NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sobota 11-maj
  • Vegan Hangouts: Veganski piknik v Tivoliju

  • nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Moč argumenta ali argument moči   
    četrtek, 2. avgust 2007 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Andreja Pšeničny v novi Vivi www.viva.si

    Starševska avtoriteta! Veste kaj je to?
    Ja, kje so tisti dobri stari časi, ko je zadostovalo, da je mama (ali oče) na otroški ZAKAJ MORA TAKO BITI? odgovorila: KER SEM JAZ TAKO REKLA! In je obveljala mamina (ali očetova).

    Za starše so bili to menda zlati časi, vsaka nova generacija otrok pa je "nesramna, nevzgojena, ne spoštuje starejših". O tem tožijo že od stare Grčije naprej. Največkrat je slišati, da starši nimajo več nikakršne avtoritete – tako se pritožujejo tako starši kot učitelji, a tudi iz vseh možnih družbenih ustanov je slišati take tožbe.

    Navadno se začne povsem nedolžno
    Z vprašanjem: "Kdaj moram biti doma (z igrišča, zabave …)?" Glede na starost otroka ali mladostnika in dnevni čas se odgovori glasijo: do kosila, do teme, do polnoči … Mlada oseba se bo nemudoma uprla: "Zakaj tako zgodaj? Jaz bi raje do polnoči (če je postavljena ura deset)! Vsi bodo tam do takrat," še doda.

    V tem trenutku se starši znajdemo na razpotju. Krajša pot je: "Ker sem jaz tako rekel/rekla! Če ti to ne zadostuje, sploh ne greš ven." Pogajanje se je končalo, še preden se je sploh začelo. Mulci se na to odzovejo le na dva načina. Prvi je, da nas grdo pogledajo in so doma ob deseti uri, drugi pa ta, da pridejo domov prepozno. Vedo sicer, da bodo kaznovani, vedo pa tudi, da bo kazen, kakršnakoli že bo, enkrat minila, torej so kljub temu z uporom dosegli svoje.

    Zgubimo živce ali popustimo
    Daljša pot je, da starši skušamo na videz argumentirati svojo omejitev. Navadno je takšne argumente mogoče uvrstiti v tri skupine.

    • V prvo sodi naštevanje splošnih "dejstev" (Premlad/a si še, da bi se tako dolgo potepal/ okrog).
    • V drugo spada sklicevanje na "pravila", ki pa največkrat temeljijo na omejitvah, ki so jih starši postavili že prej (Nikoli ti ne dovolimo ostati dlje).
    • Tretja korenini v čustvenem izsiljevanju (Skrbelo bi me, strah me bo).

    Takšno pregovarjanje se največkrat spet konča na dva načina, v obeh primerih pa starši "izgubimo živce". Prvi je ta, da smo na koncu tako jezni, ker nas mularija ne posluša in ne upošteva naših argumentov, da jih kaznujemo, ker so "nesramni" ali nas nočejo poslušati. Spomnim se enega od takšnih argumentov, ki sem ga slišala od svojega očeta: "Domov pridi ob desetih, ker so v disku po deseti uri samo še pokvarjeni otroci!" Malo sem pomislila in vprašala: "Kaj misliš, da jih pred deseto uro ni?" Tisti večer sem kazensko ostala doma, ker sem bila "nesramna" … Drugi izhod je, da se mulci, ki imajo zagotovo več energije kot mi, tako dolgo pregovarjajo z nami, da jim zaradi ljubega miru popustimo (spet brez tehtnega razloga) in obupano rečemo: "Nikar ne misli, da bo tako tudi v prihodnje!" Napaka, s tem smo otroka naučili, da nas z vztrajnostjo lahko premakne, čeprav za to nima tehtnega argumenta.

    Pretehtati
    Tretja pot je soočenje realnih razlogov obeh strani. Ampak za tak pogovor morajo starši najprej vprašati: "Iz katerih razlogov pa TOKRAT želiš ostati dlje kot sicer?" In seveda poslušati otrokovo razlago, pretehtati argumente, jih soočiti s svojimi in se šele nato odločiti, ali so dovolj tehtni. Predvsem pa, ali so tudi naši, starševski argumenti dovolj tehtni v tej konkretni situaciji. Kdaj smo nazadnje premislili, kateri naši, starševski, argumenti so sploh tehtni?

    S tem nikakor ne nameravam reči, da otrokom ni treba postavljati omejitev. Nasprotno, omejitve so še kako potrebne in koristne. Le da morajo biti razumne in po potrebi tudi prožne, torej jih smiselno uporabljamo glede na realne okoliščine.

