NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Pomlajevanje v Indiji   
    sobota, 30. april 2011 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Piše: J. V. v novih Misterijih www.misteriji.si

    Namen ajurvede je vzpostavitev fizičnega, umskega in duhovnega zdravja
    Okoli vratu mi je moški obesil cvetni venec, ženska mi je podarila cvet. Izrekli so mi dobrodošlico. In mi pokazali sobo, ki so mi jo namenili za moje tritedensko bivanje v ajurvedskem centru Nagurjuna v Kaladiju, v južnoindijski državi Kerala. Po dolgem potovanju iz Benetk prek Dubaja v indijski Kochi ter kratki vožnji v Kalady v center Nagarjuna sem pričakoval, da bom prvi indijski dan počival.

    Pa ni bilo tako. Komaj sem se preoblekel, že je bilo na vratih dekle, da sem ji izpolnil zdravniški list. In čez kakih deset minut so me povabili k zdravniku. Preden me je natančno pregledal, me je poučil, da je ajurveda veda o življenju in dolgoživosti, da je njen namen vzpostavitev fizičnega, umskega in duhovnega zdravja človeka.

    Človeštvu so jo podarili modreci stare Indije in je najstarejši sistem medicine. Ajurveda, ki jo sestavljata besedi aju (čas od rojstva do smrti) in veda (znanje ali vedenje), obravnava človeka celostno, kot kombinacijo telesa, uma in duše.

    Ajurvedska modrost je vsebovana v številnih vedskih knjigah – Samhitah. Njeno celostnost vidimo v osmih segmentih ajurvedskega zdravljenja, ki so: kaja čikitsa ali splošna medicina, bala čikitsa ali pediatrija, graha čikitsa ali psihiatrija, urdgvanga čikitsa ali oftalmologija, salja čikitsa ali kirurgija, damštra čikitsa ali toksikologija, džara čikitsa ali geriatrija in vriša čikitsa ali afrodiziakalna medicina.

    Ajurveda združuje preprosta in učinkovita načela svasthavrithe ali preventivnih zdravil ter prehrane z dinačarjo ali vsakodnevnimi dietami, ritučarjo ali periodičnimi dietami in zdravimi prehranskimi navadami.

    PREVEČ PITE, PREMALO KAPHE
    Zdravnik mi je razložil, da mi bodo vzpostavili ravnovesje, me razstrupili, da bodo v telesu vzpodbudili nastajanje hormonov in encimov in ustvarili pogoje za večjo oskrbo s kisikom. Z masažami, zdravili in hrano.
    Potem me je pregledoval in spraševal. Ugotovil je prevelik krvni tlak in zatekle gležnje. Ter izhodišče za izbiro masaž, hrane in zdravil:

    »V vas je preveč pite im premalo kaphe, to bomo uravnovesili z masažami, dieto in zdravili,« je zaključil pregled, me stehtal in določil prvo masažo. Ne jutri, takoj popoldne.

    Pred masažo sem šel na prvo kosilo. V jedilnici, pravijo ji kantina, je prostora za kakih dvajset ljudi. Seveda se je treba tako kot pred vsakim prostorom tudi pred jedilnico sezuti. In ko vstopiš prvič, ti pokažejo tudi kje so umivalniki. Pogosto se je z rokami in je umivanje »obvezno«.

    Predme je nasmejani mož postavil kovinski pladenj, na njem je bilo za kaki dve pesti riža, v kovinskih posodicah pa zelenjava, pripravljena tako, da je vsaka vsaj malo pekla.

    Jesti je mogoče s priborom ali brez. Najpogostejša je kombinacija obojega. Malo z žlico, malo z vilicami, največ pa kar s prsti.

    Potem sem v svoji sobi, z ventilatorjem in klimo, zunaj je bilo 34 stopinj, čakal, da pride po mene terapevt. In to se je potlej dogajalo vsak dan, tudi ob sobotah in nedeljah. Čakaš v sobi na povabilo terapevta, da te pospremi v eno izmed treh stavb s terapevtskimi sobami.

    Peljal me je po s kamni posuti poti pod tropskimi drevesi v stavbo, ki je najbližja reki. Eno uro sta me dva moža, ob obilici olja, povsem sinhrono masirala in masirala. Ležal sem na hrbtu, boku, trebuhu in drugem boku. Bila je prijetna dobrodošlica in uvod vsakdanje obdelovanje telesa.

