NE ZAMUDITE  


 Rubrike  

 Zanimivo  


 Bodi obveščen ? 

Sončna Pošta:
Brezplačne pozitivne novice, članke, zgodbe, recepte, informacije o zaposlitvah, razpisih in obvestila o seminarjih ter delavnicah lahko dobivaš tudi na dom.


Vpiši se ali pošlji email na: info@pozitivke.net.
Sončno pošto tedensko na dom dobiva okoli 2.500 bralcev.


 Ne spreglejte  


 SVET POEZIJE  

Klikni sliko za vstop v svet poezije.


 Aktualno  


 Mesečni koledar  
Dogodki te strani

torek 14-maj
  • Vabilo na izobraževanje Strateško načrtovanje pridobivanja sredstev v prostovoljskih organizacijah

  • sreda 15-maj
  • Umanotera vabi na razpravo ob evropskih volitvah 2024
  • Vabilo na Festival duševnega zdravja 2024

  • četrtek 16-maj
  • Spekter. 70 let Zbirke UGM

  • petek 17-maj
  • EKO 9: Oči v skali

  • sobota 18-maj
  • Mesec mode v muzeju

  • nedelja 19-maj
  • Čarobna glasba Harryja Potterja

  • četrtek 23-maj
  • Povabilo za sodelovanje na Veselem dnevu prostovoljstva 2024

  • nedelja 26-maj
  • VegaMarket v Mariboru

  • ponedeljek 27-maj
  • Still Corners (UK) - 27. 5. 2024, Škofjeloški grad - Festival In Memoriam prof. Peter Hafner - 15 let

  • petek 31-maj
  • Operna noč

  •   Več o dogodkih  
    Preglej vse dogodke v tem letu


    Zmajeve črte po slovenskih mestih – revizija   
    petek, 30. april 2010 @ 05:02 CEST
    Uporabnik: Pozitivke

    Piše: Aurigo

    Pred mnogimi, mnogimi leti, bilo jih je več 20, sem slišal med pogovorom od Črnogorca pripombo: »Oh vi Slovenci, ki imate na vsakem hribčku cerkvico.« Ta stavek je takrat deloval kot nekakšen majhen opomin. Le kakšno je to ljudstvo, ki je na vsakem hribčku gradilo cerkev, sem se spraševal. A pripomba je za vedno ostala shranjena v umu.

    Zato sem marsikdaj v študentskih letih med vožnjo z vlakom pogledoval po teh slovenskih hribčkih, kjer je bilo resda opaziti skoraj na vsakem malo večjem hribčku tozadevno arhitekturo. Ob neki priložnosti sem jih tudi štel. Kaj kmalu sem ugotovil, da je moj trud brezploden, kajti kakšno cerkvico sem pozabil šteti, ko sem se spomnil, da stoji cerkvica tudi na drugi strani kupeja. Mi pa smo se že odpeljali mimo.

    Ti hribčki in cerkvice, so mi znova vzniknili, kot signal ob zmajevih črtah, ker rušijo vgrajeno zaznavo. Velikokrat sem se že vprašal, kako in le zakaj so postavljali cerkve na določenih krajih. Ali so res lahko umerili položaj, da so cerkve postavljene »po nekakšni logiki« ter so oddaljene med seboj v določenih razmikih? So nekateri »mojstri - graditelji« čutili, ta tok zemlje? Ali celo oboje? Nekako sem prišel do spoznanja, določene misli, da so vsaj cerkve po letu 1300 postavljene na vrhu hriba tudi zaradi drugih razlogov. Prvič zaradi obrambnih razlogov. A hkrati tudi iz »reklamnih« razlogov, ker se iz vrha ali na vrh, bolje vidi. Takšen primer postavitve cerkve je recimo Štalenska gora na avstrijskem Koroškem, kjer je cerkev postavljena na vrhu. Ta cerkev stoji vsaj kakšnih 200 do 300 metrov nad keltsko naselbino, kjer dejansko poteka glavna zmajeva črta.