    Ko odrastemo …
    Poglejmo, kako so enake situacije videti, ko smo odrasli. Imamo nujno zadevo, ki jo lahko opravimo le med delovnim časom. Pridemo k šefu in ga zaprosimo za dovoljenje za izhod. Najmanj, kar bo šef od nas zahteval, je pojasnilo, zakaj moramo ven, da se bo na osnovi tega lahko odločil, ali nam bo dal dovoljenje. Lahko se nam zgodi, da bo preprosto rekel: "Ne dovolim vam!" Brez pogajanja. No, verjetneje bo uporabil "splošne" argumente: "Če dovolim tokrat vam, bom moral drugič vsem." Ali kaj podobnega. Lahko pa bo rekel: "Če imate na voljo še nekaj prostih ur, jih uporabite po svoji presoji." V prvem primeru boste užaljeno obsedeli na delovnem mestu. V drugem primeru boste morda brezplodno skušali dokazati, da enkraten izhod ne pomeni razpada delovnega sistema. V zadnjem primeru boste imeli možnost, da sami vplivate na okoliščine.

    In tukaj je bistvo
    Starši imamo moč. Tako kot jo imajo šefi na delovnem mestu. Moč jim daje že njihov položaj. Lahko dovolijo ali prepovedo. Ali to pomeni, da imajo tudi avtoriteto? Ne. So v avtoritarnem položaju, kar pomeni, da lahko uporabijo moč, ki jo prinaša položaj: "Ne dovolim!" In podrejeni (zaposleni ali otroci) jih bodo morali brezpogojno poslušati. Avtoriteto dobijo šele, če kljub moči, ki jim jo daje položaj, tedaj, ko postavijo trditev, zahtevo ali prepoved, uporabijo tehtne, stvarne argumente. In znajo sprejeti tehtne nasprotne argumente. Verjemite ali ne, človeku prinese največ avtoritete stavek: "V tem primeru imate vi prav."

    Zakaj torej veliko ljudi raje uporablja argument moči namesto moči argumenta? Ker je to na videz krajša pot. Ker vzbudi lažen občutek "avtoritete". Dokler se ne srečajo z nekom, ki mu položaj daje večjo moč. Tam je konec njihove moči, saj se niso naučili argumentirati svojih razlogov, braniti svoje "pozicije". Do zdaj jim tega ni bilo treba, saj so imeli opravka s šibkejšimi.

    Kako se takšni ljudje vedejo, ko naletijo na človeka, ki operira z argumenti? Najprej skušajo preprečiti, da bi sploh prišlo do pogovora: "O tem sploh nima smisla razpravljati!" Če jim to ne uspe, začnejo ponavljati svojo trditev: "Vseeno je tako, kot pravim jaz!", protiargumente pa preprosto preslišijo, kot da sploh niso bili izrečeni ali zapisani. Vedejo se tako kot tisti, ki si zatisnejo ušesa in oči. Počakajo, da mine − ali pa prekinejo argumente s stavkom: "To me ne zanima!" In ponovijo svojo prvotno trditev. Če ne zaleže niti to, sogovornika razglasijo za neumnega, ker se s tem sploh ubada.

    Spet se vrnimo v otroštvo
    Najprej otroci slišijo: "Ne dovolim!" Nato sledi: "Zakaj spet trmariš, če veš, da ti ne dovolim?" (preprečevanje). Nadaljuje se z: "Pa kaj potem, če drugi lahko? Boš tudi ti skočil/a v vodo, če bodo drugi?" (ponavljanje istega). Konča se z naukom: "Mularija misli, da ima vedno prav. Ko bodo odrasli, mi bodo za to še hvaležni!" (izničenje sogovornika). Kaže, da so se avtoritarni odrasli že pri starših naučili vrstnega reda ignoriranja argumentov …

    Vsi si želimo, da bi nas sogovornik slišal in upošteval, tako kot si tudi želimo, da bi znali braniti svoja stališča in zahteve. Nočemo si znajti v situaciji, ko nas ne upoštevajo. To je boleče in mučno. Prav tako sem prepričana, da tega ne želimo svojim otrokom. Vendar bodo ti enako nemočni pred ljudmi, ki nastopajo s pozicije moči, kot smo sami, če jim v otroštvu ne bomo omogočili, da se naučijo, kako se pogajati za svoje pravice. Da se sploh lahko začnejo pogajati in da se morajo potruditi, da poiščejo prave razloge.

