NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Raba energije zemlje in podtalnice   
    petek, 9. julij 2010 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Pridobljeno znanje s področja hladilne tehnike je ustvarilo novo napravo, toplotno črpalko. Obratovanje le-te je vezano na stalen dotok energije iz okolja ob minimalni rabi električne energije.0

    Interes po večji rabi obnovljivih virov energije zaradi potreb po zmanjševanju toplogrednih emisij in tudi cenovno ugodnejšega ogrevanja je pogojevalo razvoj in posledično tudi uporabo tovrstnih naprav z različnimi viri energije. Glede na vir energije se toplotne črpalke delijo na: zemlja/voda, voda/voda in zrak/voda.


    Toplotna črpalka s hranilnikom ogrevalne vode in hranilnikom sanitarne tople vode.

     Tabela: Odvzem toplote je odvisen od sestave tal


    Vrsta tal

    Odvzem moči, W/m

    Suha peščena

    20

    vlažna peščena

    40

    vlažna kamnita

    60

    s podtalnico

    80-100

     K odločitvi za ogrevanje s toplotno črpalko nas pripravijo naslednji razlogi:
    • letni obratovalni stroški so bistveno nižji kot pri rabi fosilnih goriv,
    • kljub višji začetni investiciji ogrevanje s toplo­tno črpalko v začetku s prihranki krijemo vlože­na sredstva, dolgoročno pa bistveno pocenimo ogrevanje,
    • za obratovanje toplotne črpalke ne potrebuje­mo veliko prostora in tudi ne dimniških nape­ljav,
    • obratovanje toplotne črpalke nudi udobje in tudi možnost hlajenja,
    • letni vzdrževalni stroški so minimalni in prispe­vamo k varovanju našega okolja.

    Energija zemlje – plitva geotermalna energija
    Razvoj toplotnih črpalk se je začel z rabo ener­gije vode in nato prešel tudi na energijo zemlje, saj je ta energija stalna in ni odvisna od meteo­roloških vplivov. Energijo zemlje se zajame s to­plotnim izmenjevalcem/geosondo, vgrajenim v zemljo.

    Ker površna priprava projekta ogrevanja lahko pomeni za investitorja tudi prevelike stroške, je izredno pomembno upoštevati naslednji pristop:
    • natančna ugotovitev potrebne energije za po­samezni objekt; če je le mogoče, se izbere niz­kotemperaturni ogrevalni sistem,
    • preučiti energetsko izdatnost posamezne loka­cije in
    • izvesti projekt po navodilih stroke brez impro­vizacij.

    Posebej je treba poudariti, da sistemov s to­plotno črpalko ni možno dograjevati in je zato pomembna natančnost in doslednost.
    Nesporno je možno na vsaki lokaciji prido­bivati oz. rabiti energijo zemlje. Energetska iz­datnost posamezne lokacije je odvisna od vrste zemlje. Bolj so kamnine prevodne, večjo energet­sko izdatnost je pričakovati. Odvisno od lastnosti zemlje je odvzem toplotne moči na tekoči meter povprečno 50–100 W/m dolžine sonde.

    Vodonosniki v posameznih plasteh obogatijo energetsko izdatnost posamezne vrtine, kamor vgrajujemo toplotni izmenjevalec/geosondo.


    Vrtanje vrtine za geosondo

    Raba energije podzemnih voda
    V Sloveniji so se pričele prve toplotne črpalke tipa voda/voda vgrajevati vezano na slovenski razvoj. Danes se ocenjuje, da je vgrajenih približno 2000 enot.

    Razlika med sistemom z zemeljskim izme­njevalcem in dovodom podtalnice do toplotne črpalke je v večjih letnih obratovalnih stroških (servisiranje potopne črpalke z vrtino za vodnjak in dodatni strošek električne energije za obrato­vanje potopne črpalke).