    Revizija tega teksta, ki je nastal pred kakšnimi šestimi je potrebna zaradi napak pri umestitvi in risanju črt na treh koncih (Koper, Nova Gorica, Ptuj in Murska Sobota). Urednik knjige Zmajeve črte – svitanje ognja preobrazbe, me je pred izdajo knjigo povprašal, zakaj v knjigi ne objavim tekstov o glavnih pokrajinskih mest v Sloveniji. Moj odgovor se je glasil, da so pri Kopru, Novi Gorici, Ptuju napaka pri postavitvi omrežja zmajevih črt, ki jih je potrebno opredeliti in ponovno pregledati na samem mesta. Vse to na koncu stane. Popotovanja, zemljevidi, za en dober ogled večjega mesta potrebuješ najmanj tri dni. Opazil sem tudi, da zemljevidi v različnih merilih prinašajo različne postavitve objektov na zemljevidih, od merila 1:50.000, do merila 1:25.000, vse do merila 1:12.000. Zato je najbolje obiskati ta mesta in lokacije in se na lastni koži prepričati, kako stvari tečejo. Običajno tudi stvari še niso zrele, da pridejo na dan. Tako pri meni, kakor pri ostalih ljudeh. V tem tekstu sem na novo poimenoval prejšnje pomožne zmajeve črte glede na njihov potek na: zmajevo črto svetnice Marjete, zmajevo črto svetega Roka, zmajevo črto Magdalene in zmajevo črto svetega Jakoba, katerih potek je razviden iz skice 3.

    LJUBLJANA
    Ljubljana ima eno najbolj posrečenih postavitev mesta v skladu z zmajevimi črtami. Glavna vodoravna os - Marijina črta ali črta Zemlje, teče s Čopovo ulico, mimo opere in čez Tivoli. Navpična Mihaelova črta ali nebeška črta teče poleg cerkve svetega Petra. Nikolajeva črta teče preko grajskega hriba. Jurijeva črta od Astronomsko geofizikalnega observatorija na Golovcu, gre preko stolpnice Dela in teče naprej preko cerkve svetega Roka v Šiški. (Več o poteku zmajevih črt po Ljubljani – glej članek Zmajevo ra(z)odetje)/. Čez kamnito leseno cerkev Plečnika svetega Mihaela na Barju poteka zmajeva črta svetega Roka.


    Križ iz barjanske cerkve Mihaela

    MARIBOR
    Skozi središčni in glavni del mesta Maribora teče samo ena od glavnih zmajevih črta; to je Nikolajeva črta. Ta črta teče čez cerkev svetega Alojzija in naprej čez Rotovški trg, mimo kipa Florijana na Trgu svobode in se nadaljuje čez mestni grad, kjer je sedaj pokrajinski muzej. Štajerci naj ne zamerijo, vendar zaradi poteka te ene same črte čez samo središče mesta, Maribor nikoli ne bo postal tako pomembno mesto kakor Ljubljana. Napačna postavitev iz preteklosti in poselitev, katere je bil vzrok samo pobiranje mitnine preko reke Drave.

    Jurijeva zmajeva črta teče čez osnovno šolo ob Zrkovski cesti, naprej čez Melje in preko Praprotnikove ulice. Marijina zemeljska črta poteka čez Novo vas, ta vodoravna črta teče nekaj deset metrov nižje od cerkve svetega Janeza. Zato so bolj zanimivi objekti postavljeni okoli te črte. RTV center, Elektro Maribor, osnovna šola. Druga Jurijeva zmajeva črta se nato nadaljuje po levi strani čez Pekrsko Gorco.

