NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

nedelja 12-maj
  • Prijave na tradicionalno gorskokolesarsko preizkušnjo MTB Slavnik 12. maja 2024 v Hrpeljah

  • torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zavajanja in laži Ministrstva za zdravje glede vegetarijanske hrane v vrtcih in šolah   
    ponedeljek, 3. maj 2010 @ 22:31 CEST
    Uporabnik: Sonce

    Vabilo medijem na tiskovno konferenco: zavajanja in laži Ministrstva za zdravje glede vegetarijanske hrane v vrtcih in šolah

    Pred časom je v javnosti odmeval primer vegetarijanske deklice, katero so proti njeni volji vzgojiteljice v šoli posiljevale z mesom ter jo celo kaznovale, ker ga ni želela jesti.

    Presenetljivo in šokantno je dejstvo, da razlogi za takšno ravnanje niso (samo) v neusposobljenosti in predsodkih posameznikov, ampak temeljijo na uradnih navodilih in smernicah Republike Slovenije. Razloge za takšno ravnanje namreč najdemo v prehranskih smernicah, ki jih je izdalo Ministrstvo za zdravstvo RS.

    V dokumentu "Praktikum zdravega prehranjevanja za dijake v vzgojno izobraževalnih ustanovah", ki služi kot navodilo za prehranjevanje v šolah in vrtcih, je recimo zapisano, da vegetarijanska prehrana ni primerna za otroke in naj zato vzgojnoizobraževalne ustanove v RS ne nudijo vegetarijanske prehrane za vegetarijanske otroke.

    Za stališča ministrstva, ki služijo kot osnova in razlog za diskriminacijo in omejevanje proste izbire (ter v nekaterih primerih tudi za šikaniranje otrok in njihovih staršev ali celo še kaj hujšega) bi pričakovali, da so trdno utemeljena v najsodobnejših znanstvenih dognanjih.

    Vendar je omenjeno stališče v dokumentu MZ v popolnem nasprotju s sodobnimi znanstvenimi dognanji s področja prehrane, hkrati pa v prid svojega (mednarodni stroki nasprotujočega) stališča v dokumentu ne citirajo prav nobene znanstvene raziskave.

    Zato smo MZ pred letom dni pozvali, naj pošljejo znanstvene reference in dokaze, ki bi dokazali pravilnost njihovih trditev (in posledično napačnost stališč mednarodne stroke). Do danes v nobenem od odgovorov ministrstva dokazov nismo prejeli.

    Na tiskovni konferenci vam bomo predstavili znanstvena spoznanja, ki nazorno in nedvoumno pokažejo, da so deli slovenskih prehranskih smernic v popolnem nasprotju z mednarodno prehransko stroko.

    Poleg tega bomo pokazali, da dolgoročni cilji in strategija slovenske prehranske politike ne vključuje priporočil največjih svetovnih organizacij za preprečevanje raka.

    MZ smo seznanili o dejstvu, da so njihove smernice v nekaterih delih v konfliktu z mednarodno stroko ter da ne vključujejo pomembnih novejših odkritij s področja preventive rakavih obolenj. Ministrstvo je sporočilo, da smernic ne namerava spreminjati.

    Dejstvo, da del slovenskih prehranskih smernic ni v skladu z mednarodno prehransko stroko in da cilji prehranske politike ne vključujejo mednarodno sprejetih stališč o preprečevanju raka, je dovolj zaskrbljujoče. Naravnost alarmantno pa je dejstvo, da kljub številnim opozorilom na napake MZ jasno sporoča, da smernic ne namerava uskladiti z mednarodno stroko.

    To problematiko bo na tiskovni konferenci, ki bo v

    torek, 4. maja ob 14. uri v mladinskem hotelu Hostel Celica, Metelkova 8, Ljubljana

    predstavil mag. Marko Čenčur, član Društva za osvoboditev živali in njihove pravice

    Mag. Marko Čencur je magistriral na Fakulteti za elektrotehniko in računalnistvo, kjer se je pri magistrski nalogi specializairal za analizo in meritev metaboličnih procesov v telesu človeka. Nekaj let po zaključku studija je kot znanstveni sodelavec deloval v Laboratoriju za nelinearno dinamiko in sinergetiko na isti fakulteti, kjer je deloval kot strokovnjak za matematicno modeliranje bioloških procesov v človeskem telesu ter meritvah in matematični analizi bioloških signalov.

    V času delovanja v tem laboratoriju je dodobra spoznal metabolične procese v telesu človeka, kar je kasneje nadgrajeval  z neformalnim študijem nutricistike ter budnim spremljanjem znanstvene literature s podrocja klinične prehrane. Delovanje v znanstveni instituciji mu je pustilo močan pečat znanstvenega in analitičnega pristopa k problematiki.

    Zadnjih 15 let se aktivno ukvarja s preučevanjem ćloveske prehrane, specifično z vlogo mesa oz. vegetarijanstva v sodobni človeski prehrani. Zaradi izdatnega matematicnega znanja ter sistemskega in znanstvenega pristopa, je pri svoji analizi prehrane izredno temeljit ter je razkril nešteto napačnih informacij, ki jih danes preko medijev prejema povprečen bralec/bralka. Svoja spoznanja temelji izključno na sodobnih znanstvenih raziskavah, stališčih največjih in najbolj priznanih strokovnih organizacij, matematičnih izračunih in prehranskih tabelah.

