klisure prek Kuršumlije. Nasprotniki so se postavili eden napram drugemu, Turkov je bilo okrog 100.000, Srbov pa je bilo le 35.000 mož. Srbsko desno in turško levo Krilo je bilo na Sitnici. Nasprotno krilo se je naslanjalo na planine. V srbskem centru je bil knez Lazar, desno krilo pa je sestavljal Dimitrij Vojinović s konjenico. Vuk Branković, zet kneza Lazarja je imel šest do sedem tisoč ljudi in je bil v rezervi izza centra. Turški center je branil car Murat, desno krilo pa je branil Bajazit, levo krilo pa princ Jakob. V začetku so se Srbi držali defenzivno. Turki so 15. junija zjutraj pršli iz levega krila preko reke Labe. Srbi so odbili napad in pregnali Turke preko Labe in s svojim desnim krilom prišli za njimi. Uspeli so prebiti levo turško krilo, približali so se carju Muratu, ki ga je Miloš Obilić, zet kneza Lazarja, ubil. Srbi so prodirali z desnim krilom in izpostavili levi bok krila proti turškemu centru. Bajazit je napadel izpostavljeni levi bok Srbov in istočasno dal povelje za rezervni frontalni napad. Srbska rezerva z Vukom Brankovićem, zetom kneza Lazarja ni uspela premagati. Levo krilo (V.Vuković in Horvat) je ostalo neaktivno. Tako je bilo desno srbsko krilo uničeno, kneza Lazarja pa so Turki ujeli in obglavili ter odnesli glavo v Carigrad, kjer je še danes. Vladko Vuković se je umaknil prek Mitrovice, Vuk Brankovič pa pred Gradeča.

    Ptiči ždrali so padli na bojišču, ostali pa so ptiči ždraloviči (potomci rodbinske veje Jug).
    Bizanc je bil odločujoča sila na Balkanskem polotoku od leta 1018, odtlej se je krepil tudi turški fevdalni jarem. Srbijo so pustošili Madžari, Normani in križarji, vsi bizantinski sovražniki.

    Turki so leta 1459 odpravili despotovino in Srbijo razdelili na sandžake. Podjarmljeno ljudstvo je občutilo družbeno, nacionalno in versko zatiranje turških fevdalcev. Del srbskih fevdalcev je padel v boju proti turškim osvajalcem, drugi del pa je pobegnil čez mejo pred vojaško fevdalnim turškim sistemom. Turki so naseljevali v Srbiji svoje ljudstvo. Bili so veliki nemiri in vstaje. Velika selitev Srbov je bila v 16. stoletju. Srbi so se razselili po pokrajinah Avstrije in Ogrske. In tako naj bi prišli potomci Bogdana Juga (ždralovići) tudi v Solkan. Ustno izročilo govori, da so prišli prek Ukrajine (Vuga A.) in germanskih dežel (vir: Gašperčič Jožef) k nam. Kronologija beleži prvega Juga, župnika v Solkanu (Štefan Jug * 04. 4.1635), verjetno so se Jugi naselili v Solkanu že prej. Ob pustošenju v prvi svetovni vojni so bili arhivi uničeni tako, da se opiramo bolj na ustna izročila.

    Potomce rodbinske veje Jug zaznamujejo vztrajnost, človeškost, delavnost in druge vrline pokončnih in sposobnih mož, ki so se izkazali v posameznih zgodovinskih obdobjih in družbenih razmerah. Nekateri od teh so:

    * Štefan Jug (04.04.1635 – 28.8.1700), premisarij v Solkanu
    * Štefan Jug (+ 23.02.1687), začel je službovati kot solkanski premisarij 1684. leta
    * Blaž Jug (*1688), solkanski kaplan
    * Andrej Jug (*1778, posvečen 12. 09.1802, + 27.02.1840, Dobra vas, Koroška
    * Anton Jug (*16.01.1836), redovnik, Franičiškanski brat, tretjerednik
    * Alfred Jug (*20.12.1909, Solkan, redovnik večne zaobljube pri Selezjancih 1935 v Torinu, mašniško posvečenje 05.07.1936, Torino, nova maša 12.07.1936 Solkan.

    Drugi znani predniki iz rodu Jugove družine:

    * Tomaž Jug (1841-1927), solkanski nadučitelj, pevovodja, vodja solkanske čitalnice, vodja športnega društva »Sokol«, ustanovitelj solkanskega vrtca in ustanovitelj Hranilnice in posojilnice v Solkanu (1897 – 1941);
    * Dr. Rihard Jug (26.01.1875 – 04.04.1949, sin Tomaža Juga, pesnik in publicist, utemeljitelj urologije ter bolezni prostate in ledvične TBC na Slovenskem, velikan učenosti in kulture, sorodnik po dedovi materi Magdaleni Jug;
    * Dr. Klement Jug (19.11.1898 – 11. 08.1924), sin Antona Juga in Karoline Poberaj, filozof, pesnik, vrhunski alpinist in utemeljitelj slovenske alpinistike, biramanski boter mojega očeta Ivana Gašperčiča, bratranec mojega deda Jožefa Gašperčiča po materi Magdaleni Jug;
    * Klement Vuga, dipl. inženir strojništva, raziskovalec, konstruktor dvokolesnih vozil v Tomosovem inštitutu, sin matere Antonije Jug (07.06.1896 – 08.02.1952);
    * Iz Jugove družine izhaja tudi nek znameniti konstruktor cest in mostov v Italiji, vendar imena ne vem. Iz družine Jug izhaja veliko znanih osebnosti, kot so prof. glasbe, dr.medicine in še bi lahko naštevala.