    Naslednja Mihaelova črta teče čez hrib Malečnik. Pri hribu Malečnik je potrebno še opozoriti na kraj Ruperče pri Malečniku in gibanje skakačev, ki se je pojavilo okoli leta 1600. Gibanje skakačev se je v Sloveniji razvilo kot avtohtono ali edinstveno takšno gibanje v takratni Evropi. Ljudje so se zbirali na določenih krajih. Odšli do prizorišča v procesijah in zatem na določenem mestu skakali, se metali na tla ali se krčevito tresli, vse dokler niso padli v trans. Po doživetem transu so ljudem razlagali, da se jim je prikazala Mati božja ali apostoli. Gibanje je uradno preganjala tako cerkvena oblast, kakor uradna posvetna oblast oziroma plemstvo. (Vir: Jakob Richter: O Štiftarjih in skakačih) Po uničenju gibanja skakačev, so čez dobrih 20 ali 30 let, na krajih, kjer so imeli skakači tako imenovane »skakalne seanse«, vzniknile »uradne katoliške cerkve«. Le-te so velikokrat postale romarske cerkve. Ljudske skakaške tradicije se nekako ni dalo izkoreniniti. Prikrita je ostala vse do danes. Zato se samo nasmejim ob kakšnem dogodku, ko zaslišim, kakšne slovenske navijače, ki začnejo peti: »Kdor ne skače, ni Slovenc.«


    Sveti Florjan na Grajskem trgu v Mariboru

    KRANJ
    Predvidevali bi, da čez Kranj teče zmajeva črta, tam kjer stoji stolnica sv. Kancijana ali tam, kjer so postavljene tri cerkve na kupu. To je v samem središču mesta. A smo glede te domneve lahko v krepki zmoti. Mihaelova črta poteka kakšnih 250 metrov bolj desno in nižje od stolnice sv. Kancijana in to preko cerkve sv. Jožefa, ki leži ob reki Kokri in nato čez osnovno šolo v Hujah (OŠ Simon Jenko), na severni strani teče ob osnovni šoli Simona Jenka. Zmajeva črta svetega Jakoba poleg Sitarske kapelice, čez otok na Savi, ob Kokrškem bregu in čez cerkev svete Marije na Primskovem. Zmajeva črta svetega Roka poteka čez cerkev svetega Martina v Stražišču in naprej pod Šmarjetno goro v smeri naselja Naklo. Naj omenim, da je Naklo za moje pojme eno izmed močnejših energetskih naselij v Sloveniji. To naselje mi je ostalo v spominu še iz otroštva. Moje otroške zaznave okoli 5 leta (takrat ko se otrok nekam zamisli ali zagleda – nekam v daljavo), ko sem prihajal v ta kraj. Ampak takrat še nisem vedel, da te stvari sodijo med energetske zmajeve črte.

    KOPER
    Na žalost nobena od glavnih dveh zmajevih črt (Mihaelova, Marijina) ne poteka čez mesto Koper. Pomožna zmajeva črta ali Magdalenina zmajeva črta teče v smeri jugozahod – severovzhod čez Koper, v smeri: stadion Bonfika (severni del), Kosovelov trg, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (območna enota Piran), med majhno cerkvico na Kumarjevi ulici in cerkvijo ter samostanom svete Klare (14. do 17. stoletje).

    Magdalenina črta teče naprej čez cerkev in samostan svete Marte in počez na Opekarsko ulico oziroma na začetek cerkve svete Ane. Nikolajeva zmajeva črta se le dotakne obcentra Kopra, saj teče čez mestno kopališče in restavracijo Republika palma di popo, naprej čez svetilnik Pristaniške kapitanije, preseka zaliv Semedele, teče po Ulici za Gradom ter preseka Kraljevo ulico.

    Porekli boste in kaj je s koprsko stolnico in kaj s Pretorsko palačo? V tem primeru moramo v teorijo zmajevih črt uvesti še vnaprejšnjo razdelitev in razširitev pojmovanja zmajevih črt. Iz 16 črt pridem na 32 črt. To bom poimenoval 32-pomožna zmajeva črta.