    V reviji Osvoboditev živali je objavil že precejšnje število člankov, ki so na strokoven in znanstven način opisovali vpliv prehrane na človekovo zdravje ter analize vsebnosti hranilnih snovi v določenih živilih. Analiziral je različne vrste prehran, podal mnenja o tipičnih napakah ter napačnih informacijah, ki se širijo o prehrani v slovenskem medijskem prostoru.

    Ker je slovenski prostor po pravilu zelo slabo založen s strokovnjaki, ki se te tematike lotijo znanstveno, so prispevki mag. Čencurja za slovenski medijski prostor izjemno velikega pomena, saj uravnotežijo veliko število manj ali ne-strokovnih nasvetov in člankov po dnevnem časopisju, ki večinoma ne temeljijo na prehranski znanosti.

    Obravnavano tematiko kljub znanstveni analizi poda razumljivo za povprečnega bralca, ki v tej analizi ni domač. Tako si bralec lahko ustvari bolj uravnoteženo in jasno mnenje o tej tematiki, saj si informacije s tega področja v našem medijskem prostoru včasih na videz tudi nasprotujejo.

    Toplo vam priporočamo, da si preberete njegov članek z naslovom Izgovori ob uživanju mesa (in zakaj ne držijo) na strani http://www.osvoboditev-zivali.org/index.php?pnm=05657

    Ostali nastopajoči:

    Lama Petrič, Ajdovščina
    Je ekologinja v praksi in teoriji ter mati dveh otrok. Starejša hči je osnovnošolka, mlajša je do jeseni še v vrtcu. S prvim septembrom nastopi OŠ.

    Predstavila bo svojo pozitivno izkušnjo iz vrtca in negativno iz srednje šole - ravnatelj. Nakazala bo možnosti, ki jih lahko vsak starš vegetarijanec uporabi v pogajanjih za zdrave in kvalitetne obroke svojemu otroku v vrtcu in šoli.

    Tudi kaj bi lahko država s svojimi pogledi na zdravo hrano in zdravje nasploh pripomogla, če bi upoštevala smernice kvalitetne ekološke hrane in pa pestrosti rastlinske hrane. Še posebej uvajanje starih slovenskih jedi kot so ajdova in prosena kaša, namesto belih tesetenin, belega riža in belega sladkorja.

    Julija Škarabot Plesničar - MREŽA ZDRAVJA
    Mreža nevladnih organizacij za zdrav način življenja se zavzema za bolj zdravo prehrano v šolah

    Ustrezna kvaliteta sestavin in priprave hrane je izredno pomembna za zdrav psiho-fizičen razvoj otroka. Poleg nujnega upoštevanja tistih staršev, ki željo za svoje otroke uravnoteženo vegetarijansko prehrano, morajo šole v Sloveniji zagotoviti tudi čim več ekološke, po možnosti lokalno pridelane in sezonske hrane. 

    Predlagamo, da država preko usposabljanj, strokovne podpore in subvencij spodbudi večjo pridelavo ekološke hrane v Sloveniji, hkrati pa zagotovi usposabljanja za delavce šole o pripravi polnovrednih vegetarijanskih/ekoloških jedilnikov. Kvaliteta šolske prehrane ne sme biti žrtev varčevanja in zniževanja stroškov, temveč pomemben dejavnik za uspešno delo šole.  

    Primož Verbič - MREŽA ZDRAVJA
    Amandma k Zakonu o šolski prehrani, ki je v obravnavi v DZ

    Zakon o šolski prehrani, ki je v obravnavi v DZ, zelo pomanjkljivo ureja področje, ki naj bi ga - šolsko prehrano. Osredotoča se predvsem na finančno in organizacijsko plat, izpušča pa bistveno - zagotavjanje zdrave in kakovostne šolske prehrane v vseh šolah za vse učence.

    V četrtem členu zakon sicer določa podzakonski akt, ki naj bi vsebinsko urejal tudi kvaliteto same prehrane (Smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih), vendar je to po mnenju dela stroke, politike, nevladnih organizacij in civilne družbe daleč premalo za dejansko zagotavljanje zdrave prehrane v šolah. 

    Finančni vidik cenovno ustreznih šolskih malic in kosil  je sicer zelo pomemben, pri njem se pravzaprav vse prične in konča, vendar ne smemo pozabiti na tisto najpomembnejše - zdravje naših otrok in s tem prihodnje generacije. Nezdrava nekakovostna hrana je danes sicer poceni, a to le na videz - jutri bo veliko dražja od zdrave kakovostne, saj zahteva svojo ceno: bolezni in ceno njihovega zdravljenja.

    Kdor pomisli le malce vnaprej, si bo hitro izračunal kaj je ceneje: malenkost dražja zdrava in kakovostna prehrana, ki za isto zagotavlja in vzdržuje zdravje, ali poceni nezdrava prehrana, ki bo svojo pravo ceno in njene posledice pokazala šele v prihodnosti.

