NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

ponedeljek 12-maj
  • Konferenca Podim

  • sreda 14-maj
  • Srednjeveški Maribor - mesto za belim obzidjem

  • četrtek 15-maj
  • Mladinski družabni večer: poslikava tejglov

  • petek 16-maj
  • 7. Mednarodni festival uprizoritvenih umetnosti Prestopi

  • ponedeljek 19-maj
  • Pridružite se nam pri praznovanju in soustvarjanju Nacionalnega tedna prostovoljstva 2025

  • petek 23-maj
  • Povabilo k prispevanju priložnosti za Katalog poletnih prostovoljskih aktivnosti za mlade 2025

  • četrtek 29-maj
  • Strokovna ekskurzija - Trajnostno shranjevanje električne energije - utopija ali priložnost?

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Spletne prevare: recept za obvladovanje svojih več kot 70 gesel   
    torek, 6. maj 2025 @ 14:59 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Dvofaktorsko preverjanje je danes osnova
    Uporabniki spleta vseh generacij smo pogosto postavljeni pred vedno nove zahteve ustvarjanja gesel za dostop do spletnih aplikacij, službene pošte, spletnih denarnic, banke in še in še različnih naslovov.

    Včasih je veljalo, da naj si vsa gesla kar zapomnimo, to so bili časi, ko smo imeli tri ali štiri, in vsi so nam odsvetovali zapisovanje gesel na papir ali v zvezek.

    Številni si pomagajo tako, da imajo le tri gesla, ki jih uporabljajo za vstop v vse aplikacije. Seveda to ni najpametnejše ravnanje, saj ob kraji enega gesla izgubimo nadzor kar nad tretjino aplikacij oziroma spletnih mest. Pri SI-CERT-u so zadrege uporabnikov prikazali kar s kratkim skečem, v katerem igralski par pomaga svojim staršem pri reševanju težav s hranjenjem gesel.

    Obstaja recept za ustvarjanje "neprebojnih" gesel?
    V teoriji bi morali imeti za vsako storitev unikatno geslo z dvanajstimi znaki, ki vsebujejo velike in male črke, pa tudi številke in posebne znake, pravi Tadej Hren iz SI-CERT-a. V praksi si je to zelo težko zapomniti, zato uporabniki pogosto ubirajo bližnjice. Zato pri SI-CERT-u priporočajo uporabo upravljalnikov gesel. To so aplikacije, ki so namenjene prav shranjevanju gesel.

    Če jih uporabljamo, si nam ni treba zapomniti gesla za vsako posamezno storitev. Upravljalnik za nas izbere naključno geslo, ki ustreza zahtevam močnega gesla, in ga shrani. Uporabniku tako sploh ni treba poznati tega gesla. Poznati mora le geslo, ki odklepa upravljalnik gesel, ključ pa je lahko tudi biometričen.

    Geslo Marjetica123 zasede 12 znakov, vendar nikakor ni ustrezno. Takih gesel namreč ni težko dešifrirati. Pogosto način ustvarjanja prvega gesla zaznamuje naš način ustvarjanja nadaljnjih gesel kot nekakšen vzorec, ki ga zelo težko spremenimo. Zato tudi redna menjava gesel ni več eden izmed ukrepov za varovanje gesel. Ko so uporabniki prisiljeni zamenjati geslo, se dogaja, da na hitro dodajo nekaj številk na staro geslo, in to geslo je potem res slabo. Spletni napadalci se tega zavedajo, zato tako poskušajo dešifrirati geslo in so pri tem lahko zelo uspešni.

    Dvofaktorsko preverjanje je danes osnova
    Čeprav ne poznamo stoodstotnih rešitev niti za gesla, je precej blizu idealni zaščiti dvofaktorsko preverjanje, ki ga je priporočljivo uporabiti za vse aplikacije in spletne račune, ki so za nas pomembni. To pomeni, da se poleg gesla identificiramo še z dodatno kodo, ki jo dobimo po elektronski pošti, prek SMS-sporočila ali jo ustvarimo ob pomoči aplikacije na telefonu.

    Koda so lahko tudi biometrični podatki – naš prstni odtis ali obraz. Kljub temu pa to ni zanesljiva zaščita, ko se nam zgodi "phishing" napad. V tej vrsti napada nas napadalci vprašajo za uporabniško ime in geslo ter v drugem koraku še za kodo, in če se znajdemo na lažni spletni strani spletne trgovine ali banke in če ne opazimo, da je stran ponarejena, nam vdrejo v račun.

    Unikatno geslo nič ne pomaga, če okužimo računalnik z virusom
    Sodobni virusi so zelo nevarni, in ko se zgodi okužba, se najprej usmerijo na krajo gesel, ki so shranjena v elektronski pošti, v brskalnikih in upravljalniku gesel. V tem primeru nam kompleksnost gesla nič ne koristi. Če virus odmislimo, je razmeroma varno hranjenje gesel v Googlovem brskalniku, ki je nekoliko preprostejši upravljalnik gesel. Sinhronizacija kompleksnih gesel v brskalniku je prav gotovo boljša izbira kot pa ustvarjanje slabih gesel.

    Hramba gesel v rokovniku se sliši precej arhaično
    Vsekakor ni varno, da si gesla pišemo na listke, ki jih polepimo po pisalni mizi ali računalniku. Je pa za manj vešče uporabnike in za domačo uporabo zvezek z gesli, ki je shranjen ali celo zaklenjen v predalu, prav dobra rešitev. Verjetnost kraje zvezka iz stanovanja je namreč precej majhna.

    Štirje najpogostejši načini kraje gesel
    Obstajajo štirje najpogostejši načini kraje gesel. Eden izmed njih je napad z ugibanjem gesla. Pri tem nekdo poskuša različne kombinacije uporabniških imen in številk in zlahka odklene preprosta gesla. Ta način se je več uporabljal v preteklosti. Drugi način je kraja gesel iz podatkovnih baz.

    Napadalci vdrejo v spletno trgovino, kjer je baza gesel, ki jo ukradejo, in med gesli se znajde tudi vaše geslo. Tako vam ukradejo geslo, ne da bi sploh o tem kaj vedeli. Tretji način je ribarjenje gesel, ko dobite sporočilo, ki je videti kot legitimno sporočilo vašega ponudnika, kliknete na povezavo in vnesete geslo ali druge podatke. Četrti način je okužba računalnika z virusom, ki se usmeri na krajo gesel. Ta način je najnevarnejši, saj vam lahko tako ukradejo prav vsa gesla.

    Recikliranje gesel odsvetujejo
    Nikakor si ne poenostavljajte upravljanja gesel tako, da bi z enim zapletenim geslom vstopali v vse aplikacije, ki jih uporabljate. Če vam kriminalci ukradejo to geslo, lahko namreč vstopijo v vse vaše profile. Upravljalnik gesel v kombinaciji z dvofaktorskim preverjanjem je danes, ko imamo tako veliko gesel, najboljša izbira.

    Vir: rtvslo.si

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • rtvslo.si
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Aktualne, dobre novice, pozitivne novice in za

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Trackback

    Trackback URL for this entry: http://www.pozitivke.net/trackback.php/20250506145903450

    No trackback comments for this entry.
    Spletne prevare: recept za obvladovanje svojih več kot 70 gesel | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2025 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,54 seconds