    Solkanske Juge povezovati s kosovsko zgodbo zgolj na osnovi ustnega izročila je nekoliko mitično, pa vendar nekaj resnice že mora biti v tem. Jaz v izročila, ki se prenašajo iz roda v rod, verjamem. Za srbske zgodovinske razmere pa je kosovska bitka in celotna zgodba spletena okrog smrti kneza Lazarja in carice Milice, hčere od Bogdana Juga, rojene 1335, ki se je leta 1353 poročila s knezom Lazarjem Hrebeljanovićem in je dobila po moževi smrti ime Jevgenija, a preden je umrla še ime Jefrosinija, torej z vso Kosovsko zavezo predstavlja- preneseni osnovni kalk evangelija. Pri carici Milici je pomembno tudi to, da je bila prva ženska v Srbiji, ki je bila diplomatska posrednica pri sultanu Bajazitu 1398. leta. Umrla je 11.11.1405 in je pokopana v samostanu na Ljubostinji. Srbska zgodovina pravi, da je bila Milica Jug od Bogdana, besno in oholo dekle, kakor so bili vsi Jugi, ki so znali vihteti sabljo, ki so jo dobili do carja Dušana. Car Lazar je bil zaščitnik Jugovih in jim je podelil tudi knežje naslove, a po kosovski bitki so izginili vsi, ki so carici Milici nekaj pomenili – mož Lazar, devet bratov in oče Bogdan Jug. Potomci bratov pa so se razbežali pred turškim terorjem po svetu.

    Na sliki tri Dr. Klement Jug (19.11.1898 – 11. 08.1924)

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Tatjana Malec
  • Več s področja * Zgodbe iz sebe

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Srbska ikonografija in moja verjetna žlahta | 6 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Srbska ikonografija in moja verjetna žlahta

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 2. september 2007 @ 09:39 CEST
    Prispevek dopolnjujem še z nekaterimi podatki. G. Peter Hawlina iz rodoslovnega društva me je napotil, naj si ogledam referenčne datoteke www.genealogy.si glede priimka Jug. Navaja, da se je v 'našem svetu' začela raba priimkov v 16. stoletju, da pa se ne ve kako je bilo pri Srbih, napotuje tudi, da bi se pridobilo mnenje strokovnjaka.

    In res sem si ogledala referenčno datoteko s priimkom Jug in ugotovila, da ni nobenega priimka starejšega od Štefana Juga (04.04.1635 – 28.8.1700), premisarija v Solkanu, solkanskemu priimku Jug sledita Jug Margeretha ~1660 - HAWLINA in Jug Sebastijan 1670 - PREGEL, kar naj bi potrjevalo domnevo, da se je priimek Jug prvi pojavil v Solkanu in se od tam razširil na ostale predele Slovenije. V grobu v Solkanu, kjer leži mati od mojega deda Jožefa Gašperčiča (1.9.1863 - 16.7.1947) Magdalena Jug, leži tudi njen sin Blaž (* 1866) in * Andrej Jug (*1778, posvečen 12. 09.1802, + 27.02.1840, Dobra vas, Koroška. Andrej Jug naj bi spadal k solkanski rodbini Jug.