    Mreže nevladnih organizacij, ki delujejo na področju zdravja zato poslancem in poslanskim skupinam predlagamo, da v DZ pred drugo obravnavo zakona vložijo Amandma k Zakonu o šolski prehrani, ki bo določal obveznost naročanja vsaj določenega deleža zdrave in kakovostne šolske prehrane, v skladu s finančnimi zmožnostmi naročnikov (šol) in kapacitetami ponudnikov (trgovcev, ekoloških kmetov, idr.).


    Poziv za uskladitev doktrine prehranske politike RS s sodobnimi znanstvenimi dognanji in dopolnilo povezanih dokumentov

    Preučili smo nekaj javnih dokumentov Ministrstva za zdravje, ki se tičejo prehrane in prehranske politike v Republiki Sloveniji. Naše mnenje je, da se omenjene smernice in stališča (predvsem v zvezi z vegetarijansko prehrano) ne skladajo s sodobnimi znanstvenimi dognanji ter stališči največjih in najuglednejših prehranskih organizacij v svetu, kot so American Dietetic Association (ADA)[1], Dietitians of Canada (DC)[1], Deutsche Gesellschaft für Ernährung (DGE)[2], British Dietetic Association (BDA)[3], British Nutrition Foundation (BNF)[4] in še mnoge druge.

    Stališče teh uglednih strokovnih organizacij je, da je pravilno sestavljena (well-planned) vegetarijanska prehrana primerna in zdrava tako za odrasle, nosečnice, doječe matere, športnike in ostarele, kot za dojenčke, otroke in mladostnike.

    Stališča teh organizacij so strokovno argumentirana in izredno dobro podprta z znanstvenimi raziskavami.
    Zgoraj omenjenim organizacijam je v zadnjem času svoje stališče približal tudi slovenski Inštitut za varovanje zdravja, ki pravi da je "skrbno načrtovana vegetarijanska prehrana primerna tako za odrasle kot za otroke".

    Vaše stališče v vseh javnih dokumentih, stališčih in izjavah tretira vegetarijansko prehrano kot "tvegano, manj (ali celo ne-) primerno za otroke in mladostnike", kar pa je v popolnem nasprotju s stališči zgoraj omenjenih strokovnih organizacij ter sodobnimi znanstvenimi dognanji.

    Primer takega stališča je sicer dokaj nejasno mnenje vašega Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo, ki sicer explicitno tega ne izrazi, vendar je iz ostalih izjav (npr. izjava Andreje Širca Čampa v reviji Žurnal – "Vegetarijanstvo ni za OŠ", ter Cirile Hlastan Ribič "Javni vrtci proti vegetarijanski prehrani" v dnevniku Večer) razvidno, da po njihovem mnenju vegetarijanska prehrana za otroke in mladostnike ne more biti primerna. To pa je seveda v popolnem nasprotju z omenjenimi strokovnimi stališči, ki izrecno trdijo, da je ustrezno sestavljena vegetarijanska prehrana primerna tako za otroke, mladostnike, kot dojenčke.

    Tudi stališče enega od dokumentov vašega ministrstva (Smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno - izobraževalnih ustanovah) v popolnem nasprotju z zgoraj omenjenimi strokovnimi stališči trdi: "pravilno sestavljena lakto-ovo vegetarijanska prehrana je lahko primerna za odrasle osebe, ne pa za otroke in odraščajočo mladino". Naj poudarimo, da ta dokument ne podpre omenjenega stališča z kakršnimikoli referencami v strokovni literaturi.

    Zaradi izredno velikega razkoraka med vašimi stališči in  praktično vsemi najvidnejšimi strokovnimi dietetičnimi organizacijami ter dognanji sodobne znanosti vas pozivamo, da stališče do vegetarijanske prehrane tako za otroke kot za odrasle uskladite z omenjenimi strokovnimi organizacijami.

    Naj še enkrat poudarimo, da stališča zgoraj omenjenih strokovnih organizacij temeljijo na izdatni količini sodobnih znanstvenih dognanj in raziskav ter zato ne gre dvomiti v pravilnost njihovih stališč. V primeru pa, da vztrajate na nasprotovanju njihovim stališčem,  vas vljudno prosimo, da to nasprotovanje utemeljite z ustrezno količino znanstvenih raziskav.

    Predlagamo, da v skladu z znanstvenimi dognanji in stališči priznanih, strokovnih  in uglednih prehranskih organizacij ustrezno dopolnite/popravite dokumente, ki jih izdaja MZ:

    1. Resolucija o nacionalnem programu prehranske politike:
    V trenutnem programu (2005-2010) vegetarijanska opcija ni omenjena. Ker se število vegetarijancev nezadržno povečuje in postaja ta segment vedno številčnejši, je pomembno, da se temu posveti tudi del Nacionalnega programa prehranske politike. Zato predlagamo, da se posebna točka posveti vegetarijanski prehrani, kjer naj se v skladu z dognanji stroke zapiše stavek:

    Pravilno sestavljena vegetarijanska prehrana je primerna in zdrava tako za odrasle, nosečnice, doječe matere, športnike in ostarele kot za dojenčke, otroke in mladostnike.

    Pod to točko bi dodali nekaj najosnovnejših nasvetov, kako pravilno načrtovati vegetarijansko prehrano, ki naj bo napisan strokovno, uravnoteženo in nepristransko.