    Obstaja za to predpostavko kakšen »učno zgodovinski« dokaz o 32 zmajevih črtah? Pred kratkim mi je prišla pod roke slika oziroma list iz Atlasa iz leta 1551, arabskega zemljepisca Ahmeda al Sharafija iz Sfaxa v Tuniziji. Imenuje se svet islama s kabom kot centrom sveta ali tudi »gospodar sveta«. Točno na sredini je svetišče, iz svetišča pa izhajajo črte, pravilneje 32 črt. (qibla, sacred direction, Kaba Mecca)

    Če torej potegnemo takšno 32 črto, poteka 32-pomožna črta čez Pretorsko palačo, se nadaljuje Mestno loggio in teče naprej čez zadnji del Palače Grisoni-Sabini. V času mojega obiska, me je na Titovem trgu med Pretorsko palačo in Mestno Loggio pričakala kiparska stvaritev kiparja Begiča: Izgon Adama in Eve iz raja. Adam in Eva sta umazana, pokrita z blatom, pri begu nad božjim srdom. Adam se prijemlje za glavo, Eva se ozira proti nebu. Je kipar -umetnik hotel povedati še kaj več, ali je morda vedel za to zmajevo črto, ki se končuje proti smeri zahoda tako, kakor raj in je tam postavil ta dva biblijska protagonista?

    Če poiščemo kaj zmajske simbolike na Pretorski palači jo lahko najdemo na desni strani palače. Pod beneškim levom - simbolom Beneške republike, se skriva relief z dvema zmajema, ki imata prepleten rep in držita skupaj ščit. Sicer je na vrhu palače kip, podoben Mihaelu, ki drži v levi roki tehtnico, v desni roki pa meč, na glavi pa ima krono, vendar ne bi vedel, koga predstavlja ta kip.


    Pretorska palača v Kopru

    NOVO MESTO
    Čez središče Novega mesta teče pod Kapitljom Nikolajeva zmajeva črta na frančiškansko cerkev. Čez Kapitelj gre 32 - pomožna črta in se nadaljuje na cerkev svetega Lenarta v Gotni vasi. Ob cerkvi svetega arhangela Mihaela v Šmihelu teče zmajeva črta svetega Roka.


    Oltar svetega Mihaela v šmihelski cerkvi v Novem mestu

    CELJE
    Za Celje lahko povzamem nekaj podobnega kot za Maribor, morda za oceno še slabše. Preko središča mesta ne poteka nobena od glavnih zmajevih linij. Čez stadion Kladivarja teče sicer Jurijeva zmajeva črta, vendar je to že zelo oddaljeno od starega mestnega jedra. Preko središča mesta potekajo dve pomožni črti zmajevi črti. Prva črta ali Magdalenina zmajeva črta teče čez kapucinsko cerkev oziroma kapucinski samostan in naprej preko železniške postaje. Naslednja pomožna črta ali zmajeva črta svetega Jakoba preko gledališča, čez srednjo šolo ob Vodnikovi ulici in naprej čez cerkev svetega Maksimilijana. Zato je v tem kontekstu tudi nekako smiselno, da je Celje zelo kasno dobilo mestne pravice.

    Še nekaj o glavnem Celjskem gradu, ki leži nad Celjem in je bil postavljen v 12. stoletju (leta 1322 je bil imenovan »purch Cylie«). Za grad za katerega sem še pred kratkim menil, da ne leži na zmajevi črti. To sem nekako tudi povezoval s precej negativno usodo celjskih grofov, četudi ima zgodovina svoja merila. Gre za pomožne - pomožne zmajeve črte. Pri mojem uvidevanju zmajevih črt niso to glavne linije niti pomožne zmajeve linije. Te črte so v preteklosti uporabljali zaradi konfiguracije terena; kot je recimo najvišji grič glede na okolico. Če se ta 32-pomožna zmajeva črta odpre, lahko deluje z enako močjo kot glavna zmajeva črta. (Recimo bazilika Brezje na Gorenjskem leži na 32-pomožni zmajevi črti. Recimo, v Ljubljani leži na takšni črti cerkev svetega Jerneja v spodnji Šiški v Ljubljani, kjer je bilo že kultno mesto iz rimskih časov.) Ko sem tako vrisoval te pomožne-pomožne zmajeve črte za Celjski grad, sem ugotovil, da gredo tam okoli gradu dve pomožni-pomožni zmajevi črti. Ena pomožna-pomožna zmajeva teče malo tik vhodom v grad, in to zadevo sem tudi čutil pred kakšnimi štirimi leti, ko sem obiskal ta grad. (Ob potresu leta 1348 se je porušil del romanskega palacija s pečino vred. Porušeni del so na novo pozidali in ga prestavili proti notranjosti dvorišča.) Druga 32- pomožna zmajeva črta se nadaljuje na cerkev svetega Miklavža.