    Še preden sta se me lotila, je eden od njiju vzel v roke skodelico toplega olja, jo na nek način objel in se obrnil proti oltarčku s podobo in svečami. Oba terapevta sta izgovarjala priprošnjo, molitev k bogu medicine Dhanvantariju:

    ragadi rogan satatanu šaktan
    ašeša-kaja prasritan ašešan
    autsukja moharatidan džakana
    jopurva vaidjaja namostu tasmai

    »Izkazujem globoko spoštovanje temu zdravniku brez primere, saj je povsem izkoreninil hlepenje, jezo in druge bolezni, ki bivajo v našem telesu in povzročajo tesnobnost, zablodo in nemir.«

    Molitev je bila na vrsti pred vsakim začetkom tretmajev. In takoj po molitvi maziljenje glave s toplim oljem, katerega je terapevt med molitvijo držal v dlaneh.

    VODE SE NE PIJE

    V sobi me je že čakal čaj (vode, predvsem pa mrzle, ni dovoljeno piti) in prvi zdravilni napitek v kovinski pecljati čaši. Na dnu čaše je ostal prah zelišč. Utrujen od potovanja, vročega olja, vročine in vlage, terapevtskih rok, ki so iztisnile iz telesa kar nekaj znoja, sem se v postelji spravil brat navodila obnašanja v centru:

    prepovedano je kaditi, piti alkohol, jesti meso, ribe, jajca, zapustiti center brez vednosti zdravnika, plavati ali se kopati v reki ob centru, zaželeno je sprehajanje in »obzirnost« do živali in rastlin, ki domujejo v tropski klimi v samem centru in njegovem delu, kjer vzgajajo zdravilne rastline, zjutraj pred tretmajem naj se ne bi tuširali, po tretmaju naj bi počivali.

    Večerja je bila enaka kosilu, le kaka skodelica zelenjave je bila manj. In tako je bilo vseh dvajset dni. Zjutraj riž z dvema ali tremi skodelicami zelenjave, opoldne riž s tudi devetimi skodelicami zelenjave in zvečer riž s kakimi štirimi skodelicami zelenjave. Redko so riž nadomestili riževi špageti ali riževa tortilja in dvakrat ali trikrat čapati. Med zelenjavnimi prilogami so bile nekatere resnično izvrstne, rahlo pekoče. Lačen nisem bil, včasih nisem pojedel vsega, ob koncu sem imel pet kilogramov manj.

    ZDRAVILNI NAČRT

    Ob večerji zdravnica dr. Rekha vsakemu gostu izroči zdravilni načrt za naslednji dan. Na mojem je za 23. februar pisalo: »11:30 udvartana; 15:30 tajladara«. Za zdravila so mi namenili »kashayam, powder, ghee, aristham«. In to ob desetih dopoldne, šestih popoldne in po večerji. In pred spanjem še »lehyam« ter zjutraj in zvečer dve rastlinski tableti. Očitno za znižanje tlaka. Režim jemanja zdravil in zdravila sama so ostali domala enaki vse tri tedne, tretmaji pa so se počasi spreminjali.

    Preden sem se zbudil v prvo jutro v centru, je na vrata potrkal mož s čajem. Ko sem počasi nase vlekel hlače, je potrkal zdravnik. Tega obiska nisem pričakoval. Ni bil sam, z njim je bil še en zdravnik, zdravnica in še en zdravnik. Sedel sem, kot so mi rekli, na stol pred vrati na hodniku oziroma na balkonu.

    »Ste dobro spali? Ste bili na stranišču, kakšno je blato?« so bila prva vprašanja, zdravnica mi je izmerila tlak, zdravnik mi je tipal pulz na zapestju, s stetoskopom je poslušal utrip pod vratom, tretji je pisal podatke v mojo zdravniško mapo …

    »Pokažite jezik,« mi je rekel šef zdravnik dr. C. Manoj Kumar in mi pogledal spodnjo veko.

    »Tlak je v redu,« je bil komentar in splahneli otekli gleženj je napovedoval, da se spravljam v normalno stanje. Obisk zdravnikov se je ponavljal vsako jutro vseh dvajset dni.

    V roke sem vzel knjigo. Obrnil sem dva lista, pa so mi prinesli zdravila. In že so prišli pome in me pospremili v eno izmed terapevtskih sob. Na vrsti je bila udvartana – eno uro sta se terapevta ukvarjala z mojim telesom, me posipala z rastlinskim prahom in me z njim masirala.