    Moč dogovora
    Že, že, bodo rekli starši. Kaj pa dolžnosti otrok? Kaj mi nimamo pravice, da od otrok tudi kaj zahtevamo? Seveda jo imamo. Z odgovornim uveljavljanjem pravic jih bomo naučili tudi njihovih obveznosti. Naučili jih bomo moči dogovora. Recimo: "Dovolim ti biti dve uri več s prijatelji, vendar moraš pred tem narediti vse naloge." Če se otrok svojega dela dogovora ne bo držal (svojih obveznosti!), lahko mirno rečemo: "Zdaj pa ne greš ven." Otrok bo morda imel dolg nos, vendar bo natančno vedel, zakaj mu ne dovolimo. In se bo bolj malo pregovarjal; morda bo poskusil, vendar zagotovo z manj moči kot brez tega. Na starših pa je, da v tem primeru vztrajajo in tako pokažejo na vzročno-posledično povezavo med dolžnostjo in pravico.

    Spoštovanje?
    Še en argument je slišati: "Kaj pa spoštovanje do staršev? Moram res prav vse pojasnjevati do onemoglosti?" Spoštovanje, dragi moji, nam ne pripada samo po sebi, samo zato, ker imamo neko pozicijo (starševsko, šefovsko). Spoštovanje si ustvarimo s svojim ravnanjem, a tudi s tem, da spoštujemo otroka in njegove tehtne argumente. Tako ga bomo z lastnim zgledom naučili, da si vreden spoštovanja tudi takrat, ko nisi v poziciji moči (kar otrok ni). In nas bo spoštoval tudi takrat, ko bo odrasel in nad njim ne bomo več mogli uveljavljati svoje volje, ampak nas bo poslušal zato, ker bomo morda znali povedati pametne argumente.

    Brez hrbtenice
    Če ne bomo ravnali tako, bomo vzgojili bodisi otroke brez hrbtenice bodisi samovoljne upornike. Prvi bodo pritrdili vsemu, kar bo izrekla oseba, ki bo imela realno ali navidezno "pozicijo avtoritete" in sploh ne bodo razmišljali, ali je povedala kakšen argument za svoje resnice. Ker bodo naučeni, da argumenti in dejstva ne štejejo nič, če jih nekdo ni pripravljen poslušati. Sami pa bodo tam, kjer se bodo "čutili močne", brez argumentov uveljavljali svojo premoč. Kimali bodo učiteljem, šefom, partnerjem in uveljavljali svojo moč nad svojimi otroki (morda celo nad ostarelimi starši …).

    Za vsako ceno
    Drugi bodo skušali uveljavljati svojo voljo za vsako ceno, ne glede na posledice zanje in za druge ter ne bodo prevzemali nobene odgovornosti za svoje ravnanje. Upirali se bodo vsemu, tudi tistemu, kar bi bilo zanje koristno, samo zato, ker je to izrekla "avtoriteta". Oboji pa bodo zaradi svoje togosti povsem brez moči tam, kjer se bo treba z argumenti boriti za karkoli, tudi zase. Enako brez moči bodo tudi pred vsemi, ki ravnajo enako kot oni.

    Tako se vse skupaj konča z nezadovoljstvom nad življenjem, obrekovanjem in "šimfanjem" čez šefe in državo, če je treba, tudi čez ves svet, a tudi čez nemogočo mularijo.

    Andreja Pšeničny

    Kdo, za vraga, pa je vzgojil take mulce? Dragi moji, mi smo jih, starši. Torej z vsem kritiziranjem otrok najbolj kritiziramo sebe.

    Verjemite ali ne, človeku prinese največ avtoritete stavek: "V tem primeru imate vi prav."

    Spoštovanje, dragi moji, nam ne pripada samo po sebi, samo zato, ker imamo neko pozicijo (starševsko, šefovsko).

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.viva.si
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Moč argumenta ali argument moči | 28 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Andres dne petek, 3. avgust 2007 @ 03:39 CEST
    Fantastičen članek, ki je 24 ur ostal brez komentarja. Kaj torej berejo Pozitivkarji na tem spletnem mestu? Komentarje starejših člankov ali nove članke? Upam, da oboje.

    Kakor koli že, dan današnja ženska vse premalo časa namenja otrokom čemur sledi, da jih vzgaja šola in/ali ulica. No, lahko se vprašamo koliko časa ženska nameni sama sebi in koliko otrokom?

    Ženska gre v trgovino in čez nekaj časa se sliši glas iz zvočnikov, da Marko išče svojo mamico. Ta je poleg standardnih salam zavila še med kozmetične police, le to pa otroka ne zanima in ni si sam kriv, da ima mamo kakšrno ima.

    Marko in mama prideta domov, ko mu ta salamo med kruh vrže, kar pomeni, da je njen četudi edinček dobil tisto pravo materinsko ljubezen, saj vendarle mati ga je nafutrala. No, v trgovini je dlje futrala sebe kot sina. Izredna ljubezen, ni kaj dodati.