    Kapucinski samostan v Celju

    PTUJ
    Jurijeva črta dejansko poteka čez cerkev svetega Jurija na Ptuju. Druga takšna energetska črta ali Marijina črta, ki poteka v bližini Ptuja teče čez grad in cerkev v Vurberku. Davorin Trstenjak pravi: »Grad Vurberg imenujejo listine 11. stoletja Wurben, kar pomeni v starej nemščini pozoja. Še sedaj postavlja naš narod dosti povesti v ta grad; postavim kako je Krsnik sasa ali sesa ubil. Zmija je lezla preko Drave, pravi ljudstvo, in je bila tako grozovito velika, da je tok Drave zadrževala. Drava je prestopila breg svoj, in je poplavila vse Ptujsko polje….. (Drugačica te povesti pravi, da je pozoj »Ses« bil po Krsniku iz oblakov vržen, in da se je kotal doli po bregu in zbrazdil vijugast graben pod bregom.) ……. Na Jurjevo pa je prišel lep grof Krstnik s svitlim mečem in se je postavil nad kačo. Kača pa je imela peroti in je v zrak zletela. Pa tudi Krstnik je vedel hajati – zrastla so mu krila, in v zraku se Ses in Krsnik hudo vojskujeta. Krsnik premaga kačo, jo vrže v globoki grajski studenec, in jo tam priklene s silnim lancem na pečino, kjer še dandanašnji leži……«

    Zgodbo o Sesu, ki predstavlja zmaja in Krsniku, bi lahko prešifrirali v enem delu tudi kot zgodbo o letenju šamanov po črtah. Grad Vurberg naj bi pozidal grof Spanheim, tako kot Hompoš v bližini Maribora. Okoli gradu v Vurberku so sedaj postavljene radiostezijske zdravilne točke. Osebno ne vidim smisla v t.i. zdravilnih točkah, ki zdravijo posamezne organe, ki jih postavljajo radiostezisti, saj v primeru, da je zmajeva črta odprta, zdravi celotno telo. Posamezne označitve telesnega organa na črtah imajo morda le psihični učinek na zdravljenca.


    Sveti Jurij iz cerkve svetega Jurija na Ptuju

    MURSKA SOBOTA
    Po mojih zadnjih predvidevanjih teče Mihaelova zmajeva črta čez železniško postajo in pokopališče. Slab kilometer nižje od cerkve je stičišče črt, zato nedaleč od centra Murske Sobote v Rakičanu, kjer je postavljena bolnica, teče Marijina črta.

    NOVA GORICA

    Kaj bi dejali za Novo Gorico, ki je bilo povsem na novo ustanovljeno mesto po letu 1945? Kje potekajo zmajeve črte.  Odmik od središča Gorice v Italiji bi moral pustiti tukaj sledi. Zakaj? Ker predvidevam, da teče Marijina zmajeva črta čez goriški grad in čez Duomo v Gorici. Nova Gorica pa je nastajalo severno od te linije. A očitno so povojni arhitekti novo mesto relativno dobro načrtovali. Preko same Nove Gorice poteka le ena glavnih linij in sicer Jurijeva črta, teče v liniji med gledališčem in občino. Pomožna linija ali Marjetina zmajeva črta naj bi tekla čez železniško postajo. Čez kostanjeviški samostan teče zmajeva črta svete Magdalene, naprej ob stadionu in čez trgovski center Ledine.

