Branje knjig ni le razvedrilo, temveč koristna navada, ki lahko pozitivno vpliva na vaše zdravje, počutje in prihodnost.
- Znanstveniki ugotavljajo, da branje razvija povsem drugačne nevronske povezave v primerjavi z branjem z zaslonov.
- Ljudje, ki berejo knjige, živijo dlje. To so izsledki raziskave, objavljene v znanstveni reviji Social Science & Medicine, ki ugotavlja, da pol ure branja knjig na dan lahko podaljša življenje za skoraj dve leti.
- Študije so pokazale, da lahko že šest minut branja na dan zniža raven stresa do 68 %. Branje umiri um in zniža srčni utrip, pravi študija Univerze v Sussexu.
Knjige ne bodo izginile, ko zmanjka elektrike, in so lahko edino znanje, ki bo dostopno v zahtevnih časih.
Biblioterapija (terapija z branjem) se uporablja za zdravljenje depresije in anksioznosti, saj branje pomaga izboljšati razpoloženje in odkriva nove perspektive.
Ko tehnologija ni več napredek
Švedska, nekoč pionirka digitalnega izobraževanja, se po več kot desetletju vrača k tradicionalnim učbenikom. Po navedbah strokovnjakov je intenzivna digitalizacija poučevanja vodila do upadanja šolske uspešnosti, povečanih težav s koncentracijo in upada telesne aktivnosti. Švedi so se zato odločili, da se vrnejo na dokazane metode učenja in prenašanja znanja - pisanje z roko, branje knjig in preizkušanje.
Tiskane knjige beremo s povsem drugimi deli možganov kot besedila na zaslonu.
Vir: www.zazdravje.net |