    Marko se zadovolji s sendvičem nakar eventuleno naredi celo nalogo, pri čemer mu mati ne pomaga, ali le izjemoma. Morda ima opravilo sama s seboj, oziroma kaj po kuhinji dela. Tista bolj depresivna bi pogledala tudi koliko prahu je na policah, da o pregledu telefonskih klicev na tem mestu niti ne govorim.

    Preostali del večera ima mati prosto, ravno tako Marko ob svojem Play station ali Nintendo aparatu.

    In kje je torej v tem po šolskem popoldnevu in večeru stik med materjo in otrokom? Ga ni, saj dokazano ženska nameni za vzgojo 10-15 minut dnevno svojemu otroku. Vse ostalo je izležavanje, gledanje TV, DVD filmov, telefoniranje, surfanje po spletu, četudi ima takšna babnica prazen želodec.

    No, v zadnjem stavku sem nanizal sindrom desca, pravega desca, a vendarle govorimo o namišljeni materi, ravno tako namišljenega otroka Marka. In med nami, kot tudi med vami takšne ženske so. Vsi jih poznamo, na njih pa se ne pokaže s prstom. Pač svetovni absurd, ki je dosegel višek prestižne dobe naše civilizacije se kaže kot neizkazovanje starševstva do tistih, ki ste jih rodile.

    In kje je tačas moški? V mnogih primerih se odreže bolje kot mati, saj za nakup salame porabi veliko manj časa, tušira in ureja se manj časa, telefonira manj časa, torej mu ostane več časa tudi za malega Marka. No, lahko gre tudi za alkoholika, agresivnega desca, smrduha, ki otrok noče videti, vendar zdaj govorim že o izjemnih primerih. Seveda pa ima dandanes Marko celo srečo, če sta starša sploh še poročena, oziroma če to nista, ima mati za fantička še manj časa. In naredili smo maratonski krog, saj vendarle smo spet pri Orhideji. :)

    Upam, da sem potrgal vsaj malo prahu, ki se je nabral v ozadju članka. Ostali dejavniki nevzgojenih otrok se lahko najdejo v družbi kot taki, ni pa to pogoj, saj še vedno poznamo tudi lepo vzgojene otroke, kar pomeni, da se da biti vzorna mati, vzoren oče. Seveda se da, toda žal jih je ostalo še zelo malo.

    Andres


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Salamander dne petek, 3. avgust 2007 @ 09:48 CEST

    Vsevedni Andres očitno spet provocira in po svojem lastnem kopitu drugim čevlje meri :(

    Pojdi že malo spat, pa daj ljudem že enkrat mir, ma ko te šljivi!


    lp Salamander
    ...


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: titanic dne petek, 3. avgust 2007 @ 09:50 CEST
    Avtoriteta starša pomeni odgovornost, ki si jo je izbral s tem, da se je odločil imeti otroke. Odgovornost pa pomeni biti najprej sam stabilen, zadovoljen, vesel, miren, da lahko to kar sam imaš, daš otroku. Seveda oče-alkoholik (Slovenija je visoko na vrhu lestvice alkoholiziranih ljudi) ali kako drugače nestabilen, nesamozavesten, ne more ljubiti svoje žene, ker ima sam s seboj težave in je nezadovoljen.

    Otroci morajo pri svojih starših čutiti v prvi vrsti varnost in ljubezen. Nežnost in razumevanje lahko vsak starš daje svojim otrokom na različne načine ob različnih starostnih obdobjih. Razumevanje težav in stisk, ki jih VSAK otrok doživlja naj bi stabilen starš doživljal neosebno, strpno in ljubeče. Tu avtoriteta pomeni objem in sprejemanje otroka z vsemi »izpadi« in upiranji, saj se mora starš-starejši zavedati, da se iz bolečine otrok uči premagovati ovire, ki so v otroštvu majhne, v odrasli dobi pa večje, težje in bolj boleče.

    Vzgajanje otrok je odgovornost obeh staršev, ki pa ne zmoreta pogosto prav zaradi splošnega prepričanja komercialnih lobijev glede namišljenih potreb, ki jih družba vsiljuje. Človek zelo malo potrebuje za srečo, zelo malo. Izbira lahko med ljubeznijo ali strahom. To je ena od bistvenih zavedanj današnjega Človeka, ne glede na starost, družbeni status in vlogo, ki jo ima v primarni celici-družini.