    Jug _____ Doblar 11 BENEDEJČIČ
    Jug Albina ____ HAWLINA
    ____ HAWLINA
    Jug Alojzija 26 MAY 1859 Litija 10 PREGEL
    Jug Amalija ~1885 Solkan HAWLINA
    Jug Amalija Solkan, Slovenia, Austria POLJANEC
    Jug Ambrož Ljubljana HAWLINA
    Jug Ambrož Prepuž COF
    Jug Ambrož Prepuž HAWLINA
    Jug Ana STANEZICE 27C, SLO KAJZER
    Jug Ana Stanežiče 27c HAWLINA
    Jug Ana Stenežiče 27c STURM
    Jug Ana Stenežiče 27c ZORE
    Jug Ana ~ 1853 PRAH
    Jug Ana 1810 Grbin 23, Šmartno pri Litiji PREGEL
    Jug Ana 27 SEP 1861 Litija 10 PREGEL
    Jug Anamarija PRAH
    Jug Anton 16 DEC 1851 Litija 10 PREGEL
    Jug Anton 1760 PREGEL
    Jug Anton 1775 PREGEL
    Jug Anton 1789 Šmartno pri Litiji, Litija 29 PREGEL
    Jug Anton 1800 Litija 49 PREGEL
    Jug Anton 1823 Litija 10 PREGEL
    Jug Antonija Slabe 11.1.1902 Ivanje selo 19 PRAH
    Jug Antonija 21.11.1871 ____ BAH
    Jug Avgust 27 JUL 1880 PREGEL
    Jug Barbara CE PRAH
    Jug Barbara Kranj COF
    Jug Barbara Kranj HAWLINA
    Jug Bernarda ____ HAWLINA
    Jug Bernarda ____ OMAN
    Jug Blaž PRAH
    Jug Boža ŽITKO
    Jug Božidar Volčanski ruti HAWLINA
    Jug Brigita PRAH
    Jug Darija (Brljavec) KOBAL
    Jug Daša CE PRAH
    Jug Dragica PRAH
    Jug Drago PRAH
    Jug Dušan PRAH
    Jug Dušan CE PRAH
    Jug Fran~i{ka 05.03.1879. Vir{{tanj BAH
    Jug Franc BAH
    Jug Franc BENEDEJČIČ
    Jug Franc Kozaršë 4 BENEDEJČIČ
    Jug Franc 15 MAR 1846 Litija 10 PREGEL
    Jug Franc 27 NOV 1819 Šmartno pri Litiji, Ravne 10 PREGEL
    Jug Franci KOBAL
    Jug Franďška 1824 Litija 49 PREGEL
    Jug Franďška 31 JAN 1863 Litija 10 PREGEL
    Jug Ignac ŠENTJUR PRAH
    Jug Irena Düsseldorf HAWLINA
    Jug Irena POB PRAH
    Jug Ivan Slabe 10.12.1898 Ivanje selo 19 PRAH
    Jug Ivan 24.03.1880 Trst HAWLINA
    Jug Jakob Kranj COF
    Jug Jakob Kranj HAWLINA
    Jug Jakob 1770 Ustje 12 PREGEL
    Jug Janez Evangelist Ivanje selo 32 PRAH
    Jug Janez BAH
    Jug Janez PRAH
    Jug Janez Gostinca BAH
    Jug Janez Ljubljana MORATO
    Jug Janika PRAH
    Jug Janja BAH
    Jug Jelka BAH
    Jug Jera 1780 Cerovec 12, Šmartno pri Litiji PREGEL
    Jug Jera 1786 Šmartno pri Litiji, Stari Malin 28 PREGEL
    Jug Jožef 1840 Breg 14, Šmartno pri Litiji PREGEL
    Jug Jožefa 16 MAR 1884 Voński Rut BENEDEJČIČ
    Jug Jožica ČEKADA
    Jug Jožica PRAH
    Jug Julijana Marija Ivan PRAH
    Jug Jurij Slavko Ivanje selo 13 PRAH
    Jug Jurij Unec 56 inq PRAH
    Jug Jurij 23.4.1868 Žabljek 19 Laporje PRAH
    Jug Juroslav Slavko MORATO
    Jug Juroslav Ivanjeselo MORATO
    Jug Karin Voje Ljubljana PREGEL
    Jug Karin Düsseldorf HAWLINA
    Jug Katarina Čiginj 35 BENEDEJČIČ
    Jug Katarina Kranj HAWLINA
    Jug Katarina 1815 Breg 8, Litija PREGEL
    Jug Katarina 24 APR 1855 Litija 10 PREGEL
    Jug Katja SLEKOVEC
    Jug Klemen Koper, Malija MORATO
    Jug Kristina Kranj COF
    Jug Lidija MORATO
    Jug Lidija PRAH
    JUG Living GASPIRC
    JUG Living ZLEBNIK
    Jug Ljudmila 11.9.1904 PRAH
    Jug Majda ____ HAWLINA
    Jug Maksimiljan PRAH
    Jug Maksimiljan Ivanje selo 12 PRAH
    Jug Maksimiljan LJB ČEKADA
    Jug Maksimiljan LJB PRAH
    Jug Margaretha ~1660 ____ HAWLINA
    Jug Marija Elizabeta Žalec PREGEL
    Jug Marija Juch Jugovk PREGEL
    Jug Marija Doblar 22 BENEDEJČIČ
    Jug Marija 1760 Šmartno pri Litiji, Litija 26 PREGEL
    Jug Marija 1780 PREGEL
    Jug Marija 1780 Gradiše 6, Šmartno pri Litiji PREGEL
    Jug Marija 1780 Zagorica 13, Šmartno pri Litiji PREGEL
    Jug Marija 1790 Velika Štanga 50 PREGEL
    Jug Marija 1795 Ustje 12 PREGEL
    Jug Marija 1859 Breg 08, Šmartno pri Litiji PREGEL
    Jug Marija 27 OCT 1819 Šmartno pri Litiji, Skubë 28 PREGEL
    Jug Marija 4 SEP 1847 Litija 10 PREGEL
    Jug Marjan PRAH
    Jug Marta BAH
    Jug Martin NOVO MESTO KOBAL
    Jug Martin 1790 Breg 8, Litija PREGEL
    Jug Martin 1812 Breg 09, Litija PREGEL
    Jug Martin 1846 Breg 19, Šmartno pri Litiji PREGEL
    Jug Matevž SILA
    Jug Matevž 1790 Šmartno pri Litiji, Skubë 28 PREGEL
    Jug Mihael ~1900 Šmarje pri Jelšah KUHAR
    Jug Mitja Kranj SILA
    Jug Nevenka PRAH
    Jug Neza STANEZICE 27, SLO KAJZER
    Jug Neza Stanežiče 27 ZORE
    Jug Neža GOŠNIK
    Jug Neža Stanežiče 27 HAWLINA
    Jug Neža Stanežiče 27 STURM
    Jug Neža 1830 PREGEL
    Jug Olga 24 FEB 1882 PREGEL
    Jug Pavel 4 FEB 1857 Litija 10 PREGEL
    Jug Polona PRAH
    Jug Renata Trst HAWLINA
    Jug Rihard Sisi Ljubljana HAWLINA
    Jug Rihard ~1890 ____ HAWLINA
    Jug Robert KAJZER
    Jug Robert ZORE
    Jug Robert ____ HAWLINA
    Jug Robert ____ STURM
    Jug Robert Ljubljana PREGEL
    Jug Rudolf Trst HAWLINA
    Jug Sebastijan 1670 PREGEL
    Jug Simon Ljubljana COF
    Jug Simon Ljubljana HAWLINA
    Jug Stanislav Milan POB PRAH
    Jug Terezija Kozaršë 1 BENEDEJČIČ
    Jug Tomi ŠEMPETER PRI GORICI KOBAL
    Jug Uršula Dramlje PRAH
    Jug Uršula 23 OCT 1852 PREGEL
    Jug Vladislav POB PRAH
    Jug Vlasta Jesenice GOŠNIK
    Juga Ana 1790 Šentrupert na Dolenjskem

    Zanimiv je tudi podatek, da se je Carica Milica povezala s Carigradom, kar poraja domneve, da so se družine njenih bratov, ki so padli v bitki na Kosovu, niso mogle s tem strinjati in tudi ne z novim režimom pod turško oblastjo, ki naj bi jih preganjal in je razumljivo, da so se odselili in oddaljili od Carice Milice. Zgodovinski viri pravijo, da je 19. julija 1427 umrl srbski knez Štefan Lazarević, sin kneza Lazarja, ki mu je sultan Bajazit I. ponudil vazalni položaj. Kneginja Milica in mladoletni Štefan sta ponudbo sprejela. Kot turški vazal je moral sodelovati na vojaškem pohodu v Vlaško. Sodeloval je v bitki pri Nikopolju leta 1396 in imel velike zasluge za zmago Turkov. Po angorski bitki pa se je Štefan osamosvojil in se približal Ogrski, ki mu je dala Mačvo in Beograd. Obnovljeno mesto je postalo njegova prestolnica, leta 1421 pa je dobil še Zeto.






    Srbska ikonografija in moja verjetna žlahta

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 2. september 2007 @ 10:06 CEST
    Statistični podatki govorijo, da je v Sloveniji danes 1.480 oseb s priimkom JUG. Upam, da se bodo tudi ostali oglasili in povedali kar vedo o tej stari rodbini.

    Raziskujmo naprej!

    Lep pozdrav
    Tatjana Malec


    Zgodbe o sorodstvu modre krvi pa še ni konec ...