    Udvartana je edina vrsta masaže, pri kateri se gibi izvajajo v nasprotnih smereh; tako se odmrle kožne celice zmehčajo in oluščijo, koža pa dobi lep sijaj. Udvartana razstruplja, tonira telo, prečiščuje ter lušči kožo. Tako pomaga pri debelosti in slabo gibljivih sklepih, krepi mišice in poživlja telo.

    In potem kosilo.

    In tajladara. Spet so prišli pome, me pospremili v eno izmed terapevtskih sob. Tokat sem slekel le srajco. Čelo prevežejo s trakom, da ti olje ne teče v oči. In pol ure polivajo mešanico olj tako, da iz posode nad glavo teče tenek curek, posodo pa zibljejo nad čelom zelo enakomerno sem ter tja.

    Ta terapija pomaga pri nespečnosti, stresu, osvobajanju zatrtih čustev, pešanju spomina, utrujenosti in pomanjkanju energije. Prav tako stimulira živčni sistem. Med prijetnim polivanjem z olji sem na prvi tajladari zaspal.

    KONCENTRACIJA, INTELIGENCA, SAMOZAVEST …
    Tako je teklo obnavljanje telesa iz dneva v dan, vseh dvajset dni. Z nekaj spremembami. Razen udvartane in tajladare sem bil predvsem v zadnji tretjini zdravljenja deležen še različnih abjang, to je oljnih masaž. V centru Nagarjuna delajo abjango kot uvod v pančakarmo, v ajurvedsko očiščevalno zdravljenje. Ko dva terapevta sinhronizirano izvajata abjango, masaža spodbudi metabolizem, kar izboljša celično dihanje in cirkulacijo, tako da se odpadki lažje odplavijo iz telesa.

    Abjanga izboljšuje koncentracijo, inteligenco, samozavest in mladost. Pomaga pri težavah, ki so značilne za ljudi tipa vata. Zmanjšuje utrujenost oči, omogoča dobro spanje, izboljšuje prožnost, mehkobo in čvrstost kože ter podaljšuje življenje. Je najstarejša znana metoda zoper mišično utrujenost in bolečine. Masirajo na posebni leseni mizi, pravijo ji droni. Izdelana je iz lesa drevesa nim ali iz strihninovca ali iz drugih dreves z zdravilnimi učinkovinami.

    Nekajkrat so mi namenili podikizhi, masažo z bombažnimi vrečkami. V njih so razni praški iz zdravilnih rastlin. Vrečke segrevajo z vročimi zdravilnimi olji. Ker so vroče, se z njimi najprej na lahno dotikajo telesa, potem pa te z njimi obdrsajo od glave do pet po hrbtu, trebuhu in bokih. Ter seveda po nogah in rokah. Tovrstna masaža pomaga pri artritisu, mialgiji (bolečinah v mišicah) in debelosti.

    Nekajkrat sem bil deležen tudi pizhichila, edinstvenega zdravljenja, značilnega za Keralo v južni Indiji, ki se je razvilo iz starodavne klasične terapije kajadhara. Najprej te z mlačnimi zeliščnimi olji kako uro ritmično polivajo po celem telesu in prav tako ritmično izredno usklajeno masirajo. Nato te preselijo na rešetkasto ležišče in te porinejo v stekleno komoro. In spustijo paro. Glava ti štrli ven, iz telesa pa teče, teče … Pizhichil je ena najboljših antioksidantskih terapij, pri kateri se poveča dovod kisika do celic. Pravijo ji tudi pomlajevalna terapija.

    Dvakrat so mi predpisali nasjam in mi olje kapljali v nosnici. Najprej v eno, medtem ko drugo zamašijo, nato v drugo. Počasi sem olje vdihnil, v eno in drugo nosnico. V grlu se nabere sluz. Odlično je, ko ga lahko na koncu izpljuneš. Nasjam je očiščevalna metoda, ki je med drugim učinkovita pri glavobolih in nespečnosti. Nič prijetna pa ni terapija snehavasti.

    Prek zadnjične odprtine te nalijejo z oljem. Bog ne daj, da ima človek tedaj vetrove …
    Med vsem tem početjem sem se pogosto spraševal, zakaj sem sploh tu. Odgovori so bili različni, od navdušenja do letargije. Hitro razstrupljanje jemlje moči in pravi občutek, da se je v telesu, umu in duhu zgodilo nekaj koristnega, pride šele kasneje. Drugače je onim, ki pridejo sem zaradi konkretne težave, tudi zaradi neozdravljivih bolezni.