    Otroka vzgajamo z vzgledom, otrok čuti naša čustva in »vidi« odzive in reakcije, ki jih imamo tudi, ko nič ne naredimo. Bistvo je, da je starš zadovoljen sam s seboj, da čuti v sebi ljubezen, tudi če mu partner ne izkaže naklonjenosti. To je pomembno, da se otrok ne »nauči« iskati ljubezen zunaj sebe in posegati po »nadomestkih« ljubezni, saj mu take navade lahko ostanejo za celo življenje.

    Pomembna je kvaliteta odnosa, ne kvantiteta ne glede ali je to starš-otrok, partnerski odnos, prijateljski ali kakršen koli. Pogledati se moramo v sebe, videti kaj imamo in se zavedati, da le to lahko dajemo naprej.

    lp Titanic


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne petek, 3. avgust 2007 @ 10:03 CEST
    Ne žali Andersa ker je spoštljiv človek njemu gre za pravice ljudstva in povsem splošnega pomena.Raje se ti poberi spat.Imaš samo še mesec dni šolskega dopusta.Včasih me ima da bi vam še te počitnice ukinila.Samo toliko in Lep pozdrav Ivi Bohorč


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne petek, 3. avgust 2007 @ 10:16 CEST
    Takšne pravice so delili v parlamentu salamjadar in ti se seveda strinjaš s tem. Res je da danes nobeden mulc več ne upošteva nas staršev jih pošilja v p.m.in seveda se to tudi dogaja v šolah.Jemljejo se droge, učijo se kaditi,posilstva.Ja saj to je za znoreti.Človek se še na dvorišče ne upa, da ga ne bi kakšen mulo spodnesel z motorjem al ga okradel.To je zdaj naša cenjena Mladina. Sfižena in pokvarjena do konca in taki naj bodo naša prihodnjost? raje crknem, da bi doživela še kaj hujšega na račun pamžev pokvarljive hudičeve zalege.Opla pa ne vsi saj se še najde kakšen unikat ki je po jusu in maketa nas staršev. Lp.Ivi


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: danaja... dne petek, 3. avgust 2007 @ 10:24 CEST
    Praviš, Andres, kje je tačas moški? Dobro, pa naj recimo on manj časa porabi za nakup salame, pa naj se hitreje stušira, ima več časa … pa ga res porabi za Marka?
    Poglej naokrog, pa zakaj so večinoma mame na govorilnih urah, roditeljskih sestankih? Poglej v zdravstvene domove, še vedno so večinoma mame, ki tja vozijo bolne otroke. Pa na vse tiste popoldanske dejavnosti, krožki, glasbene šole …

    In starševski dopust, ki ga očetje lahko izkoristijo ob rojstvu otroka in potem še tja do sedmega leta? Jih srečujem take tičke, veš kaj pravijo: »Ja, bom vzel takrat, ko bom rabil...« - Pa ne za otroka, ampak zase, za delat okrog hiše, morda za kakšen »fuš« …

    Ne posplošujem, pravim, tudi taki so. Kot ti ne moreš posploševati s svojo oceno žensk.
    A večji problem so moški, oni se še premalo zavedajo, da je družina projekt, da je vzgoja otrok projekt, ki mu je treba posvetiti veliko pozornosti.
    Otroci se učijo z zgledom, in včasih je otrok z domačimi delal na polju, je pomagal očetu v delavnici … Pa danes?
    Starša prideta domov, utrujena zares, delala sta cel dan, stokata, s pritožujeta zaradi delodajalca, zaradi sistema, jasno, vsi da so lopovi … In kaj se otrok uči?
    Kje so očetje, ki gredo z otroki delat recimo hiške za ptičke, kotlo za psa, prat avto, belit stanovanje … Ampak vsak dan, ne le kdaj pa kdaj, da se potolaži vest.

    Čisto brez veze je to pisanje, če bo sprejeto kot podajanje žogice med spoloma.
    Otroci se ob opazovanju in posnemanju staršev učijo delovnih navad in odnosa do dela.

    Z zdravim odnosom do dela pa človek vedno zna aktivirati svoje sposobnosti in si zna ustvariti tako zadovoljivo življenje, da se v nobenem sistemu ne more počutiti kot žrtev.

    Lep pozdrav vsem. Pa radi se imejte!

    Danaja




    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: danaja... dne petek, 3. avgust 2007 @ 10:51 CEST

    Draga Ivi, kako si hecna! Pa otroci so vendar taki, kot smo jih naredili. Mi!