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 2. september 2007 @ 14:23 CEST
    ZGODBE O SORODSTVU MODRE KRVI PA ŠE NI KONEC …

    Ko sem poslušala in si zapomnila v mlajših letih te romantične zgodbe o svojih prednikih plemičih, me je to pritegnilo in začela sem raziskovati. Zmago Jelinčič, plemeniti se je potrudil, da je dokazal svojo modro kri in se razglasil za plemenitega. Kaj pa ostali? Koliko jih je še med nami tudi takih, ki se jim pretaka modra kri po žilah. V postsocialističnih državah hočejo nekateri potomci kraljev, knezov in drugih monarhov vzpostaviti monarhijo in dokazati ljudem, da so plamenite modre krvi in vredni vladanja ljudstvu. Zmago Jelinčič, plemeniti hoče postati predsednik države Slovenije in kandidira za to funkcijo. To se pravi, da bodo po nekaterih evropskih državah spet uvedli moderni fevdalizem, ki bo vladal ljudem. S tem pa postajajo plemiški naslovni sinonim za imeniten položaj v družbi, ki odpira vrata k uspehu in veljavi. Nekakšen okrasek parlamentarni demokraciji, ki ga nekateri ne morejo pozabiti in pridobiva na vrednosti. Plemiški naslovi torej v zgodovini še niso izgubili na pomenu, niso devalvirani in rastejo na veljavi. Heraldiki in rodoslovci bodo imeli polne roke dela, arhivi pa polno obiskovalcev, ki bodo hoteli odkriti svoje plemiško poreklo.

    Pa sem si rekla, zakaj ne bi tudi jaz izbrskala iz zgodovine svojo plemenitost? Hobi postane strast in strast doživi nirvano, če odkriješ, da si plemenit. Raziskovanje zgodbe, ki sem jo objavila o svojem verjetnem potomstvu po Bogdanu Jugu in njegovih devetih sinovih, ki so padli v kosovski bitki 15. 06. 1389 in sorodstvu s Carico Milico, me je pritegnilo. Če naj bi imela po tej veji tako plemenito žlahto, jo moram imeti tudi po veji babice, saj naj bi bili tudi po njej potomci plemenitega rodu moja žlahta. Čeprav je bil moj ded Jožef Gašperčič (1.9.1863 – 16.7.1947) mizarski mojster in predsednik Mizarske zbornice v Solkanu, se niso ženili z nevestami kar tako. Kakšno kapljo plemiške krvi je le moralo imeti dekle, da so se oženili z njo. Tako sklepam po neki logiki. Tudi moj ded, ki je imel mater Magdaleno Jug, verjetno potomko srbske plemenite družine Jug Bogdana, očeta Carice Milice in je bil po naravi malce ponosen na to, bil je ponosen nase, nosil je uro z verižico čez trebuh in se je imel vedno za dobro stoječega in posebnega moža. Sklepam, da si je izbral dekle, mojo nono Marjuto Grosar, sicer uspešno podjetnico – trgovko, ki naj bi bila tudi modre krvi, čeprav že tudi primešane s plebejsko, tako si mislim… . Čeprav po mojem pojmovanju ne vidim razlike pri krvi, razen po krvnih skupinah.

    Kaj praktično pomeni modra kri si sploh ne znam predstavljati.

    Nekega lepega dne spoznam daljnega sorodnika pesnika Vojka Grosarja iz Goriških Brd, ki mi pove, da naj bi bili naši predniki grofje, torej smo daljni potomci z Grofije Grosar (Grosser), ki naj bi bila germanska. V naše kraje pa naj bi se preselili okrog leta 1000, ko so se Germani naseljevali s kaznjenci in plemenitaši na Bovško in Tolminsko, ki naj bi bila tedaj še ledina, tudi z ledenikom, ki naj bi jo pogozdovali in nato trgovali z lesom.

    Sestrična mojega očeta Mira Grosar pa zna povedati, da naj bi bili germanski Grosserji znani fabrikanti pisalnih strojev. Germanski priimek Grosser pa so italijani spremeni v Grosar, kar izkazujejo listine, ki sem jih dobila iz goriškega arhiva v Italiji (praded je bil Grosser in nato preimenovan v Grosar)..

    Raziskan je rod le do leta 1825. Mateju Grosserju in Mariji Podgornik iz Deskel (pri Gorici) se je rodil Mihael Grosser, ki se je 16.05.1825 poročil z Agato Bizjak v Deskle 59. Rodili so se jim otroci: sin Valentin * 18. 02.1826 (drugi dan po porodu je umrl), Katarina * 21.10.1827, Anton * 05. 08. 1832 in Jožef * 08.01.1935, ki je podedoval hišo po materi v Desklah.

    Jožef Grosser * 07. 02. 1855, poročen s Katarino Gorjanc * 27.03.1983 + 29.11.1888, hčerjo Mihaela Gorjanca in Ane Podberšič, Deskle 74. Rodilo se jima je deset otrok. Valetin Grosser * 14. 02. 1856, se je 27.02.1889 poročil z Justino Gašparin, * 30.09.1864. Michael Grosser se je poročil z Agato Bizjak 16.05.1825, rodil se jima je sin Anton Grossar * 05.08.1832 + 31.07.1884, poročen s Terezijo Marinič * 22.11.1844 + 03.11.1907, hčerko Luka Mariniča in Ursule, Solkan 18. Imela sta pet otrok. Med njimi tudi Marijo Grosser (Grosar) * 31.05.1871 + 11.4.1933, mojo babico po očetu Ivanu Gašperčič.

    Sorodnica prof. Katarina Vuga je raziskala in sestavila drevo življenja za Grosarje do leta 1825, vendar Grofija Grosser v pisnih virih zankrat še ni odkrita. Ustno izročilo pa o njej govori.