    Ajurvedski center odpre vrata vsakomur, pa naj gre za preventivo, zdravljenje ali pomlajevanje, kar seveda pomeni celotno obnovo telesa. Natančnejše informacije so dosegljive na www.nagarjuna.com, v relativno kratkem času pa odgovorijo na vprašanja, ki jih naslovite v angleščini na doctorsŽnagarjuna.com.

    J. V.   

    Skupina NAGARJUNA, znani so tudi po izdelavi ajurvedskih zdravil, raziskovalnem centru, vzgajališču zdravilnih rastlin in širjenju ajurvedske vede po svetu, nosi ime slavnega zdravnika-filozofa po imenu Ačarja Nagardžuna, imenovanem tudi »Buda medicine«. Rodil se je okoli leta 200 našega štetja v južni Indiji, pozneje pa je ustanovil budistično šolo mahajana.

    TEŽAVE, ZARADI KATERIH EVROPEJCI PRIHAJAJO V NAGARJUNO
    • alergije 
    • astma 
    • avtoimunske bolezni 
    • bronhitis 
    • kronični sinusitis 
    • sladkorna bolezen 
    • prebavne motnje 
    • zamrznjena rama 
    • splošna slabost 
    • ginekološke težave 
    • izguba las 
    • povečan holesterol 
    • povečana kislina v želodcu 
    • nespečnost 
    • sindrom razdražljivega črevesa 
    • težave, povezane z življenjskim stilom 
    • lumbalna in cervikalna spondiloza 
    • moška neplodnost 
    • migrene in glavoboli 
    • živčnomišične težave 
    • debelost 
    • starostne bolezni 
    • osteoartritis 
    • paraliza 
    • hemoroidi 
    • rehabilitacija po operaciji 
    • luskavica 
    • revmatoidni artritis 
    • išias 
    • težave s hrbtenico 
    • stres 
    • težave z vidom

    AJURVEDSKO ZDRAVLJENJE
    Ajurvedsko zdravljenje je sistem ukrepov za preprečevanje ali ozdravitev bolezni, primeren tako za zdrave kot za bolne ljudi. Zdravljenje je podeljeno na dve glavni kategoriji: šodhana (z izločanjem) in šamana (kurativno). Pri zdravljenju z izločanjem se elementi, ki so vzrok bolezni, izločijo skozi telesne odprtine. Zdravljenje z izločanjem se imenuje pančakarma.

    Kurativno zdravljenje pa ponovno vzpostavi porušeno ravnovesje funkcionalnih elementov. Kurativno zdravljenje je sedmih vrst: pačana ali jemanje zdravil za neurejeno prebavo, dipana ali jemanje zdravil za napenjanje, post, trišnanigraha ali pitje vode, telesna vadba, izpostavljanje soncu in izpostavljanje vetru.

    Ajurveda zdravi z izločanjem, s kurativo pa odpravljamo neravnovesja, ki ostanejo po izločevalni terapiji.

    PANČAKARMA
    Pančakarma je posebna oblika ajurvedskega očiščevalnega zdravljenja, sestavljena iz petih delov: vamana, virečana, nasja, snehavasti in kašajavasti. Odstrani toksine iz telesa in je primerna tako za zdrave kot za bolne. Posebnost ajurvedskega centra Nagarjuna je, da opravljajo pančakarmo na klasičen način. Slovi kot odlična metoda za ohranjanje zdravja in upočasnitev prezgodnjega staranja.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • www.misteriji.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Pomlajevanje v Indiji | 1 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Pomlajevanje v Indiji

    Prispeval/a: MC dne nedelja, 1. maj 2011 @ 21:15 CEST
    Če ne bi vedeli, da gre za zdraviliški turizem, namenjen
    bogatejšim zahodnjakom, bi se pomlajevanje v Indiji slišalo
    kot slaba šala, še posebej ob dejstvu, da znaša življenjska
    doba Indijcev v povprečju skoraj 15 let manj od življenjske
    dobe Evropejcev, 15 let manj od življenjske dobe Kubancev in
    celo 9 let manj od življenjske dobe Kitajcev.

    Najbolj groteskna bolezen, zaradi katere naj bi prihajali
    Evropejci na »zdravljenje« v Indijo, je gotovo DEBELOST. (Saj
    ne bi verjel, če tega ne bi napisali v članku.) Pozdraviti
    debelost v Indiji res ne bi smelo biti težko…sliši se skoraj tako,
    kot bi zdravil anoreksijo v Ameriki - z rednimi obiski na
    »kliniki« McDonalds.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,47 seconds