    Stalno pritoževanje, kar povprek čez vse, res nič ne pomaga. Škodi! Le še prilivaš energije slabemu.
    Akcija! Vsakdo naj se vpraša, kaj pa je sam naredil, da bi bilo drugače.
    Vsakdo lahko naredi! Pa malo, čisto po malo…

    Veš, nisem idealist, le ravnam se po tem, da brez lastnega dela mi tudi sto socialnih programov ne more pomagati …
    Kot sem zgoraj napisala, problem je odnos do dela. In če bomo mi samo šinfali, ja, kakšni pa bodo naši otroci!

    Poglej ven! Ali bi se pritoževala, ker dežuje, je sivo, mračno, da človek res ne more imeti nobene energije in veselja … ali pa boš rekla: O, super, grem nastavit posode za deževnico, da bom imela za zalivanje rož.

    Lepo se imej. Pozdravček.
    Danaja




    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne petek, 3. avgust 2007 @ 11:25 CEST
    Tale padre tale figlio…


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: danaja... dne petek, 3. avgust 2007 @ 12:20 CEST
    Titanic, samo majčkeno …

    Navajaš: potrebna je kvaliteta odnosa, ne kvantiteta …
    Ja, res so nas pred časom vzgojni strokovnjaki tako učili!

    Tudi zato, da so opravičevali in tako celo spodbujali veliko odsotnost staršev, ki se v želji za vedno višji standard morajo preveč časa posvečati svojim poslom, potem pa še trendovskim prostočasnim dejavnostim … Manjko pri otroku pa itak lahko nadomestijo - s kvaliteto.

    No, zdaj pa ugotavljajo, da ni tako. Da otrok nujno potrebuje tudi kvantiteto!

    Da starši, ki pripeljejo otroka pa magari iz najdražje in najkvalitetnejše vzgojnovarstvene ustanove in mu potem z ljubeznijo in svojim znanjem res kvalitetno posvetijo tisti mali delček časa, ne dajo otroku dovolj.
    Za njegov občutek notranje varnosti in trdnosti (kar pa je največja dota za življenje) potrebuje čutiti in videti, da sta starša blizu. Da sta mu vedno na voljo, če bi ju potreboval. Pa čeprav se ne ukvarjata kvalitetno z njim, čeprav opravljata svoja vsakdanja opravila, on ju vidi, opazuje, se od njiju uči in se jima včasih priključi, ali pa tudi ne, a ve, da sta z njim.

    No, jaz verjamem temu.
    Vendar za potrošniški sistem to ni sprejemljivo. Kako pa bi prosperirala kapitalistična družba, če bi se ljudje odločali za preprosto življenje! In vemo, da je znanost v rokah kapitala … Pa nas filajo, tako, kot nekomu paše.
    Na nas samih je, koliko se pustimo zajeti toku, koliko pa gremo svojo pot.

    Pozdrav. Danaja




    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Lario dne petek, 3. avgust 2007 @ 14:43 CEST
    Kako prav ima ga. Andreja, ko ugotovi, da so otroci ogledalo nas samih in to na vseh področjih.
    Današnji otroci potrebujejo drugačno vzgojo. Dozdajšnja je zasterela, tako kot je zastarelo šolstvo. Morali bi se zavedati, da je večina otrik velko bolj srčnih, mi jim pa vsiljujemo svoje poglede na svet. En kup je indigo otrok. Ti so na drugačni stopnji, kot smo bili mi v tistih otroških letih. Moramo jih razumeti na drugačen način. Strokovnjaki so na tem področju krepko zamudili, kako vzgajati današnjo mladino. Že od leta 1980 se rojeva več in več bolj občutljivih bitij.
    Dolžni smo pravilno vzgajati naše zanamce, vsaj tisti ki ne uporabljamo samo IQ-a.


    LP, Lario


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Miran Zupančič dne petek, 3. avgust 2007 @ 15:08 CEST
    Lario,
    popolnoma se strinjam s tvojim komentarjem.
    Miran.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne petek, 3. avgust 2007 @ 15:20 CEST
    Sam to v vednost. Danes starš ni več kos svojemu otroku in ne učitelj svojim varovancem.Če je pa tako zakaj potem varstvo otrok.Moja mama je morala pustiti službo biti z nami doma takrat ni bilo vrtcev.Bila pa je pravilna in stroga vzgoja in po tej smiri grem tudi jast.Mene ni sram s svojimi otročki sedaj že najstniki,iti kam ven ne oziraje se na vremenske razmire.Gremo se imamo lepo med nami je slikovita Harmonija v šoli so odlični prav dobri nikdar jih ni treba priganjati k učenju,svojim sošolcem pa so vzorni tovariši.Taki bi morali biti vsi pa ne bi bilo treba nobenega pregovarjanja.Jast sem ponosna na svoje naslednike in vem kakor sedaj vidim in opažam pri njih,da so na dobri poti.Morda bodo pa še pomagali vam vsem skupaj v bližnji prihodnjosti.So ljudje ki so solidarni po srcih so pa tudi Ljude ki dobrega dela niso vajeni in ga zavračajo.Mislijo ja sej bodo drugi namesto mene.Pa lep pozdrav.Ivi