    Druga zgodba pa je moja poroka s sedaj pok. Malec Matijem iz Postojne. Iz najnega zakona izhajajojo sin dva vnuka. Zgodba se je razpletala takole: Nekega dni mi iz zagrebške hieraldike pisno sporočijo, da naj bi bila rodbina Malec plemenita »na temelju odluka od 12. sjećnja 1257 in na osnovi: poveljom Kralja Bele IV., odluka Kralja Andrija III. 1294. godine, odluka Kralja Karla Roberta 1333. godine, odluka Grofa Petra Erdedya 1597. godine i odredbe Kralja Leopolda I. 1657 godine obiteljskom imenu plemenitog rodu Malec od plemenitog rodu Cvetkovića.« To ali se naj prizna pravica do plemiškega naslova potomcem po moški liniji pa naj bi se raziskovalo v listinah hrvaškega državnega arhiva. Tako so mi sporočili iz zagrebškega državnega arhiva, da se plemiški naslov prenaša samo po moški liniji in ne po ženski. Collegium Nobilium Croaticum, mi je poslal listino in grb z zlato lilijo iz neke stare heraldične knjige in opis, da je Malec od plemenitog rodu od plemenitog Cvetkovićev. Nato sem naprej raziskovala in našla celo zgodovino plemenitih Cvetkovićev in sorodstvene vezi z raznimi plemeni in rodbinami. Nato dobim pa še iz Amerike od Genealogy Debie Malec obvestilo, da sem v sorodu oziroma, da je bil moj mož n. pr. ne vem kateri bratranec po vrsti tudi z ameriški predsedniki. Povzamem vsebino listine:

    Famous Cousins Malec
    ________________________________________
    Cousins, let me tell you this, the farther you go back on your family tree, you too will find famous cousins you never thought you had there! Keep digging and have fun!

    ________________________________________
    President Abraham Lincoln
    3rd cousins 7 times removed. Common ancestors are Isaiah HARRISON and Abigail SMITH. (Ancestors of Ruth V Collins)
    ________________________________________
    John Wesley, Founder of Methodism & Charles Wesley his brother
    13th cousin , 10 times removed (common ancestors are John DE ANNESLEYand Annora PIERREPONT. Need to update ancestors of Goldie L Linger)
    ________________________________________
    Admiral Sir FRANCES DRAKE
    13th granduncle (Rev. Edmund Drake) (Ancestors of John B Hall)
    ________________________________________
    DANIEL BOONE- Pioneer Explorer
    12th cousin, 8 times removed (King John of Gaunt
    CHARLES, PRINCE of WALES
    19th Cousin (Earl John Beauford of Somerset)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Sir WINSTON CHURCHILL
    18th-20th cousin once removed- (Henry SPENCER)
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    WALT DISNEY
    18th cousin 6 yimes removed ( BARDOLPH Line)
    ________________________________________

    ANNA JARVIS
    Anna Reeves Jarvis organized Mother's Day
    cousin, (John JARVIS)
    ________________________________________
    PRESIDENT THOMAS JEFFERSON
    12th cousin, 8 times removed (King John of Gaunt)
    ________________________________________
    GENERAL ROBERT E LEE- Confederate Army Leader
    14th cousin, 6 times removed (King John of Gaunt) Maybe LEE line also
    ________________________________________
    PRESIDENT THOMAS ROOSENVELT
    14th cousin, 5 times removed (Earl John of Somerset)

    ________________________________________
    PRESIDENT GEORGE WASHINGTON
    12th cousin, 8 times removed (King John of Gaunt)
    ________________________________________
    DOUGLAS MACARTHUR
    15th cousin, 5 times removed (Elizabeth FITZALAN)
    ________________________________________
    Sir WALTER SCOTT
    (Henry I)
    ________________________________________
    CHARLES DARWIN
    (Henry I)
    ________________________________________
    President BILL CLINTON
    (King John Lackland) & England Clinton line probably
    ________________________________________
    ULYSSES S GRANT
    (Henry II)

    ________________________________________
    PRESIDENT GEORGE W BUSH
    Cousin
    (John Barnes, his mother's line) (and cousin, his father's line)

    ________________________________________
    President Richard Nixon
    Cousin
    (Nixon line) & ( McElwain Line)

    In zgodbe še ni konec. Ko sem šla k svoji žlahti v Famlje blizu Divače (Vremski Britof), kjer je bil moj praded Bartolomej Gašperčič doma, sicer celo življenje soldat v vojnah proti Prusiji, sem odkrivala zanimive zgodbe o graščakih in turških vpadih in z malo domišljije napisala povest o gradu Školj in plemkinji Ani. Med drugim sem izvedela, da je imel grof tudi nekega nezakonskega sina na vasi, za katerega naj bi zelo skrbel in mu tudi zapustil posestva s sviloprejkami. Vendar, ko sem to slišala, sem si rekla dovolj plemstva imam v žlahti. Naj ostane pri tem! Napišem zgodbo o gradu Školj in plemkinji Ani, poslikam grad in okolico in objavim zgodbo na Pozitivkah. S tem se je tudi končalo moje raziskovanje plemstva, nikakor pa ne rodoslovja, ki se nanaša na drevo življenja moje rodbine, ki temelji na preverljivih podatkih.

    S hiperpovezavami se bo v bodoče lahko našlo tudi različno sorodstveno povezane v linije med seboj. Izrisali bomo lahko tudi gosto mrežo prednikov in rodbinska drevesa in »preskakovali« z enega drevesa na drugega. Problem je v tem, da rodbinske povezave niso dvodimenzionalne. Te povezave niso tridimenzionalne, saj bi lahko ustvarili prostorsko sliko, ki naj bi pridobila spet na stotine dimenzij.

    Vsekakor je genealogya zanimivo raziskovalno delo prednikov. Našla sem veliko podatkov o prednikih, opise njihovega življenja in sestavila knjigo za svoje potomce, ki jo nenehno dopolnjujem. Domneve so mitološko stkane zgodbe o naših prednikih in so nižja stopnja našega prepričanja, ker jih ne moremo dokazati z arhivskimi listinami. Vendar če verjamemo? Tudi ustna izročila nosijo nekaj resnice v sebi.

    Tatjana Malec



    Srbska ikonografija in moja verjetna žlahta

    Prispeval/a: BraneK1 dne nedelja, 2. september 2007 @ 16:08 CEST
    Prebral sem to veliko družinsko drevo. Tako imamo verjetno večina, korenine nekje izven Slovenije, če gremo še dlje v zgodovino bomo presenečeni koliko ljudi izhaja iz roda Judov, ki so pač spremenili vero. In prav iz tega roda prihaja večina najsposobnejših ljudi, ki smo jih srečali v zgodovini.