    V nacionalni program prehranske politike bi bilo smiselno vključiti prehranska priporočila mednarodnega fonda za boj proti raku (World Cancer Research Fund) in American Institute for Cancer Research [5]. Priporočila so izredno močno podprta z znanstvenimi dognanji in imajo v znanstvenem svetu izredno težo.

    Iz ReNPPP:
    Po podatkih SURS iz leta 2002 povprečni prebivalec Republike Slovenije zaužije 159,4 g mesa in mesnih izdelkov na dan, od tega 73,3 g rdečega mesa, 28,1 g perutnine, 48,1 g mesnih izdelkov in predelanega mesa...

    Predlog sprememb:


    Priporočilo WCRF in AICR:

    Stanje v SLO

    Predlagano priporočilo, ki bi ga vključili v ReNPPP

    Povprečna količina zaužitega rdečega mesa populacija naj NE PRESEGA 43g na dan (300g na teden).

    Prebivalec Republike Slovenije zaužije v povprečju 73,3 g rdečega mesa na dan

    Dejavniki tveganja za bolezni (dodati):
    - previsok vnos rdečega mesa
    Smernice zdravega prehranjevanja (dodati)
    - uživajte manj rdečega mesa
    Srednjeročni cilji Resolucije (dodati)
    - zmanjšati porabo rdečega mesa za 40%

    Ljudje naj ne jedo mesnih izdelkov. Edina varna količina za mesne izdelke je 0g / dan. Kakršnakoli zaužita količina mesnih izdelkov je povezana s povečanjem tveganja za raka.

    Prebivalec Republike Slovenije zaužije v povprečju 48,1 g mesnih izdelkov na dan

    Dejavniki tveganja za bolezni (dodati):
    - previsok vnos mesnih izdelkov
    Smernice zdravega prehranjevanja (dodati)
    - ne uživajte mesnih izdelkov
    Srednjeročni cilji Resolucije (dodati)
    - zmanjšati porabo mesnih izdelkov za 90%

    Če menite, da imate dokaze v obliki znanstvenih raziskav, ki dokazuje da je stališče WCRF in AICR napačno, nam jih prosim pošljite. Naj na tem mestu omenimo, da je gornje stališče pridobljeno iz skupne analize preko 7000 (!) raziskav.

    2 . Standardi zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (brez jasličnih oddelkov v vzgojno-varstvenih organizacijah), oktober 2005

    Dokument ne vključuje vegetarijanskega načina prehranjevanja. Zaradi vedno večjega števila mladostnikov, ki se na ta način prehranjujejo, predlagamo, da se v dokument vključi tudi vegetarijanska  prehrana. V dokument naj se vključi stališče vodilnih prehranskih organizacij, da je pravilno pripravljena vegetarijanska prehrana primerna in zdrava tako za otroke kot za mladostnike. Del o vegetarijanskem prehranjevanju naj bo napisan strokovno, uravnoteženo in nepristransko.

    Predlagamo tudi sledeče popravke:

    V uvodu omenjenega dokumenta, povsem v nasprotju z stališčem strokovnih organizacij in dognanjem znanosti piše, da mladostniki, predvsem pa dekleta "uživajo premalo mesa". Ker to stališče implicitno trdi, da vegetarijanstvo ni primerno za mladostnike, kar je v popolnem nasprotju z znanstveno literaturo in stališči omenjenih strokovnih organizacij predlagamo, da se to mnenje popravi ali v celoti črta.

    Povsem brez podlage so avtorji zahtevno količino beljakovin dvignili iz splošno sprejete količine 8-10% energijske vrednosti na 10-15%. Povsem isto napako so avtorji ponovili v tretjem poglavju, kjer je govora o beljakovinah. Po pravilno navedeni referenčni vrednosti 0.9-1g beljakovin na kilogram telesne teže (kar nanese okrog 8% energijske vrednosti) so povsem brez tehtne razlage ali dokazov v literaturi to vrednost spremenili na 10-15%.

    Spreminjanje referenčnih vrednosti "na pamet" ni sprejemljivo za tako resen dokument. Praktično vse strokovne organizacije trdijo, da je količina med 0.75 in 1g na kg telesne teže za človeka dovolj, z vsemi vključenimi varovali, zato naj se v celotnem dokumentu ta podatek uskladi s splošno sprejetimi priporočili.

    Popravi se tabela 8, da bo v skladu s stališči omenjenih strokovnih prehranskih organizacij, ki trdijo, da je prehrana tudi brez mesa (in rib) prav tako lahko primerna za mladostnike.

    V dokumentov mrgoli tudi manjših nestrokovnih napak, ki vsekakor niso dostojne tako resnega dokumenta. Kot primer navedimo trditev, da je sir vir (med drugim) "bakra, železa in kalija". To ne drži, saj je sir izredno slab vir teh mineralov. Zato v bodoče predlagamo uporabo bolj usposobljenih recenzentov, ki bodo take napake sposobni odkrili in popraviti.