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Andres dne petek, 3. avgust 2007 @ 15:23 CEST
    Bolj kot celotne klobase sem presenečen kako tiho so vsi bralci tule preskočili zgornji zapis. Pač, psihologija bi v tem primeru nakazala beg od samega sebe, beg pred svojimi lastnimi napakami, beg pred posvečanjem otroku in vzgoju ki jo posameznik nudi. In zato se tudi 24 ur nobena ni oglasila sem vmes. Koliko le s te v tem istem času skupno iztrošili milnice? Koliko korakov ste naredili samo za vas in nenazadnje kje je bil tačas vaš otrok, vnuk, tisti, ki ga imate mogoče najrajši na svetu. Hmm.. Najrajši na svetu imate brez dvoma sebe, le priznati si je težko. V nasprotnem bi se kdo tudi oglasil sem vmes.

    In nenazadnje me je nekdo spet pognal nekam, odslovil od tule. Tako so bili odslovljeni predhodno tudi drugi, vse v imenu zadržati klan v eni celoti. Morda je le prišel čas, da si obrišete sline.

    Andres


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne petek, 3. avgust 2007 @ 21:04 CEST
    Anders kako prav imaš tako je res kot si rekel bravo za srečo zdravo le tako naprej preko trnja preko mej. lp.Ivi


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Andres dne sobota, 4. avgust 2007 @ 02:32 CEST
    Lepa hvala Ivi. Nenazadnje tod okoli iskren niti ne smeš biti. Psi lajajo, tisti, ki živalske sorte le niso, poskušajo pripomoči na drugačen, četudi slabo viden način. Pripomorejo pa. Brez dvoma.

    Andres


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne sobota, 4. avgust 2007 @ 07:57 CEST
    Ivi, učise se, uči se in uči se, da boš lahko delovala razsodno in človeško.

    T.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne sobota, 4. avgust 2007 @ 09:52 CEST
    Enako svetujem vam Ga Tatjanita človek se uči vse življenje bodi iskrena in mi daj pran kot mi to drugi dokazujejo in jih zato tudi cenim.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: pesem dne sobota, 4. avgust 2007 @ 17:49 CEST
    Lep pozdrav vsem.
    Dodala bi le skromen komentar.
    Titanic,Danaja in Lario, zelo lepo ste opisali kaj naši preljubi otroci potrebujejo. Se strinjam.
    Tudi sama sem še "stare šole" in moj otrok je bil moj učitelj.
    Tako "srčni" kot so otroci danes, potrebujejo enako "srčne"
    starše. Z dolgimi pogovori in veliko ljubezni v srcu, ne glede na vse kar se je dogajalo, smo premostili vse težave.
    Je pa res, da moraš imeti tehtne argumente, če hočeš otrokovo voljo usmerjati po svoji "resnici". Vendar, roko na srce, njihova resnica je tako iskrena, poštena in odkrita, da mora razorožit še tako zadrtega starša. Če razumevanja ni, se otrok pač upre.

    Vsem en lep pozdravček.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne sobota, 4. avgust 2007 @ 19:11 CEST
    Ha ha ha ha ne morem si misliti,kako današnjo mularijo vsi skupaj zagovarjate: kaj pa tiste stvari katerim niste kos?Jih kar mirno spregledate, kar zagovarjajte svoje nadobudne angeljčke.Kar vse povrsti jih razvadite, ko se bodo uprli potem ponavadi poje trda roka,iz strani otrok tudi oni udarijo tja kjer najmanj pričakuješ. Pa lep pozdrav.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Lario dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 08:26 CEST
    Daj Ivi ne obkladaj otrok s takimi nazivi, menda imaš tudi ti otroke?


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Ajda dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 09:51 CEST
    ivi zapisala:

    To je zdaj naša cenjena Mladina. Sfižena in pokvarjena do konca in taki naj bodo naša prihodnjost? raje crknem, da bi doživela še kaj hujšega na račun pamžev pokvarljive hudičeve zalege.Opla pa ne vsi saj se še najde kakšen unikat ki je po jusu in maketa nas staršev. Lp.Ivi


    nisem se mislila oglasiti na komentarje, me je pa ta podzgal do te mere, da mi gre na bruhanje ob prebiranju tega zmazka, ki naj bi ga pisala mati otrok, ce se ne motim je pela v svojih komentarjih, so njeni otroci izjema. Kako jih lahko spustis sploh od doma med to drhal...