    Glede Srbskih "uskokov" je njihova prisotnost zelo zgoščena na Primorskem, potem v Beli krajini in v Pomurju.

    Tisti žlahtne sorte so večinoma znali spoštovati kulturo kamor so prišli in tudi sprejeli nov jezik.

    Kdo so ti Albanci na Kosovu? Neki mešanci med Srbi in Turki ali samostojna skupnost, ki je simpatizirala s Turki?

    Lep pozdrav
    Brane


    Srbska ikonografija in moja verjetna žlahta

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 2. september 2007 @ 21:56 CEST
    Brane me je spomnil na uskoke in jude.
    Tudi ti so nekako prišli v žlahto. Pa poglejmo kako.

    U s k o k i

    Dobršen del sedanjih slovenskih priimkov -ič oz -ić je dediščina uskokov. Ker so bili večinoma naseljeni raztreseno med staroselsko prebivalstvo, so se v glavnem hitro asimilirali. Uskoki so se naselili v Kostelu 1531, ko je cesar Ferdinand I. Hasburški doovolil »uskočiti« skupini 1.000 priseljencev iz Cetinske krajine v Dalaciji. Uskoki so tvorili tamponsko cona, ki je varovala Hasburško monarhijo pred vdori Turkov.

    Naseljevanje Uskokov se je nadaljevalo vsaj do bitke pri Sisku 22.6.1593. Vlaško prebivalstvo iz Bosne se ni naseljevalo le na hrvaško ozemlje poznejše Vojne krajine, temveč tudi v Kostel.

    Pri svojih prednikih rodbine Gorosar najdem priimek Marinič, ki je uskoškega porekla. Geneologija rodoslovnega društva govori, da Marinča najdemo pri Grabrovcu v urbarju nemškega viteškega reda za leto 1490 ter v Neslthalu na Kočevskem leta 1574. Vendar gre za avtohtono kostelsko obliko sicer razširjenega priimka Marinič.

    Viri govorijo, da je veliko prebivalcev v Goriških Brdih potomcev uskokov.

    Uskoki so tudi Vlahi, Morlaki, Prebegi in hajduki. Uskoki je naziv za skupine ljudi, predvsem srbskega, hrvaškega in vlaškega porekla, ki so se med 15. in 17. stoletjem umaknili iz svojega domovanja zaradi prodorov Turkov in se naselili v tujini. Ponavadi so se selili kot skupina in nato organizirano kolonizirali dotedaj neposeljeno ozemlje na področju druge države. Največ se jih je umaknilo na ozemlje Hrvaške, Ogrske, Habsburške monarhije in Beneške republike.
    Kot organizirana skupina so imeli določene privilegije in obveznosti do fevdalnega gospoda. V zameno za naselitev na njegovo območje, so morali izvajati vojaško službo (kot redni vojaki oz. rezervisti), poleg tega so bili prosti dajatev in do ohranitve lastne kulture. Toda v nadaljnem življenju se je večina kmalu asimilirala z večinskim prebivalstvom, kljub temu pa so se na določenih območjih ohranili sledovi njihove kulture.

    Ali ima rodbina Malec korenine v A l e k s a n d r i j i ?

    Raziskovala sem tudi od kje naj bi prišel priimek Malec.
    Brala sem, da je nekje v Aleksandriji gora Malec. Teozofski viri govorijo, da je Dionisius Cassius, slavni kritik in filozof, rojen v začetku tretjega stoletja (okrog leta 213), bil je marljiv delavec in da je v Aleksandriji poslušal predavanja Ammoniusa Saccasa, utemeljitelja novo-platonizma, toda bil je bolj kritik kot pa pripadnik. Njegov učenec je bil Porphyrius (jud Malek oziroma Malchus oziroma Malec), še predno je postal Plotinov učenec. O njem pravijo, da je bil živa biblioteka in potujoči muzej. Proti koncu svojega življenja je bil učitelj Zanobije, kraljice iz Palmyre. Poučeval jo je grško literaturo. Njegovo službovanje je poplačala s tem, da ga je zatožila cesarju Aureliju, da je upornik in hudodelec. Cesar je Longinusa in še več drugih v letu 273 obsodil na smrt.

    Tako domnevam, da je priimek Malec po izvoru iz Aleksandrije.

    Z zmago Aleksandra Velikega pri Isu leta 333 se je začela nova doba, obdobje večjega blagostanja. Mesta, ki so nastala po grškem vzoru, so hitro rasla. V Egiptu je Aleksandrija v nekaj letih po svoji ustanovitvi postala vodilno mesto. Tam je živela velika judovska skupnost in jezik teh Judov je postala grščina na namesto aramejščine. Povsem možno je, da Malec izvira iz Aleksandrije kot potomec juda Maleka oziroma Malchusa, kot je zgoraj opisano.

    Družinski viri govorijo, da naj bi Malec prišel iz Strmce. Strmca je majhna in romantična vasica v Krajevni skupnosti Studeno, ki šteje 72 prebivalcev. Leži v istem hribovju, kjer je voda v tisočletjih izdolbla jamo, pred katero stoji Predjamski grad ali Betalov spodmol. Pokrajna sama je reliefno precej razgibana v svojem južnem delu pa toliko položna, da so jo rimski graditelji cest s pridom izkoristili. Cesto so prebivalci teh krajev imenovali kar Jamborna cesta. Tu leži zgodovinsko zanimiva vasica Strmca. Rimljani so te kraje zasedli do preloma med starim in novim štetjem, ki so jih povezali z dobrimi cestnimi povezavami s središčem države. Tako je bila zgrajena cesta, ki je iz Ogleja prek Vipavske doline prišla do razdrtega in od tam prek Landola, mimo Belskega, prek Studenega, Strmce in Lohače v rimsko Emono. Po tem prostoru je v dobi preseljevanja narodov potovalo več »barbarskih« ljudstev, ki so izmenoma gospodarili nad Italijo, dokler se niso leta 568 od tod selili Longobardi, ki so zasedli skoraj vso severno in del srednje Italije. V teh krajih je sledila slovenska poselitev. Srednji vek je bil v naših krajih zaznamovan s turškimi vpadi, ki so bili najhujši od leta 1469 dalje. Kmetje so bili prepuščeni samoobrambi. Pogosto so se zatekli v utrjena zatočišča na vzpetinah okoli cerkva. Ljudje so se zatekali tudi v varna zatočišča kraških jam. Ustno izročilo govori, da je v Studenem v bližini Strmce zakopan turški zaklad, ki je v preteklosti buril raziskovalne duhove. Dokaz bojev proti Turkom je tabor v Studenem, ki so ga utrdili med 15. in 16. stoletjem.