    3. Praktikum zdravega prehranjevanja za dijake v vzgojno izobraževalnih ustanovah

    Točko 4.2 – Brezmesni jedilniki bi bilo potrebno napisati na novo, saj je trenutno besedilo v popolnem nasprotju s sodobnimi znanstvenimi dognanji. Poleg tega je besedilo napisano izredno nestrokovno, saj avtorji niso razumeli niti najosnovnejših definicij vegetarijanske prehrane in so redno omenjali ribe kot del take prehrane.

    Predlagamo, da se točka 4.2 zaradi neskladja (v besedilu bi težko našli stavek, ki je v skladju) s sodobnimi znanstvenimi dokazi in stališči uglednih dietetičnih organizacijah v popolnosti izbriše in napiše na novo. Predlagano besedilo:

    Pravilno sestavljena vegetarijanska prehrana je primerna tako za otroke kot za mladostnike. Nadaljnje besedilo bi posvetili nasvetom, kako pripraviti polnovredne vegetarijanske obroke za otroke in mladoletnike. Posvetili bi pozornost nekaterim pomembnim mikro- in makrohranilom ter vitaminom. Del o vegetarijanskem prehranjevanju naj bo napisan strokovno, uravnoteženo in nepristransko.

    4. Smernice zdravega prehranjevanja za študente (subvencionirana študentska prehrana)
    Del, ki govori o vegetarijanstvu, je napisan zelo enostransko. V dokaj kratkem besedilu so avtorji našli priložnost, da kar na treh mestih poudarijo, da vegetarijanska prehrana prav nič ne zmanjšuje možnosti za bolezni, v približno 90% besedila je govora o tveganosti vegetarijanske prehrane. Znanstvene raziskave ne opravičujejo tako enostranskega poudarka, zato predlagamo, da se besedilo uravnovesi, ter da se korigira vse stavke, kjer so kot del uravnotežene vegetarijanske prehrane omenjene ribe.

    Zaključna beseda

    1. Priporočila, ki vam jih pošiljamo so osnovana na stališčih največjih avtoritet s področja prehrane in so podprta z veliko količino znanstvene literature. Če menite, da se vse te mednarodne organizacije motijo ter da posedujete znanstvene študije (v dovolj veliki količini), ki bi spodbile njihova stališča, nam jih prosim posredujte. Preučili jih bomo ter jih hkrati posredovali omenjenim organizacijam v oceno (ob izredno mali možnosti, da jih te organizacije niso že preučile in upoštevale v svojih stališčih).

    2. Od CINDI smo prejeli nekaj literature, ki naj bi dokazala neprimernost vegetarijanske prehrane. Velika večina poslane literature pa ironično pokaže ravno nasprotno in dokazuje, da je vegetarijanstvo popolnoma sprejemljivo. Nekatere celo vržejo močan dvom na pravilnost priporočil za zdravo prehranjevanje MZ. Del poslane literature pa je kot dokaz popolnoma nepomemben, saj pokaže le, da je neuravnotežena vegetarijanska prehrana neprimerna, kar pa je jasno že brez tega. V prilogi pošiljamo kratek komentar na poslano literaturo.

    3. Ker smo mnenja, da so stališča strokovnih organizacij, na katera se sklicujemo, pravilna, in ker ob izdatnem pregledovanju strokovne literature nismo uspeli najti raziskav, ki bi opravičila vaša odklonilna stališča do vegetarijanstva, vas naprošamo, da vključite zgoraj omenjene predloge v ustrezne dokumente. Ti se nato lahko uporabljajo kot smernice zdrave prehrane.

    Smatramo, da je v omenjenih dokumentih (v skladu z stališči najpomembnejših prehranskih organizacij) potrebno JASNO navesti, da je pravilno sestavljena (well-planned) vegetarijanska prehrana primerna in zdrava tako za odrasle, nosečnice, doječe matere, športnike in ostarele, kot za dojenčke, otroke in mladostnike. Pisci naj se pri pisanju odstavkov o vegetarijanstvu vzdržijo osebnih mnenj in predsodkov, ki nimajo podlage v znanstvenih raziskavah.

    Trenutno stanje, ko vegetarijanska prehrana v dokumente MZ ni vključena oz. je vključena v nasprotju s stališči znanosti in strokovnih organizacij, je slabo predvsem zaradi:

    1. naraščujoče populacije iz vseh starostnih obdobij, ki se prehranjujejo vegetarijansko; to je slabo sporočilo, ki ga država, ki je vključena v izdajo dokumenta in sicer zagovarja enakopravnost svojih državljanov, lahko posreduje javnosti,
    2. na ta način se ustvarja pogoje za nestrokovno in škodljivo prakso. Delavci, ki so zaposleni na mestih priprave hrane (osebje v kuhinjah vzgojno-izobraževalnih ustanov) v omenjenem dokumentu tako nimajo smernic, ki bi jim zagotavljale izdelavo obrokov za vegetarijansko populacijo otrok, vključenih v sistem organizirane prehrane. To jim preprečuje doseganje standardov uravnotežene prehrane, saj se z izključitvijo vegetarijanske prehrane iz omenjenega dokumenta ustvarja pogoje za nestrokovne pristope. Tako na primer zaposleni v kuhinjah, pri zagotavljanju vegetarijanskih obrokov, preprosto odstranijo živila živalskega izvora iz jedilnikov, brez nadomestitve omenjenih živil z ustreznimi nadomestnimi živili.