    POSTOJNA
    Posrečeno postavitev ima tudi Postojna, v določenih segmentih bi jo lahko primerjali s postavitvijo Ljubljane. Navpična Mihaelova zmajeva črta teče pred vhodom v Postojnsko jamo in potem naprej čez postojnsko pokopališče Čez cerkev svetega Štefana gre pomožna zmajeva linija ali črta svetega Roka. Jurijeva zmajeva črta gre malo pod vrhom Soviča in se nadaljuje na cerkev svetega Andreja, ki leži ob odcepu za Pivko. Marijina črta gre tik pod stadionom. Čez cerkev svete Katarine na Velikem Otoku teče pomožna zmajeva linija ali Marjetina črta. Čez cerkev svetega Daniela, kjer je imel prejšnji papež svoj nastop v Sloveniji, teče pomožna zmajeva črta svete Magdalene.


    Merkurjeva glava pred vhodom v Postojnsko jamo

    SLOVENJ GRADEC
    Čez Slovenj Gradec ne teče nobena od glavnih štirih zmajevih črt. Mesto podpira stranska črta ali črta svete Marjete, ki teče preko cerkve sv. Elizabete. Glavni energijski tok čez to cerkev je čutiti okoli postavljene slike Matere božje iz Brezij na desni strani cerkve.
    Ostali dve zmajevi črti, ki tečeta čez Slovenj Gradec nisem pa fizično preverjal. Morda gresta kakšno ulico levo ali desno. Pomožna zmajeva linija ali Magdalenina črta gre mimo avtobusne postaja potem na bolnišnico, se pred bolnišnico sreča z črto, ki gre čez cerkev svete Elizabete in gre čez spodnji šoli ob Homšnici. Nikolajeva zmajeva črta bi šla ob Kajuhovi ulici in potem čez črpalko Petrola. Po svojih popotovanjih po zemljevidih sem opazil, da je kar nekaj bencinskih črpalk (Petrolovih) zgrajenih na zmajevih  črtah. Po moji oceni so bile te črpalke zgrajene v 60 do 80 letih prejšnjega stoletja. Torej se zastavlja vprašanje koliko so poprejšnje oblasti vedele o zmajevih črtah ali ugodni geomantiki za potrošniško kulturo?
    Ostane še  Grajska vas na Grajski grič k cerkvi sv. Pankracija. Cerkva s tem svetnikom je v Sloveniji zelo malo. Še ena krščanska legenda: Pankracij naj bi se pridružil kristjanom in zanje porabil vse premoženje. Ker je vztrajal v novi veri je bil, kot štirinajstletnik obglavljen. Upodabljajo ga z mečem v roki, mučeniško krono na glavi ter palmo in krono v roki. Je zaščitnik prvoobhajancev in predvsem zavetnik pred krivim pričanjem. Malce čudna zgodba, štirinajstletnik, pa bogataš.

    TRBOVLJE

    Skorajda čez vrh Kleka in naprej čez cerkev svetega Martina v Trbovljah poteka Marijina zmajeva črta. Od začetka mosta čez Savo, potem čez majhno jezerce v naselju Dobrna v Trbovljah in čez odcep za Ojstro teče pomožna zmajeva črta. Nikolajev zmajeva črta teče iz Korit pri ravenski vasi večji del po desni strani ob glavni cesti, ki pelje preko Trbovelj.


    Oltar v cerkvi svetega Martina v Trbovljah

    KRŠKO
    Čez Krško poteka Nikolajeva črta. Nikolajeva črta teče skozi eno od treh cerkva v starem delu mesta, ki je od novega centra oddaljen vsaj kakšen kilometer.

