Ameriški znanstveniki so ugotovili, da je stopnja odzivnosti možganov na hrano povezana s pridobivanjem odvečne teže. Merjenje možganskih aktivnosti je pokazalo, da so ljudje, katerih možgani so se najmanj odzvali, ko je poskusna oseba popila čokoladni milkshake, najbolj nagnjeni k pridobivanju odvečnih kilogramov.
Slaba odzivnost na hrano naj bi bila povezana z genom, ki nadzira možgansko reakcijo na dopamin - kemično spojino, ki sproža živahnost in občutek ugodja. Ljudje, ki so nagnjeni k debelosti, naj bi precej manj uživali v hranjenju kot suhi ljudje, ki jim hrana nudi precej večje zadovoljstvo, zato je ne potrebujejo v tako velikih količinah.
Debeli ljudje pa s količino poskušajo priti do tega tako želenega občutka ugodja. S tem je razloženo tudi prenajedanje, h kateremu se mnogi zatekajo v obdobjih nezadovoljstva in depresije. Dr Eric Stice iz raziskovalnega inštituta v Oregonu je podaril, da je omenjeno odkitje velikega pomena pri zdravljenju debelosti, saj se bodo v proces zdaj lahko uspešneje vključili farmacevti in psihologi.
Odkritje tudi s povsem drugega vidika osvetljuje vprašanje odvisnosti od hrane: ''Odvisnik od heroina postane odporen na odzivnost dopamina, zato potrebuje vse več in več opojne substance, da ohranja stopnjo zadovoljstva. To je pri spopadanju s problemom debelosti velikega pomena,'' je še dodal.
Vir: lifestyle.enaa.com
|