    Te kraje omenjajo tudi pisni viri, najmanj od leta 1162, ko je imel tukaj posest stiški samostan. Leta 1177 je istrski grof Majnhard podelil svojo posest v Studenem prav stiški cerkvi in samostanu, papež Inocentij III pa je to potrdil leta 1215.

    Predjama, ki jo pisni viri iz leta 1274 imenujejo Jama je bila del oglejske gastalcije in sedež sodišča. Znameniti grad Predjama izvira najverjetneje iz tega časa po Erazemovi smrti leta 1484 so vso Lugerjevo posest upravljale ženske. Šele leta 1567 je nadvojvoda Karel grad izročil plemiču Janezu Kobenzlu. Ta se je odločil sezidati novega, ki je bil dokončan leta 1570. Grad je bil v lasi Kobenzlove rodbine do leta 1810, ko je prišel v roke Coroninijev. Po vsej verjetnosti je (plemiška, posestnika ?) družina Malec tedaj prišla v povezavah in raznih porokah na Postojnsko in se tu naselila. Viri beležijo, da so Predjamski grad leta 1846 prevzeli Windischgraetzi.

    Kaj je prednika Malec prineslo v Strmco se ne ve. Verjetno je naselitev Malec v bližini Predjamskega gradu povezana s preseljevanji in porokami plemičev in posestnikov ter podeljevanjem fevdov. Ta opis je bil potreben zaradi lažjega razumevanja in predstavljanja kako se je rodbina Malec naselila v bližini Predjamskega gradu, v Strmci.

    Kje se je naselil in kako je Malec živel? Hiša, iz katere izhaja rodbina Malec leži na koncu vasi (na desni strani). Oče od Franca Maleca iz Zaloga pri Postojni izhaja iz Strmce in je bil po poklicu odličen mojster rezbar. Verjetno je poklic rezbarja Malec podedoval po izročilu svojega očeta in deda, kajti vedeti je treba, da je prav mimo Strmce potekal živahen promet po rimski cesti, predvsem lesa in lesarskih izdelkov za potrebe ladjedelnic. Beneška poročila iz 15. in 16. stoletja govore, da so bili naši kraški vrhovi obraščeni z bukvami in hrasti. Kljub temu, da marsikdaj očitajo Harsburžanom, da so slabo gospodarili z gozdovi, je jasno, da je večina lesa odhajala v Benetke.

    Hrastovi gozdovi so segali do obronkov Nanosa in ob njem do Landola, Studena in Strmce. Od tu dalje pa so rasle bukve, ki so jih Benetke prav tako potrebovale kot hrast. Dokaz o izvozu lesa je cesarski dekret iz leta 1717. S tem dekretom je Karl VI. Prepovedal izvoz lesa za gradnjo ladij za potrebe mornarice. Les ni odhajal samo v Benetke, temveč tudi v Lisbono na Portugalskem. K temu so pripomogli tudi ljudje z jamborske ceste. Iz teh podatkov lahko upravičeno domnevamo, da je poklic rezbarja Maleca v Strmci bil v družinski tradiciji. Preselitev Maleca s Hrvaške na Postojnsko je prav gotovo povezana z gospodarskimi razlogi plemičev. Ljudje v Strmci so razvili tudi kmetijstvo, saj je stiški opat leta 1574 zastavil kar 7 kmetij s Strmci. Tako so ljudje izkoristili trgovino z lesom in si na ta način pomagali preživeti s poklici, ki so jih vzporedno s tem razvijali.

    Ljudje so tu postavljali mitnice, gostilne, trgovali z lesom in lesnimi izdelki pa tudi s kmetijskimi pridelki. Odpadli les, ki ni bil primeren za ladjedelnico so razžagali in vozili v Trst in Postojno za kurjavo. Lastniki gozdov so odpadli les zbirali in »kuhali« sladko oglje. Žagali so ga na vsem območju Nanosa do Strmce Oglje niso tedaj potrebovali samo za gospodinjsko gorivo, temveč tudi za pogonsko gorivo. Les, lesne izdelke,oglje in kmetijske pridelke so prevažali furmani, zato se je tako razvilo furmanstvo. To je tradicionalni poklic Notranjcev.

    Na Postojnskem se je zelo razvilo kvartaštvo. Nekateri so zakvartali vse premoženje. Tako so zapravljali denar, konje, vole, vozove, nekateri pa so se tudi zadolžili. Veliko furmanov je bilo vdanih pijači. Tudi predniki Malec niso bili do tega imuni. Nekako v genih imajo dobro kapljico. Poleg lesa, lesnih izdelkov, sena, kmetijskih izdelkov, je bilo oglje kar najpogostejši prodajni artikel. Dekleta so z gmajne gredoč pele oglarsko pesem so pravilno sklepala, da jim bo oglar ali rezbar, ki mora bit moj, nudil pravzaprav v primerjavi s kmetom- dokaj lagodnejše življenje, saj se je dali z rezbarstvom in oglarstvom dobro zaslužiti. Strmčani so bili tudi živinorejci. Znano je tudi, da so furmane, ki so te izdelke prevažali v Trst, napadali ravbarji. Na cesti so jih pogosto čakale pasti. Tedaj Trst ne bi pomenil nič brez lesa. Furmani so bili vez med Trstom in temi kraji.