    4. Prav tako vas prosimo, da bi v bodoče pri sestavljanju omenjenih dokumentov v proces vključili Društvo za osvoboditev živali kot del civilne družbe.

    5. Če pa ste še vedno mnenja, da so stališča zgoraj omenjenih strokovnih organizacij napačna, pa vas naprošamo, da pošljete znanstveno literaturo, ki opravičuje vaše stališče.

    Bistveno stališče je, da je uravnotežena vegetarijanska prehrana povsem zdrava in primerna za vsa človekova obdobja. Ne trdimo, da je neuravnotežena vegetarijanska prehrana zdrava. Zato prosim ne pošiljajte raziskav ki:

    1. Raziskujejo skupine z neuravnoteženimi prehranami, kot so npr. hudo omejene vegetarijanske diete, (makrobiotična, frutarijanska, presnojeda ipd.) Take raziskave niso primerne za oceno uravnotežene vegetarijanske diete.

    2. Raziskave, ki kažejo na pomanjkanje B12 pri veganih, ki tega vitamina zaradi ignorance ali ideologije niso želeli uživati. Vitamin B12 je izredno enostavno v več kot dovolj veliki količini vključiti v vegetarijansko prehrano.

    3. Raziskave, ki niso pravilno načrtovane (najbolj značilna je npr. študija dr. Allenove, ki je za tipične vegetarijance proglasila sestradane kenijske otroke ter na osnovi njihovega (ne)zdravja vlekla sklepe o (ne)ustreznosti zahodnih vegetarijanskih diet)

    4. Citiranje poročil o posameznih primerih ni kredibilen dokaz, saj obstaja veliko število študij, opravljenih na velikih populacijah, kjer (za razliko od posameznih primerov) pridobimo statistično signifikantne rezultate.

    Glede naših zahtev pod točkami 1, 3, 4 in 5 v Zaključni besedi nam podajte čim bolj točne informacije o vaših ukrepih in rokih v katerih bodo ti ukrepi izvedeni.

    Glede na 18. člen  Uredbe o upravnem poslovanju (Ur.l.RS, št. 20/05 s spremembami) mora organ odgovoriti na vse dopise, ki jih prejme v fizični ali elektronski obliki, razen če so šikanoznega značaja. Organ mora na dopis odgovoriti najkasneje v 15 dneh po prejemu le-tega, če je iz dopisa razviden naslov pošiljatelja. Za zahtevnejše zadeve mora organ v tem roku izdati vsaj obvestilo o nadaljnjem ukrepanju/postopanju in realnem roku.

    Lep pozdrav,
    za Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice
    pripravil mag Marko Čenčur

    Reference:
    [1] Position of the American Dietetic Association: vegetarian diets - Messina VK, Burke KI, J Am Diet Assoc. 1997 Nov;97(11):1317-21

    [2] Deutsche Gesellschaft für Ernährung (DGE). Ist vegetarische Ernährung für Kinder geeignet? DGE aktuell 1998; 14/ 98 vom 21.07.1998.

    [3] Vegetarian Diets - Keeping a Healthy Balance., BDE (2005)

    [4] Vegetarian nutrition, F. Phillips, British Nutrition Foundation, London, UK

    [5] Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective, Marmot, M. and Atinmo, T. and Byers , T. and Chen, J. and Hirohata, T. and Jackson , A. and James , W.P.T. and Kolonel , L.N. and Kumanyika , S. and Leitzmann , C. and Mann , J. and Powers , H.J. and Reddy , K.S. and Riboli , E. and Rivera , J.A. and Schatzkin , A. and Seidell , J.C. and Shuker , D.E. and Uauy , R. and Willett , W. and Zeisel  - World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research

    Priloga

    CINDI Ljubljana ter Katedra za javno zdravje Medicinske Fakultete v Ljubljani so poslali dokumente, ki naj bi predvidoma dokazovali neprimernost vegetarijanske prehrane. Objavljamo seznam in kratek komentar poslanih dokumentov:

    1. Stališče Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo.
    Stališče v izjavi ni podprto z nobenimi referencami v strokovni literaturi. Dokler se to stališče ne podpre z znanstvenimi raziskavami, to stališče ni relevantno.

    2. Bioavailability of iron, zinc, and other trace minerals from vegetarian diets, American Journal of Clinical Nutrition, Vol. 78, Janet R Hunt
    Strokovni članek, ki dokazuje, da razlika v absorbciji železa iz rastlinskih virov in mesa ne pomeni večje anemičnosti oz. pomanjkanja železa pri vegetarijancih, kar potrjuje tudi množica podobnih študij:

    "The iron and zinc from vegetarian diets are generally less bioavailable than from nonvegetarian diets because of reduced meat intake as well as the tendency to consume more phytic acid and other plant-based inhibitors of iron and zinc absorption. However, in Western countries with varied and abundant food supplies, it is not clear that this reduced bioavailability has any functional consequences. Although vegetarians tend to have lower iron stores than omnivores, they appear to have no greater incidence of iron deficiency anemia."