    Seveda je treba načrpano vodo po odvze­mu energije vračati nazaj v vodonosnik. Razlika je tudi v tem, da pri energiji zemlje govorimo o zaprtem sistemu, pri rabi energije podtalnice pa o odprtem sistemu. Okolju je bolj primeren in va­ren zaprti sistem.

    Povprečno temperaturo podzemnih voda v Sloveniji je pričakovati med 8 in 12 °C. Za manjše potrebe je izvedba vodnjaške vrtine, upoštevajoč hidrogeološke pogoje priporočljiva do globine 20-25 m. Pri sistemih s toplotno črpalko voda/ voda je izredno pomembno izvesti kvalitetno vgradnjo potopne črpalke in opreme za izvajanje monitoringa, ki ga izvaja investitor po pogojih pridobljenega dovoljenja za odvzem energije.


    Cevi nad zemljo se nato priključijo na zbiralnik za zmes voda/glikol

    Upravna dovoljenja
    Država želi imeti nadzor nad izvajanjem del in nadzor nad vplivom na rabo energije podzemnih voda, zato mora investitor pridobiti ustrezno do­voljenje. Za vgradnjo geosonde in izvedbo vrtine nad 30 m je treba pridobiti rudarsko dovoljenje, ki ga izda Rudarska uprava RS. Za izvedbo vrtine za vodnjak do globine 30 m upravno dovoljenje ni potrebno, medtem ko je za črpanje oz. od­vzem energije dovoljenje nujno. Za globlje vrtine je pridobitev rudarskega dovoljenja obvezna.

    Pravne regulative o obeh področjih izvedbe vrtin za posamezno namensko rabo v Sloveniji še nimamo, razen posameznih določb v Rudarskem zakonu in Zakonu o vodah. Največ na tem po­dročju je naredil do sedaj Inštitut za obnovljive vire energije (IOVE) Kranj z organizacijo dveh na­menskih strokovnih seminarjev.

    Na zadnjem seminarju so predstavili avstrijski predlog pravne ureditve tega področja. Vsekakor je treba v prihodnosti to področje urediti v smeri kakovostne rabe geotermalne energije.
    Posebej je treba poudariti, da ima prednost pri rabi energije podzemnih voda oskrba s pitno vodo in zato mora država nadzirati to področje.

    Hlajenje

    Vgradnja toplotne črpalke omogoča poleg ogrevanja tudi hlajenje objekta. Pri tem pozna­mo aktivno in pasivno hlajenje. Za aktivno hlaje­nje je treba vgraditi reverzibilno toplotno črpal­ko, pri pasivnem pa medij ohlajujemo v vrtini ali uporabimo energijo podzemne vode.
    Vsekakor je to možnost, ki jo nudi sistem vgra­dnje toplotne črpalke.

    Toplotna oprema

    K osnovni toplotni opremi sodijo toplotna črpalka, hranilnik za ogrevalno vodo in hranilnik sanitarne tople vode.
    Posebej velja poudariti, da se tehnologija rabe in tudi izdelave toplotnih črpalk izredno razvija.
    Ker je sama naprava že eden izmed varčevalnih ukrepov za zmanjševanje rabe fosilnih energen­tov, gre razvoj v smeri manjše rabe električne energije.

    V slovenskem prostoru so se pojavile prve duplex toplotne črpalke, pri katerih sta osnovni značilnosti dejansko dve ločeni črpalki: večja za ogrevalne namene, ki dvigne temperaturo samo do 35 °C (predvideno za talno ogrevanje), in manjša za pripravo sanitarne tople vode.
    Slovensko tržišče je oskrbovano z domačo in uvoženo proizvodnjo toplotnih črpalk.

    Pri sistemu geosonda gre razvoj v smer nado­meščanja medija s tekočim CO2, ker je zelo do­ber prenašalec toplotne energije. Zaenkrat ostaja povprečna globina izvedenih vrtin med 70-150 m. Pripravlja se tudi proizvodnja geosond, do 350 m globine, ki pa zaradi tehnološko zahtev­nejšega vrtanja niso perspektive.