    Mislim, pa da bi bilo bolj pametno, da bi obnovila znanje matere slovenscine, kot da bruhas tako zaljive in grozljive besede!!!

    ZELO ME MOTI, DA UREDNIK OBJAVI TAKSNE KOMENTARJE , KOT SI JIH PRIVOSCI IVI IN DA NE NAREDI SELEKCIJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    ajda


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Salamander dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 10:18 CEST

    Imam občutek, da je gospa ivi ženska inačica gospoda Andresa, kot da bi bila dvojčka! Saj mogoče pa sta, v duhu se ve?

    Pa še en občutek imam - da se tadva dobro poznata in da v resnici sodelujeta drug z drugim.

    Zakaj bi sicer tako na vsa usta hvalila drug drugega in se podpirala? Iste sorte tiči pač skupaj letajo!


    lp Salamander
    ...


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 11:33 CEST
    Ja salamadjer veš potem je tukaj kar nekaj takih Branek in Tatjanca tudi skupaj glave v kup tiščita. Kaj pa bi rekel na to*?

    Prejšni pa še to. To je res naša mladina je pokvarjena,krade kadi ,se drogira.Na veliko srečo pa so moji otroci -najstniki res zlata vredni.Težko pa mi je ker morajo hoditi v šole s takimi, ki so pokvarljiva roba. Lep dan. Anders oprosti ampak so se naju privoščili.Nič zato jih bova že resitirala.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Ajda dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 12:45 CEST
    Ko bo mama Ivi ugotovila, kaj ji otroka pocneta na internetu, se bo prijela za glavo. Dragi sin ali karkoli ze, morda hcerka, ne blatita imena svoje uboge mame. Po nacinu pisanja in razmisljanju, bi se sla stavit, da te umotvore pise otroska, najstniska roka in ne mama Ivi. Se motim?

    lp, ajda



    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: ivi bohorč dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 16:14 CEST
    Motiš ,motiš in še enkrat motiš, kot veš moji otročki so zlata vredni, njih zanimjo bolj zabavne strani in nagradni igrice mene kot mamo pa bolj tale portalj prosim mojih otrok se ta portal ne tiče.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 16:23 CEST
    Tatjana Malec ni ne urednica in ne lastnica Sončevih pozitivk, je pa že toliko prispevkov
    za te spletne strani napisala, da ji pripada moralno upravičenje, da pove kaj je za
    komentar še človeško sprejemljivo. Ivi je napisala, da smo vse Slovenke prasice in kur (e)
    (be?) Jaz ne bi takšno samo nagnala, temveč bi ji dala preprosto »brco v rit«. Upam, da
    bo urednik sprejel primeren ukrep v okviru svoje pristojnosti, v skladu z zakonom o
    medijih.

    Ali je tebi Gregor Pirc, všeč kar je Ivi napisala? Meni ne da ni všeč, dobesedno se mi
    takšne izjave gabijo, ker so do skrajnosti sprevžena dejanja. Se ti zdi, da to lahko ostane
    na spletnih straneh? Kaj počnete Renčah ? Pripravljate kakšno kulturno prireditev?
    T.




    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Tatjana Malec dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 16:28 CEST
    Ajda, po mojem bi bilo najboljše, da bi urednik poklical mamo Ksenijo in ji rekel, naj naredi red v hiši s svojimi pubertetniki na "portalju".

    T.


    Moč argumenta ali argument moči

    Prispeval/a: Andres dne nedelja, 5. avgust 2007 @ 16:32 CEST
    Ko zmanjka argumentov zakaj slabe matere ste nekatere, zakaj nevzgojene otroke imate, ki kvarijo dan današnji prostor, se poraženec začne spraševati. Današnje vprašanje kot vidim je naslovljeno tudi name.

    Predvsem tisti ki me kolikor toliko poznajo vedo, da ne iščem spletnih paktašev. Slednji pridejo do mene sami glede na osebna načela in prepričanja.

    Seveda pa je množica tule, ki trdno verjame, da bom nasprotoval vsaki, pa naj bo obrita ali ne. Nikakor. Nasprotoval bom vam faliranim materam, faliranim partnerkam, funkcionalno nespsobnim bitjem, ki med drugim krasite tudi to spletno mesto. Za podobno nasprotovanje torej ne potrebujem oseb, ki bi me podpirale, je pa res, da mnogi mislijo enako kot jaz, enakosti in nasprotja pa vidimo vsak dan v družbi in ne le na spletnem mestu.


    Andres



    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,65 seconds