    Družine so tedaj štele 8 do 11 otrok. Zaradi tega je bila obrt še kako potrebna. Tukaj so delovali ne le rezbarji, temveč tudi čevljarji, krojači, tesarji, mizarji, oglarji in štrmacarji. Skratka razvila se je obrt in ljudje so razvili velike ročne spretnosti, kar je še danes značilno za gene potomcev Malec. Na tem območju so izdelali veliko število voz in drugih delov opreme. Tudi kolarskega dela je bilo veliko, prav tako so izdelovali tudi okovje, predvsem v Strmci. Bilo je veliko kovačev. Tu so bili tudi sedlarji, tesarji, kočarji, vilarji in grabljarji.

    Ženske so bile šivilje in so znale spretno sukati iglo, saj so izdelovale zelo lepa oblačila. Razvita je bila tudi mlinarska obrt. Živinoreja sama pa ni bilo le tržno blago, temveč tudi prometno sredstvo. Redili so vprežno živino. Pridelovali so fižol, krompir in kislo zelje, kar so prodajali v Postojno. Prodajali so tudi korenje, glave zelja, zaboje jabolk ali hrušk.
    Trst je vse pokupil.

    Kako je prednik Malec prišel v Zalog pri Postojni? Po ustnem izročilu je Malec bil tudi ženitni posrednik. Iskal so primernega ženina za premožnejše dekle iz Zaloga pri Postojni. Kot ženitni posrednik ji je pripeljal ženina na ogled za sklenitev dogovora o zaroki. Ko je to dekle videlo postavnega modrookega Maleca iz Strmce, se nevesta ni več zmenila za ženina, ki je prišel na ogled, temveč je rekla, da ji ni vešč tisti, ki jo je prišel pogledati, temveč ženitni posrednik Malec. In tako se je spreten rezbarski mojster in ženitni posrednik priženil v dekletovo hišo v Zalogu pri Postojni. Rodili so se jima otroci: sin Franc Malec, oče od Matije Malec, Lojzka,, poročena je bila z Mulerjem v Ljubljani in ena hči je bila poročena z gostilničarjem Sotlerjem iz Senožeč.

    Podobnih zgodb o prednikih imam opisanih na ducate in bi jih lahko pripovedovala v nedogled. Pripovedi so zanimive, ker je vsaka zgodba drugačna in odraz časa, ko so naši predniki živeli.

    LP Tatjana






    Jugi in Srebrniči

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne torek, 4. september 2007 @ 12:13 CEST
    Priimek Jug je tipični solkanski priimek. Po nekem nenapisanem pravilu se štejejo med prave Solkance tisti, katerih rodbina biva v Solkanu 200 in več let. Šele po 200 letih pridobi rodbina domovinsko pravico, da se šteje med Solkance.

    V zvezi s preseljevanjem iz južnega Balkana znanih družin v Solkan, bi poleg Jugove, omenila tudi rodbino Srebrnič, ki naj bi prišla iz Srebrenice. Kdo se ne spominja genocida izpred 12 let nad muslimani v Srebrenici, ki so ga zgrešile srbske enote pod poveljstvom vojnega zločinca Ratka Mladića.

    Solkanski Srebrniči imajo najverjetneje svoje davno krvno sorodstvo v tem mestu, kjer je bilo v letih 1992 do 1995 pobitih 7.000 do 8.000 bosanskih muslimanov, moških in tudi dečkov in izvršen tako krut genocid.

    Ob vdorih Turkov so se družine preseljevale iz Srebrenice tudi na Dolenjsko. Tu velja omeniti tudi gradič Srebrenice iz 15. in 16 stoletja, ki so ga pozneje pridobili stoletni gospodje Minndorferji, nato pa je menjal več lastnikov od češkega graščaka Karla Smole in drugih, dokler ni po več lastnikih prišel po prvi svetovni vojni v kmečke roke.

    Iz dejstva, da so bili na Dolenjskem v gradiču Srebrenice plemiči, bi lahko sklepali, da je bila tudi rodbina Srebrničev, ki je prišla iz Srebrenice v Solkan v sorodu s tem plemenitim rodom. Tu naj bi omenila tudi dr. Josipa Srebrniča, škofa na Krku, solkanskega rojaka. Pa še solkanskega rojaka Jožeta Srebrniča, ki je že pred vojno sodeloval z organizacijo TIGR. Nekateri viri govorijo, da naj bi ga na poti na konferenco na Laznah, kjer bi predstavil zgodovino in avtohtonost Slovencev, VDV-jevci likvidirali, ko je s čolnom prispel čez Sočo. Njegova smrt je ostala nepojasnjena. Nekatere predsmrtne izjave pa potrjujejo to domnevo. Govori se, da naj bi ga VOS in kasnejša VDV, ki je dobivala direktive za likvidacije od srbske KOS pospravila s političnega prizorišča, ker je postal premočan s svojim zavzemanjem za slovenstvo. Novejša odkritja govorijo, da naj bi vse arhive, v katerih naj bi bili dokumenti o pobojih slovenskih komandantov in drugih partizanov, baje sežigala Lidija Šentjurc, ki so ji vsled tega rekli tudi Piromanka. Srbskemu KOS pa je navodila izdajala srbska masonerija (para-prostozidarji).

    Ta grozodejstva nad lastnim narodom in zavednimi Slovenci bodo morali še pojasniti. zgodovinarji. K takšnemu raziskovanju pa neradi pristopijo, posebno tisti, ki so pisali zgodovino že v prejšnjem režimu in ne želijo spreminjati svojih objavljenih zapisov. Verjetno bodo mlajši zgodovinarji pristopili bolj pogumno in neobremenjeno k tej nalogi.

    Če pogledamo zgodovinsko dogajanje za nazaj se prepletajo zanimivi dogodki in dejstva. Zgodovina in tudi rodoslovna veda imata na tem področju še veliko raziskovalnega dela. O srbizaciji slovenske narodno osvobodilne borbe se ukvarja tudi društvo Hervardi, ki je objavilo že dokaj zanimivih zgodovinskih dejstev v svojih prispevkih. Zgodovina in rodoslovje pa delujeta z roko v roki.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,58 seconds