    K temu sodi zagotovo tudi informacija, da je trenutno v svetu vgrajenih približno 2 mili­jona geosond. Preteklo leto so samo v sosednji Avstriji vgradili približno 4500 enot. Doslej objekt z največ geosondami je poslovni objekt v okolici Linza, kjer so vgradili 220 geosond z globino po 100 m. S hlajenjem in ogrevanjem bo oskrbovan poslovni objekt s 15.000 m² in nazivno močjo 1,5 MW.

    Ob zaključku je treba povedati, da je z rabo energije zemlje pričelo podjetje Geosonda d.o.o. iz Kranja in da je bila prva vgrajena geosonda v Kranju leta 2003. Do sedaj je bilo v Sloveniji iz­vedenih približno 200 projektov z ogrevanjem s sistemom geosonda.

    Zaradi prihajajočega PURES-a, ki je zahteval od investitorjev, da najmanj 25 % potrebne to­plotne energije za posamezni objekt zagotovijo z rabo obnovljivih virov energije, in zaradi ugodne finančne vzpodbude EKO sklada RS je pričakovati povečano zanimanje za takšen način ogrevanja.

    Zemeljski kolektor

    V preteklem času je bilo v Sloveniji vgrajenih tudi nekaj sistemov zemeljskih kolektorjev, ki zbi­rajo uskladiščeno sončno energijo pod površino zemlje. Njihovo delovanje je odvisno tudi od zu­nanjih vremenskih pogojev ter pravilne izvedbe in projektiranja. Vgradnja zemeljskega kolektorja zahteva veliko stalno proste površine in ima za­nimivo posledico, da tam, kjer je vgrajen, prihaja pomlad s 14-dnevno zamudo zaradi ohladitve tistega dela površine.

    Hidrotermalna energija

    Z razvojem toplotnih črpalk se je pričelo razvi­jati tudi iskanje primernih virov konstantne ener­gije. Zato je Evropska Unija v eni izmed svojih de­klaracij poimenovala energijo površinskih voda za hidrotermalno energijo.

    Največji objekt v Evropi je »Vartan Ropsten«, zgrajen za potrebe ogrevanja mesta Stockholm na Švedskem. Sistem naprav s skupno nazivno močjo 180 MW energijo zajema iz morja in jo pripravlja za ogrevanje in pokriva 60 % toplotnih potreb mesta.
    V Sloveniji je pripravljen projekt ogrevanja dvorca Lanthieri v Vipavi z odvzemom energije iz reke Vipave.

    Na slovenski obali že nekaj let obratuje toplo­tna črpalka, s katero grejejo in hladijo čolnarno Pomorske fakultete v Portorožu, zato ker so želeli izkoristiti naravno danost, ki je na voljo. Sistem odlično deluje in ne potrebuje posebnega vzdr­ževanja. Energijo morja bi lahko izkoriščali vsi objekti, ki so oddaljeni do 100 m od obale, a žal se predvsem hoteli za to ne odločajo.

    Sedaj pa se izdeluje študija možnosti rabe energije morja z namenom, da se dokaže, da je možno na slovenski obali v celoti nadomestiti rabo fosilnih goriv z obnovljivim virom energije. V njej bodo obdelani vsi dosegljivi temperaturni podatki s slovenske obale, del nje pa je name­njen tudi emisijam hladne vode po odvzemu toplote in povratku nazaj v morje.

    K temu lahko dodamo, da je možno odvze­mati konstantno energijo tudi iz odplak v večjih kanalizacijskih sistemih večjih mest.


    Spodnji del cevi z utežjo, ki ostane na dnu vrtine

    Božo Dukič

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Osveščanje in ekologija

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Raba energije zemlje in podtalnice | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,53 seconds