Ekologi brez meja se ob Svetovnemu dnevu rinfuze pridružujejo kot partnerji mednarodne pobude Refill Return (napolni in vrni). V istoimenski mobilni aplikaciji so odslej na voljo tudi vnosi slovenskih pitnikov in druge lokacije, kjer je posameznikom omogočena ponovna uporaba.
Svetovni dan rinfuze, ki ga vsako leto obeležujemo 16. junija, tako ni namenjen le ozaveščanju, gre za poziv h konkretnim dejanjem. Ponovna uporaba ni stvar prihodnosti, že danes je del naše vsakdanjosti. To dokazujejo številne lokacije na slovenskem portalu Manj je več, kjer je mogoča uporaba lastne embalaže ter s tem udejanjanje principa napolni in vrni.
Mednje sodijo tako javno dostopni viri pitne vode kot tudi številne točke nakupa, prav portal za spodbujanje ponovne uporabe, ki ga upravljajo Ekologi brez meja, pa je bil vir za dopolnitev mednarodne mobilne baze podatkov. Slovenija je tako postavljena na mednarodni zemljevid ponovne uporabe, podatki pa tako še bolj dostopni in uporabni za tuje obiskovalce.
Mobilna aplikacija Refill Return beleži več kot 330 tisoč lokacij po vsem svetu, kjer se lahko posamezniki prehranjujejo in nakupujejo z manj odpadki. Aplikacijo je doslej preneslo že več kot 650 tisoč uporabnikov, ki lahko nove lokacije dodajajo tudi samostojno. Organizatorji mednarodne pobude ocenjujejo, da se zaradi uporabe aplikacije vsako leto prihrani 100 milijonov plastenk za enkratno uporabo.
Uskladitev podatkov je potekala v okviru projekta Enkrat ni nobenkrat, ki ga je finančno podprl Eko sklad. |