    Pričujoči članek torej podkrepljuje dejstvo, da je vegetarijanstvo (vsaj kar se tiče železa) popolnoma sprejemljivo. To podpirajo tudi druge študije (razvidne iz Tabele 2 pričujoče študije), zato ta znanstveni članek ni smiseln kot dokaz o neprimernosti vegetarijanstva. Ravno nasprotno, dokazuje, da vegetarijanci nimajo nič večjih problemov s slabokrvnostjo kot vsejedi.

    3. Vsebnost maščob in beljakovin ter energijska gostota v mesnih in brezmesnih obrokih v vrtcih, Planšak Suzana, Dietetikus Letn 8, str 2-5
    Tu avtorica ugotavlja, da je zastopanost makrohranil v vegetarijanskem jedilniku za otroke 4-6 let starosti povsem ustrezna in v skladu z zahtevami. Tudi ta članek je uporaben kot dokaz, da je lahko vegetarijanska prehrana otrok povsem ustrezna, nikakor pa ni smiseln kot dokaz o neprimernosti vegetarijanstva, prej obratno.

    4. Lifestyle Determinants and Mortality in German Vegetarian and Health-Conscious Persons: Result of a 21 Year Follow-up, Jenny Chang-Claude et. al.
    Ta študija primerja vegetarijance z vsejedimi osebami, ki živijo izredno zdrav življenski slog. Vsejedi subjekti v tej študiji torej živijo po priporočilih MZ glede prehrane, uživajo zelo malo mesa ter veliko sadja in zelenjave, se veliko gibljejo, ne kadijo in ne pijejo.

    Če bi torej teza o neprimernosti/manjši primernosti vegetarijansta držala (vaše stališče je, da je uravnotežena mešana prehrana bolj ustrezna kot vegetarijanska), bi posamezniki, ki se držijo vaših priporočil zdravega prehranjevanja pokazali ZNATNO BOLJŠE zdravje od vegetarijancev, ki se - po vašem mnenju – prehranjujejo tvegano/pomanjkljivo. Vendar ta študija dokazuje ravno nasprotno.

    Zdravje uravnoteženo-vsejedih posameznikov NE PRESEŽE zdravja vegetarijancev. V določenih segmentih (ishemične bolezni srca in bolezni srca in ožilja) pa po tej raziskavi kljub uživanju priporočene, uravnotežene vsejede prehrane – zaostajajo za vegetarijansko populacijo.

    Torej tudi ta raziskava nikakor ni smiselna kot dokaz o neprimernosti vegetarijanstva, saj dokazuje ravno obratno!

    Nasploh študije, ki primerjajo vegetarijance in nevegetarijance niso primerne za ugotavljanje potrebnosti/škodljivosti mesa v prehrani, saj tipično ne določajo količine zaužitega mesa. Vse toksikološke raziskave morajo določiti količino (dozo), da lahko študirajo odnos med količino in efektom (dose-response).

    Kot primer: več kot dve tretjini "zdravih vsejedov" v pričujoči študiji je jedlo meso MANJ kot enkrat mesečno! Kar je VELIKO MANJ kot je vaše priporočilo za meso. Torej so vsejedi v tej študiji bili praktično vegetarijanci. Iz pričujoče študije zato nikakor ni moč sklepati, da so vaše (veliko višje) priporočene količine mesa varne.

    Kot zanimivost pa je ta raziskava naredila neke vrste dose-response podštudijo in ugotovila zelo zanimive rezultate. Pokaže namreč, da če oseba jé ribe več kot enkrat mesečno, se POVEČA možnost (v primerjavi s tistimi, ki rib sploh ne jedo) za bolezni srca in ožilja za 24%, za ishemično bolezen srca pa kar za 111%. To pa je ravno v nasprotju z vašimi priporočili.

    Prav tako pokaže, da uživanje mesa več kot enkrat mesečno (torej v manjši količini ki jo priporočate kot primerno) povzroči povečanje omenjenih bolezni za 39% in 80%. Če kaj, potem ta raziskava pokaže, da bi morali razmisliti o količinah mesa, predvsem pa rib, ki jih priporočate kot neškodljive oz. koristne. Vsekakor ta raziskava niti slučajno ne pokaže vegetarijanstva kot neprimernega, dokaže ravno obratno.

    5. Iron status of vegetarians, American Journal of Clinical Nutrition, Vol 59, WJ. Craig
    Še en strokovni članek, ki pokaže, da uravnotežena vegetarijanska dieta zadosti potrebam po železu ter da odsotnost mesa v prehrani ne povzroča pomanjkanja železa:

    "An appropriately planned well-balanced vegetarian diet is compatible with an adequate iron status. Although the iron stores of vegetarians may be reduced, the incidence of iron-deficiency anemia in vegetarians is not significantly different from that in omnivores."

    Omenja, da izredno omejene diete (npr. makrobijotična) sicer lahko povzročijo pomanjkanje železa, vendar tu govorimo o primerno načrtovanih, uravnoteženih vegetarijanskih dietah, ki pa po trditvah te študije zadostijo vsem potrebam po železu. Podobno trdi tudi za otroke: "... children, who consume a balanced lactoovovegetarian or vegan diet have an iron status similar to children who are omnivores."