    KRANJSKA GORA

    V preteklosti mi veliko let ni bilo jasno, zakaj ima Kranjska Gora nekakšen prilastek »gorskega zdravilišča« in kaj tako vleče ljudi čez poletje v ta kraj. Za zimo je povsem razumljivo, da je to sneg. Privlačnost nekega kraja, s tem mislim na drugi precej bližnji kraj; to je Gozd Martuljek. Ko sem si natančno ogledal mesto, mi je bilo jasno. Čez središče mesta teče zemeljska Marijina črta. To je vsekakor zadosti, da se turisti, a tudi tujci v tem kraju počutijo dobro, kakor tudi v Gozdu Martuljku.

    IZOLA

    Tudi v tem mestu bi pričakovali, da gre glavna zmajeva črta čez stolnico, se pravi cerkev sv. Maura iz 16. stoletja, ki leži na hribčku. Ampak tudi tukaj je podobna zgodba, kakor pri Kopru, čez cerkev svetega Maura gre 32- pomožna zmajeva črta. Pomožna zmajeva črta ali zmajeva črta svete Marjete gre vrh Segadici (264 m), se nadaljuje čez Omv črpalko, naprej čez izolsko pokopališče in steče mimo svetilnika na Petelinjem rtu v morje.
    Druga pomožna linija ali zmajeva črta svetega Jakoba poteka preko sredine izolske bolnišnice in se potem nadaljuje po cesti mimo cerkve svetega Roka v Izoli. Tretja pomožna zmajeva linija ali Magdalenina črta teče čez vilo v rimskem naselju Halieatum. Z eno stranjo se izteče v morje, na drugi strani teče čez Lavore in dalje čez sečovljske soline. Čez sečoveljske soline potekajo vsaj štiri zmajeve črte. Po mojem okusu je zato sol iz teh solin prav primerna za vsakodnevno rabo.

    Za konec bom navedel, da sem večino opisanih krajev poskusil na samem mestu. Od teh črt se posebej dobro »čutijo«, Čopova ulica v Ljubljani,  vila Rustica v Mariboru in Kranjska Gora. Vsled temu bom odkril eno zelo močno energetsko staro slovensko mesto, ki na žalost več ne leži na ozemlju Slovenije.


    Arheološko najdišče vile Halieatum v Izoli

    GRADIŠČE OB SOČI
    To mesto ob Soči je nekdanje gradišče in je za moje pojme in predstave eno najlepših doživetij ali presenečenj, ki sem jih doživel na svojih popotovanjih. Tukaj je potrebno poudariti, da čez to mestu teče Marijina zmajeva črta. Energetski center, ki je odprt, mora potekati nekje ob glavni cesti skozi mesto ob parku. Zanimivo je tudi samo ime gradišče, saj naj bi slovarju slovenskega knjižnega označevalo utrjeno (slovansko) naselbino na vzpetini, zlasti iz prazgodovinskih časov. Verjetno so takrat ljudje malo bolje čutili zemeljske energije, kakor sodobni človek.


    Vertikalna oranžna Mihaelova črta in rdeča horizontalna Marijina črta



    Zelena Jurijeva črta in modra Nikolajeva črta



    Zmajeve črte – svete Marjete, svetega Roka, Magdalene in svetega Jakoba črta

      
     
    | More




    Sorodne povezave
  • Zmajevo ra(z)odetje)
  • Več od avtorja Pozitivke
  • Več s področja * Poučna (spo)znanja, znanost

  • Dodatne možnosti
  • Pošlji članek prijatelju po e-pošti
  • Za tisk prijazna stran
  • Slabovidnim prijazna stran

  • Zmajeve črte po slovenskih mestih – revizija | 0 komentarjev. | Nov uporabnik
     

    Za komentarje so odgovorni njihovi avtorji. Avtorji spletne strani na komentarje obiskovalcev nimamo nobenega vpliva.


    Na vrh (začetne) strani
     Copyright © 2024 www.pozitivke.net
     Vsa naša koda pripada vam.
    Powered By GeekLog 
    Page created in 0,46 seconds