    Torej tako kot študija pod točko 2, tudi ta študija ni smiselna kot dokaz o neprimernosti vegetarijanstva, ravno nasprotno, kar se tiče železa je uravnotežena vegetarijanska in veganska dieta – (glede na študijo) povsem primerna, tudi za otroke!

    6. Neurologic Impairment in Children Associated with Maternal Dietary Deficiency of Cobalamin, Georgia, 2001
    V tem poročilu (ki nikakor ne more biti kvalificiran kot znanstvena raziskava) poročajo o pomanjkanju vitamina B12 pri dveh otrocih mater, ki nista uživali tega vitamina. Vsaka uravnotežena vegetarijanska dieta vsebuje več kot dovolj tega vitamina, zato poročilo, ki kaže, da neuravnotežena dieta brez B12 povzroča pomanjkanja le-tega ne dokaže ničesar drugega kot to, da je potrebno v vegetarijansko (vegansko) dieto vključiti vitamin B12. Vitamin B12 je v vegetarijansko dieto izredno enostavno vključiti tudi če le-ta ne vključuje mleka ali jajc.

    Kot prvo, poročilo o posameznih primerih ne more služiti kot vodilo za tipiziranje in oceno celotne populacije, saj je statistično nepomembno. Kot drugo, to poročilo ne more služiti kot dokaz za neprimernost uravnotežene vegetarijanske diete, saj je v tako dieto več kot enostavno vključiti dovolj tega vitamina.

    7. Metabolic complication and neurologic manifestations of vitamin B12 deficiency in children of vegetarian mothers, Smolka V, et. al
    Poročilo, podobno kot pod točko 6, ugotavlja, da ker mati ni uživala vitamina B12 pripelje do pomanjkanja tega vitamina pri njenem otroku. Iz popolnoma enakih razlogov kot gornje poročilo tudi to poročilo ne more služiti kot dokaz o neprimernosti uravnotežene vegetarijanske diete, saj je v tako dieto več kot enostavno vključiti dovolj tega vitamina.

    8. Maternal vegan diet caousing a serious infantile neurological disorder due to vitamin B12 deficiency, Kuehne. T, Bubl R
    Poročilo, podobno kot pod točko 6, ugotavlja, da ker mati ni uživala vitamina B12 pripelje do pomanjkanja tega vitamina pri njenem otroku. Iz popolnoma enakih razlogov kot gornji poročili tudi to poročilo ne more služiti kot dokaz o neprimernosti uravnotežene vegetarijanske diete, saj je v tako dieto več kot enostavno vključiti dovolj tega vitamina.

    9. Ponovljeno isto poročilo kot pod številko 7

    10. Diet or health – the linkage between vegetarianism and anorexia nercosa, Aloufy A, Latzer Y.
    Članek, ki raziskuje verjetnost, da mladostniki zlorabijo vegetarijanstvo kot pretvezo za motnje hranjenja. Članek se ukvarja bolj z razlogi za vegetarijanstvo kot z primernostjo uravnotežene vegetarinajske prehrane za mladostnike, tako da tudi ta članek vsekakor ni dokaz o neprimernosti uravnotežene vegetarijanske prehrane.

    11. Health Risks for Children Raised on Vegan or Vegetarian Diets, Giannini, Alberto MD; Mirra, Nadia MD; Patria, Maria Francesca MD
    Poročilo, kjer so zdravniki ugotovili, da je 12 mesečni otrok ob izredno bizarni dieti IZKLJUČNO osličjega mleka (!!) utrpel pomanjkanje železa. Mleko kot izključna hrana za dojenčke od 6 mesecev naprej nikakor ni priporočljiva, saj ne vsebuje nobenega železa, zato je tak rezultat povsem predvidljiv. Vključitev žitaric in druge trde hrane je omenjenemu otroku (jasno) popravilo stanje.

    Sklepanje, da je vegetarijanska hrana neprimerna zato, ker so se neki starši odločili svojemu otroku dajati izjemno bizarno in neprimerno prehrano, je nesmiselno. Podobno kot gornja poročila zato tudi to poročilo ni smiselno kot dokaz o neprimernosti uravnotežene vegetarijanske prehrane, prej služi kot primer, kako bizarne diete se ob pomanjkanju strokovnih nasvetov domislijo nekateri starši.

    Zato to poročilo bolj služi kot primer, da je veliko primerneje priznati vegetarijanstvo kot primerno prehrambeno opcijo ter hkrati podati navodila, kako se zdravo prehranjevati na tak način, kot pa označiti vegetarijanstvo kot neprimerno ter favorizirati mešano prehrano kot edino opcijo.

    12. Brestfeeding and vegan diets, Wagnon J, et. al.
    Poročilo, podobno kot pod točko 6, ugotavlja, da ker mati ni uživala vitamina B12 pripelje do pomanjkanja tega vitamina pri njenem otroku. Iz popolnoma enakih razlogov kot gornja poročila tudi to poročilo ne more služiti kot dokaz o neprimernosti uravnotežene vegetarijanske diete, saj je v tako dieto več kot enostavno vključiti dovolj tega vitamina.

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • http://www.osvoboditev-...
  • Več od avtorja Sonce
  • Več s področja * Zdravje, gibanje in bivanje

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Zavajanja in laži Ministrstva za zdravje glede vegetarijanske hrane v vrtcih in šolah | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds